Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 51 to 63 of 63

Thread: Crnogorski mora da se zna !!!

  1. #51
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    NK - PG
    Posts
    46
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by bobana View Post
    kako da dobijem crnogorsko drzavljanstvo?
    rodjena sam u srbiji ali bih volela da imam cg drzavljanstvo.KAKO?
    Evo ti svi clanovi zakona koji bi se mogli odnositi na tvoj slucaj

    II. STICANJE CRNOGORSKOG DRŽAVLJANSTVA

    Član 4
    Crnogorsko državljanstvo stiče se:
    1) porijeklom;
    2) rođenjem na teritoriji Crne Gore;
    3) prijemom;
    4) po međunarodnim ugovorima i sporazumima.

    1. Sticanje crnogorskog državljanstva porijeklom

    Član 5
    Crnogorsko državljanstvo porijeklom stiče dijete:
    1) čija su oba roditelja u trenutku njegovog rođenja crnogorski državljani;
    2) čiji je jedan roditelj u trenutku rođenja djeteta crnogorski državljanin, a rođeno je u Crnoj Gori;
    3) čiji je jedan roditelj u trenutku rođenja djeteta crnogorski državljanin, drugi je bez državljanstva ili nepoznatog državljanstva ili je nepoznat, a rođeno je na teritoriji druge države;
    4) čiji je jedan roditelj u trenutku rođenja djeteta crnogorski državljanin, a rođeno je na teritoriji druge države, ukoliko ostaje bez državljanstva.

    Član 6
    Crnogorsko državljanstvo porijeklom stiče i:
    1) dijete rođeno na teritoriji druge države, čiji je jedan roditelj u trenutku rođenja djeteta crnogorski državljanin, ako se do navršene 18. godine života podnese prijava za upis u matičnu knjigu rođenih i registar crnogorskih državljana, ako nema državljanstvo druge države;
    2) lice koje je navršilo 18 godina života, čiji je jedan roditelj crnogorski državljanin, a drugi je državljanin druge države, ako do navršene 23. godine života podnese zahtjev za upis u registar crnogorskih državljana;
    3) dijete u slučaju potpunog usvojenja, ako je jedan od usvojilaca crnogorski državljanin.
    Ako je dijete iz stava 1 tačka 1 ovog člana starije od 14 godina života, za sticanje crnogorskog državljanstva potreban je i njegov pristanak.

    3. Sticanje crnogorskog državljanstva prijemom

    Član 8
    Crnogorsko državljanstvo prijemom može steći lice, u skladu sa interesima Crne Gore, koje je podnijelo zahtjev i ispunjava sljedeće uslove da:
    1) je navršilo 18 godina života;
    2) ima otpust iz državljanstva druge države;
    3) u Crnoj Gori zakonito i neprekidno boravi 10 godina prije podnošenja zahtjeva za prijem u crnogorsko državljanstvo;
    4) u Crnoj Gori ima obezbijeđen smještaj i stalan izvor prihoda u iznosu koji mu omogućava materijalnu i socijalnu sigurnost;
    5) u Crnoj Gori i drugoj državi nije pravosnažno osuđeno na bezuslovnu kaznu zatvora u trajanju dužem od jedne godine za krivično djelo za koje se goni po službenoj dužnosti ili su prestale pravne posljedice osude;
    6) ima znanje crnogorskog jezika u mjeri koja omogućava osnovnu komunikaciju;
    7) ne postoje smetnje iz razloga bezbjednosti i odbrane Crne Gore;
    8) je izmirilo dospjele poreske i druge zakonske obaveze.
    Uslov iz stava 1 tačka 2 ovog člana ne odnosi se na lice koje je podnijelo zahtjev ako je bez državljanstva ili pruži dokaz da će, po zakonu države čiji je državljanin, izgubiti državljanstvo prijemom u crnogorsko državljanstvo.
    Ako je pokrenut krivični postupak za krivično djelo iz stava 1 tačka 5 ovog člana, postupak se prekida do donošenja pravosnažne odluke u krivičnom postupku.
    Vlada Crne Gore (u daljem tekstu: Vlada) određuje stručnu organizaciju za utvrđivanje kriterijuma i provjeru znanja jezika iz stava 1 tačka 6 ovog člana.

    Član 9
    Licu koje je podnijelo zahtjev za prijem u crnogorsko državljanstvo, a nema otpust iz državljanstva druge države, može se, na njegov zahtjev, izdati garancija da će steći crnogorsko državljanstvo ako ispunjava uslove iz člana 8 stav 1 ovog zakona. Garancija se izdaje sa rokom važenja od dvije godine uz uslov da lice do isteka roka važenja garancije ispunjava uslove za prijem.
    Postupak prijema u crnogorsko državljanstvo obustavlja se ako lice u roku od dvije godine od dana izdavanja garancije ne podnese dokaz iz člana 8 stav 1 tačka 2 ovog zakona.

    Član 10
    Crnogorski iseljenik i član njegove porodice do trećeg stepena srodstva u pravoj liniji može steći crnogorsko državljanstvo prijemom ako zakonito i neprekidno boravi u Crnoj Gori najmanje dvije godine i ispunjava uslove iz člana 8 stav 1 tač. 1,4,5,7 i 8 ovog zakona.

    Član 11
    Lice koje je u braku sa crnogorskim državljaninom najmanje tri godine i zakonito i neprekidno boravi u Crnoj Gori najmanje pet godina, može steći crnogorsko državljanstvo prijemom ako ispunjava uslove iz člana 8 stav 1 tač. 1,4,5 i 7 ovog zakona.

    Član 12
    Punoljetno lice čiji prijem u crnogorsko državljanstvo je od posebnog značaja za državni, naučni, privredni, kulturni, ekonomski, sportski i drugi interes Crne Gore može, izuzetno, steći crnogorsko državljanstvo prijemom i ako ne ispunjava uslove iz člana 8 ovog zakona.
    O prijemu u crnogorsko državljanstvo iz stava 1 ovog člana odlučuje Ministarstvo unutrašnjih poslova i javne uprave uz mišljenje organa uprave nadležnog za oblast iz stava 1 ovog člana.

    Član 13
    Lice kojem je, u skladu sa zakonom kojim se uređuje azil, priznat status izbjeglice u Crnoj Gori može steći crnogorsko državljanstvo prijemom ako ispunjava uslove iz člana 8 stav 1. tač. 1, 2, 3, 5, 7 i 8 ovog zakona.

    Član 14
    Lice bez državljanstva može steći crnogorsko državljanstvo prijemom ako ispunjava uslove iz člana 8 stav 1 tač. 1, 3, 5, 7 i 8 ovog zakona.

    Član 15
    Lice koje je rođeno u Crnoj Gori i lice koje je rođeno na teritoriji druge države, a prije navršene 18. godine života zakonito i neprekidno boravi u Crnoj Gori, može steći crnogorsko državljanstvo prijemom ako ispunjava uslove iz člana 8 stav 1 tač. 1, 2, 3, 5, 7 i 8 ovog zakona.

    Član 16
    Crnogorsko državljanstvo prijemom stiče dijete, ako:
    1) su oba roditelja stekla crnogorsko državljanstvo prijemom;
    2) je jedan od roditelja stekao crnogorsko državljanstvo prijemom i ako sa njim zakonito i neprekidno boravi u Crnoj Gori;
    3) sa usvojiocem crnogorskim državljaninom, u slučaju nepotpunog usvojenja, zakonito i neprekidno boravi u Crnoj Gori.
    U slučaju iz stava 1 tačka 2 ovog člana, podnosi se i saglasnost drugog roditelja, osim ako je bez državljanstva. Ako drugi roditelj nije saglasan sa prijemom djeteta u crnogorsko državljanstvo, mišljenje daje nadležni organ starateljstva.
    Ako je dijete starije od 14 godina života, za prijem u crnogorsko državljanstvo potreban je i njegov pristanak.

    Član 17
    Kriterijume za uslove iz člana 8 stav 1 tač. 3, 4 i 7, člana 12 i člana 24 stav 1 tač. 5, 6, 7 i 8 ovog zakona utvrđuje Vlada.

  2. #52
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    NK - PG
    Posts
    46
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    A pošto vidim da odje ima pravnika, neka mi protumače ovo, član 33 stav 4

    Crnogorski državljanin koji je rođen u Crnoj Gori upisuje se u registar u mjestu rođenja, a crnogorski državljanin, čije mjesto rođenja nije u Crnoj Gori, upisuje se u registar u mjestu gdje je upisan u evidenciji rođenih u Crnoj Gori, u skladu sa zakonom
    Ja nisam rođen ođe, pa mi ovaj dio koji se na me odnosi nije baš najjasniji. Kako ja mogu biti u evidenciji rođenih u Crnoj Gori, ako nisam rođen u istoj. Izvod iz matične knjige rođenih vadim kao i do sad u BiH. A imam CG državljanstvo. I pojma nemam gdje vadim potvrdu (mislim da je zakonski izvod iz matične knjige državljana) o državljanstvu. Zadnji put je to bilo u BG. Mada srećom po ovom novom zakonu i pasoš je potvrda o državljanstvu (valjda važi putna isprava = pasoš).

  3. #53
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Podgorica,Crna Gora
    Posts
    249
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by requiem_nk View Post
    A pošto vidim da odje ima pravnika, neka mi protumače ovo, član 33 stav 4



    Ja nisam rođen ođe, pa mi ovaj dio koji se na me odnosi nije baš najjasniji. Kako ja mogu biti u evidenciji rođenih u Crnoj Gori, ako nisam rođen u istoj. Izvod iz matične knjige rođenih vadim kao i do sad u BiH. A imam CG državljanstvo. I pojma nemam gdje vadim potvrdu (mislim da je zakonski izvod iz matične knjige državljana) o državljanstvu. Zadnji put je to bilo u BG. Mada srećom po ovom novom zakonu i pasoš je potvrda o državljanstvu (valjda važi putna isprava = pasoš).

    Baš bi glupa bila takva norma, zar ne
    Međutim, u tekstu koji ja imam, taj stav se završava s riječju "rođenih" tako da je smisao jasan: upisuješ se u registar u gradu u kojem si upisan u evidenciju rođenih.

  4. #54
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    NK - PG
    Posts
    46
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by robespierre View Post
    Baš bi glupa bila takva norma, zar ne
    Međutim, u tekstu koji ja imam, taj stav se završava s riječju "rođenih" tako da je smisao jasan: upisuješ se u registar u gradu u kojem si upisan u evidenciju rođenih.
    Pa i ja se slazem da bi bila takva norma glupa, a da to sto ti kazes ima vise smisla. E sad, moja verzija je uzeta iz elektronske verzije službenog lista, program koji se zove katalog propisa (ver. 3.05) i koji se ažurira preko interneta. U pitanju je "prečišćeni tekst", a ne skenirani sl. list tako da može biti da su nešto zeznuli. Reci mi samo odakle ti ta verzija teksta?

  5. #55
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Podgorica,Crna Gora
    Posts
    249
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by requiem_nk View Post
    Pa i ja se slazem da bi bila takva norma glupa, a da to sto ti kazes ima vise smisla. E sad, moja verzija je uzeta iz elektronske verzije službenog lista, program koji se zove katalog propisa (ver. 3.05) i koji se ažurira preko interneta. U pitanju je "prečišćeni tekst", a ne skenirani sl. list tako da može biti da su nešto zeznuli. Reci mi samo odakle ti ta verzija teksta?
    Tekst koji imam je predlog zakona. Upravo sam skinuo Zakon sa sajta skupštine i odredba glasi isto kao ova koju si naveo. Vjerovatno je u pitanju grška jer je norma sa ovakvom formulacijom prilično nejasna i protivrječna (pošto ima dosta cg državljana koji nijesu rođeni u CG i koji uopšte ne žive u njoj), a iz nje se ne može sa sigurnošću izvesti zaključak u koji registar ti državljani treba da se upišu. Osim toga, taj registar kod nas tek treba da se ustanovi u roku od 2 godine od dana kada Zakon stupa na snagu.

    S druge strane, član 39 propisuje:
    „Crnogorskim državljaninom, u smislu ovog zakona, smatra se lice koje je steklo crnogorsko državljansvo u skladu sa dosadašnjim propisima ako je upisano u evidenciju državljana u Crnoj Gori.“

    Shodno citiranoj formulaciji, svi cg državljani koji nijesu upisani u evidenciju u CG, ne smatraju se cg državljanima, već moraju podnositi zahtjev za utvrđivanje državljanstva.

    S obzirom da ima dosta nejasnoća, dobro bi bilo da i ti podneseš takav zahtjev kako bi u svakom slučaju izbjegao mogućnost da eventualno prolaziš kroz upravni postupak za utvrđivanje državljanstva u situaciji da ti uvjerenje hitno zatreba.

  6. #56
    Join Date
    May 2007
    Posts
    2,399
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Da li će biti kažnjeni Srbi koji su na osnovi srpskog zakona o državljanstvu dobili isto a nijesu ,,izašli" iz našeg?
    Libertas

  7. #57
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    NK - PG
    Posts
    46
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by robespierre View Post
    S druge strane, član 39 propisuje:
    „Crnogorskim državljaninom, u smislu ovog zakona, smatra se lice koje je steklo crnogorsko državljansvo u skladu sa dosadašnjim propisima ako je upisano u evidenciju državljana u Crnoj Gori.“

    Shodno citiranoj formulaciji, svi cg državljani koji nijesu upisani u evidenciju u CG, ne smatraju se cg državljanima, već moraju podnositi zahtjev za utvrđivanje državljanstva.

    S obzirom da ima dosta nejasnoća, dobro bi bilo da i ti podneseš takav zahtjev kako bi u svakom slučaju izbjegao mogućnost da eventualno prolaziš kroz upravni postupak za utvrđivanje državljanstva u situaciji da ti uvjerenje hitno zatreba.
    Hm, to sam propustio. I sad, po tom ispade ja nisam drzavljanin CG. Imam osjecaj da je taj clan napravljen da bi im se olaksao posao, jer po njemu, ja treba ponovo da dobijam CG drzavljanstvo, samo sto ja treba da im doturim potrebna dokumenta, a oni nisu mogli iz BG-a da uzmu dokumentaciju koja se odnosi na CG drzavljane. Inace kad sam 2006, dok je jos bila SCG vadio potvrdu (zapravo "Izvod iz matične knjige jugoslovenkih državljana") evo sta na njoj pise pod Osnov upisa:
    црногорски држављанин и држављанин Србије и Црне Горе решењем СМУП бр.*********** од 02.12.1998 (чл.47)
    Ko je ovdje lud. Mislim imam ličnu i pasoš izdate u CG, a ispade nemam ničije državljanstvo po ovom članu te ga ti navede. Ko zna, možda mogu u BG da vadim potvrdu o CG državljanstvu jer oni imaju rešenje da sam državljanin CG, a ođe ne mogu jer po njima nisam državljanin CG.

  8. #58
    Join Date
    May 2007
    Posts
    131
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by nihil View Post
    Ne znam za BiH, ali znam za Hrvatsku. U Hrvatskoj te niko ne pita da li si neciji drzavljanin da bi izvadio domovnicu, odnosno drzavljanstvo.
    Ukoliko zadovoljavas njihove uslove dobijas drzavljanstvo i imas pravo da ucestvujes na izborima u Hrvatskoj, bez obzira da li imas jos necije drzavljanstvo i ucestvujes i na njihovim izborima. Ne moras da budes Hrvat da bi ispunjavao uslove za dobijanje hrvatskog drzavljanstva, niti da zivis u Hrvatskoj, vec da si tamo rodjen ili ti je rodjen neko od roditelja. To je posten odnos prema svima onima koje za neku drzavu vezuje makar nesto. Ovo u CG je iskljucivo zbog drzavnog statusa i ogromnog broja Crnogoraca koji zive u Srbiji a koji bi vecinom podrzali neku drugu vlast u CG.
    Potpisujem !
    Cisti politicki manevar koji nema nista zajednicko sa svim normama demokratije i zakonima koji po tom pitanju vaze u zapadnim sistemima cisti staljinizam !
    Na ovoj planeti postoji samo jedna "drzava" koja se boji svoje dijaspore a sto cu im kukalo im kad nas nemogu kupit jeftinim parama pa i mi da prelomimo

  9. #59
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Podgorica,Crna Gora
    Posts
    249
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by sinisam View Post
    Da li će biti kažnjeni Srbi koji su na osnovi srpskog zakona o državljanstvu dobili isto a nijesu ,,izašli" iz našeg?
    Neće oni koji su drugo državljanstvo stekli prije 3.juna 2006. godine, i to ne samo Srbije, već bilo koje drugo stečeno prije tog datuma. U suprotnom, njihov status se reguliše bilateralnim sporazumima.



    Quote Originally Posted by requiem_nk View Post
    Hm, to sam propustio. I sad, po tom ispade ja nisam drzavljanin CG. Imam osjecaj da je taj clan napravljen da bi im se olaksao posao, jer po njemu, ja treba ponovo da dobijam CG drzavljanstvo, samo sto ja treba da im doturim potrebna dokumenta, a oni nisu mogli iz BG-a da uzmu dokumentaciju koja se odnosi na CG drzavljane. Inace kad sam 2006, dok je jos bila SCG vadio potvrdu (zapravo "Izvod iz matične knjige jugoslovenkih državljana") evo sta na njoj pise pod Osnov upisa:


    Ko je ovdje lud. Mislim imam ličnu i pasoš izdate u CG, a ispade nemam ničije državljanstvo po ovom članu te ga ti navede. Ko zna, možda mogu u BG da vadim potvrdu o CG državljanstvu jer oni imaju rešenje da sam državljanin CG, a ođe ne mogu jer po njima nisam državljanin CG.

    Ne mora da znači. To je samo pretpostavka državljanstva i njom se ne isključuju državljanstva ostalih. Ti si stekao to državljanstvo u skladu sa važećim propisima i sada ga dokazuješ važećom putnom ispravom. Pitanje je da li su nadležni organi uprave valjano ažurirali takvu evidenciju i kakvu kominikaciju po tom pitanju imaju sada sa nadležnim organima u drugim zemljama (SFRJ). Registar se tek stvara i tom prilikom oni pribavljaju sva relevantna dokumenta, kao i to rješenje koje si naveo.

    Nema razloga za brigu. Ti imaš cg državljanstvo i u slučaju da uopšte nijesi evidentiran. Razlika je što ćeš u tom slučaju morati da pokreneš upravni postupak za njegovo utvrđivanje. Cilj takvog postupka je izdavanje nove javne isprave koja bi ukazivala na nesumnjivo postojanje državljanstva.

    Konkretno, u tvom slučaju sve ovo dolazi u obzir u slučaju da tražiš uvjerenje u Beogradu, pa te oni iz iz nekih administrativnih razloga upute na Podgoricu, a ovi iz Podgorice te upute ponovo na Beograd jer si do tada tamo vođen u evidenciju, s obrazloženjem da tvoja dokumenta njima nijesu dostavljana itd.

    Zato bi bilo praktično da provjeriš svoj status u CG i ukoliko te nema u evidenciji odmah podnesi zahtjev i stavi tačku na cijelu priču da ne bi kasnije gubio vrijeme i trpio posledice zbog “administrativnih peripetija“.

  10. #60
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    White Sandy Beach
    Posts
    8,876
    Thanks Thanks Given 
    234
    Thanks Thanks Received 
    47
    Thanked in
    31 Posts

    Default

    3) u Crnoj Gori zakonito i neprekidno boravi 10 godina prije podnošenja zahtjeva za prijem u crnogorsko državljanstvo;


    Ovaj bi period trebalo dici na minimum 20 godina...

  11. #61
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    nk-bg
    Posts
    56
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Egil Saga View Post
    Hahahahah! CRNOGORSKI se mora znat, misevi! Dzabe cvilite, bez CRNOGORSKOG nista!!!!
    Jeli bog da!
    Pa kada ces ga ti nauciti, posto si trenutno (koliko mogu da primijetim) nepismen.

  12. #62
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    5,522
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by St.Dzonny View Post
    Ovaj bi period trebalo dici na minimum 20 godina...
    Vala takve uslove nema ni Luksemburg ja vjerujem hehe.

  13. #63
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    11,279
    Thanks Thanks Given 
    26
    Thanks Thanks Received 
    41
    Thanked in
    29 Posts

    Default

    ^ salio se on lol

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 21
    Last Post: 18-12-10, 01:08
  2. Replies: 49
    Last Post: 27-11-10, 15:19
  3. Replies: 22
    Last Post: 27-07-10, 22:13
  4. DONALD HOKINS SMATRA: Crnogorski turizam će najbrže rasti
    By G R A D in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 1
    Last Post: 25-07-05, 18:24
  5. Crnogorski jezik 1857-a godina:
    By Petar Mrvaljevic in forum Istorija
    Replies: 0
    Last Post: 25-01-05, 23:00

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •