Page 1 of 4 1234 LastLast
Results 1 to 25 of 97

Thread: Neophodni strah od Boga

  1. #1
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    4,585
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default Neophodni strah od Boga

    Ako podjemo od cinjenica da je svijet oko nas u potpunoj ravnotezi (mehanickoj, toplotnoj, ...), da svakoj svjetlosti odgovara neka tama, da svakom uzlasku odgovara neki silazak, ... i da je strah antipod ljubavi; uzevsi u obzir pravilo da ako se ne plati na mostu, plati se na cupriji:

    Da li je zivot u strahu nacin da se dodje do ljubavi, ili je mozda zivot u ljubavi dovoljan razlog da bi se strahovalo?

    I, na kraju, da li Bog zahtijeva da ga se plasimo da bi ga voljeli? Jer, u suprotnom, ako ga samo volimo, nema ravnoteze.
    - Ladan ko taština duša -

  2. #2
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Seoul, Korea
    Posts
    9,589
    Thanks Thanks Given 
    7
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    23 Posts

    Default

    Fenomenalna tema.

    Quote Originally Posted by simm
    I, na kraju, da li Bog zahtijeva da ga se plasimo da bi ga voljeli? Jer, u suprotnom, ako ga samo volimo, nema ravnoteze.
    Ah, ali cilj religija (i ne samo religija) upravo i jeste narusavanje prirodne ravnoteze: pobjeda dobra nad zlom, ljubavi nad mrznjom, morala nad nemoralom, Boga i vjere nad nevjernicima, reda nad haosom i tako dalje.

    S obzirom da je filozofija ravnoteze vrlo bliska mojim licnim stavovima (ovo je vjerovatno prvi put da te stavove direktno iznosim ), to i jeste jedan od mojih osnovnih problema sa religioznim ubjedjenima, pa cak i samim moralom.

    Narusavanje ravnoteze u korist bilo koje "strane" na bilo kojoj osovini moze imati (i ima) ozbiljne posljedice.

  3. #3
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    da li Bog zahtijeva da ga se plasimo da bi ga voljeli?
    Ne Bog trazi da ga se plasimo da bi se sacuvali od losih stvari.
    Narusavanje ravnoteze u korist bilo koje "strane" na bilo kojoj osovini moze imati (i ima) ozbiljne posljedice.
    Ravnoteza ne postoji izmedju mraka i svijetla, ravnoteza ne postoji izmedju materije i antimaterije ravnoteza ne postoji u u dualnosti prirode. postoji dualnost ali je njena teza na pozitvnoj strani. Da nije tako nebi nista postojalo.

    Ono sto se upravo desava usvijetu jeste da se narusava ta teza pozitivnog nad negativnim i da citava civilizacija visi nad provalijom. Ili je bolje reci pokusava se silom pomjeriti percepcija ljudi i nihovo mjesto na toj skali.
    Last edited by Ego_and_his_own; 09-03-08 at 19:09.

  4. #4
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Tamo odakle vidim ljepse:)...
    Posts
    870
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by simm View Post
    Ako podjemo od cinjenica da je svijet oko nas u potpunoj ravnotezi (mehanickoj, toplotnoj, ...), da svakoj svjetlosti odgovara neka tama, da svakom uzlasku odgovara neki silazak, ... i da je strah antipod ljubavi; uzevsi u obzir pravilo da ako se ne plati na mostu, plati se na cupriji:

    Da li je zivot u strahu nacin da se dodje do ljubavi, ili je mozda zivot u ljubavi dovoljan razlog da bi se strahovalo?

    I, na kraju, da li Bog zahtijeva da ga se plasimo da bi ga voljeli? Jer, u suprotnom, ako ga samo volimo, nema ravnoteze.
    Ne slazem se da treba da ga se bojimo...Da,da se voli,postuje i vjeruje,ali strah ne.
    Zivot u ljubavi je razlog da ga jos vise volimo i postujemo,budemo zahvalni...Ravnoteza se po meni tako odrzava.Kada ga zaboravimo ona se remeti ...Ne zaboraviti u dobru,vjerovati u zlu...Eto moje ravnoteze.
    "Ja umijem u svakom novembru da napravim jun:)..."

  5. #5
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    1,364
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Zasto strah antipod ljubavi?
    Mozda strepnja.
    Zivot u strepnji nikako nije nacin da se dodje do ljubavi a smatram da zivot u ljubavi jeste razlog za strepnju.
    Sto se tice pitanja o Bogu, u procesu sam gubljenja vjere pa nije bas pravi momenat da iznosim misljenje na tu temu.

  6. #6
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    montenegro
    Posts
    17,884
    Thanks Thanks Given 
    1,650
    Thanks Thanks Received 
    2,834
    Thanked in
    1,225 Posts

    Default

    dajte ljudima besmrtnost pa cete vidjet oce li ikoga voljet i plasit se...
    f6

  7. #7
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Bojte se Boga ljudi. Nista vas drugo nece zaustaviti kad se od dobra pomamite.

  8. #8
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    1,364
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own View Post
    Bojte se Boga ljudi. Nista vas drugo nece zaustaviti kad se od dobra pomamite.
    A jel' strah uslov da vjerujem u Njega?

  9. #9
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    4,337
    Thanks Thanks Given 
    44
    Thanks Thanks Received 
    95
    Thanked in
    57 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by acs View Post
    dajte ljudima besmrtnost pa cete vidjet oce li ikoga voljet i plasit se...
    potpisujem...

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own View Post
    Bojte se Boga ljudi. Nista vas drugo nece zaustaviti kad se od dobra pomamite.
    Quote Originally Posted by Shelly View Post
    A jel' strah uslov da vjerujem u Njega?
    ne mislim da je to strah... vec neko strahopostovanje... da ga se i bojis i da mu se divis u istom trenutku.. al nikako to dvoje odvojeno...

  10. #10
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    1,364
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Pa mora li bas da se zove Bog?

  11. #11
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Shelly View Post
    A jel' strah uslov da vjerujem u Njega?
    Ne strah je uslov da ne pogrijesish.

  12. #12
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Shelly View Post
    Pa mora li bas da se zove Bog?
    Kad ga je pitao Mojsije koje mu je ime, on mu je odgovorio:
    Ja jesam.

  13. #13
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    1,364
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own View Post
    Ne strah je uslov da ne pogrijesish.
    Hoces da kazes da grijese svi koji nemaju strah (strepnju) a da su bezgresni oni koji ga imaju?!

  14. #14
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Shelly View Post
    Hoces da kazes da grijese svi koji nemaju strah (strepnju) a da su bezgresni oni koji ga imaju?!
    Ne hocu da kazem da ko se boji Boga nece pogrijesiti.

  15. #15
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    1,364
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own View Post
    Ne hocu da kazem da ko se boji Boga nece pogrijesiti.
    Pa samo se vrtimo u krug.
    Prvo sam pitala mora li se zvati Bog, rekao si da ne mora a sad opet isto.
    Ako nece pogrijesiti onaj ko se boji znaci da je taj neko bezgresan.
    Dok me je bilo strah desavale su se lose stvari, kad sam pocela da gubim vjeru bolje se osjecam. Dje je tu ravnoteza?

  16. #16
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    4,585
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own View Post
    Ravnoteza ne postoji izmedju mraka i svijetla, ravnoteza ne postoji izmedju materije i antimaterije ravnoteza ne postoji u u dualnosti prirode. postoji dualnost ali je njena teza na pozitvnoj strani. Da nije tako nebi nista postojalo.
    Banalizovacu, ali da li to znaci da je vise svjetla nego mraka?

    Cinjenica da je vise materijalnog na pzotivnoj strani nije dovoljna, jer materiju ne mozes posmatrati odvojeno od energije, a nje ima i tamo i tamo, samo sto ne znamo gdje je ima vise.

    Quote Originally Posted by Shelly View Post
    Pa mora li bas da se zove Bog?
    Mora. Mora se zvati kratko, tako da se ljudi mnogo ne muce kad o njemu misle.

    https://forum.cdm.me/showpost.php?p=826730&postcount=1
    - Ladan ko taština duša -

  17. #17
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,766
    Thanks Thanks Given 
    10,917
    Thanks Thanks Received 
    2,128
    Thanked in
    1,087 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by simm View Post
    Ako podjemo od cinjenica da je svijet oko nas u potpunoj ravnotezi (mehanickoj, toplotnoj, ...), da svakoj svjetlosti odgovara neka tama, da svakom uzlasku odgovara neki silazak, ... i da je strah antipod ljubavi; uzevsi u obzir pravilo da ako se ne plati na mostu, plati se na cupriji:

    Da li je zivot u strahu nacin da se dodje do ljubavi, ili je mozda zivot u ljubavi dovoljan razlog da bi se strahovalo?

    I, na kraju, da li Bog zahtijeva da ga se plasimo da bi ga voljeli? Jer, u suprotnom, ako ga samo volimo, nema ravnoteze.
    Treba se bojati od samoga sebe i sebe drzati pod kontrolom u svakom momentu i u svakoj situaciji!
    Ako zivim ispravno, prema nekim moralnim nacelima kojima sam ucena od djetinjstva, da cuvam sebe od drugih a posebno druge od sebe, zasto bih onda trebala da se bojim od boga ili bilo koje imaginarne figure?
    Bojim se od svega ruznoga sto bi moglo da me snadje, kao sto snalazi mnoge ljude oko mene, strahujem, razmisljam o svima koje volim, nadam se da u zivotu necu dozivjeti nista ruzno ali strijepim...
    sto se moga razmisljanja o bogu i strahu od njega tice, sve religijske teorije padaju u vodu kad se sjetim svih zlocina i ratova koji su vodjeni i tek ce se voditi u njegovo ime i zbog njega! Gdje je tu logika???
    Bozije zapovijesti same po sebi su izvanredan vodic ka ispravnom i moralnom zivotu ali znamo da su ratnici, vojskovodje, despoti i carevi koji su ubijali na bojnom polju postali svetitelji! O cemu onda pricamo?
    Sovršenstvo tvorenija, tainstvene sile bože,
    ništa ljepše, nit’ je kada, niti od nje stvorit može!

  18. #18
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Shelly View Post
    Dok me je bilo strah desavale su se lose stvari, kad sam pocela da gubim vjeru bolje se osjecam. Dje je tu ravnoteza?
    Zbog straha od Boga su ti se desvale lose stvari? Sad kad ignorishesh lose stvari i strah od Boga bolje se osjecash?

    Nije pitanje ravnoteze vec istine. Sto je od toga istina. Jedini razlog straha od Boga jeste da nebi cinjela lose a ne strah po sebi. Oslobodi se i budi odlucna. Strah od Boga je tu da ne posumnjash, a ne da sumnjash u ono sto radish.

  19. #19
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    ali da li to znaci da je vise svjetla nego mraka?
    Svakako pa citav kosmos je osvijetljen. Dovoljna je jedna svijeca da osvijetli prostoriju, jedno sunce da osvijetli sistem. I to ne govori samo o kolicini vec i o prevlasti jednog nad drugim.
    Cinjenica da je vise materijalnog na pzotivnoj strani nije dovoljna, jer materiju ne mozes posmatrati odvojeno od energije, a nje ima i tamo i tamo, samo sto ne znamo gdje je ima vise.
    Da su materija i antimaterija u ravnotezi nista nebi postojalo. Cinjenica je da materija ima prevlast nad anti-materijom. Iz toga razloga i sve materijalno postoji.

    Dualizam nije jednakost vec suprotnosti u kojoj pozitivizam ima prevlast.

  20. #20
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Shelly View Post
    Pa samo se vrtimo u krug.
    Prvo sam pitala mora li se zvati Bog, rekao si da ne mora a sad opet isto.
    Ako nece pogrijesiti onaj ko se boji znaci da je taj neko bezgresan.
    Ne vrtimo se u krug. Makar ne ja. Ja sam ti rekao sto sam ja htio da kazem ti dodajesh nesto sto nisam.
    Onaj koji ne grijesi nije gresan zbog onoga sto cini bez greske(sto ne znaci da nije grijesio prije). Sto ti je tu tesko da shvatish?


    Mora li se zvati Bog? Ja sam ti rekao sta je on mojsiju odgovorio, muslimani ga zovu Allah, jevreji Jahve, Hriscani ga nazivaju ocem a na svim jezicima se naziva drugim imenima. Na nasem jeziku se naziva Bog.
    Last edited by Ego_and_his_own; 10-03-08 at 05:33.

  21. #21
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Brlja
    Posts
    6,509
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    e bas mi se svidja ovaj topic
    Kako Vaša bolest ?

  22. #22
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    4,585
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own View Post
    Svakako pa citav kosmos je osvijetljen.
    Pogresno! Naucnici se danas slazu da vecinu kosmosa ispunjava tzv. tamna materija, nesto kao teoretski crno tijelo. Prema tome ...
    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own View Post
    Da su materija i antimaterija u ravnotezi nista nebi postojalo. Cinjenica je da materija ima prevlast nad anti-materijom. Iz toga razloga i sve materijalno postoji.
    Hm, izgleda mi da pricu baziras na pogresnim postavkama.

    Ti govoris o neravnotezi materije i anti-materije, a u sustini se radi o asimetriji u materijalnom smislu, a ne o neravnotezi.

    S obzirom da postoje odredjene spekulacije oko toga da li je Foton u stvari dvoguba cestica, spoj anti-fotona i fotona, sto anulira masu i Fotonu daje mogucnost da se trenutno ubrza do brzine svjetlosti. Na osnovu toga, moguce je predpostaviti da ravnotezu asimetricnoj materiji drzi anti-energija, koju mi pogresno zovemo energijom.

    ***

    Milice, ne zameci kavge
    - Ladan ko taština duša -

  23. #23
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    DOMA
    Posts
    512
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own View Post
    Jedini razlog straha od Boga jeste da nebi cinjela lose a ne strah po sebi
    Covjek koji ne radi "lose" stvari samo zbog straha od Boga nije "dobar". Covjekova djelovanja treba da proisticu iz njegovog "ja" da bi bila iskrena.
    A inace, dobro i lose su veoma subjektivni pojmovi...
    "PO DANASNJEM SHVATANJU NORMALNOSTI ZDRAVO JE BITI NENORMALAN"

  24. #24
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Everywhere I hope..
    Posts
    4,890
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Kralj_Nikola View Post
    Covjekova djelovanja treba da proisticu iz njegovog "ja" da bi bila iskrena.
    Quote Originally Posted by Demijan View Post
    bog ne zeli da ga se ljudi boje, vec da razumiju.
    Slazem se.

    Strah od boga se ne pominje nigdje u biblijskom Novom zavjetu, vec se tamo kaze:

    Biblija, 1. Jovanova 4: 8,18,16 kazuje da je strah suprotan ljubavi, i posljedicno, Bogu:

    A koji nema ljubavi ne pozna Boga; jer je Bog ljubav.

    U ljubavi nema straha, nego savršena ljubav izgoni strah napolje; jer strah ima muku. A ko se boji nije savršen u ljubavi.

    Bog je ljubav, i koji stoji u ljubavi, u Bogu stoji i Bog u njemu stoji.
    Last edited by odli; 10-03-08 at 14:37.
    Conditioning is what makes us feel ignorant, and our apathy feeds our hate.

  25. #25
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Demijan View Post
    bog ne zeli da ga se ljudi boje, vec da razumiju. definitivno ne zeli da u njegovo ime neko izigrava boga na zemlji.
    valjda

    .
    Otk 14,7 Viče iza glasa: "Bojte se Boga i dajte mu slavu jer dođe čas suda njegova! I poklonite se njemu koji stvori nebo i zemlju i more i izvore voda!"

    ps 34,10 Bojte se Jahve, vi sveti njegovi: ne trpe oskudice koji ga se boje.

    Izr 3,7 Ne umišljaj da si mudar: boj se Jahve i kloni se zla.

    Pnz 10,20 Boj se Jahve, Boga svojeg; njemu služi; uza nj se priljubi; njegovim imenom priseži.

    Pnz 6,2 da se svega svog vijeka bojiš Jahve, Boga svoga, ti, sin tvoj i sin tvoga sina, vršeći sve zakone njegove i sve zapovijedi njegove što ti ih danas propisujem, pa da imaš dug život.

    Pnz 10,12 Dakle, Izraele, što od tebe traži Jahve, Bog tvoj? Samo to da se bojiš Jahve, Boga svoga; da po svim putovima njegovim hodiš; da ga ljubiš i služiš Jahvi, Bogu svome, svim srcem svojim i svom dušom svojom;

    Ps 15 Jahve, tko smije prebivati u šatoru tvome, tko li stanovati na svetoj gori tvojoj? 2 Onaj samo tko živi čestito, koji čini pravicu, i istinu iz srca zbori, 3 i ne kleveće jezikom; koji bližnjem zla ne nanosi i ne sramoti susjeda svoga; 4 koji zlikovca prezire, a poštuje one što se Jahve boje;

    Ps 118,4 Svi koji se Jahve boje neka reknu: "Vječna je ljubav njegova!"

    Sirah 2 Vi što se bojite Gospoda, očekujte njegovu milost i ne skrećite s pravoga puta, da ne propadnete. 8 Vi što se bojite Gospoda, uzdajte se u nj i plaća vam neće propasti. 9 Vi što se bojite Gospoda, nadajte se dobru, vječnoj radosti i milosti. 10 Pogledajte prošla pokoljenja i vidite: je li se ikad postidio tko se uzdao u Gospoda? Je li ikad ostavljen tko ga se ustrajno bojao? Je li ikad prezren koji ga je u pomoć zvao? 11 TÓa Gospod je sućutan i milostiv, on oprašta grijehe i izbavlja u danima nevolje. 12 Jao strašljivim srcima i lijenim rukama i grešniku koji hodi dvjema stazama. 13 Jao mlaku srcu koje ne vjeruje, jer takvo neće naći zaštite. 14 Jao vama koji ste izgubili izdržljivost: što ćete raditi kad vas Gospod pohodi? 15 Koji se boje Gospoda slušaju njegove riječi, i koji ga ljube drže se putova njegovih. 16 Koji se boje Gospoda čine što je njemu po volji, i koji ga ljube uživaju u njegovu Zakonu. 17 Koji se boje Gospoda pripravljaju se srcem svojim i pred njim se ponizuju. 18dajmo se u ruke Gospodnje, a ne u ruke ljudske: jer kakvo je u Gospoda veličanstvo, takva je i njegova milost.

    Isaija 8,11-13 Gospodin jedini nek vam svet bude; jedino se njega bojte, strah od njega nek’ vas prožme.» .

    Isaija 11,2 I na Njemu će počivati Duh Gospodnji, duh mudrosti i razuma, duh saveta i sile, duh znanja i straha Gospodnjeg. 3 I mirisanje će Mu biti u strahu Gospodnjem, a neće suditi po viđenju svojih očiju, niti će po čuvenju svojih ušiju karati.

    Psalam 22,24 Koji se bojite Gospodina, hvalite njega! Svi od roda Jakovljeva, slavite njega! Svi potomci Izraelovi, njega se bojte!»
    Last edited by Ego_and_his_own; 10-03-08 at 13:22.

Page 1 of 4 1234 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Pravoslavni HodoČasnici Slave Svetu Petku
    By Regi in forum Religija i filozofija
    Replies: 34
    Last Post: 24-10-05, 14:01

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •