Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 25 of 36

Thread: VHS - nova hrvatska puska

  1. #1
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    behind you
    Posts
    1,151
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default VHS - nova hrvatska puska

    VHS - hrvatska jurišna puška

    Eto, Hrvati su ponovo spremni da šokiraju svijet sa svojom novom "igračkom". Prije nekoliko godina su napravili opšti BUM sa njihovih pištoljem HS2000, kojeg je otkupio i malo našminkao američki Springfield Armory, pretvorivši ga u XD seriju pištolja. Na kojeg su, hvala Bogu, Hrvati ipak zadržali pravo da se pravi u Hrvatskoj, te na svakom modelu mora pisati "made in Croatia". Dok bi smo mi i svoju dušu prodali, no to nije tema... Znači, sa tim pištoljem su praktično porazili i suvjerenog Glocka na njegovom terenu. Gomile surovih testova su potvrdile da se radi o mrtvoj trci u pogledu performansi izmedju ta dva pištolja, samo sto je XD ljepši, zgodniji za ruku, a jos ima i stari dobri sigurnosni sistem na rukohvatu. Ima i jedno inovativno rešenje, patentirano od strane dizajnerskog tima, al' vas neću sad zamarati sa tim. Uglavnom, danas je to najprodavaniji pištolj na svijetu...A sada na red dolazi nova jurišna puška iz iste radionice. HS Produkt je izbacio prvu seriju pušaka koja je svojom finalnom verzijom uveliko razočarala ljubitelje oružja, jer je planirana prvobitna verzija bila mnogo atraktivnija i imala savremeniji, moderniji look. Na kraju je to ispala gotovo identična "francuska truba" - FAMAS. Naime, od HS Produkta je traženo da puška nema niti jedne oštre ivice, kojom bi se, eventualno, oružje moglo zakačiti za uniformu, parče opreme, granu i sl. Tako da je finalni, "zaobljeni" model praktično preuzet sa FAMAS-a, koji je na tom polju jedan od najpraktičnijih. Al' po cijenu ljepote, šta ćes... Ali konstruktori tvrde da je to jedina sličnost između te dvije puške. FAMAS funkcioniše na principu odloženog trzaja, dok je ovdje primijenjen stari dobri sistem pozajmice gasova. Uz to, HS Produkt je ponovo utisnuo svoj "pečat" u mehanizam puške, osmislivši ponovo jedno inovativno rešenje. Svim poznavaocima, a i onima koji su makar služili vojsku, je odlično poznato da na trzaj puške, osim same "eksplozije" barutnih gasova i "probijanja" zrna kroz žljebove cijevi, utiče i siloviti udarac zatvarača u zadnji položaj (ka ramenu strijelca). E, Hrvati su osmislili rešenje da znatno ublaže taj udarac, "posudivši" izvjesnu količinu gasova oslobođenih iz čaure metka prilikom pucnja, za formiranje tzv "gasnog džepa" lociranog IZA zatvarača, koji treba da uspori i ukroti zatvarač u njegovom silovitom naletu ka zadnjem položaju. Ostatak ciklusa je standardan - u tom položaju je potrošena čaura već izbačena, a potom se zatvarač vraća ka prvobitnom položaju, pri čemu će nausput "pokupiti" novi metak iz okvira i smjestiti ga u ležiste metka u cijevi. I puška je spremna za novo okidanje... Sve u svemu, vrrrlo zanimljivo rešenje, a na testiranju, kako kažu, su vojnici bili oduševljeni malim trzajem puške. Ako je tako, eto revolucije. Inače, puška je bull-pup model (meni omiljen), što znači da je male dužine - 750mm (175mm kraća od Zastavine M-21), u koju je "upakovana" cijev dužine cijelih 500mm (125mm duža od M-21)! Suvišno je govoriti da sa povećanjem dužine cijevi oružje znatno dobija na preciznosti, a zrno na brzini i snazi. Dok je sa kraćom i kompaktnijom puškom vojnik okretniji, brži i lakše mu je manevrisati na bojištu. Masa je nešto ispod 3kg (oko 800-900g lakša od M-21), sto je čini jednom od najlakših pušaka tog kalibra na svijetu. Kadenca je nekih 600-750 metaka u minuti, što je ne čini baš ultra-brzom puškom, kao što je to, recimo, upravo FAMAS, ali se time i okvir sporije troši. Sa FAMAS-om vojnik nakon 2 sekunde automatske paljbe već mora da mijenja okvir. Sve ima svoje... Za sada, pored ružnog izgleda, kao jedina mana joj se pripisuje nedostatak mogućnosti prilagođavanja oružja levorukim strijelcima. Puška izbacuje čaure isključivo na desnu stranu, a s obzirom da je riječ o bull-pup modelu (čaure lete direktno iz kundaka), levoruki strijelac je ne može koristiti. Tu FAMAS još uvijek drži prednost, ali... VHS ide na vatreno krštenje u Afganistan, gdje će se njen kvalitet podobro ispitati iz svih mogućih aspekata. Pouzdanost, preciznost, izdržljivost, ergonomija... Pa, ako zadovolji surove svetske standarde (sto ne bi bilo čudno kada je riječ o HS Produktu), onda se mogu očekivati i neka sitnija poboljšanja, kojima bi se zaokružila i upotpunila priča o savremenoj, hrvatskoj, jurišnoj pušci.
    Na prve tri slike je prvobitna verzija, a na poslednjoj finalna, zvanično usvojena verzija puške.

    link 1


    p.s. Kako fali taj "muški kutak"...

  2. #2
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    10,600
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    8
    Thanked in
    4 Posts

    Default

    kopija famas-a!

    nista novo, nista revolucionarno

    bull-pup konstrukcija...slicne duzine cijevi.
    Vratiti se na princip odlozenog trzaja radi MALO manjeg "udarca u rame"...nije mi logicno.

    da MOGU tj da se kod nas MOZE uzet..radije bih uzeo berettu Cx4 Storm.Dodushe to je karabin a ovo je automatska pushka.

    ali pazi ti hrvatima prichu tj opravdanje zasto je famasu kadenca samo 600tinjak metaka u sekundi "famas istroshi magacin za 2 sekunde pri automatskoj paljbi"...kao da nema poluautomatski mod.

    PF !
    Quote Originally Posted by my name is ...
    izvini oli mi rec kako da neciji post stavim u signature ?

  3. #3
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    mn.nk.pg.gr.at.
    Posts
    1,668
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Dajte Nam Mushki Kutak !!!
    Ja Cu Bit Moderator
    -dico tibi verum libertas optima rerum nunquam servili sub nexy vivito fili-

  4. #4
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    behind you
    Posts
    1,151
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by aCid_cOokiE View Post
    Vratiti se na princip odlozenog trzaja radi MALO manjeg "udarca u rame"...nije mi logicno.
    Nesto si pobrkao, brate. Procitaj ponovo, ako te ne mrzi...
    FAMAS funkcionise na principu odlozenog trzaja sa polugom, dok VHS radi na klasicnom principu pozajmice gasova sa klipom, uz tu modifikaciju amortizacije zatvaraca u zadnjem polozaju, pomocu tog "gasnog dzepa".

  5. #5
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    4,018
    Thanks Thanks Given 
    7
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    4 Posts

    Default

    nije mi bash neshto vizuelno, ali kolko vidjeh na one linkove, pushka je vrh. volio bi malo da se igram sh njom, jedan kashun municije da izgorim.
    SO MANY WOMEN ... SO LITTLE TIME


  6. #6
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    worldwide
    Posts
    26,403
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    kuglager imam ti ja jedan vietnamac sa tronozcem pa dodji i ori do mile voljea ne ove lego kockice ovo je za djecu
    Risk , is what makes life worth living

    Never a failure, always a lesson!

  7. #7
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    4,018
    Thanks Thanks Given 
    7
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    4 Posts

    Default

    jes da sam po malo ekstreman i da po nekad kad zachupim lichim na pripadnika hamasa, al to ne znachi da sam PUKA!
    vishe volim ovu "humanu" municiju no nekakvi protivaviJonac
    SO MANY WOMEN ... SO LITTLE TIME


  8. #8
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    10,600
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    8
    Thanked in
    4 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by KUGLAGER View Post
    jes da sam po malo ekstreman i da po nekad kad zachupim lichim na pripadnika hamasa, al to ne znachi da sam PUKA!
    vishe volim ovu "humanu" municiju no nekakvi protivaviJonac
    za tebe je onda FAMAS :PP
    Quote Originally Posted by my name is ...
    izvini oli mi rec kako da neciji post stavim u signature ?

  9. #9
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    worldwide
    Posts
    26,403
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    famas = metroseksualna puska za decacice

    this is for me

    http://www.3dactionplanet.com/redfac...achine_gun.jpg
    Risk , is what makes life worth living

    Never a failure, always a lesson!

  10. #10
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    10,600
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    8
    Thanked in
    4 Posts

    Default

    ti se preseli u VideoGame World i tamo imash da je kupish

    Quote Originally Posted by my name is ...
    izvini oli mi rec kako da neciji post stavim u signature ?

  11. #11
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    cikotic city
    Posts
    1,890
    Thanks Thanks Given 
    21
    Thanks Thanks Received 
    6
    Thanked in
    6 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by sparco View Post
    famas = metroseksualna puska za decacice

    this is for me

    http://www.3dactionplanet.com/redfac...achine_gun.jpg
    and there he was... standing all alone, in the darkness.... beyond the evil, in the absolute war against Machines... there he was, the only survived... saying out loud...
    i`ll Be Back!!
    C9H13NO3

    One world, Two wheels

  12. #12
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    behind you
    Posts
    1,151
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Je l' ti ono G-36 na ledja, bez mene?

  13. #13
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    cikotic city
    Posts
    1,890
    Thanks Thanks Given 
    21
    Thanks Thanks Received 
    6
    Thanked in
    6 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Flippy View Post
    Je l' ti ono G-36 na ledja, bez mene?
    moramo Sparca pitat, ovaj ratnik je on ne ja
    C9H13NO3

    One world, Two wheels

  14. #14
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,243
    Thanks Thanks Given 
    2,753
    Thanks Thanks Received 
    2,625
    Thanked in
    1,270 Posts

    Default

    Aahahahahahahah
    She is only here to annoy herself!

  15. #15
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    10,600
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    8
    Thanked in
    4 Posts

    Default

    hahahahahhahahah
    znachi Sparco mi je stvoren za glavnog protagonistu Gears of war
    Quote Originally Posted by my name is ...
    izvini oli mi rec kako da neciji post stavim u signature ?

  16. #16
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    2,370
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Sta da kazem, odlican topik za duskusije, ali opet naravno ima naroda koji znaju da ga dobro pokvare.

    Inace Hrvatska puska izgleda odlicno, sigurno gledajuci prototipove prijed godinu i nesto. Portabiliet je posao naprijed kao i design puske.

    Americka policija trenutno testuje ovu pusku Hrvatske proizvode, i dali su vec veliki order Hrvatima tako da bi ih Americka policija mogla upotrebljavati u buduce.

    Ova puska postuje sve NATO standarde samo je po mojem misljenju magacin puske malo na malom formatu.

    Vjerovatno ce biti ovo jedna medju najboljim puskama koju za te manje pare mozes dobiti i bila bi vjerovatno dobra opcija (do M-21, sramota reci da je VHS u stvarnosti na nekoliko poenta i bolja) za nasu Vojsku ili Granicnu Policiju.

    Hrvati znaju kako sto treba, i sve licensije oko Hrvatskog Oruzija izdaju samo pod uslovom da se treba stampati, "Made in Croatia".

    Cudi me da su u kratkom roku poslijed rata sami sebe omogucili stvaranje ovolike kvalitetne produkte.

  17. #17
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    cikotic city
    Posts
    1,890
    Thanks Thanks Given 
    21
    Thanks Thanks Received 
    6
    Thanked in
    6 Posts

    Default

    MNT, dobro si primijetio, spremnik municije je na uzasno losem mjestu postavljen, i nije mi jasno zasto je to tako. ako pogledas postavljenu sliku, drugu od lijevo, vidjeces kako djevojka drzi pusku normalno skroz... e sad zamisli ratnu situaciju kad moras brzo da mijenjas okvire municije. trebas da mices lijevu ruku s mjesta dje ti stoji, prebacis je pozadi, iza desne, stavis okvir, i ponovo vracas naprijed... to mi je najveca nelogicnost kod ove puske
    C9H13NO3

    One world, Two wheels

  18. #18
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    2,370
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ice View Post
    MNT, dobro si primijetio, spremnik municije je na uzasno losem mjestu postavljen, i nije mi jasno zasto je to tako. ako pogledas postavljenu sliku, drugu od lijevo, vidjeces kako djevojka drzi pusku normalno skroz... e sad zamisli ratnu situaciju kad moras brzo da mijenjas okvire municije. trebas da mices lijevu ruku s mjesta dje ti stoji, prebacis je pozadi, iza desne, stavis okvir, i ponovo vracas naprijed... to mi je najveca nelogicnost kod ove puske
    Tacno, tun su promasili .

    Dok ti sve korake nasledis (one koje si ti pomenuo za mijenjanje magacina) te je drugi neko vec ubijo.

    I mijenjanje ce se cesce dogadjavati, sigurno u velike bitke, jer magacin nema veliki kapacitet.

    Mozda da neko izvuce modifikacije za ovu pusku.

    EDIT: Ako bi postavili magacin naprijed, pred rucke, bi vec mnogo bolje bilo, za nas ljude, za praktiku, ali za pusku bi slabo bilo, prestacije joj onda krecu nadzad.
    Last edited by MNT; 30-11-07 at 22:18.

  19. #19
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    behind you
    Posts
    1,151
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ice View Post
    MNT, dobro si primijetio, spremnik municije je na uzasno losem mjestu postavljen, i nije mi jasno zasto je to tako. ako pogledas postavljenu sliku, drugu od lijevo, vidjeces kako djevojka drzi pusku normalno skroz... e sad zamisli ratnu situaciju kad moras brzo da mijenjas okvire municije. trebas da mices lijevu ruku s mjesta dje ti stoji, prebacis je pozadi, iza desne, stavis okvir, i ponovo vracas naprijed... to mi je najveca nelogicnost kod ove puske
    Pa, ljudi, to je bull-pup puska. :???:
    Bull-pup puske se i razlikuju od konvencionalnih po tome sto su im okvir i sistem za okidanje IZA rukohvata, a ne ispred. Time se znatno stedi na duzini puske i gotovo cijelom svojom duzinom je puska iskoriscena, dok kod AK47, M4 i sl. imas cijeli kundak koji, osim za svoju osnovnu namjenu, ne sluzi nicemu. Dobro, mozes da klepis nekoga njime kad ti je blizu... A ovdje cijeli mehanizam zadire duboko u kundak, cime puska postaje kompaktnija, moze se drzati jednom rukom (tezisna tacka joj je u predjelu rukohvata), cak tako i pucati ako muka natjera (dok drugom rukom vuces ranjenika sa bojista i sl.), a cijev je duza od konvencionalnog modela!
    Strepnja od problema sporije zamjene okvira se pokazala neopravdanom, jer je u svakom momentu lakse rukovati manjom puskicom, gdje god da joj je okvir lociran. Pored toga, upravo se bull-pup koncept pokazao mnogo efikasnijim u tom dijelu kada je rijec o vojnicima koji djeluju iz otvorenog vozila. U skucenom prostoru se mnogo lakse mijenja okvir kada je on lociran blizu tijela vojnika...
    Jedna od zamjerki bull-pup puskama je i kraca nisanska linija, ali... Hej, pa ko jos danas koristi mehanicke nisane? Ovo je savremeno doba i danas su IN holografski (refleksni) nisani. Nisu IN zato sto su "cool", vec zato sto se neuporedivo lakse i brze nisani. Eto, sad su se svi zapalili za ovaj novi COD4 sto je izasao, pa su sigurno vidjeli kako im je sad banja sa onim "crvenim tackicama" na M4 i G36.
    Kazem, jedini ozbiljni nedostatak je sto levoruki strijelac ne moze pucati iz puske koja je podesena za desnorukog. Medjutim, i na tome se intenzivno radi u svijetu, a HS Produkt ce sigurno pratiti trendove. Evo, recimo, F2000 (predzadnja slika) ima sistem izbacivanja caura naprijed - pored usta cijevi! A ista fabrika je konstruisala i automat P90 (poslednja slika) koji izbacuje caure na dolje. Doduse, to je moguce samo kod oruzja koja se hrane sa strane ili odozgo (sto je ovdje slucaj). Jeste da se ovakvo oruzje ne moze koristiti iz lezeceg polozaja, ali automati i nisu za "leskarenje" vec za munjevite akcije i "ciscenja prostorija"...

    Kako god, nemojte mi govoriti kako ne volite bull-pup. Na Counter Strike-u ste se svi otimali o pandursku najskuplju jurisnu pusku - "štajerku"! Steyr AUG (prva slika) jos uvijek vazi za najkvalitetnije uradjenu bull-pup pusku, ali su joj "kolege" sa preostalih slika isuvise blizu da bi se pravila neka ozbiljnija razlika. Npr, "štajerka" i nije bas iskusila ektremno surove uslove ratista, sto FAMAS (druga slika) jeste i pokazao se odlicno! A za Izraelce i njihov TAR21 stvarno necu da trosim rijeci...

  20. #20
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    1,549
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    http://dsc.discovery.com/tv/future-w...99-502-ah-1015

    sve shto vam treba lijepo da zaspete


    p.s. sve imate na mininovu...
    It's not who we are and where are we, it's about in what we believe and what we choose...

  21. #21
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    2,370
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Flippy View Post
    Text
    Hvala na post care, jedno i drugo mi je jasnije.

    Ti si experat u puske i njihove specifikacije, opreme itd... protiv toga nemogu ista da kazem

    Samo da kazem da ne igram COD4, CS ili sta drugo :joint:

    Ta puska onaj F2000, da li nisu Slovenci narucili tu pusku za njihovu vojsku?

    Da kazem, ti bull-pup high-tech izgledaju, ali neznam kako mi stoje u ruci... dok ne isprobam. Do sada mi licu nekomfortabilni, i neportable (iskljucujuci VHS, taj ne brojim).

  22. #22
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    behind you
    Posts
    1,151
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by MNT View Post
    Ti si experat u puske i njihove specifikacije, opreme itd... protiv toga nemogu ista da kazem
    Nisam, vjeruj mi. Vojni rok i kasnije profesionalna sluzba u VJ su moja jedina iskustva sa automatskim lakim naoruzanjem. A i sam znas cime nasa vojska raspolaze. Sve ostalo je internet i google...
    Quote Originally Posted by MNT View Post
    Ta puska onaj F2000, da li nisu Slovenci narucili tu pusku za njihovu vojsku?
    Tako je. Evo ih na slikama za vrijeme testiranja puske...

  23. #23
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Republic of Zabjelo
    Posts
    1,268
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ja biK da nauchim da pucam!
    ....love is in the air....

  24. #24
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    behind you
    Posts
    1,151
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Neka, mala! Bolje bi ti bilo da se pucas po nosu...

  25. #25
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    cikotic city
    Posts
    1,890
    Thanks Thanks Given 
    21
    Thanks Thanks Received 
    6
    Thanked in
    6 Posts

    Default

    Flippy svaka cast na textu. navika je cudo, navikli smo na standardne AK47, PM84 i ostale puske starije proizvodnje, pa mi malo cudo izgledaju ove novije igrackice. iskreno, totalno mi smijesno izgleda koncept bull-pup puske, sve mi je nekako nabijeno - skuceno. na zadnjem postu dje Slovenci testiraju puske.. cijev mi prekratka djeluje, jednostavno mi ne djeluje ubjedljivo. ok, navikao sam na nesto drugo, pa dok ne probam noviju "robu" ne vjerujem joj
    C9H13NO3

    One world, Two wheels

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Grupa F
    By kefalo in forum SP 2006 Njemacka
    Replies: 103
    Last Post: 23-06-06, 23:41
  2. Nova svemirska letjelica uskoro u orbiti
    By G R A D in forum Nauka generalno
    Replies: 1
    Last Post: 22-06-05, 06:58
  3. M-21 nova jurisna puska
    By -=H2SO4=- in forum Politika generalno
    Replies: 1
    Last Post: 27-07-04, 10:17
  4. Nova Opel Tigra TwinTop
    By E_K_V in forum Automobilizam arhiva
    Replies: 12
    Last Post: 31-01-04, 20:27

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •