View Poll Results: Posle velike ljubavi:

Voters
43. You may not vote on this poll
  • ne moze nikad vise tako da se voli

    15 34.88%
  • moze da se voli jos vise jer te oplemenila i izgradila za ljubav

    28 65.12%
Page 3 of 6 FirstFirst 123456 LastLast
Results 51 to 75 of 135

Thread: Unishten za ljubav

  1. #51
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Pg...
    Posts
    8,326
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by nihil View Post
    Drugim rijecima, iskrena i otvorena osoba se stvara u komunikaciji i iskustvu.
    Potpuno istinito...Ako se vratim unazad(u svoje prosle veze) i propadale su i bile izgubljene nepovratno s razlogom sto se komunikacija medju nama nije normalno odvijala...Glavni razlog zbog cega vjerujem da ni jedna takva veza nije bila potpuna i uvjek je tu nesto hvalilo da bi to bilo to,ali zahvaljujuci njima barem se nauci sta je to sto ti je potrebno,dobijes iskustvo vise...Uvjek mozes da pokusas da stvoris komunikaciju vjerujuci da ce taj neko da se ukljuci i sam u to stvaranje,tj pozelis da se potrudis oko stvaranja lijepog odnosa tako sto se i sam otvoris,za jednakim davanjima i primanjima i sa uzivanjem za isto,ali kad taj neko ima vjeciti gard bez imalo zelje da to promijeni braneci se cutnjom ili jasnim negodovanjem onda je svaki trud uzaludan i razlika je medju vama ocigledna...Ako i taj potencijal postoji,zasto li cesto ide u suprotnom smjeru...?!Ne vjerujem da je danas tako lako naci taj divan odnos cak i kad radis na stvaranju...Zato sam i takvog vjerovanja da se dvoje jednostavno za to pronadju i poklope u svemu,ne samo u lijepim pogledima,njeznim poljupcima,strasnim nocima vec i uzivanjem u dugim razgovorima o svemu kad za to postoji potreba...



    "Tiha voda brijeg roni..."

  2. #52
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    5,821
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Artemis View Post
    Ako se vratim unazad(u svoje prosle veze) i propadale su i bile izgubljene nepovratno s razlogom sto se komunikacija medju nama nije normalno odvijala...Glavni razlog zbog cega vjerujem da ni jedna takva veza nije bila potpuna i uvjek je tu nesto hvalilo da bi to bilo to,ali zahvaljujuci njima barem se nauci sta je to sto ti je potrebno,dobijes iskustvo vise...
    Ja imam iskustvo da su veze prekidane zbog insistiranja na iskrenosti i otvorenosti. Naime, desavalo se da se zeli bliska i intimna veza ali bez teznje potpunoj iskrenosti i otvorenosti. Veza je postojala ali se nije razvijala u duhu zivljenja ljubavi. Postojalo je svidjanje i simpatija ali dalje od toga nije islo, jer se za ljubav shvatala kao zaljubljenost, strast, pozuda i sl., a ne kao iskrenost i otvorenost. Stavise, iskrenost i otvorenost se smatraju zabranjenim zadiranjem u privatnost i licnost. ... Posto ja smatram ljubav cjelovitim odnosom u kojem nema nikakvih tajni onda veze u kojima nema iskrenosti i otvorenosti ne mogu da nazovem ljubavnim. One mogu biti seksualne, ali ne i ljubavne, iako je u svakodnevnoj upotrebi naziv "ljubavne veze" rezervisan za intimne veze koje podrazumijevaju i seksualnu vezu. ... Interesantno je kako malo ljudi zeli da ima potpuno vezu, da zivi ljubav?...
    Quote Originally Posted by Artemis View Post
    Ako i taj potencijal postoji,zasto li cesto ide u suprotnom smjeru...?!
    Ako postoji potencijal za iskren i otvoren odnos sto je osnova zivljenja ljubavi a ide se u suprotnom smjeru onda to znaci da je doslo do konflikta interesa. Ukoliko su interesi jaci od potencijala za iskrenost i otvorenost taj potencijal ne moze da se razvije, a onda ne moze ni da zivi ljubav. Pitanje monogamnosti i braka su dva najdominantnija tipa interesa koja onemogucavaju potencijal iskrenosti i otvorenosti. I u jednom i u drugom slucaju egoizam i posesivnost se stavljaju ispred i iznasd iskrenosti i otvorenosti, a to onemogucava zivljenje ljubavi u startu. Ako jedna veza treba da iskljuci druge onda se tu ne radi o ljubavi vec o interesu.
    Quote Originally Posted by Artemis View Post
    Ne vjerujem da je danas tako lako naci taj divan odnos cak i kad radis na stvaranju...Zato sam i takvog vjerovanja da se dvoje jednostavno za to pronadju i poklope u svemu,ne samo u lijepim pogledima,njeznim poljupcima,strasnim nocima vec i uzivanjem u dugim razgovorima o svemu kad za to postoji potreba...
    Nikad nije bilo lako, a danas ima najvise mogucnosti, iako su i one minimalne. Razlozi te minimalnosti su prije svega monogamnost i brak, odnosno, egoizam i posesivnost. Dvoje ne mogu da stvaraju iskren i otvoren odnos zato sto davanje bezuslovne prednosti egoizmu i posesivnosti to onemogucava. ... Moje misljenje je da se dvoje nikada ne pronadju i ne poklope vec da se stalno iznova stvaraju, da se stalno iznova pronalaze i usaglasavaju, jer sve se mijenja pa i oni sami.
    *O svemu je govorio, bio je u stanju da kaze sve, pa i najmucnije, sve se moglo reci, sve pokazati, o svemu pricati.*
    (H. Hese, Sidarta)

  3. #53
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Pg...
    Posts
    8,326
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by nihil View Post
    Moje misljenje je da se dvoje nikada ne pronadju i ne poklope vec da se stalno iznova stvaraju, da se stalno iznova pronalaze i usaglasavaju, jer sve se mijenja pa i oni sami.
    Ono moje misljenje sto se ovog tice je samo za pocetak.... A naravno da se oni kroz vrijeme iznova i iznova pronalaze i poklapaju(usaglasavaju)kroz stvaranje pa zahvaljujuci tome i zive ljubav zajedno kao par svih narednih godina zivota...

    Interesantno da sa tobom moze lijepo da se prica...



    "Tiha voda brijeg roni..."

  4. #54
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    5,821
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Artemis View Post
    A naravno da se oni kroz vrijeme iznova i iznova pronalaze i poklapaju(usaglasavaju)kroz stvaranje pa zahvaljujuci tome i zive ljubav zajedno kao par svih narednih godina zivota...
    Sta znaci ovo "zive ljubav zajedno kao par"? Mislis da moraju da budu bracni par, monogamni par ili sta?
    Quote Originally Posted by Artemis View Post
    Interesantno da sa tobom moze lijepo da se prica...
    Ja znam da se sa mnom moze pricati, a da li je lijepo to je stvar ukusa. U svakom slucaju mislim da tu nema nista ruzno, ali... Sta ti pod ovim "moze lijepo da se prica" zapravo podrazumijevas?
    *O svemu je govorio, bio je u stanju da kaze sve, pa i najmucnije, sve se moglo reci, sve pokazati, o svemu pricati.*
    (H. Hese, Sidarta)

  5. #55
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    PodGorica
    Posts
    145
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Mene vala ne moze nijedna zenska nista a nida bog da mi srce slomi to se ne moze desit ja sam ka stina!

  6. #56
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,272
    Thanks Thanks Given 
    2,762
    Thanks Thanks Received 
    2,635
    Thanked in
    1,277 Posts

    Default

    Ti si moj idol
    She is only here to annoy herself!

  7. #57
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Pg...
    Posts
    8,326
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by nihil View Post
    Sta znaci ovo "zive ljubav zajedno kao par"? Mislis da moraju da budu bracni par, monogamni par ili sta?[/B]
    Ja mislim da nisam nista rekla sto nije bilo toliko jednostavno sem ako nisam tebi u citanju nesto pogresno zazvucala.Ne moraju biti bracni drugovi da bi zivjeli ljubav a ni monogamni par...Dovoljno je da on bude njena ljubav a ona njegova,ljubavni par koji se pronasao i koji se u svemu iznova pronalazi i zajedno prolazi kroz sve...Nisam razmisljala o braku mada i on dodje na red za svaki ljubavni par i kad si ga vec pomenuo tek tad bi trebalo da ima otvorenosti i iskrenosti medju njima,papir je poslednje sto nesto znaci...A da budem iskrena ne razumijem ni monogamnost ako su jedno drugom dovoljni,na to ni ne pomisljam kad je u pitanju ljubav koja se desi izmedju dvoje...Licno u brak cu stupiti kada se prvo ostvarim sa nekim covjekom u ljubavnim odnosima na nacine koje smo vec opisivali i kad sama po sebi dodje i ta zajednicka zelja da nas je vise od dvoje...

    Quote Originally Posted by nihil View Post
    znam da se sa mnom moze pricati, a da li je lijepo to je stvar ukusa. U svakom slucaju mislim da tu nema nista ruzno, ali... Sta ti pod ovim "moze lijepo da se prica" zapravo podrazumijevas?
    Moze se sa tobom pricati ali vecinom nije lako...Razlicitog smo senzibiliteta...Kad nije lako ruzno je,kad je lagano lijepo je...



    "Tiha voda brijeg roni..."

  8. #58
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    5,821
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Artemis View Post
    Nisam razmisljala o braku mada i on dodje na red za svaki ljubavni par i kad si ga vec pomenuo tek tad bi trebalo da ima otvorenosti i iskrenosti medju njima,papir je poslednje sto nesto znaci...
    Ja pominjem brak kao interes, a ne kao dokaz ljubavi ili posljedicu ljubavi. Ono sto se desava veoma cesto jeste da se zbog interesa koji se postizu brakom zaboravlja iskrenost i otvorenost, bez cega nema ljubavi. Ako se papir stavi ispred ljubavi onda ljubav nije moguca. Ako se brak smata dokazom ili posljedicom ljubavi onda takodje ljubav nije moguca jer brak nema nikakve veze sa ljubavlju.
    Quote Originally Posted by Artemis View Post
    A da budem iskrena ne razumijem ni monogamnost ako su jedno drugom dovoljni,na to ni ne pomisljam kad je u pitanju ljubav koja se desi izmedju dvoje...
    Monogamnost zabranjuje veze sa drugima. Ako se monogamnost stavlja kao uslov za ljubav onda je ljubav nedostizna. Nikada parovi nisu dovoljni jedno drugom, uvijek postoje i treci, ali postoji zabrana trecih, sto rezultira neiskrenoscu i skrivanjem, a to opet unistava ljubav.
    Quote Originally Posted by Artemis View Post
    Kad nije lako ruzno je,kad je lagano lijepo je..
    Mozes li navesti neki primjer za to?
    *O svemu je govorio, bio je u stanju da kaze sve, pa i najmucnije, sve se moglo reci, sve pokazati, o svemu pricati.*
    (H. Hese, Sidarta)

  9. #59
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    nk
    Posts
    59
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by nihil View Post
    brak nema nikakve veze sa ljubavlju...

    Nikada parovi nisu dovoljni jedno drugom, uvijek postoje i treci, ali postoji zabrana trecih, sto rezultira neiskrenoscu i skrivanjem, a to opet unistava ljubav.
    da cudnog li braka o kome ti pricas...

    da cudne li ljubavi... nepotpune..!!! znam par kontraprimjera...
    ne smatram da je to ljubav ako jedno drugom nijesu dovoljni.. nikad nijesam imala ovakve potrebe... mada mozda to dodje poslije mnogo godina u vezi... mnooooooooooooogo...

  10. #60
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    5,821
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by frle_genije View Post
    da cudnog li braka o kome ti pricas...
    Sta je tu cudno? Brak je zakonski sklopljena veza, a ne dokaz ljubavi ili sama ljubav. To ne znaci da neki ljudi koji jesu u braku ne zive ljubav, vec da to sto zive ljubav nema veze sa brakom. Naprosto, ljubav nije posljedica braka niti njegov uzrok.
    Quote Originally Posted by frle_genije View Post
    ne smatram da je to ljubav ako jedno drugom nijesu dovoljni.. nikad nijesam imala ovakve potrebe... mada mozda to dodje poslije mnogo godina u vezi... mnooooooooooooogo...
    Nikad jedno drugom nisu dovoljni, ali zbog tradicije, egoizma i posesivnosti se ponasaju kao da jesu. Strah od sankcija i gubitka toga sto imaju ih tjera da se ogranice ili da se skrivaju. Da nije tako, ne bi bilo toliko mnogo price o preljubama, prevarama, nevjerama, flertovanju i sl.
    *O svemu je govorio, bio je u stanju da kaze sve, pa i najmucnije, sve se moglo reci, sve pokazati, o svemu pricati.*
    (H. Hese, Sidarta)

  11. #61
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    4,585
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by nihil
    ljubav nije posljedica braka niti njegov uzrok.
    Da li mislis na uzroke braka sa socioloskog ili emocionalnog stanovista?
    - Ladan ko taština duša -

  12. #62
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    5,821
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by simm View Post
    Da li mislis na uzroke braka sa socioloskog ili emocionalnog stanovista?
    Ako se brak zakonski uspostavlja, a uspostavlja onda je on drustveni fenomen i ima drustvene uzroke, a ne subjektivno-emocionalne. Ljubav jeste subjektivno-emocionalni odnos, brak je drustveno-racionalni odnos.
    *O svemu je govorio, bio je u stanju da kaze sve, pa i najmucnije, sve se moglo reci, sve pokazati, o svemu pricati.*
    (H. Hese, Sidarta)

  13. #63
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    4,585
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    U tom slucaju, potpuno si u pravu. Ljubav nije uzrok braka kao drustvenog fenomena.
    - Ladan ko taština duša -

  14. #64
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    5,821
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by simm View Post
    U tom slucaju, potpuno si u pravu. Ljubav nije uzrok braka kao drustvenog fenomena.
    Da li ti mislis da brak nije samo drustveni fenomen?
    *O svemu je govorio, bio je u stanju da kaze sve, pa i najmucnije, sve se moglo reci, sve pokazati, o svemu pricati.*
    (H. Hese, Sidarta)

  15. #65
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    4,585
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Ne mislim. Po mojem misljenju, brak je drustvena tvorevina koja ima iskljucivo prakticne razloge za postojanje.
    - Ladan ko taština duša -

  16. #66
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    5,821
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by simm View Post
    Ne mislim. Po mojem misljenju, brak je drustvena tvorevina koja ima iskljucivo prakticne razloge za postojanje.
    Onda smo po tom pitanju saglasni. Ono sto sam ja zapravo htio da ukazem jeste da je ljubav licnosna (duboko intimna), licna (pojedinacna) i privatna (nije javna) pojava i da se njome ne moze unistavati niti biti unisten zbog nje, vec zbog i od necega drugog, sto ima veze sa prakticnim razlozima, a brak je najocigledniji primjer. Zato se cesto, mada i nedovoljno jasno, kaze da brak unistava ljubav, sto u stvari znaci da postavljanje interesa (prakticnih pitanja) u prvi plan unistava duboko intiman privatan odnos pojedinaca.
    *O svemu je govorio, bio je u stanju da kaze sve, pa i najmucnije, sve se moglo reci, sve pokazati, o svemu pricati.*
    (H. Hese, Sidarta)

  17. #67
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    nk
    Posts
    59
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ja jednostavno ne mogu da zamislim ljubav kao takvu... da jedno drugo ne ispunjavaju i da je potreban neko treci da bi sve bilo iskreno i potpuno... meni je to nesto krajnje cudno i nepoznato... da ne kazem bolesno...

    a brak bez ljubavi nije brak, nego drustveno korisna veza kako rekoste...
    brak o kojem ja pricam ima za preduslov ljubav...

    imam jedno pitanje za ninhila: da li si nekad zivio ljubav sa nekim? ako jesi, kako je to izgledalo... ako nisi, kako ti to zamisljas? kako to funkcionise sa nekim trecim, petim... i koja je uloga toga treceg u toj zivucoj ljubavi?

  18. #68
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,272
    Thanks Thanks Given 
    2,762
    Thanks Thanks Received 
    2,635
    Thanked in
    1,277 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by frle_genije View Post
    i koja je uloga toga treceg u toj zivucoj ljubavi?
    Da mase lepezom
    She is only here to annoy herself!

  19. #69
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    5,821
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by frle_genije View Post
    ja jednostavno ne mogu da zamislim ljubav kao takvu... da jedno drugo ne ispunjavaju i da je potreban neko treci da bi sve bilo iskreno i potpuno... meni je to nesto krajnje cudno i nepoznato... da ne kazem bolesno...
    Zasto ne mozes da zamislis nesto sto kao takvo neprestano postoji? Svako od nas ima vise od jednog covjeka koji mu se svidja, dopada, simpatise itd. To sto se ogranicavamo na jednog nije proizvod nasih osjecanja vec onoga sto smo naucili da treba. Da u nasim osjecanjima nema mjesta za druge onda nam se svidjao samo jedan covjek a prema drugima ne bi nista osjecali. Kao sto znamo nama se ne svidja jedan covjek vec mnogi i samo je stvar racionalne odluke u kakvim cemo odnosima biti sa kim, koga cemo izabrati i na osnovu cega. ... Inace veoma je bolesno nazivati nesto bolesnim zato sto nije kao ti.
    Quote Originally Posted by frle_genije View Post
    a brak bez ljubavi nije brak, nego drustveno korisna veza kako rekoste...
    brak o kojem ja pricam ima za preduslov ljubav...
    Ti mozes smatrati da je za tebe preduslov za brak ljubav, ali to brak u stvarnosti nije. Brak je zakonski sklopljena veza dvoje ljudi, kojom se regulisu odnosi izmedju partnera i nista vise. ...
    Quote Originally Posted by frle_genije View Post
    imam jedno pitanje za ninhila: da li si nekad zivio ljubav sa nekim? ako jesi, kako je to izgledalo... ako nisi, kako ti to zamisljas? kako to funkcionise sa nekim trecim, petim... i koja je uloga toga treceg u toj zivucoj ljubavi?
    A zasto te to interesuje? To je privatna stvar i nije namijenjena forumima. Ovdje iznosimo shvatanja i o njima raspravljamo.
    *O svemu je govorio, bio je u stanju da kaze sve, pa i najmucnije, sve se moglo reci, sve pokazati, o svemu pricati.*
    (H. Hese, Sidarta)

  20. #70
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Pg...
    Posts
    8,326
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by nihil View Post
    Ja pominjem brak kao interes, a ne kao dokaz ljubavi ili posljedicu ljubavi......Ako se brak smata dokazom ili posljedicom ljubavi onda takodje ljubav nije moguca jer brak nema nikakve veze sa ljubavlju.

    Ja brak ne zelim da gledam kao interes a ni kao dokaz ni posledicu ljubavi...Ja ga vidim kao nesto sto moze tu ljubav da prosiri...Kada se dvoje vole sigurno je i za mene sasvim normalno da zele svoj dom,djecu koja ce da ih raduje i upotpunjuje...Zasto se zelja za tim ne bi nazvala i ljubavlju jer to se i pozeli i sanja sa onim koga volimo...Ja cu uvjek vjerovati da brak ide uz ljubav...I na njega bas ni malo ne gledam na nesto lose ako ce to biti sa onim koga volim i koji ce mene na isti nacin voljeti...


    Quote Originally Posted by nihil View Post
    Monogamnost zabranjuje veze sa drugima. Ako se monogamnost stavlja kao uslov za ljubav onda je ljubav nedostizna. Nikada parovi nisu dovoljni jedno drugom, uvijek postoje i treci, ali postoji zabrana trecih, sto rezultira neiskrenoscu i skrivanjem, a to opet unistava ljubav.
    Aha,moja greska.Mislila sam da je monogamnost ono suprotno Ne mora onda to biti zabrana,kad se na nesto gleda kao na zabranu onda smo i prije spremni da je prekrsimo.Ja vjerujem da ako postoje i ta treca lica ona su sasvim u senci kad je ljubav medju dvoje dovoljno jaka da im niko treci nije potreban...Kad tu nesto nije u redu pojavljuju se trece licnosti u punoj jasnoci,a zasjenjuje se ona koja je bila jedina...A to onda dovodi do neiskrenosti i skrivanja i ljubav medju njima gubi na snazi...

    Quote Originally Posted by nihil View Post
    Mozes li navesti neki primjer za to?
    Pokusacu...

    Kad nije lako,to je obicno onda kada ja nekim temama pristupam sa mnogo vise srca a ti zato sto istim pristupas samo glavom...Sto dovodi do obracunavanja na sve moguce nacine sto postaje ruzno...

    Razlog sto te mogu slusati(citati)a da normalno mozemo da razmjenjujemo misljenja je dovoljan da je lagano i lijepo...
    Last edited by Artemis; 23-08-07 at 16:07.



    "Tiha voda brijeg roni..."

  21. #71
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Artemis View Post
    ...Zasto se zelja za tim ne bi nazvala i ljubavlju jer to se i pozeli i sanja sa onim koga volimo......
    Sa akcentom na drugo

  22. #72
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    5,821
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Artemis View Post
    Ja brak ne zelim da gledam kao interes a ni kao dokaz ni posledicu ljubavi...Ja ga vidim kao nesto sto moze tu ljubav da prosiri...
    Kako to brak moze da prosiri ljubav? Na sta je to prosiruje? Sta to ljubav nema a brak ima pa se time ljubav dopunjuje brakom?
    *O svemu je govorio, bio je u stanju da kaze sve, pa i najmucnije, sve se moglo reci, sve pokazati, o svemu pricati.*
    (H. Hese, Sidarta)

  23. #73
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Pg...
    Posts
    8,326
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by nihil View Post
    Kako to brak moze da prosiri ljubav? Na sta je to prosiruje? Sta to ljubav nema a brak ima pa se time ljubav dopunjuje brakom?
    Brak kao brak,papir kao papir ne prosiruje nista osim sto se dvoje odlucuju za takav cin(posebno u nasoj sredini)da bi nakon zakonski sklopljene veze stvarali zajednicki zivot sa svojim potomstvom,a ta ljubav koju oni imaju,bila sa sklopljenim brakom ili ne prosiruje se prema djeci,i djeci svoje djece...Mislim da ljubav ma koliko bila velika izmedju dvoje ne bi nikad bila potpuna ako nema djece koja ce da ih raduje i velica njihovu ljubav jer vjerujem da ljubav izmedju dvoje jaca je i veca uz djecu i zajednicki zivot...Ako je jednom paru dovoljno da samo jedno drugo vole to je vec sebicna ljubav i kao takva ne vjerujem da bi bila tako trajna i srecna tokom zivota...
    Ne bjezim od braka s razlogom sto ga posmatram na jedan drugi nacin...Vaspitana sam tako da djecu necu radjati prije nego zakonski ne sklopim gradjanski i crkveni brak...Sklapanje braka,po meni,je chin s kojim se pocinje zajednicki zivot i stvaranje potomstva,a zajednicki zivot uz djecu ljubav moze samo da ojaca i uvelica...
    Last edited by Artemis; 23-08-07 at 21:57.



    "Tiha voda brijeg roni..."

  24. #74
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    5,821
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Artemis View Post
    Brak kao brak,papir kao papir ne prosiruje nista osim sto se dvoje odlucuju za takav cin(posebno u nasoj sredini)da bi nakon zakonski sklopljene veze stvarali zajednicki zivot sa svojim potomstvom,a ta ljubav koju oni imaju,bila sa sklopljenim brakom ili ne prosiruje se prema djeci,i djeci svoje djece...
    Dakle, brak ne prosiruje ljubav, vec predstavlja zakonsku vezu. Sada uvodis djecu kao prosirenje ljubavi i to jos u braku. Ljubav izmedju partnera se ne prosiruje prema djeci, jer je odnos prema djeci drugaciji nego izmedju partnera. Zasto hoce da imaju djecu to zavisi od slucaja do slucaja, a najcesci je da se djeca imaju kako bi se nastavila porodica, pa su zato na cijeni posebno sinovi. ... No, to je druga prica i nikakve direktne veze izmedju ljubavi, braka i djece nema. Naravno, ti to mozes subjektivno htjeti i vjerovati, ali objektivno djeca se mogu imati i bez braka i bez ljubavi i iz ko zna kojih motiva, cesto slucajno itd. itd.
    Quote Originally Posted by Artemis View Post
    Mislim da ljubav ma koliko bila velika izmedju dvoje ne bi nikad bila potpuna ako nema djece koja ce da ih raduje i velica njihovu ljubav jer vjerujem da ljubav izmedju dvoje jaca je i veca uz djecu i zajednicki zivot...Ako je jednom paru dovoljno da samo jedno drugo vole to je vec sebicna ljubav i kao takva ne vjerujem da bi bila tako trajna i srecna tokom zivota...
    Djeca su prije svega obaveza. Ma koliko ih voljeli osnovno sto se sa njima mora jeste nahraniti ih, obuci, brinuti o zdravlju i razvoju, cuvati ih, skolovati, uciti i sl. ... O kakvoj se tu ljubavi radi?
    Quote Originally Posted by Artemis View Post
    Vaspitana sam tako da djecu necu radjati prije nego zakonski ne sklopim gradjanski i crkveni brak...Sklapanje braka,po meni,je chin s kojim se pocinje zajednicki zivot i stvaranje potomstva,a zajednicki zivot uz djecu ljubav moze samo da ojaca i uvelica...
    Pricas o vaspitanju, obavezi da radjas tek kada sklopis brak, a onda pricas i o stvaranju potomstva i tek na kraju govoris o ljubavi, nazivajuci vaspitanje, brak i stvaranje potomstva ljubavlju. No, to nije ljubav, to je vaspitanje, to je naucena shema koju je tradicija stvorila. Ljubav stvaraju licnosti, a ovo sto ti pricas stvara drustvo. ... Po ovome sto isprica ispada da ljubavi bez braka i stvaranja potomstva ni nema. ... Upravo obrnuto. Tamo gdje se nesto radi po obavezi, po nacuenoj shemi, po zadatku ljubav ne moze da se zivi. ...
    *O svemu je govorio, bio je u stanju da kaze sve, pa i najmucnije, sve se moglo reci, sve pokazati, o svemu pricati.*
    (H. Hese, Sidarta)

  25. #75
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    nk
    Posts
    59
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by nihil View Post
    A zasto te to interesuje? To je privatna stvar i nije namijenjena forumima. Ovdje iznosimo shvatanja i o njima raspravljamo.
    izvinjavam se moja greska... ali kako lady kaze svi obicno polaze od sebe, a ja sam pokusala da te pokapiram... jer se nikako ne slazem s tobom.. mozes li mi onda odgovoriti na ovo poslednje pitanje: koja je uloga treceg u ljubavi?

    i ne mogu da zamislim takav odnos kao ne bolestan :

    dvoje se vole iskreno i potpuno, bez lazi. ispunjuju jedno drugo i zive ljubav. ali njega normalno privlaci jos zena, i nju privlace i drugi muskarci... i oni ce imati sta? (vezu, seksualni odnos) sa svakim ko ih bude privlacio... i onda ce jednog dana bez obzira da li zive zajedno ili ne, da li su u braku ili ne, pozeljeti da imaju zajednicko ptomstvo, specijalno sinove... ne iz ljubavi, jer je njihova ljubav savrsena i nista joj drugo ne treba (osim povremenog svrljanja) nego zato da bi se produzila loza... i izrodice djecu, ispunjavati sve obaveze prema njima... i naravno nastaviti da ulaze u veze sa svakim ko im se svidi... i zasto da ne, dijete ce svako 15 dana imati novu mamu i tatu za rezervu... hahaha...
    i sve to vrijeme svi oni ostaju (narocito dijete) normalne osobe od ciste ljubavi... i vole se u potpunosti...

    ja kad zamisljam dvoje da se vole, iskreno potpuno, pravo... ne zamisljam tu neku trecu osobu... jednostavno joj ne vidim mjesto u svemu tome.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Sta je ustvari ljubav?
    By Sick-Boy in forum Ljubav
    Replies: 86
    Last Post: 22-09-06, 01:17
  2. Naivnost ili proracunatost...?
    By Argonaut in forum Ljubav
    Replies: 162
    Last Post: 19-06-06, 12:58
  3. pomjeranje granica?
    By DUKSTER in forum Ljubav
    Replies: 91
    Last Post: 14-11-05, 16:33
  4. Pravo vreme za ljubav..
    By The_Age_of_Love in forum Ljubav
    Replies: 33
    Last Post: 01-05-05, 13:19
  5. ljubav
    By phenomenon in forum Religija i filozofija
    Replies: 16
    Last Post: 21-02-05, 10:03

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •