Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 25 of 48

Thread: Alternativni izvori energije

  1. #1
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    \root
    Posts
    2,665
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Alternativni izvori energije

    Eo citam monitor, neki clanak o struji, tj. nestasici, pa me zanima kako vi gledate
    na to, i koristite li neki drugi, neiscrpni izvor, kao sto su solarni kolektori sto se tice
    solarne energije, ili mozda nesto drugo?
    Meni se svidjelo st sam kod komsije vidjeo, tj. napravio je kao malu vjetrnjacu sa
    dinamom i nekim akumulatorom, i ima snage kad vjetar duva za rasvjetu u dvoriste
    Takodje danas je ucestala kupovina solarnih kolektora, kako za grijanje vode u zgradama
    tako i za dobijanje energije.
    M O N T E N E G R O......L U G

    FORUM ZAJEDNICE LINUX KORISNIKA U CRNOJ GORI

  2. #2
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    12,427
    Thanks Thanks Given 
    5,564
    Thanks Thanks Received 
    5,003
    Thanked in
    2,088 Posts

    Default

    Nemoj kao ovi nasi sto su stavili vjetrenjacu kod kanjona morace, potrosili silne pare i zamisli, ubio im grom vjetrnjacu i sve otislo dodajvola...
    Ovo je pricao dr. Sreten Skuletic (profesor na ETF-u) , koji im je i rekao da je to promasena investicija...
    Having a parachute greatly increases your chance of surviving a long fall.
    Have a parachute.

  3. #3
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    \root
    Posts
    2,665
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ma necu Ja bi samo malo da pokrenemo ovo i da vidim ima li odje kreativnih
    jer vidim da se dosta ljudi zadnjih dana prikljucio forumu Nauka. Samo me zanima
    koristili ko odje neku od ovih stvari, i ako neko ima neku ideju da podijeli s nama.

    Inspiraciju sam nasao na sajtu:

    http://www.mojaenergija.hr/

    M O N T E N E G R O......L U G

    FORUM ZAJEDNICE LINUX KORISNIKA U CRNOJ GORI

  4. #4
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    /root/tmp
    Posts
    685
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ako pricamo na globalnom nivou onda je bitno pomenuti da se u Francuskoj gradi prvi eksperimentalni fuzioni reaktor.
    Fuzija je nuklearna reakcija pri cemu se laki atomi Vodonikovih izotopa Deuterijuma i Tricijuma spajaju i tako nastaju tezi atomi pri cemu se oslobadja ogromna energija.
    Poredjenja radi 1kilogram fuzionog goriva oslobadja istu kolicinu energije kao i (priblizno) 10 000 000 kilograma fosilnog goriva.
    Jos jedna Velika prednost u odnosu na fizione reaktore je ta da fuzija ne emituje opasna radioaktivna zracenja.
    Mada, cuo sam da je potrebno obezbjediti temperaturu od 100miliona C.Bas me interesuje kako ce to da ostvare.
    Treba takodje pomenuti da je ovo jos jedan experiment,tj sanse da ce uspijeti su 50:50.Ali ako uspije ,nedostatak energije nam vise nece pretstavljati problem.
    Pa ni nama u Crnoj Gori

  5. #5
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    \root
    Posts
    2,665
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ja sam mislio na vase primjere ako ste nesto radili, ali je dobrodosao svaki
    odgovor slican tvom
    M O N T E N E G R O......L U G

    FORUM ZAJEDNICE LINUX KORISNIKA U CRNOJ GORI

  6. #6
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    12,427
    Thanks Thanks Given 
    5,564
    Thanks Thanks Received 
    5,003
    Thanked in
    2,088 Posts

    Default

    ako uspije, makar nam novo ledeno doba nece prijetit... Izumrcemo od globalnog otopljenja.
    Having a parachute greatly increases your chance of surviving a long fall.
    Have a parachute.

  7. #7
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Talking

    Alternativni izvori u Crnoj Gori.

    Hmmm!!

    To je interesantna stavka.

    Da bi se u opšte raspravljalo o alternativnim izvorima Crne Gore, treba prvo raspraviti što imamo u stvari i što mi sami smatramo alternativom.

    Kao prvo, šti Crna gora ima. Vijetra za ventilatore nema. Osnovna stavka kada se razmišlja o eolskoj energiji jeste naklonost samo Eola, odnosno koliko stalne vijetrove imamo (nije bitan smijer nego stalna ustaljenost puhanja, a pri tome mislim, malo tišina i da je sam vijetar sa manjim varijacijama snage).

    To Crna Gora nema i toga smo nadam se svi svijesni. Puše sa svih strana i na magove, što bi rekli, te ga ima i nema. To je radi naše mediteransko planinske klime i reljefa. Sam reljef takodje povisuje troškove izgradnje takvih elektrana što ih čini neisplativima (možda na primorju i više kao ukras no stvarna elektrana).

    Energija plime i oseke kod nas jednostavno ne postoji, kao ni energija morskih valova. Ograničeni smo položajem unutar zatvorenog mora pa nemamo veliku plimu i oseku a i valovi nisu stalni. To je dobro što se tiče obale aLi loše što se tiče energije. Jasno dajem prednost obali.

    Bioplin i alkohol kao pogonsko sredstvo u termo elektranama (praksa koja daje dobre rezultate u Njemačkoj) kod nas je neprimjenljiv jer poljoprivreda kod nas je na neolitskom nivou. Nije ovo loše (bioproizvodnja zdrave hrane je nešto što će imati i ima danas veliku i skupu prodju u svijetu) ali jednostavno nije dovoljna da pokrene veću proizvodnju same energije.

    Jedino na što bi smo mogli položiti neke nade je solarna energija s obzirom da imamo dobar prosjek sunčanih dana (iako su ti dani upakovani oko i Ljeti, a potrebe rastu sa dolaskom zime). Medjutim dobro rasporedjene solarne elektrane (koje ne narušavaju izgled okoliša ili se uklapaju u njega) mogle bi offsetovati makar silne klime po kućama, stanovima i hotelima preko ljeta.

    Što se tiče ostalih aktuelnih alternativa pretpostavljam da će mo se i mi pomalo prilagodjavat evropskim trendovima (automobili koji koriste vodik kao pogon te fuelcell (bilo vodični ili metanski) električni pogon).

    Takodje bi kao opciju predložio i postavljanje mini hidroelektrana koje koriste direktan protok naših rijeka i potoka (bez potrebe pregradjivanja). Trenutno je taj princip razvijan u Švicarskoj gdje se principom vodenice pokušava povećati kapacitet njihove elektro mreže. Velika ulaganja švicarske vlade u razvoj takvih uredjaja daje nade da je taj sistem i te kako prihvatljiv, naime njihovi inžinjeri su napravili čuda u razvoju prenosa sa vodenice na generator (Švicarcima su satni mehanizmi i zupčani prenosi vazda dobro ležali).

    Toliko za sada.

  8. #8
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    ///Classified///
    Posts
    1,141
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    http://www.futurehorizons.net/free.htm
    Pogledajte ambient power module; vase misljenje o tome?

    Prije nego izrazite skepticizam, samo da kazem da je sajt legitiman; nesto sam narucivao sa njega i funkcionisalo je.. Sad, u tvrdnje za neke od tih stvari mi je vrlo tesko povjerovat...

    Pogledajte..

    ///

  9. #9
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    12,427
    Thanks Thanks Given 
    5,564
    Thanks Thanks Received 
    5,003
    Thanked in
    2,088 Posts

    Default

    Googlajuci za tim modulom, pronadjoh i jos drugih
    http://www.linux-host.org/energy/sfe.htm

    Ovo je interesantno
    http://www.linux-host.org/energy/balexand.htm
    Having a parachute greatly increases your chance of surviving a long fall.
    Have a parachute.

  10. #10
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    behind a desk...
    Posts
    2,009
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Što se tiče ostalih aktuelnih alternativa pretpostavljam da će mo se i mi pomalo prilagodjavat evropskim trendovima (automobili koji koriste vodik kao pogon te fuelcell (bilo vodični ili metanski) električni pogon).
    Funestis, problem postoji zato sto vodonik ne postoji u prirodnom stanju. Da bi se "pravio" vodonik, mora se koristiti "prljava" energija i time se gubi smisao.

    No, valjda ce i to rijesit jednog dana.

  11. #11
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Wink

    Quote Originally Posted by Beranac View Post
    Funestis, problem postoji zato sto vodonik ne postoji u prirodnom stanju. Da bi se "pravio" vodonik, mora se koristiti "prljava" energija i time se gubi smisao.

    No, valjda ce i to rijesit jednog dana.

    Elektrolizom se proizvodi vodonik.

    dvije elektrode se uvale u vodu (H2O) sa elektrolitom.

    na jednom polu, odnosno jedenoj elektrodi (katodi) isparava vodik, a na anodi kisik.

    Jedini poroblem jest priuzvodnja struje da pokrene reakciju. Hidro elektrana je sasvim dovoljna. Vodenica je sasvim dovoljna.


    Elektrolit je isto što i morska voda odnosno slana so NaCl.




    A i soklarna energija dejstvuje.



    Experiment sljedi:



    Kupiti solarni digitron.

    2 eura.


    rasturi digitron tako da se solarne ćelije ne slome.


    Uvalli ih u morsku vodu (ko morsku vodu nema neka stavi običnu so u običnu vodu, ne mora čak ni mutit)


    Staviti čašu sa svim tim na sunce.


    Uz pomoć kupice (za rakiju) hvataj balončiće sa desne strane fotoćelije (tako da je fotoćelija ispružena ispred tebe odnosno baloni se stvaraju na prvu ivicu koju vidiš, STANDARD iso 9001 za solarne elektropokretače)


    Prisloni upaljaš na kupicu kada se napuni gasom (preporučljivo samo za one koji nemaju vid pa ih spaljivanje oči mnogo ne brine).


    Stavi 1000 digitrona u morsku vodu na suncu i vidi slavlja.


    Ne mora se prljava energija upotrebljavat. Bar za vodonični fuel cell.

  12. #12
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    behind a desk...
    Posts
    2,009
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ja sam laik, pa ces oprostiti pitanje: kakav smisao ima praviti energiju troseci energiju?

  13. #13
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Talking

    Quote Originally Posted by Beranac View Post
    Ja sam laik, pa ces oprostiti pitanje: kakav smisao ima praviti energiju troseci energiju?
    Ne pravi se energija no se ona pretvara iz potencijalne u kinetičku. Prvi zakon termodinamike, odnosno zakon održanja energije.

    Sad naravno što je kinetička a što potencijalna, to zavisi od potrebe.

    U principu potencijalna energija je vrsta energije koju iz nekih razloga ne možeš iskoristiti za neki rad, npr buica (riječni tok) ne može ohladiti stan (klima uredjaj radi na struju)

    Kinetička energija je upravo ona koju možeš iskoristiti direktno. Struja pokreće klima uredjaj.


    Hidroelektrana upravo pretvara energiju buice u električnu. Odnosno buica pokreće klima uredjaj. Potencijalna prelazi u kinetičku energiju.



  14. #14
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    behind a desk...
    Posts
    2,009
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Nejasno sam postavio pitanje. Da pokusam opet: kakav smisao ima praviti energiju od vec "preradjene" energije. Gdje je benefit? Ja razumijem da postoji ekoloski potencijal koristeci fuel-cells u automobilima umjesto benzina, jer one ne zagadjuju. Ali ako u termoelektranama moramo praviti "prljavu" energiju da bi smo pravili vodonik, onda cijela stvar gubi smisao. Zar ne?

  15. #15
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Smile

    Quote Originally Posted by Beranac View Post
    Nejasno sam postavio pitanje. Da pokusam opet: kakav smisao ima praviti energiju od vec "preradjene" energije. Gdje je benefit? Ja razumijem da postoji ekoloski potencijal koristeci fuel-cells u automobilima umjesto benzina, jer one ne zagadjuju. Ali ako u termoelektranama moramo praviti "prljavu" energiju da bi smo pravili vodonik, onda cijela stvar gubi smisao. Zar ne?
    U tom smislu gubi, medjutim gore sam napisao da se vodik može proizvoditi i sunčevom energijom, tako da cijeli proces bude u potpunosti ekološki.

  16. #16
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    /root/tmp
    Posts
    685
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Kolicina "prljave" energije u termoelektranama za dobijanje vodonika nije ista kao i kolicina "prljave" energije (benzina) koju automobili koriste trenutno.

  17. #17
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    laboratory
    Posts
    148
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Sandman View Post
    Ako pricamo na globalnom nivou onda je bitno pomenuti da se u Francuskoj gradi prvi eksperimentalni fuzioni reaktor.
    Fuzija je nuklearna reakcija pri cemu se laki atomi Vodonikovih izotopa Deuterijuma i Tricijuma spajaju i tako nastaju tezi atomi pri cemu se oslobadja ogromna energija.
    Poredjenja radi 1kilogram fuzionog goriva oslobadja istu kolicinu energije kao i (priblizno) 10 000 000 kilograma fosilnog goriva.
    Jos jedna Velika prednost u odnosu na fizione reaktore je ta da fuzija ne emituje opasna radioaktivna zracenja.
    Mada, cuo sam da je potrebno obezbjediti temperaturu od 100miliona C.Bas me interesuje kako ce to da ostvare.
    Treba takodje pomenuti da je ovo jos jedan experiment,tj sanse da ce uspijeti su 50:50.Ali ako uspije ,nedostatak energije nam vise nece pretstavljati problem.
    Pa ni nama u Crnoj Gori

    Francuska jos danas 80% struje proizvodi u nuklearnim reaktorima. POtrebne su ogromne energije za fuziju,velike temperature i pritisci iz razloga sto je potrebno savladati Kulonsku barijeru izmedju dva jezgra,, NAjveci problem i mana fuzije u odnosu na fisiju je to sto se ne moze lako kontrolisati. Fisiju lako zaustavite raznim apsorberima za neutrone, i tako usporite reakciju kad ona predje neke granice.. Ali sta sa fuzijom.
    Sa druge strane ,sirovine za fuziju ima jako puno,sto opet kaze da je izvor energije tu, I dobro je sto teorijski znamo da se moze dobiti,vremenom ce to proraditi u praksi.
    Ipak,nemojmo se nadati tako necemu u Crnoj Gori. POtrebne su ogromne pare za tako nesto. INace u Vinci se jos od 96 gradi ciklotron koji je skoro gotov,za oko 2 godine bi trebalo da se u njemu ubrza prva cestica,a proces je toliko usporen jer je ministarstvo odbilo da da oko 2 mi,liona dolara za izgradnju poslednjeg potrebnog elementa ciklotreona,cevi od oko 3 metra naizlazu iz njega koja mora biti evakuisana i precizno konstruisana sa sve magnetima itd.
    Iako je postojao ugovor koji bi samo od Grka i samo od proizvodnje izotopa (bez ostalih primena ciklotrona za koje se vec sve konstruisalo) donosio godisnje nekoliko miliona dolara,tadasnji ministar prosvete i nauke rakao je : "Ja za cev od 3 metra da dam 2 miliona!"

  18. #18
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    6,410
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Beranac View Post
    Ja sam laik, pa ces oprostiti pitanje: kakav smisao ima praviti energiju troseci energiju?
    Energija je konstantna,ona jednostavno postoji....

  19. #19
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    laboratory
    Posts
    148
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    E pa posto spremam ispit iz nuklearne,videh kakva resenja postoje za fuziju.
    KOnstruisan je jos 1950. godine TOKAMAK (toroidna kamera sa magnetnim kalemovima) gde se smesa D i T jako jonizuje pomocu visokofrekventnih struja i visokih napona,stvori se plazma,jonizuje se,dakle,smesa. Od jona se stvori struja zbog napona. POsto naelektrisane cestice kada se krecu stvaraju magnetno polje, taj mlaz jona se suzi zbog PINC efekta. Ako sa strane postavimo jos magneta mlaz ce se suziti do povrsinskog preseka konca. Kada se tako suzi ,zbog velike gustine fuzija je moguca,a pri tom ne dolazi do dodirivanja zidova reaktora.

    DRugi nacin je INERCIJALNA KONFINACIJA, gde se jezgra elasticnim sudarima ,ili laserima sa svih strana priblizavaju. U malu ampulicu precnika 3-4 mm stavi se smesa D i T (deuterijuma i tritiuma) i pusti se da pada u vakuumu. NA tacno odredjenoj visini se prema ampulici sa svih strana upere laseri zbog kojih omotac ampula ispari,a jezgra se pri tome zbiju . GUstina koja se na ovaj nacin dobije je 1000-10000 puta veca nego u cvrstom stanju i fuzija se desava.

    INteresantno je da se jedno vreme planirala izgradnja fuzionog reaktora u JUgoslaviji od strane ITER-a ( SAD,Rusija,JApan i jos neko... )

  20. #20
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    laboratory
    Posts
    148
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Zaboravih da kazem da je kod nas zabranjena konstrukcija nuklearne elektrane ,sto je jedinstven slucaj u svetu.

    NIsam verovala kad procitah da je imaju Bugarska,Rumunija, MAdjarska i sl.

  21. #21
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Demijan View Post
    khm, da su ovo znali nacisti i japanci kad je trebalo, istorija bi...

    ....prestala!



  22. #22
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    laboratory
    Posts
    148
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Sve se to naglo razvilo posle 1945.
    Svako se plasio onog drugog da je mnogo napredovao. Ogromne pare i naucnici su se angazovali na razne strane. Amerika je tada platila 100000 fizicara,hemicara i matematicara ,medju kojima i nekoliko nobelovaca da radi na dva mesta u Americi na tajnom projektu. Jedna grupa bila je u Meksiku (muka mi je gledati kako se zovu mesta) i proizvodili su T, koristilu su za pokretanje nekih elektromagneta sistem od 50 brana na reci Tenesi. KAd im je zahvalilo bakra ,nabavili su oko 15000 t srebra. DAnas oni i RUsi imaju preko 50000 nuklearnih jedinica,zatim Izrael oko 200, INdija 30 itd.

    KAda bi se danas svo oruzje iskoristilo nestao bi zivi svet na Zemlji.

    KADA bi se samo deo aktivirao podigla bi se tolika prasina i dim u atmosferu, da ne bi mogli da prodru suncevi zraci do povrsine Zemlje, tada bi nastupila tzv. "nuklearna zima" sa katastrofalnim posledicama.

  23. #23
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by epruvetica View Post
    Sve se to naglo razvilo posle 1945.
    Svako se plasio onog drugog da je mnogo napredovao. Ogromne pare i naucnici su se angazovali na razne strane. Amerika je tada platila 100000 fizicara,hemicara i matematicara ,medju kojima i nekoliko nobelovaca da radi na dva mesta u Americi na tajnom projektu. Jedna grupa bila je u Meksiku (muka mi je gledati kako se zovu mesta) i proizvodili su T, koristilu su za pokretanje nekih elektromagneta sistem od 50 brana na reci Tenesi. KAd im je zahvalilo bakra ,nabavili su oko 15000 t srebra. DAnas oni i RUsi imaju preko 50000 nuklearnih jedinica,zatim Izrael oko 200, INdija 30 itd.

    KAda bi se danas svo oruzje iskoristilo nestao bi zivi svet na Zemlji.

    KADA bi se samo deo aktivirao podigla bi se tolika prasina i dim u atmosferu, da ne bi mogli da prodru suncevi zraci do povrsine Zemlje, tada bi nastupila tzv. "nuklearna zima" sa katastrofalnim posledicama.

    Bilo bi interesantno razmotriti upotebnu vrijednost svog tog visokokvalitetnog fisionog materijala.

    Naravno na samoj Zemlji upotreba tolike količine takvog materijala (na danas rabljeni način) ne dolazi u obzir.

    Medjutim neupitna je energetska vrijednost svog tog materijala.

    Možda za neka buduća pokoljenja (za gerneraciju ili 2-je) taj će materijal biti bogom dana prednost iako nama danas izgleda kao zla kob koja visi iznad naših glava. (kada se razviju neke nove tehnologije i počne razvoj izvan naše planete)

  24. #24
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    995
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    znate li sta je trip, citam ovo inace energija i rad sa energijom je moj fah u neku ruku, samo sam jednu stvar vidio stoi sam citao "we want it all and we want it now",CISTO globalno resavanje energetske krize je nemoguce postici bez medjusobne sinhronizacije i smera razvoja, ili bar podjele smera razvoja, sunceva energija je najveci izvor energije u svakom prevedenom stanju, posto inace svaki vid energije koji dobijamo od vodene nuklerne itd potice od naseg sunca necu ovo dokazivati citajte, dalje video sam negdje pitanje "zasto trositi energiju da bi opet dobili energiju u malo manjoj kolicini, razlog je vrijeme potrebe energije, jer neces voziti kola dok plivas u moru FIZICKI NEMOZES nego ces voziti kad sjednes u njih, jedan og glavnih problema nije u stvari stvaranje energije, ajde skupicemo se napraviti 1/5 planete pod solarnim celijam i vidimo se svi imamo energije do sudnjeg dana, problem je SKLADISTENJE energije, malo malo pa se desi neki novi prodor na polju nauke u proizvodnji svakog oblika energije, ali zamislite od generalne koncepcije baterije pa do dan danas malo se izmijenilo, evo npr da vam dam jedan primer, vecina od vas nezna zbog cega akomulator u autu slabi, ako mislite zbog toga sto mu "oslabi kiselina" varate se, isparanje vode i jedna veoma vazna stvar, stvaranje sulfid-oksida koji se veze sa olovom i smanjuje provodnost (povecava otpornost ukupnog zatvrenog elektricnog kola) ta hemiska veza je toliko stabilna da traje stotinama godina, zamislite da postoji nacin da se stvaranje te veze zaustavi eto bakar olovo malo vode i imas 500WAC dje god krenes!?!? ne bi cak ni pricali o ovoj temi, alternativno ne znaci cisto, alternativno znaci drugacije od onoga sto je trenutno u upotrebi. e da i na kraju ja ostajem pri tvrdnji skladisnjenje je problem ne proizvodnja!!!!!

  25. #25
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    12,427
    Thanks Thanks Given 
    5,564
    Thanks Thanks Received 
    5,003
    Thanked in
    2,088 Posts

    Default

    prije svega, covjek nije funniest no funestis :devil:
    Za skladistenje energije si u pravu...
    Having a parachute greatly increases your chance of surviving a long fall.
    Have a parachute.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Iz raznih novina
    By G R A D in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 8017
    Last Post: 02-10-10, 00:17
  2. Alternativna energija
    By enex in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 18
    Last Post: 21-07-10, 09:00
  3. Porijeklo naziva Srbin - DOKUMENTA, ISTORIJSKI IZVORI
    By Vladika Ruvim II Boljevic in forum Istorija
    Replies: 222
    Last Post: 19-06-10, 13:48
  4. Hrvatski Alternativni Monetarni Projekt - CROM
    By loken in forum Politika generalno
    Replies: 7
    Last Post: 08-12-07, 21:02

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •