Results 1 to 6 of 6

Thread: Ne mogu da shvatim da ste izgubili državni identitet....

  1. #1
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Punta Cana
    Posts
    499
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Ne mogu da shvatim da ste izgubili državni identitet....

    Bice da je ovo neki placenik dukljanski.....

    Bivši ambasador Velike Britanije u Beogradu Ajvor Roberts u razgovoru za "Vijesti"

    Rim - Još se pitam kako je došlo do toga da je Crna Gora, koja je izašla kao pobjednik iz Prvog svjetskog rata, izgubila svoj identitet na kraju 20. vijeka - izjavio je u razgovoru za "Vijesti" sir Ajvor Roberts, bivši ambasador Velike Britanije u Jugoslaviji.
    Roberts, koji je sada ambasador Velike Britanije u Rimu i vanredni profesor Oksforda, u njegovoj zemlji je jedan od vodećih stručnjaka za Balkan.
    On ocjenjuje da "političari iz Brisela, na čelu sa Solanom po svaku cijenu žele da održe uniju Srbije i Crne Gore".
    - Treba pričekati sljedeći referendum i vidjeti šta je želja crnogorskog naroda i to treba poštovati. Moj boravak u bivšoj Jugoslaviji me naučio jedno, a to je da ne treba na silu pokušavati nametati ništa narodima na tom području. Mislim, pri tom, i na situaciju u Bosni i Hercegovini. Zajednica koja je napravljena vještački poslije Dejtonskog sporazuma se održava, ali političke i ekonomske reforme idu puževim korakom. To je država koja opstaje zahvaljujući patronatu međunarodne zajednice, isto kao i Kosovo. Bez prisustva snaga Sfora i Kfora teško da bi se održao mir na tim rovitim područjima - mišljenje je Ajvora Robertsa.
    On je od 1994. do 1997. bio ambasador Velike Britanije u Beogradu. Poznat i kao mirovni pregovarač sa bivšom jugoslovenskom vladom, kao i vladom Srpske Republike, zajedno sa lordom Dejvidom Ovenom i Karlom Biltom. Takođe je odigrao značajnu ulogu u vođenju pregovora za oslobađanje britanskih vojnika, koje su zarobili bosanski Srbi u maju i junu 1995.
    O vremenu kada je bio ambasador u SRJ, Roberts kaže da je Beograd tada bio centar bivše Jugoslavije u izuzetno kritičnom trenutku, kada se vodio rat između dojučerašnjih sugrađana i kada je Zapad pokušao da pregovara sa Miloševićem i njegovom vladom, kao i Srbima iz Bosne da se na neki način zustavi to krvoproliće.
    - Moja uloga nije bila jednostavna, ali sam barem uspio da shvatim komplikovanu prirodu isprepletenih odnosa među tadašnjim jugoslovenskim nacijma - rekao je Roberts.
    Na pitanje zašto je Velika Britanija bila jedna od evropskih zemalja koja je najduže zagovarala čvrstu, konzervativnu liniju da po svaku cijenu treba sačuvati SFRJ i ostati u zajednici, on odgovara:
    - Nije pitanje konzervativne linije o opstanku zajednice naroda koji su pripadali bivšoj Jugoslaviji. Recimo, uzmite ulazak ovih novih deset članica EU. Mi smo svi bili sigurni da će upravo Jugoslavija biti prva od istočnoevropskih zemalja koja će pristupiti EU. Rat je to sve poremetio i stavio neke njene republike na začelje liste za predvorje u EU. Naš cilj je bio da se izbjegne oružani sukob naroda.
    Komentarišući rezultate pre-dsjedničkih izbora u Srbiji, Roberts ističe da "zabrinjava znatan broj nacionalista na političkoj sceni Srbije", navodeći, u prvom redu, imena Tome Nikolića, Vuka Draškovića, Vojislava Koštunice.
    - Već smo bili svjedoci tragičnih posljedica nacionalizma, tako da je zabrinjavajući faktor broj glasača koji se opredijelio za nacionaliste - rekao je Roberts.
    Na pitanje kako vidite budućnost Jugoistočne Evrope, britanski diplomata podsjeća na primjer Francuske i Njemačke poslije Drugog svjetskog rata.
    - Te dvije zemlje bile su zakleti neprijatelji, ali su poslije rata uspostavile odnose. Taj prisilni, diplomatski mirnodopski dijalog ih je, izgleda, vremenom naučio ne samo da podnose jedni druge, već i da postanu saveznici. Normalno, najvažniji preduslov za uspostavljanje dobrih susjedskih odnosa je poštovanje svake nacije, njenog teritor-ijalnog integriteta kao i istorijske dimenzije svake zemlje.
    -----------------------------------------------
    Supruga piše knjigu o Crnoj Gori

    Supruga Ajvora Robertsa - Elizabet piše knjigu o Crnoj Gori.
    - Moja supruga se zaljubila u Crnu Goru u periodu dok smo živjeli u bivšoj Jugoslaviji. Često smo boravili na Crnogorskom primorju koje je prelijepo. Ona je književnica i strasno ju je zainteresovala bogata crnogorska istorija i knjiga govori upravo o tome. Nedostaju još dva poglavlja do kraja. Nadam se da će do septembra biti gotova i tada se može očekivati objavljivanje.

  2. #2
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    1,754
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    A šta on zna jadan o ovdašnjim prilikama :roll:

  3. #3
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Punta Cana
    Posts
    499
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Karma
    A šta on zna jadan o ovdašnjim prilikama :roll:
    Alo Odalovic,ne brukaj pleme idiotskim otvaranjem usta.

    Muchi.

  4. #4
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    La Fossa
    Posts
    6,668
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Interceptor
    Alo Odalovic,ne brukaj pleme idiotskim otvaranjem usta.

    Muchi.
    I ja velim
    Io ci credo!

    Welcome



  5. #5
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    1,754
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Xe, xe, xe....

    Tužite me. Meni mi 8000 eura bilo više nego dostatno da izlečim svoje duševne rane

  6. #6
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Crna Gora Cetinje
    Posts
    1,591
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Odalovic a hahahahahahahaaaaa a bjezi cuku aahahahahaaa !

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •