Results 1 to 5 of 5

Thread: Djed, nacija, kisa, blato i koncerti=Glastonbury

  1. #1
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    posljednji autobus za Katangu
    Posts
    1,624
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Djed, nacija, kisa, blato i koncerti=Glastonbury

    Vec dvanaest godina mog boravka u UK Glastonbury festival muzike nijednom nije prosao bez kise, satora izvaljenih u glib, izvrnutih mobilnih toaleta. Najveci festival u Evropi pohode hiljade i hiljade Britanaca, stranaca i muzicara. Svi u blatnjavim gumenim cizmama ili gojzericama. Blato do koljena. Ali, to ne zanemaruje cinjenicu da je Glastonbury najvelicanstveniji muzicki dogadjaj u Evropi.

    BBC je na oba kanala prenosio uzivo koncerte muzickih bendova, a preko istih kanala interaktivno se moglo ukljuciti na scene i gledati omiljene bendove. Najupecatljiviji ove godine je bio Iggy Pop & The Stooges. Djed punk ili post-punk rock-a ima okruglo 60 godina ali je na pozornici, do pasa go, izgledao kao da je napravljen od celika. Dosljedan samom sebi iz doba 70-tih zaista je jos jednom uspio da dokaze da je impozantan, magican. Pola pozornice se naguralo narodom koji je s glibavim cizmama uletio kada ih je djede Iggy pozvao. Impresivan je bio do kraja, zapravo zastrasujuce fascinantan. Obratite paznju na poslljednje minute koncerta kada je stari lisac Watt, basista, potpuno 'poludio'.

    Pomenuh u naslovu ovog topika i rijec 'nacija'. Prateci preko TV-a cijeli festival, na koncertu su istovremeno bile nekolike pozornice, ispred koje je stajalo na hiljade ljudi u nevidjenom blatu u jednom trenutku sam se osjecala pravim strancem. Pomno sam pratila sta se zbiva u Glastonbury...Iako je i vecina muzicara bila u gumenjacama sa blatom do kukova, ali...sta reci...muzika je picila na sve strane, a srecni auditorijum uzivao do besvijesti. Svi poznati svjetski bendovi su zarili na binama A onda, u jednom trenutku, pojavise se Rodrigo y Gabriel . Kada su poceli instrumentalac 'Wish You Were Here' krv mi je u zilama uzavrela, a onda je nastupio vrhunac uzbudjenja kada je publika, sve do jednog zapjevala. I to od pocetka do kraja pjesme. Neodoljivo me je posjetilo na nedavno odgledani dokumentarac 'poslijeratna Britanija', kada je Andrew Marr u posljednjoj epizodi, nakon prikazivanja ekonomske bijede 60-tih, 7o-tih, pa sve do pojave Tacherke, nakon cije pojave ide ekonomski oporavak i, naravno, bijeda beskucnika po ulicama velikih gradova, ogromna nezaposlenost, ojadjeni rudari i depresivni radnici iz teske industrije. A, onda, ide Marr-ova velicanstvena recenica kojom zavrsava seriju. Koliko god bilo uspona i padova, teskih istorijskih trenutaka ipak je NESAGLEDIVA SRECA RODITI SE U OVOJ DRZAVI. e, ta recenica mi je odzvanjala cijelo vrijeme posmatrajuci Britance tokom ove pjesme. Mnogo bolje zvuchi na engleskom jeziku

    And Yet.....being born British is a fantastic stroke of luck!

    Gotovo sve muzicke bendove mozete vidjeti na BBC website-u. Mislim da ce site biti aktivan cijele nedjelje.

    Go and see Iggy Pop i Rodrigo i Gabrijela...vrhunski su.
    http://www.bbc.co.uk/glastonbury/2007/watchandlisten/

    Bacite i koji komentar.
    Last edited by cvrchak; 25-06-07 at 21:55.
    You smell that? Do you smell that? Napalm, son. Nothing else in the world smells like that. I love the smell of napalm in the morning. The smell, you know that gasoline smell... . Smelled like... victory. Someday this war's gonna end...

  2. #2
    big giant head Guest

    Default

    pogledash ovaj line up, pa onda pogledash line up na najboljemfestivaluuevropi aka exit-u.
    dnjaspr.
    sama pomisao na kishu&blato djelujemi vrlo rockerski i vrlo engleski.
    lichno, bio bih spreman da izvrshim vishe krivichnih djela, za odlazak na glastonbury.
    gledao sam na nekom od hrvatskih kanala neki kao izvjestaj, pustili su par minuta sa koncerta madness-a. nisam ni znao da josh/ponovo postoje.

  3. #3
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Shad0wLands
    Posts
    895
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by big giant head View Post
    bio bih spreman da izvrshim vishe krivichnih djela, za odlazak na glastonbury.
    postoje.
    podrzavam.
    u krajnjem slucaju, prodaja bubrega.
    my dark twin...the annihilating feminine
    ...does not need...civilizing

  4. #4
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    posljednji autobus za Katangu
    Posts
    1,624
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by big giant head View Post
    pogledash ovaj line up, pa onda pogledash line up na najboljemfestivaluuevropi aka exit-u.
    dnjaspr.
    sama pomisao na kishu&blato djelujemi vrlo rockerski i vrlo engleski.
    lichno, bio bih spreman da izvrshim vishe krivichnih djela, za odlazak na glastonbury.
    gledao sam na nekom od hrvatskih kanala neki kao izvjestaj, pustili su par minuta sa koncerta madness-a. nisam ni znao da josh/ponovo postoje.
    A druze moj, sto velis?, Madness su bili na Glastonbury, to od tebe saznah, te potrazih i ,gle, istina ziva. Bili su na sporednoj sceni, nekoj maloj, ispod satora, odrzali koncert za 200 ljudi. Vrucina, LUDILO kad su poceli da sviraju...mentale atmosfera. Oni koji su dosli uru i po prije koncerta nijesu mogli ni pristupiti , tolika je guzva bila.

    I jes, u pravu si i za koncerte...evo ih po Engleskoj. Ici cu u London da ih gledam kada dodju, OBAVEZNO. Njih ne bi propustila ni za zivu glavu.

    A sljedece godine cemo zajedno na Glastonbury, ga grebe oca ocinog. Vala se ta atmosfera mora dozivjeti. Sator ima moja drugarica, i to onaj sto se baci u vazduh a pa'ne rasiren na zemlju. Dakle, ne treba se muciti sa kolcevima i sipkama. Oli?
    You smell that? Do you smell that? Napalm, son. Nothing else in the world smells like that. I love the smell of napalm in the morning. The smell, you know that gasoline smell... . Smelled like... victory. Someday this war's gonna end...

  5. #5
    Join Date
    Nov 2004
    Posts
    984
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by cvrchak View Post
    Glastonbury
    Dolaze li The Residents tamo ili oni nastupaju uvijek sami?
    Last edited by Cousteau; 12-07-07 at 11:29.
    'Atomik, o-o, atomik, ou tunajt'

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •