Results 1 to 13 of 13

Thread: instaliranje programa na Linuxu (openSUSE)

  1. #1
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    4,337
    Thanks Thanks Given 
    44
    Thanks Thanks Received 
    95
    Thanked in
    57 Posts

    Question instaliranje programa na Linuxu (openSUSE)

    nakon instaliranja samog OS-a, krenuo sam instalirati i neke programe, al u tom uopste ne uspjevam... jel moze neko da mi objasni kako se instaliraju npr .run i tar.gz fajlovi? meni nikako to ne ide...

  2. #2
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    /root/tmp
    Posts
    685
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    tar.gz su komprimovani fajlovi,njih treba prvo da otpakujes sa tar -xzf imefajla.tar.gz. ne znam za Suse al mislim da je i kod njega izgradjena biblioteka programa *.rpm i nju lako instalirash... rpm -i imefajla.rpm ,mada najlakse ti je preko add/remove programs il synaptic (sta vec imash) pronaci listu programa sa neta i prosto install... nemam pojma,pitaj za preciznije...

  3. #3
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    Podgorica
    Posts
    81
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Uz svaki program dobijesh uputstvo za instalaciju, prochitaj ga i sve ti tu pishe.. tar.gz morash da raspakujesh shto mozesh i bez konzole (preporuchujem ti ark arhiver), vjerovatno cesh kucat make ime-programa, pa install ime-programa, ali siguran sam da ti to sve pishe ... Ono shto mi nije jasno koji bi ti to program mogao falit a da ga vec nemash u prepunoj bazi suse-ovih rpm-ova. Evo ti jedan od najkorisnijih sajtova za suse: http://packman.links2linux.org/ Ako si pochetnik drzi se rpm programa jer se instaliraju samo klikom. Pazi koju verziju openSuSE-a imash, i koji procesor !
    Ko vidi drvece u vodi, taj vidi i ribe na grani

  4. #4
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    4,337
    Thanks Thanks Given 
    44
    Thanks Thanks Received 
    95
    Thanked in
    57 Posts

    Default

    hvala tux!

    ali htio sam instalirati drivere za graficku, i thunderbird, posto sam openSUSE instalirao sa LiveCD-a!
    desktop mi je siri od monitora, a nemam nigdje podesavanje rezolucije...

  5. #5
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    Podgorica
    Posts
    81
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by darijan View Post
    hvala tux!

    ali htio sam instalirati drivere za graficku, i thunderbird, posto sam openSUSE instalirao sa LiveCD-a!
    desktop mi je siri od monitora, a nemam nigdje podesavanje rezolucije...
    Pazi ne znam tachno shto si instalirao i koju verziju ali da znash zadnja verzija ti je openSUSE 10.3 u junu-julu ako se ne varam izlazi 11.0! Ja ti toplo preporuchujem da skinesh ovu zadnju verziju na dvd-u ima nekih 3.8 GB ako si u mogucnosti, ako nisi mogu i ja da ti je narezem u PG sam i nije mi nikakvi problem.

    E sad, za instalacijom grafichke i thunderbird-a, na taj nachin koji ti zelish nema bash nikakve potrebe Prva stvar koju treba da uradish kad instalirash openSUSE je da otvorish Yast-ov Administrator Settings i pod karticom Software da pokrenesh Community Repositories. Otvorice ti se spisak servera sa smijeshno velikom gomilom drivera, zakrpa, korisnichkog softvera itd itd.. Naravno morash imati internet i bit konektovan da bi te fajlove skidao. Dakle, u zavisnosti koristish li ATI ili Nvidia grafichku karticu, selektujesh zeljeni repository. Obavezno shtrikiraj Packman Repository, taj je jedan od kljuchnih, dalje za svaki repository imash description ako ti trebaju bash neke egzotichne stvarchice ili slichno... Ja recimo drzim Nvidia, Packman, Main Repository(NON-OS) za plejere-kodeke i sl. i Main Update Repository! Apsolutno dovoljno! Nemoj precerat sa shtrikiranjem, jer kad budesh radio update on prolazi redom kroz sve servere i trazi/uporedjuje verzije. Ako ih je mnogo shrikiranih to zna da potraje..
    Znachi, kad si odabrao servere sa kojih skidash, sve shto treba da uradish je da kliknesh na Online Update da updatujesh postojeci softver, ili na Software Menagament da odaberesh shta zelish da doinstalirash ili pak pobrishesh. Tu kucaj thunderbird i naci cesh ga! Obrati paznju kad budesh instalirao softver da ti u donjem desnom prozoru pishu informacije sa kojeg Repository-a skidash softver, koja je verzija itd itd ... Uzivaj
    Ko vidi drvece u vodi, taj vidi i ribe na grani

  6. #6
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    Podgorica
    Posts
    81
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    E da .. i ako iz bash nekih mazohistichkih pobuda zelish da se muchish - sve moze
    Kako se rucno instalira .. pishe ti u uputstvu od drivera sa nvidijine ili atijeve stranice al da ti prepricham chaskom! Recimo da imash nvidia! Skinesh verziju za tvoj grafichki procesor i pazish za koju verziju suse-a skidash drajver. On je ekstenzije .run, i snimish ga recimo na desktop.. Sledece shto provjerish je da li imash instaliran "kernel-source" i "gcc" kompajler. Ako nemash - instalirash. Da bi instalirao driver morash da predjesh u rezim rada bez grafickog okruzenja. To radish tako shto ako tek palish rachunar odaberesh ono Filesafe ili ako ti je vec podignut sistem otvorish shell konzolu i kucash init 3. Pozicionirash se tamo dje je drajver, ako je na desktop sa komandom cd /home/(ime user-a)/Desktop. Komandom ls izlistash da vidish tachan naziv drajvera..
    Onda fino pishe u uputstvu .. kucash

    sh (tachno ime drajvera sa ekstenzijom) -q

    ... i instalacija krece ... pitace te da li zelish da uradi rebuild drivera za tvoj kernel - odgovorish sa yes! E sad ono shto tebe trenutno zanima podeshavanje slike ..

    sax2 -r -m 0=nvidia (0 je broj a ne slovo)

    Namjestish sliku lijevo-desno, sachuvash postavku i to je to! Kucash reboot ili init 6 da restartujesh rachunar, kad se ponovo digne X-server trebalo bi da imash podeshen ekran i ukljuchen 3D mod za grafichku! Ako i dalje neshto budesh htio da mijenjash idesh u Yast pod karticom Hardwear i kliknesh na Graphics Card and Monitor ili pak opet kucash sax2 u konzoli! Eto to bi bilo to! Ovo sve mozesh da zaobidjesh sa onim Repositorijima o kojim sam ti gore prichao. I slushaj, ako ti ovaj postupak nije bilo dovoljno dosadan, ti si promashio distribuciju, za tebe je je Slack ili mozda chak na neki Unix da predjesh Pozdrav.
    Ko vidi drvece u vodi, taj vidi i ribe na grani

  7. #7
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    4,337
    Thanks Thanks Given 
    44
    Thanks Thanks Received 
    95
    Thanked in
    57 Posts

    Default

    druze, ne mogu da otvorim Community Repositories... pise mi

    Unable to download list of repositoriesor no repositories defined.

    sta da radim?

    btw, pitao si me koj verziju openSUSE imam... 10.3 al sam je instalirao sa liveCD-a. da mi mozda radi toga ne nedostaju neki programi/driveri? jel bolje da predjem na full verziju?
    Last edited by darijan; 23-02-08 at 12:59.

  8. #8
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    Podgorica
    Posts
    81
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Naravno da je najbolje da instalirash full verziju, mada ne znam kakva je ta shto imash, mozda i nije losha... Probaj samo prije otvaranja repository-a da si konektovan na internet. Imash li dial-up ili adsl?
    Ko vidi drvece u vodi, taj vidi i ribe na grani

  9. #9
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    4,337
    Thanks Thanks Given 
    44
    Thanks Thanks Received 
    95
    Thanked in
    57 Posts

  10. #10
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    /root/tmp
    Posts
    685
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by darijan View Post
    druze, ne mogu da otvorim Community Repositories... pise mi

    Unable to download list of repositoriesor no repositories defined.

    sta da radim?

    btw, pitao si me koj verziju openSUSE imam... 10.3 al sam je instalirao sa liveCD-a. da mi mozda radi toga ne nedostaju neki programi/driveri? jel bolje da predjem na full verziju?
    Pa moras da definises repositories sa kojih ce da skida softver.Na ovoj adresi imash neke.
    http://en.opensuse.org/Package_Repositories

    unesi ih u synoptic ili add/remove -sta vec imash

  11. #11
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    Podgorica
    Posts
    81
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by darijan View Post
    imam ADSl..
    ...znachi konektujesh se i onda pokrenesh... Jesi podesio modem/ruter shto li vec imash?
    Ko vidi drvece u vodi, taj vidi i ribe na grani

  12. #12
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    4,337
    Thanks Thanks Given 
    44
    Thanks Thanks Received 
    95
    Thanked in
    57 Posts

    Default

    jesam, i normalno surfujem, download-ujem...

  13. #13
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    Podgorica
    Posts
    81
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ok onda idemo pjeshke ... Kliknesh na Software Repositories, i onda tu vjerovatno nemash nishta osim samog dvd-a sa kojeg si instalirao sistem. Idi na Add, odaberi HTTP protokol, neka ti je shtrikirano Download repository description files, i unesi ruchno vrijednosti za repository... Za Packman-a ti je: Repository Name: Packman Repository, Server Name: ftp.skynet.be, Directory on server: /pub/packman/suse/10.3/ . Za grafichku: ime: NVIDIA Repository, server: download.nvidia.com, direktorijum: /opensuse/10.3 . Dalje, ime: openSUSE-10.3-Updates, server: download.opensuse.org, direktorijum: /update/10.3/ . To ti je mozda dosta za pochetak. Probaj sve to da dodash, stavi im osobine Enabled i Automaticly Refresh, i onda uradi Online Update! Aj javi shto si uchinio
    Ko vidi drvece u vodi, taj vidi i ribe na grani

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 173
    Last Post: 12-04-10, 08:17
  2. Ogranichenje korishtenja programa u WIN XP
    By Balsa in forum Software
    Replies: 6
    Last Post: 16-11-05, 13:45

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •