Page 1 of 6 12345 ... LastLast
Results 1 to 25 of 131

Thread: Islandska ulica umjesto Vukove na Cetinju?

  1. #1
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Svoj na svome
    Posts
    2,655
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Islandska ulica umjesto Vukove na Cetinju?

    Na predlog nevladine organizacije Društvo prijatelja Islanda, Skupština Cetinja je odlučila juče da ulicu koja je nosila naziv reformatora srpskog jezika Vuka Karadžića preimenuje u Islandsku ulicu.
    Ovo je učinjeno, kako prenosi današnja štampa, "u znak zahvalnosti prema državi koja je prva priznala nezavisnu državu Crnu Goru".





    Ovo je užasno. Taj Vuk Karadžić je iz Crne Gore, taj Vuk Karadžić j zaslužan za jezik kojim govorimo. A Crna Gora nije Kosovo pa da svaki dan prebrojava ko ga je priznao. Proznavanje CG nezavisnosti niko nije ni osporavao.



    Cetinjani, eto vam ga Island, nek vam služi na čast i obraz
    Last edited by MonterO; 23-03-08 at 01:06.

  2. #2
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    1,434
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Prvi put cujem da je postojala ulica Vuka Karadzica na CT.

  3. #3
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Svoj na svome
    Posts
    2,655
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Jok, Dan je ovo izmislio :-s

  4. #4
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    1,434
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by MonterO View Post
    Jok, Dan je ovo izmislio :-s
    S obzirom da je DAN...

  5. #5
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Potpuno ispravno. Vuk ništa nije učinio za Crnogorce, ništa dobro. Ukrao je i odnio naš jezik, proglasio ga za srpski i nausput ga osakatio.

    Ne znam zaista čime je Vuk zadužio Crnogorce?

    U mnoge crnogorske pjesme poubačao je izmišljene kategorije, kategorije koje do njega nikad nijesu postojale kao što su srpski vitezovi. Kompletnu crnogorsklu epiku do koje se dokopao, posrbičio je.

    Odlična odluka!

    Island je učinio za Crnu Goru mnogo više nego Vuk.

    Island je odmah priznao crnogorski identitet, a Vuk ga nikad nije priznao.
    Last edited by Ćipur; 23-03-08 at 01:27.

  6. #6
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Svoj na svome
    Posts
    2,655
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Dvije stvari su beskonačne: vasionai ljudska glupost. Mada, za vasionu nisam siguran.

  7. #7
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Trg zrtava DPSa BB
    Posts
    11,006
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Island zna kako su Danci grinjavi,
    Farska ostrva i Grenlad se josh uvijek koprcaju u IMPERIJU,
    zato je ISLAND POITA da nas potapshe po ramenu,
    Norveshka je oprostila Shvedskoj i Danskoj za grehove iz proshlosti,
    jer je PROCVJETALA od KAPITALA od NAFTE,
    BNP za 2006 je bio 353 milijarde $, danas je duplo vishi zbog pada $,
    da smo PAMETNI, ISLAND I NORVESHKA bi bile DRZAVE, od kojih bi UCHILI PATRIOTIZAM, GLOBAL FOND chva ushtedjevinu, 4,69 miliona Norvezana,
    70 000 $ po glavi stanovnika.

    PROMONTE je njihova firma, zato smo i napredovali sa MOBILNIM TELEFONIMA, nijesu kupili MONOPOL, nego se TAKMICHE, ko bolje shiroko mu polje.

    Ako STATKRAFT udhje u EPCGe, vjerujem u FER PLEJ i brzi napredak i u oblast ENERGETIKE, shto cheka Shvedska IKEA, zashto ne ulazi u CGu,
    oni zaposhljavaju domacu radnu snagu i koristi domacu sirovinu, mora da ih neko KOCHI, i brani MONOPOL UVOZNIKA NAMJESHTAJA I MOBILJA.
    IM - Old Bone
    Tamo đe nas čekaš, okupićemo se opet i nastaviti đe smo stali...ZBogom prijatelju...

  8. #8
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    1,696
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ćipur View Post
    Potpuno ispravno. Vuk ništa nije učinio za Crnogorce, ništa dobro. Ukrao je i odnio naš jezik, proglasio ga za srpski i nausput ga osakatio.

    Ne znam zaista čime je Vuk zadužio Crnogorce?

    U mnoge crnogorske pjesme poubačao je izmišljene kategorije, kategorije koje do njega nikad nijesu postojale kao što su srpski vitezovi. Kompletnu crnogorsklu epiku do koje se dokopao, posrbičio je.

    Odlična odluka!

    Island je učinio za Crnu Goru mnogo više nego Vuk.

    Island je odmah priznao crnogorski identitet, a Vuk ga nikad nije priznao.
    U C.Gori žive i Srbi koji čine značajan deo populacije i koji ne dele tvoje mišljenje o Vuku Karadžiću.

  9. #9
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by dusanp View Post
    U C.Gori žive i Srbi koji čine značajan deo populacije i koji ne dele tvoje mišljenje o Vuku Karadžiću.
    na cetinju ne žive, a to je stvar opštine

    baj baj

  10. #10
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    White Sandy Beach
    Posts
    8,876
    Thanks Thanks Given 
    234
    Thanks Thanks Received 
    47
    Thanked in
    31 Posts

    Default

    Zato se ne preimenuje ulica u Andrijevici vec na Cetinje.

  11. #11
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Podgorica
    Posts
    4,149
    Thanks Thanks Given 
    658
    Thanks Thanks Received 
    687
    Thanked in
    336 Posts

    Default

    Svidja mi se ideja da imamo Islandsku ulicu u Crnoj Gori, ali ne razumijem potez da se preimenuje bas ulica Vuka Karadzica...
    Mozda bi trebalo tako imenovati neku novu ulicu na CT-naravno, ako se ima koja u planu...
    Don't mind anything anyone tells you about anyone else. Judge everyone and everything for yourself.

  12. #12
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    kuci
    Posts
    5,163
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    7
    Thanked in
    5 Posts

    Default

    mozda su odluchili da daju ime vuk karadzic nekoj malo boljoj i modernijoj ulici :P

    i ne dirajte cetinje dushmani, ili bushmani kako ocete, malo ste nam crnogorskoga uzeli...

  13. #13
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    1,434
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ja mislim da Obilica Poljani treba vratit stari naziv.

  14. #14
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Uopšte ovđe nije bitan toliko Vuk...Mi imamo sklonost da sve radimo na "o ruk" bez mnogo stila i ukusa. Da nije tužno bilo bi smiješno...
    O Vuku mislim isto što i Ćipur. Ama do zadnjeg slova,..ali ne radi se to tako poBogu!
    Moramo shvatiti da Vuk Karadžić jeste veliko ime koje nadilazi srpski narod i njegov prostor. Ne zaboravimo da je kodifikacija i hrvatskog i bosanskog jezika urađena na temeljima Vukove reforme i koliko god se nekome kostriješila kosa i rad na kodifikaciji crnogorskog jezika ne može uteći od Vukove reforme. Sve i da mu ne pokažemo ni zeru zahvalnosti i da ga samo posmatramo kao nekoga ko je prisvajao našu kulturnu baštinu, ne zaboravimo da je on veliko ime za Srbe. Nijesu nas Srbi tukli po ušima da dajemo Vukovo ime ulicama i školama po CG no smo mi to suludnici s oduševljenjem radili decenijama! Ne ponašajmo se ko Gabelji i ne ćerajmo inat Srbima jer tme pokazujemo da nijesmo ništa bolji od onog kome prigovaramo.
    Pa što napraviti? Ima načina...Kao što je gradska vlast uradila u Podgorici s Nemanjinom ulicom - ulica spram zasluge za crnogorski narod! Nemanja baš nije zaslužio ni onaj slijepi starovaroški sokak, ali kad je već veliki Srbima neka ga...
    Inače, ta aktivnost na brisanju asimilatorskih tragova kroz imena ulica, trgova, škola i sl., bi trebalo da je predmetom permanentne pažnje Vlade kroz koordiniranu aktivnost opštinskih vlasti, koja će se provoditi organizovano i sa mjerom dobrog ukusa. A ne da i dalje imamo sprdnju da recimo prvo što će vidjeti stranac sa balkona hotela "Crna Gora" (u sred gradskog jezgra) bude spomenik Karađorđu! Vrh! Zamislite da se sa balkona hotela "Moskva" u Beogradu jedino vidi spomenik (evo recimo njegovog savremenika) Sv. Petra Cetinjskog i to statua od gotovo 5 m!
    No tu nije kraj! Sem statuom Karađorđe se u PG može pohvaliti i svojim parkom i ulicom u najužem jezgru baš kao i Vuk Karadžić, dok recimo Veliki vojvoda Mirko Petrović, otac kralja Nikole i proslavljeni junak i komandant s Grahovca (po kojem je PG jedno vrijeme i nosila ime) ima krivudavi sokak pun rupa tamo đe se Konik srijeće sa Vrelima ribničkim. Bučno najavljivanu rekonstrukciju monumentalnog spomenika vojvodi Mirku koji je stajao na današnjem trgu Republike, a koji su pijani srpski vojnici 1918. izvalili i gurnuli u korito Morače, danas više ne spominje niko...
    Ovo je neiscrpna tema koja, kao malo koja druga, tako slikovito govori o nama...
    Last edited by El Re; 23-03-08 at 09:07.

  15. #15
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    5,522
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Meh who cares, mozda i oni dadnu ime po nama u neku ulicu kod njih tamo. Oni postali nezavisni 1918, a mi zavisni....

  16. #16
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by El Re View Post
    dok recimo Veliki vojvoda Mirko Petrović, otac kralja Nikole i proslavljeni junak i komandant s Grahovca (po kojem je PG jedno vrijeme i nosila ime) ima krivudavi sokak pun rupa tamo đe se Konik srijeće sa Vrelima ribničkim. Bučno najavljivanu rekonstrukciju monumentalnog spomenika vojvodi Mirku koji je stajao na današnjem trgu Republike, a koji su pijani srpski vojnici 1918. izvalili i gurnuli u korito Morače, danas više ne spominje niko...
    Ovo je neiscrpna tema koja, kao malo koja druga, tako slikovito govori o nama...
    Lako je sto ne pominju nego i onima koji pomenu kazu da je to laz i da je to sve izmislio Jevrem Brkovic.

  17. #17
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    odma iza coska
    Posts
    3,585
    Thanks Thanks Given 
    4
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    4 Posts

    Default

    Ulica koja se zvala Vuk Karadzic a od juce Islandska je ulica van grada, maltene na seoskom podrucju... i sigurno da ce ime Vuka Karadzica da se nadje na nekoj ulici u gradskom podrucuju... Prema tome ova naklapanja ``crnogorska`` zavrsite
    ``ljudi su da razmijene i uvaze misljenja, a zivotinje da se kolju i ujedaju jer nemaju mozga``

  18. #18
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by dusanp View Post
    U C.Gori žive i Srbi koji čine značajan deo populacije i koji ne dele tvoje mišljenje o Vuku Karadžiću.
    Ali ne i na Cetinju.

  19. #19
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    932
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ovo su stvari koje pojedinci u svojoj zloj namjeri posiju sjeme koje ce se jednog dana znjeti.

  20. #20
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    montenegro
    Posts
    24
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Necu ulaziiti u to sta je Vuk Karadzic mislio o Crnoj Gori, jer me istorija ne interesuje...
    Sto se tice preimenovanja ulice u redu ako je to jedino sto je ostalo da se uradi na Cetinje. Lokalna vlast je uradila sve za ovaj grad, pa je ostalo jos samo da promjene imena ulica u znak zahvalnosti...
    Svaka cast!:trashcom:
    Dobar i lud ista je stvar...

  21. #21
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    kuci
    Posts
    5,163
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    7
    Thanked in
    5 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by El Re View Post
    Uopšte ovđe nije bitan toliko Vuk...Mi imamo sklonost da sve radimo na "o ruk" bez mnogo stila i ukusa. Da nije tužno bilo bi smiješno...
    O Vuku mislim isto što i Ćipur. Ama do zadnjeg slova,..ali ne radi se to tako poBogu!
    Moramo shvatiti da Vuk Karadžić jeste veliko ime koje nadilazi srpski narod i njegov prostor. Ne zaboravimo da je kodifikacija i hrvatskog i bosanskog jezika urađena na temeljima Vukove reforme i koliko god se nekome kostriješila kosa i rad na kodifikaciji crnogorskog jezika ne može uteći od Vukove reforme. Sve i da mu ne pokažemo ni zeru zahvalnosti i da ga samo posmatramo kao nekoga ko je prisvajao našu kulturnu baštinu, ne zaboravimo da je on veliko ime za Srbe. Nijesu nas Srbi tukli po ušima da dajemo Vukovo ime ulicama i školama po CG no smo mi to suludnici s oduševljenjem radili decenijama! Ne ponašajmo se ko Gabelji i ne ćerajmo inat Srbima jer tme pokazujemo da nijesmo ništa bolji od onog kome prigovaramo.
    Pa što napraviti? Ima načina...Kao što je gradska vlast uradila u Podgorici s Nemanjinom ulicom - ulica spram zasluge za crnogorski narod! Nemanja baš nije zaslužio ni onaj slijepi starovaroški sokak, ali kad je već veliki Srbima neka ga...
    Inače, ta aktivnost na brisanju asimilatorskih tragova kroz imena ulica, trgova, škola i sl., bi trebalo da je predmetom permanentne pažnje Vlade kroz koordiniranu aktivnost opštinskih vlasti, koja će se provoditi organizovano i sa mjerom dobrog ukusa. A ne da i dalje imamo sprdnju da recimo prvo što će vidjeti stranac sa balkona hotela "Crna Gora" (u sred gradskog jezgra) bude spomenik Karađorđu! Vrh! Zamislite da se sa balkona hotela "Moskva" u Beogradu jedino vidi spomenik (evo recimo njegovog savremenika) Sv. Petra Cetinjskog i to statua od gotovo 5 m!
    No tu nije kraj! Sem statuom Karađorđe se u PG može pohvaliti i svojim parkom i ulicom u najužem jezgru baš kao i Vuk Karadžić, dok recimo Veliki vojvoda Mirko Petrović, otac kralja Nikole i proslavljeni junak i komandant s Grahovca (po kojem je PG jedno vrijeme i nosila ime) ima krivudavi sokak pun rupa tamo đe se Konik srijeće sa Vrelima ribničkim. Bučno najavljivanu rekonstrukciju monumentalnog spomenika vojvodi Mirku koji je stajao na današnjem trgu Republike, a koji su pijani srpski vojnici 1918. izvalili i gurnuli u korito Morače, danas više ne spominje niko...
    Ovo je neiscrpna tema koja, kao malo koja druga, tako slikovito govori o nama...
    brate hvala ti na ovom postu. eto zna sam za ove ulice i ove parkove i ove spomenika, i ka dijete sam se karadjordju provlachio kroz noge. :P

    sjetio sam se djetinjstva.

    mislim da je to mozda i manji dio srpskoga u crnogorskim ulicama.
    kad ih ima toliko niko ne kaze e fala VI shto vam se tako ulice zovu.
    nikad se ne reche MNOGO JE, no samo MALO JE.

  22. #22
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    107
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    AKO SE OBNOVI SPOMENIK MIRKU PETROVICU,SAM CU SE POTRUDITI DA GA OSKRVNAVIM,KAO PRESTAVNIK PLEMANA KUCHA KOJE JE TAJ ZLOCINACKI KOMANDANT POKUSAO DA ISTRIJEBI,TAJ COVJEK KOJI JE NA SVOJ NAROD UDARIO,ON I ZELJO MANITI!!!

    sto se tice vuka karadzica,draga gospodo veliki izda*nici,uzmite pa procitajte djela prije karadzica,pa uporedite sa danasnjim jezikom,pa pogledajte kako su slicni i koliko je jezik napredovao.

    TO MU JE HWALA STO JE STVORIO NAJSAVREMENIJI JEZIK NA SVIJETU!!!

  23. #23
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    9,740
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Kako se niko nije zapitao zasto je u Pljevljima ulica dobila ime "Pavla Bulatovica" ????
    ... to ja znam jer je mene brat u Italiju !

  24. #24
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Podgorica
    Posts
    925
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by shadow_king View Post
    TO MU JE HWALA STO JE STVORIO NAJSAVREMENIJI JEZIK NA SVIJETU!!!
    Hvala mu i od mene, stvarno je unapredio jezik ali ovo sto si napisao je smijesno.

  25. #25
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by shajo View Post
    brate hvala ti na ovom postu. eto zna sam za ove ulice i ove parkove i ove spomenika, i ka dijete sam se karadjordju provlachio kroz noge. :P

    sjetio sam se djetinjstva.

    mislim da je to mozda i manji dio srpskoga u crnogorskim ulicama.
    kad ih ima toliko niko ne kaze e fala VI shto vam se tako ulice zovu.
    nikad se ne reche MNOGO JE, no samo MALO JE.
    Mnogi od nas su mu se ko đeca vrzmali oko nogu, pa i ovaj što piše...Nemam ja ništa protiv Karađorđa. Taman posla...On je veliki vođa bio u Srba, mada nakon Andrijaševićeve "Nacije s greškom" (koju sam opet uzeo da iščitavam), đe on citirajući uglednog srpskog istoričara R. Ljušića navodi da je pobio gotovo isto toliko Srba koliko i Turaka, a među njima i najbliže. Prvo (1786.) svog oca, a kasnije i rođenog brata, nešto mi se prevrće u stomaku.
    Mi smo neviđen narod, a i saživjeli smo se sa tim spomenicima pa i ne primjećujemo što predstavljaju. Vrijeme je da neko dostojanstveno i u tišini pospremi malo i svemu nađe pravu mjeru i mjesto.
    Eto, naprimjer, kralj Mihailo i kralj Bodin nemaju ulice no je preko 10 dukljanskih kraljeva i gospodara strpano u "ulica Vojislavljevića" kojom se vozi 80 na sat, a u pejzažu su magacini i livade. Ulica svih Balšića (!, dakle nijedan ponaosob) ima nekih 50 m. Ulica Miljana Vukova izgleda ko što je izgledala za vremena SHS. Samo su zlatari dekorisali izloge. Ulicu biće nijesu zaslužili ni Krsto Popović, ni general Vešović, ni Petar Zvicer, ni Jovan S. Plamenac, ni knjaz Danilo, ni vladika Vasilije, ni princeze Ksenija, Stana i Milica (koje su za CG državu i diplomatiju uradile same više no svi ministri spoljnih poslova zajedno), ni Pero Šoć, ni Gavro Vuković, ni Mojsije Zečević, ni Mašo Vrbica, ni Gligo Perović, ni Mitrofan ban, ni Sokolj Ivezaj, ni Božo Petrović, ni Mitar Martinović, a o glasovitim junacima kojima CG duguje što je opstala, poput Novice Cerovića, vojvode Lazara Sočice, serdara Šćepana Radojevića i Vuka Lopušine, ni govora!
    Ali zato nije se zaboravilo da se ulici u najelitnijem naselju Gorica C, da naziv Beogradska...
    Ali kao što rekoh...to je priča o nama...

Page 1 of 6 12345 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. :) Slovo po slovo :)
    By apsolutno_nemoguca in forum Centralni
    Replies: 36
    Last Post: 21-12-06, 22:43
  2. sto bi ovo? Gospodar morase u inostranstvo?
    By Pirun in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 42
    Last Post: 24-10-05, 22:30
  3. Poslanstva/ Ambasade na CT
    By apsolutno_nemoguca in forum Centralni
    Replies: 12
    Last Post: 03-09-05, 23:09

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •