Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 25 of 69

Thread: NO to the Microsoft Office format as an ISO standard - peticija

  1. #1
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Niksic siti
    Posts
    1,767
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default NO to the Microsoft Office format as an ISO standard - peticija

    http://www.noooxml.org/petition

    udrite junaci


    Evo i neki od razloga zasto ne treba M$ standard da se prihvati:

    1. There is already a standard ISO26300 named Open Document Format (ODF): a dual standard adds costs, uncertainty and confusion to industry, government and citizens;
    2. There is no provable implementation of the OOXML specification: Microsoft Office 2007 produces a special version of OOXML, not a file format which complies with the OOXML specification;
    3. There is information missing from the specification document, for example how to do a autoSpaceLikeWord95 or useWord97LineBreakRules;
    4. More than 10% of the examples mentioned in the proposed standard do not validate as XML;
    5. There is no guarantee that anybody can write software that fully or partially implements the OOXML specification without being liable to patent lawsuits or patent license fees by Microsoft;
    6. This format conflicts with existing ISO standards, such as ISO 8601 (Representation of dates and times), ISO 639 (Codes for the Representation of Names and Languages) or ISO/IEC 10118-3 (cryptographic hash);
    7. There is a bug in the spreadsheet file format which forbids any date before the year 1900: such bugs affect the OOXML specification as well as software applications like Microsoft Excel 2000, XP, 2003 and 2007.
    8. This standard proposal was not created by bringing together the experience and expertise of all interested parties (such as the producers, sellers, buyers, users and regulators), but by Microsoft alone.

  2. #2
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    78
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    I , sta bilo ko dobija time!?

  3. #3
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    1,753
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Dobijas da ne moras da das grdilo $ da bi procita dokument formiran u standardnom formatu, .doc, .xls etc.

    Naravno, postoji opcija konvertovanja ali prilicno neprakticna i nepovoljna manje iskusnim korisnicima.

  4. #4
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    78
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ne vidim kakve veze ima standardizacija sa troskovima nabavke programa koji otvara fajlove sa tom ekstenizjom?! 99.9% ljudi koristi Office paket za otvaranje i editovanje tih fajlova. (i vecina su piratski, pa nema svrhe da se potpisuje neka peticija). A siguran sam da ste vi iz Open zajednice potrcali da se angazujete da se suzbije piraterija komercijalnog softvera koji se placa - i pri tom nikako ne koristite piratske verzije raznih programa na svom kompjuteru. Tako ciste savjesti mozete da propagirate razne peticije i da izbjegnete dvostruke arsine...

  5. #5
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    \root
    Posts
    2,665
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by cyber View Post
    Ne vidim kakve veze ima standardizacija sa troskovima nabavke programa koji otvara fajlove sa tom ekstenizjom?! 99.9% ljudi koristi Office paket za otvaranje i editovanje tih fajlova. (i vecina su piratski, pa nema svrhe da se potpisuje neka peticija). A siguran sam da ste vi iz Open zajednice potrcali da se angazujete da se suzbije piraterija komercijalnog softvera koji se placa - i pri tom nikako ne koristite piratske verzije raznih programa na svom kompjuteru. Tako ciste savjesti mozete da propagirate razne peticije i da izbjegnete dvostruke arsine...

    Grijesis u vezi mnogo stvari.

    99% ljudi ne koristi M$ Office i njegove programe, vec je sve vise zastupljeniji OpenOffice kao besplatno rjesenje koje nudi
    sve sto i M$ Office, a uz to otvara sve postojece office formate. To pokazuju i razlicita istrazivanja, a da ne bi bilo da
    pricam uprazno, mozes provjerit na DELL-ovom sajtu, jer je upravo ta firma pocela sa distribucijom lap top racunara sa
    preinstaliranim Linux-om, dok vecina korisnika koji koriste Windows, zele da koriste Open Office na njemu.

    Na GNU/Linux operativnom sistemu nema potrebe za koriscenjem piratskog softvera, jer je svaki program beskplatan, a prije svega
    je SLOBODAN. Takodje, tu su brojni programi koji "mijenjaju" programe za M$ platformu, a mnoge poznate firme i organizacije
    koriste Linux (google, NASA...), dok trenutno brojne vlade prelaze na ovaj OS.
    M O N T E N E G R O......L U G

    FORUM ZAJEDNICE LINUX KORISNIKA U CRNOJ GORI

  6. #6
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    5,522
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Ne vidim zasto sve ovo,neka koristi linux ko hoce,a windows ko hoce.Ako vec koristis LInux,sto se brines oko M$ stvari?

  7. #7
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Niksic siti
    Posts
    1,767
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by cyber View Post
    Ne vidim kakve veze ima standardizacija sa troskovima nabavke programa koji otvara fajlove sa tom ekstenizjom?! 99.9% ljudi koristi Office paket za otvaranje i editovanje tih fajlova. (i vecina su piratski, pa nema svrhe da se potpisuje neka peticija). A siguran sam da ste vi iz Open zajednice potrcali da se angazujete da se suzbije piraterija komercijalnog softvera koji se placa - i pri tom nikako ne koristite piratske verzije raznih programa na svom kompjuteru. Tako ciste savjesti mozete da propagirate razne peticije i da izbjegnete dvostruke arsine...
    Ja prvi se borim protiv piraterije - poklanjam linux distribucije

    A naravno da ima veze. Neko koristi legalan softver, neko pise aplikacije u kojima mora da procita odredjene formate dokumenata.. Ako ti formati nijesu jednostavni, jasni, do kraja otvoreni, tezak posao je pred njim... I da, na mojoj masini nema piratskog softvera.

    O kakvoj savjesti pricas.. promasio si temu.. Sve da koristim piratski softver i sta vec... zelim da moje informacije budu zapisane na siguran, slobodan, jednostavan nacin... to nema veze sa piraterijom. Promasena tema, 1

  8. #8
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Niksic siti
    Posts
    1,767
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Rave92 View Post
    Ne vidim zasto sve ovo,neka koristi linux ko hoce,a windows ko hoce.Ako vec koristis LInux,sto se brines oko M$ stvari?
    Promasena tema

  9. #9
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    5,522
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Po cemu promasena?Morace Open Office da doda jos jedan format :=).

  10. #10
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Niksic siti
    Posts
    1,767
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Promasena po tome, sto ovo nema nikakve veze sa linuxom i sa windowsom. Ali bitno je da si ti meni rekao sto se ja brinem oko m$ stvari... Nego sto se ti brines oko stvari o kojima ne znas mnogo, tacnije kameno znas ? Da znas, jasno bi ti bilo da ovo nema veze sa bilo kim, osim samog tebe, tebi moze biti bolje, osim ako ne radis u Microsoftu..

  11. #11
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    5,522
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Ma da,radim u microsoft xD .A nije po tvom da procjenjujes sta i koliko ja znam.

  12. #12
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Niksic siti
    Posts
    1,767
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ide covjek ulicom, nosi bijeli stap, u drugoj ruci psa, crne naocare,... Lako je zakljuciti da je slijep. Tako da sam slobodan da zakljucim neke stvar i pomognem ( da se predje ulica ). Procitaj topic ISO standard...

  13. #13
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    5,522
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Aaa,sorry,nisam bio dobro razumjeo temu.Ucinje mi se neki novi format.Naravno da ne treba,vidjecu da sjutra potpisem peticiju,ali ne vjerujem da ce to ikoga da briga.

  14. #14
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Niksic siti
    Posts
    1,767
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Rave92 View Post
    Aaa,sorry,nisam bio dobro razumjeo temu.Ucinje mi se neki novi format.Naravno da ne treba,vidjecu da sjutra potpisem peticiju,ali ne vjerujem da ce to ikoga da briga.
    Zove mene bili redovno sa pricom: vidi mislimo da izbacimo nesto, e sad ako ti nemas nista protiv....

  15. #15
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Herceg Novi
    Posts
    3,365
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by OutLook View Post
    Dobijas da ne moras da das grdilo $ da bi procita dokument formiran u standardnom formatu, .doc, .xls etc.

    Naravno, postoji opcija konvertovanja ali prilicno neprakticna i nepovoljna manje iskusnim korisnicima.
    Ne moraš da daš ništa. Postoje besplatni viewer-i koji MS Office dokumente čitaju sasvim fino ... :roll:

  16. #16
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    78
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Undead, drago mi je da je tvoje pogresno tumacenje mojih rijeci proizvelo jedan pozamasan sastav na tu temu.
    Ja nisam rekao da od svih korisnika racunara 99.9% koristi Office paket, vec da od onih koji rade sa ekstenzijama .doc .xls ... u 99.9% slucajeva koriste offic paket da bi baratali sa tim dokumentima. Smanji dozivljaj.
    Sto se tice promasene teme - mislim da ste vi promasili mjesto i vrijeme. Autor teme je taksativno prekopirao na sve engleskom neke nebulozne razloge, koji ne doticu vecinu korisnika - a u CG, mogao bih reci da ne doticu nikoga. I sad treba neko da potpise peticiju za zastitu smedjorilih komaraca na Madagaskaru, jer je to sad trendi i fensi.

  17. #17
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    99
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Vrijeme nije promasheno - bolje sprijechiti nego lijechiti. Zashto mislish da je pogreshno biti protiv standardizacije formata chiji je vlasnik najveci proizvodjach zatvorenog softvera? U redu, danas mozhesh da koristish krekovani MS Office, ali do kada?

    Mjesto je mozhda promasheno - ljudi ovdje ne zhele da razmishljaju ni dan unaprijed Zashto ne bi koristio potpuno otvoren office paket, koji je kvalitetom i lakocom korishcenja na nivou MS Office-a? Vjerovatno necesh gledati u source code Open Office-a, ali si siguran da je neko pogledao i da tu nema sakrivenih, nepozheljnih gluposti.. Kad vec postoji takvo rjeshenje koje ima otvorene formate koji su vec standardizovani, zashto dozvoliti Microsoftu da dizhe dupli standard?

    Ljudi u CG se izgleda boje promjena, odbijaju bolje stvari zbog tog straha Ovdje ne mislim samo na IT, ali to je neka druga pricha

  18. #18
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Niksic siti
    Posts
    1,767
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Sta je ovo, oni protiv sebe.

    Ponovo kazem, ovo nema veze sa wndowsom, linuxom, office paketima, ako je format do kraja otvoren, vec postoji kao standard, slobodan, moze da se implementira bilo dje...

    Cyber, nikakve veze sa ovom pricom nema to sto si ti krekovao M$ Office . Ako ne zelis da potpises, super, produzi dalje slobodno. Ne vidim potrebu da pricas o "nebuloznim argumentima", a istu pricu ne potvrdis ni jednim argumentom...

  19. #19
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Herceg Novi
    Posts
    3,365
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    MS je praktično začetnik Office aplikacija. Svi ti naredni Office-i i standardi su došli kasnije. MS je formirao svoje standarde - ima apsolutno pravo na to.

    Ne vidim zato razlog zašto bi MS prilagođavao svoj standard fajla, kako bi omogućio konkurentskim proizvodima da ga kreiraju i ažuriraju. To je sasvim nefer prema MS-u koji nije u vodama open-source-a.

    Svi imaju neke svoje standarde. Pogledaj samo koliko ima različitih standarda za video fajlove, pa za muzičke fajlove. Zašto onda ne bi predlagao potpisivanje peticije da Oracle prilagodi svoj format baze kako bi on bio u skladu sa open-source MySQL bazom i kako bi MySQL DAL mogao raditi sa Oracle-om?

    Zašto ne formiraš peticiju koju bi uputio Renou ili Pežou i zahtijevao od njega da na motore ne stavlja zavrtnje koji se mogu odviti samo njihovim specijalnim alatima?

    Najbolje bi sad bilo da MS načini Office 2007 kod javno dostupan, pa neka svi počnu da oru i s@ru po njemu i kreiraju milijardu nekih drugih verzija Office-a. Malo nam je zaista različitih verzija Office-a (evo sad ih imamo i na Internetu: ZOHO, Google itd. itd.).

  20. #20
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,671
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Djoks View Post
    MS je praktično začetnik Office aplikacija. Svi ti naredni Office-i i standardi su došli kasnije. MS je formirao svoje standarde - ima apsolutno pravo na to.
    ahahahahahahaahah ti stvarno mislis da prije Office(a) nije bilo nikakvih spreadsheet programa, text editora, itd? Evo samo par primjera: Lotus notes, StarOffice ... Nego pogledaj ovde: http://en.wikipedia.org/wiki/Compari..._office_suites

    primjetices da je prvi Microsoft Office bio za Mac, a sada MS nepravi vise office za Linux ili bilo koji drugi OS, sto znaci da bi otvorio .doc fajl moras da koristis Windows, neznam sad koliko je to fer takodje je i monopol . Sta mislis da bi bilo fino kad bi IE citao neke svoje HTML dokumente i nikakavi drugi programi bi ga nebi mogli otvoriti? zato postoje standardi.

    Quote Originally Posted by djoks
    Svi imaju neke svoje standarde. Pogledaj samo koliko ima različitih standarda za video fajlove, pa za muzičke fajlove. Zašto onda ne bi predlagao potpisivanje peticije da Oracle prilagodi svoj format baze kako bi on bio u skladu sa open-source MySQL bazom i kako bi MySQL DAL mogao raditi sa Oracle-om?
    jeste ali vecina tih non-priopritery standarda se mogu koristi od strane bilo koga.

  21. #21
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Niksic siti
    Posts
    1,767
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Djoks, nazalost, i ti si promasio temu, sve ovo nema veze sa tim da li su aplikacije otvorene ili ne. Novi ms office format jeste otvoren( ms aplikacije koje rade sa njim nijesu ), morali su to da urade u microsoftu... Ali cemu standardizacija kad vec postoji standard, kvalitetniji, koji je i otvoren i slobodan?

    Koji ja? Zasto ja ovo, zasto ja ono? Kome se ne svidja ne mora da ucestvuje u svemu ovome. Poredjenje sa bazama nije ok po mom misljenju, mnogo kompleksniji problem. A sarafi...ako saraf moze u sebi da nosi tolko informacije koliko i datoteke o kojima pricamo, ok. Inace ljude koji su potpisali peticiju ne zanima m$, vec ISO standard.

  22. #22
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Herceg Novi
    Posts
    3,365
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ja vam ljudi ne zamjeram - pišite vi peticije za što hoćete - to je vaša lična stvar, ali ne mogu da shvatim suštinu ove.

    metalac - pogledaj sam tabelu koju si priložio i vidi kada je izašao Star Office i Lotus Notes. Što se tiče spreadsheet programa - bilo je: Lotus 1-2-3. Bilo je i programa za tekst. Ja sam na Commodore-u 1985. godine imao program za tekst, i imali smo GEOS koji je bio GUI OS sa programom za kucanje teksta (fontovi, veličine itd.).

    Uopšte nije tačno da ti treba Windows da bi otvorio doc fajl - pogledaj Google Documents i importuj doc fajl pa vidi da li ga možeš pročitati sa bilo koje platforme. Isto to možeš učiniti sa ZOHO-om ili nekim drugim on-line Office paketom ...

    Nego da ne gubim vrijeme i ponovno pretvorim raspravu u MS vs non-MS ...

  23. #23
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,671
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Djoks View Post

    Uopšte nije tačno da ti treba Windows da bi otvorio doc fajl - pogledaj Google Documents i importuj doc fajl pa vidi da li ga možeš pročitati sa bilo koje platforme. Isto to možeš učiniti sa ZOHO-om ili nekim drugim on-line Office paketom ...
    Ti ne kontas. Microsoft moze promjeniti svoj format i nece se moci otvoriti na tim programima. To rade sad sa Office 2007. I probaj neki malo komplikovaniji fajl da otvoris u nekon non-MS programu pa vidi o cemu pricam.

    Sve u svemu standardizacija raznih formata je dobra stvar. Isto kao sto je txt i rtf standardizovan tako treba i doc, xls i slicni formati da budu standardizovani.

  24. #24
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    space:\earth\europe\montenegro\bar
    Posts
    278
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default xaxa

    ja ne vidim problem da se standardizuju (.doc, .xls etc.)
    jer nije microsoft office jedini program koji ih moze citati i praviti!
    postoje tu jos mnogo programa koji su besplatni a koriste navedene formate!
    ka na primjer open office?
    i ne glupirajte se !
    tu peticiju je pokrenuo sigurno neki radnik u microsoftu koji je dobio otkaz!!!
    What Goes Around...Comes Around! o_O !!@#$%^&*()_+
    <>?:"{}|00

  25. #25
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,671
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Niggor View Post
    ja ne vidim problem da se standardizuju (.doc, .xls etc.)
    jer nije microsoft office jedini program koji ih moze citati i praviti!
    postoje tu jos mnogo programa koji su besplatni a koriste navedene formate!
    ka na primjer open office?
    i ne glupirajte se !
    tu peticiju je pokrenuo sigurno neki radnik u microsoftu koji je dobio otkaz!!!
    da ali standard kontorlise microsoft i niko drugi, i samo oni imaju pristup svim specifikacijama formata.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Trikovi!
    By Djetic in forum Internet
    Replies: 53
    Last Post: 10-04-07, 17:07
  2. Šta mislite o novom Microsoft Office 2007?
    By Captain Jack Sparrow in forum Software
    Replies: 7
    Last Post: 13-09-06, 20:45
  3. Internet paketi....
    By <[ nIkI ]> in forum Internet
    Replies: 5
    Last Post: 28-08-05, 11:00
  4. Microsoft Office 2003
    By Drake_ in forum Software
    Replies: 11
    Last Post: 07-06-05, 14:53
  5. Katastrofa od podizanja sistema zvanog XP
    By hercules in forum Software
    Replies: 43
    Last Post: 11-04-05, 15:31

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •