Page 4 of 6 FirstFirst 123456 LastLast
Results 76 to 100 of 131

Thread: Crnogorski specijaliteti

  1. #76
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    White Sandy Beach
    Posts
    8,876
    Thanks Thanks Given 
    234
    Thanks Thanks Received 
    47
    Thanked in
    31 Posts

    Thumbs up Obecan recept za STUFADU

    SPIČANSKA STUFADA

    Kupiti 3kg juneceg mesa od buta i 1.5kg crnog luka. Isjeci meso na komadiće i svaki komadić posoliti po ukusu, a crni luk isjeci na listiće i staviti ga u drugu šerpu. Svako parče mesa pržiti u vrelo ulje i okretati da se sa svih strana porumeni. Oprženo meso ostaviti u polu lonac u isto ulje u kome smo pržili meso, pržiti predhodno isjeceni luk i pržiti ga da dobije žutu boju. Kad smo ga ispržili stavimo ga preko isprženog mesa i tome dodati 50g sitno isjeckanog česnaka ili 3-4 česnice. Tome dodati malo mlake vode, ne smije se mnogo staviti vode jer luk sam pusta vodu i staviti da krčka na tihoj vatri. Ne smije se mutiti drvenom ložicom nego se uzme šerpa sa dvije ručke i tako se promiješa. Proba se pirunom da li se meso odvaja na listiće ( tropi ), onda je stufada gotova. Tome dodati 0.1 dl crnog vina ( pri kraju krčkanja ) i nekoliko klinčića koji daju lijepu aromu.
    Prijatno!!!

  2. #77
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,744
    Thanks Thanks Given 
    10,837
    Thanks Thanks Received 
    2,116
    Thanked in
    1,078 Posts

    Default

    Ne mogu da vjerujem da prodje topic o crnogorskoj kuhinji a bez rastana!!!
    Posto ce mu skoro sezona (docekat ne moze moja famelja) evo mog recepta

    2 kg rastana (a najljepsi je definitivno kad malo promrzne nedje decembar, januar) dobro oprati (u 100 voda, veli moja majka), listove sloziti jedan na drugi i izrezat ga na 1 cm debele

    U povecu serpu staviti suvoga mesa , sto vise mozete...bar par njeguske kobasice, komad prsute, bogomi i kost od prsute (ali da nije od one presusene) slanine...a, bogomi po kila (i vise, nije zgorega...), ako ima domacih suvih rebara i mazibrka...aooooooooo, tu nema mjere....vode, onako od oka da prekrije svo meso...
    Ubaciti jednu povecu glavicu crnoga luka da se kuva sa tim mesom i kuvati ga dugo, da bude mekano, skoro da se raspadne.

    Kad je gotovo meso, u drugu serpu staviti dosta vode da prokljuca, ubaciti rastan,obariti ga samo dok kljuc udari, pa ga iscijedjenoga prebacit u onu vodu od mesa (ja meso izvadim, jer toliku serpetinu nemam, posle, kad se rastan uljegne vratim meso na vrh)
    Napraviti zaprsku, malo brasna na malo ulja i glavicicu luka, aleve paprike jednu punu kasiku, brašnjave bijele planinske krtole, jedno 3-4 komada i ostaviti da se kuva bar jos uru a moze i duze da se dobro ukrcka i da one vode ispari sto vise...

    P.S. Nemojte ga solit jer i onako od ove kolicine mesa ce bit preslan, pa vam savjetujem da obavezno prospete onu prvu vodu cim meso prokljuca (tako ga i lijepo operete a i manje je slano), jer cete moc popit crnoga vina 2 litra posle rastana
    PTIJATNO ljudi, ovo je gastronomski raj!
    Last edited by zvoncica; 17-05-10 at 00:42.
    Sovršenstvo tvorenija, tainstvene sile bože,
    ništa ljepše, nit’ je kada, niti od nje stvorit može!

  3. The Following User Says Thank You to zvoncica For This Useful Post:


  4. #78
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,744
    Thanks Thanks Given 
    10,837
    Thanks Thanks Received 
    2,116
    Thanked in
    1,078 Posts

    Default

    Odmah cu dodat i PODVARAK, posto ide zima a nema vece ljepote od dobroga podvarka!
    Kisjeli kupus (domaci najbolje) oprati i isjeckati, ne presitno.
    U veliku serpu staviti ulja, vecu glavicu crnoga luka, prodinstati, dodati pola kupusa (bogomi glavicu od dva tri kila spremiti) na kupus poredjati suvoga mesa...taman ka za rastan...i kobasice i rebara i prsute i slanine, suvo sve...svega po malo, mada su meni rebarca najljepsa, pa preko ponovo ono resto kupusa. Dodati vode pa kuvati, bar 3-4 sata.

    Kad se raspada koliko je skuvano, u vatrostalnu ciniju izvaditi onaj gornji kupus, ako treba malo posoliti (samo paziti jer su i kupus i meso slani, najcesce ne treba soli) dosta bibera i malo aleve paprike dodati, pa na to nasloziti meso (kome ces maci kosti koje same odpadaju jer je dobro skuvano), pa preko mesa ponovo onaj kupus donji, opet biber i paprika, pa zavuci u rernu jedno po ure da se zapece!
    Prijatno!
    Sovršenstvo tvorenija, tainstvene sile bože,
    ništa ljepše, nit’ je kada, niti od nje stvorit može!

  5. #79
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    1,558
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    49
    Thanked in
    37 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by zvoncica View Post
    Odmah cu dodat i PODVARAK, posto ide zima a nema vece ljepote od dobroga podvarka!
    Kisjeli kupus (domaci najbolje) oprati i isjeckati, ne presitno.
    U veliku serpu staviti ulja, vecu glavicu crnoga luka, prodinstati, dodati pola kupusa (bogomi glavicu od dva tri kila spremiti) na kupus poredjati suvoga mesa...taman ka za rastan...i kobasice i rebara i prsute i slanine, suvo sve...svega po malo, mada su meni rebarca najljepsa, pa preko ponovo ono resto kupusa. Dodati vode pa kuvati, bar 3-4 sata.

    Kad se raspada koliko je skuvano, u vatrostalnu ciniju izvaditi onaj gornji kupus, ako treba malo posoliti (samo paziti jer su i kupus i meso slani, najcesce ne treba soli) dosta bibera i malo aleve paprike dodati, pa na to nasloziti meso (kome ces maci kosti koje same odpadaju jer je dobro skuvano), pa preko mesa ponovo onaj kupus donji, opet biber i paprika, pa zavuci u rernu jedno po ure da se zapece!
    Prijatno!
    a moja zvoncice okle podvarak crnogorski specijalitet

  6. #80
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,744
    Thanks Thanks Given 
    10,837
    Thanks Thanks Received 
    2,116
    Thanked in
    1,078 Posts

    Default

    ako smo ikad ista imali, imali smo ki$eloga kupusa i suvoga bravljega i svinjskoga mesa, tako da ne pricas mnogo no varjacu u ruke i obraduj zeludac
    Luk crmnicki
    meso s Njegusa
    rastan iz Komana...ne no je francuski specijalitet
    Sovršenstvo tvorenija, tainstvene sile bože,
    ništa ljepše, nit’ je kada, niti od nje stvorit može!

  7. #81
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    310
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ima li ko recept za karadjordjevu shniclu ?

    Ili eto njeguski stek...

    Da se oprobam . Osjcao bih se kao zena koja prvi put ulazi u auto hehe . Najrealnije oslikano .
    Download delivery!
    Uskoro server na http://exafloops.hopto.org/

  8. #82
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default Najzdravije jelo

    Raštanj ............

  9. #83
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    3,233
    Thanks Thanks Given 
    354
    Thanks Thanks Received 
    54
    Thanked in
    29 Posts

    Default

    rastanJ
    You'll Never Smoke Alone..

  10. #84
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Beograd
    Posts
    280
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Dimljeni krap

    Jelo iz naslova predstavljalo je 'kultno' jelo u mojoj porodici.

    Samo meso krapa, iz cistih voda Skadarskog jezera, dimljeno na vatri, pa suseno na vjetru, sa neponovljivim mirisom, cini da, kako god ga spremite, imate pravi, da se tako izrazim, 'gastronomski uzitak'. Zato je dimljeni krap uvijek i bio skuplji od prsute.

    Neke velike filozofije oko spremanja nema: pred samo spremanje, stavite krapa, izrezanog na djelove, u serpu sa toplom vodom, nekih 10-15 minuta (da omeksa). Stavite ga u pleh, prelijte ga maslinovim uljem i sokom od limuna i stavite u rernu da se malo zapece (ne previse). Skuvajte i neki kvalitetniji krompir (izaberite velike krtole, koje cete izrezati na pola). Ako ste majstor, kad budete servirali krapa, na nekoj vecoj, duguljastoj, tacni, slozite izrezane djelove, tako da predstavljaju cijelog krapa. Okolo poredjajte polutke skuvane krtole, koje cete preliti sokom u kome ste pekli krapa, a onda sve, bogato, prekrijte svjezim persunom i bijelim lukom (i jos malo maslinovog ulja).
    Moze i varijanta sa prebrancem (recimo, za Bozic): umjesto krompira, napravite prebranac i na tanjir servirajte prebranac, a na njega stavite izrezane komade krapa.

    Uz ovo najbolje ide neki Roze ... naravno, dobro ohladjen ...
    Doljani forever ...

  11. #85
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Beograd
    Posts
    280
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Domaca 'zvakaca guma'

    Ovo, najvjerovatnije, ne spada u crnogorske specijalitete, ali nam je ovo baba pravila u Doljane, kad smo bili djeca ... i pravila nam je rodbina, kad smo isli, ponekad, na Verusu ...

    Dakle, baba je imala veliki, crni, duboki tiganj, Nalozili bismo vatru, tiganj na sporet, a onda se., kasikom, vadila mast (Karneks) iz povece metalne kutije. Kad se mast istopi, stavljao bi se mladi sir (velike okrugle grudve), koji bi se polako topio ... jos malo secera, a onda baba uzme veliki drveni tucak, kojim zahvata i rasteze 'zvakacu', koju smo mi djeca jeli sa zadovoljstvom.

    Inace, ne znam da li je neko, prethodno, pominjao jardum, poznati specijalitet iz Kuca, koji je vjerovatno nesto najkvalitetnije sto moze da se napravi od mlijeka. Ja sam zaboravio kako se tacno sprema (znam da se kuva ovcija varenika, par sati i vise) - ako neko zna tacnu proceduru, bilo bi lijepo da napise ...

    Eto toliko, rekoh da svoje sjecanje podijelim sa vama ...
    Doljani forever ...

  12. #86
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Herceg Novi
    Posts
    780
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    8
    Thanked in
    5 Posts

    Default

    najbolji topic koji sam pronasao na forumima !!!!
    Please alowe me to introduce myself.......

  13. #87
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Bunker
    Posts
    21,944
    Thanks Thanks Given 
    286
    Thanks Thanks Received 
    178
    Thanked in
    115 Posts

    Default

    Nije specijalitet... ALI je baš ukusno i jednostavno za spremiti

    Pršuta izrezana u listove se lagano proprži, malo edamera ili Goude (isto rezane u listove) preko, da se onako lijepo rastopi... Servirati toplo... PRIJATNO!

  14. #88
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    274
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    eo i jedan moj recept-koji danas izmislih
    -3 tikivcie, oprati , oljustiti, isjeci na kolutove posoliti o ostaviti 10 min
    - tanko isjeci Njegusku prsutu/vrat na kockice
    -umutiti 4 jaja
    -isjeckati na kockice stari sir ili dodati kajmak-po zelji
    Uzeti pleh srednje velicine, staviti masni papir.Usuti tikvice zatim prsutu, dodati kajmaka, starog sira-isjeckanog ili naribati.Persun. Na kraju sve to preliti sa jajima.Preliti sa veoma malo maslinovog ulja.Izmjesati.
    Rernu prethodno ugrijati na 250C.
    Staviti pleh malo nize, peci oko 15-20 min na ovoj temp.
    Opet sve zavisi od rerne, tj ako je jaca na manjoj temp.

    jel ovo OFF TOPIC?

  15. #89
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    5,120
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by MALAodSKANDALA View Post
    eo i jedan moj recept-koji danas izmislih
    -3 tikivcie, oprati , oljustiti, isjeci na kolutove posoliti o ostaviti 10 min
    - tanko isjeci Njegusku prsutu/vrat na kockice
    -umutiti 4 jaja
    -isjeckati na kockice stari sir ili dodati kajmak-po zelji
    Uzeti pleh srednje velicine, staviti masni papir.Usuti tikvice zatim prsutu, dodati kajmaka, starog sira-isjeckanog ili naribati.Persun. Na kraju sve to preliti sa jajima.Preliti sa veoma malo maslinovog ulja.Izmjesati.
    Rernu prethodno ugrijati na 250C.
    Staviti pleh malo nize, peci oko 15-20 min na ovoj temp.
    Opet sve zavisi od rerne, tj ako je jaca na manjoj temp.

    jel ovo OFF TOPIC?
    Ih, ovo ima da serviraju Bredu i Angelini kad sledeci put dodju u Splendid

  16. #90
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    274
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ne nego Obami

  17. #91
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    5,120
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Obami ce rastan

  18. #92
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Homeland
    Posts
    9,119
    Thanks Thanks Given 
    420
    Thanks Thanks Received 
    166
    Thanked in
    115 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by MALAodSKANDALA View Post
    eo i jedan moj recept-koji danas izmislih
    -3 tikivcie, oprati , oljustiti, isjeci na kolutove posoliti o ostaviti 10 min
    - tanko isjeci Njegusku prsutu/vrat na kockice
    -umutiti 4 jaja
    -isjeckati na kockice stari sir ili dodati kajmak-po zelji
    Uzeti pleh srednje velicine, staviti masni papir.Usuti tikvice zatim prsutu, dodati kajmaka, starog sira-isjeckanog ili naribati.Persun. Na kraju sve to preliti sa jajima.Preliti sa veoma malo maslinovog ulja.Izmjesati.
    Rernu prethodno ugrijati na 250C.
    Staviti pleh malo nize, peci oko 15-20 min na ovoj temp.
    Opet sve zavisi od rerne, tj ako je jaca na manjoj temp.

    jel ovo OFF TOPIC?
    nije ja volim pohane tikvice

  19. #93
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Montenegro
    Posts
    1,871
    Thanks Thanks Given 
    3
    Thanks Thanks Received 
    116
    Thanked in
    69 Posts

    Default

    evo jedan recept od princeze ozane

    pohane tikvice

  20. #94
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    274
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ma ja volim tikvice na svaki moguci nacin-samim tim izmisljam jela tj po osjecaju ih spremam i budu izvrsne
    nego da se ne udaljavamo od teme

  21. #95
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    29
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Neko je ranije pomenuo domaci desert... Pa, ranije su Crnogorke znale da spremaju samo patispanj i priganice... Priganice, tj. ustipke sa medom, a patispanj bi zalile sa serbetom, malo rjedjim nego za baklavu...

    I da, pravile bi strudlu iliti pitu s jabukama od domacih kora, koju bi takodje zalile serbetom (ovo je opciono). Za domace kore treba: kilo brasna, oko pola litre mlake vode, malo soli (kasicica), 2 do 3 kasike ulja i ja dodam 1 kasiku sirceta (pomaze pri razvijanju jufke, da ne bi pucala, odnosno tijesto je elasticnije )

    Sve se to lijepo umijesi da se dobije srednje tvrdo tijesto. Podijeli se na nekoliko jufki, one se malo razvuku oklagijom na velicinu tanjira i odozgo premazu s malo ulja i ostave da odstoje oko pola sata.
    Nakon toga se pristupa razvijanju... Za strudlu se razvijaju sto tanje moze, krajevi odsijeku i ostave za sledece razvijanje, mada mogu se i ostaviti u frizider, pa sjutradan za dorucak iskoristiti za presukace

    Filuje se rendanim kiselim jabukama i secerom (naravno i cimet po ukusu). Najbolje su za strudle jabuke kožare, sigurno!!!
    Pece se prvo na 250 stepeni - 5 do 1o min. dok ne zamirise, pa se dalje pece na 200stepeni oko 20 do 25 min. zavisno od rerne i struje

    Za patispanj ide: koliko jaja, toliko kasika secera i isto toliko kasika brasna... Ja dodam i koju kasiku tople vode, da tijesto bude onako rupicasto i socno. Obavezno odvojiti bjelanca od zumanaca, posebno umutiti jedno i drugo mikserom dodati secer, spojiti, pa toj masi se lagano doda brasno i mijesa varjacom, kako snijeg ne bi splasnuo

    Eto, za mlade domacice

    I da, nisam sigurna za fugac, to je isto vrsta deserta, poput strudle, samo se premaze dzemom, stavi se suvo grozdje, malo sjeckanih oraha... Ali, to su nase primorke pravile... Ako neko zna vise, neka napise koje slovo
    Last edited by Mojito85; 30-08-10 at 09:06.

  22. #96
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Planet Earth
    Posts
    7,967
    Thanks Thanks Given 
    598
    Thanks Thanks Received 
    71
    Thanked in
    46 Posts

    Exclamation

    nije specijalitet ali nesto sto obozavam da pravim a vrlo jednostavno:
    uzmem pljeskavicu, nauljam jU i podijelim je na 2 dijela (jedan malo veci) oblikujem 2 pljeskavice izuzetno tanke.. na jednu staviti list pica sunke (prsuta je pretvrda) i list gaude (ja obicno metnem paladin).. malo kajmaka preko ali vrlo malo i preklopim drugom pljeskavicom..
    przenje..

    aaaaaaaaaaa..

  23. #97
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    597
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

  24. #98
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by MotobikeR View Post
    rastanJ
    www.rastanJ.me
    Last edited by Ćipur; 15-03-11 at 00:16.

  25. #99
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    894
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ćipur View Post
    je l ovo nešto kao njuz.net?
    there is no dark side of the moon. as a matter of fact it's all dark.

  26. #100
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    597
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    pa da, crnogorska verzija,tako nesto.

Page 4 of 6 FirstFirst 123456 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •