Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 26 to 49 of 49

Thread: Pokolj u Sahovicima 1924 godine

  1. #26
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Vavilon - Podgorica
    Posts
    2,357
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Da. Handzar divizija je pocinila zlocine na podrucju Bosne. Ona je bila sastavljena od muslimana i hrvata. Medjutim, mene zanima Crna Gora.
    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    nema nikakve potrebe da udjes u dijalog sa osobom koja u 2016-oj misli da je Zemlja ravna.

  2. #27
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    2,063
    Thanks Thanks Given 
    46
    Thanks Thanks Received 
    42
    Thanked in
    14 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hokmun View Post
    u svakom slucaju, po meni, svaki zlocin je posljedica mrznje, a mrznja je posljedica straha, i kroz citavu istoriju zlocini su nastajali kao posljedica straha od onoga drugoga, osjecaja ugrozenosti, bilo realne ili nerealne, te bi prema tome, da bi u buducnosti izbjegli ovakve strahote, umjesto vracanja u proslost, trebalo okrenuti buducnosti, okrenuti se jedni prema drugima, upoznati jedni druge, slicnosti koje nas spajaju koristiti na obgostrano dobro, a razlike postovati, opet na obostrano dobro.
    Ja isto ovo mislim, potpuno

  3. #28
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    KOTOP
    Posts
    885
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Vječno se na Balkanu naplaćuju stara dugovanja i to uvijek na pogrešnim vratima. I to najčešće na komšijskim.

    Iako sam Crnogorac ne bih baš porekao neke naše osvetničke porive u pravcu ******** i njihovih potomaka. I ne vjerujem da su te težnje importovane iz Srbije. Tako da su neki djelovi postova Bonje Zmaja najbliži mom shvatanju. Državna politika je nešto drugo, pa smo tako imali Kraljevinu Crnu Goru koja je spriječavala pokrštavanje i progon muslimanskog življa i isto tako Kraljevinu Aleksandriju (SHS) koja nije spriječila zločin niti je gonila krivce.

    Svako formiranje naoružane i nekontrolisane mase vođene bijesom i bezumljem lako može rezultirati pokoljem u bilo kojoj zemlji svijeta. Samo što je na našim prostorima takvo nešto veoma lako ostvarivo.

    Isto tako smatram da je crnogorska istorija 17-20 vijeka jedno razdoblje slavnih bitaka, velikih stradanja Crnogoraca, mukotrpnog stvaranja države borbom protiv Turaka i ******** kao i borbom protiv sopstvenih slabosti. Ne mogu se iz istorije izbrisati ni sporadične pohare , ni izdaje, bratoubilački sukobi , niti likvidacije nepodobnih. I svako idealiziranje prošlosti, preuveličavanje njenih mrlja ili njeno bojenje politikom devedesetih je štetno.
    "Владај нашим грчем, крвава Русијо
    царуј душом нашом, Велика Будућа"

  4. #29
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Vavilon - Podgorica
    Posts
    2,357
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ATAMAH ti si nacionalno Crnogorac a ******** su religijski muslimani. Oni su vjerski prisli islamu jer su uvidjeli neke stvari. Oni tj. mi, ne smatramo sebe odpadnicima od pravoslavlja kako ti to izmedju redova zelis provuci rijecju ********. Rijec ********, ima znacenje okarakterisavanja jedne nacije kao izdajnicima. Nisu muslimani postajali muslimani radi interesa, mozda neko i jeste. Razlog glavni je spoznaja nakardnosti Biblije.
    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    nema nikakve potrebe da udjes u dijalog sa osobom koja u 2016-oj misli da je Zemlja ravna.

  5. #30
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    164
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mabus View Post
    ATAMAH muslimanima je tada bilo zabranjeno da se izjasnjavaju kao bosnjaci. Medjutim mnogo je u pravom smislu te rijeci dokaza da su se Muslimani i Srbi u Bosni, kao i Hrvati nazivali bosnjacima. Nego, kao sto je Hari naveo, ljudi koji su vrsili pokolj bili su ******** tj. odpad od tadasnjih casnih Crnogoraca.
    I Murat i sin mu Bjazit su bili '********'! A Milos Obilic ratni zlocinac!!!1

  6. #31
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    alive and kickin'
    Posts
    6,991
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Mabus View Post
    Razlog glavni je spoznaja nakardnosti Biblije.
    MABUSE, koliko se slagao s tobom oko termina "********", isto tako bih te zamolio da ne objasnjavas neke stvari iz proslosti - danasnjim politickim potrebama.

    Koliko je prosjecni vjernik u stanju da "spozna" nakaradnost Biblije - je posebna prica, a prelazak na islam (sto je potpuno normalna stvar, kao sto je i bilo odricanje paganstva u korist hriscanstva ili konverzije sa katolicanstva ka pravolsavlju i vice versa) - je posljedica nekih drugih stvari: interesa, potrebom za sigurnoscu, ocuvanjem drustvenog statusa, prisile (a ovo cak i ponajmanje)
    Vecina ljudi je zla

  7. #32
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Vavilon - Podgorica
    Posts
    2,357
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    U pravu si Bonja. Uzmimo u obzir, sto je i istina da su ljudi zbog interesa prelazili na Islam. Postavlja se pitanje zasto se nakon odlaska turaka nisu vratili svojoj izvornoj vjeri? Rijec "izvorna vjera" koja se protura je glupost jer je vjera stvar spoznaje. Imalo je dosta onih koji su se pred turcima zvali muslimanskim a u njihovom odsustvu crnogorskim imenima. Ali, opet, zasto su neki ostali muslimani je glavno pitanje? Zasto su ostali muslimani i nakon odlaska turaka, zasto nisu htjeli da se vrate pravoslavlju? Zato sto su u islamu spoznali drugaciji koncept zivota. Da je to tacno govore nam i cinjenice da se veliki broj muslimana iselio iz Sandzaka za Tursku prilikom povlacenja turaka. Nisu htjeli promijeniti vjeru i ako su znali da u tom slucaju nece biti proganjani. Oni koji su ostali, nisu htjeli promijeniti vjeru i ako su proganjani. Silili su ih, ubijali, vrsili nasilna pokrstavanja itd. Zasto se nisu povratili pravoslavlju pored svih muka i ucjena koje su prezivljavali???
    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    nema nikakve potrebe da udjes u dijalog sa osobom koja u 2016-oj misli da je Zemlja ravna.

  8. #33
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    alive and kickin'
    Posts
    6,991
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Mabus, iz istih onih razloga zbog kojeg se sloveni, dolaskom turaka - nisu vratili paganstvu.
    To oko izvorne vjere je glupost. I ne vjerujem u to, tako da tvoj post uopste ne polemise sa mojim

    Zasto su ostali u islamu nakon odlaska Turaka? Pa nakon tih 5oo godina oni su na osnovama tog islama stvorili jednu posebnu kulturu, koja ih je definisala, njih kao ljude sa vrjednosnim sistemom, obicajima, vjerovanjima i nacinom zivota i sl.
    Vecina ljudi je zla

  9. #34
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    KOTOP
    Posts
    885
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default par stvari o terminima

    Quote Originally Posted by Mabus View Post
    ATAMAH ti si nacionalno Crnogorac a ******** su religijski muslimani. Oni su vjerski prisli islamu jer su uvidjeli neke stvari. Oni tj. mi, ne smatramo sebe odpadnicima od pravoslavlja kako ti to izmedju redova zelis provuci rijecju ********. Rijec ********, ima znacenje okarakterisavanja jedne nacije kao izdajnicima. Nisu muslimani postajali muslimani radi interesa, mozda neko i jeste. Razlog glavni je spoznaja nakardnosti Biblije.

    Jao!!! Mabuse od tebe sam očekivao suvisliji post.

    Ja ne koristim izraz ******** da bi nekog omalovažio, ja isključivo koristim istorijski termin objašnjavajući događaje iz istorije. Današnje Muslimane u Crnoj Gori nazivam onako kako oni sami sebe nazivaju (Musliman ili Bošnjak) uz potpuno uvažavanje njihovih prava i nacionalne i kulturne posebnosti. Ne dopada mi se termin Bošnjak za potomke islamiziranih Crnogoraca i Srba u Crnoj Gori , ali mi ne smeta. Na drugoj strani ti koristiš politički-pogrdni termin ******** bez pardona.

    ******** ili poturčenjaci jesu bili izdajnici i otpadnici u to vrijeme. I jesu činili zulum pokušavajući da budu veći Turci od Turaka. Sve je jasno ako pogledamo ko su bili najžešći krvoloci koji su sa turskom vojskom udarali na Crnu Goru u pohodima u 17,18 i 19 vijeku. I bojali su se poturčenjaci crnogorske sablje kao strašnog suda. Među Crnogorcima su bili prezreni, a jedino su poštovani njihovi junaci (jer junak je junak, čiju god kapu da nosi).

    ******** i Lacmani (prešli u katoličanstvo) mijenjali su vjeru uglavnom "za kilo krtole" kako su govorili stari Crnogorci.

    Neko je prelazio u islam iz ličnog interesa, neko iz pritiska, neko zbog konflikta sa plemenicima, a sjetimo se i danka u krvi. A što se tiče "spoznaje nakaradnosti Biblije" u vrijeme kad su se pismeni mogli izbrojati na prste ruke, to ne zaslužuje valjan komentar.

    Nakon Veljeg rata 1876-78 odnos Crne Gore prema potomcima ******** se mijenja. Bilo je sporadičnih incidenata, ali je nastojano da se crnogorski Muslimani sa oslobođenih teritorija integrišu u Knjaževinu. Doduše u narodu je ostalo dosta netrpeljivosti i potencijalnog revanšizma prema Muslimanima zbog viševjekovnih zločina. I tu dolazimo do naslovne teme i zločina koji su činjeni protiv muslimanskog življa.

    A što se tiče tebe Mabuse, dosta tvojih postova je korektno napisano, ali mi se ne sviđaju pojedina velikobošnjačka pisanija i bojenja istorije današnjom politikom . Isto vrijedi i za Gospodina Dobruškog za koga me čudi da se još nije oglasio.

    Uzdravlje !
    "Владај нашим грчем, крвава Русијо
    царуј душом нашом, Велика Будућа"

  10. #35
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Vavilon - Podgorica
    Posts
    2,357
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ATAMAH ja sam jasno naveo koji zlocin je ko i kada pocinio. Tu se nalaze i opisi zlocina i imena ljudi koji su ubijali i koji su ubijani. Znas li ti u stvari sta je zlocin? Da li razlikujes ubistva civila od ubistava ratnika? Koja je to organizovana grupa bosnjaka napravila zlocin nad civilima? Uzmimo u obzir da su ljudi prelazili na islam iz koristi, iz koristi da ne bi bili proganjani. Oni su tada imali osnovna znanja o islamu. Kako? Znali su da musliman muslimanu, po Kuranu ne moze biti rob. Svi su muslimani braca. Rijec musliman nije nista fanaticno i ogavno, ne, to samo znaci POKORNOST BOGU. Dakle, ljudi su u tim vremenima ipak imali neka osnovna znanja o Islamu. Nije bilo mnogo pismenih. Sta se desava? Turci su imali knjige, imame, ucenjake u svojoj vojsci. Oni su provjeravali da li je i koja osoba stvarno prihvatila Islam. Oni su ih naknadno obrazovali, citali im Quran i ostale knjige islamskih ucenjaka. Turska vojska je bila vojska koja se drzala islamskih nacela. Veliki broj crkvi je ostao iza njih. Ti ne mozes vjerovatno da pojmis kako su ljudi prelazili na islam i kao takvi ostajali. A ja tebe pozivam da procitas samo dvadeset zadnjih stranica Qur'ana.
    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    nema nikakve potrebe da udjes u dijalog sa osobom koja u 2016-oj misli da je Zemlja ravna.

  11. #36
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Vavilon - Podgorica
    Posts
    2,357
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Bonja, cudi me da ne mozes shvatiti nelogicnost pojma "izvorna vjera". Da, mi smo godinama navikli da zivimo od slavlja nasih predaka. Non stop slusamo price o odbrani pravoslavne vjere i drzave od Turaka. Samo zato sto su bili vasi predaci i sto su se junacki borili oni su vasi idoli. Ali svako i pop i hodza, monah, jeromonah, kaludjer, imam, sejh ce potvrditi da je religija stvar spoznaje. Ako je religija tj. vjera odredjenog covjeka stvar njegove spoznaje onda izraz "izvorna vjera" i kao takva da se mora sa koljena na koljeno prenositi - je glupost. Druga je stvar sa ateistima tj. neznaboscima - kako to Sveti Pavle voli Svetom Petru u Bibliji nabaciti.
    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    nema nikakve potrebe da udjes u dijalog sa osobom koja u 2016-oj misli da je Zemlja ravna.

  12. #37
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Sacramento
    Posts
    125
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quran je sveta knjiga jednog značajnog broja mojih sunarodnika i prijatelja, pa je ja kao pravoslavac nikada, i ni u kom slučaju neću kvalifikovati neprimjerenim atributima. Poštovaću ga. Tako da Mabuse, bez i najmanje želje za prepirkom, mislim da si pretjerao sa "nakaradnošću Biblije", kako malo prije reče. To me tim više čudi, jer sam čitajući prethodne postove mogao da zaključim da si čovjek koji razumije dogmu(koliko se ona uopšte i može razumjeti).

  13. #38
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Vavilon - Podgorica
    Posts
    2,357
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Stanjo, odlicno ja poznajem te dogme. Medjutim kao i sto sam rece nju je tesko razumjeti. Jedan amerikanac je napisao knjigu koja se zove 50.000 greski u Bibliji. Ja postujem dobre ljude, dobre nacije, postujem casne Crnogorce, postujem slavne Liberale devedesetih koji su Bosnjacima guzice spasili pred tadasnjim fasistickim rezimom. Nikada im se necemo moci oduziti. Mi ne znamo to da cijenimo. Ali, ne postujem Bibliju. Knjiga koja daje nemoci Bogu i koja ga smijesno opisuje i koja nam govori da su ljudi u stanju sibati Boga zaista ne mogu postovati. Da ne bi odstupio od teme htjedoh reci cast i slava liberalima. U vremenu Slavka Perovica izvrsena su takodje zlodjela prema bosnjacima. Devedesetih godina desetine okolnih pljevaljskih sela nasla su se na udaru srpsko-crnogorskih vojnih i paravojnih snaga. Selo Bukovice je potpuno unisteno, nekoliko Bosnjaka je ubijeno, mnogo ih se raselilo a crnogorske vlasti i dan danas cute. Sjetimo se hapsenja muslimana u Herceg Novom i po citavoj Crnoj Gori kada su se pohapsili i pobili u Bosni. Kakvo je to licemjerno cojstvo?
    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    nema nikakve potrebe da udjes u dijalog sa osobom koja u 2016-oj misli da je Zemlja ravna.

  14. #39
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    154
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ATAMAH View Post
    Mabuse , Bošnjaka nije bilo u Kraljevini SHS 1924.
    Bilo je! Citaj Cvijica koji je 1903 godine posjetio Plav, Rozaje i Gusinje i zapisao je da je tamo vidio narod koji se izjasnjava kao Bosnjaci i koji zovu svoj jezik 'bosnjacki'.

    Ti isti Crnogorci sto su 1924 godine napravili pokolj nad crnogorskim Bosnjacima pravili su istih godina pokolje nad crnogorskim Crnogorcima. Ne vidim zasto bi bosnjacke zrtve bile vaznije od ostalih!

  15. #40
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    154
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by stanjo View Post
    Quran je sveta knjiga jednog značajnog broja mojih sunarodnika i prijatelja, pa je ja kao pravoslavac nikada, i ni u kom slučaju neću kvalifikovati neprimjerenim atributima. Poštovaću ga. Tako da Mabuse, bez i najmanje želje za prepirkom, mislim da si pretjerao sa "nakaradnošću Biblije", kako malo prije reče. To me tim više čudi, jer sam čitajući prethodne postove mogao da zaključim da si čovjek koji razumije dogmu(koliko se ona uopšte i može razumjeti).
    Kad cemo o svetim knjigama onda ne smijemo zaobic 'Kapital' Karla Marksa (malo s neba da se spustimo na zemlju, jer niko od neba i fantazija leba ne ije).

  16. #41
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    154
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mabus View Post
    ATAMAH ti si nacionalno Crnogorac a ******** su religijski muslimani. Oni su vjerski prisli islamu jer su uvidjeli neke stvari. Oni tj. mi, ne smatramo sebe odpadnicima od pravoslavlja kako ti to izmedju redova zelis provuci rijecju ********. Rijec ********, ima znacenje okarakterisavanja jedne nacije kao izdajnicima. Nisu muslimani postajali muslimani radi interesa, mozda neko i jeste. Razlog glavni je spoznaja nakardnosti Biblije.
    Mislim da nije ukusno pominjati rijeci '********' ili '********'! Na taj nacina samo odaljavamo muslimane i pravoslavce koji se ne osjecaju Crnogorcima od nas, sto nikako nije dobro.

  17. #42
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Sacramento
    Posts
    125
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Mabuse, donekle si u pravu. Ili još preciznije, za većinu stvari si u pravu. Nažalost, nesretne 90-e su donjele puno patnje i nesreće na ove prostore. Događaji koje si ti pobrojao su samo neki od mnogih u kojima je ono najgore u čovjeku isplivalo na površinu. Iako sam u to vrijeme imao svega 10-ak godina, moram priznati da se i danas stidim nekih ljudi i nečovještava iz tog vremena.
    Nijesi me shvatio, ne tražim i ne mogu da tražim da poštuješ Sveto pismo. To je tvoje individualno pravo i ja ga poštujem. Međutim, kao vjerujućem čovjeku mi je zasmetalo ono: "nakaradnost Biblije". Znam da ti nije bila namjera da uvrijediš bilo koga, ali priznaćeš da nije u cjelosti korektno. Ovo je samo dobronamjerna opaska, ništa više i ništa manje.

  18. #43
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Vavilon - Podgorica
    Posts
    2,357
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ok. Shvatam sto hoces reci. Nego, jos uvjek cuti Crna Gora a pas koji laje ne ujeda. A stici ce ih ono cega se najvise pribojavaju, ja to znam i u to sam siguran. Stici ce ih kletve majki i plac djece ubijenih im muzeva i oceva. I sramni i ponizeni ce biti. I narod ce vidjeti da su to samo obicni ljudi od krvi i mesa kojima je ostalo jos par godina zivota.
    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    nema nikakve potrebe da udjes u dijalog sa osobom koja u 2016-oj misli da je Zemlja ravna.

  19. #44
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    1,236
    Thanks Thanks Given 
    299
    Thanks Thanks Received 
    90
    Thanked in
    62 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mabus View Post
    Ja postujem dobre ljude, dobre nacije, postujem casne Crnogorce, postujem slavne Liberale devedesetih koji su Bosnjacima guzice spasili pred tadasnjim fasistickim rezimom. Nikada im se necemo moci oduziti. Mi ne znamo to da cijenimo. Ali, ne postujem Bibliju.
    1. Ајде ти Мабусе нама наброј које су то добре а које лоше нације.:grin:
    2. Да ли је Мабусе иједан учесник на овом форуму рекао да не поштује нечију свету књигу?

  20. #45
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Baš fino potkrovlje
    Posts
    8,430
    Thanks Thanks Given 
    2,996
    Thanks Thanks Received 
    1,440
    Thanked in
    773 Posts

    Default

    Šahovići - 100 godina sramote


    Želimo da na 99. godišnjicu pokažemo optimizam da će crnogorska javnost na stogodišnjicu doživjeti Crnu Goru bolju od svake prije nje, a i spremniju da otvoreno sagleda jednu od svojih traumatičnih priča

    Šahovići - 100 godina sramote (vijesti.me)


    Велики тест за нову власт, посебно што ће за годину дана у њој бити и министри из ЗБЦГ.
    Ја чекам посао али волим ову земљу!



    А што пијем кад ми шкоди
    ко ће кући да ме води?

  21. #46
    Join Date
    Jul 2021
    Location
    dubai
    Posts
    6,855
    Thanks Thanks Given 
    2,692
    Thanks Thanks Received 
    2,571
    Thanked in
    1,453 Posts

    Default

    MJEŠTANI VRANEŠA KOD BIJELOG POLJA REAGOVALI NA NOVU KNJIGU ISTORIČARA RASTODERA: GALAMOM NEISTINA RASPIRUJE SE ZLO

    "Šutnjom se zlo veliča‘‘ knjiga je Ratodera o događajima iz 1924. u Vraneškoj dolini.

    Propagandna i antiistorijka druga knjiga akademika Šerba Rastodera o događajima 1924. godine u Vraneškoj dolini manipuliše dokumentima, koje uzima kao izvorne, jer vrši njihovu selekciju i tumačenje na tendenciozan i neobjektivan način, kažu na početku saopštenja mještani Vraneša, odnosno Odbor, koji je povodom reakcije na knjigu "Šutnjom se zlo veliča‘‘ prikupio i veliki broj potpisa stanovnika ovog kraja koji ukazuju na sve kako kažu što ona donosi i može da donese.

    -Pošto je očigledno da mu je osnovni cilj da optuži preminule i žive stanovnike Vraneša za pomenute događaje, gospodin Rastoder smišlja konstrukciju dokazivanja tako što istražuje i pretura po podrumima i tavanima, gdje pronalazi zapisnik koga pegla, proizvoljno tumači i ‘rekonstruiše‘.Sadržaj zapisnika navodno treba da odgovori na pitanje aktera zašto muslimani nijesu masovnije prišli NOR-u nego talijanskom i njemačkom okupatoru 1941. godine.

    Dalje se kaže da,,autor neukusno likuje na izjavama stogodišnjaka o njihovoj verziji ubistva Boška Boškovića, koje se uzima kao povod nemilih događaja 1924. godine‘‘.

    -Gospodin istoričar zna da su svjedočenja dali ljudi koji su bili protivnici crnogorskih komita i koji su ih i oružano progonili, te su na njih svalili odgornornost za navedeno ubistvo.Takođe, učesnici razgovora (zapisnik) su znali da je ubistvo izvršila banda Jusufa Mehonjića. Banda je u Vranešu mučki, iz zasjede, ubila oko 100 uglednih pravoslavnih domaćina o čemu su tadašnji zvanični organi i savremenici dali brojne izjave i saopštenja.Rastoder potura Vranešanima ono što on vješto radi a to je,,šutnja”.

    On “šuti” o najvažnijim činjenicama koje su uzrokovale neprijateljstvo dva naroda na ovom prostoru: petovjekovno ropstvo pravoslavnog naroda pod turskom okupacijom, kada su mu bila oduzeta sva ljudska prava, srušeni manastiri i crkve i oduzeta imovina kao i islamizacija pravoslavnog stanovništva i stavljanje u službu okupatora.

    Rastoder “šuti” i o događajima koji su neposredno prethodili 1924. godini.Naime, u periodu od 1905 do 1906 pravoslavni živalj Vraneša je podigao Stožersku bunu protiv Vraneških begova zbog nesnosnog i neviđenog svakodnevnog terora. Zulumi zavojevača i njihovih pomagača su bili nečuveni, zločini i svirepost užasni a nasilje nad ženama i nejači najmonstruozniji. Pošto bašibozluk Vraneških begova nije mogao da uguši ustanak, pozvali su u pomoć regularnu vojsku turskog okupatora. Porta je poslala Šemsi-pašu Biševca, koji je sa 14 bataljona i pridodatim bašibozlukom iz Vraneša, poslije tri mjeseca žestokih borbi u krvi ugušio ustanak. Sva pravoslavna sela su spaljena, zarobljeni ustanici su zvjerski mučeni i obješeni, njihove žene silovane i ubijene a nejač bačena u kanjon Tare i Tarske pećine.

    Gospodin Rastoder “šuti” o najvećem događaju u istoriji Crne Gore - slavnom oslobodilačkom ratu crnogorske vojske, protiv turskog okupatora 1912. godine. Vraneški muslimanski bašibozluk je zajedno sa okupatorskom turskom vojskom, pokušao da zaustavi oslobađanje Vraneša od okupatora. Vojska Crne Gore ih je u samo nekoliko sati porazila i natjerala da u rasulu napuste položaje.

    Gospodin Rastoder “šuti” da je tada 1912. veći broj muslimana dobrovoljno otišao za okupatorskom vojskom. Država Crna Gora je tada pozivala muslimane da ne idu za okupatorom i da se vrate na napuštenu zemlju ali većina ih je otišla. Razlog odlaska je što nijesu htjeli novu vlast i što očigledno nijesu smjeli da čekaju slobodne ‘rajce‘ koje su mučili vjekovima.

    “Šuti” Rastoder o austrijskoj okupaciji 1915.godine i metežu i bezvlašću u Vranešu. Ćuti o pojavi muslimanskih bandi predvođenih Jusufom Mehonjićem i Huseinom Boškovićem. Koristeći austrijsku okupaciju muslimanske bande su imale namjeru da se revanširaju pravoslavnom življu, jer je isto bilo uz oslobodilačku vojsku 1912. godine. Jusuf Mehonjić je tada, među preostalim muslimanima, našao jatake koji su mu dojavljivali kretanje pravoslavnih Vranešana, koje je iz zasjeda mučki ubijao. Bande su harale Vranešom i poslije oslobođenja od Austrougarske monarhije i ujedinjenja u zajedničku državu.

    -Česta ubistva i paljevine zaoštrili su odnose i usijali mržnju u Vranešu. Slaba centralna vlast i lokalna rivalstva, pogodovala su bezvlašću i metežu u Vranešu a ujedno je, pored navedenog, doprinijela nemilom događaju 1924. godine.Gospodinu istoričaru je sve ovo jasno ali mu ne odgovara jer ruši njegovu iskonstruisanu verziju.

    Pojava druge knjige u ovom trenutku, za koji on pretpostavlja da je pogodan za njegovu ideju i ideju njegovog odbora, nije neočekivana i u njoj se jasno vidi prst šejtana. Poslije sloma tridesetogodišnje vlasti, kojoj je gospodin Rastoder bio omiljeni istoričar, crveni tepih mu je izvučen i on traži nove teme svađalice kako bi sebe isturio u prvi plan. Čeprka po prošlosti oko koje se nijedan narod ne može složiti, budućnost ga ne interesuje, naprotiv on je čini izazovnom.

    Gospodin mora znati da su Vranešani slobodoljubivi, da im je sloboda najveće bogatstvo. Vranešani ne nasrću na tuđu čast i imovinu i ne traže da im okupatori vrate i obnove ono što su im uništavali vjekovima. Vranešani neće da tumaraju po tuđim sokacima, utrinama i da udaraju u rurle i talambase.

    Ljuboviđka župa i Vraneš su mogli stotine datuma nesreće svog naroda da obilježe, nesreće koje im je pričinio turski okupator i njegovi pomagači, ali to do sada nijesu radili zbog pomirenja i izgradnje bratskih odnosa sa muslimanima. Mirno stanovništvo Vraneške doline neće dozvoliti gomilanje i halakanje rulje, narušavanje dobrosusjedskih odnosa i dizanje vjerske i nacionalne tenzije sve zbog egoizma i samobitnosti istoričara Rastodera i ljudi koji samo cvjetaju u pođelama.

    Izvor: Dan
    Novinar: Milovan Novović

    Sent from my SM-A705FN using Tapatalk

  22. #47
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    1,500
    Thanks Thanks Given 
    131
    Thanks Thanks Received 
    303
    Thanked in
    198 Posts

    Default

    relativizacija zlocina,isto kao ovaj u pljevlja sto veli da su cetnici antifasisti

  23. #48
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Baš fino potkrovlje
    Posts
    8,430
    Thanks Thanks Given 
    2,996
    Thanks Thanks Received 
    1,440
    Thanked in
    773 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mstislav View Post
    Šahovići - 100 godina sramote


    Želimo da na 99. godišnjicu pokažemo optimizam da će crnogorska javnost na stogodišnjicu doživjeti Crnu Goru bolju od svake prije nje, a i spremniju da otvoreno sagleda jednu od svojih traumatičnih priča

    Šahovići - 100 godina sramote (vijesti.me)


    Велики тест за нову власт, посебно што ће за годину дана у њој бити и министри из ЗБЦГ.

    https://www.vijesti.me/kolumne/69428...-se-zlo-velica
    Ја чекам посао али волим ову земљу!



    А што пијем кад ми шкоди
    ко ће кући да ме води?

  24. #49
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Baš fino potkrovlje
    Posts
    8,430
    Thanks Thanks Given 
    2,996
    Thanks Thanks Received 
    1,440
    Thanked in
    773 Posts

    Default

    Ја чекам посао али волим ову земљу!



    А што пијем кад ми шкоди
    ко ће кући да ме води?

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. LJETOPIS BUDVE 1650 GODINE OD KRSTA IVANOVICA
    By G R A D in forum Istorija
    Replies: 4
    Last Post: 12-09-10, 21:49
  2. Kalendar VaŽnijih DogaĐaja
    By Zvek_Zivi in forum Istorija
    Replies: 7
    Last Post: 16-04-06, 09:37
  3. Replies: 335
    Last Post: 04-12-05, 18:27
  4. Nekoliko pitanja za crnogorske Srbe...
    By Regi in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 54
    Last Post: 19-09-05, 23:37
  5. OTMICA U ŠTRPCIMA
    By Waterman in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 67
    Last Post: 27-02-04, 13:06

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •