Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 25 of 26

Thread: Mudra vlast na vodeni pogon

  1. #1
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    1,697
    Thanks Thanks Given 
    330
    Thanks Thanks Received 
    133
    Thanked in
    80 Posts

    Default Mudra vlast na vodeni pogon

    Intervju Slavka Perovica, bolno me potsjeti na uvijek isti prizor koji ugledam svaki put kad, iz bilo kog pravca, udjem u Cetinje. Već od same raskrsnice od Podgorice za Budvu, preciznije; od one raspale INA benzinske pumpe, strmim, u grad ulaznim putem teče potočić bistre vode, najskuplje u Evropi, da bi kod Vatrogasne čete dobio pritoku i potom nastavio Ivan-Begovom ulicom do prvog šahta...

    Nažalost, ovaj pozdravni sliv Gradskog Vodovoda nije jedini u sveukupnoj cetinjskoj hidrologiji, jer se prilikom gradske šetnje čoek veoma lako može uvjeriti koliko je opštenarodno razgranat, jer svako malo po trotoarima se može viđeti kako debeloguze i šupljoglave ženetine ovom dragocjenom vodom peru – tepihe... E, čoče..., kako bi kuća bila čista i uredna.

    Pošto mi je to struka, tačno znam koliko može koštati jedan metar kubni vode iz Podgora, koji treba , uz strme i kamenite glavice ispumpati na visinu od skoro 1000 (i slovima: hiljadu metara) da bi, već prilikom gradnje razvaljenijem cjevovodom do Cetinja dotekao jedva peti dio, moćnim pumpama u Podgoru ispumpane vode...

    Od svakog kubika koji dospije doteći do Cetinja, samoupravno nagrđeni narod prospe barem deseti dio, dok im sam Vodovod, po nalogu vlasti, oprosti polovinu, te istom narodu ostane dovoljno novca da na onoj raspaloj benzinskoj pumpi kupi benzin kako bi i na pišanje mogli oditi autom, jer sam i sam zabezeknuto, svojim očima gledao da stanovnici Cetinja ni 100 metara (i slovima: sto metara) ne idu pješke već tu relaciju prelaze svojim automobilom...

    Jednom prilikom, kad sam bio u slavljeničkom društvu sa visokim kadrovikom Cetinjske Opstine, iskoristih priliku da ga upitam po pitanju vodosnabdijevanja i naplate vode, za koju sam, iz ličnog iskustva znao, da je više negeo – dragocjena... Ovaj kadar me stručno uputi da samo struja za kubik vode košta 62 centa a na pitanje kako i koliko naplaćuju taj ojađeli kubik, on s nelagodom poče da priča nešto o socijalnom statusu i kriterijumima i time me dovede do nedoumice da li naplata uopšte i postoji... Jer da postoji, Cetinjem sigurno ne bi tekli potoci sa pritokama...

    Onako zapadnjački neoprezan, pokušah napraviti računicu od onih 62 centa, te nakon pretpostavke svih gubitaka, izvedoh cijenu višu od 10 eura (i slovima: deset eura) svakog kubika upotrijebljenog u domaćinstvu... On se nikako nije složio sa ovim proračunom i energično priješao na „suvlje“ teme...

    Nakon ovog značajnog susreta i veoma analitičnog razgovora, konačno sam shvatio da je u Cetinju, devnoj prijstonici, vlast u veoma bliskoj simbiozi sa svojim stanovnicima, te savrseno posluje i funkcioniše na – vodeni pogon... Mi vama vodu a vi nama glasove, pa svi zadovoljni i - u govnima...

    - M -

  2. #2
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    odma iza coska
    Posts
    3,585
    Thanks Thanks Given 
    4
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    4 Posts

    Default

    kakva, voda mi vise nemamo vode nego sto imamo, proslo ljeto smo imali stvarno vode, a ovo su ve cpocele restrikcije pa je nemamo od 15 do 19h i uvece od 22-23 do 6...

    Ovo je odlican post kad bi neko od ``kadrova`` obratio paznju na njega...

    Medjutim ima jedan drugi problem, sto ja mislim svi` (eto ostavljam prostor za 1 ili 2 izuzetka) direktori cetinjskog vodovoda, ostanu jednu do dvije godine na tom mjestu i poslije toga ``qpe`` stan u Budvu i napustaju direktorsku fotelju, mislim da u ovoj metafori treba traziti razloge zasto Cetinje nema ljeti vode
    ``ljudi su da razmijene i uvaze misljenja, a zivotinje da se kolju i ujedaju jer nemaju mozga``

  3. #3
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    1,697
    Thanks Thanks Given 
    330
    Thanks Thanks Received 
    133
    Thanked in
    80 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by komsija View Post

    Medjutim ima jedan drugi problem, sto ja mislim svi` (eto ostavljam prostor za 1 ili 2 izuzetka) direktori cetinjskog vodovoda, ostanu jednu do dvije godine na tom mjestu i poslije toga ``qpe`` stan u Budvu i napustaju direktorsku fotelju, mislim da u ovoj metafori treba traziti razloge zasto Cetinje nema ljeti vode
    U ovoj gore navedenoj - metafori - se u stvari i krije istina o "besplatnoj" cetinjskoj vodi... Siguran sam da Cetinjani znaju za ovu sezonsku trgovinu a da je neplacanje cijena njihovog cutanja,... Sve u svemu, svak se drzi svog interesa a zasto i nebi, kad su cak iz Amerike dosle pare za izgradnju vodovodne pritoke sa Vrela...

    U ostalom, logicno je da se voda ne placa jer ona, posebno u Cetinju, pada s neba..., sto nije razlog da podgorske pumpe ne rade punom parom i u vrijeme dok cetinjskim ulicama teku bujice...

    Bas juce se u "Vijestima" pojavio clanak o Ljesanskom vodovodu koji su isplanirali ondasnji mudri politicari no posto je dug za struju narastao na 300.000 era, distribucija je ukinula struju i gle: prvi put se narod ljesanski sjetio bistijerni i mogucnosti da su vodu imali kudikamo blize no da je pumpaju iz predgradja glavnoga grada Crne Gore...

    - M -
    Last edited by metuzalem; 15-07-07 at 10:37.

  4. #4
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    811
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    [
    Pošto mi je to struka, tačno znam koliko može koštati jedan metar kubni vode iz Podgora, koji treba , uz strme i kamenite glavice ispumpati na visinu od skoro 1000 (i slovima: hiljadu metara) da bi, već prilikom gradnje razvaljenijem cjevovodom do Cetinja dotekao jedva peti dio, moćnim pumpama u Podgoru ispumpane vode...
    - M -[/quote]


    bnaš me po tvojoj procjeni interesuje koliko treba da iznosi jedan mjesečni račun četvoročlane porodice?

  5. #5
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    1,697
    Thanks Thanks Given 
    330
    Thanks Thanks Received 
    133
    Thanked in
    80 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by cocacolica View Post
    bnaš me po tvojoj procjeni interesuje koliko treba da iznosi jedan mjesečni račun četvoročlane porodice?
    Proracun ekonomske cijene bilo koje proizvedene robe mora sadrzati sve materijalne i intelektualne troskove da bi , zakljucno sa PDV, mogla biti naplacena od potrosaca...

    To znaci:

    1. Amortizacija vodovodne mreze.

    2. Njeno strucno odrzavanje i obnova...

    3. energija utrosena na transport vode...

    4. Amortizacija i odrzavanje kanalizacije

    No, svejedno kao sto se ovaj narod navikao na besplatan nebeski transport pijace vode, isto tako se navikao na "besplatan" transport uslovljen nekadasnjom samoupravnom "solidarnoscu" iz pokojnog SFRJota...

    P zar je onda cido sto se, jednom od direktora cetinjskog vodovoda, koji se usudio da vodu tretira kao svu ostalu "robu", veoma izdasno - usrala - na prag od kuce... (ili stana svejedno, mada neki vele da je to zbog njegovih liberalnih politickih opredeljenja, sto je malo vjerovatno u ionako liberalnom Cetinju... No ako je neko iz partija ili stranaka sa suprotnim predznakom, onda ovaj smrfljivi "performans" o njima dovoljno govori, odnosno smrdi...

    Dakle, siguran sam da u Cetinju ne moze biti govora o bilo kakvoj "Obnovi i Izgradnji" sve dok voda ne bude proizvedena u - robu....

    A sad odgovor na konkretno pitanje koji bi iznos za mjesec utrosenu vodu jednog cetvoroclanog domacinstva... Ali - domacinstva - koje se tako i ponasa...

    Mjesecna potrosnja prosjecnog CG - domacinstva sa kupatilom i vesmasinom jeste minimum 12 i slovima: dvanaest odnosno jedna prosjecna - bistijerna) metara kubnih...

    Iz ovoga je lako izvesti racunicu kad samo elektricna energija (KWH) za pumpu u Podgoru kosta 62 centa:

    Znaci: Struja po kubiku pomnozeno sa prosjecnim 2.5-strukim gubicima:

    1.) 2.5 x 0.62 evra =.................................1.55 evra

    2.) Amortizacija i odrzavanje:..................... 2.50 "
    --------------------------------------------------------
    .................................................. .......... 4.05 "
    .................................4.05 x PDV od 2o% = 0.81 "
    --------------
    min. 5.00 eura/m3

    sto bi iznijelo na mjesec ~60 eura - MINIMUM!!!

    Pa ti vidji...!
    Last edited by metuzalem; 15-07-07 at 12:26.

  6. #6
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    811
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    baš ti je super proračun
    taj ko te učio izgleda slabo te naučio...

    jer objasni ti njemu da pola penzionera u cg. ima penziju 50 eura
    a ni plate nijesu u zaostatku velkiom..a ngdje u svijetu se ne plaća voda toliko....a ni naša nije većeg kvaliteta da bi je skuplje plaćali

    i objasni kako je moguće da prosjek utrošene vode u ct. iznosi preko 300 m/3 što špo tvom proračunu treba da se plati 5x300=1500 eura za vodu, pa provjeri malo proračun???

  7. #7
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    1,697
    Thanks Thanks Given 
    330
    Thanks Thanks Received 
    133
    Thanked in
    80 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by cocacolica View Post
    baš ti je super proračun
    taj ko te učio izgleda slabo te naučio...

    jer objasni ti njemu da pola penzionera u cg. ima penziju 50 eura
    a ni plate nijesu u zaostatku velkiom..a ngdje u svijetu se ne plaća voda toliko....a ni naša nije većeg kvaliteta da bi je skuplje plaćali

    i objasni kako je moguće da prosjek utrošene vode u ct. iznosi preko 300 m/3 što špo tvom proračunu treba da se plati 5x300=1500 eura za vodu, pa provjeri malo proračun???
    Cocacolica...!

    Najbolje je da ja tebi, onako djuture, objasnim da je tvoja logika potpuno na nivou prosjecnog cetinjskog (hm!) "gradjanina", a to sto me ti opomenu da je onaj ko me ucio, to slabo ucinio moze da stoji ali, da to gradjani nekoliko evropskih zemalja nijesu do sada primijetili, vise je nego zagonetno....

    No, kad pocnes pricu o penzionerima, da te potsjetim kako su liberale onijeh devedestih godina izmrsikali zao sto su zahtijevali da se glasovi daju prema izazovima buducnosti, prema kojima bi jedan dvadesetogodisnjak imao pet glasova vise od jednog sezdesetogodisnjaka koga ce on morati da izdrzava...

    No kako vidim, tvoja logika ne prelazi samoupravljacko "duhovno" pravosudje, pa te molim da me postedis ovakvih komentara i optuzbi povodom pogresnih proracuna i zakljucaka...

    No, posto si tako drcan da nekoga ucinis avetinjom koji ne umije dovesti u korelaciju domace penzije sa cijenom vode, pokreni neki protest ili akciju da se i cijena benzinu prilagodi tamosnjim primanjima i penzijama...

    Mici mi se da te molim, mada cu ti priznati da si prvi koji me je na ovome duhovnom drkalistu, svojim dubokomislenim mudrovanjem, iscera iz takta...

    A i to je nesto!

    - M -
    Last edited by metuzalem; 15-07-07 at 14:40.

  8. #8
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    811
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    metuzalem prvo si nevaspitan drugo nekulturan a kad te pitam nešto kokretno ne želiš da odgovoriš, toliko o tvom znanju i praktičnoj primjeni onog teorijskog što si naučio..pa i nadimak ti sve govori..
    drugo pitam te konkretno za tvoj proračun 5x300????
    objani to molim tei sve cu shvatiti!!!!!!

    drugo u hr. koja je za nas zapad plata je 650 eura prosječna a rn. za vodu od 25-30 eura kako dje..
    a koliko mi se čini da ni oni ne primjenjuju tvoj metod

  9. #9
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    1,697
    Thanks Thanks Given 
    330
    Thanks Thanks Received 
    133
    Thanked in
    80 Posts

    Default

    Tacno je da sam nevaspitan ali nije tacno da ne znam proracunati koliko je cijena dostava vode u kucu, jer je ona u prirodi, ne samo dzabe vec ponekad dosadi svojim padavinama...

    I makni mi se s tijem proracunom od 300 kubika, jer ako je nekome prsla cijev, njegovo je da to plati... ili da plati onaj ko ga je tako zestoko nasadio...

    Prosjecna plata od 300 eura na svoj stan bez placanja komunalija, visa je od 1000 eura u bilo kojoj od evropskih zemalja sa kirijom i komunalijama, no ovakva racunica prelazi tvoje malogradjansko shvatanje novcanih i inih tokova...

    - M -

  10. #10
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    1,696
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Voda je resurs,naročito tamo gde je njena oskudica i gde je teško dopremiti do krajnjeg potrošača.Za taj resurs treba da postoji i realna cena,a ne da se stalno kuka kako je cena previsoka.

  11. #11
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    811
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    prestani da vrijedjaš nego se saberi malo i pazi što pričaš...

    cijev nije nigdje puknuta nego su toliki računi u skoro cijeloj ct. opštini
    jer čitav komšiluk plaća vodu po toj cijeni jer dotična gospoda iz vodovoda ne žele da pregledaju stanje satova koji su pod njihovom kontrolom, a akopošto pripadaš njihovoj školi vidi se da nijesi puno pametniji od njih

    no vidi se dje si ti..i tvoji proračuni da a na svako moje konkretno pitanje i proračun ne umiješ odgovorit no se držiš nekih svojih teorijskih stavova koje ne umiješ pretočit u praksu, koja je za tebe apstraktna, ne znam gdje živiš, al bolje ti je tu teoriju pokušaj malo razradit..no ne daj bože da je ti praviš ne bi daleko dogurao ni ti ni tebi tako slični.

    i kad nije tačno da ne umiješ proračunat objasni tolike račune!!!!
    jer ono što si napisao u prethodnim postovima nema veze ni sa našom ekonomijom ni stanjem privrede ni cetinjske ni državne ni troškovima dostave vode..prerma tome znači da uopšte nijesi upoznat sa situacijom

    dalje u americi najniža plata od 1600 doalra podmiruje plaćanje stana, vode komunalija i ostalih usluga, no manimo se mi amerike.....al nije cijena ni troškova ni naplate svuda ista tj. ne može biti ista

    i već kad uzimaš prtoračune gledaj da su ekvivalentne

  12. #12
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    811
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    evo studija o vodi i vodovodnom sistemu hr. čovjeka koji je vjreovatno veći stručnjak nego ti, pa bi valjalo da pročitaš i nekog drugog i shvatiš poentu cijele priče, da ne možeš jednostrano odredjivat cijenu i da se teorijska znanja svuda moraju primijenit shodno praksi..drugo kod nas postoji neracionalna potrošnja vode..al za to ne možeš krivit gradjanstvo!!!!
    Last edited by cocacolica; 15-07-07 at 19:10.

  13. #13
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    811
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Cijene vode u Hrvatskoj rastu, negdje više negdje manje. Prati ih opće negodovanje. Prijetnje sudovima su zapele jer se Vrhovni sud kome su se industrije žalile proglasio nenadležnim. Gdje je tu pravda i istina rijetko tko može argumentirano odgovorit. Obrazloženja su štura a poznavanje problematike slabo Približavanjem Europi, cijene vode će sigurno rasti dok ne postignu vrijednosti koje vladaju u razvijenim EU zemljama. To će se odraziti na ionako nategnute kućne buđete, a industrije će se morati prestrukturirati i prilagoditi uvjetima koji vladaju na tržištu. Određena povećanja su svakako nužna kako bi se osigurao normalan rad komunalnih službi i održao potreban nivo ulaganja u vodoopskrbu, odvodnju i zaštitu voda. Ako su cijene preniske voda se neracionalno troši. Uz nedopustive gubitke u sustavima, drastično se zanemaruje i zaštita vodnih resursa. U razvijenim europskim zemljama sa ekonomskom cijenom vode potrošnja po glavi stanovnika već se smanjuje na blizu 100 l na dan, a nerazvijenim, pa nedavno i kod nas, baratalo sa više od 400 l. Tu su i gubici u vodovodima koji još uvijek znaju dosizati preko 60%.U aktualnim ekonomskim uvjetima svako povećanje cijena izaziva proteste socijalno osjetljivog dijela zajednice i preostalih industrija koje su ionako gotovo na rubu egzistencije. Ako se, međutim, zbog tih razloga zadržavaju niske cijene, vrlo brzo može doći do raspada komunalnog i vodoprivrednog sustava. Rješenje može biti u privatizaciji, to jest predaji tih sustava u ruke stranim koncesionarima. U zemljama gdje se to dogodilo ubrzo su došle do izražaja loše strane takvih procesa. Cijene neminovno rastu, nivo usluga pada, a održavanje je sve slabije. Moćni koncesionari odlučuju o svim ključnim pitanjima i usto vješto ubiru značajan extra profit. U nedavno prihvaćenim dokumentima Sabora (VOH –Strategija upravljanja vodama) te su negativne posljedice jasno naglašene, te jasno najavljena politika realnih ekonomskih cijena vode.Međutim, treba se zapitat kakva je stvarna struktura cijene vode te prema kojim kriterijima se ta teško prikupljena sredstva dijele i troše. Dali je to uvijek namjenski, racionalno i društveno korisno?[
    Na zapadu se o tome vodi izuzetna briga. Troškovi javnih ustanova su pod strogom kontrolom, a svako veće ulaganje u infrastrukturu prate žučne stručne rasprave. Nerijetko se odluke donose na javnim referendumima. Projekti prolaze vrlo transparentne, javnosti dostupne domaće i međunarodne revizije a tok izgradnje i trošenja sredstava prate nezavisne stručne službe i nevladine organizacije, o čemu redovno obavještavaju javnost. Zbog prekoračenja sredstava, greški u projektima i izvedbi padaju ne samo stručni timovi koji vode investiciju već i čitava poglavarstva. Kod nas se u javnosti o takvim projektima malo zna, kako u fazi odlučivanja tako i u fazi izvedbe, a posebno kasnije kada bi rezultati trebali opravdati velika ulaganja. [FONT='Arial Narrow']Sada kada su nam otvoreni predpristupni fondovi stvara se atmosferu „nužnosti“ što brže izrade investicionih projekata. Vremena je malo, stručnih kadrova još manje a na vrata kucaju nestrpljivi konzultanti te brojni ponuđači uređaja i opreme. Za ozbiljna istraživanja i studije ima sve manje vremena. Kome su uopće potrebna dugotrajna mjerenja, ispitivanja, i cost benefit analize. Kome treba racionalizacija, optimalizacija i ušteda, kada se nude tolika bespovratna sredstva (i do 75% investicije). Međutim, takav novac se lako troši. Amerikanci su stoga potpuno odustali od politike iz sedamdesetih godina kada je država bogato subvencionirala projekte vezane za zaštitu voda. Utrošena su ogromna sredstva u odnosu na dobivene efekte. Sada su subvencije minimalne a ulaganja su u pravilu samo u okvirima realnih mogućnosti
    Tako se na zapadu novac namijenjen infrastrukturnim investicijama strogo kontrolira uz drastičnu štednju na svakom koraku, dok kod nas olako prolaze i najskuplji projekti, a bitne odluke se često prepuštaju „iskusnim“ stranim firmama. Dok se u zdravstvu koji je elementarno za svakog pojedinca, maksimalno štedi u svim vidovima potrošnje (oprema, lijekovi, krv), za transport i obradu fekalija koristimo najskuplje cijevi i najsofisticiranije tehnologije
    Očito su nužne velike i dugoročne promjene. Zahtijevaju razumijevanje i angažman čitave zajednice. Iskustvo i znanje onih zemalja koje su to prošle ne može se jednostavno pretočiti i prihvatiti preko noći. Za to treba znanja i puno bolje edukacije nego što ju mi na ovom polju danas imamo
    Treba se prisjetiti upozorenja i savjeta eminentnih svjetskih eksperata koji su sudjelovali u reviziji projekta Zagrebačkog uređaja, koji su upozorili da će predviđeno rješenje biti pretežak teret za aktualni standard. Možda bi i dinamika rasta cijena vode danas bila prihvatljivija da su uzete u obzir sve predložene uštede. Na kraju moramo biti svjesni da su poskupljena vode neminovna i da se svako u vlastitoj kući mora okrenu štednji i racionalnom korištenju. Industrija mora intenzivno mijenjati i prilagođavati tehnološke procese, sanirati cjevovode, recirkulirati rashladne vode
    Ali isto tako način korištenja prikupljenih sredstava mora biti potpuno transparentan. Ma koliko sredstava mi dobili od EU zajednice, međunarodnih fondova i drugih izvora, ne smijemo ih olako potrošiti. Sve danas učinjene greške skupo će nas koštati u budućnosti. Bojan Zmaić

  14. #14
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    1,697
    Thanks Thanks Given 
    330
    Thanks Thanks Received 
    133
    Thanked in
    80 Posts

    Default

    Ovoga odgovora ne bi bilo, da me odgovornost prema ostalim ucesnicima foruma nije obavezala da dodam izvjesna objasnjenja i stanem iza onoga sto sam ovdje napisao kako bi shvatili da moja prica, ni u kom slucaju nije napamet, vec nazalost sa veoma jakim strucnim pokricem...

    Posebni cu potsjetiti one koji se sjecaju ili su culi pricu o razornom zemljotresu 1979 godine, kada je CG Primorje stradalo a i na Cetinju bilo dosta stete, iako ni blizu tolike kao u Budvi, naprimjer.

    Tada sam u Cetinju proveo oko pola godine, nakon sto sam od Vodovoda u Hannoveru kao pomoc, ugrozenom Cetinju, dobio solidno opremljenu servisnu stanicu jer u Cetinju nijesu imali ni klijesata da valja a ni sa strucnim osobljem nije bilo bolje... Dobro se sjecam da sam svojom akcijom najvise zainteresovao MUP i UDB-u, te me ova reakcija socacolice i ne cudi mnogo, jer me umnogome potsjeca na uslovne reflekse poslusnika i dousnika ondasnje mudre vlasti i njenih infrastruktura...

    Vec u to vrijeme sam saradjivao sa Vodovodom ovoga velikog sajamskog i industrijskog grada, koji je vec tada svoje pogone racionalizovao uvodeci kompjuterski nadzor i automatska postrojenja. O slicnom vodovodu na prostoru bivse SFRJ mogu samo da sanjaju i to ne zbog nedostatka mehanizacije i elektronike vec zbog nedostatka osnovne strucnosti...

    Uzgred da napomenem da sa obliznje planine, zvane Harz, gdje su izgradjene prostrane akumulacije, cjevovod promjera 1.200 mm vodi sve do grada Bremena koji se nalazi skoro 200 Km udaljen, usput prolazeci pored Hannovera koji se i sam snabdijeva vodom iz njega ali samo toliko da mijesanjem omeksa vodu koja se crpi iz obliznjih mocvara, u potpunosti zasticenih od zagadjenja, no cije vode su tvrde od rastvorenih minerala...
    Imao sam cak i priliku da se specijalnim vozilom provezem kroz ovaj cijevovod ale na veoma kratkoj relaciji...

    I eto, ipak neko s punim pravom tvrdi i prebacuje mi da ovdje pokusavam izvesti suplje proracune i casne ljude zavesti pricom bez ikakvog strucnog pokrica...

    U stvari, meni i ne treba cinjeti nikakve proracune i kalkulacije, kad mi je dovoljno pogledati zadnji racun za vodu po kome kubik vode sa svim uslugama kosta nesto manje od 6.5 (i slovima sest i po) eura... Medjutim ovdje se radi o visokomodernoj dostavi vode, sa veoma malim utroskom energije i niskim troskovima odrzavanja jer je sve automatizovano...

    - M -
    Last edited by metuzalem; 15-07-07 at 22:53.

  15. #15
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    941
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    pozdrav metuzalemu i
    jedno lijepo stivo kako ekonomija vode funkcionise u Niksicu.

    Zamislite jednog prodavca vode,struje ili ti druge usluge nedje na zapadu da kaznjava svoje kupce zbog prevelike potrosnje.

    [QUOTE][NIKŠIĆKI VODOVOD UPORAN DA SMANJI POTROŠNJU

    Kazne i za one koji se rashlađuju vodom


    Nikšić - Zbog neracionalne potrošnje usljed tradicionalne suše, nikšićki Vodovod zabranio je i razhlađivanje napitaka u vodi.
    Oni građani koje kontrolori zateknu da, primjera radi, iz bureta sa vodom vade pivo, moraće da plate kaznu od 500 eura.
    Ukoliko to rade u firmi, kazna je znatno veća - 1.900 eura.
    - Upozoravamo da je zabranjeno korišćenje vode za zalivanje bašta, rashlađivanje, pranje trotoara, auta i drugih površina, kao i za hlađenje napitaka. U slučaju da ekipe, koje 24 sata na terenu nadgledaju potrošače, otkriju osobe koje se ne pridržavaju mjera Vodovoda, protiv njih će pokrenuti postupak pred nadležnim sudovima - saopštila je uprava preduzeća, pozivajući se na opštinske propise.
    Vodovod je podsjetio da je u posljednjih nekoliko dana smanjen dotok na izvorištima Gornji i Donji Vidrovan i da pada pritisak na crpnoj stanici na Duklu, zbog čega vode nema na višim kotama, u soliterima i predgrađima.
    - Brojni apeli potrošačima da se uzdrže od prekomjerne potrošnje vode nijesu dali željene rezultate, tako da se troše enormne količine. Zato smo prinuđeni da izmijenimo režim rada na toj stanici - saopšteno je iz Vodovoda.
    Crpna stanica Duklo radiće maksimalnim kapacitetom od šest do 10 i od 14 do 15 časova, dok će tokom ostatka dana pritisak biti slab.
    Vodovod je ljetos sa mreže isključio 48 potrošača zbog neracionalne potrošnje, uglavnom zbog zalivanja bašta i rashlađivanja, a utužio je 120 potrošača radi naknade materijalne štete.
    Kazne za fizička lica iznose od 520 do 1.220 eura, a za pravna 1.900 do 4.350 eura.
    Iz Vodovoda je najavljena i mogućnost oštrijih restrikcija.
    /QUOTE]

  16. #16
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    1,753
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    To je sasvim normalna stvar. Koliko znam, takva praksa postoji u gotovo svim (zapadnim) zemljama.

    Nego eto, odlican teren za dusebriznike CG socijale... Zamisli! Em da im platis, em da ne smijes da je bacas.

  17. #17
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Seoul, Korea
    Posts
    9,589
    Thanks Thanks Given 
    7
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    23 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Milos111111 View Post
    Nikšić - Zbog neracionalne potrošnje usljed tradicionalne suše, nikšićki Vodovod zabranio je i razhlađivanje napitaka u vodi.
    Oni građani koje kontrolori zateknu da, primjera radi, iz bureta sa vodom vade pivo, moraće da plate kaznu od 500 eura.
    Ukoliko to rade u firmi, kazna je znatno veća - 1.900 eura.
    Ovo podrzavam u potpunosti.

    Za zalivanje basta nisam siguran, mislim da nije u redu. Ali svakodnevno zalivanje asfalta i garaza sto cesto vidim u Budvi bi svakako trebalo kaznjavati.

  18. #18
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    1,697
    Thanks Thanks Given 
    330
    Thanks Thanks Received 
    133
    Thanked in
    80 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by MadGod View Post
    Ovo podrzavam u potpunosti.

    Za zalivanje basta nisam siguran, mislim da nije u redu. Ali svakodnevno zalivanje asfalta i garaza sto cesto vidim u Budvi bi svakako trebalo kaznjavati.

    Uh, alaj bi svi kaznjavali.... Umjesto da se voda naplacuje po ekonomskoj cijeni, slati korumpiranu policiju da naplacuje kazne od 500 eura za rashladjivanje piva po niksickim bacvama... Mislim da od ove ideje ne postoji bolja, kako bi se kolateralno nagradili ionako slabo placeni policajci...

    E, zamisli samo, po ljetnjoj vrucini dodje patrola da nekome naplati ovu kaznu, no umjesto da to odmah ucini, ka sto je red, kaznjenik im prvo ponudi ladno pivo i koji eur povrh toga a oni, zamisli, ostanu dosljedni i napisu prijavu....

    - M -

  19. #19
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    4,585
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by metuzalem
    ...zadnji racun za vodu po kome kubik vode sa svim uslugama kosta nesto manje od 6.5 (i slovima sest i po) eura...
    Ne sumnjam da je tako, ali je to zaista skupa voda.

    Ovdje gdje ja zivim prosjecna dnevna potrosnja po clanu familije se racuna 90 litara. Za moje domacinstvo, 2 clana, za prethodna dva mjeseca smo platili oko 45$, a potrosnja je bila nesto preko 14 m3. Preracunato na euro to ispada oko 2.05 EUR / m3. Ovdje u Viktoriji kubure sa vodom poslednjih 30 godina, a postrojenja za filtriranje i hemijsko tretiranje vode iz vjestackih jezera su po aktuelnim normama, kako sa aspekta kvaliteta "proizvedene" vode, tako i sa aspekta tehnicke infrastrukture. Zato mi je sad cudno kako je ovdje voda relativno jeftina.
    - Ladan ko taština duša -

  20. #20
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    1,697
    Thanks Thanks Given 
    330
    Thanks Thanks Received 
    133
    Thanked in
    80 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by simm View Post
    Ne sumnjam da je tako, ali je to zaista skupa voda.
    Preracunato na euro to ispada oko 2.05 EUR / m3. Ovdje u Viktoriji kubure sa vodom poslednjih 30 godina, a postrojenja za filtriranje i hemijsko tretiranje vode iz vjestackih jezera su po aktuelnim normama, kako sa aspekta kvaliteta "proizvedene" vode, tako i sa aspekta tehnicke infrastrukture. Zato mi je sad cudno kako je ovdje voda relativno jeftina.
    Nesto mora da nije bas u redu, kad s vodom, poput Cetinja, kubure vise od 30 godina... Vjerovatno je infrastruktura amortizovana a troskovi odrzavanja svedeni na najmanju mjeru... Cetinjska voda mora biti skupa i pored amortizovane infrastrukture, jer treba jedna elektricna centrala da bi na Cetinje ispumpala dovoljno vode, sto pri europskoj cijeni struje nikako ne moze biti jeftino... Tamo gdje se moze dovesti slobodnim padom, voda je kudikamo jeftinija i zbog toga je u Splitu, Dioklecijanov vodovod star skoro 2000 godina, jos uvijek u funkciji...

    - M -

  21. #21
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    16
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Od Nezavisnosti pa do dan danas nevidhjek Ostrijeg nastupa do evo sad ovog dhjona s kojijem uleche Cocalica Metuzalemu. Napade Barda Diskusije pa oche ochi da mu izvadi za dva bidona Vode i 300 kubika.
    Cocalicin argumenat : Voda nije skupa i nekoshta koliko koshta, zato Cetinje peri tepikehe dok je ( ove jeftine vode ) ima... A kad nestane onda put Zaushi pa ka oni u Timbacktou (Drzhava Mali).
    Ada kao je upeka uvi minus ovijek dana i oni potok niz Ivan Begovu Ulicu ima da usahne... Tako da nema o chemu da se divani potlje.

    Beg kopa Bunar u Mokru Njivu ...just in case.

    And... just in case odhje dhje' Beg , voda koshtala za godinu $370 backaronies ( uz zalijevanje bakche i pranja tepikah). )

  22. #22
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    1,697
    Thanks Thanks Given 
    330
    Thanks Thanks Received 
    133
    Thanked in
    80 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ivan Beg Ostrogot View Post
    Od Nezavisnosti pa do dan danas nevidhjek Ostrijeg nastupa do evo sad ovog dhjona s kojijem uleche Cocalica Metuzalemu. Napade Barda Diskusije pa oche ochi da mu izvadi za dva bidona Vode i 300 kubika.
    Cocalicin argumenat : Voda nije skupa i nekoshta koliko koshta, zato Cetinje peri tepikehe dok je ( ove jeftine vode ) ima... A kad nestane onda put Zaushi pa ka oni u Timbacktou (Drzhava Mali).
    Ada kao je upeka uvi minus ovijek dana i oni potok niz Ivan Begovu Ulicu ima da usahne... Tako da nema o chemu da se divani potlje.

    Beg kopa Bunar u Mokru Njivu ...just in case.

    And... just in case odhje dhje' Beg , voda koshtala za godinu $370 backaronies ( uz zalijevanje bakche i pranja tepikah). )
    Koja cast, Ivan beze....!

    E, bogomi, nije to mala rabota kad te u odbranu uzme, niko drugi do sam "osnivac" grada... No, nije samo to u pitanju, vec i cinjenica da nas Ivan- Beg, cjelokupnu situaciju ipak drzi na oku, cime je u velikoj prednosti na zastareli kadar koji "ofitava" usi, a izgleda da je u ovom potonjem vremenu tome kadru sluh dosta popustio...
    Pozdrav i dobrodoslica od...


    - M -

  23. #23
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    16
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Met,
    Poshtovanje i pozdrav ujedno... Kako i sam vidish...Bolje da se Beg ni nejavlja. Kako se dhje osvrne, tako i diskusija utrne...
    Ili je to, ili je izgleda nestalo Vode. haha

    Eto tako... ljeto polako prolazi... Biljezhimo ove Nove rekorde temperature... ( sad konachno cojek da reche "Upekla ova bozhija Lampa" a da neuvelicha), a Beg polako cheka da se Amfilokije dhje oglasi. Prije no shto se chojek krsti, shchedok neshto da ga Priupitam. Kad budne to doshlo nared Eto me Met odma da malo seirimo.
    A dotle sve najbolje...
    Beg Ivane

  24. #24
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    1,697
    Thanks Thanks Given 
    330
    Thanks Thanks Received 
    133
    Thanked in
    80 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by cocacolica View Post
    baš ti je super proračun
    taj ko te učio izgleda slabo te naučio...

    jer objasni ti njemu da pola penzionera u cg. ima penziju 50 eura
    a ni plate nijesu u zaostatku velkiom..a ngdje u svijetu se ne plaća voda toliko....a ni naša nije većeg kvaliteta da bi je skuplje plaćali

    i objasni kako je moguće da prosjek utrošene vode u ct. iznosi preko 300 m/3 što špo tvom proračunu treba da se plati 5x300=1500 eura za vodu, pa provjeri malo proračun???

    Evo ne sam se, iz naše vrele Crne Gore, vratio prepun tako razornih utisaka, da sam prvo morao da se odmorim kako bih o tome mogao napisati par suvislih riječi... Jer, nijesu samo temperature te čije razlike coeku teško panu, već i nuračunljivi aspekti CG- i europske stvarnosti...

    Dakle...

    Dolazak na Cetinje se ponovio sa svim onim već uobičajenim potocima podgorske vode koji i dalje teku njegovim ulicama, dok debeloguze domaćice-čistunice peru glibave ćilime, kako bi im savjest bila čista kad joj domaćin dovede gomilu zadriglog i pjanog dtruštva... O tempora o mores....!?

    Za to vrijeme rasusenom budvom krstare kamioni natovareni bačvama iz kojih se voda prodaje po 20 eura kubik...!? Po njima se najbolje može zaključiti da su direktori cetinjskog vodovoda učinjeli itekako dobar posao kad su za stanove Budvi „prodavali“ cetinjsku vodu...

    No, sve to nije ništa pri onome što čoek može doživjeti kad ga jedno s.ranje ili pišanje prinudi da se posluži „sanitarnim“ prostorijama nekog od cetinjskih restorana ili kafana. Jedna posjeta je na mene, ne samo ostavila razoran utisak već me u toj mjeri potsjetila na cyber-lik pod nickom - coccacolica – da sam jedva čekao da ovaj utisak u njegovu čast iznesem pred ovaj časni skup kako bi zajedno leleknuli....

    Naime, kad sam ušao u usku i mračnu („sanitarnu“ – WC) prostoriju, ovoga lika sam se na mah sjetio čim sam ugledao prehistorijsko civilizacijsko dostignuće – zvano čučavac – upotrebom otučeno do neprepoznatljivosti, jer su bezbrojna pokoljenja nad njim srale u čučećem a bljuvale u klečećem stavu, tako da je nekada bijeli i čisti emajl ostao samo u tragovima...

    Dramatiku ovog prostora na neobično upečatljiv način je pojačavao veoma jak mlaz bistre vode iz gumenog crijeva položenog tako da se to vrelo svjeze i bistre vode namah pretvaralo u ponornicu munjevito iščezavajući u tamnom i nezasitnom grotlu ovoga sraonika koji vjerovatno zahvaljujući njemu stvarno nije bazdio onako kako bi čoek to mogao očekivati...

    Po mojoj procjeni, svakoga sata iz toga crijeva je morao isteći najmanje kubik izvorske vode tago da se s tugom sjetih mojih riječi iz topica: „Kultura i grehota“:

    "WC jeste kulturno dostignuće ali je stvarno - grehota – na jedno pišanje potrošiti barelo izvorske vode dopumpano...."

    Jer, ovdje se radi o kubicima koji otiču u nepovrat srao neko ili ne ali ono što je najstrašnije od svega jeste činjenica da klijentela ovoga lokala to smatra potpuno normalnim!

    U svakom slučaju, ovaj doživljaj mi je cocacolicu nametnuo kao nezaobilazni duhovni autoritet CG-stvarnosti...

    Aferim!

    - M -

  25. #25
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Trg zrtava DPSa BB
    Posts
    11,006
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Dobro nam dosha Mete,
    da nam dushu LIJECHISH od muka koje nas SPO-PANU na onaj PODGORICHKI CHELOPEK, dje nam vodu PUMPAJU NA STRUJU,
    a ona se STROPOSHTAVA sa onijeh LITICA MORACHKOGA KLANCA, MALE RIJEKE ili da kroz PLANINICU, probiju TUNJELCHIC od 1000 mm, pa nam IZVORE SA MOKRE I VERUSHE OBRNU PUT PODGORICE,
    svaki KUBIK SA 800m, nadmorske visine bi na OBICHNU TURBINU, poklonio PODGORICI 2 KWh, i sebe smjestio na 200 m, nadmorske visine IZNAD PODGORICE, kad se PODGORICHANI POSERU, da pod pritiskom od 20 atmosvera, pocera HOVNA U SEPTICHKU, POSHTO MUGIJEVA KANALIZACIJA NE RADI,
    PA SE CIPAN CIJELI NISHIC I PODGORICA,
    SERE ZECANJIMA U SKADARSKO JEZERO; SA BLAGIM UKUSOM PIRALENA IZ KAPa,
    KAPA DOLJE, ZA ZETSKOGA KRAPA,
    KOJE ZDIME IZNUTRA, A DIME SPOLJA.

    Ima li IZVORA NA IVANOVA KORITA i NJEGUSHE,
    neko mi reche, da je AUSTRIJA PRIJE 100 GODINA IZGRADILA VODOVOD I USPINJACHU,
    pa su KOMUNISTI POKRALI CIJEVI I ZICU,
    za JNA.

    Ja placam KUBIK VODE 1 EURO,
    a na taj kubik placam za CHISHCENJE "KANALIZACIJU" 5 EURA,
    sa PDVom,
    ukupno 6 eura.

    DA NAMA UDARE TE CIJENE,
    NEBI NAM TREBALI INSPEKTORI I COCACOLICE;
    DA NAM SOLE SOCIJALISTICHKU SVIJEST,
    NO BI ZDRAVI RAZUM,
    I MET I METOVI PRIJEDLOZI,
    STIZALI DO NORMALNIH PRIJEMNIKA; SA PRIRODNIM NERAVNINAMA I VIJUGAMA SIVE MASE,
    KOD NAS JE KOMUNIZAM SVE ISPEGLA,
    SVE JE NAMA RAVNO DO KOSOVA, OD GAZIMESTANA I "SUCEVSKE" HLADNE VODE,
    SLIJEPCI NAS SVUDJE VODE,
    I JOSH ZEDNE, PREKO VODE, DALEKO JE DO SLOBODE OD OSLOBODIOCA NJEGUSHA OD USPINJACHE I VODOVODA,
    NIKAD KUCE SA OVIJEM NARODOM I OVOM COCACOLJOM.
    IM - Old Bone
    Tamo đe nas čekaš, okupićemo se opet i nastaviti đe smo stali...ZBogom prijatelju...

Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Dr Živko M. Andrijašević: Tekstovi
    By G R A D in forum Istorija
    Replies: 33
    Last Post: 14-10-10, 16:01
  2. Replies: 6
    Last Post: 18-02-10, 15:38
  3. Replies: 200
    Last Post: 21-12-05, 07:28
  4. Vlast ili Opozicija?
    By Rolex in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 21
    Last Post: 06-06-04, 08:50
  5. (Naj)vaznije
    By nihil in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 126
    Last Post: 30-04-04, 10:28

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •