Results 1 to 8 of 8

Thread: ,Intelektualci, ili mozak nabijen beskorisnim informacijama

  1. #1
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    cetinje
    Posts
    51
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default ,Intelektualci, ili mozak nabijen beskorisnim informacijama

    Svjedoci smo(ko oce da vidi) da se oko nas mnoze tkz. intelektualci koji kad zavrse fakultete(lishe umjetnosti) postaju stubovi drustva i uzori a u vecini slucajeva ne znaju dje su shuplji.Ne znaju nishta da rade pocinju opet od nule i shvataju da je ogromna kolicina informacija koju su trebali da upamte i,razumiju,jedna velika glupost i farsa.I niko od njih da podigne glas,da kaze koji me je glupan tjerao ovo da ucim a u naprednijim drushtvima nego shto je nashe to je nezamislivo.Tamo(na zapadu)se stvaraju i shkoluju specijalisti koji su poslije shkolovanja odmah spremni da se ukljuce u procese rada i da daju doprinos koji se od njih trazi pa zato vjerovatno manje i glume ,velichine, kojih ovdje ima na svakom koraku.
    Ne mogu da se pomirim sa cinjenicom da ce nasha djeca ici tim putem,da ce uchiti u shkolama sve osim svoje istorije i onoga sto im je stvarno potrebno da se korisno ukljuce u drushtvo,da ce morati na ledjima nositi breme knjiga a da ce kad zavrshe to mucenje raditi kod nekog Barovica ili Brkovica za 100-200 evra
    Ima li ikoga na ovom forumu da digne glas protiv toga??
    Gletovanje je majka krecenja

  2. #2
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    494
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ima... Evo ja dizem glas...Kao $to si vec napisao, u $kolama nas trpaju raznoraznim nepotrebnim informacijama, koje nam u zivotu nece ni$ta znacit. Ja sam odavno protiv toga. u $kolama, pre svega, treba da se naucimo kako dalje kroz zivot, kako opstati, a ne ko je izmislio gumicu, pendrek, i ostala sranja....Nadam se da je ok ovo $to sam napisao...Ako sam potrefio temu...

  3. #3
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    617
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Protiv cega da dignem glas? Protiv skolskog sistema koji me je posluzio super na Zapadu? Protiv opsteg (dobrode, Suvarica, nije bas bila klasicna gimanzija) i sirokog obrazovanja a u korist usko-specijalizovane zanatsko-kursne orijentacije skole koja napravi obucenog manipulatora opreme (bez "nepotrebnog" razumijevanja kako to radi)?

    I na Zapadu postoje dobre i lose skole. Ove sto valjaju, nijesu mnogo drugacije od nasih elitnih ustanova, cak su neke (u vrijeme prije SMrada, kad su nam univerziteti bili na zenitu) znale da budu i u rangu.

    Uopste se ne osjecam inferiorno sa svojim balkanskim obrazovanjem. Da vam kazem, ni bugarski ni rumunski univerziteti nijesu bili uopste za bacanje.

    Tom narodu treba para i poboljsanje opste situacije u drustvu, a obrazovanje ce to ispratiti, to je ogledalo stanja u drustvu.

  4. #4
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    494
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ja sam pricao za srednju $kolu. Ne kazem da je lo$a, ali truju nas sa dosta nepotrebnih informacija.

  5. #5
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    617
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Sve su informacije "nepotrebne" dok jednoga dana ne dodje vakat da bas te, nepotrebne i nikakve, informacije zatrebaju.

    E onda para valjaju, i ko ih je nagomilao kad mu se cinjelo da su nepotrebne. izvadi, adutira i iskoristi te "nepotrebne" informacije i ocas ih pretvori u vrlo potrebne i vrlo korisne.

    Samo mali dio naseg znanja dodjemo u priliku da u zivotu iskoristimo. Vazda tako bilo, vazda ce bit.

    Dok sam ziv i dok disem, usisavacu sve informacije koje mi sapa panu.

    Ovo se odnosi na "nasljednice" gimnazije, srednje skole koje djake spremaju za univerzitet. Strucne skole su dovijek bile nesto drugo.

    E sad, sto su te "nasljednice" gimnazije sik i pozeljne skole (a i zenski svijet nije hrdjav tamo ) pa ih zavrsavaju ljudi koji nece poslije zavrsit i univerzitet (otud "nepotrebne" informacije) stvar je promasaja u izboru, a ne lose skole.

    Ne zastupam iskljucivost i ne omalovazavam strucne skole. Struci mlade inzenjere dovijeka nauce iskusni majstori koji nam na pocetku "usi zavrcu". Takav je ritual, a i ti ljudi su i produktivni i potrebni.

    Ali mi se ne cini da je problem u samom sistemu skolstva, vec u ocajnoj situaciji u drustvu. Ljudi, na skole iz bivseg "istocnog bloka" se sa dosta respekta gleda na sjevernoamerickom kontinentu, vjerovali mi ili ne. Znam, sad radim sa Rumunima u Bukurestu i znam i sto cine i kako ih cijene.

    Pa iako nama sve nase ne valja i iako je "komsijina trava uvijek zelenija", da prepjevam jednu postapalicu iz anglosaksonskog svijeta.

  6. #6
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    S. F. Bay Area
    Posts
    128
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    dans u crnoj gori kao ni u ostalim drzavama bivse yugoslavije ne postoje intelektulalci. u bivsoj yougoslaviji su to bili milovan djilas, miroslav krleza, ivo andric i jos poneki se mogao takvim smatrat. intelektualci su poznati i priznati sirom svijeta jer su se dokazali kao inovatori ili nekim intelektualnim doprinosom da je od sve-opste koristi. ... ovdje se ocito misli na crnogorske obrazovane ljude, crnogorsku intelegenciju ... kojoj se pogresno pridodaje epitet intelektualca a koji ne zasluzuju. ogromna je razlika izmedju intelektualaca i intelegencije. crna gora je puna intelegentnih ljudi... to je poznato, ali volio bih kada bi mi neko pokazao bar jednog intelektualca.

    adio vam.

  7. #7
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Apatrid
    Protiv cega da dignem glas? Protiv skolskog sistema koji me je posluzio super na Zapadu? Protiv opsteg (dobrode, Suvarica, nije bas bila klasicna gimanzija) i sirokog obrazovanja a u korist usko-specijalizovane zanatsko-kursne orijentacije skole koja napravi obucenog manipulatora opreme (bez "nepotrebnog" razumijevanja kako to radi)?...
    Sad ocekuj da ti pocnu objasnjavati da ti to dobro ne razumijes i da ti to znanje nije potrebno Slicna tema je bila na http://www.cafemontenegro.com/forumi...;&start=30
    i ponekad se zaista pitam kakve skole i gdje zavrse ljudi koji pocnu sa velikim autoritom tvrditi da nam skole ne valjaju, nema intelektualca.....
    Mislio sam postaviti neku temu o nasim parlamentarcima, ali iskljucivo kao strucnjicima svoje oblasti pa da se pokaze koliko smo jadni i zalosni da i to dijelimo prema politici.

  8. #8
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Germany
    Posts
    2,261
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Re: ,Intelektualci, ili mozak nabijen beskorisnim informacij

    Quote Originally Posted by zasto_pjevam_kad_krecim
    "...Svjedoci smo(ko oce da vidi) da se oko nas mnoze tkz. intelektualci koji kad zavrse fakultete(lishe umjetnosti) postaju stubovi drustva i uzori a u vecini slucajeva ne znaju dje su shuplji..."
    Slazem se,ali se slazem i sa tim da na Zapadu postoje dobre i lose skole,kao i svugde.Samo je to ovde precizno odredjeno ko u koju skolu moze da ide i kakav Ausbildung da uzme,odnosno da dobije.Opste obrazovanje koje smo dobili tokom skolovanja kod nas,na ustrb prakse, jeste dobro,ali se od njega nema konkretne koristi.Sta ce ,recimo,jednom Kaufmannu onolika kolicina istorije,hemije ili fizike...kao sto se kod nas forsira.Ili zbog cega da se jedan mehanicar na kompjuterskim CNC masinama opterecuje sa biologijom...idt.
    Sto se tice fakulteta,mi jesmo imali respektabilne strucnjake,narocito iz oblasti masinske i gradjevinske tenike,ali i medicine.Nazalost,stanje u drustvu je stvorilo takvu situaciju da se ispiti polazu za 100 do 200 €,a znano je koji su kalibar takvi "strucnjaci".Oni retki koji uce iz zelje za znanjem,mogu se na prste prebrojati.

    Pridruzujem se onim misljenjima koja smatraju da su u skolskom sistemu promene potrebne i da se moramo prilagodjavati zapadnim uslovima.

    D.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •