Page 3 of 6 FirstFirst 123456 LastLast
Results 51 to 75 of 142

Thread: Zrnca mudrosti iz kabale

  1. #51
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    4,585
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by odli View Post
    Jer ako je sad dobar i divan prema tebi a drugima cini krivo, naravno nemas garancije da se sutra nece okrenuti protiv tebe i tebi isto uciniti nesto nazhao...
    Nemam ni garancije da se sjutra nece okrenuti i poceti da cini dobro i onima drugima
    Quote Originally Posted by odli View Post
    Znaci, jedino djela, i to sveukupna, mogu da nam daju pravu sliku i ocjenu toga ko je stvarno kakav...
    Po kojim kriterijumima? Da li mozemo da stavimo + i - poene i da na kraju podvucemo pa da kazemo - ovaj je dobar: ima 23 dobra djela i 19 zlih djela ?
    - Ladan ko taština duša -

  2. #52
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Everywhere I hope..
    Posts
    4,890
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by simm View Post
    Nemam ni garancije da se sjutra nece okrenuti i poceti da cini dobro i onima drugima
    Divne rijeci iz srca koje mi govore da ti jesi blizak Bogu..

    To je naravno cilj - pokrenuti zle da postanu dobri..
    To se naravno moze, ali nije uvijek lako...

    Quote Originally Posted by simm View Post
    Po kojim kriterijumima? Da li mozemo da stavimo + i - poene i da na kraju podvucemo pa da kazemo - ovaj je dobar: ima 23 dobra djela i 19 zlih djela ?
    Kriterijum je da ne povredjuje druge.. a ako povredi, da odmah ide to da ispravi.. tesko da ima savrsenog covejka koji nikada ne gresi, ali mislim da je vecina ljudi ipak sposobna da razlikuje dobrog od loseg covjeka...


    Quote Originally Posted by Hari Krisna View Post
    Sto bi nasi rekli prica se dobro radi komsiluka, a dobro se radi zbog sebe.

    Bravo!

    Cini dobro ne kaj se, cini zlo nadaj se...
    Conditioning is what makes us feel ignorant, and our apathy feeds our hate.

  3. #53
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    4,585
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Vjerovatno, ali mi nijesi odgovorila: da li se "neokajana" zla djela mogu anulirati dobrim djelima?
    - Ladan ko taština duša -

  4. #54
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Everywhere I hope..
    Posts
    4,890
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by simm View Post
    Vjerovatno, ali mi nijesi odgovorila: da li se "neokajana" zla djela mogu anulirati dobrim djelima?
    Zavisi kakva.. Ako nekoga ubijes, ne mozes ga vise povratiti...

    Ako nekoga uvredis, mozes to da okajes i povratis ga, ali jasno je da je taj tom tvojom gluposcu izgubio u tebe poverenje i da ce ti trebati malo vise da se potrudis da njegovo povrenje povratis...

    U principu, energija je neunistiva... a svaka nasa misao, rec ili djelo pokrecu neku energiju u svemiru.. zato je bolje unapred misliti sto i kako radimo, nego se kasnije kajati...
    Conditioning is what makes us feel ignorant, and our apathy feeds our hate.

  5. #55
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    4,585
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by odli
    U principu, energija je neunistiva...
    Kako, molim? :eek:
    - Ladan ko taština duša -

  6. #56
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Everywhere I hope..
    Posts
    4,890
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by simm View Post
    Kako, molim? :eek:
    Sta kako?
    Conditioning is what makes us feel ignorant, and our apathy feeds our hate.

  7. #57
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    4,585
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by odli View Post
    Sta kako?
    U PRINCIPU ????

    Grrr
    - Ladan ko taština duša -

  8. #58
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Everywhere I hope..
    Posts
    4,890
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    pa sta sad oces, u principu dobro rekoh...
    Conditioning is what makes us feel ignorant, and our apathy feeds our hate.

  9. #59
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    4,585
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Energija nije neunistiva U PRINCIPU, nego je neunistiva. I tacka. Nema principa, nema ogranicenja. Univerzalno pravilo - energija je neunistiva.

    To ti je prvi princip TD
    - Ladan ko taština duša -

  10. #60
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Everywhere I hope..
    Posts
    4,890
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by simm View Post
    Energija nije neunistiva U PRINCIPU, nego je neunistiva. I tacka. Nema principa, nema ogranicenja. Univerzalno pravilo - energija je neunistiva.

    To ti je prvi princip TD
    Xexexe...


    Tim pre trebamo paziti sta radimo da ne bi bilo posle 'nismo znali' kad nas lupi po glavi....
    Conditioning is what makes us feel ignorant, and our apathy feeds our hate.

  11. #61
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    168
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Nikada nisam rekao da o Kabali ne znam nista. Nisam je studirao, ali imam dovoljno znanja koje mi govori da je se klonim. Svoje misljenje o Kabali sam iznijeo i necu se siritu duze na ovu temu. Pored toga za primjer pratim zivot profeta Muhameda s.a.w.s., a isti je, mir neka je sa njim, govorio da se klonimo svega onoga vezano za astrologiju, gatanje, proricanje sudbine i slicnih djela. Kabala je prepuna astrologije, citanja karata, proricanja sudbine itd itd. Znaci, klonim je se. To je moje misljenje. Ti Odli imas pravo na svoje, ali drzi oci otvorene hodajuci kroz vode kabale. Cuvaj nas Boze.

    Preporucio bih ti da procitas Kuran recimo, ili naucis o zivotu profeta Muhameda, mir neka je s njim. Mislim da je prethodno navedeno znacajnije za izucavanje nego li Kabala. Ovo govorim samo zbog toga sto Kabala nema veze s Judaizmom, i danas ces naci mnoge jevreje koji ce to da potvrde. Ako se bavis Judaizmom, to je vec nesto drugo. Sto se Kurana tice, iznenadices se, ne zrncima, vec tonama mudrosti, i okeanima blagostanja koji cete tamo cekati, zaputis li se u njegovo proucavanje. Profet Muhamed, mir neka je s njim je poslat kao dar za covjecanstvo. Upitas li se ponekad zasto nas uce da je tako? Boze uputi nas.

    Imali bismo mi jos dosta da pricamo. Ali to je vise za jedan dijalog one to one. Pa cu zadrzati rijeci kada bude sudbina za to.
    Na forumima pokusavam da zadrzim striktnost vezanu za temu topika, nikako za dijalog s ostalim prisutnima. Ovdje pricamo o Kabali, ne o tebi, niti meni, niti pak nasim srcima, pa sta god bilo u njima. Boze oprosti.

    Neka je mir sa nama.

    p.s. Interesantno bi bilo mozda da postavis neki topik 'Dobrom protiv Zla' recimo ili pak 'Pobijediti djavola', gdje bi se razmatrao ovaj aspekat teme spiritualnosti. Imam osjecaj da bi imala dosta reci o borbi ljubavlju protiv zla. Jedno samo ne zaboravi, da je ljudski ego po naravi drzak, a danas su ljudi mnogo pokvareni. Rijetko ces naci covjeka kojem ces stati na raspolaganje, s ljubavlju, u nekom poslu recimo, a da nece zavrsiti penjanjem ti na glavu, ili pak narodski, (s oprostenjem) kenjanjem po tebi. A ljude bez u akciji ne mozes da mjeris tako lako. Spomenuo sam posao kao jedan od mogucih mjeraca ili pak testiranja onog sto u stvari jesmo. Ovdje zelim reci da je malo njih danas, koliko god njihova zelja bila jaka da istraju u dobru, da ako ima das priliku da gaze po drugima, to nece uraditi.
    Kuran sveti nam govori da nam je Bog blizi od vene aorte, a profet Muhamed, mir neka je sa njim , kaze da nam djavo kroz vene tece. Slozicemo se da je borba prevashodno u nama, a onda van nas. Na zalost, danas je malo njih koji rade na pobijedjivanju mracnih sila unutar sebe, a mnogima je i nacin vise nepoznat. Kljuc je u molitvi, govorio je jedan islamski mudrac!

    Ali Bog vodi k sebi samo one koje on zeli. Neka je hvaljen!

  12. #62
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Cetinje
    Posts
    4,284
    Thanks Thanks Given 
    85
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    8 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by odli View Post
    Mislim da su nasem drustvu preko potrebne price ovakve vrste, jer previse licemjerja ovdje postoji, previse ljudi ovdje lijepo misle o sebi potcijenjujuci druge, a djela (ono najvaznije, sto pokazuje kakv je ko u sushtini zaista) su im svjetlosne godine od Boga udaljena...
    mozda sam i licemjer(neka drugi sude o tome), ali mislim da jedan gest ljubavi vise vrijedi nego sva prica na svijet...
    razlog zbog kojega sam skeptican prema navedenom je jednostavno taj sto me iskustvo naucilo da onome ko dela po srcu slatkorecivost ne treba, drugim rijecima, djeluje mi kao da je cilj price da autora pokaze u dobrom svijetlu a ne da pruzi trunku ljubavi citaocu.

  13. #63
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Cetinje
    Posts
    4,284
    Thanks Thanks Given 
    85
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    8 Posts

    Default

    @pustinjak
    ti si vjerovatno dobro izucio neke oblasti i imas jasan stav kad su ovakve stvari u pitanju, ali tvoj nastup je grozan, ako smatras da ces na takav nacin uputiti nekoga dje se nalaze prave vrijednosti, mislim da se grdno varas

  14. #64
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Everywhere I hope..
    Posts
    4,890
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by mmijo View Post
    mozda sam i licemjer(neka drugi sude o tome), ali mislim da jedan gest ljubavi vise vrijedi nego sva prica na svijet...
    razlog zbog kojega sam skeptican prema navedenom je jednostavno taj sto me iskustvo naucilo da onome ko dela po srcu slatkorecivost ne treba, drugim rijecima, djeluje mi kao da je cilj price da autora pokaze u dobrom svijetlu a ne da pruzi trunku ljubavi citaocu.

    Naravno Mijo da jedan gest ljubavi vredi vise nego cela na svijet prica, ali ovo je forum, i ovdje pricamo, sta drugo?

    I ovdje na forumu se gestovi ljubavi iskazuju u nasoj prici..
    Ljubav citaocu se sigurno ne iskazuje vredjanjem, nego pricanjem prica koje mogu nekako covjeku da pomognu..

    Mislim da ove reci za koje evo izdvajam svoje vreme da ih ovdje napisem, ipak mogu itekako da pomognu, dodirnu srce i dushu i zamisle covjeka, dako bi bio bolji, bolje vidio, bolje procjenjivao, pozitivnije mislio, bolje djelao...
    Last edited by odli; 24-07-07 at 18:33.
    Conditioning is what makes us feel ignorant, and our apathy feeds our hate.

  15. #65
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    168
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Mmijo,

    Kao svaki smrtnik i ja sam gresnik, zato se cesto i kajem. Sigurno ponekad pogrijesim u pristupu. Nadam se ipak da to ne radim cesto. Na kraju, nemam titulu 'spiritualnog vodje'. Drugi su izabrani da to bolje od mene rade. Pokusavam ne biti grozan. Krivo mi je sto sam ti tako djelovao. Boze oprosti.

    Posto je ovdje prica o Kabali zamolio bih te da mi se obratis na privatnim porukama gdje cu iskreno saslusati svaki tvoj savjet ili pak kritiku koju mi imas uputiti, i pokusati odgovoriti ako se ima sta reci o svojim losim koracima. Boze oprosti.

  16. #66
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Everywhere I hope..
    Posts
    4,890
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Pustinjace, ja bih da te pitam kako ti gledas na spasenje? Da li ce biti spaseni dobri ljudi bez obzira kojoj religiji pripadaju, ili ne?

    Dalje, kazes da nisi upoznat da ijedna religija definishe sta je ljudska dusha

    Quote Originally Posted by pustinjak View Post
    Ako bismo pokusali da Boga ostavimo sa strane za sekund, i uvidimo gdje smo to isti kao ljudi. Primjeticemo da disemo isto, da jedemo, da se smijemo, hodamo, pricamo i imamo dusu. Svi! Svi imamo dusu, koju pokusavamo da upoznamo. Zadrzao bih se ovdje na kratko. Dusa je u Kur'anu opisana, kao nepoznata covjeku. Biblija ne otkriva njene tajne takodje (koliko sam upoznat). Znaci dusa predstavlja jednu vrstu enigme, za sve nas, koju mi pokusavamo upoznati. Boze oprosti

    E vidis, vrijednost kabale je u tome sto ona definise sta je to ljudska dusha, i zakone po kojima dusha funkcionise.
    A slozices se, to znanje je ogromna pomoc ljudima...
    Conditioning is what makes us feel ignorant, and our apathy feeds our hate.

  17. #67
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    168
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Spasenje ostavljam Onome ko o njemu treba da odluci. Bogu mogu samo da se molim, a nikako da ulazim u njegove odluke jer On je pravedan i On ce na kraju nasu zadnju destinaciju da odredi. Kuran govori da ce iskreni jevreji i hriscani takodje ici u raj zajedno sa iskrenim muslimanima. Nadam se da sam odgovorio na tvoje pitanje.

    Dajes mi utisak da o Kabali nisi tako naivno pocela da pricas vec da znas i o njenim dubinama. Pa te zelim pitati sta je to dusha po tvojoj definiciji, ili pak po definiciji Kabale?

    Zelim te pitati takodje sta je Kabbalah? Sta je njena srz? Dubina? Pricaj mi o njoj. Promijenicu ja moju vjeru i postati Kabalista, ali daj mi prvo reci o cemu se radi? Ako me ubijedis da je ovo tvoje ljepse od ovog mojeg iskreno ne vidim zasto ne bih bio s tobom. Estagfirullah.

    Slusam te.

  18. #68
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Everywhere I hope..
    Posts
    4,890
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by pustinjak View Post
    Spasenje ostavljam Onome ko o njemu treba da odluci. Bogu mogu samo da se molim, a nikako da ulazim u njegove odluke jer On je pravedan i On ce na kraju nasu zadnju destinaciju da odredi. Kuran govori da ce iskreni jevreji i hriscani takodje ici u raj zajedno sa iskrenim muslimanima. Nadam se da sam odgovorio na tvoje pitanje.

    A sta je sa onima koji nisu hriscani, jevreji ili muslimani?


    Quote Originally Posted by pustinjak View Post
    Dajes mi utisak da o Kabali nisi tako naivno pocela da pricas vec da znas i o njenim dubinama. Pa te zelim pitati sta je to dusha po tvojoj definiciji, ili pak po definiciji Kabale?

    Zelim te pitati takodje sta je Kabbalah? Sta je njena srz? Dubina? Pricaj mi o njoj. Promijenicu ja moju vjeru i postati Kabalista, ali daj mi prvo reci o cemu se radi? Ako me ubijedis da je ovo tvoje ljepse od ovog mojeg iskreno ne vidim zasto ne bih bio s tobom. Estagfirullah.

    Slusam te.

    Ok.

    O dushi ne znam iz kabale, nego sam o tome naucila jos pre iz drugih izvora. Na kabalu naletjeh na netu tek pred koji mjesec, tako da o njenim 'dubinama' zaista ne znam bas... No, prijatno me iznenadilo kad sam shvatila da kabala potvrdjuje ono sto sam vec znala o ljudskoj dushi, iliti energetskom polju koje odrzava covjeka u zivotu (sintagma za ateiste .. jer u biti za dushu, iskreno, i nije toliko presudno da li kaze da u Boga vjeruje ili ne, nego je mnogo presudnije da radi po Bozjim iliti prirodnim zakonima kako ne bi 'grijesila', ili oneciscavala svoje energetsko polje i blokirala zivotnu energiju)...
    Nastavljam kasnije, a vi pitajte sto vas interesuje..
    Last edited by odli; 24-07-07 at 19:50.
    Conditioning is what makes us feel ignorant, and our apathy feeds our hate.

  19. #69
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Vavilon - Podgorica
    Posts
    2,357
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Kabalu su pisali ljudi. Kabala nije objava od Boga. Smatrati svetim nesto sto od Boga nije je stranputica i lutanje a samim tim i udaljavanje od Njega. Na svaki fino srocen tekst Kabale ja cu pronaci mnogo bolji od Serena Kjerkegora, Kanta, Sopenhauera, tj. od ljudi koji sebe nisu smatrali niti svetim niti ispunjenim, hriscanski receno duhom svetim. Moze se naci covjek koji ce izvuci najljepse citate npr. Kjerkegora i Kanta i proglasiti ili novu religiju ili dodatak postojecoj. U tom slucaju mudrost Kabale bi bila minorna. I sta sad? Pojeo vuk magarca.
    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    nema nikakve potrebe da udjes u dijalog sa osobom koja u 2016-oj misli da je Zemlja ravna.

  20. #70
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Cetinje
    Posts
    4,284
    Thanks Thanks Given 
    85
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    8 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by odli View Post
    Naravno Mijo da jedan gest ljubavi vredi vise nego cela na svijet prica, ali ovo je forum, i ovdje pricamo, sta drugo?

    I ovdje na forumu se gestovi ljubavi iskazuju u nasoj prici..
    Ljubav citaocu se sigurno ne iskazuje vredjanjem, nego pricanjem prica koje mogu nekako covjeku da pomognu..

    Mislim da ove reci za koje evo izdvajam svoje vreme da ih ovdje napisem, ipak mogu itekako da pomognu, dodirnu srce i dushu i zamisle covjeka, dako bi bio bolji, bolje vidio, bolje procjenjivao, pozitivnije mislio, bolje djelao...
    moram priznat da imam predrasude kad je kabala u pitanju, otud moja reakcija...


    Quote Originally Posted by pustinjak View Post
    Mmijo,

    Kao svaki smrtnik i ja sam gresnik, zato se cesto i kajem. Sigurno ponekad pogrijesim u pristupu. Nadam se ipak da to ne radim cesto. Na kraju, nemam titulu 'spiritualnog vodje'. Drugi su izabrani da to bolje od mene rade. Pokusavam ne biti grozan. Krivo mi je sto sam ti tako djelovao. Boze oprosti.

    Posto je ovdje prica o Kabali zamolio bih te da mi se obratis na privatnim porukama gdje cu iskreno saslusati svaki tvoj savjet ili pak kritiku koju mi imas uputiti, i pokusati odgovoriti ako se ima sta reci o svojim losim koracima. Boze oprosti.
    naravno da cu tako uraditi sljedeci put, pretpostavljam da su moje rijeci bile neodmjerene. ne zamjeri!

  21. #71
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Everywhere I hope..
    Posts
    4,890
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mabus View Post
    Kabalu su pisali ljudi. Kabala nije objava od Boga. Smatrati svetim nesto sto od Boga nije je stranputica i lutanje a samim tim i udaljavanje od Njega. Na svaki fino srocen tekst Kabale ja cu pronaci mnogo bolji od Serena Kjerkegora, Kanta, Sopenhauera, tj. od ljudi koji sebe nisu smatrali niti svetim niti ispunjenim, hriscanski receno duhom svetim. Moze se naci covjek koji ce izvuci najljepse citate npr. Kjerkegora i Kanta i proglasiti ili novu religiju ili dodatak postojecoj. U tom slucaju mudrost Kabale bi bila minorna. I sta sad? Pojeo vuk magarca.

    Mabuse, sobodno daj pametne tekstove Kjerkegora i ostalih, da se ovaj podforum konacno pocne baviti i filozofijom, jer meni nije cilj promovisati kabalu ili neku drugu religiju, vec ljudskost!
    Sve shto doprinosi povecanju ljudskosti i dobre svijesti kod ljudi, ja pozdravljam.
    Conditioning is what makes us feel ignorant, and our apathy feeds our hate.

  22. #72
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Everywhere I hope..
    Posts
    4,890
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Kabala govori o tome da je vazno gledati na druge sa otvorenim srcem, zeleci im sve najbolje, i zeleci da imaju sve moguce blagoslove...

    Ali, prosjecnim ljudima cesto nije lako da budu tako otvorena srca prema svima...
    Narocito kad ni samo nismo u bas najboljem stanju, kad smo zatvoreni, umorni, nije nam bas super lako da se radujemo tudjoj sreci.. Ali:


    Ako covjek zheli i sam da dobije bozje blagoslove,
    mora da zna
    da se iskreno raduje tudjima.



    Kada popreko gledamo na tudje blagoslove, podizhemo zid izmedju sebe i svojih potencijalnih blagoslova..!!


    Zasto onda cesto zatvaramo svoje srce za druge? Cak i onda kada zelimo da ga otvorimo, zasto nam je to tesko?

    Mozda se plashimo da ce neko da nas iskoristi... Mozda smo mnogo puta bivali povrijedjeni. Mozda imamo previse svojih briga. Kada smo preokupirani svojim brigama, tesko nalazimo vremena da pomognemo drugoj osobi...

    No treba da osvijestimo i osjetimo u srcu da je svaki covjek zivo bice sa istim potrebama i zeljama kao i mi, i da poradimo na tome da otvorimo srce u onim zivotnim oblastima gdje vidimo da je zatvoreno...
    Last edited by odli; 30-07-07 at 02:09.
    Conditioning is what makes us feel ignorant, and our apathy feeds our hate.

  23. #73
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Everywhere I hope..
    Posts
    4,890
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Exclamation Ispred nosa...

    Evo zrnca mudrosti za sledecu nedelju:


    Svaki cas se cuje prigovor "Sve radim kako treba, kako to da onda nemam ono sto zelim? Ili barem nesto od onoga sto zelim..."

    Sa druge strane medalje je pomisao "ah zasto sam se toliko sekirao oko toga kad mi je to sve vreme bilo pred nosom.."


    Za sve one koji se jos uvijek pitaju prvo pitanje, evo o cemu da razmisljate sledece nedjelje:


    Tacka 1: Reci "Mozda"

    Budite otvoreni prema svima. Najvaznije zivotne poruke nam cesto dolaze od ljudi koje ne mozemo da podnesemo! Ne budite brzi da ignorisete ono sto neko kaze samo iz razloga sto ga ne podnosite kao osobu...

    Do sada ste naucili o zakonu da je sve suprotno onome kako izgleda.
    Dakle, oni koje zelite najmanje da slusate su oni koje treba najvise da slusate!

    Recite "mozda". "Mozda je ovo bas ono sto treba da cujem. Mozda se u ovoj osobi koja me izludjuje krije riznica mudrosti. Mozda postoji razlog zasto je ta osoba u mom zivotu..."


    Tacka 2: Pricajte sa svojom savjescu

    Cesto trcimo okolo trazeci od drugih ljudi pomoc i savjet, sto znade dovesti do konfuzije.. Istovremeno, sa nama je uvijek nasa savjest kao vodic.. Zasto da ne popricamo sa njom? Bog, Svjetlost, kako god to zovete, je u nasem umu i ceka da pricamo sa njim. Pitajmo njega za savjet, za vodjstvo, i sve manje cemo ovisiti o drugima a sve vise samo o sebi...


    Tacka 3: Strpljenje

    Nekad treba srpljivo sacekati da nam se ostvari neka zivotna zelja...

    --

    Primjer iz zivota:

    Jedna zena je bila u dugoj potrazi za svojom srodnom dushom. Molila se, meditirala, cinila dobra djela, ali nista... I onda je primijenila gornje tri tacke:

    1. Shvatila je da mozda traga previse intenzivno. Shvatila je da je zapravo svakoga treba uzeti u obzir, i da je mozda njeno ograniceno poimanje toga sto je dobro za nju, ono sto joj drzi nos previsoko u oblacima. Pocela je da obraca vise paznje na obobe oko nje, prijatelje i poznaniketo da li neko od osoba koje vec zna ima potencijala da joj bude pravi zivotni saputnik..

    2. Pitala je Boga (ili Svjetlost, ili svoju savjest, kako vec zelite da nazivate..) da joj pokaze stvari koje najmanje zeli da uvidi, od onoga sto jos nije ni vidjela, do onoga sto je ocigledno.. Nakon sto se tako otvorila, shvatila je koliko je bila snob i tvrdoglava, i bog joj je dao da konacno vidi ono sto treba...

    3. Prisjetila se da je srodna dusa put, a ne cilj. Zivjeti sa srodnom dusom je teze nego pronaci je..

    Kraj ove price je da je ona sada udata za covjeka koga je godinama znala, ali ga nikada nije gledala 'na taj nacin'.. Kroz gornji proces je shvatila da sto ga je prije gledala sa distance, nije imalo nista sa realnim stanjem stvari u vezi njega..



    Zakljucak:

    Ciste oci kojima se dobro vidi su najvaznija stvar za uspjesnu potragu..



    http://view.exacttarget.com/?j=fe651...7c72117273&jb=
    Conditioning is what makes us feel ignorant, and our apathy feeds our hate.

  24. #74
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Everywhere I hope..
    Posts
    4,890
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Smile Nikad nije kasno !

    Na negativno stanje u okolini mozemo uticati pozitivno tako sto cemo kontrolisati svoju negativnost, tj. svoje postupke.

    To trebamo ciniti ne samo zato sto je to moralno i eticki, nego zato sto svaki put kad prekrshimo univerzalne dobre duhovne zakone, negativno uticemo ne samo na jednog covjeka kome smo negativnost uputili, nego time uticemo negativno na cijeli kozmos, ukljucujuci i svoje voljene i same sebe!

    Dakle, ako zivimo pozitivno, od toga i mi sami i nasi voljeni imaju prakticnu korist.

    Ali, cesto svoje negativnosti uvidjamo i menjamo tek kad nas jasno lupe po glavi... A tada nam se obicno ucini da je vec prekasno, da smo otisli predaleko, da smo previse upropastili da bismo mogli nazad...
    Ali znajte:

    Nikad nije kasno!
    Uvijek mozemo poceti ispocetka!

    Conditioning is what makes us feel ignorant, and our apathy feeds our hate.

  25. #75
    Join Date
    Jan 2005
    Posts
    4,458
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by odli View Post
    Evo, izgleda da je taj obicaj vezivanja crvenog koncica rasprostranjen po cijelom svijetu.. Odakle to tacno potice, nije mi poznato..
    Bogomi i ja nosim crveni končić otkako znam za sebe, pa nešto nemam ni napada ni bolesnih snova ni ništa da ne valja.
    Never Complain, Never Explain

Page 3 of 6 FirstFirst 123456 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Mudrosti
    By SandzakBeg in forum Religija i filozofija
    Replies: 28
    Last Post: 27-04-06, 23:56

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •