Page 74 of 89 FirstFirst ... 246470717273747576777884 ... LastLast
Results 1,826 to 1,850 of 2206

Thread: Pivo(pije)

  1. #1826
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    24,967
    Thanks Thanks Given 
    1,364
    Thanks Thanks Received 
    1,674
    Thanked in
    952 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bluemoon View Post
    Mnogo dobar čovjek i lokal iz kojeg mi je najljepši pogled na Pivsko Jezero.
    Kako može biti ljepši iz Zvona nego iz Sidra?

    A Rade je top lik

  2. The Following User Says Thank You to stefke For This Useful Post:


  3. #1827
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    13,246
    Thanks Thanks Given 
    15,162
    Thanks Thanks Received 
    3,775
    Thanked in
    2,701 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mile_Djikanovic View Post
    A opet ni ljudima ne možeš zamjeriti što na ovoliku inflaciju kupuju najjeftinije po principu daj šta daš. Sigurna budi da ne gledaju ni sadržaj ni rokove, neke su druge stvari prioritetnije.

    Lijepe su pare potrebne za kraft pivaru nekog ozbiljnijeg kapaciteta, skupa je to oprema ako će da se radi ozbiljno. Skoknuću neđe da pogledam, ako dozvoljavaju ulaz posjetiocima.
    E da,Podgoričko Pivo i Paun su ozbiljne pivare iz te priče što se tiče da ima što da se vidi od linije tako da preporuka za posjetu.
    Akademija isto no tu je sve transparentno u samom lokalu.
    No pasaran!

  4. #1828
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    2,642
    Thanks Thanks Given 
    94
    Thanks Thanks Received 
    840
    Thanked in
    499 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mile_Djikanovic View Post
    Rekao bih da je glavni razlog receptura i dobijanje ciljanog ukusa. Krupica omekšava ukus i daje određenu slatku notu, što mislim da Nikšićkom odgovara zbog jačine. Takođe ima efekat na boju i bistrinu piva.

    Isključivo slad bi bila skuplja opcija i moglo bi ići kao premium varijanta, kako je npr. urađeno sa Lav pivom. Volio bih je probati što ne znači nužno da bi nam se sviđela više od postojeće.




    Nema tu velike filozofije, kao što u kuhinji imaš opremu da skuvaš obrok, tako u pivarama postoje pogoni za proizvodnju. Da li ćeš za ručak skuvati pasulj gušće ili rjeđe, manje ili više začinjen, je na kraju stvar tvojih preferencija. Da sjutra kojim slučajem nestane kukuruza (nekome riže ili pšenice) siguran budi da se nijedna pivara ne bi zatvorila jer taj uticaj nije toliki koliko pretpostavljaš.

    Krupica se dozira u određenom procentu koji je mnogo niži od procenta ječma, da je suprotno proizvod ne bi bio pivo. U odbranu Tuborgu, ima dovoljno ječma i hmelja.

    Kraft piva su priča za sebe, pogotovo na malim tržištima kao što je naše. Problem je što iako napraviš odličnu recepturu i proizvod, cjenovno mora biti značajno iznad kako bi se pokrili osnovni troškovi uz vjerovatno simboličnu maržu proizvođača. Na ovo dodatno ide marža prodavca i sve ostale peripetije.

    Kapu skidam ljudima koji se u CG bave kraftom kao primarnom djelatnošću...
    ovo nije toliko iz moje glave već priča pričana sa tehnolozima.coors ima svoju standardizovanu proizvodnju sa standardizovanim pogonima i svako odstupanje iziskuje nove pogone.zato se u trebjesi i dalje proizvodi apatinsko i jelen jer je sve isto samo je voda razlika,uz minimalnu promjenu recepture.

    što se tiče čelareva,takođe i dalje stojim uz moju hiperbolu da se radi o dnu dna jer imam informacije donekle iz prve ruke (pogađaš,opet tehnolozi).čelarevo kao primarni oem štedi đe može i ne može,uz najjeftinije sirovine jer se na tržištu bori cijenom i marketingom.jedino gore od toga mogu klot kukuruzna piva koja se proizvode i u čelarevu,hrvatskoj,poljskoj đe se baš ne vodi računa niočemu sem o količini...

    poenta cijele ove priče da je nikšićko,iako je u pitanju industrijski lager,premija i trebamo sve nogama u knopr što ga imamo.dal može bolje može i treba naravno ali treba ih puštit koju godinu da se oporave od belgijanaca i da likovi iz coorsa ukapiraju da mogu da pregaze konkurenciju ne cijenom nego kvalitetom,a skromnost se lako dobije,samo se napljanite sa kojom limenkom ovih dunavskih piš*ća ništa meni ne vjerujte.

  5. The Following User Says Thank You to umart For This Useful Post:


  6. #1829
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Niksic/Podgorica
    Posts
    622
    Thanks Thanks Given 
    306
    Thanks Thanks Received 
    284
    Thanked in
    120 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by umart View Post
    ovo nije toliko iz moje glave već priča pričana sa tehnolozima.coors ima svoju standardizovanu proizvodnju sa standardizovanim pogonima i svako odstupanje iziskuje nove pogone.zato se u trebjesi i dalje proizvodi apatinsko i jelen jer je sve isto samo je voda razlika,uz minimalnu promjenu recepture.

    što se tiče čelareva,takođe i dalje stojim uz moju hiperbolu da se radi o dnu dna jer imam informacije donekle iz prve ruke (pogađaš,opet tehnolozi).čelarevo kao primarni oem štedi đe može i ne može,uz najjeftinije sirovine jer se na tržištu bori cijenom i marketingom.jedino gore od toga mogu klot kukuruzna piva koja se proizvode i u čelarevu,hrvatskoj,poljskoj đe se baš ne vodi računa niočemu sem o količini...

    poenta cijele ove priče da je nikšićko,iako je u pitanju industrijski lager,premija i trebamo sve nogama u knopr što ga imamo.dal može bolje može i treba naravno ali treba ih puštit koju godinu da se oporave od belgijanaca i da likovi iz coorsa ukapiraju da mogu da pregaze konkurenciju ne cijenom nego kvalitetom,a skromnost se lako dobije,samo se napljanite sa kojom limenkom ovih dunavskih piš*ća ništa meni ne vjerujte.
    Pitaj tehnologe kako može biti standardizovano ako upravo Coors, koji si uzeo za primjer, u recepturi koristi kukuruzni sirup, koji npr. ne koriste u Evropi.
    Sa druge strane, oni proizvode piva sa 100% sladom širom Evrope, kao i ona sa određenim procentom krupice, u istim pogonima.

    Što se sirovina tiče, tvrdim da su pivarama u okruženju u 80% slučajeva identični dobavljači žitarica, ostavljam 20% mogućnosti da se koriste različiti kukuruzni mlinovi. Što se sladara tiče, u bližem okruženju postoje bukvalno dvije. Ječam koji se sladuje je skuplji i namjenski se uzgaja ta pivarsku industriju. Tu ne bi trebalo biti značajnijih varijacija u kvalitetu - tj. ako je dobar i kvalitetan rod, dobar je za sve, i suprotno. Slično je za kukuruz koji se melje, znaju se specifikacije za ljudsku ishranu i može biti bolji ili lošiji, zavisno od godine.

    Želim reći da teško da neko može doći i reći - daj mi najjeftiniji slad, ili najjeftiniju krupicu i da je taj kvalitet manje više jednak za sve u regiji.

    Mislim da je Nikšićko najbolje što možete dobiti u tom segmentu i po toj cijeni, no ukusi i očekivanja su različiti te ono što je najbolje meni ne mora nužno biti drugome.
    "The best argument against Democracy is a five-minute conversation with the average voter."

  7. The Following User Says Thank You to Mile_Djikanovic For This Useful Post:


  8. #1830
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Podgorica Mother of Needy
    Posts
    8,281
    Thanks Thanks Given 
    710
    Thanks Thanks Received 
    537
    Thanked in
    389 Posts

    Default

    Čuš, nefiltrirano... Kao da je to nešto dobro. Logika je filtrirano ili nefiltrirano - filtrirano, ada nisu ga bez neke filtrirali, svakako je pasterizovano, vidim na etiketi, znači zdravije nije, samo fora neka. Uzmeš ono tamno i ako te glava ne zaboli nisi popio dovoljno. Ali samo Nikšićko. A tehnolozi samo nek su zdravo, ka ekspertska vlada

    Sent from my Redmi 6 using Tapatalk
    If there's two things that I hate-
    It's havin' to cook, and tryin' to date...​

  9. #1831
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Buduća Autonomna Pokrajina Boka Kotorska
    Posts
    8,267
    Thanks Thanks Given 
    1,361
    Thanks Thanks Received 
    1,816
    Thanked in
    838 Posts

    Default

    Evo da se nadovežem i ja, godinama sam rado pio Nikšićko, sada ga godinama izbjegavam. Probam ja ponovo tu i tamo, da vidim kako stoje stvari ali jok, ne ide. Ubedljivo najgore je u periodu od juna do septembra, pretpostavljam zbog sezonske hiperprodukcije ne stigne da odleži. Gledam pjenu kakva je, što od točenog, što od flaširanog - krupni balončići, nepostojana, brzo pada.
    To je jedino pivo na tržištu od koga me želudac zaboli, a da ne stignem da ga popijem do kraja, a pijem sve, od stouta do lagera, ništa mi mrsko nije.
    Od lagera kod nas u CG, češki Badvajzer je broj jedan.

    Što se nefiltriranog piva generalno tiče, prijatelj koji drži kraft pivaru HN se kune da u pitanju nije ništa drugo do lijenost. Znači pivo ničim ne dobija na kvalitetu time što se preskoči filtracija, koja je inače poželjan proces jer odstranjuje nepoželjne materije.

    Sent from my SM-S901E using Tapatalk
    Last edited by guvarana; 09-06-23 at 20:09.
    Those about to rock, we salute you!

  10. The Following 2 Users Say Thank You to guvarana For This Useful Post:


  11. #1832
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    7,805
    Thanks Thanks Given 
    10,957
    Thanks Thanks Received 
    5,170
    Thanked in
    2,412 Posts

    Default

    A da se povuče paralela:nefiltrirano pivo–integralni hljeb.Bijeli hljeb je bio in dugo godina jer je to nekad davno bio "kolač" kolko je teško bilo doć do "bijelog" brašna?
    Ili da se ja ipak sam isključim sa teme zbog ove analogije

    Sent from my 2201117TY using Tapatalk

  12. #1833
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    13,246
    Thanks Thanks Given 
    15,162
    Thanks Thanks Received 
    3,775
    Thanked in
    2,701 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by joni View Post
    A da se povuče paralela:nefiltrirano pivo–integralni hljeb.Bijeli hljeb je bio in dugo godina jer je to nekad davno bio "kolač" kolko je teško bilo doć do "bijelog" brašna?
    Ili da se ja ipak sam isključim sa teme zbog ove analogije

    Sent from my 2201117TY using Tapatalk
    Nije daleko od istine analogija.
    No pasaran!

  13. #1834
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Podgorica Mother of Needy
    Posts
    8,281
    Thanks Thanks Given 
    710
    Thanks Thanks Received 
    537
    Thanked in
    389 Posts

    Default

    Nije, no ste godinama pili \hajniken, karlsberg, poneko Badvajzer i Ono ono Tuborg pa su vam omekšali živci.
    If there's two things that I hate-
    It's havin' to cook, and tryin' to date...​

  14. #1835
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Podgorica Mother of Needy
    Posts
    8,281
    Thanks Thanks Given 
    710
    Thanks Thanks Received 
    537
    Thanked in
    389 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by guvarana View Post
    Evo da se nadovežem i ja, godinama sam rado pio Nikšićko, sada ga godinama izbjegavam. Probam ja ponovo tu i tamo, da vidim kako stoje stvari ali jok, ne ide. Ubedljivo najgore je u periodu od juna do septembra, pretpostavljam zbog sezonske hiperprodukcije ne stigne da odleži. Gledam pjenu kakva je, što od točenog, što od flaširanog - krupni balončići, nepostojana, brzo pada.
    To je jedino pivo na tržištu od koga me želudac zaboli, a da ne stignem da ga popijem do kraja, a pijem sve, od stouta do lagera, ništa mi mrsko nije.
    Od lagera kod nas u CG, češki Badvajzer je broj jedan.

    Što se nefiltriranog piva generalno tiče, prijatelj koji drži kraft pivaru HN se kune da u pitanju nije ništa drugo do lijenost. Znači pivo ničim ne dobija na kvalitetu time što se preskoči filtracija, koja je inače poželjan proces jer odstranjuje nepoželjne materije.

    Sent from my SM-S901E using Tapatalk
    Ne može u prodavnicu bit nešto što nije termički obrađeno liše voća i povrća, sokovi, varenika, čokolada, keks, leb, rakija (aj rakija ne mora ne znam sad), pivo, pasterizacija ubije sve to što valja ali i što ne valja, nefiltrirano je fora samo, jedino ako neko voli taj ukus, o ukusima bla bla de gustibus non est disputidanbumn
    If there's two things that I hate-
    It's havin' to cook, and tryin' to date...​

  15. #1836
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Montenegro, Podgorica, Centar
    Posts
    13,471
    Thanks Thanks Given 
    3,826
    Thanks Thanks Received 
    3,066
    Thanked in
    1,302 Posts

    Default

    Uzeh na aerodromu u Briselu, volim takao da donesem poneko da se izgušta. Ovaj Kwak ima najjaču čašu...
    --------------->
    <---------------
    Odavde dovde...

  16. The Following User Says Thank You to Ben Dover For This Useful Post:


  17. #1837
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Buduća Autonomna Pokrajina Boka Kotorska
    Posts
    8,267
    Thanks Thanks Given 
    1,361
    Thanks Thanks Received 
    1,816
    Thanked in
    838 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Raulio View Post
    Ne može u prodavnicu bit nešto što nije termički obrađeno liše voća i povrća, sokovi, varenika, čokolada, keks, leb, rakija (aj rakija ne mora ne znam sad), pivo, pasterizacija ubije sve to što valja ali i što ne valja, nefiltrirano je fora samo, jedino ako neko voli taj ukus, o ukusima bla bla de gustibus non est disputidanbumn
    Bezveze ti je priča, riječ je o nefiltriranom pivu, pasterizaciju niko nije pominjao. U svakom slučaju, pasterizacija ne uklanja ostatke suve materije, nego ubija patogene...

    Sent from my SM-S901E using Tapatalk
    Those about to rock, we salute you!

  18. The Following User Says Thank You to guvarana For This Useful Post:


  19. #1838
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    13,246
    Thanks Thanks Given 
    15,162
    Thanks Thanks Received 
    3,775
    Thanked in
    2,701 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by guvarana View Post
    Bezveze ti je priča, riječ je o nefiltriranom pivu, pasterizaciju niko nije pominjao. U svakom slučaju, pasterizacija ne uklanja ostatke suve materije, nego ubija patogene...

    Sent from my SM-S901E using Tapatalk
    Da samo ime filtracija/filter.

    I nefiltrirano je prošlo jedan vid filtracije samo nije onu zbog koje i u čaši izgleda gušče od klasičnog.To je kao sa gustim i bistrim sokovima.
    No pasaran!

  20. #1839
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Montenegro, Podgorica, Centar
    Posts
    13,471
    Thanks Thanks Given 
    3,826
    Thanks Thanks Received 
    3,066
    Thanked in
    1,302 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ben Dover View Post
    Uzeh na aerodromu u Briselu, volim takao da donesem poneko da se izgušta. Ovaj Kwak ima najjaču čašu...
    Zaboravih li foto zaboravih
    --------------->
    <---------------
    Odavde dovde...

  21. The Following 2 Users Say Thank You to Ben Dover For This Useful Post:


  22. #1840
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    13,246
    Thanks Thanks Given 
    15,162
    Thanks Thanks Received 
    3,775
    Thanked in
    2,701 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ben Dover View Post
    Zaboravih li foto zaboravih
    Zanimljiva je priča koja stoji u pozadini za čašu ne znam jesi znao.Datira još iz vremena kočija i konja jer su se tako "vozili".
    Lokalni gostioničar je razvio posebnu čašu koju bi kočijaši mogli lako držati (jer bi nosili debele rukavice za kontrolu konja) a staklo je oblikovano tako da se može pričvrstiti za kočiju.

    Drveni stalak je uveden kasnije kako bi se nastavila tradicija.



    No pasaran!

  23. The Following 2 Users Say Thank You to Bluemoon For This Useful Post:


  24. #1841
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Montenegro, Podgorica, Centar
    Posts
    13,471
    Thanks Thanks Given 
    3,826
    Thanks Thanks Received 
    3,066
    Thanked in
    1,302 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bluemoon View Post
    Zanimljiva je priča koja stoji u pozadini za čašu ne znam jesi znao.Datira još iz vremena kočija i konja jer su se tako "vozili".
    Lokalni gostioničar je razvio posebnu čašu koju bi kočijaši mogli lako držati (jer bi nosili debele rukavice za kontrolu konja) a staklo je oblikovano tako da se može pričvrstiti za kočiju.

    Drveni stalak je uveden kasnije kako bi se nastavila tradicija.



    Nijesam znao ovu konkretnu pricu... Ipak amo ovdje i u edukativne svrhe...

    Ova me čaša još ranije privukla... Viđeo sam na ambalaži da ima i uputstvo kako se sipa. Slikaću i to, valjaće nam...

    Znam da svako belgijsko pivo ima svoju čašu, koja prevashodno ističe neku aromu specifičnu za to pivo...
    Last edited by Ben Dover; 11-06-23 at 12:52.
    --------------->
    <---------------
    Odavde dovde...

  25. The Following 3 Users Say Thank You to Ben Dover For This Useful Post:


  26. #1842
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    13,246
    Thanks Thanks Given 
    15,162
    Thanks Thanks Received 
    3,775
    Thanked in
    2,701 Posts

    Default

    Konkretno to je priča za ovu a ima i onoga da je tradicija nešto što vole da čuvaju i da se razlikuje od drugih pa čini posebnim samo piće.Po obliku me podsjeća i na onu što se Erdinger sipa s tim da je meni krigla nekako za pivo najbolja zbog debljine stakla i oblika. (sporije se pivo zagrije samo zato) Ali one što je @BiTrAtE postavio za oktobar fest su isto lijepe male i podsjećaju na vinske.

    Da podržavam da napišeš to za sipanje za belgijska piva meni je kod pića bitnije da čovjek uživa i u detaljima i samom piću nego da pretjeruje.
    Last edited by Bluemoon; 11-06-23 at 13:07.
    No pasaran!

  27. The Following User Says Thank You to Bluemoon For This Useful Post:


  28. #1843
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    PG
    Posts
    2,595
    Thanks Thanks Given 
    92
    Thanks Thanks Received 
    13
    Thanked in
    12 Posts

    Default

    Da se nadovezem... MINUS za Niksicko, bar ovo trenutno sto se prodaje. Bolje je prije bilo mnogo.
    + Stella
    + Kozel

  29. #1844
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    874
    Thanks Thanks Given 
    11
    Thanks Thanks Received 
    17
    Thanked in
    13 Posts

    Default

    Pijte ljuđi Češka ili Njemačka piva kad imate priliku,nijesu skupa.
    Nemote gutat te domaće pišaline, pogotovo nikšićko, kao sičiju da pijem a odma uvrh glave zaboli.
    A popio sam za svoje godine podosta, i više no što je trebalo.
    Kraft piva, neka vam hipsterisanja ! Ne može svaka fabrika napraviti pivo da valja, a ne neki Ranko iz Brskuta (imaginarni lik)....osvijestite se!
    Badvajzer, Kozel, Pauliner, Erdinger, dobro pivo za male pare!
    Nijeste život naput našli!

  30. #1845
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    2,642
    Thanks Thanks Given 
    94
    Thanks Thanks Received 
    840
    Thanked in
    499 Posts

    Default

    evo sve trčim da pijem pšenične i kukuruzne piša*e koja sa njemačkom i češkom imaju veze koliko ti sa nikšićkim

  31. The Following User Says Thank You to umart For This Useful Post:


  32. #1846
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    874
    Thanks Thanks Given 
    11
    Thanks Thanks Received 
    17
    Thanked in
    13 Posts

    Default

    Sreca nemam vise nikakve veze sa niksickim pa mene nije ubilo povrg mozga...

  33. #1847
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    9,731
    Thanks Thanks Given 
    1,117
    Thanks Thanks Received 
    896
    Thanked in
    555 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by jooly View Post
    Pijte ljuđi Češka ili Njemačka piva kad imate priliku,nijesu skupa.
    Nemote gutat te domaće pišaline, pogotovo nikšićko, kao sičiju da pijem a odma uvrh glave zaboli.
    A popio sam za svoje godine podosta, i više no što je trebalo.
    Kraft piva, neka vam hipsterisanja ! Ne može svaka fabrika napraviti pivo da valja, a ne neki Ranko iz Brskuta (imaginarni lik)....osvijestite se!
    Badvajzer, Kozel, Pauliner, Erdinger, dobro pivo za male pare!
    Nijeste život naput našli!
    Skoro svako ti se od tih piva ti se puni po Srbiji i Hrvatskoj po "recepturi"...

  34. #1848
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    nk
    Posts
    22,593
    Thanks Thanks Given 
    7,525
    Thanks Thanks Received 
    4,601
    Thanked in
    1,779 Posts

    Default

    Puni i proizvodi nije isto. Ima sve jasno označeno na etiketi, a razlika u kvalitetu je očigledna.
    #fakenews

  35. #1849
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    2,642
    Thanks Thanks Given 
    94
    Thanks Thanks Received 
    840
    Thanked in
    499 Posts

    Default

    ma ne bi slagala korporacija,taman posla.

  36. #1850
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    874
    Thanks Thanks Given 
    11
    Thanks Thanks Received 
    17
    Thanked in
    13 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by jokaš View Post
    Skoro svako ti se od tih piva ti se puni po Srbiji i Hrvatskoj po "recepturi"...
    Bogumi ova sto ja pijem se pune u Ceskoj,npr. veliki i mali Budvajser, staklena boca, kao i Kozel.

Page 74 of 89 FirstFirst ... 246470717273747576777884 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •