View Poll Results: Kakav status zasluzuje cirilica?

Voters
175. You may not vote on this poll
  • Cirilica zasluzuje prioritet

    51 29.14%
  • Cirilica treba da ima isti status kao latinica

    88 50.29%
  • Cirilicu treba zabraniti

    21 12.00%
  • Sta je to cirilica?

    15 8.57%
Page 4 of 9 FirstFirst 12345678 ... LastLast
Results 76 to 100 of 202

Thread: Cirilica i mi

  1. #76
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    281
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by FORMICA View Post
    Prvo ćirilica ne postoji. Radi se o slovenskom pismu koje treba da se zove kako se vazda zvala AZBUKA. Naziv ćirilica su nametnuli popovi šta misliš koje crkve
    Drugo Pismo Latina koje se naziva ABECEDA je na prostorima Crne Gore od antičkih vremena.
    Treće prva knjiga štampana na prostorima današnje Crne Gore a i cijelog "slovenskog juga" nije štampana azbukom već abecedom u privatnoj štampariji u Kotoru šest godina prije prve knjige štampane azbukom.
    Četvrto oba pisma su ravnopravna a neka ih koristi kako je kome po volji
    Peto ne postoje srpske, ruske i ostale ćitilice. Radi se o jednoj azbuci prilagođenoj pisanjima pojedinih jezika
    Sta je sa OKTOIHOM - prvim stampanim crnogorskim dokumentom (crkvene molitve) - da on nije na latinici?

    Jesi li ti ikad zavirio u Cetinjski muzej da saznas koliko istorijske dokumetacije ima na latinici a koliko na cirilici?

    Odnos je bar 50:1 u korist cirilice.

  2. #77
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    1,000
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    prvo formici... prestani pisat znanje! to na ovakvim temama ne ide ...

    zamislite da neko mora znati latinski da bi turistima pojasnio talijanske spomenike... toliko zahtijevat od nekoga je mnogo zar ne?

    prosto se zacijenih...

  3. #78
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    MNE PG
    Posts
    1,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Old Bone View Post
    Ko o cemu-Bone o zakonima ( u konkretnom slucaju jezickim).

    Naime, ja sam za OBA PISMA JEDNAKO, ali je potrebno smisliti nova slova za ona glasove koja crnogorski jezik ima (neki kazu da ima i tri...zavisi od akcenta....ali JEDAN SIGURNO -"sj" u sjedi).

    U latinici je to "odradjeno" sa s sa jednom kosom crtom, ali u cirilici NEMA TOGA, A MORA BIT!
    Pozdrav,
    Nije problem. Za latinicu je
    Śś, Źź, ´D´d
    Za ćirilicu je
    Ss, Zz, Dd
    i eto rješenja

  4. #79
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    MNE PG
    Posts
    1,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by jujy View Post
    Sta je sa OKTOIHOM - prvim stampanim crnogorskim dokumentom (crkvene molitve) - da on nije na latinici?

    Jesi li ti ikad zavirio u Cetinjski muzej da saznas koliko istorijske dokumetacije ima na latinici a koliko na cirilici?

    Odnos je bar 50:1 u korist cirilice.
    Nije Oktoih prvi štampan u Crnu Goru. On je prva knjiga štampana AZBUKOM a prva knjiga je štampana ABECEDOM u Kotoru
    I u redu je da je više dokumenata napisanih azbukom, htio sam reći da su oba pisma naša i to je naše bogatstvo, za razliku od drugih koji su brže boje odma odbacili ono neprijateljsko pismo:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

  5. #80
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    281
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by FORMICA View Post
    Nije Oktoih prvi štampan u Crnu Goru. On je prva knjiga štampana AZBUKOM a prva knjiga je štampana ABECEDOM u Kotoru
    I u redu je da je više dokumenata napisanih azbukom, htio sam reći da su oba pisma naša i to je naše bogatstvo, za razliku od drugih koji su brže boje odma odbacili ono neprijateljsko pismo:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
    Nauci padeze: pise se "u Crnoj gori"!

    Hoces da diskutujes o necemu o cemu nemas osnovno znanje!

    OKTOIH je stampan na cirilici, a uz njega i Dusanov zakonik - NA ZABLJAKU - i oni se vode kao prvi stampani dokumenti u Crnoj Gori:

    http://www.gom.cg.yu/img/1074259629.gif

    Prva osnovna skola je bila na srpskom jeziku - i ucila se NA CIRILICI - tako da ne znam o cemu uopste pises:

    http://www.njegos.org/heritage/bukvar.jpg

    Pogledaj kad Boka postaje dio Crne Gore, pa nam reci koje je pismo bilo duze u upotrebi na ovim prostorima - Nemanjici (vladali 300+ godina) pisali na cirilici, Balsici (vladali 80+godina) pisali na cirilici, Crnojevici (vladali 100+ godina) pisali na cirilici, Petrovici (vladali 220+ godina) pisali na cirilici...!
    Last edited by jujy; 01-05-07 at 10:51.

  6. #81
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Trg zrtava DPSa BB
    Posts
    11,006
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    VAKAT JE,
    DA PODIGNEMO BRANU i ZAUSTAVIMO VRIJEME DA TECHE,
    jer ce vrijeme da PREGAZI CIRILICU,
    ako brzo ne POCHNEMO SA PODIZANJEM KINESKOG ZIDA,
    ova LATINICA CE DA ODUVA CIRILICU U CHETIRI LIJEPE MATERINE,
    SAHRANA CIRILICE CE BITI NA CHEPURKE,
    U KAPELU OD JEDAN DO CHETIRI,
    SA PRVIM SLOVIMA U KAPELI JEDAN, a sa zavrshnim SLOVOM SH u kapeli chetiri,
    vijenci se ne prilazu, SREDSTVA UPLATITI U ZASHTITU DOMACE ZIVINE.
    IM - Old Bone
    Tamo đe nas čekaš, okupićemo se opet i nastaviti đe smo stali...ZBogom prijatelju...

  7. #82
    Join Date
    May 2004
    Location
    PrekoMoracki fucmut:)
    Posts
    776
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by milovan View Post
    VAKAT JE,
    DA PODIGNEMO BRANU i ZAUSTAVIMO VRIJEME DA TECHE,
    jer ce vrijeme da PREGAZI CIRILICU,
    ako brzo ne POCHNEMO SA PODIZANJEM KINESKOG ZIDA,
    ova LATINICA CE DA ODUVA CIRILICU U CHETIRI LIJEPE MATERINE,
    SAHRANA CIRILICE CE BITI NA CHEPURKE,
    U KAPELU OD JEDAN DO CHETIRI,
    SA PRVIM SLOVIMA U KAPELI JEDAN, a sa zavrshnim SLOVOM SH u kapeli chetiri,
    vijenci se ne prilazu, SREDSTVA UPLATITI U ZASHTITU DOMACE ZIVINE.
    čitao sam dosta dugo tvoje postove u kojima je bilo mnogo istine i koji su me zaista oduševljavali, zato ne mogu da vjerujem da si nešto ovako ironično i užasno rekao...
    Još jedna pobeda i titula...

  8. #83
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Earth
    Posts
    1,740
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Prije nego su Nemanjici osvojili teritoriju Rashke, i kad ste vi potpali pod njihovu vlast, kojim ste pismom vi pisali?
    Pokushaji da se u Kostantinopolju napravi novo pismo, do Cirila i Metodija pa dugog perioda implementacije glagoljice za slovenske jezike do "cirilice" sa modifikacijama, sa 1% "pismenih" i to samo po nekim manastirima - da opismene bogate.
    U redu sto je grchki je bio zvanichni jezik kao i upotreba latinskog pisma. Kasnije ste, 5 vjekova i zvanichni Turski jezik pisali glagoljicom/cirilicom?

    p.s. pitanja za jujy
    Last edited by gingis kan; 01-05-07 at 12:46.
    SaMo JeDnA DnEvNo

  9. #84
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Trg zrtava DPSa BB
    Posts
    11,006
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by _rodjeno_gospoche_ View Post
    čitao sam dosta dugo tvoje postove u kojima je bilo mnogo istine i koji su me zaista oduševljavali, zato ne mogu da vjerujem da si nešto ovako ironično i užasno rekao...

    ISTINA je uvijek UZASNA,
    neko bjezi od ISTINE, kao DJAVO OD KRSTA,
    ja IMAM MUDA, DA JE POGLEDAM PRAVO U OCHI.

    Nashe ZELJE SU JEDNO,
    a GLOBALIZAIJA je PRED VRATIMA, ona nema MILOSTI,
    MELJE SVE PRED SOBOM,
    SAD SAM GLEDAO RUSKI PROGRAM NA ENGLESKOM "RASHIJA TUDEJ",
    vide i RUSI OD KUD VITAR PUSHE, MI SMO SITNE RIBE.
    IM - Old Bone
    Tamo đe nas čekaš, okupićemo se opet i nastaviti đe smo stali...ZBogom prijatelju...

  10. #85
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    MNE PG
    Posts
    1,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by jujy View Post
    Nauci padeze: pise se "u Crnoj gori"!

    Hoces da diskutujes o necemu o cemu nemas osnovno znanje!

    OKTOIH je stampan na cirilici, a uz njega i Dusanov zakonik - NA ZABLJAKU - i oni se vode kao prvi stampani dokumenti u Crnoj Gori:

    http://www.gom.cg.yu/img/1074259629.gif

    Prva osnovna skola je bila na srpskom jeziku - i ucila se NA CIRILICI - tako da ne znam o cemu uopste pises:

    http://www.njegos.org/heritage/bukvar.jpg

    Pogledaj kad Boka postaje dio Crne Gore, pa nam reci koje je pismo bilo duze u upotrebi na ovim prostorima - Nemanjici (vladali 300+ godina) pisali na cirilici, Balsici (vladali 80+godina) pisali na cirilici, Crnojevici (vladali 100+ godina) pisali na cirilici, Petrovici (vladali 220+ godina) pisali na cirilici...!
    Fala na ispravkama (bez sarkazma)

    I ja tebe da ispravim (bez sarkazma) Oktoih nije štampan NA ĆIRILICI nego azbučnim pismom, jer u istoj rečenici kad kažeš za Dušanov zakon štampan na Žabljaku ispane da je pismo kojim je štampan žabljačica.

    Naziv jezika je politička kategorija

    Pišem o pismu. Pismo je sistem znakova, pri čemu se svakom znaku dodaje neko značenje koje je svakom poznato. To značenje se uči u školama, u suprotnom se poruke koje su napisane, ne mogu ispravno razumjeti.

    A prije Nemanjića nije postojalo ništa? Naravno kao ni poslije njih sve dok ne dođoše Karađorđevići da nas probude? Bilo je puno puno vjekova nekoliko puta više nego li sa njima. Ja govorim o tim vjekovima.

    Uzgred slovensko pismo, čija starina je mnogo veća od one koja se predpostavlja, nije se nazivalo ĆIRILICA nego AZBUKA. Naziv Ćirilica su joj dali podli popovi kao bi ojačali svoj uticaj u inače bogumilskom slovenskom svijetu. Ćirilo i Metodije su smislili, za slovenski jezik, drugo pismo nazvano GLAGOLJICA, koje je postalo popularno kao pismo svetih knjiga i koje su koristili bogumili. Kasnije kad su Nemanjići na prevarni način došli glava bogumilima, tada se i mijenja naziv Azbuka u Cirilica. I još jedna napomena ne postoji srpska, ruska, bugarska,... Ćirilica nego, Azbuka koja je u zavisnosti od posebnih osobina pojedinih govora gubila pojedine znake. Doduše neki su znaci i mijenjani, tako na primjer u Crnoj Gori nastaju dva slova Ć i Đ koja su, likovno, preokrenuta slova Č i Dž sa kratkom vodoravnom linijom u vrhu. Ta slova su u Srbiji ušla u upotrebu nekoliko vjekova kasnije uporedo sa novim slovima za korišćenje u srpskom jeziku Lj i Nj. Azbuka je inače savršeno pismo nastalo za zapisivanje svih slovenskih jezika jer osnovni set znakova (koji je veći od bilo kog sadašnjeg seta znakova koji su u upotrebi) uz jednostavna pravila čitanja, može besprijekorno zabilježiti bilo koju riječ bilo kog slovenskog jezika, od najstarijih vremena do danas. I ne samo slovenskog nego svih indoevropskih i većine drugih jezika. Zaista neke čudne glasove iz afričkih jezičkih grupa ne bi bilo moguće pisati bez uvođenje novih znakova (čudni spiranti, glasovi usisnih strujanja, klikovi, klokoti, grgolji i slično).
    Ako hoćeš možemo i o tome.
    Last edited by FORMICA; 02-05-07 at 13:02.

  11. #86
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    281
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by FORMICA View Post
    Fala na ispravkama (bez sarkazma)

    I ja tebe da ispravim (bez sarkazma) Oktoih nije štampan NA ĆIRILICI nego azbučnim pismom, jer u istoj rečenici kad kažeš za Dušanov zakon štampan na Žabljaku ispane da je pismo kojim je štampan žabljačica.

    Naziv jezika je politička kategorija

    Pišem o pismu. Pismo je sistem znakova, pri čemu se svakom znaku dodaje neko značenje koje je svakom poznato. To značenje se uči u školama, u suprotnom se poruke koje su napisane, ne mogu ispravno razumjeti.

    A prije Nemanjića nije postojalo ništa? Naravno kao ni poslije njih sve dok ne dođoše Karađorđevići da nas probude? Bilo je puno puno vjekova nekoliko puta više nego li sa njima. Ja govorim o tim vjekovima.

    Uzgred slovensko pismo, čija starina je mnogo veća od one koja se predpostavlja, nije se nazivalo ĆIRILICA nego AZBUKA. Naziv Ćirilica su joj dali podli popovi kao bi ojačali svoj uticaj u inače bogumilskom slovenskom svijetu. Ćirilo i Metodije su smislili, za slovenski jezik, drugo pismo nazvano GLAGOLJICA, koje je postalo popularno kao pismo svetih knjiga i koje su koristili bogumili. Kasnije kad su Nemanjići na prevarni način došli glava bogumilima, tada se i mijenja naziv Azbuka u Cirilica. I još jedna napomena ne postoji srpska, ruska, bugarska,... Ćirilica nego, Azbuka koja je u zavisnosti od posebnih osobina pojedinih govora gubila pojedine znake. Doduše neki su znaci i mijenjani, tako na primjer u Crnoj Gori nastaju dva slova Ć i Đ koja su, likovno, preokrenuta slova Č i Dž sa kratkom vodoravnom linijom u vrhu. Ta slova su u Srbiji ušla u upotrebu nekoliko vjekova kasnije uporedo sa novim slovima za korišćenje u srpskom jeziku Lj i Nj. Azbuka je inače savršeno pismo nastalo za zapisivanje svih slovenskih jezika jer osnovni set znakova (koji je veći od bilo kog sadašnjeg seta znakova koji su u upotrebi) uz jednostavna pravila čitanja, može besprijekorno zabilježiti bilo koju riječ bilo kog slovenskog jezika, od najstarijih vremena do danas. I ne samo slovenskog nego svih indoevropskih i većine drugih jezika. Zaista neke čudne glasove iz afričkih jezičkih grupa ne bi bilo moguće pisati bez uvođenje novih znakova (čudni spiranti, glasovi usisnih strujanja, klikovi, klokoti, grgolji i slično).
    Ako hoćeš možemo i o tome.
    Opet pricas gluposti?!

    Prvo, cirilica je dobila ime po Cirilu i priznata je u svijetu kao slovensko pismo:

    http://en.wikipedia.org/wiki/Early_Cyrillic_alphabet

    Drugo, azbuki je pismo koje je proizaslo kao miks grckog i slovenskog, inace su Sloveni koristili prvobitno CRTU i RECU, pa do vincanskog pisma (Pesic)...

    Ono sto je Cirilo prvobitno uradio sa cirilicom, kasnije je u blazoj formi ponovio sa srpsko-slovenskim pismom Vuk Karadzic - uveo novi PRAVOPIS, mada, sa malo vise germanizovanih pravopisnih pravila.

    Trece, ti pricas o nekom "crnogorskom" jeziku i pismu, ali nikako da nam kazes koji je najstariji pisani dokument na njemu napisan?!

    Evo jos nesto u prilog cirilici:

    Prvi crnogorski knjizevni list (Grlica) i prve crnogorske novine (Glas Crnogorca) su stampane na: C-I-R-I-L-I-C-I. ;-)

    Danasnja vijest:

    http://pcnen.com/detail.php?module=2&news_id=23098

    ps. Izvinjavam se za lapsus - stamparija je prebacena u OBOD 1479. godine, zbog najezde i osvajanja Zabljaka (skadarskog,naravno) od strane Turaka, tako da su tamo stampani i Oktoih i kopija Dusanovog Zakonika. :-)
    Last edited by jujy; 02-05-07 at 14:28.

  12. #87
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    MNE PG
    Posts
    1,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by jujy View Post
    Opet pricas gluposti?!

    Prvo, cirilica je dobila ime po Cirilu i priznata je u svijetu kao slovensko pismo:

    http://en.wikipedia.org/wiki/Early_Cyrillic_alphabet

    Drugo, azbuki je pismo koje je proizaslo kao miks grckog i slovenskog, inace su Sloveni koristili prvobitno CRTU i RECU, pa do vincanskog pisma (Pesic)...

    Ono sto je Cirilo prvobitno uradio sa cirilicom, kasnije je u blazoj formi ponovio sa srpsko-slovenskim pismom Vuk Karadzic - uveo novi PRAVOPIS, mada, sa malo vise germanizovanih pravopisnih pravila.

    Trece, ti pricas o nekom "crnogorskom" jeziku i pismu, ali nikako da nam kazes koji je najstariji pisani dokument na njemu napisan?!

    Evo jos nesto u prilog cirilici:

    Prvi crnogorski knjizevni list (Grlica) i prve crnogorske novine (Glas Crnogorca) su stampane na: C-I-R-I-L-I-C-I. ;-)

    Danasnja vijest:

    http://pcnen.com/detail.php?module=2&news_id=23098

    ps. Izvinjavam se za lapsus - stamparija je prebacena u OBOD 1479. godine, zbog najezde i osvajanja Zabljaka (skadarskog,naravno) od strane Turaka, tako da su tamo stampani i Oktoih i kopija Dusanovog Zakonika. :-)
    Pa to sam i ja rekao. I đe nađe Vikipediju za izvor informacija?

    Drugo azbuka nija nastala po ugledu na grčko pismo jer je izgleda starija od grčkog pisma. Prije bi se moglo reći obratno

    Ćirilo je napravio glagoljicu, a Vuk je od azbuke oduzeo neka slova koja nijesu bila u upotrebi u srpskom jeziku.

    Što misliš o Jevanđelju kneza Miroslava?
    I na kraju si u pravu. Nazivi su političke kategorije. Pa je tako i crkva promjenila naziv starom slovenskom pismu u ćirilica iz čisto političkih razloga. Naravno znali su oni da je Ćirilo izmislio glagoljicu ali cto puta ponovljena neistina na kraju postaje istina (ovo mi zvuči poznato),
    Pazi azbuka nije čisto glasovno pismo nego je djelimično i slo*****. Neki ruski naučnici smatraju da je prvobitno slovensko pismo bilo potpuno slo***** za što izlažu uvjerljive dokaze. Glagoljica je glasovno pismo s tim da je u taj set znakova uključeno znakova i iz azbuke i iz alfabeta i iz još pet bliskoistočnih i afričkih pisama što govori o kulturi sastavljača. Sastavljač je bio upoznat sa svim tim kulturama odnosno bio je iz Vizantije.
    Ćao

  13. #88
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,766
    Thanks Thanks Given 
    10,917
    Thanks Thanks Received 
    2,128
    Thanked in
    1,087 Posts

    Default

    Kliknuh na opciju dva zato shto na poll-u nema one opcije koju bih radije podrzala pa joj je ova najbliza.
    Smatram da se i dalje u shkolama trebaju uchiti ravnopravno oba pisma, iskreno, ne vidim shto bi to nekome smetalo a gore mu ne moze biti, svako treba da koristi ravnopravno oba pisma, kako zeli ali zvanichno bi latinica (po mom sudu) trebala da ima prioritet.
    Ne treba zaboraviti cirilicu

  14. #89
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    281
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by FORMICA View Post
    Pa to sam i ja rekao. I đe nađe Vikipediju za izvor informacija?

    Drugo azbuka nija nastala po ugledu na grčko pismo jer je izgleda starija od grčkog pisma. Prije bi se moglo reći obratno

    Ćirilo je napravio glagoljicu, a Vuk je od azbuke oduzeo neka slova koja nijesu bila u upotrebi u srpskom jeziku.

    Što misliš o Jevanđelju kneza Miroslava?
    I na kraju si u pravu. Nazivi su političke kategorije. Pa je tako i crkva promjenila naziv starom slovenskom pismu u ćirilica iz čisto političkih razloga. Naravno znali su oni da je Ćirilo izmislio glagoljicu ali cto puta ponovljena neistina na kraju postaje istina (ovo mi zvuči poznato),
    Pazi azbuka nije čisto glasovno pismo nego je djelimično i slo*****. Neki ruski naučnici smatraju da je prvobitno slovensko pismo bilo potpuno slo***** za što izlažu uvjerljive dokaze. Glagoljica je glasovno pismo s tim da je u taj set znakova uključeno znakova i iz azbuke i iz alfabeta i iz još pet bliskoistočnih i afričkih pisama što govori o kulturi sastavljača. Sastavljač je bio upoznat sa svim tim kulturama odnosno bio je iz Vizantije.
    Ćao
    Strasno?!

    Zaista si nemoguc?:-(

    Koje je slovo u glagoljici uzeto iz latinskog - nijedno, jer je glagoljica mjesavina grckog i slovenskog:

    http://en.wikipedia.org/wiki/Glagolitic_alphabet

    Nadam se da znas da citas - obrati paznju kako slova izgledaju i uporedi ih sa grckim i latinicnim pismom.

    Ako svi u svijetu znaju i nauka ga zove cirilicno pismo (cyrillic alphabet/script), kako ga ti VELIKI lingvista prekrsti u glagoljicu?

    Daj nam taj najstariji satampani dokument iz Kotora pa da uporedimo sa OKTOIHOM. Ja Oktoih mogu da prevedem i dan-danas, a ti latinsko ne mozes ako ga nijesi ucio!:-)

    Drugo, kad vec pricas o "crnogorskom jeziku" red bi bio da NAPOKON das bar JEDAN dokument koji oslikava taj jezik?
    Posto znamo da ne postoji, kako mozes da tvrdis da crnogorski GOVOR moze da bude JEZIK, kad nikad nije standardizovan, samim tim ne postoji kao jezik?!

    Trece, znamo da je danasnji JEZIK standardizovao Vuk Karadzic i da su Crnogorci PRVU SKOLU/NASTAVU ucili na srpskom jeziku (i na cirilici); da su sva dokumenta, novine, komunikacija odvijala na toj CIRILICI ( od 1836-te pa do nedavno).... U PREVODU: skoro 170 godina, u kontinuitetu; da je cak i PRVA i JEDINA dnevna novina "POBJEDA" stampana (opet - do nedavno) samo na cirilici...;

    Kako onda bilo ko DOBRONAMJERAN moze dati prednost latinici?
    Last edited by jujy; 03-05-07 at 10:54.

  15. #90
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    2,063
    Thanks Thanks Given 
    46
    Thanks Thanks Received 
    42
    Thanked in
    14 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by jujy View Post

    Kako onda bilo ko DOBRONAMJERAN moze dati prednost latinici?
    I meni se sviđa ćirilica, posebno grafički - ali, zar ne vidiš latinicu svuda oko sebe, niko te ne tera da pišeš latinicom a ti to radiš i na forumu, a istovremeno postoje horde "ćiriličara" sa pričama o identitetima i ugroženosti. Eto odgovora na tvoje pitanje, jujy. Inače si u pravu u većini stvari.

  16. #91
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Herceg Novi
    Posts
    16,137
    Thanks Thanks Given 
    2,242
    Thanks Thanks Received 
    2,414
    Thanked in
    1,244 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by jujy View Post
    Kako onda bilo ko DOBRONAMJERAN moze dati prednost latinici?
    A izvini kakve sad ovo veze ima sa dobronamjernošću??? I to još Caps-om. Evo vidiš, ja prednost dajem latinici. Jesam li sad zla i nedobronamjerna?
    Znaš li ti koji je problem Balkana? Vječito vraćanje u prošlost.
    Znaš li koliko me briga kako je Vuk pisao? Nikoliko. Dajte ljudi živite u sadašnjosti. Svakako da je latinica ta koja treba da ima prednost jer je svuda oko nas, a mi ako oćemo vazda mimo svijeta možemo.
    Još jedna stvar, nijesam za ukidanje ćirilice. Zato sam da djeca treba da je uče, jer si bogatiji za jedno pismo.
    Glasati ovdje neću jer nema opcije za koju bih glasala. A nikada ne idem logikom,a ko nema toga ajde izabraću nešto približno

  17. #92
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Dublin, Ireland
    Posts
    6,389
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Latinica i cirilica da imaju isti status, ali s tim da se u svim dokumentima koristi latinicno pismo!
    "There’s no such thing as good money or bad money. There’s just money." - Lucky Luciano

  18. #93
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    5,522
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Luximus View Post
    Latinica i cirilica da imaju isti status, ali s tim da se u svim dokumentima koristi latinicno pismo!
    To sam i ja rekao.Ja se ponosim sto znam 2 pisma ali ne koristim nesto cirilicu.Ali dokumenta na latinicu.

  19. #94
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Dublin, Ireland
    Posts
    6,389
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Exclamation

    Quote Originally Posted by Rave92 View Post
    To sam i ja rekao.Ja se ponosim sto znam 2 pisma ali ne koristim nesto cirilicu.Ali dokumenta na latinicu.
    Slazemo se!
    Nije zato sto ja to mislim, ali to je stvarno najpametnije resenje!
    "There’s no such thing as good money or bad money. There’s just money." - Lucky Luciano

  20. #95
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    281
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ssin View Post
    I meni se sviđa ćirilica, posebno grafički - ali, zar ne vidiš latinicu svuda oko sebe, niko te ne tera da pišeš latinicom a ti to radiš i na forumu, a istovremeno postoje horde "ćiriličara" sa pričama o identitetima i ugroženosti. Eto odgovora na tvoje pitanje, jujy. Inače si u pravu u većini stvari.
    Ja to pisem samo zato da ne bi braca i sestre po latinici mislili da ih mrzim! :-)

  21. #96
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    281
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by montenegrina View Post
    A izvini kakve sad ovo veze ima sa dobronamjernošću??? I to još Caps-om. Evo vidiš, ja prednost dajem latinici. Jesam li sad zla i nedobronamjerna?
    Znaš li ti koji je problem Balkana? Vječito vraćanje u prošlost.
    Znaš li koliko me briga kako je Vuk pisao? Nikoliko. Dajte ljudi živite u sadašnjosti. Svakako da je latinica ta koja treba da ima prednost jer je svuda oko nas, a mi ako oćemo vazda mimo svijeta možemo.
    Još jedna stvar, nijesam za ukidanje ćirilice. Zato sam da djeca treba da je uče, jer si bogatiji za jedno pismo.
    Glasati ovdje neću jer nema opcije za koju bih glasala. A nikada ne idem logikom,a ko nema toga ajde izabraću nešto približno
    Tebi je to "vracanje u proslost", dok je za mene to odrzavanje svoje tradicija i kultura, bez koje ne mogu u buducnost.

  22. #97
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Herceg Novi
    Posts
    16,137
    Thanks Thanks Given 
    2,242
    Thanks Thanks Received 
    2,414
    Thanked in
    1,244 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by jujy View Post
    Tebi je to "vracanje u proslost", dok je za mene to odrzavanje svoje tradicija i kultura, bez koje ne mogu u buducnost.
    Poštujem!
    Jedino me iziritiralo ovo o dobronamjernosti razmisli i vidjećeš da nema logike.
    A u budućnost ćemo čini mi se nikako i sa ćirilicom i sa latinicom

  23. #98
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    281
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by montenegrina View Post
    Poštujem!
    Jedino me iziritiralo ovo o dobronamjernosti razmisli i vidjećeš da nema logike.
    A u budućnost ćemo čini mi se nikako i sa ćirilicom i sa latinicom
    Slazes li se i sa tim da je vise od 90% kulturne bastine pravoslavnih Crnogoraca napisano na cirilici i da ti isti pravoslavni Crnogorci cine 70%+ crnogorskog stanovnistva?

    Ako se slazes, kako je onda dobronamjerno da neko potencira prvenstvo latinice, sto je po meni omalovazavanje mene i moje kulture i tradicije.
    Last edited by jujy; 03-05-07 at 13:51.

  24. #99
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Earth
    Posts
    1,740
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Rado bih ti istetovirao nesto kulturno na *****, onako za buducnost, a tradicionalnom cirilicom
    SaMo JeDnA DnEvNo

  25. #100
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    281
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by gingis kan View Post
    Rado bih ti istetovirao nesto kulturno na *****, onako za buducnost, a tradicionalnom cirilicom
    Ne stidi se, ostavi adresu na private!

Page 4 of 9 FirstFirst 12345678 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Cirilica - Latinica
    By Bijesno pile in forum Sve i svašta
    Replies: 52
    Last Post: 24-09-04, 23:36

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •