Results 1 to 15 of 15

Thread: fakulteti za grafickog dizajnera

  1. #1
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    4
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Lightbulb fakulteti za grafickog dizajnera

    Intersuju me predlozi fakulteta, skola ili kurseva za grafickog dizajnera. Koji su najbolji? sta preporucujete - privatne ili drzavne? Kakve su sanse prilikom upisa i gdje je najbolje spremati se za prijemni?
    PozZ.....

  2. #2
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    1,748
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Crna Gora:
    Likovna akademija na Cetinje
    ili
    Fakultet Vizuelnih umjetnosti.


    preporuka ukratko:
    Likovna akademija.
    Da, teze je da se upises puno. moras da radis i radis. ako si maturant sad ti je krajnje vrijeme da upises dobar kurs crtanja jer ce ti trebat.
    najbolje od svega je sto kad zavrsis akademiju dobijas diplomu da si lud i sve sto uradis je umjetnost.
    +Potpuno ulazis u ludilo umjetnika, brzi i bolji razvoj licnosti kao takve.
    +Malo djaka (prima se 5 po smjeru) - malo vise paznje ce ti biti posveceno
    + i -; zavisi kako gledas: u ateljeu ces provoditi 8 sati dnevno (radnim danima)
    + saznaces vise i razradices druge likovne tehnike ukljucujuci vajarstvo, slikanje i slicno. . .
    -Cetinje je pravo depresivno umjetnicko mjesto koje te lako moze povuci ka dnu ako si malo labilnija licnost i ako zivis dolje. ubrzo ces poceti da budalis lucidno i da te svi gledaju kao budalu (citaj: pravi umjetnik naduvani )


    ako si ipak vise za "digitalno sto vise"
    mozes da upises atlasov FVU u Podgorici. prijemni ti je slican u sustini.
    moras da predas mapu (na akademiji je to 25 radova; po pet iz svake oblasti) ali ti je lakse mapu odradit jer mozes da radis od umjetnicke fotografije do svakog drugog digitalnog medija, ukljucujuci video produkciju. . .
    radices intervju s njima o svojim pogledima na buducnost, umjetnost i slicno.

    +Lakse ces se upisat
    +Od pocetka kreces sa programima
    +Razvijas se vise kao digitalna umjetnica ako mogu tako reci.
    -Previse djaka, manje paznje ce ti biti posveceno, a nije sve u programima vec moras da razvijas svijest.
    -Placas fakultet, nece te niko oborit, i nece te puno isforsirati.



    Sto se kurseva tice imas privatne kurseve po Podgorici. Najpoznatiji je kod jednog Dada koji, cuo sam, vrhunski radi. Je li ti kasno da se upises ne znam, vrijedi se raspitati.
    Atlas ce sigurno opet organizovati kurs u maju/aprilu koji ne bi trebala propustiti. . .

    ukratko, to ti je to.
    ako te jos nesto konkretno zanima pitaj, siguran sam da i ovdje ima ljudi koji su voljni da podijele informacije i savjetuju. . .
    Stone the crow

  3. #3
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    4
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Nisam maturant. Cetvrta godina zurnalistike u Podgorici. "Malo" sam promasila profesiju, pa planiram da ispravim tu gresku i upisem graficki dizajn, ali tek 2009. Problem je sto ne mogu da se odlucim sta. Svi imaju podijeljena misljenja kada su u pitanju fakulteti. Jedni hvale Cetnje, drugi ga nikako ne preporucuju, ista stvar i sa FVU. Da li ti znas nekog ko je upisao FVU? Bliza sam ideji da upisem taj faks, jer mislim da nemam sanse na Cetinju, a i svi kazu da se tamo sve bazira na crtanju, crtanju i samo crtanju, sto nije najbitniji dio grafickog dizajna, bar koliko ga ja kapiram...Za kurs kod Dada znam, isla sam par casova, ali ne stizem od posla i faksa, pa cu kad diplomiram, jovo nanovo i valjda ce to biti ok.... Ako imas jos neke korisne zahtjeve, samo salji, sve koristi... Hvala u svakom slucaju...
    PozZzzZZ......

  4. #4
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    pg
    Posts
    131
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    i mene zanima graficki dizajn, ali sam vrlo ogranicena sa slobodnim vremenom, tako da jedino u obzir dolaze neki intezivni kursevi ...

    Igorem, veoma ljubazni i temeljni dobri covjece, reci mi jos nesto o tom dadu, kako do njega doci i da li ima jos neki pojedinac-ka ili institucija koja pruza nesto takvo ...?

  5. #5
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    1,748
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    @ palchica:
    znam ljude koji su upisali i FVU i Cetinje. . . znam za price ljudi da znaju ljude koji su bili blizu ponavljanja razreda, na FVU prolaze sa osmicama i devetkama. . .
    cujem price za ljude koji su tatini i mamini sinovi koji su upisali i platili i takvi ce najbolje proci. . .
    Ja sve ono "sjutra cu, sjutra cu" potrazit neke ljude koje znam da su tamo pa da vidim njihove utiske.

    meni licno se vise svidja FVU makar sto se programa tice. . .
    Sto se crtanja tice, ako znas da crtas i ako razradis crtanje, to ce ti biti ogroooman + u grafickom dizajnu. . .
    ali ima dosta toga i u poznavanju alata i u kreativnosti i slicno. . .

    sto se tice Dada ovako: potrazicu broj vec danas pa cu ti ga na pm poslati. . . moja ti je preporuka on, mada uzima puno vremena. . .

    mozda jedino da ti preporucim ako uspijes da nadjes nekog prijatelja ko je slikar ili radi grafiku i slicno da ti pomaze na neke privatne casove. . .

    javicu se jos
    pozz
    Stone the crow

  6. #6
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    pg
    Posts
    131
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Thumbs up

    Quote Originally Posted by igorm View Post
    @ palchica:
    znam ljude koji su upisali i FVU i Cetinje. . . znam za price ljudi da znaju ljude koji su bili blizu ponavljanja razreda, na FVU prolaze sa osmicama i devetkama. . .
    cujem price za ljude koji su tatini i mamini sinovi koji su upisali i platili i takvi ce najbolje proci. . .
    Ja sve ono "sjutra cu, sjutra cu" potrazit neke ljude koje znam da su tamo pa da vidim njihove utiske.

    meni licno se vise svidja FVU makar sto se programa tice. . .
    Sto se crtanja tice, ako znas da crtas i ako razradis crtanje, to ce ti biti ogroooman + u grafickom dizajnu. . .
    ali ima dosta toga i u poznavanju alata i u kreativnosti i slicno. . .

    sto se tice Dada ovako: potrazicu broj vec danas pa cu ti ga na pm poslati. . . moja ti je preporuka on, mada uzima puno vremena. . .

    mozda jedino da ti preporucim ako uspijes da nadjes nekog prijatelja ko je slikar ili radi grafiku i slicno da ti pomaze na neke privatne casove. . .

    javicu se jos
    pozz

    hvala! cekam ...

  7. #7
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    4
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Velika Mo, Dado daje casove crtanja... Tri puta nedeljno po 4 sata, 80 evra mjesecno. Kod njega se spremaju svi koji zele da upisu ili likovnu, ili primjenjene, ili arhitekturu... Koliko sam ja cula, svi koji su se spremali, upisali su, jer je odlican ucitelj. Kurs za grafickog dizajnera, koliko ja znam, ne postoji u PG...Mozda da kombinujes casove crtanja, sa kursevima kompjutera, sama predjes neku literaturu....Ako se i dalje interesujes za Dada, javicu ti br...PozzzzzZZ............

  8. #8
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    pg
    Posts
    131
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by palchica pg View Post
    Velika Mo, Dado daje casove crtanja... Tri puta nedeljno po 4 sata, 80 evra mjesecno. Kod njega se spremaju svi koji zele da upisu ili likovnu, ili primjenjene, ili arhitekturu... Koliko sam ja cula, svi koji su se spremali, upisali su, jer je odlican ucitelj. Kurs za grafickog dizajnera, koliko ja znam, ne postoji u PG...Mozda da kombinujes casove crtanja, sa kursevima kompjutera, sama predjes neku literaturu....Ako se i dalje interesujes za Dada, javicu ti br...PozzzzzZZ............
    hvala tebi, ali nije moje interesovanje u pravcu crtanja ... vise mene zanima graficki dizajn ... a malo sam kratka s vremenom da krecem sama, iako to najvise volim. kombinacija predavaca i mog vjezbanja mi je idealna ...
    tebi hvala, svakako!

  9. #9
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    1,748
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    crtanje ce ti nenormalno pomoc sto se grafickog tice. . .
    ako mozes da izdvojis vrijeme za crtanje, izdvoj ga.
    a ako ne, podji na www.deviantart.com pa na search ukucaj sto ti treba od tutoriala ili ti malih skolica na devART-u
    ima i tamo vrhunskih stvari. . .
    Stone the crow

  10. #10
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    pg
    Posts
    131
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Thumbs up

    hvalaaaaaa
    :twist:

  11. #11
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    I think we're not in Kansas any more.
    Posts
    430
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ako se ko od vas odluchio za FVU, nije mu potreban crtezh. A pod nije potreban, mislim samo na to da se na njega ne obraca pazhnja na prijemnom, i ne zahtijevaju ga u mapi. Kod FLU, nezavisno od smjera koji se upisuje, crtezh je obavezan - i kao dio prijemnog [crtanje gipsanog odlivka , crtanje portreta sa shakama, crtachki test (pero, lavirani tush, ect.)], ali i kao dio mape [chetri portreta, chetri studije figure], i to je neshto chemu na tom odsjeku izuzetno poklanjaju pazhnju.
    Dado je dobar, ali on ne daje chasove dizajna, makar ne u profi smislu te rijechi. Ono oko chega on zbilja mozhe da vam pomogne jesu crtezh i slika.
    Svi zainteresovani za design mogu da se pojave na FLU, potrazhe assistente sa designa, i ovi ce im odrediti termin za konsultacije. To je put koji i te kako nosi benefite: 1) svake nedjelje mozhete da dodjete sa radovima i da od njih dobijete korekturu u smislu daljeg napretka; 2) budete na taj nachin zapazheni, te - ako pokazhete kvalitet u toku tih konsultacija - prijemni vam dodje kao nekakva formalnost.

    Ja konkretno smatram FLU mnogo boljom varijantom (ako ne zbog kakvih vishih ciljeva, a ono zbog nepostojanja shkolarine).

    p.s.
    Ako ste zainteresovani za chasove crtanja, mozhete da se obratite i meni na PM.
    i left my urge in the icebox.

  12. #12
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    zemlja Dembelija
    Posts
    201
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Na FLU se ne startuje odmah sa diyajnom. Svi studenti polazu prijemni za smjer koji ih interesuje, ali prvu godinu smo svi zajedno, radi se grafika, crtanje, slikanje i vajanje, + ostali manje prakticni predmeti. Prijemni je jaaaaaako naporan i fizicki i psihicki!!! Ja preporucujem FLU, zato sto se bavite skoro svim sferama umjetnosti i razvijate svoju likovnost koja vas cini boljim dizajnerom, dok na FVU hmmmm platite i... i tako...
    Sto se mape za FLU tice treba ti:
    4 studije ljudskog tijela,
    4 portreta
    4 table (hamer) malih crteza (A4, A3...)
    2 table imaginacije (kao neki svoj afinitet da pokazes)
    1 tabla tipografije
    2 table korica za knjigu
    3 table plakata.
    Prijemni traje nekoliko dana.
    1. dan crtacki test (po gipsanom modelu) da bi se utvrdilo je li mapa tvoja, traje 3 sata, test opste kulture (laganica)
    2. i 3. dan studija ljudske figure po modelu ugljenom (po 4 sata)
    4. dan crtacki test (tusem crtas mrtvu prirodu) 4 sata
    5. dan izrada omota za knjigu (zadata tema) 4 sata
    6. dan izrada plakata (daju ti dvije teme, pa sama biras) 4 sata
    i tako...
    Don Kihot mi je predak!!! Stalno me napadaju neke vetrenjace. Upravo smisljaju zavjeru protiv mene!

  13. #13
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    PGcity
    Posts
    780
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    17
    Thanked in
    12 Posts

    Default ........

    ja sam druga godina FVU..
    pitaj sta te interesuje.....

  14. #14
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    4
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    I...da li bi nekom preporuci taj faks? Koliko si ti zadovoljan? Da li je to ono sto si ocekivao? Koliko je presudan novac, a koliko zapravo znanje i talenat? I koliko vremena ti oduzima? To me intersuje, jer ja radim, pa ne znam da li bih mogla uskladiti posao i taj faks. Pisi sve sto mislis da treba jednom pocetniku...

    PozZz...

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Fakulteti
    By Masinac081 in forum Centralni
    Replies: 371
    Last Post: 12-03-08, 12:38
  2. Fakulteti u Crnoj Gori moraju da se mjenjaju
    By igy in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 149
    Last Post: 03-12-07, 10:06
  3. Trazimo Dizajnera
    By simonn_simonn in forum Vizuelne umjetnosti
    Replies: 0
    Last Post: 25-06-07, 19:15
  4. Privatni fakulteti.
    By kIkICa in forum Sve i svašta
    Replies: 19
    Last Post: 01-11-04, 18:19

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •