Results 1 to 19 of 19

Thread: sportski ribolov na moru

  1. #1
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Paracin
    Posts
    11
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default sportski ribolov na moru

    Molio bih sve forumase da mi malo pomognu oko sportskog ribolova na moru. Interesuje me, pre svega, ribolov sa obale i iz camca i to na stap. Imam camac, "maestral" sa malim "tomos" motorom. Ove godine cu letovati u Dobroti, pa me interesuju i tereni u tom delu zaliva.
    Najvise bih voleo da mi pojasnite lov orade: gde, kako, na koji nacin i na koji mamac....
    Pozdrav svima iz Paracina

  2. #2
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Paracin
    Posts
    11
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    I jos nesto. Dozvole za ribolov i camac. I neki crnogorski link na ovu temu. Hrvatskih ima mnogo, crnogorski nisam nasao nijedan!

  3. #3
    Join Date
    Jun 2005
    Posts
    1,398
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    6 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by salepn View Post
    Molio bih sve forumase da mi malo pomognu oko sportskog ribolova na moru. Interesuje me, pre svega, ribolov sa obale i iz camca i to na stap. Imam camac, "maestral" sa malim "tomos" motorom. Ove godine cu letovati u Dobroti, pa me interesuju i tereni u tom delu zaliva.
    Najvise bih voleo da mi pojasnite lov orade: gde, kako, na koji nacin i na koji mamac....
    Pozdrav svima iz Paracina
    cg linkova nemas sigurno.
    sto se tice dozvola, treba ti da uplatis oko 100eura, ne znam tacno gdje, pa se raspitaj kad dodjes kod ribara dolje po marini, dakle 100-150eura za lov camcem. i ako nemas gdje da parkiras jos oko 100 eura za mjesto u marini.
    ja sam poceo sa morskim sportskim ribolov od prosle jeseni, i nisam bas nesto iskusan, mada ces na ovom forumu tesko naci nekoga ko se tim bavi aktivno.
    iz camca nisam lovio jos ali uzimam gumenjak neki sa motorom, cim se vrijeme popravi. a sa obale i nisam neki poseban(citaj - cest) ulov imao. jesam jesenas, a preko zime sad slabo. bio sam prije par dan ali i dalje slabo. zima jos, tako kazu. a ljeti nisma nikad bio a kazu da se moze i sa obale uloviti masu. boku ti ne poznajem a sve od budve do ulcinja dobro znam tako da ti oko terena za boku ne mogu pomoci. a mozes loviti na koji god nacin, i na koji god mamac. sta god ti padne na pamet isprobaj i vidjeces da ces uhvatiti nesto. dubinsko sa olovom prije ili poslije udice. isto tako mozes dubinsko sa manjim olovom cirka 10-15 grama, na dnu a iznad 2 udice velicine 6 - 10 pa kad zabacis da pustis da propada pa ako ti nista ne cima prije nego sto padne na dno, malo kontriras pa navuces pa opet pustis da pada, i tako. mozes na plovak obican lov. mozes da zakacis 4-5 blizu vezanih udica na kraj najlona i omotas ih oko parceta hljeba i iznad toga neki plovak, stiropor ili bilo sta samo da ne potone, i to zabacis sto dalje i pustis. i samo gledas plovak kad pocne da vozi u stranu jer je i ljeb na povrsini ali njega ne gledas. to ti je nekako i najlaksi i najzagarntovaniji ulov pogotovo brancina, koji je mnogo dobra i skupa riba.
    a sto se tice mamaca, mozes koristiti svasta: lignju(smrznutu iz prodavnice ili svjezu sa pijace) gambore iliti kozice sa pijace, ljeb, gliste, crve, male ribice koje uhvatis na prst onako najlon i udica samo, pa nakacis pa bacis, ma sta god ti padne na pamet. moze i raznim varalicama ali to ti ne mogu objasnim dok ne vidis. malo je drugacije to nego jezersko ili rijecno varalicarenje.
    preporucio bih ti mamac prije varalica.a murinu i ugor ti je najlakse uhvatit. pred vece pocinje murina i ugor da se krecu sve do ujutru do prvog sunca. cisto dubinski lov sa komadom lignje na udici(velicina: 1, 2 ili 3). SAMO MORAS PAZITI JER MURINA CIM UZME POVLACI SE U STJENU PA DA NE OSTAVLJAS UDICA.
    a sve ti ovo govorim jer je i murina i ugor odlicna za jest, meni nekako najljepsi, mada se prvi put cesto ciste, dok ne naucis.
    a za oradu znam da se i sad lovi isto ovako kao murina a za ljeto ti ne znam, ali i mene interesuje.
    ispisah se dosta, ali znam kako ti je. i ja sam poslije 20 godina rijecnog i jezerskog ribolova sad poceo na more, pa me sve interesovalo jer nista nisam znao. mada i sad jedva mlao vise znam hehehe

  4. #4
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Paracin
    Posts
    11
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    [SIZE=3]Vidim da nas ima jos koji bi "kontinentalno" iskustvo probali da iskoriste i na moru. Prosle godine sam u Dobroti pecao sa obale (blizu instituta za biologiju mora), bacao sam prema bovama koje oznacavaju uzgajaliste skoljki. Rekose mi da tu prilazi orada. Naravno, teska artiljerija, zategnut najlon..... E, posle toga saznam da najlon treba da je opusten, jer ona prvo vuce nekoliko metara, pa tek onda kontra... Neznanje je opasna stvar. Imao sam puno udaraca, mamac je, uglavnom bila lignja. Ko zna sta je sve lupalo, udice su bile Owner"2". Uspeo sam da uhvatim samo jednu, ali nisam, na kraju, bio nezadovoljan. [/SIZE]
    [SIZE=3]Isao sam da kupim i neke racice, u neko selo kod Tivta, zovu se "kanoce". Na njih lupa sve zivo, ali su mnogo nezni, pa ih sica brzo skida. Domaci preporucuju i neke "karagujeve", ali na to nisam probao.[/SIZE]
    [SIZE=3]p.s. Jer ovo cena godisnje dozvole, ili za nas, nesrecne "strance"?[/SIZE]

  5. #5
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Podgorica
    Posts
    925
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by salepn View Post
    u neko selo kod Tivta, zovu se "kanoce". Na njih lupa sve zivo, ali su mnogo nezni, pa ih sica brzo skida.
    Kanjoci fataju se na Kalardovo kod aerodroma.

  6. #6
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Paracin
    Posts
    11
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Znam, 5e/50 ili 100 komada, ne secam se.

  7. #7
    Join Date
    Jun 2005
    Posts
    1,398
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    6 Posts

    Default

    e vidis ja sam skoro u baru uhvatio par komada orade na zategnut najlon nna lignju i to olovo na kraju najlona, pa ovi pored mene kad su vidjeli na sta lovim nisu se mogli nacuditi, a oni taj dan citav, nista nisu zakacili. iako se orada krece po dnu, ja je eto zakacih malo visocije. a cuo sam za te racice, moracu probat.

  8. #8
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Paracin
    Posts
    11
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Tvoj ulov je samo jedan dokaz vise da iskustva treba da se razmenjuju. Vidim da se ova tema dosta cita, ali se niko nov ne ukljucuje. Cuvaju ljudi "tajne"!
    Inace, moj omiljeni mamac je lignja, lako je do nje doci, a sva riba je voli. Kazu da je dobra i za panulanje, cela. Moracu probati i to na leto kad dodjem.
    Skoro sam nabavio jedan mali sonar, nadam se da ce mi i on dosta pomoci, narocito oko dubine i konfiguracije terena. Kad se nadje dobar teren, ribe tu mora biti.

  9. #9
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Paracin
    Posts
    11
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Pilicius i ostali, vreme je predivno, jer se lovi nesto?

  10. #10
    Join Date
    Jun 2005
    Posts
    1,398
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    6 Posts

    Default

    bio sam prije nekoliko dana na 2 dana i 2 noci od h. novog do jaza i slabo se sta u'vatilo. par orada(nista prevelikih), skarpina dosta, koja murina i 3 brancina osrednja. ne racunam sotinu sitnih gajavica koje se ne znam ni ja kako kace na udice koje su vece od njih. mada je ta 2 dana duvao vjetar dosta. a drug mi je isao prekjuce i fino nalovio. tako da cu i ja uskoro opet pa da ako i koju slicicu postavim cisto da se malo pohvalim hehehe

  11. #11
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Paracin
    Posts
    11
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Evo nekoliko saveta za lov orade do kojih sam došao čitajući razne forume, a nadam se da će nam svima koristiti:
    - Dobro je loviti na pesku, ali je još bolje ukoliko se u blizini nalazi pojas trave i podvodne stene na kojima se nalazi prirodna hrana, poput školjaka, ježeva i puževa koje veće orade bez ikakvih problema razbijaju svojim specifičnim zubima.
    - Dubina mora može biti između 1 i 10 m, stvarno nije potrebno ići puno dublje, jer se orade u ovom delu godine zadržavaju u priobalnom delu. Naravno da je dubina mora u priobalju relativna stvar i zavisi od dela obale na kojem lovite.
    - Pre prvog ribolova na nekoj poziciji, svakako je preporučljivo prethodno ronilačko istraživanje. Na taj načih možete uočiti pogodnu poziciju za mamac. Obratite pažnju na moguće prepreke u vodi koje bi vam mogle smetati, a njihovo poznavanje će vam olakšati manevrisanje sa priborom i smanjiti gubitak sistema. Ako prilikom ronjenja uočite kakvu oradu, znaćete da se na dobrom terenu. Dakle maska i disalica, a po mogućnosti i peraje, koristan su dodatak udičarskom priboru, a koristiti će vam i u skupljanju mamaca.- Kod drilanja ribe, pokušajte je što pre odvojiti od dna, kako vam nebi zapela za podvodnu prepreku, a kočnicu na roli koristite po potrebi. Imajte na umu da se kod morskog ribolova struna puno brže oštećuje, pa je potrebno češće menjati predveze, a i proveravati osnovnu strunu.
    - Iako neki ribolovci love na kruti, fiksni sistem, uvijek treba loviti sa slobodnom ili otvorenom špulnom.
    - Ukoliko je ispred vas pojas stena, lovite s visoko podignutim štapovima, kako bi izbegli zapinjanje.
    - Ribu možete probati primamiti prihranom koja se u principu sastoji od samljevenih školjaka, ježeva i srdele.
    B I S T R O !
    Last edited by salepn; 21-06-08 at 09:38.

  12. #12
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Paracin
    Posts
    11
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ljudi, jel peca neko u Kotoru, Dobroti i blizini. Idem tamo za desetak dana, a nista ne znam o terenima. Pomazite, hvata me panika!

  13. #13
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    7,715
    Thanks Thanks Given 
    217
    Thanks Thanks Received 
    92
    Thanked in
    33 Posts

    Default

    Tu ako brancina u'vatish - premija je!
    Bukve, cipoli i shparevi...
    Mozda da probash malo dalje, iza Oravca.
    P r i m o r a c

  14. #14
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Paracin
    Posts
    11
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Hvala na savetu, pokusacu da stignem do Orahovca ''maestralom'', valjda nije mnogo daleko.

  15. #15
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    7,715
    Thanks Thanks Given 
    217
    Thanks Thanks Received 
    92
    Thanked in
    33 Posts

    Default

    Tamo mrezama ribaju, idi iza Oravca, put Drazin Rta i Perasta.
    Preko puta Jugopetrola riba moj stari, nema tu ribe, a i u blizini je plaza.
    P r i m o r a c

  16. #16
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Paracin
    Posts
    11
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ok, nasao sam ma karti Drazin vrt, cini se da je malo daleko od mesta gde cu biti. Nema veze, prvog dana cu obici teren. Mogu i da povucem neku varalicu, da ne gubim vreme.

  17. #17
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    1
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Pozdrav,
    Slazem se da ljudi treba da razmjenjuju iskustva. Cuvanje "tajni" je obicna glupost. Ja cesto citam hrvatske forume ali se tu moze samo pricati o raznim tehnikama ali ne i terenima jer niti ja pecam oko "otoka" niti oni imaju pojma gdje je Orahovac.
    Moram vam odmah reci da moje iskustvo nije preveliko jer sam tek od prosle godine poceo da aktivno izlazim na vodu od kako sam kao klinac prestao da pecam bukve.
    Par svjezih iskustava: 05/07 oko 9 sati uvece sa prijateljem sam lovio na Barskoj marini vegler tehnikom na malu udicu i lignju kao mamac. Ja sam zakacio tri ukljate a on oradu oko 30-ak cm duzine i to na 3 m daljine i 3 m dubine. Posle svih onih silnih tekstova na temu lova orade ovo nam se cinilo nemogucim. Sledecu noc smo probali na petrnoster (olovo dolje i 1-2 udice gore) i obojica smo imali kacenje, prilicno zilavo opiranje ribe i kidanje najlona tik iznad udice. Da nije bilo zilave borbe pretpostavili bi da su bili ugor (gruj) ili murina ali ovako mislimo da su bile orade. Naravno pravu istinu nikada necemo znati. Ja sam zabacio 4-5 m od obale a on nekih 25 m. U oba slucaja je bila oseka i dosta jak kurenat je poceo nekih pola sata kasnije.
    Ima li ko od vas iskustvo sa tirolskim drvcetom. Skoro sam citao u Pesca In Mare kako ga preporucuju za lov na kamenitim terenima jer je broj zadjeva mngo manji. Znam da je zabranjen na slatkim vodama ali mislim da nije na moru. U svakom slucaju vegler mi se ipak cini najboljom tehnikom za sto bolje "precesljavnje" terena i mali broj zadjeva.

  18. #18
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Paracin
    Posts
    11
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Eto, vratih se sa mora i evo izvestaja. Orade, tri komada ukupne tezine oko 2kg, jedan sarag od kilo i mnogo,mnogo bukvi. Ali bukve za primer, pojedini komadi 250-300gr. Svi ulovi ostvareni na lignju, osim saraga koji je dosao na kanjoce. Imao sam i volke, ali na njih nista. Nije neki rezultat, ali ja sam zadovoljan, zadovoljio sam se maximalno, naucio neke cake pa ce sledeci put biti bolje.
    p.s. Domaci kazu da su kod Veriga uslevelike bukve, komadi od kilo, pa ako neko ide u Boku neka proba tamo obavezno!
    BISTRO!

  19. #19
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Perth, Australia
    Posts
    602
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    dje i u koje vrijeme se uhvatit koju lignju?

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 2 users browsing this thread. (0 members and 2 guests)

Similar Threads

  1. sportski program
    By straus in forum Ostali sportovi
    Replies: 190
    Last Post: 05-09-08, 11:10
  2. Rascjep u Jadranskom moru i mogući Tsunami?!
    By makica-pakica in forum Nauka generalno
    Replies: 26
    Last Post: 27-01-08, 10:30
  3. Zakon o moru
    By Bonja the Zmaj in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 1
    Last Post: 10-11-07, 17:48
  4. Sportski komentatori u CG
    By Mitro in forum Ostali sportovi
    Replies: 5
    Last Post: 10-05-04, 12:23
  5. Ribolov
    By Perovic in forum Ostali sportovi
    Replies: 15
    Last Post: 12-03-04, 23:50

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •