Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 26 to 38 of 38

Thread: Struja i alternativni izvori

  1. #26
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    worldwide
    Posts
    26,403
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    e ovako ja sam se bakcao sa voim u nekom periodu zadnjem od godinu dana, i prvo sam uradio sledece, odradio sve moguce izolacije u kuci, sa dobrom bravarijom, pa onda sproveo stedljive sijalice, pa onda nabavio sve uredjaje u kuci kao aaa + energetske efikasnosti , pa izolovao podove, pa nabavio specijalne aktivne garderobe kucne i vanjske, i sad iskreno imam mjesecno 30 eura struje ;p do 5 ako se izivljavam sa centralnim grijanjem, koje je na struju cak a 12kw grijace ima, onda sam sa ovim rucnim panelima pomogao prijatelju koji nema sturju do svog doma, i to sve radi i sljaka sasavim dovoljno, a ja cu sebi dogodine ako da na krovu da sprovodim bojlere i solarno za vodu
    Risk , is what makes life worth living

    Never a failure, always a lesson!

  2. #27
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    negdje blizu tebe,što te zanima?
    Posts
    1,661
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Bravarija, izolacija, uredjaji... koliko si uložio u to? To je za svaku pohvalu , ali ne vjerujem da je to izvodljivo za gradjanina sa prosječnim primanjima. Ja bi rado naprvio fasadu za stiropor izolacijom jer sam na sjevernu stranu i na visinu pa se evo ne mogu ugrijati zalud mi 15 kw grijalica.Nego mi je neizvodljivo na 13 . sprat a pola stanara nece to da radi ,ili nema para ili nisu mogli da cekaju pa su vec stavili sa unutrasnje strane..... meni je racun dosao 44 eura , nije mnogo koliko sam ocekivao.
    Ludilom maskiram dosadu

  3. #28
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    worldwide
    Posts
    26,403
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    istina za sve ovo startna ulaganja jesu veca, ja sam dugo radio dio po dio, odvajajo svaki dinar i odricao se svega prodao kola motore, batalio izlaske kupovinu garderobe, al sam na iha ha duzi rok stedim , sve je stvar kompromisa
    Risk , is what makes life worth living

    Never a failure, always a lesson!

  4. #29
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    2
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Břgíńjĺ View Post
    Slažm se, jer problemi i nastaju tek kad se praktično to primijeni.
    Čak i fabrički solarni kolektori imaju nedostataka (imala sam nedavno neku manju diskusiju na tu temu) a ne ovo. Zato sam i skeptična da ovo može dati rezultate, ali to ne znači da treba odustati od realizacije ovog projekta.
    Vjerujem da nedostataka ima ali s obzirom na minimalno materijalno ulaganje, isplati se probati. Na youtube-u stoji snimak dje se vidi kako kolektor izbacuje vazduh oko 50C:
    Last edited by Milan.T; 15-11-11 at 18:19.

  5. #30
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    25
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Zadivio sam se onim šta sam vidio u Sloveniji.
    Toplane na metan
    Automobili na metan-zagađivanje = 0

  6. #31
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    6,049
    Thanks Thanks Given 
    536
    Thanks Thanks Received 
    636
    Thanked in
    386 Posts

    Default

    Prije 3-4 godine sam promijenio bravariju, stavio roletne, preko fasade odradio demit (sa stiroporom) fasadu, promijenio sijalice i kako se kupovao koji elektricni aparat iskljucivo kupovao u energetskoj "A" klasi. Jeste dalo rezultate, ali ni olos iz vlade, EPCG i A2A nije sjedio skrstenih ruku, sad kad analiziram racun vidim da procenat novca za potrosenu struju rijetko prelazi 25% od ukupne sume. Znaci ne zanosite se jer sve ovo sto sam naveo na pocetku posta i te kako kosta i novaca i vremena i zivaca, a jos su danas zabari bili kod premijera . . . uh.

  7. #32
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,999
    Thanks Thanks Given 
    2,233
    Thanks Thanks Received 
    456
    Thanked in
    210 Posts

    Default

    Mi, stanari ulaza cetvorospratnice, smo se organizovali, nasli izvodjaca i uradili demit (sa stiroporom) fasadu. Koliko ce se to odraziti na racune ne znam, ali ovaj nas dio zgrade neuporedivo ljepse izgleda od ostatka.

  8. #33
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    42
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    U Hrvatskoj su pocele neke skole za prekvalifikaciju vezano za proizvodnju solarnih panela,
    cini mi se da to i nije tako losa ideja da sami napravimo sopstvene izvore barem za toplu vodu ako nista drugo

  9. #34
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    By The Rivers Dark (Leonard Cohen)
    Posts
    2,113
    Thanks Thanks Given 
    3
    Thanks Thanks Received 
    16
    Thanked in
    13 Posts

    Default

    Ja i dva druga smo htjeli da pocnemo da radimo sa solarnim plocama. Uspjeli smo i sve dozvole da dobijemo, ali smo u zadnjem casu odustali. Drzava imamo dobre "preduslove" za to, ali kako ces ti nekom (obicnom domacinstvu) objasniti da treba da plati nesto 40.000e (topla voda, sijalice i jedna ringla elektricnog sporeta moze da se izvuce od jedne standardne ploce), a da ce investicija poceti da mu se otplacuje nakon 3 godine?? Nijesmo mi narod za takve stvari... Nakon nas, neki momci su usli u taj posao i sad grcaju u dugovima. Cak sam ih gledao na tv kad daju izjave, kazu da im nikako ide i da jos ni jednu nijesu prodali. Drago mi je sto sam odustao i vise o tome ne razmisljam...

  10. #35
    Join Date
    May 2009
    Posts
    2,968
    Thanks Thanks Given 
    346
    Thanks Thanks Received 
    434
    Thanked in
    290 Posts

    Default

    da si imao koga pa da to prodas KAP-u ))))

    Quote Originally Posted by Danilo... View Post
    Ja i dva druga smo htjeli da pocnemo da radimo sa solarnim plocama. Uspjeli smo i sve dozvole da dobijemo, ali smo u zadnjem casu odustali. Drzava imamo dobre "preduslove" za to, ali kako ces ti nekom (obicnom domacinstvu) objasniti da treba da plati nesto 40.000e (topla voda, sijalice i jedna ringla elektricnog sporeta moze da se izvuce od jedne standardne ploce), a da ce investicija poceti da mu se otplacuje nakon 3 godine?? Nijesmo mi narod za takve stvari... Nakon nas, neki momci su usli u taj posao i sad grcaju u dugovima. Cak sam ih gledao na tv kad daju izjave, kazu da im nikako ide i da jos ni jednu nijesu prodali. Drago mi je sto sam odustao i vise o tome ne razmisljam...

  11. #36
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    42
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ne,....potpuno treba shvatiti zasto niko nece da kupuje to,nema nikakvih akcija da se ljudima objasni,da im se priblizi koliko ce oni sami da sacuvaju novca,nikkavih akcija nema oko toga a stalno se potencira stednja.
    Vjerovatno bi bilo dosta vise kupaca,nego ne znam zasto nema niko zainteresovan za promociju,ili neke radionice za obuku ljudi...

  12. #37
    Join Date
    May 2009
    Posts
    2,968
    Thanks Thanks Given 
    346
    Thanks Thanks Received 
    434
    Thanked in
    290 Posts

  13. #38
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    295
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Danilo... View Post
    Ja i dva druga smo htjeli da pocnemo da radimo sa solarnim plocama. Uspjeli smo i sve dozvole da dobijemo, ali smo u zadnjem casu odustali. Drzava imamo dobre "preduslove" za to, ali kako ces ti nekom (obicnom domacinstvu) objasniti da treba da plati nesto 40.000e (topla voda, sijalice i jedna ringla elektricnog sporeta moze da se izvuce od jedne standardne ploce), a da ce investicija poceti da mu se otplacuje nakon 3 godine?? Nijesmo mi narod za takve stvari... Nakon nas, neki momci su usli u taj posao i sad grcaju u dugovima. Cak sam ih gledao na tv kad daju izjave, kazu da im nikako ide i da jos ni jednu nijesu prodali. Drago mi je sto sam odustao i vise o tome ne razmisljam...
    Ja sam u selu(šumadijskom) đe živim pokušavao i pokušavao da prodam alternativne izvore energije koje su zainteresovani mogli da vide na i u mojoj kući. Kad bi se uvjerili da sve besprekorno funkcioniše, uglavnom bi odmahivali glavom uz najčešće komentare da je to nekakva prevara da im se uzmu pare. Takmiče se ko će imati više jačih reflektora koji obasjavaju avlije. Ja se i dalje služim tim ''nekakvim prevarama'', i veoma mi je mala potrošnja električne energije iz elektrodistributivnog centra. I ovdje je na računu najmanja stavka potrošeni kilovati, ali barem nešto uštedim.
    Ako imaš problem sa čitanjem, džabe ćeš otvarati
    NOVO:
    http://cetinjske.blogspot.rs/

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Alternativni izvori energije
    By Undead in forum Nauka generalno
    Replies: 47
    Last Post: 29-04-15, 13:35
  2. Hrvatski Alternativni Monetarni Projekt - CROM
    By loken in forum Politika generalno
    Replies: 7
    Last Post: 08-12-07, 21:02
  3. Struja opet poskupila!
    By Matadorr in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 13
    Last Post: 01-11-07, 13:10

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •