Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 25 of 54

Thread: Raf

  1. #1
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    144
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Raf

    ima li ko ovdje na ovaj forum da je upisao RAF (racunarski fakultet u bg)?
    ako ima kakvi su utisci do sada,je li tesko kako se snalaze u bg?

    evo ako nekoga zanima RAF: www.raf.edu.yu

    p.s.Volio bih sa nekim da podijelim iskustva:joint:

  2. #2
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,407
    Thanks Thanks Given 
    2,819
    Thanks Thanks Received 
    4,022
    Thanked in
    1,944 Posts

    Default

    Mislim da je Shake bila tamo i da je Spale sad cini mi se jos tamo
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  3. #3
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Niksic siti
    Posts
    1,767
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by drac4ever View Post
    ima li ko ovdje na ovaj forum da je upisao RAF (racunarski fakultet u bg)?
    ako ima kakvi su utisci do sada,je li tesko kako se snalaze u bg?

    evo ako nekoga zanima RAF: www.raf.edu.yu

    p.s.Volio bih sa nekim da podijelim iskustva:joint:
    ja sam bio na rafu, ali trenutno nijesam. Ne znam sta te konkretno zanima u vezi faxa? Kako se snalazim u BG, nikako cus. Kazes da oces da kupis dvije necega, i nema trika... Mozes da kupis samo 1, 3, 4, ... .

    Pitaj ako te sta konkretno interesuje, pa mogu da se raspitam...

  4. #4
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    144
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    kako ste se snasli za stan?je li skup studenski zivot,posto si bio na RAF kakva je nastava,mislim mogu li te sto naucit,naravno ako oces,mozes li sto naucit tamo?vrijedili pare davat za to

  5. #5
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    /root/tmp
    Posts
    685
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    cijene u BG-u su dosta skocile zadnjih 1,2 godine,dosta je tesko pronaci stan (da valja nesto), po meni je cijena tog faxa prevelika (mada ne znam kakav je) i ja bih radije posao nedje drugo,recimo u Italiju koja je dosta jeftinija (mislim na fax) ili recimo njemacku,ako znas engleski ili neki drugi jezik...zavisi sve sta trazis.

  6. #6
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Niksic siti
    Posts
    1,767
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by drac4ever View Post
    kako ste se snasli za stan?je li skup studenski zivot,posto si bio na RAF kakva je nastava,mislim mogu li te sto naucit,naravno ako oces,mozes li sto naucit tamo?vrijedili pare davat za to
    kako smo se snasli nemam pojma, ali na kraju se svi snadju... imas one koji naprave projekat od trazenja stana, a imas i nas koji to odradimo za par sati, i razultat bude bolji nego kod prvih. Je li skupo je relativna stvar... ali ako ti prvog mjeseca dok nista ne znas treba xxx eura, narednog kad se malo ustosas treba ti ( xxx - finaParica ) .

    Sto se rafa tice, ja sam bio zadovoljan dok sam ucio na rafu. Koliko vidjeh, na vecini fakulteta u srbiji sa tom tematikom mozes nauciti... e sad pitanje je da li zelis...

    @Sandman

    Znam engleski, aj preporuci neki fax za master studije. Bilo kakav info je dobrodosao..

  7. #7
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    /root/tmp
    Posts
    685
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Spale View Post
    kako smo se snasli nemam pojma, ali na kraju se svi snadju... imas one koji naprave projekat od trazenja stana, a imas i nas koji to odradimo za par sati, i razultat bude bolji nego kod prvih. Je li skupo je relativna stvar... ali ako ti prvog mjeseca dok nista ne znas treba xxx eura, narednog kad se malo ustosas treba ti ( xxx - finaParica ) .

    Sto se rafa tice, ja sam bio zadovoljan dok sam ucio na rafu. Koliko vidjeh, na vecini fakulteta u srbiji sa tom tematikom mozes nauciti... e sad pitanje je da li zelis...

    @Sandman

    Znam engleski, aj preporuci neki fax za master studije. Bilo kakav info je dobrodosao..
    M.I.T. Dje i u kojoj oblasti?

  8. #8
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Niksic siti
    Posts
    1,767
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    evropa... a oblasti, jbg ne znam sta se nudi. Ako si upoznat sa rafovom, onda nesto sto moze poslije rafa... cisto se interesujem malo, jer bih volio zbog jezika prije svega da odem nedje te 2 godine...

  9. #9
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    144
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    sandman:

    nema toga ko nebi volio MIT ili stanford ali to je nedostizan san.

    spale,jesi li ti zavrsio cetiri godine ili si prekinuo tokom studiranja

  10. #10
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Niksic siti
    Posts
    1,767
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ja sam trenutno na trecoj godini www.fit.edu.yu . Poslije ove 3, dolaze 2 godine master studija...

  11. #11
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,083
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Spaleeeeeeeeeee :-).

    @drac4ever, upiši naš PMF (neki računarski smjer) i eto ti RAF za "dž".

    Ne znam, ali mene ne bi sad neko nagovorio u BG da opet pođem pa trikaaaaaaa nema! Nije mi jasno što se svi pale na BG :-). U PG mi ništa ne fali, čak mi je i bolje časti mi. Što Spale kaže, bar mogu "dvije nečega" da kupim haha :-).
    Last edited by shake; 09-01-08 at 09:58. Reason: Zaboravih zarez :P
    Always smiling :-)

  12. #12
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Niksic, Crna Gora
    Posts
    852
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    2 Posts

    Cool

    Ne znam ja Shake, neko se palio i na Ameriku
    There are no wrong choices; there are only different choices.

  13. #13
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,083
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Haha e ne bi ni tamo više pa da ću u ovaj Tivat umrijet taman :-).
    Eh... to ti je kad si klinac pa te iluzije povuku :P. Mada isto je bila dobra škola ta Amerika.

    I dalje stojim iza Crnjanskog "Čovjek ide po svijetu da bi našao šta treba, i vraća se kući da to nađe" :-).
    Always smiling :-)

  14. #14
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Niksic siti
    Posts
    1,767
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by shake View Post
    Spaleeeeeeeeeee :-).

    @drac4ever, upiši naš PMF (neki računarski smjer) i eto ti RAF za "dž".

    Ne znam, ali mene ne bi sad neko nagovorio u BG da opet pođem pa trikaaaaaaa nema! Nije mi jasno što se svi pale na BG :-). U PG mi ništa ne fali, čak mi je i bolje časti mi. Što Spale kaže, bar mogu "dvije nečega" da kupim haha :-).
    sandra, bg je muka jedna, pogotovo ruralnim likovima kao sto sam ja, ali da uporedjujes raf i pmf-pg, smeeesno je. raf je mnoogo bolji fax. Ja licno sam misljenja da je svaki fax ok, ako ti zelis da naucis. Pogotovo kad su osnovne studije u pitanju. Samo sto nedje moras mnogo da ucis sa strane, a nedje ne moras, ili moras mnogo manje da ucis sa strane...

  15. #15
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    144
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    spale mozes li objasnit kakve su to master studije,je li to rang magistarskih ili sto,sto si kad zavrsis master,dosta je nekih novih termina oko diploma vise nista ne znam prije je bilo banja diplomiras,magistrisa i doktoriras,a sad te specijaliziras te master te nekakvih cuda,ni sam vise ne znam!!!

  16. #16
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Niksic siti
    Posts
    1,767
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    imas osnove akademske studije, koje traju 3-4 godine, i onda imas master studije koje traju 2-1... znaci ukupno na 5 izadjes....

  17. #17
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    144
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    i zvanje posle mastera je?

  18. #18
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Niksic siti
    Posts
    1,767
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    master of science... www.google.com , koristi google

  19. #19
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,671
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Spale View Post
    master of science... www.google.com , koristi google
    to ti dodje Magistar.

  20. #20
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    144
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    a i ja nasha da pitam ,a imam google,ali dobro.
    sto se tice fakulteta ako znam sto da radim paski poginuo.
    ovdje kod nas ovaj atlas FIT mi je vise fenseraj no skola,drzavni uhhhh,ne mozete da vidite slegao sam ramenima :-) nekako mi je plan i problem je zastario i imam osjecaj da ni oni ne znaju,a ne nekaga da nauce!!!

  21. #21
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    196
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Spale View Post
    ali da uporedjujes raf i pmf-pg, smeeesno je. raf je mnoogo bolji fax.
    Po cemu? Mislim da ovo dosta zavisi od toga sto te zanima u vezi sa racunarima, tako da bih to uzeo sa rezervom

  22. #22
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Niksic siti
    Posts
    1,767
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    nijesam arogantan, ali stvarno ne zelim da ulazim u rasprave koji je fax bolji... covjek je pitao za konkretno misljenje i to je to. Tema o tome koji je fax bolji na forumu ima 1000, i hvala meni pametnome, ni u jednoj nijesam ucestvovao.

  23. #23
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    196
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ok je, mada valja cuti vise misljenja ako hoce bolje da se informise. Moje je misljenje da je pmf masu bolji.
    Nema rasprave

  24. #24
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Beograd
    Posts
    280
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Zakon o visokom obrazovanju ...

    Quote Originally Posted by drac4ever View Post
    spale mozes li objasnit kakve su to master studije,je li to rang magistarskih ili sto,sto si kad zavrsis master,dosta je nekih novih termina oko diploma vise nista ne znam prije je bilo banja diplomiras,magistrisa i doktoriras,a sad te specijaliziras te master te nekakvih cuda,ni sam vise ne znam!!!
    Evo, ako mogu malo da pomognem ...
    Po novom zakonu o visokom obrazovanju (ovo sto cu navesti, odnosi se na Srbiju, jer tamo zivim i radim), visoko obrazovanje je podijeljeno na strukovne i akademske studije.
    Strukovne studije traju 3 godine i poslije njih ne mozes ici na postdiplomske studije. Alternativa je specijalizacija. Znaci, ako neka visoka skoal strukovnih studija ima akreditovan i program specijalizacije (u trajanju od godinu dana), mozes to da upises. Po zavrsetku strukovnih studija stices zvanje inzenjera (recimo, inzenjer informatike). A po zavrsetku specijalizacije stices zvanje specijaliste (za odgovarajucu oblast). Podrazumijeva se da visoke strukovne skole ne mogu da organizuju postdiplomske studije.
    Akademske studije traju 5 godina. Po zavrsetku ovih studija stices zvanje master. Ovo zvanje nije pandan magistru. Recimo, da stvari budu jasnije, ko je magistrirao po starom zakonu i sistemu skolovanja, ima mogucnost da doktorira do 2012-e godine. U protivnom, morace da upise doktorske studije u trajanju od 3 godine. Po novom zakonu postoje masteri, koji mogu da upisu doktorske studije (jos 3 godine) i da steknu zvanje doktora nauka.
    Posto je novi zakon predvidio master studije u trajanju od 5 godina, tu je i nastao glavni kamen spoticanja, na temu: da li, ili ne, izjednaciti one koje su diplomirali po starom programu (prije primjene Bolonje, dakle trajanje studija 4 godine) i ove nove, koji ce zvanje mastera steci poslije 5 godina studija? Kako svaka akademska godina nosi 60 ECTS bodova, ispada da su te dvije stvari neporedive (jer 300 bodova na master studijama i 240 bodova na studijama po starom programu, nije isto). No, ipak je odluceno da se onima koji su diplomu stekli prije Bolonje, priznaju sva prava, kao da su masteri. Sto se tice zamjene diploma, tek tu je prava zavrzlama: novu diplomu mozete dobiti na licni zahtjev i da staru proglasite nevazecom i slicno
    Inace, primjena Bolonje ide jako lose (u Srbiji). Umjesto 60 ECTS bodova, sto je bio predvidjeni fond bodova za upis II godine, studentima BU je dozvoljeno da upisu II godinu studija sa 37 bodova. Tako da je, po rijecima rektora BU, Kovacevica, primjena Bolonje, prakticno pomjerena za dvije godine ...
    A sto se RAF-a tice, najbolje je da cujemo studente RAF-a (kao sto je Spale). Mene bi interesovalo koliko je studenata upisalo cetvrtu godinu ? Mislim da je ove, ili prosle, njihova prva generacija trebala da 'dobaci' do cetvrte godine? Sin mog dobrog prijatelja (inace, odlican djak) je dvije godine, kao najbolji student, bio njihov stipendista i sada je u Americi.
    Meni se licno ne dopada duzina studija: 4 godine. Slozicemo se da je to za informatiku mnogo. Znanja i vjestine u IT-u zastarijevaju na svakih dvije godine. Takodje, svi privatni fakulteti u Srbiji, moraju po zakonu da zaposle odgovarajuci broj predavaca sa titulom dr, a medju njima je jako malo ljudi koji su doktorirali, i tokom karijere, radili u IT-u. Recimo, koliko ja znam, testiranje softvera, predaje predavac XY, covjek koji je radio u vojsci, na radarima i u zivotu je kodirao samo u asembleru i bejziku. Procijenite sami koliko je takav predavac meritoran da predaje o testiranju koda pisanog u OO jezicima.
    Takodje, dekan (Milinkovic) je bivsi dekan Tehnoloskog fakulteta, a gro kadra je upravo i stigao sa Masinskog i Tehnoloskog fakultea.
    Takodje, veliki je gap izmedju predmeta na prve 3 godine i na cetvrtoj godini: na cetvrtoj godini (koliko sam ja imao prilike da vidim plan i program) su maltene kursevi za Microsoft sertifiakte (i koliko ja znam, uglavnom predaju CET-ovi predavaci ... CET je firma koja je i osnovala RAF).
    Ono sto je , po meni, kvalitet RAF-a, jeste da je prijemni ispit eliminatoran (koliko je bar meni poznato), tako da pretpostavljam (a i licno znam neke primjere), da RAF upisuju oni studenti koji zaista zele da zavrse studije i opravdaju ulozene pare njihovih roditelja ...
    Nadam se da je bar malo jasnija slika oko zvanja po Bolonji i RAF-a ...
    Pozdrav ...
    Doljani forever ...

  25. #25
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    144
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    znaci mlatim 5 godina i opet nisam magistar,po *o***** se na sre bolonje i grada i svega sto nosi ime,i da doktoriram treba mi 8,mene se cini da je prije bilo lakse!!!

    onda ovdje jedino ostaje ovaj fensi atlas ili na UDG,rekose da se otvara IT od ove godine!!!uzas


    EDIT:sto ljudi da se upise...
    Last edited by drac4ever; 09-01-08 at 22:24.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •