Results 1 to 5 of 5

Thread: Crna Gora bi bila blizhe Evropskoj Uniji da se samostalna

  1. #1
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    La Fossa
    Posts
    6,668
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Crna Gora bi bila blizhe Evropskoj Uniji da se samostalna

    Beograd, 19. jul - Perspektiva evropske i evroatlanske integracije Crne Gore bila je tema o kojoj sam razgovarao sa generalnim sekretarom NATO-a Jap de Hop Šeferom, rekao je Milo Đukanović, premijer Crne Gore novinarima nakon razgovora sa Šeferom u Palati SCG u Beogradu. Ponovio sam ono što je jedno od temeljnih odrednica naše državno - političke strategije, a to je interes za što skorijim članstvom u EU i NATO. Takođe sam istakao da je naš interes da se otklone prepreke toj integraciji, rekao je Đukanović i dodao: „Sa naše tačke gledišta, nije postojao nikakav razlog da Crna Gora već u Istanbulu ne bude članica Partnerstva za mir”.
    - Ne postoji nikakav razlog da se ubrzano ne završi studija fizibilnosti za integraciju Crne Gore. Na žalost, i EU i NATO su identifikovali određene probleme u saradnji sa državnom zajednicom SCG, tako da je istanbulska prilika propuštena, rekao je Đukanović. Premijer je podsjetio da postoji apsolutni zastoj za izradu fizibiliti studije za članstvo SCG u EU. Naš interes je da ostvarimo saradnju sa NATO kroz posebne programe na izradi strategije nacionalne bezbjednosti Crne Gore i da obezbijedimo punu saradnju na unaprjeđivanju svijesti šire javnosti u Crnoj Gori o prednostima članstva u NATO.
    - Naš interes je što brže članstvo u EU i, ukoliko je to moguće, da pojedine dionice na tom putu savladamo sa Srbijom dok traje aranžman državne zajednice. Ukoliko nije, naš interes je da kao samostalna država što brže uđemo u članstvo evropskih i evroatlanskih integracija, rekao je Đukanović.
    Na pitanje novinara da li se nada da će naći saveznike u Srbiji za ideju razdvajanja Srbije i Crne Gore nakon svoje izjave da Srbija može postati lider na Balkanu, premijer je rekao: „Iskreno se nadam da ta svijest sve više sazrijeva u Srbiji, vjerujem da već danas imamo saveznike na političkoj sceni Srbije. Pitanje je da li su oni politička većina, ali se meni čini da je taj proces neumitno krenuo i da će se on brže ili kasnije zaokružiti sviješću o prednostima i Srbije i Crne Gore kao nezavisnih država na putu do evropskih i evroatlantskih integracija”.
    - Srbija je realno najveća država na zapadnom Balkanu i po teritoriji, i po stanovništvu, i po vojnim potencijalima. Ne treba dozvoliti da nas jedna definitivno nefunkcionalna zajednica sputava do onoga što su naši stvarni, strateški nacionalni interesi. Interesi Crne Gore i Srbije su identični, želimo članstvo u EU, u NATO. Teško je objašnjivo zašto to što želimo i možemo, ne ostvarujemo u ovakvom državnom okviru, a istovremeno ne pokazujemo dovoljno spremnosti da promijenimo okvir koji nam predstavlja problem. Ta će svijest brzo sazreti u Srbiji, rekao je Đukanović.
    Na pitanje da li to znači da se nada da će sa premijerom Srbije Koštunicom postići dogovor, Đukanović je odgovorio: „Iskreno se nadam”.

    Zajedno ograničeni, odvojeno sposobniji

    - Crna Gora trpi, odgovorio je premijer Milo Đukanović na pitanje novinara koliko Crna Gora trpi zato što ispunjenje oba uslova-Hag i tužba protiv zemalja NATO za članstvo u Partnerstvo za mir zavise od Srbije.
    - Da nije tih uslova, i Srbija i Crna Gora bi bile u Partnerstvu za mir na istambulskom samitu. Ti problemi ne stanuju u Crnoj Gori. Da je Crna Gora samostalna država, već bi bila u Partnerstvu za mir. Nije to tragični propust, ako realno sagledamo koje sve još imamo zastoje u ostvarivanju strateških ciljeva iz postojećih ustavnih okvira. Bio sam zagovornik drugačijih i zdravih odnosa Srbije i Crne Gore, kada sam optuživan, a sada imamo zajedničko ograničenje u ostvarivanju ciljeva koje treba prevladati. Srbija i Crna Gora treba da zadrže najbliže odnose, da budu otvorene države, otvorenije od članica EU, ali svako treba da uredi svoju kuću po evropskim standardima. Uvjeren sam da će Srbija biti realan lider na Zapadnom Balkanu onda kada se posveti sebi. Na taj način će doprinijeti i Crnoj Gori, njenoj unutrašnjoj stabilnosti, ozdravljenju međusobnih odnosa, a time će doprinijeti regionu i stabilnosti što je osnovna preokupacija evropske i ukupne politike međunarodne zajednice, rekao je Đukanović.

    Stabilna vlada

    - Vladajuća koalicija u Crnoj Gori je stabilna. I kod DPS-a i kod SDP-a i ostalih partnera postoji svijest o važnosti očuvanja koalicije u cilju ostvarenja strateških nacionalnih interesa. Sve trzavice nijesu takvog intenziteta da bi ugrozile stabilnost Vlade rekao je premijer Crne Gore Đukanović, odgovarajući na pitanje da li će SDP napustiti vladu.
    Io ci credo!

    Welcome



  2. #2
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    494
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Nema velikih i malih... :P
    Btw. Ja mislim i da je CG samostalna, opet nebi u skorijoj buducnotsi bila u EU. Vlast...

  3. #3
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Texas
    Posts
    963
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ППП Мило Малборо вешто користи свој положај да сакрије своје криминалне радње!

    Треба да се стиди чињенице да се увлачи НАТО-у у дупе по питању НАТО-вог терористичког бомбардовања Југославије! ППП Мило Малборо је издајица рода свога ...
    Главу дајем крајину не дајем ...

  4. #4
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    1,754
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Albaniji bi bila još bliže - eto bi mogli da koriste i zastavu kao zajedničku 8)

  5. #5
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    5,510
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    u poslednje vrijeme se otvorilo par topica sa istom temom, samo se razliciti ljudi citiraju! Nema potrebe za time zar ne?

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •