Page 1 of 6 12345 ... LastLast
Results 1 to 25 of 129

Thread: Porodjaj

  1. #1
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    4,586
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default Porodjaj

    Ne znam da li ova tema bas najbolje spada ovdje, ili na Nauku, ali posto je sami dogadjaj (ili bi trebao da bude) direktna posledica nekih emotivnih relacija, ja cu je postavit ovdje, pa ako je neko makne, barem neka mi javi na PM da ne tragam dje se izgubila.

    Daklem,

    s obzirom da ova medicina pomalo otvara nove mogucnosti i opcije, interesuje me kako gledate na sledece stvari: sami metod porodjaja (prirodno, Caesar, epiduralna anestezija, ...), sto se desava prvih dana (doma i u bolnicu), koje su potencijalne komplikacije, ... ... ...

    E, sad, samo se nadam da bude zensko da se ne muci ka ja :mrgreen:

    p.s. Ako bude kake zayebancije na ovu temu, oma cu da se zalim direktno vlasnicima CdM... ;-)
    - Ladan ko taština duša -

  2. #2
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    7,539
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by simm View Post
    Ne znam da li ova tema bas najbolje spada ovdje, ili na Nauku, ali posto je sami dogadjaj (ili bi trebao da bude) direktna posledica nekih emotivnih relacija, ja cu je postavit ovdje, pa ako je neko makne, barem neka mi javi na PM da ne tragam dje se izgubila.

    Daklem,

    s obzirom da ova medicina pomalo otvara nove mogucnosti i opcije, interesuje me kako gledate na sledece stvari: sami metod porodjaja (prirodno, Caesar, epiduralna anestezija, ...), sto se desava prvih dana (doma i u bolnicu), koje su potencijalne komplikacije, ... ... ...

    E, sad, samo se nadam da bude zensko da se ne muci ka ja :mrgreen:

    p.s. Ako bude kake zayebancije na ovu temu, oma cu da se zalim direktno vlasnicima CdM... ;-)
    Sto se mene tice epiduralna... Iako vele da je to bol koji se najbrze zaboravi... A sto se prvih dana kuci tice, tako bih nekako voljela da(kad vec do toga dodje, jel) niko ne zna da smo beba i ja doma dosli... Samo kad se sjetim moje drugarice, koju je sacekalo 20 rodjaka doma, i svekrva *Aj trkni za pivo* Zavrsila je u bolnici od premorenosti, poslije 20 ak dana, cini mi se. Dakle ako je ikako moguce, prvih dana majka i beba da budu sa tatom sami, dok se ne odmore, posto je porodjaj i za majku i za bebu trauma, sam po sebi. A komplikacija ima, nije da nema. Samo se ne treba toliko opterecivati njima u startu... Prvih dana poslije porodjaja zenu mos bachit slobodno, posebno ako je prvorotka.. Mada sve zavisi do osobe... Glavno je da se mama i beba odmaraju, posebno mama, jer hrani bebu na svakih 3 sata i presvlaci je svaki cas.. To je najljepsi period, ono kad tek dobijes dijete(posle kad prohoda, djao je shalu popio) . Ja sam imala prilike da drzim u rukama bebu staru 4 dana. Uh, kakaw osjecaj... Suze su mi same isle, nisam plakala stvarno... Jednostavno sam bila uzbudjena.. Sad ce brzo i kuma da mi se porodi. Je2 cekam moje malo kumche, sto cu da ga mazim i pazim i kupujem mu svasta nesto...
    Last edited by kuglica; 26-05-07 at 11:59.
    A u ulici Slobode i Hercegovackoj sad rastu iz Berana dEca. Neki novi klinci, neki novi klinci..


  3. #3
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    4,586
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Sto se guzve i gungule tice, toga nece biti - svi su predaleko .

    Epiduralna je postala prilicno pouzdana, vjerovatnoca da se komplikacije dogode je ispod 1:10,000. Ali, uvijek postoji onaj dio procenta koji svrbi.
    - Ladan ko taština duša -

  4. #4
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    7,539
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Znaci samo vas troje? Super je to... Mada lijepo je kasnije kad ti dodje rodbina, svi hoce da vide tvoju bebu, svako da je pomazi, uzme u ruke... Dio procenta(koji sve nas svrbi) uvijek postoji, bilo da je to epiduralna, carski, ili sto god... Kazu da su najudobniji i najprirodniji(bebi najlaksi) porodjaji u vodi... Mada, toga kod nas nemas, da ja znam... U svakom sl, ne brinite, mada znam da ne mozete protiv toga... Samo se sjetite sto cete dobiti... I sto ce vas vezati jos vise... Blago vama dvoma...
    A u ulici Slobode i Hercegovackoj sad rastu iz Berana dEca. Neki novi klinci, neki novi klinci..


  5. #5
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by simm View Post
    vjerovatnoca da se komplikacije dogode je ispod 1:10,000. Ali, uvijek postoji onaj dio procenta koji svrbi.
    Otkud ti taj podatak? 8-12% porodjaja u kojima se koristi epiduralna analgezija pokazuje ozbiljnu fetalnu hipoksiju, a ozbiljnije komplikacije se racunaju do 2%

  6. #6
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    4,586
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Meni se ta ideja u principu ne dopada.

    Procente nadjoh nedje, sad malo gledam opet neke detaljnije analize.

    Dje nadje ovo 8-12%?
    - Ladan ko taština duša -

  7. #7
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Posto se radi o tvojoj porodici i vjerovatno je cijela trudnoca bila pod kontrolom i sve je u najboljem redu sto se tice samog porodjaja nekad je bolje procitati savjete babica nego ljekara, a na kraju i nase majke i babe su bez toga radjale
    Postoje brojne tehnike bez ljekova koje olaksavanju porodjajne bolove i pri normalnom porodu ukljucujuci bogami i tvoju pomoc i prisustvo. Osim tusiranja, sjedjenja u kadi, zauzimanja razlicitih polozaja, masaze, akupunkture...koji olaksavaju bolove najvaznije je da to ne nosi nikakav rizik za majku i bebu.
    Nekad su na www.midwiferytoday.com pisali mnogo objektivnije nego sto su mnogi ljekari savjetovali i vjerovatno ces tamo naci o svemu i gledano sa svih strana.
    Kad je termin da ocistimo levore i da pozelimo dobrodoslicu tom djeticu ili djevojci

  8. #8
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    4,586
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Hvala za link.

    Ima jos nekoliko do tad, javicu na vakat :-)

    Slazem se, i za majke i babe. Sve je tacno, ima puno stvari koje treba pokusati kao pripremu, prije nego epiduralnu. Ne znam, cijela ta rabota bockanja u kicmu mi je nekako previse skakljiva. Ako vjetar duva otud, a ne odonud, ako je igla izvucena iz trece, a ne iz druge ladice, ... goni k vragu.

    Zvanicni pamflet Royal Hospital je prilicno ohrabrujuci. Uz to, ima i drugih information sources, i nijesu bas tako tragicni kako ti napisa, zato si me sad malo strecnuo. A cuo sam nedavno (ne znam koliko je pouzdana prica) da se npr. u Ljubljani sad klasicni porodjaj izvodi samo na izriciti zahtjev.
    - Ladan ko taština duša -

  9. #9
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    7,539
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    To sam i ja cula... Fetalna hipoksija moze da nastane ako majka pusi tokom trudnoce, ako je prenijela porodjaj, ako je beba velika i sl... Neka tvoja zena porazgovara sa swojim ljekarem, on ce njoj to najbolje objasniti. Epiduralna nije nikakaw bauk vjeruj mi, to je samo nesto sto je kod nas novo....
    Last edited by kuglica; 26-05-07 at 14:12.
    A u ulici Slobode i Hercegovackoj sad rastu iz Berana dEca. Neki novi klinci, neki novi klinci..


  10. #10
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Praha
    Posts
    1,509
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Moze li neko da mi objasni zasto se,iako je kod nas vec dugo godina zastupljena metoda porodjaja pomocu epiduralne anestezije,jos uvijek mali broj zena poradja na ovaj nacin? Da li se trudnica u toku vodjenja trudnoce pita zeli li da se porodi "bezbolno" ili ne ili doktori sami odluce pri porodjaju koja je metoda najbolja? :-?
    ...then I shall know fully, even as I am fully known...

  11. #11
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Brlja
    Posts
    6,509
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ako se ikad budem poradjala, nema sanse da to prodje bez epiduralne.
    Kako Vaša bolest ?

  12. #12
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    7,539
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Nisam sigurna... Moja drugarica se porodila prvi put porodila prije 4 godine, i tada nije bilo epiduralne po njenome.. Sve sto je mogla da dobije je anestezija koji su joj ponudili jer su trebali da je siju(a rijetko se desi da ti je ponude, no te *na vruce* krpe uhh) Drugi put se porodila prije 25 dana, bez te epiduralne. Znam da je nju pitao njen ljekar kod kojega je isla za metode porodjaja i jeli razmisljala o njima, ali ne znam da li su je pitali u porodjajnoj sali.
    A u ulici Slobode i Hercegovackoj sad rastu iz Berana dEca. Neki novi klinci, neki novi klinci..


  13. #13
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    4,586
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Koliko ja znam, u pitanju je licni afinitet ljekara koji vodi trudnocu. Neki su iskljucivo za carski, neki za klasicni, itd.

    Opet, znajuci da se puno operacija na kukovima i donjem abdomenu obavlja sa epiduralnom anestezijom, imam utisak da su neke stvari u koliziji.
    - Ladan ko taština duša -

  14. #14
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Earth
    Posts
    1,740
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by VaNzEmAlJkA View Post
    Moze li neko da mi objasni zasto se,iako je kod nas vec dugo godina zastupljena metoda porodjaja pomocu epiduralne anestezije,jos uvijek mali broj zena poradja na ovaj nacin? Da li se trudnica u toku vodjenja trudnoce pita zeli li da se porodi "bezbolno" ili ne ili doktori sami odluce pri porodjaju koja je metoda najbolja? :-?
    Zar se prvo ne pitate koliko je ljekar(a) neurologa u PG koji to daju?
    Raspitajte se, da vam ja iz inostranstva ne dajem odgovor.

    A sto se tiche primjera koji ste naveli - Ljubljana, to je totalni non sens. Jer za ono sto je normalno se ne daje saglasnost, vec za ono sto je extra.
    Dakle, nikad obrnuto.
    SaMo JeDnA DnEvNo

  15. #15
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    4,586
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by gingis kan
    A sto se tiche primjera koji ste naveli - Ljubljana, to je totalni non sens. Jer za ono sto je normalno se ne daje saglasnost, vec za ono sto je extra.
    Dakle, nikad obrnuto.
    Izgleda da tamo vise nije normalno da se porodis na klasicni nacin - upri Ruzo.
    - Ladan ko taština duša -

  16. #16
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by milicaaaaaaa View Post
    Ako se ikad budem poradjala, nema sanse da to prodje bez epiduralne.
    E neces ga to na Ct gledati pa dzaba ti prica

  17. #17
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    4,586
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    CT porodiliste su uvijek hvalili. Da li je tako i danas?
    - Ladan ko taština duša -

  18. #18
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Naravno da je i danas najbolje i tamo djeca bez takvih cuda izlijecu ka sapun iz ruke

  19. #19
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Earth
    Posts
    1,740
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by simm View Post
    Izgleda da tamo vise nije normalno da se porodis na klasicni nacin - upri Ruzo.
    Ako tako mislite, onda je po vama Ljubljana mimo chitavog svijeta.Ja bih se zabrinuo da mi se zena porodi tamo medju takvim "struchnjacima".
    No, kako god, to nema nikakvog razumnog smisla, jer Slovenci ne idu mimo svijeta, ma koliko te pijachne "specijalizirane" priche uticale na CG javnost i stvaranje fame.
    SaMo JeDnA DnEvNo

  20. #20
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    4,586
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by gingis kan
    No, kako god, to nema nikakvog razumnog smisla
    Ti dakle pouzdano znas da se to u Ljubljani ne radi na taj nacin, po pravilu?
    - Ladan ko taština duša -

  21. #21
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Praha
    Posts
    1,509
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by AisaJ View Post
    Nisam sigurna... Moja drugarica se porodila prvi put porodila prije 4 godine, i tada nije bilo epiduralne po njenome.. Sve sto je mogla da dobije je anestezija koji su joj ponudili jer su trebali da je siju(a rijetko se desi da ti je ponude, no te *na vruce* krpe uhh) Drugi put se porodila prije 25 dana, bez te epiduralne. Znam da je nju pitao njen ljekar kod kojega je isla za metode porodjaja i jeli razmisljala o njima, ali ne znam da li su je pitali u porodjajnoj sali.
    Pa bas sam se danas raspitala i receno mi je da u klinickom centru u Podgorici vec 10 i vise godina postoji mogucnost da se zena poradja uz pomoc epiduralne anestezije i ta informacija bi trebalo da bude prilicno tacna.Medjutim na pitanje zasto se tako malo koristi nisam dobila nijedan adekvatan odgovor,vec samo pretpostavke da "ljekari nemaju vremena da misle o tome kad zena krece da se poradja" (wtf ),"zasto bi je pitali kad moze da se porodi normalno" (odakle ONI znaju moze li ONA da trpi bol ) itd. itd. U svakom slucaju nista konkretno...

    Quote Originally Posted by simm View Post
    Koliko ja znam, u pitanju je licni afinitet ljekara koji vodi trudnocu. Neki su iskljucivo za carski, neki za klasicni, itd.
    Moja pretpostavka je ista,da su u pitanju licni afiniteti,medjutim to da se trudnica tako malo pita u svemu tome me stvarno plasi...
    ...then I shall know fully, even as I am fully known...

  22. #22
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Brlja
    Posts
    6,509
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hari Krisna View Post
    E neces ga to na Ct gledati pa dzaba ti prica
    hahaha a ja cu se u Nk poradjat

    salu na stranu, ja ne mogu da trpim bol i kad me glava zaboli odmah mi suze krenu a ne tako nesto Neka hvala, ja bez epiduralne nemam namjeru
    Kako Vaša bolest ?

  23. #23
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    4,586
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hari Krisna View Post
    Naravno da je i danas najbolje i tamo djeca bez takvih cuda izlijecu ka sapun iz ruke
    Jedino ako im nudite generalske penzije
    - Ladan ko taština duša -

  24. #24
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Earth
    Posts
    1,740
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Koliko za epiduralnu ovisi od specijaliste neurologa, toliko i mnogo faktora. Sto reche jedna, nakon epiduralne 'ovako cu ih izrodit pedesetoro".Toliko je i sluchajeva sa dozivotnim problemima u tom dijelu kichme.
    Dakle, kome je do bezosjecaja porodjaja, nek misli da sve ima svoje zasto uz "malechak" rizik koji nije sa smrtnim posledicama, ali nekim jeste.
    SaMo JeDnA DnEvNo

  25. #25
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    4,586
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by VaNzEmAlJkA
    to da se trudnica tako malo pita u svemu tome me stvarno plasi...
    Ovdje postoji vise modela medicinske njege i kontrole trudnice. Svaki od njih ukljucuje potpunu saradnju babice, ginekologa, GP i trudnice. O svemu se prave dogovori, varijante itd. Naravno, polazi se od zelja i mogucnosti trudnice. Postoje formulari koji se proslijede u 6-tom mjesecu gdje se odgovori na nekoliko desetina pitanja oko stvari koje treba da se odluce u toku porodjaja. Npr. ako se zakomplikuje moze li carski. Ako boli moze li epiduralna. Ako ovo moze li ono, itd itd. Grubo receno, kao u bilo kojem drugom usluznom poslu. Trudnica je klijent, bolinica pruza uslugu i za to dobija novac.
    - Ladan ko taština duša -

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •