Evo gledah sad neku emisiju na tv o velikom broju saobracajnih nezgoda u crnoj gori ,sa na zalost cestim tragicnim ishodom i teskim posledicama po ucesnike u saobracaju..Anketiraju se gradjani o uzrocima ove pojave,konsultuje se saobracna policija o mjerama koje su preuzeli i traze se krivci za ovakvu pogibiju po nasim drumovima.Dakle, ko je kriv po vasem misljenu za ove cini mi se preceste nesrece po nasim cestama i moze li se i kako stati na put tome? Moje misljenje je da je umnogome odgovornost na nadleznim drzavnim organima koji su donedavno (do uvodjenja euro3 ogran. za uvoz) dozvoljavali potpuno neograniceni uvoz polovnih motornih vozila kako u pogledu starosti,brojnosti tako i ispravnosti vozila na nase trziste.Svjedoci smo brojnosti auto placeva kod nas,te kolicine( i kvaliteta) automobila na njima, kojima su svakodnevno zatrpavane nase ionako vec prenatrpane ulice razlicitim automobilima.Drzava je to dozvoljavala uzimajuci dobrane prihode od carine i drugih dazbina ,cini se ne razmisljajuci previse o negativnim posledicama prenatrpavanja nasih uskih,jadnih puteva nesrazmjernim brojem vozila sumnjivog kvaliteta i navodno provjerene tehnicke ispravnosti.Dalje ,temeljnost tehnickih pregleda je na vrlo vrlo niskom nivou , kao i po mom misljenju obuka u vecini lokalnih auto skola.Kad bi se uveo kvalitetan tehnicki pregled siguran sam da bi 30% automobila koji se sad neometano voze bili uklonjeni sa nasih drumova zbog razlicitih nedostataka,od celavih guma,do neispravnih kocnica,signalizacije itd.Narocito treba uzeti u obzir i katastrofalno stanje nasih puteva,narocito na sjeveru cg,kao i neadekvatnu propusnu moc nasih saobracajnica koje su projektovane za daleko,daleko manji broj filmova.Pa svaka americka selendra od 5.000 stanovnika ima sire i bolje puteve no glavni grad u crnu goru!!Na kraju vjerovatno i nas mentalitet i saobracajna kultura(koja jeste odraz opste kulture) imaju svoj ne mali udio u tragicnom bilansu na nasim cestama..