Page 5 of 6 FirstFirst 123456 LastLast
Results 101 to 125 of 142

Thread: Zrnca mudrosti iz kabale

  1. #101
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Everywhere I hope..
    Posts
    4,890
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by MadGod View Post
    Ne, ne mozes. Kod ovih tema nema objedinjene perspektive. Nema vise perspektive. Postoje samo misljenja koja se mogu ili ne moraju podudarati. Nijedno od tih misljenja nije "tacno" (niti objektivno), jer tacnost je logicki pojam.
    Objedinjena perspektiva je visa perspektiva. Sto vise razlicitih perspektiva objedinimo, sve vise u perspektivi napredujemo...

    Zato hajde nas dvoje da pocnemo; odnekuda se mora poceti.. Ja sam svoju perspektivu rekla, zelim zaista iskreno da cujem tvoju.

    Quote Originally Posted by MadGod View Post
    Ti imas naviku da sama odlucujes o tome sta je objektivna sustina postojanja svih ljudi i slicno (u ovom slucaju poniznost kao pozitivna osobina), a meni su takve konstatacije besmislene u nacelu bez obzira o cemu se konkretno radilo.
    Ne zelim ja sama da odlucujem, zato i pozivam na diskusiju.

    Mozemo li je konacno poceti?
    Conditioning is what makes us feel ignorant, and our apathy feeds our hate.

  2. #102
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Seoul, Korea
    Posts
    9,589
    Thanks Thanks Given 
    7
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    23 Posts

    Default

    [Ovaj post izbrisati ]

  3. #103
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Seoul, Korea
    Posts
    9,589
    Thanks Thanks Given 
    7
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    23 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by odli View Post
    Objedinjena perspektiva je visa perspektiva. Sto vise razlicitih perspektiva objedinimo, sve vise u perspektivi napredujemo...
    Pogresno, jos jednom.

    Vise razlicitih perspektiva je vise razlicith perspektiva - sve tu to razliciti pogledi koji se nekad manje, nekad vise slazu (potpuno nebitno). Samo to i nista vise.

    Nikakvo objedinjavanje perspektiva nije nikakav napredak, samo pokusaj da se dodje do nekih izvjestacenih i uglavnom besmislenih zakljucaka koja ce postojati samo u glavama nekolicine.

    Quote Originally Posted by odli View Post
    Ne zelim ja sama da odlucujem, zato i pozivam na diskusiju.

    Mozemo li je konacno poceti?
    Odlucivala ti sama ili desetoro nas, to je potpuno nebitno i jednako isprazna rabota. Ti zivis u nekom imaginarnom svijetu koji bi da preneses na ovaj stvarni - a to nece ici. Pravila ovog stvarnog svijeta su malo relevantnija.

    Diskusiju cemo, kao sto rekoh, na tu temu poceti onda kada se budemo razumjeli po pitanju sta moze biti objektivno a sta nikako ne moze biti objektivno.

    To je osnovna stvar u (bilo kom) razgovoru. Da diskutujem sa nekim ko ne razumije najosnovniju razliku izmedju subjektivnosti i objektivnosti? What's the point? To je isto kao diskutovati sa nekim ko govori kineski.

  4. #104
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Everywhere I hope..
    Posts
    4,890
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by MadGod
    Pogresno, jos jednom.

    Vise razlicitih perspektiva je vise razlicith perspektiva - sve tu to razliciti pogledi koji se nekad manje, nekad vise slazu (potpuno nebitno). Samo to i nista vise.

    Nikakvo objedinjavanje perspektiva nije nikakav napredak, samo pokusaj da se dodje do nekih izvjestacenih i uglavnom besmislenih zakljucaka koja ce postojati samo u glavama nekolicine.
    Previse si ti samouvjeren za nekoga ko tvrdi da objedinjavanje perspektiva nije napredak?? Alo??
    Ovo sto si tu rekao prevedeno glasi - 'od drveca ne vidim shumu'.
    Naravno da se razlicite perspektive mogu objediniti u visu cjelinu (svako ko je ucio matematiku to zna), a primjer mozaika jako lijepo ilustruje ono sto govorim - razliciti dijelovi sami za sebe imaju malu vrijednost, a tek sklopljeni cine smiselnu cjelinu.

    Quote Originally Posted by MadGod
    Odlucivala ti sama ili desetoro nas, to je potpuno nebitno i jednako isprazna rabota. Ti zivis u nekom imaginarnom svijetu koji bi da preneses na ovaj stvarni - a to nece ici. Pravila ovog stvarnog svijeta su malo relevantnija.

    Diskusiju cemo, kao sto rekoh, na tu temu poceti onda kada se budemo razumjeli po pitanju sta moze biti objektivno a sta nikako ne moze biti objektivno.

    To je osnovna stvar u (bilo kom) razgovoru. Da diskutujem sa nekim ko ne razumije najosnovniju razliku izmedju subjektivnosti i objektivnosti? What's the point? To je isto kao diskutovati sa nekim ko govori kineski.
    Nisi cuo da se u diskusiji ne treba sluziti olakim pa jos neobrazlozenim kvalifikacijam i uvredama, jer one samo pokazuju nedostatak argumenata i razumijevanja 'protivnika'? Na to necu ni da odgovaram, nego te evo pozivam (ah, koliko strpljenja sa tobom imam.. ), da kazes dakle sta po tebi cini razliku izmedju subjektivnog i objektivnog? Cesto o tome ponavljas, ali jos ne cuh da si definisao razliku, pa hajde izvoli to za pocetak..
    Last edited by odli; 28-12-07 at 23:09.
    Conditioning is what makes us feel ignorant, and our apathy feeds our hate.

  5. #105
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Seoul, Korea
    Posts
    9,589
    Thanks Thanks Given 
    7
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    23 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by odli View Post
    Previse si ti samouvjeren za nekoga ko tvrdi da objedinjavanje perspektiva nije napredak?? Alo??
    Alo? Nisam rekao da nije napredak ili pomak uopste, vec da sasvim sigurno nije napredak ka onome cemu ti tezis.

    Quote Originally Posted by odli View Post
    Naravno da se razlicite perspektive mogu objediniti u visu cjelinu (svako ko je ucio matematiku to zna), a primjer mozaika jako lijepo ilustruje ono sto govorim
    Matematika nema veze sa ovim. Matematika je objektivna nauka zasnovana na logici. Svojstva koje imaju prirodne nauke ne mogu se pripisivati svemu i svacemu (kao nekada davno kod "objedinjenog polja ljubavi" - no da te ne podsjecam na taj ispad )

    Quote Originally Posted by odli
    - razliciti dijelovi sami za sebe imaju malu vrijednost, a tek sklopljeni cine smiselnu cjelinu.
    U stvari imaju vecu vrijednost nego bilo kakva isprazna konstruisana "cjelina".

    Quote Originally Posted by odli
    Nisi cuo da se u diskusiji ne treba sluziti olakim pa jos neobrazlozenim kvalifikacijam i uvredama, jer one samo pokazuju nedostatak argumenata i razumijevanja 'protivnika'? Na to necu ni da odgovaram, nego te evo pozivam (ah, koliko strpljenja sa tobom imam.. ), da kazes dakle sta po tebi cini razliku izmedju subjektivnog i objektivnog?
    Kvalifikacija nije neobrazlozena, tvoja (imaginarna) vizija svijeta ima malo sta zajednicko sa stvarnim svijetom. Mene tvoj svijet ne zanima - bar u okviru ovih tema - te je kvalifikacija vrlo obrazlozena. A uvrede? Please. Sta bi ono o nenormalnima, nepismenima, neljudima itd? Sad si mi odjednom nesto previse osjetljiva.

    Sto se subjektivnosti/objektivnosti tice, cini mi se da sam to vec nekoliko puta obrazlozio. Nesto sto je objektivno mora biti zasnovano na logici i/ili (materijalnim) cinjenicama i dokazima koji su svima ocigledni.

    Sa druge strane, na primjer, uzmimo osnovnu premisu najnovije teme koju si htjela da pokrenes. Poniznost je dobra osobina. To nikada nece biti cinjenica niti objektivna istina - zato sto rijec "dobro" nije objektivna i zato sto su "dobro" i "lose/zlo" imaginarne kategorije koje sustinskog znacenja nemaju.

    Stavovi i ideje u vezi sa osjecanjima, vjerovanjima, ubjedjenjima, moralom, "visim" silama i slicno - je produkt ljudske maste i kao takve relativne i subjektivne. Raspravljati o tim temama u cilju nekog "zajdenickog napretka" ili dokazivanja cije je (subjektivno) vidjenje "pravo" je besmisleno - vodi stvaranju nekih vjestackih, fiktivnih zakonitosti i pravila. To je, jednom rijecju, magla.
    Last edited by MadGod; 29-12-07 at 23:05.

  6. #106
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Everywhere I hope..
    Posts
    4,890
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Eh Maddy, jos se mi ne znamo hehe, pa mi je fora sa kojom samouvjerenoscu ti meni pripisujes ovakve ili onakve osobine i stavove lol, a vec ti se to pokazalo nezahvalno onomad kad si se pobojao da sam ljuta na tebe, a ti mi ni na kraj pameti nisi bio, vec neki drugi momak.. Elem,

    Quote Originally Posted by MadGod
    Alo? Nisam rekao da nije napredak ili pomak uopste, vec da sasvim sigurno nije napredak ka onome cemu ti tezis.
    Heheh, drago mi je stvarno da si pun samopouzdanja, pa mi elem kazi kad si ubijedjen da znas, cemu ja to tezim?
    (relano - cemu ti (trenutno) mislis da ja tezim?? )

    Quote Originally Posted by MadGod
    Matematika nema veze sa ovim. Matematika je objektivna nauka zasnovana na logici. Svojstva koje imaju prirodne nauke ne mogu se pripisivati svemu i svacemu (kao nekada davno kod "objedinjenog polja ljubavi" - no da te ne podsjecam na taj ispad )
    Hehehe, bas se obradovah kad vidjeh da se sjecas objedinjenog polja ljubavi. Naravno, i dalje sam ubijedjena da ce se ta teorija dokazati kao istinita.

    Quote Originally Posted by MadGod
    U stvari imaju vecu vrijednost nego bilo kakva isprazna konstruisana "cjelina".
    Jel? Speak up, pojasni??

    Quote Originally Posted by MadGod
    Sto se subjektivnosti/objektivnosti tice, cini mi se da sam to vec nekoliko puta obrazlozio. Nesto sto je objektivno mora biti zasnovano na logici i/ili (materijalnim) cinjenicama i dokazima koji su svima ocigledni.
    Ovdje se potpuno slazemo.
    (dakle, mislim da je tvoj osnovni uslov za nasu diskusiju ispunjen. ..s tim da priznas da logika nije 'materijana cinjenica' )

    Quote Originally Posted by MadGod
    Sa druge strane, na primjer, uzmimo osnovnu premisu najnovije teme koju si htjela da pokrenes. Poniznost je dobra osobina. To nikada nece biti cinjenica niti objektivna istina - zato sto rijec "dobro" nije objektivna i zato sto su "dobro" i "lose/zlo" imaginarne kategorije koje sustinskog znacenja nemaju.

    Stavovi i ideje u vezi sa osjecanjima, vjerovanjima, ubjedjenjima, moralom, "visim" silama i slicno - je produkt ljudske maste i kao takve relativne i subjektivne. Raspravljati o tim temama u cilju nekog "zajdenickog napretka" ili dokazivanja cije je (subjektivno) vidjenje "pravo" je besmisleno - vodi stvaranju nekih vjestackih, fiktivnih zakonitosti i pravila. To je, jednom rijecju, magla.
    Zelis li ovime da kazes da ne vrijedi raspravljati o pojmovima koji realno postoje?
    A ako realno postoje (kao pojam poniznosti npr.), onda je lako moguce da razni ljudi imaju razlicito vidjenje toga pojma, i da diskutovati o tome moze biti itekako zanimljivo, a i ne mozes unapred znati kuda ce ta diskusija da vodi ako je i ne pocnes.
    Dakle jos jednom da zamolim, ne izbjegavaj konkretnu diskusiju. Filozofirati o opcenitim pojmovima je fino, ali osim opcenitih, realno eto postoje i konkretni pojmovi, i ljudi koji zele biti objektivni ce da diskutuju i o jednima i o drugima.
    Mozemo li poceti, ili cemo se i dalje vrtiti u krug i glumiti nojeve koji zabijaju glavu u pijesak?
    Last edited by odli; 30-12-07 at 06:01.
    Conditioning is what makes us feel ignorant, and our apathy feeds our hate.

  7. #107
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Seoul, Korea
    Posts
    9,589
    Thanks Thanks Given 
    7
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    23 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by odli View Post
    Heheh, drago mi je stvarno da si pun samopouzdanja, pa mi elem kazi kad si ubijedjen da znas, cemu ja to tezim?
    Salis se, zar ne? Zar ne napises u svakom postu poneku frazu o sklapanju mozaika i objedinjavanju stavova u smislenu cjelinu?

    Quote Originally Posted by odli View Post
    Hehehe, bas se obradovah kad vidjeh da se sjecas objedinjenog polja ljubavi. Naravno, i dalje sam ubijedjena da ce se ta teorija dokazati kao istinita.
    Eto ti dobre ideje za diplomski rad. Bas me zanima kako ce proci.

    Quote Originally Posted by odli View Post
    Jel? Speak up, pojasni??
    To radim ovih nedjelju dana.

    Quote Originally Posted by odli View Post
    Zelis li ovime da kazes da ne vrijedi raspravljati o pojmovima koji realno postoje?
    Ja? Ni slucajno. I te kako vrijedi o njima raspravljati - iz ugla sukoba misljenja i argumenata. Ali tebi obicna asprava nije dovoljna - to je problem.

    Ti hoces da na osnovu te rasprave izvlacis neke vjestacke zakonitosti, "vise istine", sklapas mozaike primjenjene na sve ljude, citavo covjecanstvo, itd - koje cak idu do vrlo prepotentnih ekstrema ("niko normalan ne moze da porekne da je ljubav sustina" i slicno). To je vec jedna potpuno druga prica.

    Quote Originally Posted by odli View Post
    Dakle jos jednom da zamolim, ne izbjegavaj konkretnu diskusiju. Filozofirati o opcenitim pojmovima je fino, ali osim opcenitih, realno eto postoje i konkretni pojmovi, i ljudi koji zele biti objektivni ce da diskutuju i o jednima i o drugima.
    Mozemo li poceti, ili cemo se i dalje vrtiti u krug i glumiti nojeve koji zabijaju glavu u pijesak?
    Mi smo odavno poceli, a ovo je vrlo konktretna diskusija. Najkonkretija koju smo do sad imali, u stvari.

    Sem toga, ja se suprotstavljam onim tvojim stavovima sa kojima imam problem. Sa tvojim poimanjem poniznosti ja nemam ama bas nikakav problem. Ali sa stavom da bi citavo covjecanstvo iz nekog misterioznog razloga trebalo imati jednako i univerzalno poimanje poniznosti i morala uopste - e sa tim imam problem.
    Last edited by MadGod; 30-12-07 at 09:20.

  8. #108
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Everywhere I hope..
    Posts
    4,890
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by MadGod View Post
    Ja? Ni slucajno. I te kako vrijedi o njima raspravljati - iz ugla sukoba misljenja i argumenata. Ali tebi obicna asprava nije dovoljna - to je problem.
    Eto, sa ovim boldovanim se slazem, pa hajde da pocnemo.
    Dakle tema - poniznost, zaista me zanima sto imas o tome da kazes, vrlo cu cijeniti da ipak odgovoris.
    Last edited by odli; 31-12-07 at 01:15.
    Conditioning is what makes us feel ignorant, and our apathy feeds our hate.

  9. #109
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Seoul, Korea
    Posts
    9,589
    Thanks Thanks Given 
    7
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    23 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by odli View Post
    Eto, sa ovim boldovanim se slazem, pa hajde da pocnemo.
    Dakle tema - poniznost, zaista me zanima sto imas o tome da kazes, vrlo cu cijeniti da ipak odgovoris.
    Kao sto cu ja cijeniti to da ne zaobilazis dio razgovora za koji ja smatram da je mnogo bitniji u cijeloj prici.

    Ali eto, da se priblizim malo o temi o kojoj ti zelis da pricas. Zbog cega te toliko interesuje moje vidjenje poniznosti? Odmah cu ti reci da se ni po tom pitanju sloziti necemo - da ti udovoljim u kratkoj verziji, za mene je iskrena poniznost osobina koju ni u kom slucaju ne cijenim kod covjeka.

  10. #110
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Everywhere I hope..
    Posts
    4,890
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by MadGod View Post
    za mene je iskrena poniznost osobina koju ni u kom slucaju ne cijenim kod covjeka.
    Ok, zasto?

    (idemo polako da to razradimo, mada po ovome sto si napisao vidim da me napred nisi pazljivo citao sto o toj temi rekoh, ali nema veze..)

    Dakle, najpre reci tacno sto smatras da poniznost uopste jest?
    Conditioning is what makes us feel ignorant, and our apathy feeds our hate.

  11. #111
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Seoul, Korea
    Posts
    9,589
    Thanks Thanks Given 
    7
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    23 Posts

    Default

    Zaboravljas da rijec poniznost ima svoju definiciju i znacenje u svakom jeziku.

    A ti jos uvijek nemas autoritet da dajes sopstveno znacenje rijecima.

    S obzirom da mi Vujaklija nije pri ruci, evo ti na engleskom:

    hu·mil·i·ty [hyoo-mil-i-tee or, often, yoo-] Pronunciation Key - Show IPA Pronunciation
    –noun the quality or condition of being humble; modest opinion or estimate of one's own importance, rank, etc.

    —Synonyms lowliness, meekness, submissiveness.
    —Antonyms pride.
    To je poniznost, jer rijec poniznost oznacava upravo ovo gore navedeno.

    Htjela si da pricamo o poniznosti? Onda pricamo konkretno o tome - ne o necemu sto si ti umislila da ta rijec znaci.
    Last edited by MadGod; 05-01-08 at 11:33.

  12. #112
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Everywhere I hope..
    Posts
    4,890
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    E pa dosli smo sada opet na pocetak
    https://forum.cdm.me/showpost.php?p=820334&postcount=89

    Nisam ja dala ja nikakvo novo znacenje rijeci 'poniznost', niti ga je dao taj taj tekst koji prepisah, vec je on samo dao jasnije i shire razumijevanje te rijeci.

    U rjecniku koji si tu citirao pise da je poniznost 'skromno misljenje o sopstvenoj vaznosti' i 'blagost, potcinjavanje'...

    Dakle, u svjetlu onog kabalistickog teksta o poniznosti, kad se poveze sa tim pojmovima iz tvog rjecnika, moze se reci da poniznost jeste tacna slika o sopstvenoj vaznosti, u smislu da covjek treba biti svjestan da ne postoji samo on na svijetu, vec da i svi drugi ljudi imaju istu vaznost kao on, znaci da on nije ni vazniji ni manje vazan od ostalih, vec jednako vazan..
    I kad covjek dodje do te svijesti, onda ce mu biti lakse i da na ravnopravnoj nozi komunicira sa svim ljudima i da se sa svima mogne sporazumjeti i svakoga razumjeti, o cemu dati tekst govori..
    Conditioning is what makes us feel ignorant, and our apathy feeds our hate.

  13. #113
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by odli View Post

    Dakle, u svjetlu onog kabalistickog teksta o poniznosti, kad se poveze sa tim pojmovima iz tvog rjecnika, moze se reci da poniznost jeste tacna slika o sopstvenoj vaznosti, u smislu da covjek treba biti svjestan da ne postoji samo on na svijetu, vec da i svi drugi ljudi imaju istu vaznost kao on, znaci da on nije ni vazniji ni manje vazan od ostalih, vec jednako vazan.. .
    Opet si ti nesto jako jako pogresno razumjela, jer ako sebe ubijedis da si jednako vazna kao Dita Von Teese ili engleska kraljica to nije poniznost vez se drugacije zove

  14. #114
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Seoul, Korea
    Posts
    9,589
    Thanks Thanks Given 
    7
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    23 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by odli View Post
    Nisam ja dala ja nikakvo novo znacenje rijeci 'poniznost', niti ga je dao taj taj tekst koji prepisah, vec je on samo dao jasnije i shire razumijevanje te rijeci.
    Ne, ti nisi dala JASNIJE razumijevanje te rijeci, vec razumijevanje koje se NE POKLAPA sa definicijom. To je konstantno tvoj problem - ti ignorises sva pravila, i donosis svoja. I ocekujes od ostalih da se vode tim pravilima.

    Quote Originally Posted by odli View Post
    Dakle, u svjetlu onog kabalistickog teksta o poniznosti, kad se poveze sa tim pojmovima iz tvog rjecnika, moze se reci da poniznost jeste tacna slika o sopstvenoj vaznosti, u smislu da covjek treba biti svjestan da ne postoji samo on na svijetu, vec da i svi drugi ljudi imaju istu vaznost kao on, znaci da on nije ni vazniji ni manje vazan od ostalih, vec jednako vazan..
    Poniznost je termin koji nema ama bas nikakve veze sa ovim.

    Kao sto Hari rece, za ovo sto si ovdje napisala postoji jedan malo precizniji termin - onaj suprotan pojmu poniznosti.

  15. #115
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Everywhere I hope..
    Posts
    4,890
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Arrow

    Hari i Madgod, meni se cini da je vama u ovome ipak naj problem - pomisao da vi niste vazniji od tamo nekog neobrazovanog siromaha...

    Zar ne?
    Conditioning is what makes us feel ignorant, and our apathy feeds our hate.

  16. #116
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Odli, sredi se malo jer ono gore si ti pisala, a ne mi i pomisli malo u smjeru da bi Sunce izlazilo i bez tvoje pomoci. Engleska kraljica sasvim solidno radila to sto radi, a taj neobrazovani siromah imao bi iste probleme, mada ne shvati da je to neko umanjivanje tvog planetarnog uticaja ili daleko bilo dovodjenje u pitanje odli-centricnog sistema kosmosa.

  17. #117
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Everywhere I hope..
    Posts
    4,890
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Hari, da pojasnim: 'odli-centrican sistem kosmosa' je svijet u kome su svi jednakovazhni i ravnopravni.
    Da li je takav i Hari-centrican svijet??
    Conditioning is what makes us feel ignorant, and our apathy feeds our hate.

  18. #118
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Odli, daleko bilo da je moj svijet i slican tvom jer iskreno receno jako lose bi se osjecao u tom kosmickom kosmaru potrebe da sam jednakovazan, ravnopravan.....
    Bez narocitih teskoca i bez ikakvih trauma shvatio sam davno da je realni svijet dalek od izobrazilja i zelja i da postoji samo jedna jedina situacija koja je ravnopravna i jednaka za svakoga. Namjestanje prigodnih parola nece nimalo promijeniti sitaciju da se onaj meni "ravnopravni" ni u ludilu ne bi zamijenio sa mnom, sto nikako ne znaci da ja ne postujem tvoj svijet pijadestalne ravnopravnosti samo sto je budjenje obicno bolno.

  19. #119
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Everywhere I hope..
    Posts
    4,890
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hari Krisna View Post
    Odli, daleko bilo da je moj svijet i slican tvom jer iskreno receno jako lose bi se osjecao u tom kosmickom kosmaru potrebe da sam jednakovazan, ravnopravan.....
    Bez narocitih teskoca i bez ikakvih trauma shvatio sam davno da je realni svijet dalek od izobrazilja i zelja i da postoji samo jedna jedina situacija koja je ravnopravna i jednaka za svakoga. Namjestanje prigodnih parola nece nimalo promijeniti sitaciju da se onaj meni "ravnopravni" ni u ludilu ne bi zamijenio sa mnom, sto nikako ne znaci da ja ne postujem tvoj svijet pijadestalne ravnopravnosti samo sto je budjenje obicno bolno.
    Mislim da me ne razumijete do kraja, pa jos da pojasnim: ne mislim da svi ljudi u svakom aspektu u zivotu i radu imaju istu 'tezhinu', vec svi imaju istu 'tezinu' kao ljudi.
    Da pojasnim jos: ono sto govorim jeste da svaki covjek ima specificne talente, specificne i samo svoje prednosti i mane, i ono sto zelim da naglasim jeste da je bitno da shvatimo da je svako u necemu najbolji, tj. da priznamo da ima zivotnih polja u kojima mozemo da ucimo od drugih, kao i zivotnih polja u kojima smo pak bash mi najbolji i u kojima drugi mogu da uce od nas.
    To je dakle poniznost o kojoj pricam.

    Dakle, ne zanosim se ja brate da sam npr. politicki bitnija od engleske kraljice; engleska kraljica je mozda jaca od mene kao politicka figura i ja od nje mogu verovatno da ucim dvorsku etikeciju, manire i sheshire, ali pretpostavljam da ima stvari u kojima ona moze od mene da uci...

    Kuzite? Ravnopravnost u smislu prizavanja ljepote razlicitosti i raznolikosti, u smislu da niko nije bogom dana velicina u svemu, vec da svi itekako imamo sta da ucimo jednii od drugih, na razlicitim zivotnim poljima, jer je svako u necemu jak a u necemu slab...


    Moze li ko ovo da porekne?
    Last edited by odli; 06-01-08 at 13:00.
    Conditioning is what makes us feel ignorant, and our apathy feeds our hate.

  20. #120
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by odli View Post
    Mislim da me ne razumijete do kraja,
    E jeste i bas cudan je zivot da non stop tebe niko ne razumije, ali to je valjda odlika one ravnopravnosti da nekoga poneko i razumije a nekoga skoro niko i da se najbolje osjeca u svom svijetu.
    Quote Originally Posted by odli View Post
    ... jeste da je bitno da shvatimo da je svako u necemu najbolji,
    Nekako mi nije tesko i ne osjecam se nimalo lose sto moram priznati da nema bas nijedne stvari na svijetu u kojoj sam najbolji. Ma koliko navijao za sebe i sve to posmatrao iz ugla koji meni najvise odgovara to prihvatam sa pokornoscu. Nijesam siguran da bih se bolje osjecao kad bi sebe ubijedio u suprotno, sto opet ne znaci da je lose kad je neko sposoban to uraditi. Medicinari kazu da kruna lijecenja nije terpaija vec uspostavljanje dijagnoze, a ja sam ponizno prihvatio taj samodijagnosticki cin.
    Quote Originally Posted by odli View Post
    Dakle, ne zanosim se ja brate da sam npr. politicki bitnija od engleske kraljice; engleska kraljica je mozda jaca od mene kao politicka figura i ja od nje mogu verovatno da ucim dvorsku etikeciju, manire i sheshire, ali pretpostavljam da ima stvari u kojima ona moze od mene da uci...
    Apsolutno si u pravu jer sam duboko ubijedjen da bi engleska kraljica mogla nauciti na primjer kako da pise na nasem forumu, mada dosta bojazljivo mislim da joj taj nedostatak i ta neravnopravnost ne donosi posebne traume ili da za taj nedostatak nece nikad ni saznati.

  21. #121
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Everywhere I hope..
    Posts
    4,890
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hari Krisna View Post
    Nekako mi nije tesko i ne osjecam se nimalo lose sto moram priznati da nema bas nijedne stvari na svijetu u kojoj sam najbolji.
    Ovo si lepo rekao, u smislu da uvijek postoji prostor za usavrsavanje, ma koliko dobri u necemu bili...I to potpisujem.

    I molim te skini taj gard prema meni vise i prestani da mi imputiras stvari koje me ne idu i pises mi postove pune garda..
    Last edited by odli; 06-01-08 at 14:09.
    Conditioning is what makes us feel ignorant, and our apathy feeds our hate.

  22. #122
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Ma kakav gard. To se postavlja instiktivno i obicno kad treba nesto da se odbrani, a posto ja nemam nista sto bi neko drugi bas jako pozelio da mi otme cak i taj mehanizam samoodržanja je sveden na najmanju mogucu mjeru. Gard i gardisti su za neke vise kaste, moja je prostodusna i ravnodusna kasta fatalista koja ponizno zna svoje malo mjesto.

  23. #123
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Everywhere I hope..
    Posts
    4,890
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ok, svako ima svoje mjesto, to je ono sto kazujem, i nicije nije malo, zasto bismo tako gledali..
    (sjecas se price o tome kako su vadili tikvu iz zemlje...bez misha ne bi bili uspjeli.. )
    Conditioning is what makes us feel ignorant, and our apathy feeds our hate.

  24. #124
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by odli View Post
    (sjecas se price o tome kako su vadili tikvu iz zemlje...bez misha ne bi bili uspjeli.. )
    Kod mene je sve naopako pa cak i tikve rastu na zemlji, a izgleda da me od malih nogu nazadno indoktrinirali pricajuci o tamo nekakvoj repi, ali ........

  25. #125
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    US/MNE
    Posts
    1,358
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

Page 5 of 6 FirstFirst 123456 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Mudrosti
    By SandzakBeg in forum Religija i filozofija
    Replies: 28
    Last Post: 27-04-06, 23:56

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •