View Poll Results: Idete li da protestvujete u CG protiv nezavisnog Kosova?

Voters
178. You may not vote on this poll
  • Da

    50 28.09%
  • Ne

    128 71.91%
Page 23 of 26 FirstFirst ... 131920212223242526 LastLast
Results 551 to 575 of 633

Thread: Idete li na proteste u Crnu Goru?

  1. #551
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Californication
    Posts
    901
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Znaš šta, neka mora sve potope,
    nek se gleCeri rasture, veCni snegovi otope.
    Pa šta, neka kiše ne prestaju,
    neka gromovi polude, samo rata da ne bude!

    Znaš šta, nek se doba preokrenu,
    nek se zvezde uznemire, nek se planine pokrenu.
    Pa šta, vetri nek pomahnitaju,
    nek se vulkani probude, samo rata da ne bude!

    K'o zlatni prah, oreol sna, oko malenih glavica
    i tvoja ljubav nad njima Cuva ih kao lavica.
    Loše te vesti uzbude - da rata ne bude!

    Znaš šta, neka mora sve potope,
    nek se gleCeri razvale, večni snegovi otope.
    Pa šta, kiše neka ne prestaju,
    neka gromovi polude, samo rata da ne bude!

    Znaš šta, nek se doba preokrenu,
    nek se zvezde uznemire, nek se planine pokrenu.
    Pa šta, vetri nek pomahnitaju,
    nek se vulkani probude, samo rata da ne bude!

    Samo da rata ne bude, ludila medju ljudima,
    VELIKI NUDE ZABLUDE, plaše nas raznim Cudima
    i svakoj bajci naude - da rata ne bude!

    Samo da rata ne bude, ludila medju ljudima,
    veliki nude zablude, plaše nas raznim Cudima
    i svakoj bajci naude - da rata ne bude!
    NOTHING IN LIFE IS CERTAIN BUT TAXES AND DEATH

  2. #552
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    White Sandy Beach
    Posts
    8,876
    Thanks Thanks Given 
    234
    Thanks Thanks Received 
    47
    Thanked in
    31 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by getaway blues View Post
    E vala ako je bio miting za skupljanje glasova, sta ce onda Milic i Mandic ako protiv kandidati zajedno na njemu ljeba ti?
    Radi otetih glasova od strane PzP-a.

  3. #553
    Join Date
    May 2006
    Posts
    1,681
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Milenko Jovanović iz Udruženja raseljenih i prognanih sa Kosova kazao je da mu "nije žao zbog paljenja neprijateljskih ambasada jer su nas 90 dana 1999. godine zatrpavali bombama i kojekakvim otrovima".

    On je kazao da je američki predsednik Džordž Buš "terorista broj jedan", a da su ambasade te države u svetu "uporište terorista".
    http://www.b92.net/info/vesti/index....&nav_id=286106
    A sta da se radi sa uporistima terorista nego da ih se spaljuje i unistava
    Jao bre koji su ovo "genijalci"
    Last edited by Vukasin Micunovic; 23-02-08 at 08:26.

  4. #554
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    874
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    stvarno mi je milo da se ništa strašno nije desilo. fala bogu gospodu i svetome savi što su danas bili dobre volje. vazda im fala...


    k.
    Brooclyn Forever !

  5. #555
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Djolja Varosh
    Posts
    1,191
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Evo što reče neki govornik :

    "On je kazao da je američki predsednik Džordž Buš "terorista broj jedan", a da su ambasade te države u svetu "uporište terorista".

    Jovanović je pozvao srpsku vojsku i žandarmeniju da se što hitnije vrati na Kosovo.

    Učesnici mitinga su pozdravljali podršku Rusije Srbiji i kritikovali vodeće sile Zapada zbog kršenja međunarodnog prava. "

    http://www.b92.net/info/vesti/index....&nav_id=286106

    A ovi naši ovdje fini momci sa forima " Šešelji i Arkani u kravatama i Energie lakovanim cipelicama" nas ubjedjuju kako je ovo samo miting podrske i kako mitingovanje nema nikakve veze sa zeljom da se ratuje ili ide na Kosovo.

    Mislim,a ja bih uradio isto da je neko ne daj boze okupirao Lovcen svetu Crnogorsku zemlju d aje minimum sto moze da uradi svaki nas ovdje fancy podrzavalac jucerasnjih mitingasa koji sjedi za computerom u svojoj toploj sobi u mirnoj Crnoj Gori u spokoju treba da istinski pokaze svoj patriotizam i pridruzi se DOBROVOLJNO ZANDARMERIJI koja je evo pozvana da se što prije " mirno" vrati na Kosovo.

    Jeste li jos tu u mrskoj Podgorici u izdajnickoj Crnoj Gori i itd. sa nama ustasama i bjelosvjetskim teroristima?

    Ne mogu da vjerujem da vam je milije da sjedite u kafanama dje i mi izlazimo mjesto da ste sa zandarmerijom na treninzima i pripremama za povratak na Kosovo....
    Cudno....

    PS. Takvo ponasanje se nekad u staru Crnu Goru zvalo KUKAVIČLUK , ali mozda to vas ne pogadja jer vi mašete sa tudjim zastavama pa ste se odrekli i svega onoga sto je istinska Crna Gora,....ajd nazovimo je stara....
    Last edited by JUSTICE; 23-02-08 at 08:50.

  6. #556
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    at your place, wrecking havoc
    Posts
    2,260
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by JUSTICE View Post
    Evo što reče neki govornik :

    "On je kazao da je američki predsednik Džordž Buš "terorista broj jedan", a da su ambasade te države u svetu "uporište terorista".
    pa i nije daleko od istine...

  7. #557
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    874
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    justice,


    a kada oni to nijesu radili na ovaj način ? uvijek je bila ista priča. i uvijek je to bio kukavičluk. uvijek su isticani nekakvi studenti,nekakve,majke jadne, ostrašćeni neuki radnici bez posla i bez plata,par popova da to sve dobije i pravoslavni IMAGE.

    i nikada,za nikad, se nije desilo da je neki od njihovih vođa napravio i jedan mali korak u ispunjavanju "opravdanih rad(t)ničkih zahtjeva" (što bi reko sjole naš). nikad niko nije istupio i pošao na kosovo da ostane tamo koji vikend. da povede tamo i djecu da se malo naobrazuju, da pokupe malo kosovskog zraka.

    crnogorci su najgori od svih bukača oko srpskog pitanja . klasična ološ. busaju se i guslare , ne donoseći ništa dobro tim jadnicima u srbiji.

    pogledaj samo preksinoć. miting počinje bećkovićevim stihovima. koštunica (damjanović) ima glavnu riječ na mitingu, risto sotona drži jebeni MOLEBAN , gosti iz crne gore peca i manda arlauču iz petnija žila... crnogorci u prvom planu. epilog je naravno,rušenje ,paljenje,smrt,blamiranje, svjetska izolacija. dok to ne shvate, stalno će im se isto dešavati.
    Brooclyn Forever !

  8. #558
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Djolja Varosh
    Posts
    1,191
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by kozak View Post
    justice,


    a kada oni to nijesu radili na ovaj način ? uvijek je bila ista priča. i uvijek je to bio kukavičluk. uvijek su isticani nekakvi studenti,nekakve,majke jadne, ostrašćeni neuki radnici bez posla i bez plata,par popova da to sve dobije i pravoslavni IMAGE.

    i nikada,za nikad, se nije desilo da je neki od njihovih vođa napravio i jedan mali korak u ispunjavanju "opravdanih rad(t)ničkih zahtjeva" (što bi reko sjole naš). nikad niko nije istupio i pošao na kosovo da ostane tamo koji vikend. da povede tamo i djecu da se malo naobrazuju, da pokupe malo kosovskog zraka.

    crnogorci su najgori od svih bukača oko srpskog pitanja . klasična ološ. busaju se i guslare , ne donoseći ništa dobro tim jadnicima u srbiji.

    pogledaj samo preksinoć. miting počinje bećkovićevim stihovima. koštunica (damjanović) ima glavnu riječ na mitingu, risto sotona drži jebeni MOLEBAN , gosti iz crne gore peca i manda arlauču iz petnija žila... crnogorci u prvom planu. epilog je naravno,rušenje ,paljenje,smrt,blamiranje, svjetska izolacija. dok to ne shvate, stalno će im se isto dešavati.
    Sustinski me kao i tebe nije briga za njih, oni su gubitnici.
    Istorija ne prasta gubitnicima, oni se ne pominju u knjigama ili su ona zadnja recenica u veliki istorijskim tekstovima.
    Zao mi je onih koji su zavedeni, jer je CG kakva je sad nepravedna, socijalno, moralno i na svaki drugi nacin drustvo koje podgrijava frustracije...a frustrirane je lako zavesti....
    A koliko mogu de primjetim , ovdje nije problem sa masama vec sa liderima koji ih manipulisu, koji koriste frustracije da bi ih zaveli i izopačili.

    Pritom , hocu da ti naglasim da mi je istinski zao ljude na kosovu, kao sto mi je nekad bilo zao Albance koje je maltretirala Miloseviceva policija, tako mi je danas zao Srbe koji su prepusteni sebi i albanskim nacionalistima.
    Ali ja sma tada dizao glas protiv policijske tortute, a ovi danas momci su cutali i govorili isto sto su i uzvikivali sinoc...SELEKTIVNO PRAVEDNI kao u uvjek....

    Sad mi je jasno zbog cega ti ljudi nijesu bili s anama na Cetinju devedesetih, sa Slijepac Mostu i drugim mjestima....i ond akao i sad su bili kukavice dok je deklarativno njihov narod krvario ...mi smo im govorili istinu u oci ( oni su nam radili isto sto rade i danas, psovali su nas i vrijedjali, prijetili itd)i borili se za nas same i bili spremni zrtvovati se za to za sta se borimo za razliku od njih, koji su bili i ostali ono sto su i danas GUSLARSKE kukavice i popovske lelekace. ( govorim o ideoloskim vodjama o prvom i drugom redu pa i trecem esalonu ali ne o zavedenim frustriranim masama sa kojima manipulisu )

    Meni je samo zao to sto sma juce vidio da je neko polomio pekaru jednog albanca u mom komsiluku, istinski me je stid i sramota sto zivim u CG koja dozvoljava da KUKAVICE cine takve stvari.

    Dakle to je njihv nivo, guslanje, lomljenje stakala, pritnje telefonima, stampanje fotomontaznih letaka, prebijanje 1 od strane njih 5, mucenje nemocnih, smicalice, ogovaranja iza ledja, namjestaljke, tuzakanje, ogovaranje i slicno.

    Oni su ( taj prvi , drugi red i treci esalon ) genetski onaj dio Crnogoraca istorijskih koji nijesu biuli hrabri, u njima su ocito sroceni i umotani geni onih koji su bili u cetvrtim redovima kada je bila bitka na Vucijem Dolu, ( koji su vikali JURIŠ iz pozadine) koji su se krili da ne bi isli na Skadar i slicno....ja nemam drugog objasnjenja....

    Sa druge strane shvatljivo je da ne mozemo svi u sebi imati one gene koji valjaju, ali je zalosno da neki koji su zbilja dokazano sastavljeni od loseg genetskog materijala, radi zaista nepravednoog drustva koje je krieirao ovaj sistem tj ljudi koji ga vode manipulisu sa ljudima koji su svakodnevno izlozeni desetinama nepravdi a pritom su dobar genetski materijal...i kroz tu opkoljenost nepravdama svakodnevnice se identifikuju sa necim sto je njima predstavljeno kao "uzvisena nepravda" ...ovaj put Kosovo, ranije je to bila ugrozena Yugoslavija, prije toga opet kosovo i cuveni mitinzi gladi...Sjeca li se neko jos prevrata 89.....i glavnog razloga , mitina gladnih sa platama od 1000 DM tadasnjih u prosjeku....
    Sve su to isti ljudi, manipulisane mase istim ljudima....
    tuzno i zalosno.....
    Last edited by JUSTICE; 23-02-08 at 09:41.

  9. #559
    Join Date
    May 2004
    Location
    LONDON
    Posts
    1,480
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Neka nam bog sami pomogne???????????

    Strame da nam se sve ovo ne obije o glavu.
    U Srbiju se je znalo vec davne 2000 dite da se sprema odvajanje Kosova, niko nije ni prstom mrdnuo, a sad svi kao shokirani, huligani po Beogradu pljackaju i lome razbijaju i pale, i sve protiv sebe, svijet se smije i radi svoje po obicaju, a mi gubimo teritorije. Eh tesko nama kad nemamo ko da nas vodi kroz zivot. No svaka buka za tri dana
    C.Gorski sindikat,Svizajedno!!!
    mi smo nebeski narod,ali na zemlji za chuda znamo.******!!!opet mi je umro konj.. steta bejashe dobar,gazio je ;) pogana

  10. #560
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Germany
    Posts
    2,261
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Stradivari View Post
    (..)Vjerovatno dobrom dijelu forumaša nije drago što je bilo toliko mnogo onih koji prepoznaju nepravdu učinjenu Srbiji i hoće da iskažu svoje neslaganje. (...)
    Kakva je to nepravda učinjena Srbiji ?!

  11. #561
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Montenegro
    Posts
    15,754
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Dobrusky View Post
    Kakva je to nepravda učinjena Srbiji ?!
    sprdas li se?
    /me stetan
    Amor dolor est!
    Amor vincit omnia!
    obavezno, ali obavezno pogledati ---> http://www.svjetlopisi.com/cg/cg.html

  12. #562
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Niksic siti
    Posts
    1,767
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Dobrusky View Post
    Kakva je to nepravda učinjena Srbiji ?!
    uzeli, oteli su im dio teritorije

  13. #563
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    932
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    He, kako je samo lako filozofirati danas kada imamo samo jednu silu u svijetu, kada zbog standarda i investicija moramo da cutimo o svemu sto nam namecu, kako je preporucljivo da na nepravdu gledamo kao na najmudrije i najcistije djelo jedne supersile, nije bas tako da cemo svi zbog novca poturiti mozak na ispiranje i buljaku na k...... tu ogavnu pricu papagajsku o srbima kao uzroku sveg zla na planeti mozete pricati koliko hocete, smijesni ste i ja vam je licno necu zaboravit jer vecina odje koji se posprdavaju sa najbolnijom tackom susjedne drzave treba znati da mnogi odje nece ni da ucestvuju u diskusijama samo zbog toga sto vam ne bi imali sto lijepo rec zbog takvog ponasanja, da se kojim slucajem na ovako odvratan nacin omalovazavaju albanci, pocevsi od vjerskog omalovazavanja kako mnogi cine a prosipaju mi pricu o navodnoj demokratiji i pricama tipa "ja sam vatrogasac a oni su palikuce" zasigurno bi odma takvu retoriku poistovjetili sa seseljevom pa se pitam cija je onda ta vasa retorika? Sa kojim monstrumom ovoga svijeta se trebate poistovjetit? O ljudskosti pricaju oni koji najvise bljuvotina odje napisu na racun druge nacije a i o multikulturalnosti takodje previdjajuci da je zbog ovakve retorike u drzavi dje smo svi crnogorci doslo do podjela koje nikada nisu bile u CG ovakve i sa ovoliko mrznje. Mene je stid od mnogih sijedih glava odje kojima samo zbog postovanja i godina koje nose ne mogu rec poneku cikoticku ali sve ce to proc moje komsije, drugovi(a mozda i ima odje mnogih koje znam) , i svi vi koji ste se sladili danima jos jednoj tragediji srbije, nece vam to na dobro izac.

  14. #564
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Seoul, Korea
    Posts
    9,589
    Thanks Thanks Given 
    7
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    23 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Spale View Post
    uzeli, oteli su im dio teritorije
    Koliko se ja sjecam, oni su sopstvenom zaslugom izgubili kontrolu nad tom teritorijom. I naravno, neko je to iskoristio da ostvari svoje ciljeve.

    Nije jos stvorena ta drzava cija je teritorija (pa i samo postojanje) vjecna. Malo neopreznosti, malo nesposobnosti, gubitak kontrole i gotovo, nema vise.

    Volio bih da mi neko objasni sta to ima toliko novo u cijeloj ovoj prici.

  15. #565
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    4,585
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Novost je rezultat ksenofobicne srpske politike - ostadose bez Kosova. A taman su se bili spremili da se bore za njega, kad ono ode.
    - Ladan ko taština duša -

  16. #566
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Niksic siti
    Posts
    1,767
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by MadGod View Post
    Koliko se ja sjecam, oni su sopstvenom zaslugom izgubili kontrolu nad tom teritorijom. I naravno, neko je to iskoristio da ostvari svoje ciljeve.

    Nije jos stvorena ta drzava cija je teritorija (pa i samo postojanje) vjecna. Malo neopreznosti, malo nesposobnosti, gubitak kontrole i gotovo, nema vise.

    Volio bih da mi neko objasni sta to ima toliko novo u cijeloj ovoj prici.
    Na isti ovaj nacin, mozemo objasniti sledece:

    vojska druge zemlje dodje i silom uzme teritoriju Crne Gore.


    tu bi onda mogli da kazemo: sopstvenom zaslugom smo izgubili kontrolu, jbg, nijesmo dovoljno ulagali u vojsku. To je neko sa strane primjetio i iskoristio.

    Na kraju kazemo:

    Nije jos stvorena ta drzava cija je teritorija (pa i samo postojanje) vjecna. Malo neopreznosti, malo nesposobnosti, gubitak kontrole i gotovo, nema vise.

  17. #567
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    4,585
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Spale View Post
    vojska druge zemlje dodje i silom uzme teritoriju Crne Gore.
    Koliko sam ja shvatio, kosovski Albanci su bili gradjani Srbije - dakle, domaca vojska?
    - Ladan ko taština duša -

  18. #568
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    at your place, wrecking havoc
    Posts
    2,260
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Dobrusky View Post
    Kakva je to nepravda učinjena Srbiji ?!
    ti si, moj dobri, u svom nacionalizmu zashao u neki mrachni dio svemira... vidis samo ono sto ti odgovara.

  19. #569
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Seoul, Korea
    Posts
    9,589
    Thanks Thanks Given 
    7
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    23 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Spale View Post
    Na isti ovaj nacin, mozemo objasniti sledece:

    vojska druge zemlje dodje i silom uzme teritoriju Crne Gore.

    tu bi onda mogli da kazemo: sopstvenom zaslugom smo izgubili kontrolu, jbg, nijesmo dovoljno ulagali u vojsku. To je neko sa strane primjetio i iskoristio.

    Na kraju kazemo:

    Nije jos stvorena ta drzava cija je teritorija (pa i samo postojanje) vjecna. Malo neopreznosti, malo nesposobnosti, gubitak kontrole i gotovo, nema vise.
    Mozemo.

    To se, osim Crne Gore, moze isto tako lako desiti i Spaniji, Holandiji, Rusiji, Brazilu, Madagaskaru, Kolumbiji, Kini i Bangladesu.

    Ocigledna Poenta je: ne gubiti kontrolu, ne biti neoprezan, ne biti nesposoban, i nikad, ali nikad se ne ugledati se na sjeverne komsije povodom slicnih pitanja.

    Sad mi pomozi malo, jer ne vidim koja se to strana drzava namjerila da silom okupira teritoriju Crne Gore. Ja znam samo za jednu koja ima (/je imala) slicne ambicije, a te se vise ne moramo bojati.

  20. #570
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Niksic siti
    Posts
    1,767
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by simm View Post
    Koliko sam ja shvatio, kosovski Albanci su bili gradjani Srbije - dakle, domaca vojska?
    srpska vojska je porazena od strane albanaca sa kosova ? strane trupe su tu dosle da spasu srbe i njihovu vojsku ? sad su im vjerovatno uzeli dio teritorije, da bi sacuvali ono malo sto je ostalo od srba na kosovu.

    cinjenice su sta su srbi radili na kosovu, cinjenice su i sta su albanci radili i rade, ali prekrajanje granica nema veze sa tim, po mom misljenju naravno.

  21. #571
    Join Date
    May 2004
    Location
    Kotor, Montenegro, Montenegro
    Posts
    3,774
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Post Statistika skinuta s neta

    Putin u medijima zapeo o presedanu ...a dajte malo logicki Srbija je ok osakacena za jedan dio zemlje koji je eto od jako davno porucivao da ce se izboriti za nezavisnost i da je zeli...A ajmo malo logicki sjeca li se iko odgovora Srbije Evropskoj uniji da je glavni krivac za sivu ekonomiju i dobar rad podzemlja odgovor lezi na Kosovu i Metohiji...(ja eto to ne spakovah fino kao oni u svom izvjestaju al ajde) i sad to Kosovo je nezavisno DRZAVA za sebe ...sto to Srbija ne gleda s pozitivne strane malo? Nema im glavnog uzrocnika sto navodno su zemlja u kojoj je podzemlje jace od vlasti
    Onda jos nesto cisto onako statisticki da se pozabavite malo i da vidite i sami da drzave nastaju...mjenjaju se....nestaju...i da je zemlja onoga ko na njoj zivi a ne ko je jednom tu mit stvorio i pokoju pjesmu ispjevao....

    Demografska istorija Kosova i Metohije
    Otomanska vlast
    14. vijek -3 od 89 naselja su bila albanska, ostala su bila ne-albanska
    15. vijek -12.985 Srba prisutnih u svih 480 sela i svim gradovima
    75 vlaških kuća u 34 sela
    46 albanskih kuća u 23 sela
    17 bugarskih kuća u 10 sela
    5 grčkih kuća u selu Lauša, kod Vučitrna
    1 jevrejska kuća u Vučitrnu
    1 hrvatska kuća

    1487: Turski popis Oblasti Brankovića
    Oblast Vučitrna:
    16.729 hrišćanskih domaćinstava (412 u Prištini i Vučitrnu)
    117 islamskih domaćinstava (94 u Prištini i 83 u seoskim područjima)
    Oblast Skadra:
    oblast Peći:
    grad Peć - 68% Slovena (Srba)
    121 hrišćansko domaćinstvo
    33 muslimansko domaćinstvo
    Suvo Grlo i Metohija:
    131 hrišćansko domaćinstvo od kojih su 52% u Suvom Grlu bili Sloveni
    Donja Klina - 50% Slovena
    Dečani - 64% Slovena
    Seoska područja:
    6.124 hrišćanska gazdinstva (99%)
    55 muslimanska gazdinstva (1%)

    17-18. vijek

    Tokom Velikog turskog rata (1683-1699) koji se vodio između Otomanskog carstva i Habzburškog carstva, Srbi su stali na stranu Habzurgovaca u borbi protiv Turaka, Habzburzi su došli do Skoplja, ali su tu potučeni od Turaka tako da su se vratili preko Save i Dunava, bojeći se turske odmazde Srbi se povlače sa njima i to je I seoba Srba, sa Kosova i Metohije je otišlo oko 180.000 Srba (samo iz Prizrena 20.000) i naselili se na austrijske posede Vojvodinu i Vojnu granicu. Posle toga islamizirani Albanci iz visokoplaninskog područja Malesije naseljavaju uglavnomMetohiju. Ovaj proces je nastavljen u 18. veku. Slična situacija se odigrala 1737. pri II seobi Srba.

    19. vijek

    Tokom 19. veka počinju neslaganja u broju stanovnika Kosova i Metohije. Neki izvori daju brojčanu prednost Srbima, drugi Albancima. Turska popisna statistika je nerelevantna jer je popisivala religijsku pripadnost, a ne etničku, i to koristeći knjige rođenih.

    Istraživanje austrijskog fizičara 1838. godine Jozefa Milera (Joseph Müller) je tvrdio da je Metohija uglavnom slovenska, i dalje daje podatke za 3 predeone celine (Bezirke): Prizren, Peć i Đakovicu, koje grubo čine celokupno područje Metohije. Područja koja se graniče sa Albanijom su najviše pogođena doseljavanjem Albanaca. Od 195.000 stanovnika Metohije, Miler je registrovao:
    114.000 muslimana (58%) od toga
    38.000 Srba (19%)
    76.000 Albanaca (39%)
    hrišćani:
    73.572 Pravoslavnih Srba (38%)
    5.120 Katoličkih Albanaca (3%)
    2.308 ostalih ne-muslimana (Hrvata Janjevaca i drugih.)

    Milerovi rezultati za gradove:
    Peć: 11.050 Srba, 500 Albanaca
    Prizren: 16.800 Srba, 6.150 Albanaca
    Đakovica: većina su Albanci, grad je okružen srpskim selima.

    Karte koje je izradio francuski etnograf Ležan (G. Lejean) 1861. godine pokazuje da su Albanci živeli na oko 57% današnje teritorije Kosova i Metohije, dok slična karta koju su izradili britanski putopisci Mekenzi (G. M. Mackenzie) i Airbi (A. P. Irby) 1867. godine pokazuje nešto manju površinu, Obe karte ne pokazuju veličinu populacije nego samo veličinu prostora koji zauzimaju.

    Studija iz 1871. austrijskog pukovnika Petera Kukulja (Peter Kukulj) za internu upotrebu Austro-ugarske vojske pokazuje da Prizrenski Mutesarifluk (koji odgovara u velikoj meri današnjem KiM-u) ima 500.000 stanovnika, od kojih:
    318.000 Srba (64%)
    161.000 Albanaca (32%)
    10.000 Roma i Čerkeza
    2.000 Turaka

    Procenjeno je da je 200.000 - 400.000 Srba proterano iz Kosovskog Vilajeta 1876-1912, posebno tokom Grčko - turskog rata 1897. godine.

    Karte koje su objavili nemački istoričari Hajnrih Kipert (Heinrich Kiepert), Han (J. Hahn) i austrijski konzul Saks (K. Sax) 1876. godine pokazuju da Albanci žive na većini teritorije današnje provincije, ali ni one ne pokazuju broj stanovnika već samo površinu. Po ovim kartama, regioni Kosovske Mitrovice i Kosovog Polja su uglavnom naseljeni Srbima, dok je većina teritorije na zapadu i istoku današnje provincije naseljena islamiziranim Albancima.

    Jedna austrijska statistika ojavljena u Beču, 1899. godine za Vilajet Kosovo i pljevaljski Sandžak procenjuje da je:
    182.650 Albanaca (47,88%)
    166.700 Srba (43,7%)
    ostali (8,42%) (Cincari, Čerkezi, Turci, Romi i Jevreji

    20 vijek

    Britanski novinar Henri Breilsford (Henry Brailsford) je procenio da dve trećine kosovsko-metohijske populacije čine Albanci, a ostatak Srbi. Za najnaseljenije oblasti Đakovice i Peći je objavljeno da imaju između 20.000 i 25.000 albanskih domaćinstava, prema 5.000 srpskih. Mapa Alfreda Steda (Alfred Stead) iz 1909. pokazuje da sličan broj Srba i Albanaca živi na teritoriji.

    Nemački naučnik Gustav Vajgand (Gustav Weigand) daje sledeće statističke podatke za Kosovo i Metohiju, bazirane na predratnoj situaciji pre 1912. godine:
    oblast Priština: 67% Albanci, 30% Srbi
    oblast Prizren: 63% Albanci, 36% Srbi
    oblast Vučitrn: 90% Albanci, 10% Srbi
    oblast Uroševac: 70% Albanci, 30% Srbi
    oblast Gnjilane: 75% Albanci, 23% Srbi
    oblast Kosovska Mitrovica: 60% Srbi, 40% Albanci

    Metohija sa gradom Đakovicom je šta više definisana kao isključivo albanska teritorija po Vajgandu.

    Struktura stanovništva se promenila puno u 20. veku. SANU i njen istaknuti član Vaso Čubrilović, su pripremili dokument za iseljavanje Albanaca pod nazivom Iseljavanje Arnauta, što je bilo u skladu sa tadašnjim razmenama stanovništva koje su se događale na Balkanu.

    Balkanski ratovi, I svetski rat i II svetski rat

    Povratkom Kosova i Metohije, pod srpsku vlast 1912. godine rezultirao je u manjem obimu iseljavanje Albanaca.
    1921. po popisu je registrovano 439.010 stanovnika, od toga 280.440 Albanaca (64,1%)

    Karta srpskog popisa 1921.* pokazuje da je većina teritorije naseljena Albancima, sa srpskim enklavama oko Prizrena, Sredačke župe i Prištine.
    1931. po popisu je registrovano 552.064 stanovnika, od toga 347.213 Albanaca (62,8%)

    Kolonizacioni programi koje je sprovodila srpska vlast 1922-1929, i 1933-1938 dovodi na Kosovo i Metohiju 10.000 srpskih porodica iz Like, Dalmacije, Hercegovine i Crne Gore, uglavnom na sever Kosova, oko Kosovog Polja i duž reke Lab.

    Potpisan je i sporazum o emigraciji 200.000 Albanaca i Turaka u Tursku 1938. godine. Kako se Turska iz ovog sporazuma u početnim fazama iz straha da neće moći da udovolji svim zahtevima za prihvat i repatriciju, samo je 4.000 muslimana napustilo provinciju.

    Vlasti Kraljevine Jugoslavije su procenile broj Albanaca 1939. godine na 125.000, što je veoma potcenjen broj.



    Posle II svetskog rata

    Većina teritorije je okupirana u Drugom svetskom ratu od strane marionetske italijanske državne tvorevine Velike Albanije., koja je ubila 10.000 Srba, etnički očistila 100.000 Srba i u isto vreme naselila 100.000 Albanaca iz Albanije. Svim Srbima, koji su naseljeni posle 1912. godine i povratka Kosova i Metohije pod vlast Srbije, je zabranjen povratak posle Drugog svetskog rata, što je takođe smanjilo srpsku populaciju u pokrajini.
    Imate neprijatelje? Odlicno! To znaci da ste se borili za neki sopstveni stav u zivotu!

  22. #572
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by simm View Post
    Novost je rezultat ksenofobicne srpske politike - ostadose bez Kosova. A taman su se bili spremili da se bore za njega, kad ono ode.
    Pa prvo su morali da se snadbiju obućom i odjećom. Dok takvi brane Srbiju i dok su oni najgrlatiji nema sreće. Dok im je svak kriv samo ne oni i dok ih mrznja zasljepljuje pa im krivi i serveri crnogorski i zastave crnogorske bolje je tesko ocekivati, ali.....

  23. #573
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Niksic siti
    Posts
    1,767
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by MadGod View Post
    Mozemo.

    To se, osim Crne Gore, moze isto tako lako desiti i Spaniji, Holandiji, Rusiji, Brazilu, Madagaskaru, Kolumbiji, Kini i Bangladesu.

    Ocigledna Poenta je: ne gubiti kontrolu, ne biti neoprezan, ne biti nesposoban, i nikad, ali nikad se ne ugledati se na sjeverne komsije povodom slicnih pitanja.

    Sad mi pomozi malo, jer ne vidim koja se to strana drzava namjerila da silom okupira teritoriju Crne Gore. Ja znam samo za jednu koja ima (/je imala) slicne ambicije, a te se vise ne moramo bojati.
    Krenucu od kraja

    Nemam sta da ti pomazem, potpuno se slazem, sa tim da je jedina zemlja sa takvim ambicijama prema Crnoj Gori, srbija, i hvala bogu sto su sve manji izgledi da ostvare svoje ambicije. ali to sad nema veze stanjem u srbiji.

    slazem se da je srbija vodila, i da vodi poptuno pogresnu politiku. Ja licno mislim da su njihovi politicari ili etremno glupi, ili im nije u interesu ocuvanje drzave(ne svi naravno)...

    Nazalost, to se moze desiti svima, to i pricam, sad je jasno da se moze desiti svima, pa i CG. Sad je jasno da ne postoje medjunarodni zakoni, jasno je da je sila jedino sto odlucuje o tome sta se moze, a sta ne moze...

    ako je sila jedino cim se vodimo, super, vojska koja je na kosovu je jaca od vojske srbije, i to je to. samo ne znam ko ce nas da brani, ako se nekad promjeni stanje, pa srbija krene da realizuje ambcije sto ih pomenuh na pocetku posta..

  24. #574
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Seoul, Korea
    Posts
    9,589
    Thanks Thanks Given 
    7
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    23 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by vikky View Post
    ...sto to Srbija ne gleda s pozitivne strane malo?
    Kolektivna depresija.

  25. #575
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Seoul, Korea
    Posts
    9,589
    Thanks Thanks Given 
    7
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    23 Posts

    Default

    Ja cu od pocetka.

    Quote Originally Posted by Spale
    slazem se da je srbija vodila, i da vodi poptuno pogresnu politiku. Ja licno mislim da su njihovi politicari ili etremno glupi, ili im nije u interesu ocuvanje drzave(ne svi naravno)...
    A ja mislim da njihovi politicari jednostavno iskoristavaju i "uprezu" talas osjecanja koji postoji u narodu. Neki da bi dosli i ostali na vlasti, neki zato sto jednostavno nemaju izbora.

    Da je bilo koji politicar zadnjih, ajde, desetak godina u Srbiji vodio "ispravnu" politiku - ne bi ga bilo. Bukvalno, nista od karijere, ne bi imao glasace, ne bi imao podrsku (imamo i par prakticnih primjera).

    Quote Originally Posted by Spale
    Nazalost, to se moze desiti svima, to i pricam, sad je jasno da se moze desiti svima, pa i CG. Sad je jasno da ne postoje medjunarodni zakoni, jasno je da je sila jedino sto odlucuje o tome sta se moze, a sta ne moze...
    Slazem se, apsolutno. Ali sta sad?

    Da li zbog saznanja da se to moze desiti mi treba da udjemu u neku fazu depresije i samodestrukcije i prakticno sami dovedemo do toga da se to ili nesto slicno i nama desi?

    Ili treba na svaki nacin minimalizovati sansu da se takve stvari dese? Sto je i sustinska poenta politike.

    Konkretno, Kosovo je danas svrsen cin - u stvari bilo je jos od 1999. Svako protivljenje sad je inat - inat koji moze imati ozbiljne negativne posljedice, a ni u teoriji ne moze imati niti jednu pozitivnu (po nas konkretno).

    Quote Originally Posted by Spale
    ako je sila jedino cim se vodimo, super, vojska koja je na kosovu je jaca od vojske srbije, i to je to. samo ne znam ko ce nas da brani, ako se nekad promjeni stanje, pa srbija krene da realizuje ambcije sto ih pomenuh na pocetku posta..
    A koliko je to realno? Srbija na stranu, koliko je realno danas da bilo koja vojna sila izvrsi invaziju na Crnu Goru? Ni Kosovo se ne otcijepi iz cista mira i vedra neba, stavise, lako je bilo prognozirati kako ce se sve zavrsiti. Dakle, kolika je stvarno ta opasnost?

    Da li je ta opasnost veca ili manja od opasnosti koja nam prijeti ukoliko nas Srbija ponovo uvuce u svoju gubitnicku politiku?

    Srbija je u ovom trenutku i doglednoj buducnosti bezopasna (osim sama po sebe). Posljedice naseg uplitanja u sudbinu Srbije bi bile i te kako opasne.

Page 23 of 26 FirstFirst ... 131920212223242526 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. RUSKA STAMPA I NAUCNA JAVNOST O CRNOJ GORI
    By G R A D in forum Istorija
    Replies: 7
    Last Post: 24-07-10, 15:55
  2. 1918 i svijet
    By Hari Krisna in forum Istorija
    Replies: 16
    Last Post: 18-03-08, 11:20
  3. Poruka DPS suverenistima
    By nixon in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 291
    Last Post: 16-05-06, 22:42
  4. Replies: 25
    Last Post: 13-12-05, 01:56
  5. Proteste pocinjemo u svim gradovima, dizemo Crnu Goru na nog
    By ZuTa_MiNuTa in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 7
    Last Post: 27-06-04, 13:50

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •