Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 25 of 39

Thread: Nova zastava-grb Crne Gore, VEKTORSKI, HITNO!

  1. #1
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Beograd - HN
    Posts
    190
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Nova zastava-grb Crne Gore, VEKTORSKI, HITNO!

    Pozdrav svima

    Hitno bi mi trebao novi grb Crne Gore u vektorskom formatu (EPS, AI, CDR...). Zvali smo sve moguce drzavne institucije ali niko to nema, pa cak ni skupstina :? gdje su nam rekli da to i njima treba ali nemaju...

    Unaprijed zahvalan
    Ivan Scekic
    Studio X Design
    [email protected]

  2. #2
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    cikotic city
    Posts
    1,890
    Thanks Thanks Given 
    21
    Thanks Thanks Received 
    6
    Thanked in
    6 Posts

    Default

    koleZa, i mojoj ce to firmi brzijaH danaH bit potrebno, pa ako ga nabavis molim te javljaj na PM pa da mi posaljes ako ti ne bude frka.
    inace znam da su zastave radili u Cetinje, mora da oni imaju vektorski, ako su radili preko racunara naravno...
    C9H13NO3

    One world, Two wheels

  3. #3
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    2,488
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    vrlo vjerovatno jer da ih rucno siju trebalo bi im 100 godina
    Together we can defeat capitalism ...

  4. #4
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Kazahstan(Selo u Kuchima)
    Posts
    358
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Chegevara
    vrlo vjerovatno jer da ih rucno siju trebalo bi im 100 godina
    heheh, bash tako
    a zamisli sjutra kad ti dfijete dodje sa domacim iz Pozbnavanja prirode i drushtva (ili kako li ce se to tada zvati ) dje treba da nacrta grb i zastavu.
    E pa ima da je*#^% majku toj uciteljici!!!

  5. #5
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    [Kotor]
    Posts
    638
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ja jos nisam vidio ni kako izgleda...

  6. #6
    Join Date
    May 2004
    Posts
    5,882
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    prelijepo izgleda
    "Life's but a walking shadow, a poor player, that struts and frets his hour upon the stage, and then is heard no more; it is a tale told by an idiot, full of sound and fury, signifying nothing".

  7. #7
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by [azzo-kSv
    ]ja jos nisam vidio ni kako izgleda...
    Evo ti pa vid.i


    PS.
    Scele probaj u Pobjedi trebalo bi da imaju ili na podforum Cetinje neko ce pomoci.

  8. #8
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Puerto Maldonado
    Posts
    5,257
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    sa srecom

  9. #9
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    MNE
    Posts
    305
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default







    Nova Crnogorska zastava vraća se crnogorskim tradicijama iz XIX. stoljeća, Zastava je crvena sa zlatno-žutim obrubom širine 1/20 ukupne visine zastave. U sredini se nalazi grb, čija je visina jednaka 2/3 visine zastave. Grb je još jedna varijacija grba dinastije Petrović: u crvenom polju zlatni dvoglavi orao u desnoj kandži drži zlatno žezlo, a u lijevoj plavu kraljevsku jabuku zlatno okovanu i sa zlatnim križem, iznad glave nalazi se kraljevska kruna, na štitu na prsima u plavom na zelenom podnožju zlatni lav u prolazu.
    Zakon daje samo opis grba i zastave, a zadužuje crnogorsku Vladu da u roku od 60 dana izda grafičke pojedinosti, tako da su slike ovdje rekonstrukcije i konačni izgled mogao bi biti bitno drugačiji.


    Toliko od mene...nadam se da sam bila od pomochi
    :wink:

  10. #10
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    2,488
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Nisi bila od pomoci jer nam je potreban vektorski EPS, AI, CDR a ne rasterski format
    Together we can defeat capitalism ...

  11. #11
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    12,695
    Thanks Thanks Given 
    2,099
    Thanks Thanks Received 
    1,062
    Thanked in
    499 Posts

    Default

    zahvali joj se barem...

  12. #12
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    2,488
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by DJuzla
    zahvali joj se barem...
    hvala
    Together we can defeat capitalism ...

  13. #13
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Toshin Bunar
    Posts
    1,027
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    uh, suze ce mi na ochi od srece... :cry:
    "Dobro veče." - Milka Canić, supervizor "Muzičke slagalice"

  14. #14
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Beograd - HN
    Posts
    190
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ...i na kraju smo zavrsili kod nekog Zekovica sa Cetinja koji je pravio ove zastave sto su se pojavile po gradu, ali on nije htio da nam da vektorski format. Bez obrazlozenja, naravno. Samo je rekao "Aaaaa....ne ne ne..." i spustio slusalicu :? :roll: :?

    Sve u svemu, potraga se nastavlja...nego mi je sve ovo smijesno, svima treba (cak i drzavnim institucijama), niko ga nema, a eto jedini covjek koji ga ima nece da ga da. I shto da se radi...? :?:

  15. #15
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica, Crna Gora
    Posts
    364
    Thanks Thanks Given 
    43
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Nista no Illustrator ili Corel u shake pa lagano
    Nije lepo da budem lud a da ja to ne znam...
    Moj blog

  16. #16
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    SPOJSIS
    Posts
    604
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    SAMO TE RESICE DA SE NE ZABORAVE NA ZASTAVU KA STOLJNAK DA BUDE TO JE VRLO BITAN DETALJ TO CE NAS OD SVIJETA ODVAJAT
    OD BLATA CETE ME PRAVIT MENE BITI NECE
    http://cgm.cs.mcgill.ca/~godfried/agifs/piss.gif

  17. #17
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    2,068
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mikelly
    Quote Originally Posted by Chegevara
    vrlo vjerovatno jer da ih rucno siju trebalo bi im 100 godina
    heheh, bash tako
    a zamisli sjutra kad ti dfijete dodje sa domacim iz Pozbnavanja prirode i drushtva (ili kako li ce se to tada zvati ) dje treba da nacrta grb i zastavu.
    E pa ima da je*#^% majku toj uciteljici!!!
    taman tako
    mada se iskreno nadam da moje dijete nece imati takvih problema

  18. #18
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    2,068
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by cupka






    Nova Crnogorska zastava vraća se crnogorskim tradicijama iz XIX. stoljeća, Zastava je crvena sa zlatno-žutim obrubom širine 1/20 ukupne visine zastave. U sredini se nalazi grb, čija je visina jednaka 2/3 visine zastave. Grb je još jedna varijacija grba dinastije Petrović: u crvenom polju zlatni dvoglavi orao u desnoj kandži drži zlatno žezlo, a u lijevoj plavu kraljevsku jabuku zlatno okovanu i sa zlatnim križem, iznad glave nalazi se kraljevska kruna, na štitu na prsima u plavom na zelenom podnožju zlatni lav u prolazu.
    Zakon daje samo opis grba i zastave, a zadužuje crnogorsku Vladu da u roku od 60 dana izda grafičke pojedinosti, tako da su slike ovdje rekonstrukcije i konačni izgled mogao bi biti bitno drugačiji.


    Toliko od mene...nadam se da sam bila od pomochi
    :wink:
    vec kad si toliko upucena volio bih da mi ti ili neko ko zna, odgovorite na neka pitanja, cisto da mi pomognete da prosirim znanje

    1) Kako je nastao crnogorski grb?
    2) Koje su to bile njegove varijacije kroz istoriju?
    3) Ako se za dan drzavnosti uzima 13 jul 1878 godine, (datum medjunarodnog priznanja Crne Gore na berlinskom kongresu), da li su i tada ovako izgledali Crnogorski drzavni grb i zastava, i koja je bila himna u to vrijeme?
    4) Kako glasi tekst nove himne?

    unaprijed zahvalan

  19. #19
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    NYC, Manhattan/ PG
    Posts
    1,175
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    nestrpljivo cekam odgovore na pitanja sto je Hombre postavio.

    ps. A ja imam zastavu sa bijelim/zutim grbom,znaci ne valja?

  20. #20
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    MNE
    Posts
    305
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hombre
    vec kad si toliko upucena volio bih da mi ti ili neko ko zna, odgovorite na neka pitanja, cisto da mi pomognete da prosirim znanje
    1) Kako je nastao crnogorski grb?
    2) Koje su to bile njegove varijacije kroz istoriju?
    3) Ako se za dan drzavnosti uzima 13 jul 1878 godine, (datum medjunarodnog priznanja Crne Gore na berlinskom kongresu), da li su i tada ovako izgledali Crnogorski drzavni grb i zastava, i koja je bila himna u to vrijeme?
    4) Kako glasi tekst nove himne?

    unaprijed zahvalan

    Kad bi promijenio literaturu od vechernjih novosti i mraka,vjerovatno ne bi imao ovoliko pitanja :wink:
    Nisam bash toliko upuchena…samim tim shto se istorijski podatci umnogome razlikuju,narochito kad je u pitanju Crna Gora i njena istorija. :?
    Ovo su podatci koje si mogao i sam nachi na netu,ali evo da ti pomognem i prosvijetlim mlade crnogorce. :P


    Istorija drzavnog grba Crne Gore pocinje sa dinastijom Crnojevica XV v. Porodicni grb Crnojevica (krunisani zlatni dvoglavi orao na crvenoj podlozi) postavio je osnov crnogorske drzavne heraldike. U Crnoj Gori, kao simbol drzave, ustaljen je dvoglavi orao. Dolaskom na vlast dinastija Petrovic-Njegos preuzima zlatnog dvoglavog orla za drzavni simbol. Vladika Danilo na prsima zlatnom dvoglavom orlu dodaje Veliki grb (stit, kruna, plast) porodice Petrovic-Njegos, dok njegov naslednik vladika Sava vrsi velike izmjene na grbu. Sa prsiju skida Veliki grb porodice Petrovic, a u kandzama dodaje skiptar i saru (carsko jaje). Vladika Sava dodaje jos jedan simbol koji se zadrzao do danasnjih dana - zlatni lav u hodu. Zlatnog lava je stavio ispod zlatnog dvoglavog orla. Dolaskom Petra I na vlast opet dolazi do reorganizacije grba. Sa orla skida carske insignije, a na prsima orla stavlja Srednji grb (stit sa krunom) Petrovic-Njegosa dok lava u hodu zadrzava.
    Knjaz Danilo je, takodje, reorganizovao grb. Na prsima zlatnog dvoglavog orla dodao je stit u kome je na plavoj podlozi zlatni lav u hodu na zelenoj povrsini. U jednoj kandzi orao drzi saru, a u drugoj mac i skiptar.
    U doba knjaza - kralja Nikole, skida se mac, a kasnije, Ustavom iz 1905. mijenja se boja orla (iz zlatne u srebrnu) i boja podloge stita na kome je lav - umjesto plave crvena.
    Ustavom iz 1993. godine, nastavlja se "tradicija" kralja Nikole. Proglaseni grb je krunisani srebrni dvoglavi orao sa sarom u jednoj i skiptarom u drugoj kandzi. Na prsima je crveni stit sa lavom u pokretu.
    Zastave, kao drzavni simbol, uvode se tek od vremena Petra II Petrovica-Njegosa. Do njegovog vremena, glavna crnogorska zastava je alaj-barjak. Na alaj-barjaku je postojao samo jedan simbol - krst. Crnogorci su se okupljali pod "krstasem" bilo na zborovima ili pred bitke. Prvi zabiljezeni opis crnogorske zastave je iz vremena Scepana Malog, bijela sa crvenim okvirom a na vrhu koplja zlatni krst. Sljedeci je iz 1838, blijedo-zuti sa malim crvenim krstom. Sljedeci opis nalazimo 1876. i to crveni sa bijelim krstom. Za vrijeme knjaza Danila na alaj-barjak se mjesto krsta stavlja dvoglavi orao sa inicijalima DI (Danilo I) na grudima, a ispod lav u pokretu. Knjaz/kralj Nikola u svoje vrijeme pravi veliki broj razlicitih zastava. Prva od varijanti je kao Danilova samo umjesto inicijala DI stavlja NI (Nikola I). Vec oko 1910. godine pojavljuju se dvije nove varijante i to trobojnice (crvena, plavetna i bijela) sa dvoglavim orlom i na grudima NI, a ispod lav u pokretu na (heraldicku) lijevu stranu. Druga je dvoglavi orao, a ispod inicijali NI.


    [size=6]13.jul 1878 [/size]god. na medjunarodnom kongresu u Berlinu velike sile priznale su nezavisnost Crne Gore sa stanovishta medjunarodnog prava,a samim tim Crna Gora je dobila svoj individualitet i identitet,medjunarodnu afirmaciju,znachi potvrdu i legitimaciju o svojoj drzhavnosti. :idea:

    Shto se himne tiche,vjerovatno pikirash na pjesmu “Onamo,namo”,ili pak neshto treche,koliko ja znam u to vrijeme je bila u opticaju himna “Ubavoj nam Crnoj Gori”,a i ne vjerujem u tvoju neupuchenost i na detalje koji govore o izvornoj narodnoj pjesmi “Oj Svijetla majska zoro” i svim njenim obradama,ali za tvoju informaciju a i svih ostalih,slagali se ili ne ovo je zvanichno. :arrow:



    -Državni grb ce biti dvoglavi zlatni orgao sa krunom nad glavama, sa skiptrom i zezlom u jednoj kandzi i sarom, globusom ili kuglom u drugoj kandzi, sa stitom na grudima orla na kojemu se nalazi zlatni lav koji hoda po zelenoj travi iznad kojega je plavo nebo;
    - državna himna ce biti pjesma “Oj svijetla majska zoro”;
    - zastava Crne Gore ce biti crvene boje sa zlatnim obrubom i državnim grbom na sredini u omjeru duzine i sirine 2:1;
    - Dan drzavnosti Crne Gore bice 13. jul, dan kada je Crna Gora priznata na Berlinskom kongresu 1878., kao i dan kada je crnogorski narod 1941. godine digao ustanak protiv italijanskih okupatora. :!:

  21. #21
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Kazahstan(Selo u Kuchima)
    Posts
    358
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by cupka

    Grb je još jedna varijacija grba dinastije Petrović: u crvenom polju zlatni dvoglavi orao u desnoj kandži drži zlatno žezlo, a u lijevoj plavu kraljevsku jabuku zlatno okovanu i sa zlatnim križem...
    i ja bih postavio jedno pitanje:

    da li se pri ulasku u crkvu na kojoj ce biti istaknuta zastava sa ovakvim grbom ljudi KRIZAJU ili krste ?


    -=------------------
    ps. chupka, dje mi je cd?

  22. #22
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    MNE
    Posts
    305
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    To chesh morat` da pitash komshije hrvate :P
    Mene je neshto bilo mrzno da prevodim na crnogorski ionako pojedini ne bi razumjeli.:wink:

  23. #23
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    NYC, Manhattan/ PG
    Posts
    1,175
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Zasto je cupka postavila jednu sliku sa zelenom, plavom pozadinom kod lava (i objasnila sve kako i zasto) a Hari je postavio drugu sliku sa crnim tim istim a opet vidim u pobjedi je zastava ista ova sto je Hari postavio.
    Koja je u stvari tacna?
    Muke ove...

  24. #24
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    MNE
    Posts
    305
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    greshka

  25. #25
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Trainspotting
    Posts
    1,887
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by tastatura
    SAMO TE RESICE DA SE NE ZABORAVE NA ZASTAVU KA STOLJNAK DA BUDE TO JE VRLO BITAN DETALJ TO CE NAS OD SVIJETA ODVAJAT
    Hahaha... :lolblue: Dobru si mi ideju da' za stoljnjak, majstore.

    Mikelly, prekriženi smo mi odavno. Zato ja velim da bi najbolja za himnu bila ona melodija iz "Otpisani". Originalna je, radio ju je Milivoje Mića Marković, džez kompozitor.., ali on nije naš čovjek... on je srbin. :wink:

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •