Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 25 of 29

Thread: premijer + preśednik pitanja

  1. #1
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    79
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default premijer + preśednik pitanja

    Da li će mi neko pojasniti čemu su Crnoj Gori potrebni i predśednik i premijer? Đe ovakav sistem odlično funkcioniše i zašto?


    I koje beneficije možemo očekivat od pobjede opozicionog kandidata na predśedničkim izborima (nadam se Medojević).

    Koliku stvarnu moć ima ova pozicija? Hvala.

  2. #2
    Join Date
    May 2007
    Posts
    2,399
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Beztebezove View Post
    Da li će mi neko pojasniti čemu su Crnoj Gori potrebni i predśednik i premijer? Đe ovakav sistem odlično funkcioniše i zašto?


    I koje beneficije možemo očekivat od pobjede opozicionog kandidata na predśedničkim izborima (nadam se Medojević).

    Koliku stvarnu moć ima ova pozicija? Hvala.
    Formalno mjesto predsjednika nije toliko bitno, ali veoma je važno ,da konačno poslije 17 godina vladavine istih, dodje do promjene!
    To će biti strašan udarac za ljude koji nijesu naučili da gube.Zar neko može zamisliti Mila, koji gubi (bilo koje izbore) i sve to demokratski i spokojno posmatra!
    Sve bi to bilo drugačije da je sadašnja vlast na čelu sa Djukanovićem, obična vlast!Ne, to je vlast koja zna da gubitkom položaja gubi ne samo nelegalno stečenu imovinu već i SLOBODU!
    Znaju oni dobro da ,takoreći već sjutra, poslije gubitka vlasti biti pokrenuta mnoga pitanja o biznisu Njega i ortaka!
    Za njih je ovo borba za nastavak sadašnjeg života u raskoši i bogatstvu, koje su nezakonito stekli, ili gubitak gore navedenog a i mnogo, mnogo više...
    Zato svi za Medojevića!
    A za koga bi drugo glasao mladi čovjek?
    Za nacionalistu Mandića?
    Za kandidata DPS-a ,Vujanovića, za koga će glasati Veselin Barović, Dragan Brković, Aco Djukanović ...
    Nikada nije bio lakši izbor...
    Libertas

  3. #3
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Philadelphia, Pennsylvania, United States
    Posts
    6,535
    Thanks Thanks Given 
    5
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Beztebezove View Post
    Da li će mi neko pojasniti čemu su Crnoj Gori potrebni i predśednik i premijer? Đe ovakav sistem odlično funkcioniše i zašto?


    I koje beneficije možemo očekivat od pobjede opozicionog kandidata na predśedničkim izborima (nadam se Medojević).

    Koliku stvarnu moć ima ova pozicija? Hvala.
    Ne funkcionise bukvalno nidje kako valja, jedni izbori najcesce obesmisljavaju druge... Kod nas ti izbori samo dodju kao zabava za ovaj veseli narod u cescem vremenskom rasponu, nista vise, na isti nacin to funkcionise u Srbiji...

    Tako da, ako u kom slucaju izadjm u prvom krugu, to ce bit moj cenjeni sugradjanin Baco, i pored sve bliskosti sa vlasti, i glumljenja neke gradjanske opozicije a daleko je od toga... Cisto sam za sebe obesmishljujem kompletan proces, ali ipak ne dam da kao apstinent pomognem nekom da pobijedi u prvom krugu
    Just to slip the skin...

  4. #4
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    4,018
    Thanks Thanks Given 
    7
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    4 Posts

    Default

    ja bi najvise volio da ostane dps na vlas', jer su posle eo 17 godina ipak uchinjeli neshto, nisu vala premnogo, ali jesu dosta za ovaj narod.
    ne biK volio da dodje kakva opozicija na vlas', jer, meni se iskreno ne prEzivljava opet josh 17 godina...
    SO MANY WOMEN ... SO LITTLE TIME


  5. #5
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    odma iza coska
    Posts
    3,585
    Thanks Thanks Given 
    4
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    4 Posts

    Default

    presednik se ne pita svojih gaca na guzicu tako da mi je sve jedno ko ce biti, navise bih volio Baco Mitric, ali.... masina je masina


    Zato svi razumni ljudi neka glasaju siguran fix
    ``ljudi su da razmijene i uvaze misljenja, a zivotinje da se kolju i ujedaju jer nemaju mozga``

  6. #6
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Beztebezove View Post
    Da li će mi neko pojasniti čemu su Crnoj Gori potrebni i predśednik i premijer? Đe ovakav sistem odlično funkcioniše i zašto?
    Svuđe po Balkanu. :lolblue:

    U Hrvatsku, Srbiju ...

  7. #7
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    kuci
    Posts
    5,163
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    7
    Thanked in
    5 Posts

    Default

    nije samo na balkanu. masu zemalja.
    pre$ednik se smije dochekuje mashe narodu, slika se, ali je i vrhovni komandant.
    a premijer je sve sem to gore navedeno

  8. #8
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    3,245
    Thanks Thanks Given 
    372
    Thanks Thanks Received 
    56
    Thanked in
    30 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by SNAKE View Post
    ja bi najvise volio da ostane dps na vlas', jer su posle eo 17 godina ipak uchinjeli neshto, nisu vala premnogo, ali jesu dosta za ovaj narod.
    ne biK volio da dodje kakva opozicija na vlas', jer, meni se iskreno ne prEzivljava opet josh 17 godina...
    Ne znam zasto bi` opet prezivljavao tih 17 god.Mozda ce nesto biti bolje,zasto se ne zapitas?
    You'll Never Smoke Alone..

  9. #9
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    kuci
    Posts
    5,163
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    7
    Thanked in
    5 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by MotobikeR View Post
    Ne znam zasto bi` opet prezivljavao tih 17 god.Mozda ce nesto biti bolje,zasto se ne zapitas?
    pazi ovo ako bi kod nas moglo da se neshto obeca i ako se to ne uradi shto se obeca za mjesec dana posle zakazanoga roka , da se skine vlast e onda bi sve bilo super i shutira bi se narod sa njima.

    ja sam za to da dodje neka promjena, ali tako da ako se stvarno neshto ne promijeni na bolje, da se narod sa njima shutira i da se onda vrnu oni stari koji su barem neshto chinjeli

  10. #10
    Join Date
    May 2007
    Posts
    358
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Zaboravlja se jedno da koliko se meni cini predsjednik raspisuje parlamentarne izbore,a zamislite situaciju opozicionog predsjednika koji ima tu mogucnost,kao i mogucnost da zahvaljujuci njegovoj pobjedi moze ujediniti opoziciju u narednim izborima,a zamislite mogucnost njegovi posjeta drugim drzavama i slikanje sa bushom ili putinom i to sve mora da prenosi nazovi objektivna rtcg.znaci nije svejedno kako che proci izbori,ali kako opozicija nije bila u stanju da nadje zajenickog kandidata,a zbog svoje sujete dio nje nece podrzati opozicionog kandidata u drugom krugu,da se zakljuchiti da che politicari sa govornom manom i ovaj put obezbjediti ne toliko ubjedljivu ali zbog takve opozicije nicim izazvanu pobjedu.tako DA NIJE SVEJEDNO......
    Last edited by STINGO; 18-01-08 at 07:46.
    eeeeejj,gdje je taj svrljig?

  11. #11
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    4,018
    Thanks Thanks Given 
    7
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    4 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by MotobikeR View Post
    Ne znam zasto bi` opet prezivljavao tih 17 god.Mozda ce nesto biti bolje,zasto se ne zapitas?
    kako mislis ZASTO?

    dobro znash da se onaj ko dodje na vlast prvo napuni iliti naushlja paruljina, namiri svoju g00zicu, pa se onda okrene narodu. tako su i ovi, 15 godina shklapali i eo u zadnje 2 godine uradishe neshto za narod.
    tako ce i svako drugi ko dodje na vlast. jedno 15 godina punit svoju g00zicu, da bi posle (mozda) dali narodu. neka, hvala.

    samo nemo'te pochet sad prichu e okle ti znash ko je kakav. nas je narod boles'an po tom pitanju, daj mu vlas' i vidjecesh kakav je... davno recheno
    SO MANY WOMEN ... SO LITTLE TIME


  12. #12
    Join Date
    May 2007
    Posts
    358
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    bravo ti ga snake po tvom misljenju treba ukinuti izbore i mjenjati ljude samo kad umru.
    zaboravljas da je ovo drugo vrijeme,i da uzimati za sebe nije tako lako kao prije 15 godina,kad se nije znalo ko pije ni ko placa.
    eeeeejj,gdje je taj svrljig?

  13. #13
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Trg zrtava DPSa BB
    Posts
    11,006
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Opozicija je krala na LOKALNOM I SAVEZNOM NIVOU,
    dok je REZIM DRZA MONOPOL NA KRADJU, NA REPUBLICHKOM NIVOU,
    zato se ne treba plashit od GOLOGUZIH, oni su IZVAN POZICIJE I OPOZICIJE i izvan politike.
    IM - Old Bone
    Tamo đe nas čekaš, okupićemo se opet i nastaviti đe smo stali...ZBogom prijatelju...

  14. #14
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    4,018
    Thanks Thanks Given 
    7
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    4 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by STINGO View Post
    bravo ti ga snake po tvom misljenju treba ukinuti izbore i mjenjati ljude samo kad umru.
    ja bi volio da se mijenjaju svake godine, ka na macu! al to je ono sto bi ja volio.

    realnost je nesto drugo. a da je surova, surova je itekako.
    SO MANY WOMEN ... SO LITTLE TIME


  15. #15
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    rog Cerica
    Posts
    1,546
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Da vidis kako fukncionise opozicija - daj joj sansu. Ovako nikako ne mos vidjet! Ali u nasu lijepu Crnu Goru sve je moguce
    Kad me neko pita sto sam ja bez tebe sam,
    sigurno cu tada reci : kakva kuca, kakav stan...

  16. #16
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Trg zrtava DPSa BB
    Posts
    11,006
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Nikad se u ISTORIJI CRNE GORE,
    nije JASNIJE VIDJELO, da je PONUDA JADNA,
    malo rukah, malena i snaga,
    iz GRMENA VELIKOGA, LAFU IZAC,
    TRUDNO NIJE,
    U VELIKIM NARODIMA, GENIJU SE GNJIJEZDO VIJE.

    Trenutno preturam filozofiju, od preSokrtasku, pa Platona, Aristotela, Pitagoru, Arhimeda, Poulusa, Agustina, Lutera, Kirkegarda, Kanta, Hegela, Marksa, Hajdegera i nidje NIKAD NE NADJOH, jednog jedinog SLAVJANINA, lishe DOSTOJEVSKOG, koji je vishe pisac, nego FILOZOF, koji se bavi DRZAVOM I POJEDINCEM GRADJANINOM.

    DakleM, da smo imali BOLJIH UCHITELJA,
    valjda bi imali i BOLJI IZBOR.
    IM - Old Bone
    Tamo đe nas čekaš, okupićemo se opet i nastaviti đe smo stali...ZBogom prijatelju...

  17. #17
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    kuci
    Posts
    5,163
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    7
    Thanked in
    5 Posts

    Default

    aj da damo opoziciju glas sad, da vidimo kolko ce oni i kako da se ushljaju.

    napravio mi im jedan moneycounter protok uredjaj da bi ljudi mogli da znaju kolko mecu u dzep

  18. #18
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    79
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    U potpunosti shvatam što bi poraz DPS-a značio i kako bi to možda doprinijelo daljoj demokratizaciji crnogorskog društva. Interesovalo me koliko će ta pozicija imat stvarnog uticaja u okviru svojih nadležnosti.

    Takođe Milovane nijesi u pravu. Postoji više nego jedan Slavjanin koji se bavi tim temama i koji je filosof u klasičnom smislu te riječi.

    Jedan od njih koji živi i rabota danas je Slavoj Žižek, naš bivši zemljak. Vrlo oštro i kontraverzno pero, ali nadasve relevantno našoj današnjici.

  19. #19
    Join Date
    May 2004
    Location
    Kotor, Montenegro, Montenegro
    Posts
    3,774
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Beztebezove View Post
    Da li će mi neko pojasniti čemu su Crnoj Gori potrebni i predśednik i premijer? Đe ovakav sistem odlično funkcioniše i zašto?


    I koje beneficije možemo očekivat od pobjede opozicionog kandidata na predśedničkim izborima (nadam se Medojević).

    Koliku stvarnu moć ima ova pozicija? Hvala.
    E pa ovakoj malo sam ti lijena pisati o tome pa fino na google i potrazi politicki sistemi:
    uglavnom vidjeces da postoje 3 sistema:1.presjednicki 2.parlamentarni 3.mjesoviti
    Primjer za presjednicki ti je SAD,za parlamentarni Engleska ...uglavnom da ne duzim svu tu pricu u citanju prednosti i mana svakog od ovih sistema uvidjeces zasto Crna Gora ima i presjednika i premijera i cemu njihova vajda. I vidjeces da nije samo u CG primnjenjen takav sistem.
    A evo ti usput sta podrazumjeva koja funkcija u ovoj drzavi ukratko:

    http://www.montenegro.yu/podaci/politika.htm
    Imate neprijatelje? Odlicno! To znaci da ste se borili za neki sopstveni stav u zivotu!

  20. #20
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Podgorica,Crna Gora
    Posts
    249
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Beztebezove View Post
    U potpunosti shvatam što bi poraz DPS-a značio i kako bi to možda doprinijelo daljoj demokratizaciji crnogorskog društva. Interesovalo me koliko će ta pozicija imat stvarnog uticaja u okviru svojih nadležnosti...
    U trenutnoj situaciji, stvarni uticaj je u ustavnoj nadležnosti po kojoj predlaže mandatara za sastav Vlade.
    Zašto je sada veoma aktuelna priča o promjeni premijera?
    Zato što je veoma vjerovatno da predsjedničke izbore dobije neko iz opozicionih redova (najvjerovatnije Medojević). Stoga se brže-bolje mijenja premijer kako bi sadašnja Vlada izdržala puni mandat.
    Šturanović, nažalost, jeste bolestan, ali ne toliko da sada mora napustiti mjesto predsjednika Vlade. Međutim, kako se njegovo zdravstveno stanje može pogoršati u mjeri u kojoj neće biti sposoban da obavlja funkciju, DPS želi izbjeći mogućnost po kojoj bi u slučaju Šturanovićeve ostavke opstanak Vlade i Skupštine isključivo zavisio od volje Predsjednika CG – opozicionog Predsjednika CG
    Pored toga, povratak Đukanovića treba da amortizuje pobjedu opozicionog kandidata i što više oslabi uticaj budućeg Predsjednika CG.

    Ipak mislim da je najznačajnije to što bi pobjeda opozicionog kandidata ohrabrila građane i razbila mit o “nepobjedivosti DPS-a“, a uz to bi se konstantno postavljalo pitanje legitimiteta sadašnje vlasti: da li više uživaju podršku većine glasača?

  21. #21
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by robespierre View Post
    DPS želi izbjeći mogućnost po kojoj bi u slučaju Šturanovićeve ostavke opstanak Vlade i Skupštine isključivo zavisio od volje Predsjednika CG – opozicionog Predsjednika CG
    Pored toga, povratak Đukanovića treba da amortizuje pobjedu opozicionog kandidata i što više oslabi uticaj budućeg Predsjednika CG.
    Kakve ti bajke pises sve ti prosto Mislis li ti to da preśednik moze za premijera predloziti tetku, pa kad Skupstina ne usvoji onda ujnu, pa babu... i tako redom....?

  22. #22
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Podgorica,Crna Gora
    Posts
    249
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hari Krisna View Post
    Kakve ti bajke pises sve ti prosto Mislis li ti to da preśednik moze za premijera predloziti tetku, pa kad Skupstina ne usvoji onda ujnu, pa babu... i tako redom....?
    Hari, nisu to bajke već Ustav CG, s tim što ne predlaže tetke i ujake nego se konsultuje sa svim predstavnicima parlamentarnih stranaka.

    Član 95 stav 1 tačka 5 Ustava:"predlaže Skupštini: mandatara za sastav Vlade, nakon obavljenog razgovora sa predstavnicima političkih partija zastupljenih u Skupštini; predsjednika i sudije Ustavnog suda i zaštitnika ljudskih prava i sloboda".

    Ako skupština ne izabere Vladu u roku od 90 dana od dana kada predsjednik Crne Gore prvi put predloži mandatara, raspušta se po sili Ustava.

  23. #23
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Ada chus. Preśednik malo porazgovara i predlozi onoga letaca za mandatara pa svakih 3 mjeseca izbori

  24. #24
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    behind a desk...
    Posts
    2,009
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    hari, hari, mozes mene brisat do sjutra - ali Medo ce ipak bit predsjednik.

  25. #25
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Sta se ti jadan brines za tudje drzave i bolje nista ne pisi da kasnije ne kukumavcis i ne izvinjavas se ovuda. Kad vec pises onda se drzi tema.

Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Đukanović bi postavio dva pitanja
    By Regi in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 7
    Last Post: 10-11-05, 00:01
  2. Premijer Đukanović o nezavisnosti Crne Gore: Nezaustavljivo !
    By G R A D in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 161
    Last Post: 03-05-05, 18:28
  3. Nekoliko pitanja koja me odavno muce
    By hercules in forum Software
    Replies: 57
    Last Post: 15-03-05, 22:09
  4. PREMIJER CRNE GORE MILO DJUKANOVIC: REFERENDUM FEBRUARA 2006
    By G R A D in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 33
    Last Post: 25-02-05, 10:57
  5. Rupa u zakonu, da ili ne ?
    By SteVuk in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 70
    Last Post: 07-03-04, 22:04

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •