Results 1 to 9 of 9

Thread: Nasa ostrvca

  1. #1
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    408
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Nasa ostrvca

    Zna li neko gde se mogu naci podaci o Gospi od Skrpjela, Sv. Djordju i onom manastiru u Tivatskom zalivu a nedaleko od ostrva Sv. Marko?

  2. #2
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    MONTENEGRO- Herceg Novi
    Posts
    1,916
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Imash neshto malo odje
    http://www.montenegro-info.net/VISIT%20Gospa.htm
    onda

    Ostrvo Gospa od Skrpjela nalazi se u neposrednoj blizini. Jos dok ste u Perastu iznajmite barku pa na ostrvo. Ostrvo Gospa od Skrpjela jedno je od dva predivna ostrva u Bokokotorskom zalivu koja se nalaze u moru kod Parasta u kotorkoj opstini. Drugo ostrvo koje takodje valja posjetiti je ostrvo Sv. Djordje. To ostrvo se zove i „ostrvo mrtvih kapatana“ jer je prema legendi jedan francuski vojnik, gadjavsi topom prema Parastu, pogodio kucu voljene djevojke i usmrtio je. Ta legenda bila je i povod za remek djelo „Ostrvo mrtvih“ svajcarskog slikara Beklina. Ostrvo Gospa od Skrpjela, nastalo je kao vjestacko ostrvo, koje su prema pricama stvorili peraski i kotorski pomorci, dovozeci svojim jedrenjacima veliko kamenje. Na ostrvu postoji i crkva. Prema legendi, peraski ribari nakon jednog brodoloma u blizini ostrva pronasli su na morskoj stijeni ikonu Bogorodice sa Hristom, te su se prema obicaju zavjetovali da ce na ostrvu podignuti crkvu. To su i ucinili 1630.god. Kako se ostrvo moralo odrzavati, pomorci su nastavili sa dovozenjem kamenja, pa se ta tradicija nastavlja i danas.

    Googlaj malo bash dosta toga ima

    http://hr.wikipedia.org/wiki/Gospa_od_%C5%A0krpjela

  3. #3
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    408
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Jos malo detalja

    Hvala na ovim informacijama ali meni je potrebno nesto vise i o ostalim ostrvima na kojima su manastiri, molim neka mi posalje PM ili neka ovde postuje.

  4. #4
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    nk
    Posts
    59
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    mene zanima da li ima prevoza do gospe od skrpjela?
    odakle polazi, u koliko sati? koliko puta dnevno ili nedjeljno...
    kad je najljepse otici?
    ima li tamo guzve? kad je najmanja...

  5. #5
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default 09. jul 2010.

    PISMA UREDNIKU

    (Ne)pravilno



    Povod mojeg obraćanja javnosti je stalna – (ne)namjerna promjena pravilnih naziva ličnih imena, mjesta i sličnog u Crnoj Gori. Ukazao bih ovom prilikom na slučaj koji sam odabrao, a koji je očigledan primjer kršenja pravilne upotrebe naziva.
    U susret blagdanu sv. Benedikta, koji se proslavlja 11. jula svake godine na Otoku Sveti Juraj, iznosim sljedeće:
    Otok – ostrvo Sveti Juraj je jedno od nekoliko koje se nalaze u crnogorskom dijelu Jadranskog mora. Pored njega u jednom od najljepših zaliva svijeta – Boki Kotorskoj, se nalaze i Gospa od Škrpjela, Gospa od Milosti, Sveti Marko, Miholjska prevlaka – Ostrvo cvijeća i Mamula, a pored crnogorske obale su još i Sveti Nikola, Katič/ć i Ada na ušću rijeke Bojane u Jadransko more. To je 9 otoka – ostrva, ne računajući nekoliko hridi, uz Sveti Stefan koji je radi povezanosti nasipom sa kopnom izgubio taj status. Svrha ovog kratkog geografskog uvoda je otok – ostrvo Sveti Juraj koji je nastao prirodnim putem za razliku od Gospe od Škrpjela i na kojem se nalazi benediktanski samostan iz XII stoljeća, kao i lokalno staro groblje Perasta.
    Crnogorska javnost bi morala i trebalo da pravilno koristi njegov naziv, a ne da ga preimenuje u ostrvo Sveti Đorđe.
    Stoga bih molio da ubuduće njegov pravi naziv Sveti Juraj koriste svi građani i predstavnici medija u Crnoj Gori.


    Domagoj Žarković

  6. #6
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Herceg Novi
    Posts
    16,133
    Thanks Thanks Given 
    2,238
    Thanks Thanks Received 
    2,413
    Thanked in
    1,243 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by frle_genije View Post
    mene zanima da li ima prevoza do gospe od skrpjela?
    odakle polazi, u koliko sati? koliko puta dnevno ili nedjeljno...
    kad je najljepse otici?
    ima li tamo guzve? kad je najmanja...
    Imaš stalno prevoz do Gospe. Dodješ do Perasta i brodići otamo stalno voze. Lijepo ti je rano ujutro otići, bar meni. Mi smo išli uglavnom svojom barkom pa možemo birati, mada i brodići idu kad god oćeš.

  7. #7
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    130
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by frle_genije View Post
    mene zanima da li ima prevoza do gospe od skrpjela?
    odakle polazi, u koliko sati? koliko puta dnevno ili nedjeljno...
    kad je najljepse otici?
    ima li tamo guzve? kad je najmanja...

    Mi smo išli iz Igala, odmah do hotela je bila barka i išlo se popodne (zalazak sunca pri povratku, uživanjac). Malo teže smo našli čoveka koji ima ključeve od crkvice, ali bože moj, i on ima dušu - ne gubiš ništa čekajući jer je dovoljan onaj pogled na okolinu da zaboraviš na sve.
    Moj savet je, recimo, da nađeš neku organizovanu grupu u kojoj će biti iskusni meštanin - vodič koji ume da ti odgovori na sva pitanja.

    Lep provod!

  8. #8
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    231
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ja sam isla ima nekoliko godina i crkva je imala svog vodica, bio je tamo stalno. Sad vise nema?

  9. #9
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    130
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    To je verovatno čovek koga smo čekali (taj koji ima ključeve) i lepo nam je on pričao, a posle smo od "našeg" znalca čuli još detalja i opuštenije smo zapitkivali.


Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. naša mala kafana
    By TiJaNaaaA in forum Forumaški život
    Replies: 19055
    Last Post: 13-03-24, 21:26
  2. Nasa atmosfera - zrak
    By Smirnoff_ice in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 0
    Last Post: 07-04-05, 15:16
  3. nasa sramota
    By castel nuovo in forum Politika generalno
    Replies: 15
    Last Post: 01-02-05, 16:17
  4. Nasa sveta Crkva je uvek uz svoj krsteni narod
    By veliki majstor in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 0
    Last Post: 25-03-04, 20:26
  5. Da li je to nasa sansa?
    By Hari Krisna in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 12
    Last Post: 02-03-04, 21:40

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •