Page 1 of 12 1234511 ... LastLast
Results 1 to 25 of 289

Thread: Stizhe vam shtene... bez panike ;)

  1. #1
    Join Date
    Jul 2004
    Posts
    750
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Stizhe vam shtene... bez panike ;)

    Meni je ovaj tekst mnogo pomogao kad sam uzimala Reu. Nadam se da ce josh nekome koristiti.
    Prenosim ga u cjelosti.


    U trenutku kada ovo citate, zasigurno ste vec odabrali rasu, uzgajivaca, ili vec zasigurno znate odakle cete usvojiti svog prvog psa . Posto je odluka vec donijeta i stene samo sto nije stiglo, ovdje cemo izostaviti savjete koji se ticu pravljenja ispravne odluke na temu izbora steneta/uzgajivaca - ili usvajanja steneta.
    Odusevljenje koje vas je uhvatilo samo kada pomislite da za jos par dana u kucu stize mali, novi clan porodice, nikako ne treba da vas omete u pripremama koje je neophodno obaviti prije nego veseli, zbunjeni stvor kroci u vas dom. Ovo je mozda jedan od najvecih stresova koje ce vase stene ikada dozivjeti, te ako sve ostavite za posljednji cas, dajete veliku sansu tome da i vas uhvati djelic tog stresa, sto nikako ne bi bilo dobro. Dolaskom u novi prostor, stene ce pokazati svoju radoznalost, trckarajuci i njuskajuci po cijeloj kuci, te biste sem same nabavke neophodnih stvari trebali biti potpuno sigurni da ste iz njegovog dometa uklonili sve sto bi ga moglo ozlijediti, otrovati i slicno.
    Jednom sam procitala jako interesantan stav, i naravno, odmah je isprobala. Kaze ovako, perspektiva iz koje vas pas posmatra svijet oko sebe je potpuno drugacija od one na koju to posmatrate vi. Spustite se na njegov nivo, i pogledajte oko sebe. Tu je mnostvo izuzetno interesantnih stvari koje leze na podu i one vam tek tada zapravo skrenu paznju. Tako je i sa kucetom.

  2. #2
    Join Date
    Jul 2004
    Posts
    750
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    STA TREBA DA IMAM?

    Ishrana

    Postoje stvari koje cete moci nabavljati vremenom, no i one koje ce vam trebati od prvog momenta. U zavisnosti od toga na koji nacin ste odlucili hraniti svog psa, i od toga kako je hranjen do tada, sacinite mali plan. Ukoliko pas kod vas dolazi od uzgajivaca, on ce vam vec dati za prvu pomoc nesto hrane koju je pas do tada jeo (ukoliko se radi o suvoj hrani) ili par savjeta o tome kako je stene do tada hranjeno.
    Ukoliko zelite promijeniti njegov nacin ishrane, cinite to jako pazljivo da ne biste izazvali kod njega stomacne probleme i odbijanje jela. Kada smo usvojili svog prvog psa, sjecam se da sam bila toliko isprepadana time sta i kako ce htjeti da jede da sam kupila cijelo brdo hrane, koju on prakticno poslije nije zelio ni probati - dakle, pravilo broj 1. ne pretjerujte. Ako ste mu odlucili davati suvu hranu (granule), nabavite najmanje pakovanje za stenad da biste vidjeli kako ce mu stomak reagovati na nju i da li ce htjeti da je jede. Dok postoje stenad koja ce jako rado prihvatiti bilo koju vrstu hrane, postoje i oni mali izbirljivci koji ce strajkovati gladju dok ne dobiju ono sto vole (moja Rea)... Prvih dana dajite hranu onako kako vam kaze uzgajivac, i lagano uvodite ono sto ste vi zamislili.
    Ako zelite hraniti psa kuvanom hranom, morate jako dobro znati - prilagodjeno uzrastu/rasi/dnevnoj aktivnosti psa, kolike i kakve su mu potrebe za proteinima, vitaminima i mineralima, itd. Pocetnicima je stoga lakse hraniti psa izbalansiranom suvom hranom dok ne uspiju uz pomoc iskusnijih (veterinar, uzgajivac, itd) sastaviti jelovnik koji ce podmirivati sve njegove potrebe.
    Vjerujem da ce ici mnogo teze ako je pas hranjen kuvanom hranom, a vi ga zelite hraniti granulama. Poznata Engleska uzgajivacica Jorkija ima obicaj da kaze da pas koji proba kuvanu piletinu, nikada nece pristati da se vrati na granule ... Na vama je da odlucite. Pitajte, citajte, upijajte - nemojte ciniti nista na svoju ruku, ukoliko niste sigurni. Losa ishrana u mladom dobu psa moze da ostavi jako velike posljedice, narocito ukoliko se radi o velikim rasama pasa.
    Kada smo vec na temi ishrane, dobro bi bilo napomenuti iz cega ce kuce jesti...

    Posude za jelo



    Iz prakticnih i higijenskih razloga, najbolje je nabaviti metalne posudice za jelo sa gumenim rubom koje cete moci lako prati, a kuce ih nece moci odgurati ili prevrnuti radi sirokog, gumom oblozenog dna. Ja sam na plastiku generalno alergicna, jer imam utisak da uvijek ostaje prljava, ma koliko je prali, tako da nisam tu opciju ni razmatrala - no postoji jos jedno rjesenje, keramicke posudice, koje su podjednako prakticne, no mogu se razbiti. Isto vazi i za staklo. Odluka je na vama.
    Naravno, potrebne su vam bar dvije posude: jedna za vodu i jedna za hranu. Savjetujem vam da dodate jos jednu, koja ce vam sigurno trebati ako psa hranite kuvanom hranom.
    Jedan savjet sto se tice vode... Ostavite je uvijek par minuta da odstoji, da postane nesto toplija, pas ce je tako radije piti. Ukoliko zivite u oblastima u kojima je u vodi dosta kamenca, te se ne preporucuje za pice, nemojte tu vodu davati ni psu. Moze kod njega izazvati ozbiljne probleme i stvaranje kamenca. Oni prema svojoj velicini piju vise vode nego covjek.

  3. #3
    Join Date
    Jul 2004
    Posts
    750
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Krevetic



    Bez obzira gdje ce vas pas spavati (ukljucujuci tu i vas krevet), krevetic je veoma prakticno mjesto za njegov dnevni odmor, osjecaj njegovog prostora, mjesto za igracke i slicno preko dana.
    Kreveta imate jako mnogo vrsta. Za prvo vrijeme obicno se preporucuju lako perljivi plasticni kreveti, sa dekicom ili dusecicem lakom za pranje.
    Krevetic jos moze biti cijeli od materijala. Nesto kao dusecic sa ogradicom.
    Inace, kod vecih rasa pasa, cesto se koriste neko deblje cebe, ili tanak, ravan dusek, na kome ce se pas lako ispruziti.
    Ukoliko zelite da vasem psu taj krevetic duze traje, uzmite nesto veci.

    Ja sam Rei uzela ogromnu prucanu korpu, stavila u nju jedno debelo cebe, medjutim, to chudovishte ju je samo njushnulo i okrenulo glavu. Ipak joj je miliji krevet.


  4. #4
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    ..tamoooo gdje ljubav stanuje..
    Posts
    1,288
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    meni moj spava na cjebencetu i nosi ga svudje sa sobom al obichno ima jedno mjesto (pored pecji beba mala) i igra se i razvlachi ga non stop
    ..You stood by me and I stood tall,
    I had your love I had it all..

  5. #5
    Join Date
    Jul 2004
    Posts
    750
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Povoci i ogrlice

    Oni ce vam trebati od prvog izvodjenja vaseg psa. Izbor je jako, jako veliki - pocevsi od mekih, koji se lako podesavaju, koznih, onih od vjestackih materijala, svih mogucih vrsta, onih koje se kace oko vrata psa, pa do onih koje se postavljaju oko njegovog tijela. Sta cete vi izabrati zavisi od nekoliko faktora... recimo ako vas pas ima dugu dlaku, nije zgodno imati povodac koji mu se stavlja oko tijela - mada je on mnogo prakticniji dok pas jos uci kako da hoda sa njim, pa vuce, vuce, vuce... Postoje i namjenski povoci/ogrlice, davilice, one koje pomazu na drugi nacin da se pas krece smireno itd, no to vam sa stenetom jos uvijek nece trebati.
    Vec pri prvom izlasku, ono se nece odvajati od vasih nogu, a to ce trajati sve dok ne dodje do 6-7 mjeseca (ovo zavisi i od rase, te brzine sazrijevanja). No, ukoliko nemate svoje dvoriste - ili cak imate, ali zelite da ga izvedete u setnju - NAJBOLJE ce biti da vase stene bude na povocu.
    Kako navici stene na povodac i ogrlicu? Evo najlakseg nacina. Stavljajte mu kod kuce, prvo kratko, a onda sve duze samo ogrlicu. Vjerovatno ce je nogicom pokusati skidati, no pokusajte mu skrenuti paznju na nesto drugo, i ubrzo ce zaboraviti na nju. Kada vec "pristane" na to, prikacite povodac na ogrlicu i pustite da je slobodno da je vuce po kuci. Trebace vam dani da se navikne mirno kretati na povocu, no ako mu to uspijete povezati sa odlaskom vani - stvari ce ici mnogo brze ...
    Naravno, obavezno okaciti privezak na ogrlicu sa vasim podacima i imenom psa. U slucaju da se pas izgubi, ovo je najbrzi put do vas.

    Igrachke sigurne za pse




    Najbolje je da vec prije dolaska psa u kucu, kupite bar jednu-dvije igracke kojim ce se zabavljati. Sta zelim reci kada kazem SIGURNE? Kako ce kuce igracku gristi i razvlaciti cijelo vrijeme, na njoj ne smije biti NISTA sto bi ono moglo otrgnuti i progutati. Nikakvi dugmici, plasticne oci, suvise male loptice itd. ne dolaze u obzir. Ukoliko vam je lakse, mislite o tim igrackama kao o igrackama za bebe. Ni one nikada nemaju nista cime bi beba mogla da se ugusi.
    Ukoliko su igracke plisane/platnene, obavezno pazite na to cime su punjene. Bicete najsigurniji ako nabavku obavite u pet shopu.
    Gumene, pistave loptice, su nesto sto psi prosto obozavaju. Pistace njome cijelo vrijeme. Priustite mu to zadovoljstvo.
    Dalje bih preporucila "grickalice". Posto je stene u fazi rasta, a kasnije i mijenjanja zuba, ono ce cijelo vrijeme trebati nesto sto bi grickalo. Da to ne bi bile vase nove cipele , predlazem da mu priustite vjestacke koske, igracke od cvrste gume... one ce ga dovoljno zabaviti, a u isto vrijeme cistice mu zube.


  6. #6
    Join Date
    Jul 2004
    Posts
    750
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Kupanje, ischeshljavanje, higijena

    Od prvog dana navikavajte kuce svemu sto ce morati cijeli zivot da mu se desava . Obicno je kod uzgajivaca vec naviknuto na kupanje, cesljanje, rezanje noktica, zvuk fena (mnogima ovo nece trebati, no ako je to dugokosa rasa, vjerujte zivot spasava )...





    Za rezanje noktiju trebace vam iskustva, narocito ako pas ima nokte crne boje kroz koje cete tesko ili nikako primijetiti gdje zavrsavaju nervi (Ja ovo nisam probala, nego, kad odem kod veterinara, uz kontrolu on joj skrati i noktice). Medjutim, ukoliko se odluchite da sami to uradite veoma zgodna spravica naziva se kod nas Giljotina (na sta zapravo i lici - ako vam je lakse, slicna je onom rezacu vrha cigara ). Nabavite je obavezno - trebace vam. Nokti psa su jako tvrdi, te vam nikakve makaze nece pomoci u tome. Postoje i specijalne makaze za nokte pasa.

    O kupanju postoji jako mnogo razlicitih misljenja, te vam necu ovdje pisati o tome koliko cesto i slicno - to zavisi od jako mnogo faktora sto cete vremenom i sami uvidjeti. Napomenucu samo da ni u kom slucaju psa ne kupate samponom za ljude. Zbog razlicitog ph-faktora (kiselosti) ljudske i psece koze, mozete kod njega izazvati ozbiljne probleme - perut, alergije, svrab, pretjerano susenje koze. Na trzistu je jako mnogo razlicitih proizvoda, i najbolje ce biti da odaberete neki u kome je i odredjena doza ulja za njegu koze, te d agledate da je prilagodjen duzini i tipu dlake vaseg psa. Neki od sampona u sebi vec sadrze balzam koji je, rekla bih, neophodan za dugodlake pse, dok kod drugih morate balzam posebno kupiti.



    Pored ovoga, trebace vam cetke i cesljevi za iscesljavanje dlake. Odaberite dobru cetku, koja nece kidati i lomiti dlaku. Dlaku nikada ne iscesljavajte potpuno mokru. Tada je najosjetljivija! Prosusite je prvo, a onda lagano cesljajte. Ako je dlaka suva, naprskajte je lagano nekim od uljanih preparata u spreju koje mozete takodje naci u svakom pet shopu.




    Ogromne su razlike izmedju duzine trajanja i nacina brige za dlaku vaseg psa. Ukoliko ste u mogucnosti, posavjetujte se sa profesionalnim groomerom ili iskusnijim vlasnikom vase rase, ili uzgajivacem da vam da par osnovnih uputa.

    Sledeca stvar koja je VEOMA vazna - poslije svakog izlaska iz kuce, dobro pregledajte sape psa. Lagano mu opipajte jastucice i ispitajte da se nije sta zavuklo medju njih. Mada biste primjetili, jer bi pas pokusavao cijelo vrijeme zubima iscupati to, dobra je praksa naviknuti ga na to od samog pocetka. Korisna stvarcica je kremica za njegu jastucica - i njih mozete naci u svakom pet-shopu.

    I njega zubica



    Cetkica i "pseci" kaladont koji ne pjeni. Ako mislite ovo upraznjavati, MORATE psa na to naviknuti od malena! Stavite malo kaladonta na prst i prinesite mu ustima - on ce ga omirisati i sasvim sigurno smazati . Ne znam od cega je pravljen, ali psi ga obozavaju. Stavite ga onda na cetkicu i prinesite ustima. Velika je vjerovatnoca da ce ga pojesti i prije nego obavite posao, no ne mari .
    Na trzistu je zaista bezbroj vjestackih koskica i gumenih glodavica koje jako dobro psu ciste zube. Dajte mu ih povremeno.
    Velika, kuvana govedja kost (neko daje i svjezu) za koju ste sigurni da joj pas nista ne moze...

  7. #7
    Join Date
    Jul 2004
    Posts
    750
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by touch_of_pink
    meni moj spava na cjebencetu i nosi ga svudje sa sobom al obichno ima jedno mjesto (pored pecji beba mala) i igra se i razvlachi ga non stop
    Rea je u pochetku imala svoju debelu jastuchnicu sa kojom se razvlachila i na njoj spavala pored mog kreveta. Sad kad je odrasla, bez obzira na svoju korpu, spava sa mnom. Ili eventualno sa mojim roditeljima (ukoliko uspije da im se ushunja u krevet dok oni spavaju). A preko dana, omiljeno mjesto joj je na trosjedu u dnevnoj sobi. Ne bi nikome svoje mjesto ustupila. Nego, chak i ako sjednesh, ona te gurka, gricka ti pantalone ili rukav da joj ti ustanesh. Pravo je razmasheno gache.
    Last edited by Tatjana; 24-02-06 at 21:54.

  8. #8
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    ..tamoooo gdje ljubav stanuje..
    Posts
    1,288
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    HAHHAHA jes isto kad mi majka sjedi u fotelju pa joj prvo cvrchi kod nogu dok ga ne pushti da se popne a kad se popne malo zavrcka dupetom i usadi se u fotelju) pa na kraju majka mora da ustane naravno jer u fotelji nema mjesta za dvoje
    a isto sa cjebencetom ne bi ti ga dao pa vidji naravno ne daje bez borbe .. prvo se malo natezzhete pa ako ga izvuchesh iz njegove vilice svaka ti chas.. mozhesh slobodno da ga podignrsh sa cjebencetom necje ti ga pushtit
    ..You stood by me and I stood tall,
    I had your love I had it all..

  9. #9
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    PG - Kotor
    Posts
    11,087
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Arrow

    Odlichan topic! Ode i ovaj na sticky...
    Quote Originally Posted by Nk-001
    Mozes li postaviti temu umjesto mene jer ja nesto ne mogu.. ?

    Kupujem Nokiu e52 ?

  10. #10
    Join Date
    Jul 2004
    Posts
    750
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Hvala Igi

    Gdje ce shtene spavati?



    Rea

    E, ovo je pitanje koje svakako trebate rijesiti unaprijed. Postoji jako mnogo opcija - od njegovog krevetica, kreveta datog na koristenje samo njemu, pa do vaseg kreveta - no zapamtite dobro - ako ga jednom pustite u svoj krevet, tesko da ce ikada poslije shvatiti zasto opet ne moze tamo ukoliko se vi predomislite. Izbor je na vama, no potrebno je da budete dosljedni tome. Ovo ne vazi samo za spavanje, nego generalno - zaboravite najbolje opciju: jednom moze, jednom ne moze - nece moci da shvati zasto.
    Stene ce prve noci, a zasigurno i narednih par dana plakati nocu. Bice uplaseno, nedostajace mu majka i njegov copor brace i sestara, stara sredina... Mada ce se jako brzo privici, tim prvih par noci zna biti PRAVI HAOS. Stavite pored njega nesto sto mirise na njegovu majku (pitajte uzgajivaca da vam da nesto), pomilujte ga, tepajte mu... shvatite kako se osjeca i sigurna sam da cete ga potpuno razumjeti. Sta god da ste unaprijed odlucili - pasce u vodu ukoliko tu noc stene pustite u krevet kod sebe - samo da znate.


    Kuce ce biti samo?

    Idealno bi bilo kada biste bar prvih dana mogli biti u kuci sa svojim stenetom. Kaze se da bi idealno bilo da, kada se stene dovede u kucu po prvi put, tu budu samo clanovi porodice, da bi ono odmah shvatilo ko mu je buduci copor, a istovremeno i da bi imalo mir i svo vrijeme na raspolaganju za istrazivanje novog stanista . Bilo bi stoga dobro, ukoliko je moguce, stene dovesti kuci u ranijim casovima da bi se do veceri sto vise priviklo novoj okolini.
    No, kao sto rekoh, nekada nije moguce biti sa stenetom cijelo vrijeme tih prvih dana, pa treba smisliti sta raditi u tom slucaju. U zavisnosti od toga sta mu stavljate na raspolaganje - cijelu kucu, ili neki manji prostor (sto se za pocetak cesto preporucuje, no mi to nismo slijedili), morate smisliti na koji nacin cete taj prostor ograniciti - narocito ako nije moguce jednostavno zatvoriti vrata. U tom slucaju pomazu ogradice (recimo na stepenicama, i slicno), slicne onim koje se postavljaju bebama.


    Priprema kuce za dolazak psa

    E, sada kada su osnovne potrepstine pobrojane, ostaje podjednako vazno poglavlje o pripremi kuce za dolazak psa.
    Posto ce stene nuzdu prvih dana vrsiti gdje stigne, dobro bi bilo da, ukoliko je moguce, uklonite tepihe iz dijela u kojem se pas krece. Posto smo mu dali slobodan cijeli prostor, u nasem slucaju je to bilo nemoguce, no vjerujte da bi znacajno pomoglo da smo mogli to uraditi.
    Dalje, mnostvo je hemijskih i otrovnih materija koje mu nikako ne bi trebali biti dostupni. Krenucu od sredstava za pranje koja trebate skloniti (a ako je moguce zamijeniti i bioloskim, bar u dijelu u kome ce pas najcesce boraviti), smrtnog antifriza koji pas moze naci u garazi, insekticida, olovnih traka na dnu zavjesa, farbi... Tu su i sapun, vosak, kozmetika, medicinska sredstva i lijekovi, hrana koja nije za pse itd.
    Takodje opasni ako ih proguta su: komadici sundjera, stiropora, najlona i vate, dugmica, klikera i slicno. Sklonite to da ne izazovete problem.
    Ucinite eksperiment sa pocetka price. Sjedite na pod i pogledajte oko sebe. Upasce vam u oci toliko detalja koje sa vase visine ne biste ni primjetili, a svi su oni izazov za malo stene. Njegova radoznalost je sasvim prirodna i cak pozeljna, a na vama je da mu osigurate siguran prostor.
    Posebna prica su sobne biljke. Cijeli je niz onih koje su jako otrovne za pse. Pronaci cete spisak na dijelu o zdravlju. Istina je da, recimo, fikus, jako lijepo izgleda, no, moracete ga staviti negdje gdje vasa kuca nece moci doci do njega.
    Opasni su takodje strujni kablovi. Ukoliko ne obezbjedite psu dovoljno zabave, igracaka i grickalica, budite sasvim sigurni da ce pronaci put do kablova - sto moze biti i smrtonosno ukoliko su ukljuceni u struju.

    Veterinar





    Dobro je raspitati se medju prijateljima koji vec imaju psa, ili za savjet zamoliti uzgajivaca ukoliko je u istom gradu, za dobrog veterinara koji ce pratiti zdravlje vaseg psa. Bez obzira na to da li je vas pas primio sve neophodne vakcine kada je dosao kod vas ili ne, odsetajte sa stenetom do veterinara da biste napravili plan za dalje vakcinacije, te mu postavili sva pitanja koja bi vam u tom momentu mogla pasti na pamet. NE STIDITE SE. Upravo to je posao veterinara.
    Imajte zapisan telefonski broj Vaseg veterinara. Nikad ne znate kad cete zatrebati njegov savjet, ili cete ga morati hitno sa psom posjetiti. Zapamtite dobro, cak i ako veterinarska klinika u koju inace vodite psa ima hitnu sluzbu koja radi 24 sata na dan (kod nas chisto sumnjam da ima), jako je dobro imati i rezervno rjesenje.
    Last edited by Tatjana; 24-02-06 at 21:55.

  11. #11
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    CHEVO
    Posts
    1,075
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    qq iimam kuchka evo 12 godina i nishta od ovoga nije odradjeno! treba li sad sve ispochetka :P

  12. #12
    Join Date
    Jul 2004
    Posts
    750
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Hhahah, Shorty, taman posla
    I moja proshla kuchkica nije imala toliko toga (vecim dijelom tu je kriva inflacija i sankcije), ali u danashnje doba kad je sve to prilichno jeftino, zashto ne priushtiti psu.

  13. #13
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    921
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Što se tiče učenja psa da vrši nuždu, a što je na početku najveći problem, evo šta je meni upalilo, možda nekom bude od koristi.
    Sa prvim psom kojeg sam imao (držao sam ga kao i sada, u stanu) napravio sam sve greške koje jedan novopečeni vlasnik psa može da napravi. Vikanje, kažnjavanje, jednom ovako, drugi put onako, izvođenje na balkon, utrljavanje njuške u...itd. Ne osuđujte me previše, bio sam mnogo mlađi, a niko me nije naučio da tako ne treba. Rezultat je bio da je pas do kraja života imao problema sa tim, tačnije, ako ga ne izvedeš kad mu je frka on istog trenutka to obavi u nekom ćošku.
    Sa drugim psom sam krenuo drugačije pošto sam se na vrijeme pripremio, pročitao par knjiga i čuo par savjeta. Od drugog, trećeg dana od kako sam je kupio , izvodio sam je napolje 5, 6, 7 puta dnevno. Ako zaspe, čim se probudi - napolje! Ako je pila puno vode, čekam 10 minuta - napolje! Neka skače po travi, neka njuška, neka se dosađuje, ne treba je/ga vratiti dok ne obavi nuždu. Meni je trebalo 5 dana da moju kučku tako naučim da se nužda obavlja napolju, i da nikad više (ima 6 godina) nije to uradila u stanu. Trpi koliko god treba, ako ne može da izdrži sama to stavi do znanja tako što dođe do ulaznih vrata i cvili. Ali ovo se jako rijetko dešava. Sada je izvodim 4 puta dnevno, mada bih mogao i manje, od čega se tri izlaska svode na to da joj otključam vrata ulaza (iza zgrade je prilično zapuštena livada) i sačekam minut da to obavi. Ne bih nikom savjetovao da uči psa da nuždu obavlja na balkonu ili na nekom drugom mjestu u stanu jer za tim, stvarno, nema potrebe.

  14. #14
    Join Date
    Jul 2004
    Posts
    750
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Vidish, Corwin, ja sam radila potpuno suprotno od tebe.
    Rea je doshla kod mene sa skoro dva mjeseca i tek je bila vakcinisana. Svaki veterinar ce ti savjetovati da tih mjesec dana izmedju vakcine i revakcine drzhish psa u karantinu, i petnaest dana poslije revakcine. Shto znachi, ne dovoditi shtene u kontakt sa drugim zhivotinjama.
    To naravno iskljuchuje ako imash sopstveno dvorishte za koje si siguran da ga nijedna druga zhivotinjka ne posjecuje.
    S obzirom da ja nemam dvorishte, prinudjena sam bila da je uchim na novinu, za shto je njoj trebalo cijelih 3 sata da ukopcha. Novina je bila u jednom coshku sobe i ona je bez greshke pronalazila put svaki put kad je trebala da obavi nuzhdu.
    Poslije revakcine, pochela sam da je pushtam pomalo u dvorishte, gdje sam opet postavila novine, i ona se vishe nikad, ali nikad nije popishkila na novini u kuci.
    Kad je izashla iz karantina, slijedilo je izvodjenje napolje kao shto si ti rekao. To je chini mi se bilo svakih sat-dva, a ponekad i manje. I ona je shvatila. Vishe to ni u dvorishtu nije radila, vec strogo napolju, na travi. Nikako na ulici ili betonu.

  15. #15
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    921
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Da dodam za one iz PG, dobro se raspitajte kod kojeg veterinara da odvedete psa. Neke sa kojima sam ja imao iskustva i mnogi drugi vlasnici koje znam ne treba pustiti da liječe ni prepariranu životinju.

  16. #16
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    254
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Corwin
    Da dodam za one iz PG, dobro se raspitajte kod kojeg veterinara da odvedete psa. Neke sa kojima sam ja imao iskustva i mnogi drugi vlasnici koje znam ne treba pustiti da liječe ni prepariranu životinju.
    E zato cu ja za dvije godine svima vama da preporucujem vrhunskog veterinara..

  17. #17
    Join Date
    Jul 2004
    Posts
    750
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Da vas obavijestim.
    Prekjuche je Rea zakuchila 2-3 krpelja. Topliji su dani, tako da obavezno svog ljubimca chastite jednom ogrlicom protiv buva i krpelja.

  18. #18
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Manaus
    Posts
    261
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Kad ste vec sve fino napisali sta je potrebno kad uzmete stene, pitam sve one koji imaju iskustva - koliko vremena dnevno vam oduzima briga oko psa? Odavno se mislim da ga uzmem ali do sad nisam nikako imao vremena za to. Necu da mi grotica ne dobije zasluzenu paznju :mrgreen:
    I ona sad, jos zbunjena od shoka svoga, rece tad : You`re unbeliveable!

  19. #19
    Join Date
    Jul 2004
    Posts
    750
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ono, najbolji odgovor je 24 sata dnevno/sedam dana nedjeljno... Pas zahtijeva ogromnu pazhnju koja mora biti svakodnevna. Ne mozhesh ga skloniti u coshak onda kada ti dosadi. Shto vishe vremena provodish sa psom, shto vishe radish sa njim imacesh boljeg psa. Pas ne umije da se sam zabavlja, to je posao vlasnika.

  20. #20
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Manaus
    Posts
    261
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Vec sam smislio i ime i mislim se izmedju 2 rase Mozda i sacekam, ali finih stvari se moglo procitati na ovom topicu.
    I ona sad, jos zbunjena od shoka svoga, rece tad : You`re unbeliveable!

  21. #21
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    4,728
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Koje dvije rase?

  22. #22
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Manaus
    Posts
    261
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Mislim se, za sad, izmedju Haskija i Japanskog borca.
    I ona sad, jos zbunjena od shoka svoga, rece tad : You`re unbeliveable!

  23. #23
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    4,728
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Lijepo - skuuuupo :P

  24. #24
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Manaus
    Posts
    261
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Post

    Quote Originally Posted by Nikollaki View Post
    Lijepo - skuuuupo :P
    Znam, znam, na kraju cu uzeti nekog od Dodz-ova sto lutaju oko zgrade :mrgreen:
    I ona sad, jos zbunjena od shoka svoga, rece tad : You`re unbeliveable!

  25. #25
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    921
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    E ovo moram da postujem
    Kako je Moli (to sma joj ime dao) bila u karantinu od kad sam je uzeo, jutros je prvi put izvedoh napolje. Zamislite psa koji posle deset minuta sam kreće put kuće da bi se popiškila na terasi! Izgleda da nije bila sigurna je li to dozvoljeno napolju!
    Prekinuo sam se od smijeha! Moraću da je podmićujem da to odradi napolju!

Page 1 of 12 1234511 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Kupujem shtene samojeda
    By Genocide in forum Ostali oglasi
    Replies: 0
    Last Post: 03-09-06, 18:32
  2. Kupio bih shtene njemackog boksera...
    By pojma nemam in forum Ostali oglasi
    Replies: 0
    Last Post: 18-08-06, 12:48
  3. Jesen stizhe, Dunjo moja
    By KRKNA in forum Film
    Replies: 23
    Last Post: 15-11-04, 00:03

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •