Page 1 of 4 1234 LastLast
Results 1 to 25 of 90

Thread: CRNOGORSTVO?

  1. #1
    Join Date
    Jul 2004
    Posts
    160
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default CRNOGORSTVO?

    Citam vas vec neko vrijeme pa ste me zbunili sa vasim izjavama i stavovima.Zato bih vas zamolio da mi opisete sta je crnogorstvo za Vas i koji su velikani tog crnogorstva (top five) :?:


    PS.Ljepa vam je zastava, samo mi nije jasno sto toliko lici na albansku i zasto ste bas ratnu zastavu izabrali da Vas vodi u buducnost :?:

  2. #2
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    behind a desk...
    Posts
    2,009
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Glavna odlika crnogorstva je cojstvo i junastvo. To bi trebao da znas.

    Top five? U cemu? Plivanju? Knjizevnosti? Politici? Cemu?

  3. #3
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    1,697
    Thanks Thanks Given 
    330
    Thanks Thanks Received 
    133
    Thanked in
    80 Posts

    Default Re: CRNOGORSTVO?

    Quote Originally Posted by Hrvatinic
    Citam vas vec neko vrijeme pa ste me zbunili sa vasim izjavama i stavovima.Zato bih vas zamolio da mi opisete sta je crnogorstvo za Vas i koji su velikani tog crnogorstva (top five) :?:
    [size=6]- Biti Crnogorac, to je - stanje duha!

    - Velikani (crnogorski) su arhetipski putokazi ka tome stanju, zato oni i ne mogu i ne smiju biti samo - crnogorski![/size]



    - M -

  4. #4
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Kotor, SCG
    Posts
    1,366
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Hrvatinic cojstvo i junastvo su nekadasnje karakterne osobine Crnogoraca. Danasnje su biti uvlaka, poltron ***** od covjeka jednom rijecju. Nemati svoje stavove i svoja uvjerenja vec ih mijenjati od danas do sjutra tj kako veliki gazda Milo kaze. . Tako recimo imas razvojne puteve "velikih Crnogoraca" kao recimo Mila Djukanovica od velikog Srbina do velikog antisrbina. Pola ovih forumasa koji se ovdje javljaju i koji slijede put Mila Djukanovica nemaju svoju licnost i svoje ja. Tako imas slucaj ovog pod nickom Beranac koji je bio teska Srbenda do prije neku godinu izjasnjavao se kao Srbin, a sada mrzi sve srpsko tacnije izmedju ostalog mrzi 90% svoje familije. Cudni su putevi Gospodnji.

    Inace ova sadasnja zastava novocrnogoraca ili popularno poznatih i kao Titogoraca, slici Albanskoj zato sto se gospoda novocrnogorci stide svega onoga sto je nekada karakterisalo prave Crnogorce a to su - Srpstvo, Pravoslavlje, mitovi o Kosovskom Boju, Caru Lazaru, Svetom Savi, Milosu Obilicu itd. Stide se i Njegosa i Gorskoj Vijenca tako da imamo situaciju da je iz pjesme koja je proglasena za tzv. crnogorsku himnu izbaceni stihovi koji pjevaju o Njegosu, Srpstvu, Milosu Obilicu, Petrovicima.

    Prava zastava crnogoraca je crveno plavo bijela crnogorska kapa ima 4S a himna je Onamo namo u kojoj se pjeva o Srpstvu i Dusanovom Carstvu. Autor himne je najpoznatiji crnogorski vladar Kralj Nikola Petrovic-Njegos.

    Nicega ovi danasnji Titogorci potomci crnogorskih komunjara i izdajica nemaju zajednickoga skoro sa izvornim pravim Crnogorcima u vrijeme nezavisne Crne Gore.

    Zato se ja na kraju mogu sloziti sa metuzalemom . Nikada vise nego danas biti Crnogorac ne predstavlja stanje duha. Zbog toga sto su ta gospoda toliko duhovno siromasna zato su takvi kakvi jesu i zato nam je i zemlja takva kakva jeste.

  5. #5
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Far away from here
    Posts
    3,730
    Thanks Thanks Given 
    3
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Janko23 vase analize su dostojne vas, ali molim vas, kao personu, postedite nas vasih nakaznih izjava, puno nedorecenosti, ogorcenosti, proserbljstva. A Milo nije sam tamo dje jeste. I mnogi veleserblji su pored njega pa cutite.
    A zastava i lici malo na albansku kad promijenis boje orlu i skines krunu.
    Cojstvo i junastvo! Da vas vidim. Na djelu ne na rijecima. Skrili ste se i iz hladovine/topline doma pljujete kako drugi vjetar nanosi.
    Steta. Za Cojstvo i junastvo! U duhu rijeci koji proizilaze iz pera Miljana Miljanica. A ne u duhu kucnog serblja. Pozdrav!
    " Damn the cargo, we'll be on our way tonight "

  6. #6
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    zippyland
    Posts
    1,187
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Janko23
    Hrvatinic cojstvo i junastvo su nekadasnje karakterne osobine Crnogoraca. Danasnje su biti uvlaka, poltron ***** od covjeka jednom rijecju. Nemati svoje stavove i svoja uvjerenja vec ih mijenjati od danas do sjutra tj kako veliki gazda Milo kaze. . Tako recimo imas razvojne puteve "velikih Crnogoraca" kao recimo Mila Djukanovica od velikog Srbina do velikog antisrbina. Pola ovih forumasa koji se ovdje javljaju i koji slijede put Mila Djukanovica nemaju svoju licnost i svoje ja. Tako imas slucaj ovog pod nickom Beranac koji je bio teska Srbenda do prije neku godinu izjasnjavao se kao Srbin, a sada mrzi sve srpsko tacnije izmedju ostalog mrzi 90% svoje familije. Cudni su putevi Gospodnji.

    Inace ova sadasnja zastava novocrnogoraca ili popularno poznatih i kao Titogoraca, slici Albanskoj zato sto se gospoda novocrnogorci stide svega onoga sto je nekada karakterisalo prave Crnogorce a to su - Srpstvo, Pravoslavlje, mitovi o Kosovskom Boju, Caru Lazaru, Svetom Savi, Milosu Obilicu itd. Stide se i Njegosa i Gorskoj Vijenca tako da imamo situaciju da je iz pjesme koja je proglasena za tzv. crnogorsku himnu izbaceni stihovi koji pjevaju o Njegosu, Srpstvu, Milosu Obilicu, Petrovicima.

    Prava zastava crnogoraca je crveno plavo bijela crnogorska kapa ima 4S a himna je Onamo namo u kojoj se pjeva o Srpstvu i Dusanovom Carstvu. Autor himne je najpoznatiji crnogorski vladar Kralj Nikola Petrovic-Njegos.

    Nicega ovi danasnji Titogorci potomci crnogorskih komunjara i izdajica nemaju zajednickoga skoro sa izvornim pravim Crnogorcima u vrijeme nezavisne Crne Gore.

    Zato se ja na kraju mogu sloziti sa metuzalemom . Nikada vise nego danas biti Crnogorac ne predstavlja stanje duha. Zbog toga sto su ta gospoda toliko duhovno siromasna zato su takvi kakvi jesu i zato nam je i zemlja takva kakva jeste.
    Sve mogu da svarim ali ljude koji pricaju o necemu a da pri tom nemaju pomja o cemu prichaju i jos tako drsko kao da su popili svu pamet ovoga svijeta!
    Znam da kroz skolovanje niko nije mogao da nauchi nista o istoriji CG osim par suvoparnih informacija koje su nerijetko bile netachne ali kad vec prichas o tome sto ne prochita par knjiga, pita nekog starijeg ili informisanijeg pa sjede i iskuca post.
    Na crnogorskoj kapi nikada nije bilo 4s, znam imam je doma. Crnogorska zastava ( nezavisne drzave CG, koja je postojala mnogo prije te tvoje trobojke) je ova koju su sad opet proglasili zastavom. Slicnost sa albanskom zastavom se svodi na crvenu podlogu i istu "zivotinju" u sredini, ljudima kojim zlatni dvoglavi orao sa krunom, grbom, skiptarom sa krstom u jednoj i sarom sa krstom u drugoj kandzi izgleda isto kao crni orao zasluzuju besplatan ocni pregled.
    Koliko sam ja upucena a moze biti i da grijesim trobojka je nastala mnogo kasnije u godinama kad CG gubi svoju drzavnost, u vrijeme Tita i komunista koji ti toliko smetaju pa je cudno da je bas to TVOJA zastava.
    Crna Gora nije pocela i nece se zavrsiti Nikolom Petrovicem tako da je nelogicno samo njega velicati u drzavnoj himni, a da ne pominjem kako bi bilo nebulozno da se tu jos nadje mjesta za Obilice i Kosovski boj.
    Hrvatic, zastava nam jeste lijepa a da je ratna su te pogresno informisali. Zastava sa kojom su crnogorci nekada isli u boj se zove "Krstas", ima crvenu podlogu i zlatni krst u sredini i sigurna sam ako te interesuje kako izgleda da je mozes naci na netu.
    Ps. jesam rekla da se necu ukljucivati u diskusiju sa vama ali stvarno ovu kolicinu gluposti i drskosti nisam mogla da istrpim!
    mirisnih mi latica, biti ce very nice!



    DOLJE VLADA!!!!
    VRATITE NAM JAGNJECE BRIGADE!!!!

  7. #7
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    11,590
    Thanks Thanks Given 
    561
    Thanks Thanks Received 
    3,088
    Thanked in
    1,621 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by zippy
    ...
    Na crnogorskoj kapi nikada nije bilo 4s, znam imam je doma.
    Eh, ova je ragumentacija malo falicna. Imas jednu kapu kod kuce i znas kako su sve kape izgledale?
    Koliko znam, cnrogorskih kapa sa 4 ocila ne fali i ima ih u oho-ho kuca.





    Koliko sam ja upucena a moze biti i da grijesim trobojka je nastala mnogo kasnije u godinama kad CG gubi svoju drzavnost, u vrijeme Tita i komunista koji ti toliko smetaju pa je cudno da je bas to TVOJA zastava.
    Grijesis, trobojka je bila drzavna zastava Kraljevine Crne Gore.

  8. #8
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    5,510
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    zippy bar ti mozes da mu vidis IP i odma ce ti bit jasno zasto on ovako prica o Crnoj Gori i Crnogorcima...

  9. #9
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    431
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    kakvo "chojstvo" i "junashtvo" ??? ni manje drzave ni pokvarenijeg i podmuklijeg naroda...
    :burp:

  10. #10
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    5,510
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by -=H2SO4=-
    kakvo "chojstvo" i "junashtvo" ??? ni manje drzave ni pokvarenijeg i podmuklijeg naroda...
    :burp:
    Pa sto zivis ovdje ???

  11. #11
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    zippyland
    Posts
    1,187
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by SKOJ
    Quote Originally Posted by zippy
    ...
    Na crnogorskoj kapi nikada nije bilo 4s, znam imam je doma.
    Eh, ova je ragumentacija malo falicna. Imas jednu kapu kod kuce i znas kako su sve kape izgledale?
    Koliko znam, cnrogorskih kapa sa 4 ocila ne fali i ima ih u oho-ho kuca.





    Koliko sam ja upucena a moze biti i da grijesim trobojka je nastala mnogo kasnije u godinama kad CG gubi svoju drzavnost, u vrijeme Tita i komunista koji ti toliko smetaju pa je cudno da je bas to TVOJA zastava.
    Grijesis, trobojka je bila drzavna zastava Kraljevine Crne Gore.
    Ova koju ja imam je autenticna, i nije jedina koju sam imala prilike da vidim srecom :wink:
    a za zastavu rekoh vec da nisam sigurna ali cu saznati

    Kefalo, to se zove demokratska drzava a bas bi bilo interesantno da ja odem na serbian forume i pocnem da im solim pamet i vrijedjam
    ps. dovoljno od mene, ostajte mi zdravo :wink:
    mirisnih mi latica, biti ce very nice!



    DOLJE VLADA!!!!
    VRATITE NAM JAGNJECE BRIGADE!!!!

  12. #12
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    1,754
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Re: CRNOGORSTVO?

    Quote Originally Posted by Hrvatinic
    PS.Ljepa vam je zastava, samo mi nije jasno sto toliko lici na albansku i zasto ste bas ratnu zastavu izabrali da Vas vodi u buducnost :?:
    Čuš zašto ratnu?! Pa ko od svih naroda na Balkanu najviše voli da ratuje i diči se svojim junaštvom, no mi Crnogorci :P Osvrni se malo ko su bili glavni protagonisti svih ovih ratova u zadnjih deceniju i po - da ne idemo dalje u prošlost :wink:

  13. #13
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    11,590
    Thanks Thanks Given 
    561
    Thanks Thanks Received 
    3,088
    Thanked in
    1,621 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by zippy
    ...
    Ova koju ja imam je autenticna, i nije jedina koju sam imala prilike da vidim srecom :wink:
    Pa ni kod oovih drugih nije neka banda falsifikatora upadala ljudima u kuce i prisivala nove znakove

    Ili mislis da ljudi lazu kad kazu da su ih naslijedili od predaka?

  14. #14
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Trainspotting
    Posts
    1,887
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Zastave, kao drzavni simbol, uvode se tek od vremena Petra II Petrovica-Njegosa. Do njegovog vremena, glavna crnogorska zastava je alaj-barjak. Na alaj-barjaku je postojao samo jedan simbol - krst. Crnogorci su se okupljali pod "krstasem" bilo na zborovima ili pred bitke. Prvi zabiljezeni opis crnogorske zastave je iz vremena Scepana Malog, bijela sa crvenim okvirom a na vrhu koplja zlatni krst. Sljedeci je iz 1838, blijedo-zuti sa malim crvenim krstom. Sljedeci opis nalazimo 1876. i to crveni sa bijelim krstom. Za vrijeme knjaza Danila na alaj-barjak se mjesto krsta stavlja dvoglavi orao sa inicijalima DI (Danilo I) na grudima, a ispod lav u pokretu. Knjaz/kralj Nikola u svoje vrijeme pravi veliki broj razlicitih zastava. Prva od varijanti je kao Danilova samo umjesto inicijala DI stavlja NI (Nikola I). Vec oko 1910. godine pojavljuju se dvije nove varijante i to trobojnice (crvena, plavetna i bijela) sa dvoglavim orlom i na grudima NI, a ispod lav u pokretu na (heraldicku) lijevu stranu. Druga je dvoglavi orao, a ispod inicijali NI.

    Drzavna zastava koja je proglasena 1993. je trobojka (crvena, plavetna i bijela).
    ---------------------------------------------------
    Da nema zabune vise. :wink:

  15. #15
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    niksic geto
    Posts
    25
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Hrvatinic cojstvo i junastvo su nekadasnje karakterne osobine Crnogoraca. Danasnje su biti uvlaka, poltron ***** od covjeka jednom rijecju.
    __________________________________________________ ___________

    Eh da je bar tako kotoranine, dobro bi bilo...

    Marko Miljanov je napisao "Primjeri cojstva i junastva" zato sto su i tada cojstvo i junastvo bili rijetki kod nas, pa je svojim djelom bar malo pokusao edukovati narod...

    E sad, kako to ovi danas interpretiraju to je njihova stvar.

  16. #16
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    11,590
    Thanks Thanks Given 
    561
    Thanks Thanks Received 
    3,088
    Thanked in
    1,621 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Sick-Boy
    ...
    Drzavna zastava koja je proglasena 1993. je trobojka (crvena, plavetna i bijela).
    ---------------------------------------------------
    Da nema zabune vise. :wink:
    Ne razumijem se mnogo u drzavne simbole, ali zar nije po ustavu Kraljevine CG drzavna zastava bila crveno-plavo-bijela?

  17. #17
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Kotor, SCG
    Posts
    1,366
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Zvanicna Zastava kraljevine Crne Gore:



    Crnogorska kapa:



    BLACK brim of the cap represents sorrow towards lost Kosovo battle in the year of 1389. RED color describes Serb blood spilled in mentioned battle. Five GOLD threads represent five centuries of Serb suffering under Turkish rule, while four GOLD Cyrillic letters C ( S ) in modern sense stand for slogan: "ONLY HARMONY SAVES THE SERBS".

    The name of Montenegrin cap was changed during the history, from Valjana and Bijela to Siska, Kariklija and Zavratka. Today this cap is known just as Montenegrin cap.

    In his capital work, Ljubomir Nenadovic said that the final model of Montenegrin cap, introduced by Petar II Petrovic Njegos, was a variation of the cap from Serb antiquity, worn in Risan, Boka Kotorska. From the time of Petar II Petrovic Njegos, Darevija (black brim) around red cap is a sign of sorrow towards lost Serb Empire while gold threads symbolize Serb suffering under Turkish yoke. (Ljubomir Nenadovic, On Montenegrins - Letters from Cetinje 1878, Novi Sad 1889, pages 49, 50). During the XIX and early XX century, Tepelak had been ornamented with the first letter of the nahija's name, with ruler's initials, owner's initials, Montenegrin coat of arms and symbol of entire Serbdom, four Cyrillic letters C ( S ).

    Kape koje su nosili KRALJ NIKOLA PETROVIC I KRALJICA MILENA NA SVOJEMU KRUNISANJU. OBRATITE PAZNJU OBADVIJE IMAJU 4S NA SEBI. KAPE SE CUVAJU U MUZEJU CETINJSKOG MANASTIRA:



    ZVANICNA HIMNA KRALJEVINE CRNE GORE - AUTOR KRALJ NIKOLA PETROVIC:

    Onamo, 'namo

    Onamo, 'namo, za brda ona,
    Govore da je razoren dvor
    Mojega cara : onamo, vele
    Bio je negada junacki dvor

    Onamo, 'namo!da vidju Prizren!
    Ta to je moje - doma cu doc
    Starina mila tamo me zove
    Tu moram jednom oruzan noc

    Onamo, 'namo - sa razvalina
    Dvorova carskih vragu cu rec:
    S ognjista milog bjezi mi, kugo,
    Zajam ti moram vracati vec

    Onamo, 'namo za brda ona,
    Kazuju da je zeleni gaj
    Pod nim se dizu Decani sveti,
    Molitva u njih prisvaja raj

    Onamo, 'namo! za brda ona,
    Gdje nebo plavi savija svog,
    Na srpska polja, na polja bojna,
    Onamo, braco, spremajmo hod!

    Onamo, 'namo, za brda ona,
    Pogazen konj'ma klikuje Jug
    U pomoc, djeco! u pomoc, sinci!
    Svetit me starca svet vi je dug

    Onamo, 'namo!-sablji za stara
    Njegova rebra da tupim rez
    Po turskim rebrim; da bjednoj radi
    Njom istom s ruku ras'jecam bez.

    Onamo'namo, za brda ona,
    Milosev, kazu; prebiva grob!
    Onamo!... Pokoj dobicu dusi
    Kad Srbin vise ne bude rob.

    Knez Nikola Petrovic Njegos (1876).


    Eto sad vidimo koliko ko zna o istoriji Crne Gore.

  18. #18
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    A kapu je projektovao glavom i braadom Njegos

  19. #19
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    11,590
    Thanks Thanks Given 
    561
    Thanks Thanks Received 
    3,088
    Thanked in
    1,621 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hari Krisna
    A kapu je projektovao glavom i braadom Njegos
    A to je tebi, kao, argument?

  20. #20
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    To su argumenti ovoga jadnika koji ponavlja i to da je himna bila Onamo namo

  21. #21
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Kotor, SCG
    Posts
    1,366
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Velite crnogorska kapa nema 4S? Pogledajte ove kape sa krunisanja Kralja Nikole i kraljice Milene. Sva sreca jedna slika govori uvijek bolje od 1000 rijeci. U lazi su kratke noge

  22. #22
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Trainspotting
    Posts
    1,887
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Evo nesto o kapi:

    Usmenijem, a i pismenijem putem, omoćavana je legenda da deravija na crnogorskoj kapi označava "korotu za Kosovom", a četiri ognjila oko krsta, na tepeluku, da predstavlja početna slova riječi "samo sloga Srbina spasava". Pošto se ova neozbiljna legenda uzima kao "dokaz" za ozbiljne stvari (vezuje i za Njegoševo ime), nužno je objasniti njezine osnove...


    ...Tek poslije "ujedinjenja", preko proizvođača kapa, nametnut je dio iz grba Kraljevine Srbije (krst sa četiri ognjila), namjesto zvijezde ili inicijala kralja Nikole I, mada su i tada mnogi zadržali svoje inicijale ili šestokraku zvijezdu, koja je stvarno, izvorno etnografsko obilježje, dok krst i ognjila predstavljaju izraz unitarističke velikosrpske prevlasti. "Ujedinitelji" su dodali kapi crnogorskoj strani elemenat, uzet iz grba Kraljevine Srbije – krst sa četiri ognjila, kao "nacionalno znamenje".

    Iako su nauci poznate činjenice, da stari srpski grb čine srebrni krst i četiri ognjila, na crvenom polju, ipak o tome moramo nešto reći, jer romantika je "pretvorila" ognjila u "slova zlatna".

    Mavro Orbini je uzeo iz dijela Sebastiana Munstera Cosmographia (1544) grb sa četiri ognjila (kod Munsteraje sastavni dio turskoga grba) i proglasio ga srpskijem grbom. Stojan Novaković kaže za postupak M.Orbinija, da je "Srbiji kao i drugim državama njenoga susedstva grb krsta s ocilima načinio, držeći se, može biti kojega gore navedenih znaka starine, s kojim je on bio vrlo slobodno i bez ikakvih obzira rukovao…Može se gotovo kao izvesno smatrati da je M.Orbini prvi krst s ocilima nacrtao na štitu i proglasio ga kao grb Srbije"… Najstarije objašnjenje ocila nalazi se u knjizi P.Ritera Stematographia, Beč 1701. Kao ispod svakoga drugog, tako i on ispod grba Srbije načinio je četiri latinska stiha: "Signa crucem calybsque rubro fert Servia campo" ("Na crvenom polju Srbija nosi znake krsta i ognjila".) Pomenuto dijelo P.V.Rihtera bilo je vrlo popularno, i na njemu se zidala nacionalna romantika. Ovi grb, srebrni krst su četiri ognjila na crvenom polju, uzeo je Mojsije Petrović za grb Biogradske mitropolije (1777).

    Ustavom od 1835. Krst sa četiri ognjila postao je grb vazalne kneževine Srbije: "Grb narodni predstavlja krst na crvenom polju, a među krakovima krsta po jedno ognjilo okrenuto krstu". Poslije proglašenja Srbije kraljevinom (1832), ovi grb je uljegao kao detalj novoga grba, te je ostao u grbu Kraljevine Srbije do kraja njezinoga postojanja. Unešen je i u grb bivše Kraljevine SHS, odnosno Jugoslavije. A u članu osmom Ustava SR Srbije opisan je grb, đe stoji: "Nad sunčanijem zracima je štit na kome su pravilno rasporedjena četiri ocila". Srebrni krst i četiri ognjila nalazi se i danas u grbu Srpske pravoslavne crkve.

    Vidimo, dakle, da se kao "simbol" na crnogorskoj kapi protura isječak jednoga drugoga naroda. Međutijem, srpski narod je iz svoga grba bio uklonio krst, a na crnogorskijem kapama se i sada viđa!

    Iako su navedene činjenice o nastanku heraldičkoga znaka, krsta i četiri ognjila, poznati, ipak ima jedan broj ljudi koji to ne znadu, pa i danas poju onu "pjesmu" o "četiri slova zlatna" koja su "jedno drugom okrenula leđa". Takvo "čitanje" ognjila bilježi još Đuzepe Barbanti – Brodano, u knjizi Garibaldinci na Drini 1876. U Napomenama i komentarima uz ovu knjigu, Milan Ž. Živadinović daje ispravku takvoga tumačenja nekadašnjega srpskoga grba. Održavanju toga pogrješnoga tumačenja doprinijeli su i drugi, kao što je Radosav Grujić, koji u Stanojevićevoj Narodnoj enciklopediji daje takvo "objašnjenje" grba.
    --------------------------------------------------

    Moram reci da mi autor ovog teksta, Dr Danilo Radojević , djeluje kao neki izrazeni antisrbin, a i dosta stvari u ovom tekstu bi se moglo podvuci kao sumnjivo po pitanju vjerodostojnosti, ali ko zna... mozda ima tu necega. U svakom slucaju, crnogorskoj omladini, koja je slicne politicke orjentacije kao i on, daje dosta materijala za kreiranje njihove sopstvene teorije o "crnogorskoj kapi", pa neka mu bude.
    Volio bih da cujem ako ima nekih drugih podataka koji se kose sa ovim, mada sam vec vidio ovaj tekst na engleskom. Mrzi me da dalje kopam po netu...

  23. #23
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    11,590
    Thanks Thanks Given 
    561
    Thanks Thanks Received 
    3,088
    Thanked in
    1,621 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Sick-Boy
    ...

    ...Tek poslije "ujedinjenja", preko proizvođača kapa, nametnut je dio iz grba Kraljevine Srbije (krst sa četiri ognjila), namjesto zvijezde ili inicijala kralja Nikole I
    ...
    Za ovo ti garantujem da je cista laz. Bar kapa sa cetiri ocila starijih od 1918. po Crnoj Gori ne fali.

    Uostalom, eto ih gore na kapama koje su nosili Nikola I i zena mu.

  24. #24
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    11,590
    Thanks Thanks Given 
    561
    Thanks Thanks Received 
    3,088
    Thanked in
    1,621 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hari Krisna
    To su argumenti ovoga jadnika koji ponavlja i to da je himna bila Onamo namo
    A fotografije?

  25. #25
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Puerto Maldonado
    Posts
    5,257
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ja mislim da je Moldavka te kape shila a posle ih je Milo svercova

Page 1 of 4 1234 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •