Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 25 of 28

Thread: Mudrost, pamet, inteligencija

  1. #1
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Dubrovnik
    Posts
    334
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Mudrost, pamet, inteligencija

    Da li su ovo istoznačnice ili svaka od ovih riječi ima posebno značenje? Što mislite? Da li jedna od ovih riječi označava nešto što ne postoji? Koristite li sva tri pojma odvojeno u svakodnevnom životu? Možete nabrojiti razlike?

    ...

  2. #2
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Douglas, Isle of Man
    Posts
    10,747
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    To drugo.To.Da.Da.Da.

    "And if they didn't believe me, they believe me now."

  3. #3
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Suma ( Woods )
    Posts
    2,181
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by August Dominus View Post
    Da li su ovo istoznačnice ili svaka od ovih riječi ima posebno značenje?
    Za mene su značenja ovih riječi bliska jer sve tri govore o "intelektualnoj sposobnosti".
    Ipak postoje razlike, mada i sličnosti. Značenja su prepletena .
    Treba ih pažljivo "rasplesti" ne zaboavljajući da su dio jedne cjeline i da se analizim nešto ne izgubi.
    Quote Originally Posted by August Dominus View Post
    Što mislite? Da li jedna od ovih riječi označava nešto što ne postoji?
    Sva tri označavaju nešto što postoji.
    Da probam da analiziram kao tri skupa u matematičkoj teoriji skupova
    Našto kao Veneov dijagram tri moguća skupa pa da vidim da li se neki poklapaju , ili možda jedan sadrži drugi ili nemaju zajedničkih elemenata ...

    Quote Originally Posted by August Dominus View Post
    Koristite li sva tri pojma odvojeno u svakodnevnom životu? Možete nabrojiti razlike?
    ...
    Inteligencija je brzina učenja t.j. moć zapaženja osobina i relacija u nekom posmatranom sistemu. To je "samo" biološka osobina našeg nervnog sistema. Može se mjeriti po raznim metodama i dobijati razni brojevi zvani I.Q. - koeficijent inteligencije.
    To je samo potencijal koji se ne mora ostvariti. Neko može imati idealne predispozicije da bude dobar košarkaš a da se nikad ne bavi time i taj svoj potencijal ne ostvari.
    http://en.wikipedia.org/wiki/Intelligence_quotient
    Neki seriski ubica može biti inteligentan a malo ili nimalo pametan ili mudar.

    Pamet mi je najbliža "stečenom znanju". Neko može biti manje inteligentan ali vrijedan i dobar u učenju neke oblasti i samim tim pametan za tu oblast. Džon Fon Nojman - je tvorac današnje arhitekture kompjutera. (pametan, vjerovatno i inteligentan). Predlagao je da Amerika baci na SSSR sve atomsko oružje prije nego što Rusi uspiju da ga naprave.
    Ovo mi ne izgleda ni malo mudro.
    http://en.wikipedia.org/wiki/John_von_Neumann

    Pripadnik Jaromami plemena iz Amazonske džungle možda nije inteligentan ili mudar ali zna dosta o raznim stvarima koje ga okružuju - poznaje dobro teren, rijeke , biljke, životinje,...
    Pametan je.

    Mudar je neko ko dobro razumije pravilno cijeni neke osnove svih ljudskuh znanja. Možda bi u to moglo da spada precizna i jasna razrada morala, osnova filozofije , logike, osnove strasti i želja (glad, žeđ, sexsualna želja,...). Dobra osobina za donošenje raznih odluka .
    Kako da nađem primjer ?
    Može indiski fakir -mudrac. Možda naprimjer nije posebno inteligentan, ili pametan - obrazovan za nešto ali može biti mudar.
    Neki čovjek mu može doći sa naprimjer "problemom u odnosima u porodici koje ne zna kako da riješi" a mudrac mu može dati dobar savjet.

    P.S. Bravo.Dobra tema i dobro pitanje
    Last edited by septembar; 18-12-09 at 23:45.

  4. #4
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    158
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Meni je uvijek pametan i inteligentan bilo jedno...ne mislim da je pripadnik Jaromami plemena pametan zato sto zna teren i okolinu,nego je informisan ili obrazovan...nisam neki strucnjak ali to je moje misljenje...

  5. #5
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    224
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by August Dominus View Post
    Da li su ovo istoznačnice ili svaka od ovih riječi ima posebno značenje? Što mislite? Da li jedna od ovih riječi označava nešto što ne postoji? Koristite li sva tri pojma odvojeno u svakodnevnom životu? Možete nabrojiti razlike?

    ...


    Moje misljenje: Mozemo reci za nekog da je pametan ako poseduje znanje iz neke oblasti, ali isto tako mislim da pametan covjek u sustini ne postoji, jer koliko god covjek da uci to mora biti konacno, jer na moze ziveti vecno. Covjek ne moze sve znati.


    Inteligentan. To je valjda sposobnost brzog ucenja, „povezivanja“, shvatanja. Ali mislim da svaki covjek moze odredjenim naporom/treningom ubrzati/povecati svoje mozdane sposobnosti, kao sto moze treningom povecati svoju fizicku snagu i onda podici neki predmet koji mozda ranije nije mogao.



    Mudar. Mislim da mudrost ne zavisi od „pametan ili inteligentan“. Mislim da mudrost zavisi od toga kako opazamo, spoznajemo sebe, druge i svet kroz zivotno iskustvo. Takodje mislim da mudrost zavisi od stepena duhovnosti covjeka. Mislim da je mudar covjek onaj koji uspe pobediti samog sebe.

  6. #6
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    13,341
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by alexx View Post
    ...Ali mislim da svaki covjek moze odredjenim naporom/treningom ubrzati/povecati svoje mozdane sposobnosti, kao sto moze treningom povecati svoju fizicku snagu i onda podici neki predmet koji mozda ranije nije mogao.
    ne slazem se za ovom izjavom (ustvari slazem se samo u dijelu dje pominjes fizicku snagu). moje misljenje je da inteligencija usko povezana sa darom/talentom za nesto. dzabe ti vjezbas ako nisi stvoren za to. npr muzika - nije dovoljan samo trud. svi znamo onu "80/90% rad i trud, ostalo je talenat". velika je razlika, ako poredimo 2 muzicara npr gitariste, izmedju onoga sa odredjenim talentom i onoga koji ga uopste nema vec se trudi, dosta vjezba. a ta razlika dolazi najvise do izrazaja kada je u pitanju improvizacija. jer i onaj bez talenta moze da "napravi" dobru stvar/pjesmu/solo ako sjedne u studio i "opuchi" se od razmiljanja kako i sta, dok onaj talentovani, njemu to sve ide lagano. brze shvata, brze uci itd. poslusajte dvojicu gitarista istog zanra uzivo. neka jedan bude npr Eric Clapton (moj idol ) a jedan neki lokalni gitarista. ko se imalo razumije u muziku i dosta/dovoljno je slusa (ali onu kvalitetnu ), shvatice o cemu pricam.
    Last edited by clapton; 20-12-09 at 01:09.

  7. #7
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    224
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Covjek koji ima talenat/dar za muziku ali koji nema blage veze sa matematikom, i covjek koji ima talenat za matematiku ali nema blage veze o muzici, ko je od njih dvoje inteligentan a ko nije? I naravno, tu ima jedna jako bitna stvar: Homosapiens je postavio model tako da je ponudjeni IQ test povoljniji za matematicara nego za muzicara, tako da na kraju ispada da je muzicar neinteligentan, jer postoje pravila homosapiensa/majmuna koji nezna da svira.

  8. #8
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    nk
    Posts
    22,542
    Thanks Thanks Given 
    7,409
    Thanks Thanks Received 
    4,496
    Thanked in
    1,747 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by alexx View Post
    Covjek koji ima talenat/dar za muziku ali koji nema blage veze sa matematikom, i covjek koji ima talenat za matematiku ali nema blage veze o muzici, ko je od njih dvoje inteligentan a ko nije? I naravno, tu ima jedna jako bitna stvar: Homosapiens je postavio model tako da je ponudjeni IQ test povoljniji za matematicara nego za muzicara, tako da na kraju ispada da je muzicar neinteligentan, jer postoje pravila homosapiensa/majmuna koji nezna da svira.
    Chovjek koji ima talenat za matematiku i koji brzo i lako shvata i rjeshava probleme sigurno veoma lako mozhe skontati princip sviranja na gitari, druga je stvar shto on to mozhda nece umjeti da primjeni jer nema talenta za sviranje... Ali za onoga koji extra svira gitaru ne mozhemo reci da ce sigurno skopchati neki matematichki problem... Postoje osobe sa psihichkim hendikepima koje umiju da sviraju, ali ne mozhemo reci da su inteligentni jer je nauchno dokazano da nijesu... Talenat i inteligencija su potpuno razlichite stvari...
    #fakenews

  9. #9
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    PG/SV
    Posts
    3,487
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ove tri stvari su 3 svijeta, ali su i povezane. A Ja sam pametan toliko da cu otici u krevet sad bez daljeg obrazlaganja (:

  10. #10
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,177
    Thanks Thanks Given 
    1,274
    Thanks Thanks Received 
    4,279
    Thanked in
    1,995 Posts

    Default

    Mudrost, pamet, inteligencija 3 in 1
    The more things change, the more they stay the same.

  11. #11
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Everywhere I hope..
    Posts
    4,890
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Meni su pamet i mudrost sinonimi za slicno - sveobuhvatno i duhom zrelo razmisljanje.

    Sto se inteligencije tice, govori se o vise njenih vrsta; sem one koju povezujemo sa IQ skorom i koja ne mora znaciti i da je osoba pametna (iq testovi ponajvise mjere matematicko-logicku inteligenciju, pored koje, po Howardu Gardneru, postoji jos nekoliko vrsta) , govori se i pisu se knjige jos i o inteligencijama emocionalnoj i duhovnoj...


    http://zanimljivostiii.blogger.ba/

    IQ nije mjerilo vaših mogućnosti i sposobnosti

    Osam vrsta inteligencije

    1. Lingvistička i verbalna inteligencija;
    2. Logička i matematička inteligencija;
    3. Vizuelna (prostorna) inteligencija;
    4. Tjelesna inteligencija i inteligencija kretanja;
    5. Muzička inteligencija;
    6. Društvena inteligencija;
    7. Osobna inteligencija;
    8. Prirodna inteligencija.

    Da li smatrate da su IQ testovi najbolji pokazatelj inteligencije? Možda ćete biti iznenađeni, ali neki naučnici ne misle tako. U stvari,još prije dvadeset godina dr. Howard Gardner sa Harvardskog univerziteta ustvrdio je da je ljudska inteligencija mnogo kompleksnija i da se ne može odrediti jednostavnim standardnim testiranjem.
    Njegov osnovni argument je da tradicionalna testiranja inteligencije favoriziraju samo osobe koje imaju visok stepen inteligencije kada je u pitanju logičko rasuđivanje i brzo rješavanje matematičkih zadataka, a činjenica je, tvrdi ovaj naučnik, da različiti ljudi imaju različite oblike inteligencije. Postoji, naime, osam vrsta inteligencije. Kojem tipu vi pripadate? Pogledajte sljedećih osam grupa pitanja i zaokružite ono što vas, po vašem mišljenju, najbolje opisuje.

    Ukoliko ste zaokružili više od četiri navedene mogućnosti, imate dobar rezultat kada je u pitanju ta vrsta inteligencije. I ne zaboravite: možete imati nekoliko vrsta inteligencije!


    Jezička inteligencija
    • Dobro pišete;
    • Dobri ste u rješavanju križaljki;
    • Ljudi za vas kažu da se „znate na pravi način koristiti riječima";
    • Dobri ste u pričanju priča;
    • Ljudi za vas kažu da ste zabavni;
    • Volite diskutirati i učestvovati u raspravama;
    • Imate dobar način objašnjavanja stvari;
    • Imate bogat rječnik ili uživate u učenju novih riječi i izučavanju njihovog

    porijekla.

    Tjelesna inteligencija
    • Dobri ste u sportskim aktivnostima;
    • Dobro plešete;
    • Gestikulirate rukama dok govorite;
    • Zainteresirani ste za glumu;
    • Volite praviti stvari;
    • Izigravate klovna u učionici;
    • Uravnoteženi ste;
    • Možete baciti loptu precizno.

    Matematičko-logička inteligencija
    • Uživate u rješavanju misterija;
    • Imate sposobnost rješavanja logičkih problema;
    • Dobri ste u rješavanju matematičkih zadataka;
    • Volite ostavljati stvari na njihovo mjesto;
    • Uvijek ste bili zainteresirani za naučna otkrića;
    • Imate sposobnosti upravljanja ljudima;
    • Želite shvatiti na koji način stvari funkcioniraju;
    • Dobri ste u radu na računarima.

    Vizuelna/slikovna inteligencija
    • Dobri ste u slaganju slagalica;
    • Cijenite umjetnost ili fotografiju;
    • Više volite geometriju od algebre;
    • Učite uz korištenje grafikona i slika;
    • Dobro se snalazite u korištenju mapa tokom putovanja;
    • Pravite koncepte kada pišete određene tekstove;
    • Volite šarati ili crtati;
    • Volite praviti bilješke o detaljima.

    Muzička inteligencija
    • Voljeli biste biti bubnjar;
    • Možete čitati muziku;
    • Kritizirate novu pjesmu kada je svi ostali upravo prihvate;
    • Uživate u nekoliko vrsta muzike;
    • Sposobni ste sami odsvirati određeni ton na instrumentu;
    • Bavite se mišlju da sami pišete pjesme;
    • Uočavate šablone/modele;
    • Sjećate se starih pjesama.

    Društvena inteligencija
    • Ponekad se osjećate kao čitač misli;
    • Mrzite nepravdu;
    • Pažljiv ste slušalac;
    • U stanju ste prozrijeti osobe koje nisu iskrene;
    • Možete shvatiti kako se drugi osjećaju;
    • Često ste tu da „ponudite rame za plakanje";
    • Teško vam pada ako su ljudi podmukli i pakosni;
    • Uživate u ozbiljnim razgovorima.

    Osobna inteligencija
    • Puno razmišljate;
    • Ljudi vas smatraju sanjalicom;
    • Imate sposobnost analiziranja snova;
    • Samokritični ste;
    • Spremni ste se žrtvovati;
    • Vi istinski spadate u dobre ljude;
    • U stanju ste analizirati komplicirane ideje;
    • Imate sposobnost prosuđivanja ljudi.

    Prirodna inteligencija
    • Volite divljinu;
    • Čitate puno o prirodi;
    • Zaustavit ćete se da pogledate bube;
    • Imate sposobnost kategoriziranja stvari;
    • Volite čitati o istraživačima;
    • Volite skupljati stvari;
    • Uživate u proučavanju dijelova biljaka;
    • Imate sposobnost uočavanja karakteristika.
    Svi su inteligentni:
    http://www.bebinsvet.net/tekstovi/va..._vrste-iq.html
    Last edited by odli; 21-12-09 at 10:44.
    Conditioning is what makes us feel ignorant, and our apathy feeds our hate.

  12. #12
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Everywhere I hope..
    Posts
    4,890
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by MeDo_JE View Post
    Chovjek koji ima talenat za matematiku i koji brzo i lako shvata i rjeshava probleme sigurno veoma lako mozhe skontati princip sviranja na gitari, druga je stvar shto on to mozhda nece umjeti da primjeni jer nema talenta za sviranje... Ali za onoga koji extra svira gitaru ne mozhemo reci da ce sigurno skopchati neki matematichki problem...
    Ovo je istina; talentovani matematicari obicno i dobro sviraju a ne samo da kontaju princip, dok obrnuto ne vazi, nemam pojma zasto...mozda je matematicka inteligencija ipak neki visi nivo )
    Conditioning is what makes us feel ignorant, and our apathy feeds our hate.

  13. #13
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Douglas, Isle of Man
    Posts
    10,747
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by odli View Post
    mozda je matematicka inteligencija ipak neki visi nivo
    Bingo.
    Baš zato inteligencija nema veze sa :
    • Volite diskutirati i učestvovati u raspravama;
    • Izigravate klovna u učionici;
    • Uživate u nekoliko vrsta muzike;
    • Često ste tu da „ponudite rame za plakanje";
    I,možda najgluplji faktor inteligencije ikad izmišljen (ne ustanovljen,izmišljen).
    • Imate sposobnost analiziranja snova.
    "And if they didn't believe me, they believe me now."

  14. #14
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    13,341
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by alexx View Post
    Covjek koji ima talenat/dar za muziku ali koji nema blage veze sa matematikom, i covjek koji ima talenat za matematiku ali nema blage veze o muzici, ko je od njih dvoje inteligentan a ko nije? I naravno, tu ima jedna jako bitna stvar: Homosapiens je postavio model tako da je ponudjeni IQ test povoljniji za matematicara nego za muzicara, tako da na kraju ispada da je muzicar neinteligentan, jer postoje pravila homosapiensa/majmuna koji nezna da svira.
    a sta ako ima talenta i za matematiku i za muziku :S

    ako znaaam...
    neko tvrdi onako neko ovako... ko zna sta je istina...
    Last edited by clapton; 21-12-09 at 17:45.

  15. #15
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Niksic
    Posts
    4,226
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ne postoji apsolutna istina za sve...
    A man,as a general rule,owes very little to what he is born with.A man is what he makes of himself

  16. #16
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Dubrovnik
    Posts
    334
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by oktagon View Post
    Ne postoji apsolutna istina za sve...
    Govori se o dosezima ljudskog bića. Pa zar ne znate da čovjek vidi 0.0005% elektromagnetskog spektra (djelić svjetlosti), za koji se pretpostavlja da čini 0.00005% materije. Onda se postavlja pitanje da li je materija sve što postoji, no to još nije dokazivo. Sve što vidite oko sebe nije stvarno, uostalom ono što vidite u vezi je s mozgom, pa oči nemaju nikakve veze s vidom, oni samo propuštaju tu mrvicu svjetlosti što je mozak dekodira i od toga tvori ovaj svijet. Ono što vidite nije niti djelić stvarnosti, ako ona uopće postoji (znanstvena, ne alternativna fizika pretpostavlja barem 11 dimenzija).

  17. #17
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    13,341
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by August Dominus View Post
    Govori se o dosezima ljudskog bića. Pa zar ne znate da čovjek vidi 0.0005% elektromagnetskog spektra (djelić svjetlosti), za koji se pretpostavlja da čini 0.00005% materije. Onda se postavlja pitanje da li je materija sve što postoji, no to još nije dokazivo. Sve što vidite oko sebe nije stvarno, uostalom ono što vidite u vezi je s mozgom, pa oči nemaju nikakve veze s vidom, oni samo propuštaju tu mrvicu svjetlosti što je mozak dekodira i od toga tvori ovaj svijet. Ono što vidite nije niti djelić stvarnosti, ako ona uopće postoji (znanstvena, ne alternativna fizika pretpostavlja barem 11 dimenzija).
    uvijek me je interesovalo a vrlo malo sam znao o ovome... mada mi opet nije najjasnije
    vrlo zanimljivo. jednom davno sam nesto procitao o ovome i zaintrigiralo me je. evo sad ponovo isti slucaj

  18. #18
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Bunker
    Posts
    21,944
    Thanks Thanks Given 
    286
    Thanks Thanks Received 
    178
    Thanked in
    115 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by August Dominus View Post
    Govori se o dosezima ljudskog bića. Pa zar ne znate da čovjek vidi 0.0005% elektromagnetskog spektra (djelić svjetlosti), za koji se pretpostavlja da čini 0.00005% materije. Onda se postavlja pitanje da li je materija sve što postoji, no to još nije dokazivo. Sve što vidite oko sebe nije stvarno, uostalom ono što vidite u vezi je s mozgom, pa oči nemaju nikakve veze s vidom, oni samo propuštaju tu mrvicu svjetlosti što je mozak dekodira i od toga tvori ovaj svijet. Ono što vidite nije niti djelić stvarnosti, ako ona uopće postoji (znanstvena, ne alternativna fizika pretpostavlja barem 11 dimenzija).
    .........Wake up Neo....
    Follow the white rabit

  19. #19
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    PG
    Posts
    9,785
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by MeDo_JE View Post
    Chovjek koji ima talenat za matematiku i koji brzo i lako shvata i rjeshava probleme sigurno veoma lako mozhe skontati princip sviranja na gitari, druga je stvar shto on to mozhda nece umjeti da primjeni jer nema talenta za sviranje... Ali za onoga koji extra svira gitaru ne mozhemo reci da ce sigurno skopchati neki matematichki problem... Postoje osobe sa psihichkim hendikepima koje umiju da sviraju, ali ne mozhemo reci da su inteligentni jer je nauchno dokazano da nijesu... Talenat i inteligencija su potpuno razlichite stvari...
    Ja bih rekao da ce i taj matematicar nauciti da svira,jer to nije nikakvo fizicko cudo. Razlika izmedju talentovanog i netalentovanog gitariste je u tome sto talentovani moze da svira neke svoje stvari,koje je on izmislio,tj da komponuje muziku,a ovaj ne. Sto je ustvari i razlika izmedju talentovanog i netalentovanog muzicara,uopste. I ono kad kazu neko ima fudbalsku inteligenciju ili pamet-ja bih rekao da to nije nikakva inteligencija,nego je to iskustvo. Jbg,kad radis nesto dovoljno dugo,i jos ako imas talenta za to,onda moras postanut dobar u tome. Ako igras dobro fudbal,ne mora da znaci da si inteligentan-ugrubo receno.
    Last edited by _HokutoNoKen_; 22-12-09 at 17:00.
    DICIOTTO

  20. #20
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Douglas, Isle of Man
    Posts
    10,747
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by _HokutoNoKen_ View Post
    Ja bih rekao da ce i taj matematicar nauciti da svira,jer to nije nikakvo fizicko cudo. Razlika izmedju talentovanog i netalentovanog gitariste su u tome sto talentovani moze da svira neke svoje stvari,koje je on izmislio,tj da komponuje muziku,a ovaj ne. Sto je ustvari i razlika izmedju talentovanog i netalentovanog muzicara,uopste. I ono kad kazu neko ima fudbalsku inteligenciju ili pamet-ja bih rekao da to nije nikakva inteligencija,nego je to iskustvo. Jbg,kad radis nesto dovoljno dugo,i jos ako imas talenta za to,onda moras postanut dobar u tome. Ako igras dobro fudbal,ne mora da znaci da si inteligentan-ugrubo receno.
    Apsolutno tačno.Ne treba miješati mišićne sposobnosti sa pameću ili inteligencijom.
    Brzina usvajanja istih je nešto bliža istini.
    "And if they didn't believe me, they believe me now."

  21. #21
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    13,341
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    mirko vucinic je jedan od najboljih napadaca u evropi ali brateeee, sto je pametaaaan

  22. #22
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Nowhere !
    Posts
    205
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by clapton View Post
    mirko vucinic je jedan od najboljih napadaca u evropi ali brateeee, sto je pametaaaan
    Da je najbolji i nije,ali da je dobar,jeste...IMa talenat momak za fudbal,radi trudi se,nikakve to veze s pamecju nema...JA imam drugaricu koja svira klavir ka Betoven,a smije se vicu poslije pola sata!?NIsta to ne mora da znaci,pogotovo za vrstu aktivnosti koja ne traze "psihicki napor"...
    Moje misljenje je da od tih 3 stvari,ni jedna ne moze da funkcionise ka samostalna,ocju da kazem da mislim,da ako si mudar moras biti i inteligentan,ne bas u bukvalnom smislu ovih rijeci,vecj samo da ne mozes biti "samo" mudar covjek...
    Inteligencija mi je pojam brzog shvatanja,brzeg ucenja,samo nekako brze i bolje...Mada licno mislim da inteligencija zavisi od dosta unutrasnjih i spoljasnjih faktora,i mislim da testovi inteligencije uopste nijesu mjerodavni-barem ja tako mislim,iz dosta razloga..
    Ne slazem se sa izjavom,da je pametan covjek onaj koji se "snadje",taj je samo prilagodljiv i snalazljiv,nije nuzno pametan...Pamet dolazi godinama i iskustvom,s odredjenim koeficijentom inteligencije se rodis,jednostavno ili si inteligentan ili nijesi...Zacudili bi ste se,prije nekoliko god sam poznavala izuzetno "glupe" osobe,dok ih je period od 2-3 god ucinio WOW,DA COVJEK NE POVJERUJE...to ja zovem pamet,relativan pojam..
    Mudrost mi se jedina nekako izdvaja iz koncepta,koji spozna samoga sebe,ljude oko njega,iskustva,norme...NEkako ja mislim da je mudar covjek onaj koji sve drustvene norme pretvori u jednu univerzalnu,svakom shvatljivu...
    Life is shit and then...u die !

  23. #23
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Douglas, Isle of Man
    Posts
    10,747
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Makita_laco View Post
    NEkako ja mislim da je mudar covjek onaj koji sve drustvene norme pretvori u jednu univerzalnu,svakom shvatljivu...

    I ovaj je bio mudar,onda.
    "And if they didn't believe me, they believe me now."

  24. #24
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    8,652
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Mudar je valjda neko sa dovoljno iskustva koji zna kako da se ponaša u određenim situacijama i spasi sebe u nekoj eventualno.

    Inteligentan je onaj ko se u nepoznatim situacijama snađe, i inteligencija se ne stiče tokom života već se osoba rodi manje ili više inteligenta.

    A pamet je valjda sklop prethodne dvije stvari uz ono što čovjek uči tokom života.

  25. #25
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Nowhere !
    Posts
    205
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Cika_Dzo View Post

    I ovaj je bio mudar,onda.
    Taj je genije!!!Ocigledno me nijesi dobro shvatio sto sam htjela da kazem,ukazivajucji na Hitlera,ili se ja jednostavno nijesam dobro izrazila...Never mind
    Life is shit and then...u die !

Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Ljepota i inteligencija bitnije od čednosti
    By SnowQueen in forum Sex i erotika
    Replies: 74
    Last Post: 28-04-09, 04:54
  2. IQ testovi -INTELIGENCIJA
    By Nemanja_Vidic in forum Sve i svašta
    Replies: 1
    Last Post: 11-12-07, 20:53
  3. Mudrost ili progres
    By simm in forum Religija i filozofija
    Replies: 11
    Last Post: 05-04-07, 23:40
  4. Inteligencija+zloba ILI glupost+dobrota
    By shake in forum Ljubav
    Replies: 45
    Last Post: 28-08-05, 16:26
  5. Inteligencija
    By Makica in forum Sve i svašta
    Replies: 25
    Last Post: 19-04-05, 22:12

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •