Page 1 of 10 12345 ... LastLast
Results 1 to 25 of 233

Thread: Crnogorci- svoj narod ili srbi?

  1. #1
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    314
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Crnogorci- svoj narod ili srbi?

    U Ukrajini na najelitnijem drzavnom fakultetu gdje studirah prosle god. rekose kako su danasnji crnogorci dio srpskog a makedonci dio bugarsko naroda?!!! Iako mnogo hvale Crnu Goru i mnogo s me cijenili pogotovo poslije nezavisnosti, cesto u predavanjima kazu da trebaju da budu odlucni kao crnogorci cesto se sjetim ovog ranije navedenog!
    Citao sam nesto veoma interesantno gdje pise da smo poceli da se nazivamo srbima odavde:
    Arhiepiskop Sava Nemanjić tek 1219. godišta u Zetu uveo pravoslavlje, koje se do tada nalazilo u sastavu srpske arhiepiskopije u Žiči i patrijašije u Peći. Iz toga razloga Njegoš drži da su njegovi sunarodnici etnički i nacionalno Crnogorci, a po vjeri Srbi. Međutijem, za razliku od toga srpstva, zabluđelo srpstvo Vuka Karadžića je jezičkoga (štokavskog) karaktera. A crnogorski Srbi Nikole I Petrovića su produkt njegove, u odnosu na Srbe i Srbiju, osvajačke politike. I svi drugi pojavni oblici srpstva u Crnoj Gori su neetnički i nenacionalni.

    Da li slazete sa ovim ili smo mi ipak dio srpskog naroda kako neki tvrde?

  2. #2
    Admiral Krsto Djurovic Guest

    Default

    Quote Originally Posted by igy View Post
    Citao sam nesto veoma interesantno gdje pise da smo poceli da se nazivamo srbima odavde:
    Arhiepiskop Sava Nemanjić tek 1219. godišta u Zetu uveo pravoslavlje, koje se do tada nalazilo u sastavu srpske arhiepiskopije u Žiči i patrijašije u Peći. Iz toga razloga Njegoš drži da su njegovi sunarodnici etnički i nacionalno Crnogorci, a po vjeri Srbi. Međutijem, za razliku od toga srpstva, zabluđelo srpstvo Vuka Karadžića je jezičkoga (štokavskog) karaktera. A crnogorski Srbi Nikole I Petrovića su produkt njegove, u odnosu na Srbe i Srbiju, osvajačke politike. I svi drugi pojavni oblici srpstva u Crnoj Gori su neetnički i nenacionalni.

    Da li slazete sa ovim ili smo mi ipak dio srpskog naroda kako neki tvrde?
    Potpuno je tacno ovo gore navedeno. Je li to bilo u udzbenike ukrajinske?

  3. #3
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by igy View Post
    Da li slazete sa ovim ili smo mi ipak dio srpskog naroda kako neki tvrde?
    Srbi su grupa naroda, koje vezuje svetosavlje i konstruisani jezik Vuka Karadzica.
    Nemaju zajednicku kulturu, obicaje, istoriju, tradiciju.

    Zapadno od Tara-Drina, do prije 100 godina skoro niko se nije izjasnjavao Srbinom, dokumenta na linku su kristalno jasna.
    https://forum.cdm.me/showthread.php?t=14534

    Nacionalna kapa kod Srba, nije stara ni 100 godina!

  4. #4
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Philadelphia, Pennsylvania, United States
    Posts
    6,535
    Thanks Thanks Given 
    5
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    evo ovako: iskreno, sasvim mi je svejedno kako se ko u crnoj gori nacionalno izjasnjava; smatram da je bogastvo veliko sto na ovom malom ima toliko nacija, toliko vjera...
    sto se tice te price srbi-crnogorci... 2 brata u kuci, oba pjesivci, starocrnogorci, jedan srbin, jedan crnogorac... gluposti.

    licno, sebe smatram srbinom. tj smatram da sam dio istog naroda koji zivi u beogradu, banjaluci, mom niksicu. dalje, smatram da najbolji odgovor na ovo pitanje, jesmo li ili nijesmo isti narod, najbolje moze odgovoriti na osnovu vremenskog perioda koji pokriva aktuelizaciju ovog pitanja - a taj period, po meni, nije duzi od 60 godina... ne znam, o ovome bi mogli raspravljati danima i danima, povlaciti milion istorijskih dokumenata, pozivati se na one ili one licnosti... ili mozda da i jedni i drugi naucimo da onaj ideal o jednoj i iskljucivoj istini jednog istorijskog pitanja u nasem slucaju jednosavno ne pije vodu

    glavno je da smo mi zdravo. svi
    Just to slip the skin...

  5. #5
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Igy, dobro je da su Ukrajinci svjesni svog identiteta i pricaju o 1900-toj godini kad se valjda pojavila politicka brosura "Samostijna Ukrajina" i da je im je Симон Петлюра otac nacije

  6. #6
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Location of this location is classified
    Posts
    286
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ja pretpostavljam da su tih 32% srba 91. podrazumijevali da crnogorac znaci srbin, dok je 2003. crnogorac znacilo neku vrstu vece autonomije u nacionalnom smislu i onda su odabrali su da se predstavljaju kao srbi.

    Uostalom partija koja je na vlasti u zadnjih 7-8 godina propagira crnogorstvo, kao i vecina medija (koje oni kontrolisu), tako da su vece sanse da je bilo vise pocrnogorstavanja nego posrbljavanja.

  7. #7
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Philadelphia, Pennsylvania, United States
    Posts
    6,535
    Thanks Thanks Given 
    5
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    shvatam sta hoces da kazes... ali zaista ne znam ni jednog srbina u cg koji zeli da otudji neciju imovinu, samo zato sto taj neko nije srbin. lupeza ima nasvim stranama

    ono sto i jednima i drugima treba sigurno jeste eliminisanje osjecaja ugrozenosti, i vece povjerenje u one "sa druge strane"... narocito u ovom vremenu.

    po kom osnovu utemeljujem sopstvenu pripadnost srpskoj naciji: cinjenica da poticem iz porodica koje su vjekovima zivjele istu tradiciju, pjevali iste pjesme, slavili iste svece, vjekovima ginuli sa zeljom da njihova djeca zive pod istom zastavom - jedni krajisnici, drugi hercegovci, golijani, "iz duge krvave"... jedni nosili kapu kralja nikole, drugi "licanku"... i vjekovima ginuli od istih, poslednji put, jedni u jasenovcu, drugi po jamama hercegovackim - i to upravo zato sto su ih smatrali dijelom istog naroda.
    vjera, tradicija, pjesma, cast, junastvo... vihor slobode sto se spustio sa tih brda. ponos, i naravno, cuveni inat. naravno, i humor. i nikada, ni u kom slucaju, mrznja. srpstvo - stil zivota
    Just to slip the skin...

  8. #8
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    314
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    [QUOTE=Hari Krisna;545881]Igy, dobro je da su Ukrajinci svjesni svog identiteta i pricaju o 1900-toj godini kad se valjda pojavila politicka brosura "Samostijna Ukrajina" QUOTE]


    Po ukrajinskom jeziku je ovako RUSKI narod se djeli na bjeloruse,ukrajince i rosijane (tako oni zovu ruse)

  9. #9
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    505
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    po kom osnovu utemeljujem sopstvenu pripadnost srpskoj naciji: cinjenica da poticem iz porodica koje su vjekovima zivjele istu tradiciju, pjevali iste pjesme, slavili iste svece, vjekovima ginuli sa zeljom da njihova djeca zive pod istom zastavom - jedni krajisnici, drugi hercegovci, golijani, "iz duge krvave"... jedni nosili kapu kralja nikole, drugi "licanku"... i vjekovima ginuli od istih, poslednji put, jedni u jasenovcu, drugi po jamama hercegovackim - i to upravo zato sto su ih smatrali dijelom istog naroda.
    vjera, tradicija, pjesma, cast, junastvo... vihor slobode sto se spustio sa tih brda. ponos, i naravno, cuveni inat. naravno, i humor. i nikada, ni u kom slucaju, mrznja. srpstvo - stil zivota
    Amin.
    Ja sam samo tu da vreme brze proleti...

  10. #10
    Admiral Krsto Djurovic Guest

    Default

    Quote Originally Posted by getaway blues View Post
    dalje, smatram da najbolji odgovor na ovo pitanje, jesmo li ili nijesmo isti narod, najbolje moze odgovoriti na osnovu vremenskog perioda koji pokriva aktuelizaciju ovog pitanja - a taj period, po meni, nije duzi od 60 godina...
    Duzi je od 60 godina. Pocinje u devetnaesti vijek, zahuktava se poslije 1918-e, stabilizuje se poslije 1945-e, pa se opet zahuktava 1989-e. Vrijeme stabilizacije slijedi poslije usvajanja novog Ustava i micanja nacionalnog predznaka sa pravoslavne crkve u CG.

  11. #11
    Admiral Krsto Djurovic Guest

    Default

    Quote Originally Posted by Yakuza View Post
    Ja pretpostavljam da su tih 32% srba 91. podrazumijevali da crnogorac znaci srbin, dok je 2003. crnogorac znacilo neku vrstu vece autonomije u nacionalnom smislu i onda su odabrali su da se predstavljaju kao srbi.

    Uostalom partija koja je na vlasti u zadnjih 7-8 godina propagira crnogorstvo, kao i vecina medija (koje oni kontrolisu), tako da su vece sanse da je bilo vise pocrnogorstavanja nego posrbljavanja.
    Tvoja teza je da je Milo izmislio Crnogorce, a ne komunisti (kako veli Beckovic)?

  12. #12
    Admiral Krsto Djurovic Guest

    Default

    Quote Originally Posted by getaway blues View Post
    po kom osnovu utemeljujem sopstvenu pripadnost srpskoj naciji: cinjenica da poticem iz porodica koje su vjekovima zivjele istu tradiciju, pjevali iste pjesme, slavili iste svece, vjekovima ginuli sa zeljom da njihova djeca zive pod istom zastavom - jedni krajisnici, drugi hercegovci, golijani, "iz duge krvave"... jedni nosili kapu kralja nikole, drugi "licanku"... i vjekovima ginuli od istih, poslednji put, jedni u jasenovcu, drugi po jamama hercegovackim - i to upravo zato sto su ih smatrali dijelom istog naroda.
    vjera, tradicija, pjesma, cast, junastvo... vihor slobode sto se spustio sa tih brda. ponos, i naravno, cuveni inat. naravno, i humor. i nikada, ni u kom slucaju, mrznja. srpstvo - stil zivota
    Odje si opisa pravoslavlje, a srpstvo je i bilo sinonim za pravoslavlje. Samo da napomenem da su Hrvati i Srbi iz Knina, Sinja i okolice porijeklom s ovih prostora tako da to objasnjava slicnost u nosnji, kapama, guslama itd. Dok pravi Srbi nemaju nista slicno s nama osim pravoslavlja (koje su nam oni i donijeli).

    P.S. Ja smatram sve ove sto pricaju srpsko-hrvatski istim narodom, samo zato sto se razumijemo. Od njih su mi najblizi Dalmatinci, Hercegovci i ovi oko Knina i Sinja (bez obizira na vjeru, odnosno, nacionalno izjasnjavanje).
    Last edited by Admiral Krsto Djurovic; 23-01-07 at 00:10.

  13. #13
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    [quote=igy;546037][quote=Hari Krisna;545881]Igy, dobro je da su Ukrajinci svjesni svog identiteta i pricaju o 1900-toj godini kad se valjda pojavila politicka brosura "Samostijna Ukrajina"


    Po ukrajinskom jeziku je ovako RUSKI narod se djeli na bjeloruse,ukrajince i rosijane (tako oni zovu ruse)
    E to ti je odgovor zasto tako misle i za nas.

  14. #14
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    5,411
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Admiral Krsto Djurovic View Post
    Tvoja teza je da je Milo izmislio Crnogorce, a ne komunisti (kako veli Beckovic)?
    Nekoliko pitanja. Ako je Srpstvo postojalo u Crnoj Gori do dolaska Komunizma, kako tvrdi vecina Srba i Srba u pokusaju, kako to da ga nestade za 40-50 godina, koliko je i trajao komunizam? Dakle, to nije ni jedna puna generacija, sto znaci da su se po njima preko noci nasi djedovi odrekli tog navodnog Srpstva.
    Interesuje me dalje, kakvim to metodama konkretno se borilo protiv tog navodnog Srpstva u Crnoj Gori za vrijeme komunizma?
    Zanima me jos, kako to da Turci za 4-5 vjekova (400-500 godina) mnogo brutalnijim metodama(otimanje djece, roditelji prinudjeni da sakate djecu da ih Turci ne uzmu, izgladnjivanje citavih porodica...) uspjese da poturce 15-20 procenata naseg naroda, a Komunizam, koji je bio toliko blazi da dosta naroda i dan danas zali za starom Jugoslavijom, uspje za 40tak godina da utre trag tom navodnom "Srpstvu" (8-9% Srba na popisu 90tih)?
    Takodje me zanima, kako to da na Cetinju, prijestonici Crne Gore, Srbe mozes na jednu ruku izbrojat? Sve da je Srpstvo nekad i postojalo u Crnoj Gori, zar ne bi dan danas trebalo da je najjace upravo na Cetinju?
    Ako pri svakoj prijateljskoj usluzi odmah misliš na zahvalnost, onda nisi darovao, već prodao.

  15. #15
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by getaway blues View Post
    po kom osnovu utemeljujem sopstvenu pripadnost srpskoj naciji: cinjenica da poticem iz porodica koje su vjekovima zivjele istu tradiciju,
    Ista tradicija? :lolblue:

    Ne postoje plemena kod Srba, ti si iz nekog crnogorskog plemena, ne postoje plemena, u Sumadiji, Macvi ...
    Crnogorci i Srbi vjekovima su imali potpuno razlicite obicaje, recimo krvna osveta kod Crnogoraca, to ne postoji kod Srba, običaji na sahranama, svadbama, običaji oko krađe, svakodnevni život tvojih predaka i Srba ... NEMAJU NIČEG ZAJEDNIČKOG, što naravno dobro znaš, a ako meni ne vjeruješ i knjigama, pitaj đeda ... :blah:

    pjevali iste pjesme,
    Kako da ne, gledali smo u filmu Zona Zamfirova, one pjesme iz Zone Zamfirove, pjevale su se u Pjesivce, Cuce, Čevo, Vasojeviće, Kuče

    slavili iste svece,
    :lolblue:

    O da, u proslosti kod Srba je bio rasiren kult Svetog Vasilija Ostroskog, Svetog Petra Cetinjskog, narocito se slavio oko Ćićevca i Baljurevca Sveti Vladimir Dukljanski!

    U svim djelima koje je napisao i u još 1700 pisama nikada u životu Njegoš nije spomenuo Svetog Savu!
    To sve govori, zar ne!

    vjekovima ginuli sa zeljom da njihova djeca zive pod istom zastavom - jedni krajisnici, drugi hercegovci, golijani, "iz duge krvave"... jedni nosili kapu kralja nikole, drugi "licanku"...
    Mžda su i nekoliko mileniuma željeli da budu zajedno, 10-12 mileniuma su patili da budu zajedno.

    i vjekovima ginuli od istih, poslednji put, jedni u jasenovcu, drugi po jamama hercegovackim - i to upravo zato sto su ih smatrali dijelom istog naroda.
    Možeš navesti kada su Hrvati napali Crnogorce?

    vjera, tradicija, pjesma, cast, junastvo... vihor slobode sto se spustio sa tih brda. ponos, i naravno, cuveni inat. naravno, i humor. i nikada, ni u kom slucaju, mrznja. srpstvo - stil zivota
    Svetosavske bajke su jedine bajke koje su proglašene za pravu istoriju!
    Mislim bajke su bajke, ali nijesu ničim potkrijepljene, te ostaju, naravno, samo bajke! :blah:

    Dakle, tvoji preci su živjeli u plemenima, da li su Srbi imali plemesnku organizaciju društva?
    Tvoji preci su se borili na Carevom Lazu, protiv Napoleona, na Vučjem Dolu, Fundini, Grahovcu ...
    Srbi su se borili na Marici, Kosovu, Pločniku, Ceru, Kolubari, solunskom frontu ...
    Ima li ikakave veze istorija tvojih predaka sa istorijom Srba?
    Navedi jednu bitku za 600 godina koliko su Turci bili na Balkanu, da su se u njoj zajednički borili Srbi i Crnogorci protiv Turaka.
    Postoji li jedan narod sa dvije različite istorije.

    Zašto tvoji preci nijesu slavili Svetog Savu, nego su slavili Svetog Vasilija Ostroškog, Svetog Petra Cetinjskog, Svetog Vladimira Dukljanskog ....???

  16. #16
    Admiral Krsto Djurovic Guest

    Default

    Quote Originally Posted by shrek View Post
    Nekoliko pitanja. Ako je Srpstvo postojalo u Crnoj Gori do dolaska Komunizma, kako tvrdi vecina Srba i Srba u pokusaju, kako to da ga nestade za 40-50 godina, koliko je i trajao komunizam?
    Srpstvo je u narod bio sinonim za pravoslavlje, a pravoslavlje je nestalo za vrijeme komunizma (vjera bilo kakva je morala da ustupi mjesto ateizmu/komunizmu).
    Quote Originally Posted by shrek View Post
    Interesuje me dalje, kakvim to metodama konkretno se borilo protiv tog navodnog Srpstva u Crnoj Gori za vrijeme komunizma?
    Nije bilo zabranjeno izjanjavat se ka Srbin (to pokazuje i popis dje se 1948-e godine 3.5% ljudi u CG izjasnilo ka Srbi). Skoro svi oni (osim onih 3.5%) koji su se smatrali Srbima su se smatrali i Crnogorcima, dok se jedan dio nije smatra Srbima vec samo Crnogorcima (podjela je bila skoro identicna danasnjoj, Cetinje Crnogorci, Pljevlja Srbi). Komunisti su igrali to pametno. Poslali Djilasa da obrazlaze onima koji su imali dvojni identitet da se slobodno izjasnjavaju ka Crnogorci jer to istovremeno znaci da su srpskog roda. Dok je na Cetinje bilo potrebno da se to ne govori. Na taj nacin su se svi pisali ka Crnogorci, a kojeg su roda su zaboravili do 1989-e kad Milosevic budi kod jednog dijela Crne Gore srpska osjecanja.
    Last edited by Admiral Krsto Djurovic; 23-01-07 at 01:36.

  17. #17
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    314
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Cipure svaka cast na ovom postu iznad,bas si to extra demantovao i objasnio...Skidam kapu!

  18. #18
    Admiral Krsto Djurovic Guest

    Default

    Quote Originally Posted by shrek View Post
    Takodje me zanima, kako to da na Cetinju, prijestonici Crne Gore, Srbe mozes na jednu ruku izbrojat? Sve da je Srpstvo nekad i postojalo u Crnoj Gori, zar ne bi dan danas trebalo da je najjace upravo na Cetinju?
    Osjecaj pripadanja srpskom narodu je najaci u one djelove Crne Gore koji nijesu bili svega 5 godina u Nezavisnu Crnu Goru. Dakle, oni djelovi pripojeni nama poslije 1912-e godine.

  19. #19
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    EU
    Posts
    125
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by igy View Post
    Cipure svaka cast na ovom postu iznad,bas si to extra demantovao i objasnio...Skidam kapu!
    slozicu se, svaka ti cast cipure
    Rijeka će naših vala,
    Uskacući u dva mora,
    Glas nositi okeanu,
    Da je vjecna Crna Gora

  20. #20
    Admiral Krsto Djurovic Guest

    Default

    Cipir je lijek za srpske kvaziistoricare tipa Deretic i slicno koji idu tolko daleko da su Homera prozvali Momirom i da je Ilijada napisana na stari srpski jezik.

  21. #21
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Location of this location is classified
    Posts
    286
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Admiral Krsto Djurovic View Post
    Tvoja teza je da je Milo izmislio Crnogorce, a ne komunisti (kako veli Beckovic)?
    Ne, nego da je Slobo izmislio srbe. :bart:

    Samo kazem da je toga posrbljavanja manje bilo nego pocrnogorstavanja jer je veci uticaj Mila Djukanovica i njegove politike nego bilo koga u zadnjih 15 godina, a i sam znas kakvi su mu stavovi zadnjih 7-8 godina. Ne ulazim u to jesmo li srbi ili crnogorci, nego cisto opisujem uticaj politike i medija.
    Cisto poredjenja radi, koliko je mocan taj covjek - Slavko je istu pricu pricao 10 godina i deset posto ljudi ga nije slusalo. Onda se Milo prebachio ovamo i buc samostalna crna gora, nova himna, nova zastava...

  22. #22
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by igy View Post
    Cipure svaka cast na ovom postu iznad,bas si to extra demantovao i objasnio...Skidam kapu!
    Nije to ništa, mogao bih o tome da pišem danima, sve potanko da pojasnim, danima bi trajalo, ma jednom ću knjigu napisati.
    Ponavljam, svetosavske bajke su samo bajke, premda su proglašene za pravu istoriju, da ne bi bile bajke treba ih potkrijepiti činjenicama, ja to nikome ne branim.
    Neka daju činjenice na sunce!

    To što se uči na ukrajinskom fakultetu, sve te podatke o Crnogorcima šalju Srbi.

  23. The Following User Says Thank You to Ćipur For This Useful Post:


  24. #23
    Admiral Krsto Djurovic Guest

    Default

    Quote Originally Posted by Ćipur View Post
    Znamo da SPC i svetosavlje uči: Srbin je uvijek žrtva, nikad za ništa nije kriv!
    Ja se sjecam za vrijeme rata dnevnika (tada RTCG koji bjese pod Slobovom kontrolom, Emilo Labudovic iz Srpske Liste bjese novinar) dje zborase: "Nenaoruzani srpski narod je uzvratio punom artiljerijskom paljbom!"
    Svaka im cast kad ovako nesto umiju da provale i to na javni servis.

  25. #24
    Admiral Krsto Djurovic Guest

    Default

    Quote Originally Posted by Yakuza View Post
    Samo kazem da je toga posrbljavanja manje bilo nego pocrnogorstavanja jer je veci uticaj Mila Djukanovica i njegove politike nego bilo koga u zadnjih 15 godina, a i sam znas kakvi su mu stavovi zadnjih 7-8 godina. Ne ulazim u to jesmo li srbi ili crnogorci, nego cisto opisujem uticaj politike i medija.
    Cisto poredjenja radi, koliko je mocan taj covjek - Slavko je istu pricu pricao 10 godina i deset posto ljudi ga nije slusalo. Onda se Milo prebachio ovamo i buc samostalna crna gora, nova himna, nova zastava...
    Ti brkas opredjeljenje za samostalnom ili zajednickom drzavom sa nacionalnim osjecanjima. A nemoj mi samo rec da je ono 'blagostanje' od 1989-e do 1997-e bilo demokraticnije i ljepse nego li od 1997-e do danas.

  26. #25
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default Mala dopuna ...

    Crnogorci su pripadnici crnogorskih plemena:

    Vasojevići,
    Drobnjaci,
    Cuce,
    Kuči,
    Čevo,
    Ljubotinj,
    Bjelice,
    Banjani
    Piva
    Uskoci,
    Morača,
    Njeguši,
    Rovca,
    Cetinjani,
    Ćeklići,
    Crmnica,
    Lješnjani,
    Ceklin,
    Bratonožići,
    Piperi,
    Bjelopavlići,
    Paštrovići,
    Grbalj ITD.

    Plemenska organizacija društva ne postoji kod nikoga na Balkanu, osim kod Crnogoraca i Albanaca.
    Kao što Škoti imaju plemensku organizaciju društva (klanove), Englezi je nemaju.
    Tako i Crnogorci imaju plemensku organizaciju društva, a Srbi nemaju.
    Škoti i Englezi su dva naroda, Crnogorci i Srbi su dva naroda.
    Dakle, izuzetno je lako, ništa lakše, znati ko je Crnogorac.
    Crnogorac je pripadnik nekog crnogorskog plemena!
    Prosto i jednostavno.


    Nikada se niko, od stotina članova, tri crnogorske dinastije:

    Vojislavljevića
    Balšića
    Crnojevića,

    nije izjasnio, deklarisao, potpisao kao Srbin.

    Postoje hiljade dokumenata od prije 19. vijeka, koji se odnose na Crnu Goru:

    mletačkih
    ruskih
    turskih
    austrijskih,

    i ni u jednom jedinom ne stoji da u Crnoj Gori zive Srbi!

    Niko ne zna ni za kakve Srbe u Crnoj Gori, za 1200 godina!
    Od dolaska Slovena u Prevalis, dok nijesu neki iz dinastije Petrović počeli da srbuju.

    1200 godina!

    Nema dokumenta o tome da Crnu Goru naseljavaju SRBI!

    1200 godina!

    ZA DVANAEST VJEKOVA, SE SPOMINJU SRBI CRNOJ GORI U 2-3 DOKUMENTA. SPOMINjU!
    D V A N A E S T S T O Lj E Ć A !

    Srbi su u Crnoj Gori izmišljeni u 19. vijeku, od strane nekih članova teokratske dinastije Petrović.

    Prvi srpski ustanak je bio 1804. godine, kako ga zovu sami Srbi, međutim Crnogorci su mnogo prije toga ustali protiv Turaka, a te 1804. godine su imali slobodnu državu.
    Prema tome, jasno je da sami Srbi, u suštini ne smatraju Crnogorce za Srbe.

    Po definiciji nacije i naroda, ne postoji, jedan narod sa dvije istorije. Srbi i Crnogorci imaju različite istorije.
    Kao dokaz, navešću nevjerovatnu činjenicu koja je tako dobro ukrivena od strane srpskih istoričara, a ubogi crnogorski istoričari i ne znaju za nju.
    Činjenica je nevjerovatna, ukoliko znamo da toliko Veljesrba tvrdi da su Crnogorci i Srbi jedan narod.
    Ta činjenica glasi:
    Srbi i Crnogorci se za 600 godina nikada ni u jednoj jedinoj bitci nijesu borili zajedno protiv Turaka !
    Nikada, ni u jednoj jedinoj.
    Postoji li ijedan narod na planeti, koji ima dvije istorije?
    Jedan narod, a dvije istorije??
    Ne postoji jedan narod, a dvije različite politilke organizacije društva.
    Crnogorci i Srbi imaju različite istorije i različite političke organizacije društva tokom istorije.

    Naravno, Šumadinci, Mačvani i drugi Srbi, nemaju nikakvu plemensku organizaciju društva.

    Srbi su religijska grupa koja je samu sebe proglasila za naciju tek u 20. vijeku, iako je srpska elita izmislila Srbe po zapadno od Tare-Drine još polovinom 19. vijeka.
    Tako je mnogim narodima na Balkanu dato ime Srbi, po nekakvim srednjevjekovnim Srbljima,
    sa kojima 80/90 % današnjih Srba nema nikakve veze !
    Čak naprotiv.
    Preci većine današnjih Srba, su ratovali protiv srednjevjekovnih Srba !

    Bliži su po etničkom porijeklu Holanđanin i Njemac, nego Piroćanac i Hercegovac.
    I to mnogo bliži.
    Bliži su po etničkom porijeklu Danac i Norvežanin, nego posrbljeni Crnogorac i Lala.
    I to mnogo bliži.
    Pošto izvan pravoslavaca praktično ne postoje ljudi koji se izjašnjavaju kao Srbi,
    jasno je da su Srbi religijska grupa koja je političkim dekretom proglašena za naciju 1918. g., u državi znamenitog naziva, >Država SRBA, HRVATA i SLOVENACA<.
    Dakle bili su političkom odlukom zabranjeni drugi narodi, i jasno je bilo određeno što moraš biti.

  27. The Following User Says Thank You to Ćipur For This Useful Post:


Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Jevrem Brkovic: Vuk je Crnogorcima oteo jezik
    By G R A D in forum Istorija
    Replies: 158
    Last Post: 06-01-11, 18:38
  2. Ustav i naziv sluzbenog jezika
    By Petar Mrvaljevic in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 97
    Last Post: 04-10-06, 17:38
  3. KO su Crnogorci ? Baltoslavi ili Iliri ??
    By Knjaz in forum Istorija
    Replies: 25
    Last Post: 19-03-04, 01:11
  4. Crnogorci i VLAST
    By Dzono in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 18
    Last Post: 20-02-04, 20:52
  5. Za profi borce protiv fasizma - evo ga u Crnoj Gori, danas
    By SKOJ in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 16
    Last Post: 09-02-04, 10:02

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •