View Poll Results: Sandzak, glupost ili pravo?!

Voters
28. You may not vote on this poll
  • Sandzak je pravo koje treba pripasti svim gradjanima na toj teritoriji.

    3 10.71%
  • Sandzak je pri nzv. CG i pri usvajanju novog Ustava CG glupost i svakako nelegitimno.

    18 64.29%
  • Nemam stav.

    7 25.00%
Page 1 of 4 1234 LastLast
Results 1 to 25 of 91

Thread: Sandzak, glupost ili pravo?!

  1. #1
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    278
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Sandzak, glupost ili pravo?!

    Otvorio sam topic o Sandzaku i postavio ga na PDF Politika Generalno jer je ovo "neko" zajednicko pitanje Crne Gore i Srbije.

    Takozvani Sandzak se nalazi na Svejernom dijelu Crne Gore i zauzima Pljevlju, Bijelo Polje, Rozaje, Berane, Plav i Andrijevicu dok se u Srbiju nalazi juzno pri granici Crne Gore i zauzima Novi Pazar, Tutin, Prijepolje, Sjenicu, Priboj i Novu varos.

    Veliki dio Bosnjaka iz CG i SRB ovo smatraju kao Drzavu u dvije Drzave, i Novi Pazar kao glavni grad. A takodje se identificisu uz neoficijalnim i nepriznatim Grbom i Zastavom tzv. Sandzaka.

    Poznato je da su razlicite politicke stranke tzv. Sandzaka u Srbiji protivile nezavisnosti CG iz federacije S i CG i "cijepanje" tzv. Sandzaka.

    Nakon usvajanje novog Ustava Crne Gore je zapisano da su svi gradjani sa prebivalistem u Crnoj Gori (i gradjani koji se predstavljaju kao Crnogorci) gradjani Drzave Crne Gore, i da im pripada Crnogorsko Drzavljanstvo.

    Sada veliko dio nasih gradjana sa sjevera Crne Gore jos uvjek smatraju tzv. Sandzakom postojecim, sa nepriznatim Grbom i Zastave te teritorije CG i SRB, ali i do toga dio Drzave Crne Gore ili bolje receno Crnogorci;

    1). Da li nije ovo svakodasnje skakanje medju identiteta i nacionalnosti Bosnjaka zivjeli u CG i SRB? (Gledajte pred-referendumsku kampagnu za nezavisnost CG uz "Sandzanskim" zastavama, pa predsjednicke izbore dje su takodje viorile).

    2.) Postoji li Sandzak uopste za vas licno, da li ga priznajete?

    3.) Ima li tzv. Sandzak uopste pravo na postojanje? Da li je pravdeno nazivati ovaj dio teritorije Crne Gore i Srbije "Sandzakom" gledajuci podizanje ideje, nastatak tzv. Sandzaka? Agresor, u ovoj situaciji Osmanlije, uvijek gube pravo na okupiranu zemlju bilo dje na svijetu. (Gledajte naprimjer WW2 sa Njemcima).

    4.) Kako smatrati ljude koji smatraju tzv. Sandzak postojecim i kao svojoj matici? Kao drzavljane i gradjane Crne Gore i Srbije? (Gledajte izbore u Srbiji uz Bosnjackom strankom za Evropski "Sandzak").

    5.) Da li su kulturne razlike medju ljudima u zemlji pravo za nesto u obliku tzv. Sandzaka?

    6.) Treba li "Sandzak" u slucaju da to zahtjevi dobiti neku posebnu slobodu u formi autonomnije?

    7.) Da li prijeti ideja o nekom nezavisnom "Sandzaku" ili muguca drzava u drzavi (kao Hong Kong, Tibet) u buduce Crnoj Gori i Srbiji? Moze li tzv.Sandzak u buduce vrijeme odvesti Crnu Goru i Srbiju u ponovne teritorijalne probleme?

    Itd. itd. ovdje vase stavove o Sandzaku.
    Last edited by KUB-M; 24-05-08 at 18:19.

  2. #2
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    5,522
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Sandzak kao i mnogo toga u istoriji je umrlo i ne postoji vise. Cini mi se da Plav nikad nije ulazio u granicama Sandzaka. Sandzak je danas teritoriji Crne Gore i Srbije, i tako ce ostati. Sandzak=ne postoji.

  3. #3
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    3,919
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Da, Sandzak je glupost !

  4. #4
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    neđe
    Posts
    225
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Sandzak znaci 'region' na turskom jeziku, nema nikakvo pravo, je cist glupost
    "Kad slučajno zaželiš radit, śedi, pričekaj, viđećeš, proćiće te."

  5. #5
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Sverige
    Posts
    6,830
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Sto da damo cosak bosnjama tj bosancerosima ,more serblju rvatima HN i cosak boke ,siptarima Ucinj sa okolinom i mi bi trebali trazit neku drugu planetu jerbo bi morali na kamate zemlju iznajmljivat hahahahahahahahhahaha !
    Ko nevoli Crnogorca ,vas se ambisa !!!

  6. #6
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Seoul, Korea
    Posts
    9,589
    Thanks Thanks Given 
    7
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    23 Posts

    Default

    Svejedno mi je. Neka ljudi tamo odluce sto ce. Cisto sumnjam da ce bilo kakva razumna vecina biti za nezavisnost.

  7. #7
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Sverige
    Posts
    6,830
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Svejedno ti je ????? Blago nama satobom kad tako razmisljas o svojoj Drzavi zlo udom tijem tudjijem !
    Ko nevoli Crnogorca ,vas se ambisa !!!

  8. #8
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    10,600
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    8
    Thanked in
    4 Posts

    Default

    nece ga gledat nezavisnosti!
    Quote Originally Posted by my name is ...
    izvini oli mi rec kako da neciji post stavim u signature ?

  9. #9
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    kuci
    Posts
    5,163
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    7
    Thanked in
    5 Posts

    Default

    sandzak nije glupost, nezavisni sandzak je glupost.

    sandzak je ka kod nas KUCHI ili shumadija u srbiji.

    to je jedan reon, oblast. sandzak postoji. i prostire se dje se prostire, a to zastave grbovi i to, to machku o rep. to su dvojica trojica suludnjaka napravili shto nemaju shto da rade, bez veze

  10. #10
    Join Date
    May 2004
    Location
    Bremen
    Posts
    1,120
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Da Tile nije roknuo Rifata Burdzovica danas bi i postojala autonomija, ako ne i republika Sandzak, no na svu srecu roknuo ga je pa od toga danas nema nista.
    Ja sam iz te regije i nista mi mrznije nema no kad mi neko rece "ti si Sandzaklija"!!! Nikad nebih svoj glas dao nikakvoj autonomiji niti, daleko bilo, drzavi Sandzak. U Crnoj Gori su mi rodjeni cukundjed, paradjed, djed, otac i ja tako da ja druge, rezervne drzave nemam niti mi treba, cak naprotiv, bas sam ponosan sto sam Crnogorac.
    Zamislite samo drzavu kojoj bi glavni grad bio jedan Novi Pazar!!! Pa na planeti Zemlji ona zabit moze jedino da se poredi sa nekim Kineskim cetvrtima ili u najboljem slucaju nekim Avganistanskim prcijama.
    I sto veli Zvek Zivi bilo bi krajnje vrijeme da se Sandzak da Srbiji, Boka Kotorska Hrvatskoj, Ulcinj i Bar Albaniji a to sto ostane raspisat tender pa ko da vise njegovo je a mi cemo odselit na neku drugu planetu ili iznajmit neki svjetski cosak jer definitivno drugog rjesenja nema.

  11. #11
    Join Date
    May 2004
    Location
    Bremen
    Posts
    1,120
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by shajo View Post
    a to zastave grbovi i to, to machku o rep. to su dvojica trojica suludnjaka napravili shto nemaju shto da rade, bez veze
    Nije bez veze, usput su malo i zaradili. Suljo je narucio 100-tinak zastavi, Rafet takodje toliko Fuad, Senad, Sacir, ovaj, onaj po komad i eto ti lake love...
    Kad mi se je komsija zenio u svatove smo isli sa tom i sa crnogorskom zastavom, nijesam ja protiv nje, bas me briga, ali je, niti jednog trenutka, ne smatram svojim obiljezjem.
    Uostalom kad u Crnoj Gori Srbi mogu mahat srpskom, Albanci albanskom zasto nebi mogli i muslimani sa nekom svojom koju su samo keilrali pa kakva god da je ona.

  12. #12
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Cakir View Post
    Da Tile nije roknuo Rifata Burdzovica danas bi i postojala autonomija, ......
    Tile roknuo Rifata Burdzevića Otkud ti ove gluposti i ako si vec iz Sandzaka valjda tamo i u osnovonoj skoli uce djecu da je Rifat Burdžević poginuo 1. oktobra 1942. godine. Zajedno sa komandantom brigade Volođom Kneževićem, i komandantom bataljona Tomašem Žižićem, (inace narodnim herojima) u selu Trnovu, kod Mrkonjić Grada. Ubijen je od strane četnika e ako sad ti to nekako povezes sa Tiletom svaka cast na znanju i umijecu

  13. #13
    Join Date
    May 2004
    Location
    Bremen
    Posts
    1,120
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hari Krisna View Post
    Tile roknuo Rifata Burdzevića Otkud ti ove gluposti i ako si vec iz Sandzaka valjda tamo i u osnovonoj skoli uce djecu da je Rifat Burdžević poginuo 1. oktobra 1942. godine. Zajedno sa komandantom brigade Volođom Kneževićem, i komandantom bataljona Tomašem Žižićem, (inace narodnim herojima) u selu Trnovu, kod Mrkonjić Grada. Ubijen je od strane četnika e ako sad ti to nekako povezes sa Tiletom svaka cast na znanju i umijecu
    Aham... Jes´, jes´...

    Uce oni djecu, i mene su naucili, sve kako ovo ti velis samo je istina mnogo drugacija...

  14. #14
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    278
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Cakir View Post
    Kad mi se je komsija zenio u svatove smo isli sa tom i sa crnogorskom zastavom, nijesam ja protiv nje, bas me briga, ali je, niti jednog trenutka, ne smatram svojim obiljezjem.
    Uostalom kad u Crnoj Gori Srbi mogu mahat srpskom, Albanci albanskom zasto nebi mogli i muslimani sa nekom svojom koju su samo keilrali pa kakva god da je ona.
    Razlika je sto Srbi i Albanci u CG masu postojecim zastavama drugih Drzava ili drugih "objekata".

    Srbi naprimjer masu zastavom Republike Srbije, i zastavom Srpske Pravoslavne Crkve, dok Albanci za zastavom Republike Albanije.

    A ljudi u tzv. region Sandzak masu samo-izmisljenom ne oficialnom zastavom. Misim Srbija i Albanija postoje, dok Sanzak sada nimalo nakon samostalnosti CG (iscijepan). A inace onako nije region postojao pod nekom ozbiljnom autonomnijom ili dogovora, tako da se mase propagandnom zastavom koja samo obilezuje teritoriju tzv. muslimana "Sandzak" u CG i SRB, dok to nije potrebno samo zvuci kao neka provokacija i dijelovanje.

    A taj stit koji sluzi kao Grb i Grb u "Sandzak" zastavi, se koristi i u BiX. A nevidim sto BiX i taj narod ima sa Crnom Gorom. Ako se tako smatraju eto im BiX i pozdrav!

    Ako ste nas narod i vodite se kao Crnogorci zasto onda voditi zastavu nepostojece zemlje ili regiona. Ok da bi bila zastava sa Grbom neke opstine ala, ali je ovo drugacija situacija.

    Mi svi imamo jednu zastavu i to je Crnogorska, a ako se ti ljudi vode Crnogorci imaju samo tu zastavu postuju i niciju drugo. Sada sto se krstovi nalaze nemozemo nista, jer su ipak dio Crne Gore.

    Albance i Srbe ne trebamo gledati uopste a Albance sigurno ne, jer se vode Crnogorci dok vecinom samo masu ALB zastavama.

    Nidje, ali bas nidje u Evropi nisam vidjeo toliko tudjih zastava, pa claimova terotorije nego u CG.

  15. #15
    Join Date
    May 2004
    Location
    Bremen
    Posts
    1,120
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Cakir View Post
    zasto nebi mogli i muslimani sa nekom svojom koju su samo keilrali pa kakva god da je ona.
    Za mnoge muslimane iz Sandzaka je ona postojeca htio to ti da prihvatis ili ne.
    Pametnije bi bilo uves´ zakon ka no sto su to Njemci da se na javnom mjestu niti jedna tudja zastava ne smije istac ukoliko pored nje nema i Njemacke zastave.

  16. #16
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    278
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Cakir View Post
    Za mnoge muslimane iz Sandzaka je ona postojeca htio to ti da prihvatis ili ne.
    Pa ako je ta zastava za njih postojeca onda je i logicno smatrati taj narod Bosanski i da pripadaju (postojecoj Bosanskoj) Drzavi BiX ili ne-Crnogorski. Jer djeluju sa simbolima i zastavom koje uopste nista nemaju sa Drzavom Crnom Gorom kao i istorijom.

    Jeli ne?

    Quote Originally Posted by Cakir View Post
    Pametnije bi bilo uves´ zakon ka no sto su to Njemci da se na javnom mjestu niti jedna tudja zastava ne smije istac ukoliko pored nje nema i Njemacke zastave.
    To sile nema, niti koga koji bi ovak zakon zeljio regulisati. Nase zastave na dan danas svuda smije da se kace, pa bile stojale tu i bilo kojeg razloga, prljave, iscijepljene itd. A ne da kontrolisu da li je uz bilo koje tudje zastave iz CG zastava. :zzz:

    Mislim, ako se izjasnjavas kao Crnogorac, onda i trebas samo voditi jednu zastavu i smatrati Drzavu Crnu Goru jednom, bez ikakvih drugih zelja o autonomne teritorije, specialne opstine itd.

    A ta "Sandzak" zastava i Grb su izmisljene za nepostojecu teritoriju, a to mozemo prihvatiti kao nepostovanje Drzavnih Simbola Drzava Crne Gore i Srbije.

  17. #17
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    52
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ha, osobno vjerujem da crnogorski dio Sandžaka nikad neće biti nekakva krizna točka, crnogorci su se na vrijeme izvukli iz sranja. A što će biti sa srpskim dijelom Sandžaka, to je teško reći, zavisi najviše od samih Srba i hoće li neke stvari shvatiti na vrijeme....


    Čitam vas malo, te bi bosanci sutorinu te bi hrvati prevlaku (btw to je ionako samo sigurnosno pitanje, prevlaka jeste hrvatska) te bi muslimani sandžak, te bi albanc ulcinj.......

    Zajebano to kad ti drugi komadaju i svojataju domovinu i rade kojekakve srao krajine

  18. #18
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Budva
    Posts
    13,805
    Thanks Thanks Given 
    1,487
    Thanks Thanks Received 
    4,961
    Thanked in
    2,324 Posts

    Default

    Zamajavanje... da, zamajavanja, kao i Sutorina, kao i sve takve price...

  19. #19
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    5,522
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Ali kod nas mogu samo da govore, a kad se ujutro probude moraju gledati cg zastavu, i na licnu ce biti cg grb .

  20. #20
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,245
    Thanks Thanks Given 
    787
    Thanks Thanks Received 
    1,523
    Thanked in
    758 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by aCid_cOokiE View Post
    nece ga gledat nezavisnosti!
    ah,kolko puta sam cuo ovu recenicu tokom cijepanja bivse sfrj u proteklih 20 godina... pa opet...

  21. #21
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Cakir View Post
    Aham... Jes´, jes´...

    Uce oni djecu, i mene su naucili, sve kako ovo ti velis samo je istina mnogo drugacija...
    Da je drugacija vala bi je vise objavili pa kad rehabilitovase Aćif efendiju valjda bi se i to proculo, ali djavo ce ga znati sve je moguce Tile je bio mufljuz velji

  22. #22
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    1,696
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Delmat View Post
    A što će biti sa srpskim dijelom Sandžaka, to je teško reći, zavisi najviše od samih Srba i hoće li neke stvari shvatiti na vrijeme....
    Ne znam šta to Srbi treba da shvate na vreme.
    Muslimani(Bošnjaci) imaju sasvim korektan tretman u Republici Srbiji, imaju svoje političke organizacije i učestvuju u političkom životu Srbije kao ravnopravni državljani.Nije teško zamisliti scenario da od njih može zavisiti formiranje vlade u Srbiji(na primer ako se Palma odvoji od koalicije SPS-PUPS.)
    U svakom slučaju, kakva god da se vlada formira u njoj će biti neka muslimansko-bošnjačka stranka, samo je pitanje da li će to biti Ugljanin ili Ljajić.Znači da Republika Srbija omogućava punopravno učešće Muslimana/Bošnjaka iz Sandžaka u političkom životu i državnim organima, bez ikakvih uslovljavanja.Na primer u Srbiji nije 1/4 Muslimana iz popisa 1991 godine asimilovana u većinsku naciju kao u C.Gori.

    "Srpski deo Sandžaka" je organizovan u okviru 2 okruga- Zlatiborski okrug(Užice) i Raški okrug(Kraljevo).
    Pojedine opštine su privredno,komunikacijski i na svaki drugi način više povezane sa Užicem i Kraljevom, nego sa N.Pazarom kao nekom hipotetičkom prestonicom tog regiona.
    Ne postoje elementarne ekonomske, komunikacijske i finansijske pretpostavke da se formira neki region koji bi objedinjavao Priboj, Prijepolje i N.Pazar a da to bude održivo i racionalno.
    Pošto nema ekonomskih,komunikacijskih,finansijskih kriterijuma koje bi zadovoljavao ovaj hipotetički region ostaje samo etničko-verski kriterijum, koji takođe nije ispunjen.U 3 opštine većinu čine Muslimani(Bošnjaci) a u 3 opštine većinu čine Srbi.

  23. #23
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,245
    Thanks Thanks Given 
    787
    Thanks Thanks Received 
    1,523
    Thanked in
    758 Posts

    Default

    ja ipak mislim da trebaju da stanu u red. ako bude daljih cjepkanja, sledeca na redu je Republika Srpska. tu je bez sumnje najmanje 90% stanovnistva za samostalnost...

  24. #24
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    5,522
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    RS se ne moze otcijepiti i ako je 90% za. To je obican entitet u BiH.

  25. #25
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,245
    Thanks Thanks Given 
    787
    Thanks Thanks Received 
    1,523
    Thanked in
    758 Posts

    Default

    kako to "obican"? mislis kao Kosovo u Srbiji? da, slazem se...

Page 1 of 4 1234 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Pravo prve bracne noci - dio istorije
    By -GRAD in forum Istorija
    Replies: 26
    Last Post: 09-09-05, 08:26
  2. Pravo glasa crnogoraca iz Dijaspore
    By monteboy in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 33
    Last Post: 18-06-05, 08:18
  3. Replies: 34
    Last Post: 08-05-05, 18:57
  4. 265.000 gradjana Crne Gore trazi pravo glasa
    By Janko23 in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 0
    Last Post: 05-05-05, 17:37
  5. I oni imaju pravo
    By Lexus in forum Sve i svašta
    Replies: 11
    Last Post: 13-03-04, 10:47

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •