Results 1 to 13 of 13

Thread: Kategorija "zenske knjige":)

  1. #1
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Philadelphia, Pennsylvania, United States
    Posts
    6,535
    Thanks Thanks Given 
    5
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default Kategorija "zenske knjige":)

    Postoji li to? Ili kategorija mushke, nesto tako, ajde da budem krajnje "politicki korektan" i chisto da pratim trend opste emancipacije:mrgreen: Na primjer: sta to zene "tjera" da chitaju stvari poput, hmm... "Djevojke sa pomorandzom", "Puta kojim se redje ide", "Boga malih stvari" i slicnih pisanija... ili na totalnoj "granici" izmedju muskog i zenskog i "svacijeg" - zasto na zene npr. jaci utisak ostavi Ivan nego Dimitrije, ili Raskoljnikov a ne Svidrigajlov; zasto zene vise citaju Pamuka nego na primjer K.Dicka ili Pynchona? Na koji nacin nam kolektivna podsvijest "odradjuje" u jednom ili drugom smjeru, mogu li se naci nekakve vrste tematskih, strukturnih, kakvih-sve-ne magnetnih polova koji po defaultu privlace paznju citalaca sa jedne i citateljki sa druge strane? Ili sve ovo mozda ne postoji, pa svi pored monografije o omiljnenom fudbalskom klubu imamo roman Arundhati Roy ispod jastuka
    Just to slip the skin...

  2. #2
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    4,346
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    To valjda odredjuju junaci romana, identifikacija sa glavnim likom i te gluposti

    Ali ko ce ga znat, mozda bi neka Suzana uzivala citajuci Palahnjuka
    I am the one who locks.

  3. #3
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    daleko od sunca, under the purple rain
    Posts
    6,919
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    e to ti ja dragi moj ne konzumiram..
    znesko musko.. mislim sta dodju onda muske knjige "mafija" "noz"
    i sl...
    sve knjige zapravo jesu zenske i za zene... samo ih sve manje citaju one koje bi trebale
    oh darling who needs love?
    Who needs a heaven up above?
    Who needs the clouds, in the sky, not I
    Oh darling who needs the rain?
    Who needs somebody that can feel your pain?
    Who needs the disappointment, of a telephone call, not I

  4. #4
    Join Date
    May 2007
    Posts
    223
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ..........
    Last edited by scorn; 31-07-08 at 17:17.

  5. #5
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    85
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    To je zato sto ce je neko na ulici vidjeti kako cita, umjesto sto sjedi i gleda spansku seriju. Sa knjigom, ona bi valjda trebala da bude 'kulturna'. Znam, nazalost, takvih likova. I to ne samo zena.

  6. #6
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    In your head now...
    Posts
    1,601
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    @Mary_
    Mislim da to što si rekla nije tema topika... Ali ok. ja još nijesam vidjela nekoga ko "iz mode" drži knjigu u ruci.

    Ni kod mene nema neke generalizacije podjela čitaoca. Mada moguće je da muškarci više vole one knjige u kojima ima mnogo fantastike, borbe, akcije za razliku od žena koje su više okrenute realnom svijetu i mogućim stvarima, premda ima i izuzetaka.
    "Prepoznaćeš me po ćutanju.
    Večni ne razgovaraju."

  7. #7
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    4,346
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by makica-pakica View Post
    @Mary_
    Mislim da to što si rekla nije tema topika... Ali ok. ja još nijesam vidjela nekoga ko "iz mode" drži knjigu u ruci.

    Ni kod mene nema neke generalizacije podjela čitaoca. Mada moguće je da muškarci više vole one knjige u kojima ima mnogo fantastike, borbe, akcije za razliku od žena koje su više okrenute realnom svijetu i mogućim stvarima, premda ima i izuzetaka.
    Mijesas knjizevnost i film, i to je takav klishe da bi mene bilo sramota da ga izgovorim - "muskarci vole fantastiku, a zene realni svijet"??? Trava je zelena, a nebo plavo

    @Mary, pazljivo procitaj prvi post topika
    I am the one who locks.

  8. #8
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,767
    Thanks Thanks Given 
    10,960
    Thanks Thanks Received 
    2,130
    Thanked in
    1,087 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by getaway blues View Post
    Postoji li to? Ili kategorija mushke, nesto tako, ajde da budem krajnje "politicki korektan" i chisto da pratim trend opste emancipacije:mrgreen: Na primjer: sta to zene "tjera" da chitaju stvari poput, hmm... "Djevojke sa pomorandzom", "Puta kojim se redje ide", "Boga malih stvari" i slicnih pisanija... ili na totalnoj "granici" izmedju muskog i zenskog i "svacijeg" - zasto na zene npr. jaci utisak ostavi Ivan nego Dimitrije, ili Raskoljnikov a ne Svidrigajlov; zasto zene vise citaju Pamuka nego na primjer K.Dicka ili Pynchona? Na koji nacin nam kolektivna podsvijest "odradjuje" u jednom ili drugom smjeru, mogu li se naci nekakve vrste tematskih, strukturnih, kakvih-sve-ne magnetnih polova koji po defaultu privlace paznju citalaca sa jedne i citateljki sa druge strane? Ili sve ovo mozda ne postoji, pa svi pored monografije o omiljnenom fudbalskom klubu imamo roman Arundhati Roy ispod jastuka
    Zasto bi postojala kategorija zenske knjige...stvar je samo u ukusima i senzibilitetu, tako da imamo muskaraca kojima je Bog malih stvari sjajna knjiga...i meni se jako dopada. ali to je ne svrstava u kategoriju zenskih knjiga.
    Sto se likova tice, prema licnom afinitetu i onome kako tumacimo pisca i likove svrstavamo u negativne i pozitivne ali i jedni i drugi ostave utisak na nas. Dostojevski oslikava likove, bar po mom misljenju, tako da svaki koji se pojavi u djelu na mene ostavi i te kako snazan utisak...cak imam viziju fizickog izgleda lika kojeg je prikazao, a karakter mu je ispred mene, na dlanu.
    Sovršenstvo tvorenija, tainstvene sile bože,
    ništa ljepše, nit’ je kada, niti od nje stvorit može!

  9. #9
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    kad nadjes put do mene, znaces
    Posts
    161
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Mozda ima veze sa musko zenskom prirodom inace? Zene su vise emotivne pa moze biti zbog toga imaju vise sklonosti ka nekim likovima. Sto se literature tice nikad nisam pratila trendove, vec citam sto mi dodje pod ruku, procitam po neku recenziju pa ako mi se svidja procitam i knjigu e sad da li se taj moj licni izbor moze okarakterisati kao tipicno zenski ne znam.

  10. #10
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    85
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Neko ce u djelu ''Zlocin i Kazna" vidjeti kriminal, sto nije osnovna tema knjige. Neko ce u djelu " Nepodnosljiva lakoca postojanja" vidjeti preljubu, sto opet nije osnovna tema te knige. Takvih likova sa slusala na raznim seminarima, ili na fakultetu odbranu seminarskog rada.
    Postoji nesto u ,nekim, zenama sto je tjera da cita neke knjige koje ce zadovoljiti njene potrebe.
    Postoji nesto u , nekim, muskarcima sto ga tjere da procita nesto nije realno, i sto ce opet ostaviti utisak na njega. Ne mislim na sve, mislim na pojedince. A nema ih malo!
    Lose sam se izrazila! Izvinjavam se.

  11. #11
    Join Date
    May 2004
    Posts
    5,882
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by getaway blues View Post
    Postoji li to? Ili kategorija mushke, nesto tako, ajde da budem krajnje "politicki korektan" i chisto da pratim trend opste emancipacije:mrgreen: Na primjer: sta to zene "tjera" da chitaju stvari poput, hmm... "Djevojke sa pomorandzom", "Puta kojim se redje ide", "Boga malih stvari" i slicnih pisanija... ili na totalnoj "granici" izmedju muskog i zenskog i "svacijeg" - zasto na zene npr. jaci utisak ostavi Ivan nego Dimitrije, ili Raskoljnikov a ne Svidrigajlov; zasto zene vise citaju Pamuka nego na primjer K.Dicka ili Pynchona? Na koji nacin nam kolektivna podsvijest "odradjuje" u jednom ili drugom smjeru, mogu li se naci nekakve vrste tematskih, strukturnih, kakvih-sve-ne magnetnih polova koji po defaultu privlace paznju citalaca sa jedne i citateljki sa druge strane? Ili sve ovo mozda ne postoji, pa svi pored monografije o omiljnenom fudbalskom klubu imamo roman Arundhati Roy ispod jastuka
    mislis da muskarci ne citaju te knjige?

    i zasto mislis da se K. Dik ili Pincon vise citaju od strane muskaraca?

    kad si to izmjerio?

    kad si cuo za Pincona?

    kad si cuo za Pamuka?

    uzasan ti je post. diskriminatoran strasno
    "Life's but a walking shadow, a poor player, that struts and frets his hour upon the stage, and then is heard no more; it is a tale told by an idiot, full of sound and fury, signifying nothing".

  12. #12
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Philadelphia, Pennsylvania, United States
    Posts
    6,535
    Thanks Thanks Given 
    5
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Polako, GAGA... Gdje ti vidis da ja uopste iznosim licni stav po tom pitanju, sudim ili presudjujem - osim sto iznijeh par opste prihvacenih misljenja, sa-sve znakom pitanja na kraju, chisto za pokretanjakakve takve rasprave?

    A Pynchon i Pamuk... Za Pynchona sam chuo negdje u cetvrtom srednje; za Pamuka iskreno tamo nedje oko dodjele Nobela, i pravo da ti rechem ne vjerujem da cu od njega ista ikad i procitati.

    A ako hoces i neko moje misljenje - iskreno, smatram da sto se literature koju smatram svojom tiche - ta podjela gotovo da ne postoji. A sto se tice neke najsire citalacke publike... postoji, vjerovatno, na ovajili onaj nachin. Ili ti tako ne mislis?

    I uopste mi nije jasno sta ima diskriminatorsko u mom postu - to sto sam postavio temu oko koje evo posle 10 odgovora na njoj postoje oprecna misljenja (a opet, mojeje tu najmanje bitno)? Ni u kom slucaju ovdje se nije radilo ko je kvalitetnija ili elitnija citalacka publika - nego cisto o tome da li postoji ili ne nekakva vrsta opsteg trenda (poput onoga da je vise muskaraca inzenjera nego zena, ili npr. vise zena filologa ili ekonomista - ne znam sta je strasno u tome?) - i kakvi su razlozi svega toga. Ali opet... ako je tvoje misljenje da takva neka "podjela" ne postoji kod "kvalitetne" citalacke publlike, sta god to znacilo i koliko god zvucalo elitisticki - vjerovatno si u pravu.
    Just to slip the skin...

  13. #13
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    In your head now...
    Posts
    1,601
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Interpol View Post
    Mijesas knjizevnost i film, i to je takav klishe da bi mene bilo sramota da ga izgovorim - "muskarci vole fantastiku, a zene realni svijet"??? Trava je zelena, a nebo plavo
    Ne miješam, nego nijesam baš najbolje objasnila šta sam htjela reći. Pod fantastikom podrazumijevam knjige Dzona Grišama, Stivena Kinga; tj one knjige u kojima ima neki vid imaginarnog kriminala i mašte u smislu krvi, ratovanja i borbe. Pod realnim svijetom podrazumijevam knjige koje su većinom ljubavne i porodične tematike koje, što u stvari čini žensku stranu. Naime uvijek ima izuzetaka. Neko voli većinu žanrova. Ali sam pokušala samo objasniti nečiji post koji generalizuje podijelu književnosti na žensku i mušku što je apsurdno.
    "Prepoznaćeš me po ćutanju.
    Večni ne razgovaraju."

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •