Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 25 of 75

Thread: ZeleniKa i SiLosi

  1. #1
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    pg
    Posts
    131
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Exclamation ZeleniKa i SiLosi

    Sjecam se da je bila diskusija na ovu temu ranije, potrazih topic, al vidim zakljucan. Pa rekoh da otvorim novi, obzirom na desavanja posljednjih dana.

    Kampanja protiv izgradje silosa je pocela. Ovog puta organizovana i uz podrsku velikog broja NVO, javnih licnosti, gradjana.
    Koga zanimaju day to day desavanja neka posjeti novootvoreni sajt, a tam se moze i potpisati on-line peticija.
    Pozdrav svima!

    www.zelenikaisilosi.com

  2. #2
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    chat
    Posts
    164
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ja sam se upisao.

  3. #3
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    MONTENEGRO- Herceg Novi
    Posts
    1,916
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ja sam za silose

  4. #4
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    alive and kickin'
    Posts
    6,991
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by MiLiCa_Hn View Post
    ja sam za silose
    A zasto mikeli?
    Vecina ljudi je zla

  5. #5
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Herceg Novi
    Posts
    571
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by MiLiCa_Hn View Post
    ja sam za silose
    Dobro je, izgleda da nisam jedini koji je za.

    Imagination is everything.

  6. #6
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    alive and kickin'
    Posts
    6,991
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by beat View Post
    Dobro je, izgleda da nisam jedini koji je za.

    Glupost je neunistiva, no worries. A zasto si ti za silose? Volis beton?
    Vecina ljudi je zla

  7. #7
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Dam Neck,Virginia
    Posts
    6,716
    Thanks Thanks Given 
    478
    Thanks Thanks Received 
    857
    Thanked in
    326 Posts

    Default

    Mozda su im cika Obrad ili Denis Mandic dali koju crkavicu da imaju da se qrche
    ↯↯Dodje li ti nekad da skocis sa mosta,da li je i tebi nekad svega dosta↯↯

  8. #8
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Herceg Novi
    Posts
    571
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Sidewinder View Post
    Mozda su im cika Obrad ili Denis Mandic dali koju crkavicu da imaju da se qrche
    Mora biti da je to u pitanju, drugo objasnjenje ne postoji!

    Zasto sam za? Duga prica, al' recimo da sam zivio par ''dobrih'' godina u mjestu koje ima ''identicne'' silose i nije bilo nikakvih problema o kojima se prica u '' NECEMO SILOSE '' kampanji. Dal' ce tako biti i u Zelenici ne bih znao, al' sumnjam. Istini za volju nisam ni previse upucen u cijeli ''problem'' tako da ne zelim da pricam previse.

    A sad iskreno pitanje. Dal' su Mandic i Obrad neko koga bih ja trebao da znam uzevsi u obzir da nisam cak nit drzavljanin Crne Gore?
    Imagination is everything.

  9. #9
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Far away from here
    Posts
    3,730
    Thanks Thanks Given 
    3
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Oce li se ovaj grad odlucit vise sto ce mu biti prvi izvor zarade ?
    Industrija ili turizam. Ako ce Novi da se orijentise na turizam kakav je bio zadnjih 10 godina, onda mu nema leba. Oce li da se oslanja na brodogradiliste i silose. Pa ako ce od toga grad dobijati pare koje ce dalje ulagati u infrastrukturu (citaj izmedju redova : vodu, struju, puteve) sto da ne.

    Ali ne citajte kao da sam za silose, jer nije to poenta ovog posta. Poenta je da ovom gradu treba cvrsta ruka koja zna sto hoce, i kako to radi. Do sada su sve mlaki neki politicari bili koji su pravili dugove i za sobom nista konkretno i rijeseno nisu ostavili.
    Ej pa pre neki mjesec usvojen detaljni urbanisticki plan za Njivice.... Kad se izgradilo sto se moglo izgraditi. Znaci niko nema viziju kako treba da izgleda Igalo, ili ti Sutorina, iliti Zelenika.

    Ma silosi ce biti najmanji problem ako grad nastavi ovako da zivi. (Ako je prioritet put za TB koji ce koncesionar naplacivati, ako je prioritet ko ce od dvorista napraviti parking, ako je prioritet dopustit glasnu muziku u svakom kaficu do 13 h, ma batilite se corava posla) - jednostavno ko se sjeca kako je bilo do 1988 godine u gradu, znace o cem pricam.

    Narkodiler (tako ga novine krstise) pretukao policajca pa ga gradjani uhvatili... heh. Da li vam to govori sto o okruzenju u kojem HN zivi ?
    " Damn the cargo, we'll be on our way tonight "

  10. #10
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Dam Neck,Virginia
    Posts
    6,716
    Thanks Thanks Given 
    478
    Thanks Thanks Received 
    857
    Thanked in
    326 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by beat View Post
    A sad iskreno pitanje. Dal' su Mandic i Obrad neko koga bih ja trebao da znam uzevsi u obzir da nisam cak nit drzavljanin Crne Gore?
    Mozda,buduci da su gorepomenuti glave te cemenat hobotnice,kojom si toliko odusevljen
    ↯↯Dodje li ti nekad da skocis sa mosta,da li je i tebi nekad svega dosta↯↯

  11. #11
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Herceg Novi
    Posts
    571
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Sidewinder View Post
    kojom si toliko odusevljen
    Odusevljen? Ne, nisam, tu grijesis i to veoma. Samo gledam iz nekog drugog ugla na cijelu stvar...

    Cek, ajd sad ti meni odgovori zasto si protiv? Zagadjenje, jel' to mozda problem? Ako je to onda iskreno nemas blage predstave o cemu pricas vec se samo lijepis za Novljanski vagon.
    Imagination is everything.

  12. #12
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    157
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    To dodje ovako nekako?! :joint:
    It ain't no use to sit and wonder why, babe
    It don't matter, anyhow

  13. #13
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Dam Neck,Virginia
    Posts
    6,716
    Thanks Thanks Given 
    478
    Thanks Thanks Received 
    857
    Thanked in
    326 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by beat View Post
    Odusevljen? Ne, nisam, tu grijesis i to veoma. Samo gledam iz nekog drugog ugla na cijelu stvar...

    Cek, ajd sad ti meni odgovori zasto si protiv? Zagadjenje, jel' to mozda problem? Ako je to onda iskreno nemas blage predstave o cemu pricas vec se samo lijepis za Novljanski vagon.
    Jesi li ti ne daj boze cuo misljenja Crnogorskih i shire,Balkanskih strucnjaka iz te branshe,po pitanju zagadjenja?
    ↯↯Dodje li ti nekad da skocis sa mosta,da li je i tebi nekad svega dosta↯↯

  14. #14
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    alive and kickin'
    Posts
    6,991
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default NVO protetsno pismo:

    Sa zaljenjem mogu konstatovati, da se gradani opstine Herceg Novi, posebno Zelenike, vec vise od pet godina suocavaju sa problemom izgradnje silosa za pretovar rasutog cementa u luci Zelenika. Ovaj problem vidimo kao jos jednu ekolosku bombu u ekoloskoj drzavi Crnoj Gori, zbog cega su se gradani Zelenike organizovali i punu godinu dana blokirali ulaz u luku bagerima i radnicima koji su namjeravali da pocnu sa gradnjom silosa. Blokada je trajala sve do dolaska Ministra Vucinica u luku Zelenika, koji je svojim potpisom garantovao zajednicku kontrolu svih dokumenata
    potrebnih za izdavanje gradevinske dozvole, sto ni do danas nije ispostovano.

    Kontrola svih izdatih dokumenata je zahtjevana, s nase strane, zbog brojnih propusta prilikom dobijanja dozvole na koje mi ukazujemo i to:

    "Mjesovito" iz Herceg Novog svjesno krsi odredbe DUP-a i u dogovoru sa pojedincima iz Opstine Herceg Novi dobija i koristi prethodne urbanisticke uslove za gradnju silosa, iako isti nisu predvideni vazecim DUP-om. Pokusavaju da ih naknadno ucrtaju u izmjene i dopune DUP-a Meljine-Zelenika, ali u tome ne upjevaju, jer se gradani suprotstavljaju i zahtijevaju da se takva izmjena i dopuna DUP-a odlucno odbaci, da silosi nemogu biti postavljeni u Zelenici. Nakon ovih dogadaja, zasjeda Skupstina Opstine Herceg Novi, jednoglasno ukida prethodno izdate urbanisticke uslove za gradnju silosa i zabranjuje gradnju istih na teritoriji opstine Herceg Novi, donosi odluku o priznavanju svih troskova
    investitoru do dana ukidanja prethodno izdatih urbanistickih uslova. Nazalost, i Ministarstvo za uredenje prostora i zastite zivotne sredine takode ne postuje odluku SO Herceg Novi. Rjesenje o lokaciji nepropisno donosi, izdaje gradevinsku dozvolu, iako GUP i DUP ne predvidaju takve objekte na tom terenu.


    U nepostovanju zakona pridruzuje se i Morsko dobro, koje daje
    saglasnost za gradnju silosa iako Elaborat o uticaju silosa na zivotnu sredinu nije kompletan, a ni dovoljno sveobuhvatan da se na temelju njega moze izdati saglasnost. Ne postuju ni odredbe DUP-a po kojoj je dozvoljena kolicina pretovara u luci Zelenika 21 000 tona tereta godisnje, vec izdaju saglasnost na deset puta vecu kolicinu, odnosno 200 000 tona godisnje.


    Niko se u Crnoj Gori zbog ovakvih grubih krsenja Zakona ne osjeca krivim, naprotiv, oglusuju se na sva nasa upozorenja koja smo po nekoliko puta upucivali na sve znacajne drzavne institucije. I dok se oni ponasaju kao da taj problem nije u Crnoj Gori, Master plan bokokotorski zaliv vidi kao "svetionik" crnogorskog turizma i
    preporucuje maksimalnu zastitu zaliva, izmjestanje industrije koja zagaduje vazduh i more, trazi rasterecenje postojecih saobracajnica itd.

    Gradani Boke i opstine Herceg Novi duboko vjeruju u ispravnost svojih postupaka, braneci se od agresije privatnog kapitala koji bez skrupula zeli da unisti osnovni resurs opstine Herceg Novi - turizam.
    Nadamo se da ce se konacno shvatiti tezina ovog problema, da ce se gradanima opstine Herceg Novi omoguciti pravo na zdrav zivot, posebno nasoj djeci, da ce se sacuvati vrijednost imovine gradana, donoseci konacno rjesenje o zabrani gradnje silosa na predvidenoj lokaciji.
    Vecina ljudi je zla

  15. #15
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    2,297
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Zinedin_Zidan View Post
    Ja sam se upisao.
    Greotice. Ima li neko da te presvuce???

  16. #16
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    pg
    Posts
    131
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Thumbs up Izjava Filipa Vujanovica

    a evi sto rece Predsjednik juce na svecanoj sjednici Opstine HN.

    Obzirom da je stav gradjana jasan i nedvosmislen PROTIV SILOSA, meni to izgleda kao rijesena stvar.

    Ipak je to izaslo iz usta Prvog gradjanina Crne gore.

    http://www.zelenikaisilosi.com/

  17. #17
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Herceg Novi
    Posts
    3,365
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Dakle, ništa novo pod nebom. Za gradnju silosa, kao i uvijek, uglavnom oni koji nemaju veze sa Herceg Novim (niti su tu živjeli, a i ako jesu - onda tu odavno više ne žive). Što mene briga za smog i zagađenje u Pljevljima, kad živim u Zeleniku?! Što me briga za pomor ribe duž rijeka pored gradova naše Države, kad živim od i pored mora, a ne pored rijeka?! Što me briga za Nikšić, neka naprave nuklearnu elektranu tamo - važno je da ja imam struju, a njima zagađenje?!

    Baš vas briga za druge, samo da je vama dobro. A vidio bi kako se bukate da vam je neko u dvorište poperio kakvi dalekovod ili trafo stanicu, ili postavio predajnik za mobilnu telefoniju na brdo pored vaše kuće - pa bi ste se lomili oko telefona cio dan zovući opštinske službe, republičke organe i razne NVO - da ih kumite Bogom da vas odagnaju te smrti. Ali kad su Zeleničani u pitanju - "neka njima tamo, ko ih je6e."

    Slušao sam na radio gdje se čovjek žali kako mu smeta zvuk motora aviona koji prolijeću poviše njegove kuće na putu do Podgoričkog aerodroma. Pa je njegova molba došla čak do Helsinkija gdje on, jadan, moli i kumi da se izmjeste vazdušni putevi, kako bi on mogao popodne lijepo da drema jer, eto, bude ga čim zaspi.

    Dakle - kad je ugrožena tuđa koža - onda nikoga nije briga, al kad zaboli po vašoj zadnjici - e onda se valja žaliti sve do Helsinkija ili Vašingtona koliko god banalan ili nerješiv problem bio, a problem silosa u Zelenici nikako nije banalan!

    Problem silosa se ne ogleda samo u cjementnoj prašini koja je ČISTI OTROV, nego tu su i brojni drugi problemi, a jedan od najvećih je - saobraćajni kolaps u Zelenici (već ga sada imamo, u ovom obimu i prometu kroz luku, a ne daj Bože kakav će biti - ako silosi ikada zažive).

    Slušao sam i gledao brojne okrugle stolove gdje su svoje mišljenje iznosili razni stručnjaci iz regiona i Svijeta. Ne mogu da se sjetim NITI JEDNOG valjanog razloga - zašto bi silosi trebalo da budu tu u srcu i na udaru u Bokokotorski zaliv.

    "Opravdanje" za silose se uglavnom traži u ekonomskoj politici i isplativosti, kao i EVENTUALNOM zaposlenju mještana u dotičnoj ispostavi. Dakle: Bar je predaleko (a tamo se trenutno vrši gro pretovara). Pa onda razna obećanja čelnika - luda radovanja za mještane Zelenike (kao i vazda do sada).

    I onda, kako to uvijek biva do sada sa grandioznim i megalomanskim projektima u našem regionu: pusti se u rad, i onda se ne održava, ne mijenjaju se filteri redovno, ne vrše se mjerenja ili kontroliše pogon i onda to za koju godinu bude - rasulo i katastrofa kao što je TA u Pljevljima, Brodogradilište u Bijeloj (gdje se ne zna gdje će se sa radioaktivnim otpadom od pjeskarenja, pa se slaže na gomilu koja je prerasla u malu planinu, i svaki put kad padne kiša - dio te planine ide direktno u more...) itd. itd.

    ---

    Zaista mi nije jasno kako neko može razmišljati o Herceg Novom ili Boki Kotorskoj kao industrijskom regionu?! Da li se ti, koji to pominju, sjećaju recimo fabrike za proizvodnju sapuna u Risnu? Jesu li imali prilike da se okupaju na tim plažama koje su se nalazile u okolini? Ako volite industriju i urbanizovana podneblja - zašto svoju kožu ne umočite na plažu u Belane u Tivat? Zašto se ne kupate na Plave Horizonte u onaj zeleni otpad od vode, nego idete na Žanjice ili Jaz ili negdje gdje nijesu još doprle cijevi od kanalizacije, nafta ili kakve druge otpadne vode?

  18. #18
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    pg
    Posts
    131
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Djoks View Post
    "Opravdanje" za silose se uglavnom traži u ekonomskoj politici i isplativosti, kao i EVENTUALNOM zaposlenju mještana u dotičnoj ispostavi. Dakle: Bar je predaleko (a tamo se trenutno vrši gro pretovara). Pa onda razna obećanja čelnika - luda radovanja za mještane Zelenike (kao i vazda do sada).
    btw, radi se visoko automatizovanoj tehnologiji, te je i taj argument zaposljavanja mjestana na vrlo klimavim nogama ...
    u baru postoje svi preduslovi za pretovar, adekvatna zastita, a popunjenost kapaciteta za te i slicne poslove je ispod 50%... ali nece oni bar, tamo im je skupo. odje su kupili i luku i banja im je.

    e zelja ce ih bit.

  19. #19
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Dam Neck,Virginia
    Posts
    6,716
    Thanks Thanks Given 
    478
    Thanks Thanks Received 
    857
    Thanked in
    326 Posts

    Post

    Coa & jarani...

    Pih.
    ↯↯Dodje li ti nekad da skocis sa mosta,da li je i tebi nekad svega dosta↯↯

  20. #20
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    874
    Thanks Thanks Given 
    11
    Thanks Thanks Received 
    17
    Thanked in
    13 Posts

    Default Silos

    Quote Originally Posted by Velika Mo View Post
    btw, radi se visoko automatizovanoj tehnologiji, te je i taj argument zaposljavanja mjestana na vrlo klimavim nogama ...
    u baru postoje svi preduslovi za pretovar, adekvatna zastita, a popunjenost kapaciteta za te i slicne poslove je ispod 50%... ali nece oni bar, tamo im je skupo. odje su kupili i luku i banja im je.

    e zelja ce ih bit.
    Da, upravo tako....nisu oni vjeverice, znaju zasto bas Zelenika. Kupili su luku sa predznanjem da ce im trebati za neke "male" projekte kao sto su autoput, put ka Pljevljima, pa onda Buk Bijela(od koje se cas odustaje a cas ne), sve je to povezano... Zamislite koliko cementa treba za izgradnju hidrocentrale, i kolika je usteda ako se isti taj cimenat najkracim putem transportuje ka mjestu izgradnje hidrocentrale....privatne hidrocentrale bojim se. A u prici gradonacelnika H. Novog juce/prekjuce na MBC, previse puta je upotrebljena rijec "kompromis". Dragi Zelenicani to vam je gotova stvar!

  21. #21
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    pg
    Posts
    131
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ne radi se o kompromisu na koji ti mislis.
    Radi se o poravnanju, da im hn opstina nadoknadi ulozeno ili im omoguci da investiraju u neke druge projekte za koje su bili zainteresovani, a koji jesu u interesu razvoja h novog...
    Predsjednik opstine je od starta protiv silosa i stav mu je nepromijenjen.
    Informisi se malo detaljnije, vjeruj mi da je tako.

  22. #22
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Dam Neck,Virginia
    Posts
    6,716
    Thanks Thanks Given 
    478
    Thanks Thanks Received 
    857
    Thanked in
    326 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Velika Mo View Post

    Ipak je to izaslo iz usta Prvog gradjanina Crne gore.

    http://www.zelenikaisilosi.com/
    Iz usta prve zene CG...
    :burp:
    ↯↯Dodje li ti nekad da skocis sa mosta,da li je i tebi nekad svega dosta↯↯

  23. #23
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    chat
    Posts
    164
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Katunjanin View Post
    Greotice. Ima li neko da te presvuce???
    HAHAHAHAHAHAAHHAHAHAHAAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHHAHAHAHA HAA!!!

    ajde dobro!

  24. #24
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    45
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Hocemo li da probamo da malo vise motivisemo novljane , kotorane i tivcane da potpisu peticiju? Sad sam bila na sajtu dje se moze vidjeti ko je odakle od onih sto su je potpisali on line i vidim da je jako malo bokelja. Ako ljudi ne vole da stave svoje ime i prezime neka stave nadimak ili bilo sta samo treba potpisivati.
    Evo sajta opet:
    http://www.zelenikaisilosi.com/

  25. #25
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    7,715
    Thanks Thanks Given 
    217
    Thanks Thanks Received 
    92
    Thanked in
    33 Posts

    Default

    Poodavno sam napisao ovdje da sam protiv izgradnje silosa u Zelenici, iako se u medjuvremenu promijenilo to shto su Mandici velike pare ulozili u VK Primorac i ja na to ne mogu da budem ravnodushan.
    Medjutim, ne znam koliko ste upuceni u chinjenicu da je recimo (nekadashnja) Jugooceanija malte ne podigla Jadransko Brodogradilishte Bijela, dovodeci svojevremeno brodove ko zna odakle na remont u Bijelu, koji ni po chemu nije bio isplativiji nego nedje drugo, ali placalo se nashima i to je bilo najvaznije. Kad je Brodogradilishte stalo na noge vratilo je to Jugooceaniji tako shto nije htjelo potpisati papir (da im Jugooceanija ne duguje pare zbog veza jednog broda) pomocu kojeg bi Jugooceanija dobila kredit od strane banke i stala na noge (to je bilo prije 2-3 godine).
    Mnogi iz Kotora znaju za ovo i zato su uzdrzani kad je vash kraj u pitanju, iako bi interes Boke trebao da je svima primarni interes.
    Niko tada iz novske opshtine nije uputio nikakav protest Brodogradilishtu, svi su se pravili ludi.
    Neke stvari se nikad nece ni oprostit', a kamo li zaboravit'.
    P r i m o r a c

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Zelenika, ubijanje zaliva, ponovo
    By innominato in forum Primorski
    Replies: 213
    Last Post: 15-01-07, 11:27
  2. Silosi???
    By Mauler in forum Primorski
    Replies: 4
    Last Post: 10-07-04, 12:24

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •