Results 1 to 25 of 25

Thread: Interesuje me...

  1. #1
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Philadelphia, Pennsylvania, United States
    Posts
    6,535
    Thanks Thanks Given 
    5
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default Interesuje me...

    podstaknut nekim skorasnjim porodicnim pricama - da li postoji literatura koja govori o tome kada su se pojedine porodice naseljavale u ove nase krajeve, iz kojih su plemena, koje slave slave, kako su se selili, koje su im porodice iz istog bratstva, itd...
    poceh da razmisljam o tome citajuci jutros interesantan clanak, koji govori o tome kako su na primer veliki broj porodica iz katunske nahije potomci brace kosovskog junaka pavla orlovica, koji su naselili selo caradje u goliji krajem 15og vijeka, potomci su ostali od njih su golijska bratstva tepavcevici i goranovici, a koji su bjezali dalje za cetinje - bajiice, za cuce - krivokapici, za banjane i hercegovinu - samardzici... a svi orlovici! ako budem imao vremena, skeniracu porodicno stablo koje je skicirao taj istoricar, pozivajuci se na dubrovacke arhive, zapise istoricara (?) pera soca od prije stotinjak godina, itd...
    dakle, da li vas uopste interesuju ove teme, da li raspolazete o nekim podacima, konkretno za porodice iz katunske nahije, hercegovackih plemena, itd...
    Just to slip the skin...

  2. #2
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by getaway blues View Post
    podstaknut nekim skorasnjim porodicnim pricama - da li postoji literatura koja govori o tome kada su se pojedine porodice naseljavale u ove nase krajeve, iz kojih su plemena, koje slave slave, kako su se selili, koje su im porodice iz istog bratstva, itd...
    poceh da razmisljam o tome citajuci jutros interesantan clanak, koji govori o tome kako su na primer veliki broj porodica iz katunske nahije potomci brace kosovskog junaka pavla orlovica, koji su naselili selo caradje u goliji krajem 15og vijeka, potomci su ostali od njih su golijska bratstva tepavcevici i goranovici, a koji su bjezali dalje za cetinje - bajiice, za cuce - krivokapici, za banjane i hercegovinu - samardzici... a svi orlovici! ako budem imao vremena, skeniracu porodicno stablo koje je skicirao taj istoricar, pozivajuci se na dubrovacke arhive, zapise istoricara (?) pera soca od prije stotinjak godina, itd...
    dakle, da li vas uopste interesuju ove teme, da li raspolazete o nekim podacima, konkretno za porodice iz katunske nahije, hercegovackih plemena, itd...
    Od Pavla Orlovica su!!! :lolblue: :lolblue:
    Zar nijesu od Muse Kesedzije? :lolblue:

    Pazi, svetosavske bajke si mogao da otvoris na pdf Knjizevnost, ovaj se pdf zove ISTORIJA.
    No dobro, jedan Svetosavac ne razaznaje bajke od istorije, to je za njega isto. :blah:

    Evo sto ima u dubrovackom i kotorskom arhivu u vezi Banjana, Drobnjaka. :arrow:https://forum.cdm.me/showthread.php?t=23625

    p.s.
    Te su pricice sa bajkovitim rodonacelnicima sa Kosova smisljane u 19. i tokom 20. vijeka da bi se Crnogorci izbezumili, da se lakse posrbe i da vise pate za Kosovom.
    Inace Balsici i njihova vojska nijesu ucestvovali na kosovskoj bitci.
    Last edited by Ćipur; 07-04-07 at 22:58.

  3. #3
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Philadelphia, Pennsylvania, United States
    Posts
    6,535
    Thanks Thanks Given 
    5
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    polako cipure, uopste nijesam krenuo ni sa kakvim svetosavskim bajkama...
    idi na sajt www.montenegro.org.au, sigurno znas za taj sajt, pa potrazi o orlovicima, martinovicima, tepavcevicima... i naici ces na iste ili slicne podatke. otrilike se to sve uklapa u ovu pricu, o kojoj sam ja, opet, laik.
    dakle, odmah da znas, ja slabo sta znam o ovom pitanju; volio bi da saznam nesto vise o porodici iz koje poticem, o mom plemenu i zemlajcima - i nista drugo. a ta pitanja svetosavljeVSdukljanstvo da zaobidjemo na ovom topicu, ok? siguran sam da i ti imas dosta podataka koji se nadovezuju na ovu temu, i da mozes da pomognes.
    pozdrav!
    Just to slip the skin...

  4. #4
    Join Date
    Jul 2004
    Posts
    471
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Imaš na linku:
    https://forum.cdm.me/showthread.php?t=23309

    mimo masu deftera i sl., na kraju stranice dva linka na "Lješansku nahiju" na kojima mislim da možeš naći neke informacije vezano za porijeklo nekih porodica iz podlovćenske Crne Gore. Mimo toga, predlažem ti da pročačkaš malo arhivu tog sajta - "montenet", na koji sam dao linkove, i vidiš u pismima tog Božidara Vukčevića koji je autor tih prijepisa deftera, jer u nekima od njegovih pisama mislim da ima još podataka o njegovom bratstvu, Stanjevićima, i slično tome. Ima malo više posla, u traženju tih njegovih textova po arhivu, ali isplati ti se, ako te to interesuje. Koliko su te njegove pisanije tačne - to je druga stvar. Ja sam dosta skeptičan prema tome, i lično sam sklon vjerovati kako je većina tih predaja vezanih za Kosovo i sl., nastala kroz 17. vijek, pa nadalje - pod uticajem raznih faktora.
    No, zasad je to nebitno, pa da ne rastežem.
    Još mi jedna stvar pada napamet... mislim da negdje na hard disku imam rodoslov Petrovića Njeguša, iako, opet - skeptičan sam i prema tome. Dijelom jer se, ako me sjećanje služi - autor ne poziva na Kovijanića, a on mislim da je o tome nešto pisao, i to dosta zanimljive, pa i nezaobilazne stvari.
    Uglavnom, moram pročačkati hard da to nađem - pa ako te bude interesovalo, reci, pa ću ti poslati na mail ili nešto slično - pošto je dokument u wordu.
    Last edited by The Severed Garden; 07-04-07 at 23:15.

  5. #5
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Philadelphia, Pennsylvania, United States
    Posts
    6,535
    Thanks Thanks Given 
    5
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    interesantno, sto se tice petrovica - procitah skoro da je locirano mjesto gdje su boravili petrovici (njegoshi) prije dolaska pod lovcen, na planini njegos - i da se tacno zna gdje je bila kuca, i ognjiste... a tacna i 100% sigurna predpostavka odakle su tacno naselili ove prostore, vjerovatno ne postoji... pominje se neka varijanta da su doselili iz okoline zenice, je li tako?
    Just to slip the skin...

  6. #6
    Join Date
    Jul 2004
    Posts
    471
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ma navodi se više varijanti, od Bosne, do ne znam ni ja sam koje vukojebine . Govoriti u kategoriji "sigurnosti" nema nekog smisla. Evo ti link:
    https://forum.cdm.me//showthread.php?t=23625

    Tu se dakle, pominje da su Petrovići došli iz Drobnjaka.

  7. #7
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Philadelphia, Pennsylvania, United States
    Posts
    6,535
    Thanks Thanks Given 
    5
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    inace, gledajuci ovaj tvoj link koji govori o orlovicima - interesantna je ta prica o golijskom selu caradji, tamo i danas kankarasi i manojlovici zive, i jedni i drugi smatraju da su orlovici, mada manojlovici drze da su mnogo blizi tepavcevicima, mislim da se cak ni ne uzimaju medju sobom, iako se se te porodice razdvojile jos prije 3ipo vijeka. u clanku koji ja citah cini mi se da su nanoje, koji se pominje u tvom linku i ovaj koji je predak svih koji su ostali u goliji braca od striceva... interesantna tema, uopste, veza izmedju golijana i katunjana, moj djed na primer zna pricu koja njegove papovice dovodi u goliju sa ceva prije otprilike 200 godina, ali u tom kontekstu da su se vratili na ocevinu, posle duzeg izgnanstva iz golije, a da su i oni takodje tamo doselili sa kosova... ko zna, inace slave arandjelovdan, kao i vecina cevljana.
    Just to slip the skin...

  8. #8
    Join Date
    Jul 2004
    Posts
    471
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ne zajebavaj brate!? Pa i moji su odselili iz katunske (Ozrinići) u taj kraj, Duga-Golija, itd.. Selo Presjeka... breeeeee.. koliko nas ima!!!! (Isto slave Aranđelovdan). Jedino što se razlikuje je što nema predaje o "povratku u stari kraj", tj. "očevinu", pošto su moji, koliko znam, naselili taj kraj (prvi put) tek polovicom 19. vijeka. Daj, kad nađeš vremena javi se na PM... da oplačemo krvavu Dugu zajedno .
    (Samo da ne shvatiš krivo - nemamo isto prezime (ako je tvoje Papović), al' podudarnost je u ostalim stvarima skoro potpuna).
    Last edited by The Severed Garden; 08-04-07 at 00:03.

  9. #9
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Philadelphia, Pennsylvania, United States
    Posts
    6,535
    Thanks Thanks Given 
    5
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    milo mi je!!
    evo sad googlah, iskopah neke linkove, ljudi koji se o tome interesuju, iz inostranstva...:
    http://damjanci.com/phpBB/viewtopic....ae9d012c99cd38
    http://www.orlovic.com/
    i najinteresantnije:
    http://www.stagingrealtor.ca/images/OrlovicRodoslov.JPG
    http://arhiva.glas-javnosti.co.yu/ar...06032901.shtml
    , veliki broj ovih stvari ovdje se moraju uzeti sa rezervom, ali ima i istine sigurno... ovoga kljajevica istoricara bih mogao i kontaktirati, preko jednog rodjaka koji mu je prijatelj... jako interesantna tema, narocito ovaj rodoslov!
    Just to slip the skin...

  10. #10
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by getaway blues View Post
    milo mi je!!
    evo sad googlah, iskopah neke linkove, ljudi koji se o tome interesuju, iz inostranstva...:
    http://damjanci.com/phpBB/viewtopic....ae9d012c99cd38
    http://www.orlovic.com/
    i najinteresantnije:
    http://www.stagingrealtor.ca/images/OrlovicRodoslov.JPG
    http://arhiva.glas-javnosti.co.yu/ar...06032901.shtml
    , veliki broj ovih stvari ovdje se moraju uzeti sa rezervom, ali ima i istine sigurno... ovoga kljajevica istoricara bih mogao i kontaktirati, preko jednog rodjaka koji mu je prijatelj... jako interesantna tema, narocito ovaj rodoslov!
    Gluposti, savremenu srpsku naciju je na bajkama napravio Vuk Karadžić.

  11. #11
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by getaway blues View Post
    polako cipure, uopste nijesam krenuo ni sa kakvim svetosavskim bajkama...
    idi na sajt www.montenegro.org.au, sigurno znas za taj sajt, pa potrazi o orlovicima, martinovicima, tepavcevicima... i naici ces na iste ili slicne podatke. otrilike se to sve uklapa u ovu pricu, o kojoj sam ja, opet, laik.
    To nijesu nikakvi istorijski podaci, tu se radi o predanjima, predanja nijesu istorija, predanja su uglavnom zasnovana na mitu, neka predanja su izmišljana bukvalno krajem 19. vijeka, pobrkao si bajke i istoriju.

    Pokaži neki dokument iz nekog arhiva, dokument, izvor, iz recimo 14. vijeka, 15. vijeka ???

    Srbe ijekavce je na bajkama izmislio Vuk Karadžić to svi znamo.

  12. #12
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by getaway blues View Post
    interesantno, sto se tice petrovica - procitah skoro da je locirano mjesto gdje su boravili petrovici (njegoshi) prije dolaska pod lovcen, na planini njegos - i da se tacno zna gdje je bila kuca, i ognjiste... a tacna i 100% sigurna predpostavka odakle su tacno naselili ove prostore, vjerovatno ne postoji... pominje se neka varijanta da su doselili iz okoline zenice, je li tako?
    he he he

    OK za planinu Njegoš, nalazi se na teritoriji stare dukljanske države.

    A ko je smislio i odakle prica za dolazak iz Zenice? :lolblue:

    :arrow: Porijeklo dinastije Petrović Njegoš, prema dokumentima iz kotorskog arhiva

  13. #13
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    MNE PG
    Posts
    1,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by getaway blues View Post
    podstaknut nekim skorasnjim porodicnim pricama - da li postoji literatura koja govori o tome kada su se pojedine porodice naseljavale u ove nase krajeve, iz kojih su plemena, koje slave slave, kako su se selili, koje su im porodice iz istog bratstva, itd...
    poceh da razmisljam o tome citajuci jutros interesantan clanak, koji govori o tome kako su na primer veliki broj porodica iz katunske nahije potomci brace kosovskog junaka pavla orlovica, koji su naselili selo caradje u goliji krajem 15og vijeka, potomci su ostali od njih su golijska bratstva tepavcevici i goranovici, a koji su bjezali dalje za cetinje - bajiice, za cuce - krivokapici, za banjane i hercegovinu - samardzici... a svi orlovici! ako budem imao vremena, skeniracu porodicno stablo koje je skicirao taj istoricar, pozivajuci se na dubrovacke arhive, zapise istoricara (?) pera soca od prije stotinjak godina, itd...
    dakle, da li vas uopste interesuju ove teme, da li raspolazete o nekim podacima, konkretno za porodice iz katunske nahije, hercegovackih plemena, itd...
    Bluesu vrlo zanimljivu knjigu sam kupio prošle godine , a tražio sam je već tri godine. Bogami je bila i skupa. napisali su je Vukota i Akim Miljanić, a naslov je "Prezimena u Crnoj Gori" u izdanju Beogradske knjige. Sjećam se da je sredinom 70-ih prošlog vijeka i milenijuma kod nas kući dolazio jedan čovjek koji se prijethodno najavio telefonom. Razgovarao je sa mojim ocem o porijeklu naše familije i gdje se danas nalaze svi čkanovi uže i šire familije. Tokom razgovora je rekao da je obišao svaku arhivu, svaki muzej, svaku školu i svako groblje u Crnoj Gori. Da već 20 godina tokom odmora i svakom prilikom obilazi cijelu Crnu Goru. Da je bio u svakom selu i zaseoku, i da se svukud raspitivao o istim stvarima. Bio sam zapanjen ogromnim poslom koji je taj čovjek uradio. Bio je to onaj Aćim koji je naveden kao autor. Na žalost nije doživio da vidi završeno svoje djelo pa je posao nastavio njegov sin koji je naveden kao prvi autor. Fantastična knjiga koju je napisao, u suštini, amater ali prepuna zanimljivih podataka. Sa zadovoljstvom pročitam izabrane djelove svojim drugovima koji ostanu zapanjeni kad se pročitaju stvari za koje su mislili da ih niko ne zna osim njih. Nađi je neđe, vrlo zanimljivo štivo.

  14. #14
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Philadelphia, Pennsylvania, United States
    Posts
    6,535
    Thanks Thanks Given 
    5
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default


    Cipure, posto vidim da si me prozvao na jednom topicu o Petru I- uopste, sta je identitet, po tebi? Istorijske cinjenice? Slazem se!
    Ako je samo to, OK, onda bi tu brigu svi lako prebrinuli - postoje arhivi, krstenice, istrazivanje tog tipa je lijepo i postujem ga - evo ti moj licni primjer: upravo zato sto se zahvaljujuci nekim mojim rodjacima koji su imali "damara" da odu i do dubrovnika, pa da malo "zagrebu" po tamosnjoj arhivi, i do sarajeva, i do svake crkve gdje se pretpostavljalo da su stamenici zivjeli u zadnjih 700 i kusur godina, dakle zahvaljujuci jednoj takvoj vrsti pretrage, postoji sada jedna prava linija koja se proteze do vremena kralja milutina, kad se prvi put pominje moje prezime... i pazi - u prosjeku svakih 150 godina seobe, kao po pravilu: skoplje - kremna - prizren - pivska planina - drvar - banja luka - niksic! a svaka je generacija ugradjivala neku pricu u neku opstu sliku koju svi nosimo, kao sto je je stradanje za vrijeme austrijskih ratova sa turskom i zbjeg za krajinu, ili iz skorijeg vremena prica o bratu mog rodjenog cukundjeda, koji je 1914. iz krajine bjezao za srbiju, prezivio i albaniju i solunski front, dosao kuci 1918. posle 4 godine, i posle 10 dana umro od "spanjolke"... mnogo toga se po crkvama moze naci, ti popovi su sve fino zapisivali svih ovih vjekova, sta bi inace radili
    a sa majcine strane - pristina - bileca - golija - cevo - golija... medju njima je i jedana pasha, Osman-pasha Kazanac, koji je u janicarima sa 13 godina primio islam, ali nije zaboravio svoju vjeru i u svom selu sagradio sa jedne strane dzamiju, i u njeno munare ugradio krst od bijelog bileckog kamena, a sa druge strane crkvu... prije pola godine sam upoznao momka Pashica iz Sarajeva, porijeklom iz Gacka, koji je kad je cuo kako mi se ujcevina preziva izgrlio kao rodjaka, jer je mislio da tih papovica iz golije vise nema! ovoga ga ljeta vodim u kazance... a prije 3 godine upoznajem covjeka koji je zadnjih godina bio rektor izmjestenog pristinskog univerziteta, papovica sa kosova, koji je tada prvi put bio u goliji, u kazancima, i pokazuje fotokopiju ukaza kneza milana obrenovica koji tim ukazom dodjeljuje zemlju kod krusevca za 30 porodica papovica, sushica, stanjevica i crnogoraca, jer je ta zima 1887. bila toliko jaka da su bukvalno odlucili da bjeze iz golije... a oni su bili skoro zaboravljeni, moj djed npr je znao da su neki za vrijeme nikole selili za srbiju, ali su imena bila zaboravljena...
    ovom narodu su seobe u krvi, nema ni jedne porodice koja moze reci - eto, tu smo zadnjih x godina, i vazda smo tu bili, vezani za jednu teritoriju, jednu zemlju i njene vladare... milion stvari uticu na identitet - ali prije svega nesto sto smo nosili kao zajednicki ponos, bez obzira na sve seobe - a to je pravoslavlje, bjekstvo od tudjina, zbjegovi u mjesta u kojima se i gore zivjelo, ali su bili barem svoji na svome. sta je tjeralo oca i striceve mog pradjeda da iz krajine u kojoj su vec zivjeli 200 godina bjeze sa srbiju, i ratuju protiv te iste austrije, u kojoj su nasli pribjeziste od turaka njihovi preci? sta je bio uzrok zavjetu koji je vjekovima kazivao sa kojim muslimanskim porodicama da se bratimimo, i da ih zovemo "nasima", i oni nas, i jedni i drugi cesto ni ne znajuci zasto? za mene, iza svega toga stoji nesto sto je u nasoj podsvijesti, i sto ja zovem IDENTITETOM, i sto svi mi na ovaj ili onaj nacin otkrivamo i izgradjujemo...
    Shvatas li to Cipure? Ako je ovo pogresan nacin postavljanja jednog identiteta - koji je opet samo licni, i nikom ga ne namecem, cak ni najblizima (mada smo po tom pitanju kao porodica "na istim talasima, na sta sam, mozda infantilno, jako ponosan) -i iz kojeg sam ti ja naveo svega par primjera, ti reci, da vidimo tvoje misljenje - ali isto mislim, da ako zelis da gradis identitet na osnovu istorijskih cinjenica - pusti vladare, krune i crkve, i pravna pitanja ovog ili onog vremena, vec kreni od sebe, i od svoje porodice - a istorijskih izvora ima, samo ako se potrudis da tragas... I to je valjda sustina sve ove moje price kojom te smorih, i po meni sustina ovog topica - a sad je na tebi red da napadnes moje "svetosavske bajke" Iskreni pozdrav!
    Just to slip the skin...

  15. #15
    Join Date
    May 2007
    Posts
    20
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Za ovog Papovica odgore :-) ... Moja zena je iz familije Jamina i oni poticu od Antunovica, medjutim, ja mislim da ti Antunovici imaju veze sa Papovicima jer imaju istu slavu. Evo informacije o Jaminama:

    JAMINA,porijeklom iz C.Gore od porodice Antunovic iz Nudola Grahovo, dosli u Dabar,kasnije stizu u Nevesinje u selo Bijenja,prenocili kod potoka Jamnjak koji se nalazi između sela Bijenje i Humcana i tu u selu Humcani ostali su da žive,po tome potoku dobise novo prezime JAMINA,slave Arandjelovdan,ima ih u rasijanju.
    Medjutim, ti Antunovici iz Nudola Grahovo slave svetog Nikolu. Evo sta sam nasao u knjizi Obrada Visnjica o Golijanima, jako dobra knjiga:

    "Obrad Višnjić u knjizi Golija i Golijani, Prilozi za monografiju plemena, Trebinje 1987, na strani 325, 326 daje opširniju verziju. Papovići su starosjedioci u Goliji; došli su vrlo davno, negdje oko 1620. godine. Starinom su iz Velestova, od plemena Ozrova. Pobjegla su (od krvi) tri brata: Mijat, Pavle (Papo) i Antun. Prvo su se ustavili kod sela Šipačna pored Nikšića, i tu Mijat ostane, a Pavle i Antun krenu dalje i nastane se u selu Kazance. U Šipačku ljut noćili su tri noći, u jednom dolu gdje se nalazio bunar. Pri odlasku zaborave jedan kotlić, bakreni, pa se i danas to mjesto zove Bakrica. Od Pavla su Papovići, a od Antuna Antunovići."

    Dakle, ja mislim da je moja zena od tih istih Papovica i Antunovica jer je njena slava Arandjelovdan (Obrad u knjizi pominje da i Papovic i Antunovici slave Arandjelovdan). To pleme Ozrovi su ustvari Ozrinici iz Ceva. Ako ti imas da dodas nesto, napisi, njena familija ne zna nista vise od ovog sto sam ja iskopao ...

    BTW, o poreklu Orlovica sam napravio sopstveni sajt:

    http://PorekloOrlovica.blogspot.com/

  16. #16
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by getaway blues View Post
    podstaknut nekim skorasnjim porodicnim pricama - da li postoji literatura koja govori o tome kada su se pojedine porodice naseljavale u ove nase krajeve, iz kojih su plemena, koje slave slave, kako su se selili, koje su im porodice iz istog bratstva, itd...
    ima

    od andrije jovićevića

    pogledaj u knjižari

  17. #17
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    558
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    mene interesuje isto to samo obratno , dakle da li postoji literatura koja govori o tome kada su se pojedine porodice ISELJAVALE iz nasih krajeva, konretno sa podrucja PIVE, iz kojih su plemena, koje slave slave, kako su se selili, koje su im porodice iz istog bratstva
    BMW Motorsport

  18. #18
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default Njegoš i Nikola poticali ljude da izmišljaju bajkovite pretke

    Quote Originally Posted by getaway blues View Post
    podstaknut nekim skorasnjim porodicnim pricama - da li postoji literatura koja govori o tome kada su se pojedine porodice naseljavale u ove nase krajeve, iz kojih su plemena, koje slave slave, kako su se selili, koje su im porodice iz istog bratstva, itd...
    poceh da razmisljam o tome citajuci jutros interesantan clanak, koji govori o tome kako su na primer veliki broj porodica iz katunske nahije potomci brace kosovskog junaka pavla orlovica, koji su naselili selo caradje u goliji krajem 15og vijeka, potomci su ostali od njih su golijska bratstva tepavcevici i goranovici, a koji su bjezali dalje za cetinje - bajiice, za cuce - krivokapici, za banjane i hercegovinu - samardzici... a svi orlovici! ako budem imao vremena, skeniracu porodicno stablo koje je skicirao taj istoricar, pozivajuci se na dubrovacke arhive, zapise istoricara (?) pera soca od prije stotinjak godina, itd...
    dakle, da li vas uopste interesuju ove teme, da li raspolazete o nekim podacima, konkretno za porodice iz katunske nahije, hercegovackih plemena, itd...
    Evo, i doktor istorijskih nauka kaže isto što i ja va govorim sve vrijeme.
    Pošto sam iščitao puno iz naše istorije, nije mi bilo teško da dođem do ovog zaključka, istog do kojeg je došao Dr Batrićević, ali on je do ovog zaključka došao na osnovu mnogo detaljnije analize od mene.

    Quote Originally Posted by dr Đuro Batrićević kaže:

    Od Njegoša do kralja Nikole oživio kult kosovskog junaka

    Zanimljiva je i burna istorijska prošlost bratstva Gvozdenovića. Međutim, ni o porijeklu ovog ćeklićkog bratstva nema pouzdanih podataka. Porodične tradicije o njihovom porijeklu jako su izmijenjene u prošlom vijeku, u doba romantizma, a naročito u razdoblju od Njegoša do kralja Nikole, kada je posebno oživio kult kosovskog junaka.
    Tako je nastala i legenda, koju na jednom mjestu navodi Tomo Orahovac, po kojoj su Čengići iz Gacka, Krivokapići i Perovići iz Cuca, Gvozdenovići iz Ćeklića, Martinovići iz Bajica, Milići iz Bjelica i Osmanagići iz Podgorice, porijeklom od Pavla, ili mu brata Nikole, Orlovića, "barjaktara čestitoga kneza".
    Što se tiče bratstva Gvozdenovića i njegovog porijekla, o tome ima više verzija. Po porodičnom predanju, preci Gvozdenovića su, prije dolaska u ćeklićko selo Vuči Do, živjeli u Čarađe, ispod brda Orline, u Gackom. Tu su, prema legendi, živjela tri pasa ljudi: Andrija, Filip i Vučko. Oni su se tada, možda, prezivali Orlovići, ali, najvjerovatnije, ne po Pavlu Orloviću, već po tom brdu Orlina.
    http://www.montenegrina.net/pages/pa...batricevic.htm

  19. #19
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,766
    Thanks Thanks Given 
    10,917
    Thanks Thanks Received 
    2,128
    Thanked in
    1,087 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by orlovic View Post
    Za ovog Papovica odgore :-) ... Moja zena je iz familije Jamina i oni poticu od Antunovica, medjutim, ja mislim da ti Antunovici imaju veze sa Papovicima jer imaju istu slavu. Evo informacije o Jaminama:

    JAMINA,porijeklom iz C.Gore od porodice Antunovic iz Nudola Grahovo, dosli u Dabar,kasnije stizu u Nevesinje u selo Bijenja,prenocili kod potoka Jamnjak koji se nalazi između sela Bijenje i Humcana i tu u selu Humcani ostali su da žive,po tome potoku dobise novo prezime JAMINA,slave Arandjelovdan,ima ih u rasijanju.
    Medjutim, ti Antunovici iz Nudola Grahovo slave svetog Nikolu. Evo sta sam nasao u knjizi Obrada Visnjica o Golijanima, jako dobra knjiga:

    "Obrad Višnjić u knjizi Golija i Golijani, Prilozi za monografiju plemena, Trebinje 1987, na strani 325, 326 daje opširniju verziju. Papovići su starosjedioci u Goliji; došli su vrlo davno, negdje oko 1620. godine. Starinom su iz Velestova, od plemena Ozrova. Pobjegla su (od krvi) tri brata: Mijat, Pavle (Papo) i Antun. Prvo su se ustavili kod sela Šipačna pored Nikšića, i tu Mijat ostane, a Pavle i Antun krenu dalje i nastane se u selu Kazance. U Šipačku ljut noćili su tri noći, u jednom dolu gdje se nalazio bunar. Pri odlasku zaborave jedan kotlić, bakreni, pa se i danas to mjesto zove Bakrica. Od Pavla su Papovići, a od Antuna Antunovići."

    Dakle, ja mislim da je moja zena od tih istih Papovica i Antunovica jer je njena slava Arandjelovdan (Obrad u knjizi pominje da i Papovic i Antunovici slave Arandjelovdan). To pleme Ozrovi su ustvari Ozrinici iz Ceva. Ako ti imas da dodas nesto, napisi, njena familija ne zna nista vise od ovog sto sam ja iskopao ...

    BTW, o poreklu Orlovica sam napravio sopstveni sajt:

    http://PorekloOrlovica.blogspot.com/
    Evo nadjoh u jednoj knjizi o plemenu Komani, koje obuhvata i Komane i Bandice i bratstva Radulovica, Bezdanovica (Pejovici, Radonjici i Jovanovici) kao i bandickih bratstava Vukovica, Begovica, Djuranovica, Vukadinovica, Barovica, Dragutinovica, Radonjica, Stanisica, Martinovica i Pavicevica, da su svi porijeklom od zajednickog pretka OZRA po kojemu su dobili ime Ozrinici i da su im preci stanovali na Cevu nekoliko pasova prije dolaska i naseljavanja Komana u XVII vijeku!

  20. #20
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Cetinje
    Posts
    2,606
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by getaway blues View Post
    podstaknut nekim skorasnjim porodicnim pricama - da li postoji literatura koja govori o tome kada su se pojedine porodice naseljavale u ove nase krajeve, iz kojih su plemena, koje slave slave, kako su se selili, koje su im porodice iz istog bratstva, itd...
    poceh da razmisljam o tome citajuci jutros interesantan clanak, koji govori o tome kako su na primer veliki broj porodica iz katunske nahije potomci brace kosovskog junaka pavla orlovica, koji su naselili selo caradje u goliji krajem 15og vijeka, potomci su ostali od njih su golijska bratstva tepavcevici i goranovici, a koji su bjezali dalje za cetinje - bajiice, za cuce - krivokapici, za banjane i hercegovinu - samardzici... a svi orlovici! ako budem imao vremena, skeniracu porodicno stablo koje je skicirao taj istoricar, pozivajuci se na dubrovacke arhive, zapise istoricara (?) pera soca od prije stotinjak godina, itd...
    dakle, da li vas uopste interesuju ove teme, da li raspolazete o nekim podacima, konkretno za porodice iz katunske nahije, hercegovackih plemena, itd...
    Podji na www.montenegro.org.au i klikni na "prezimena". Tamo ces nac kraca objasnjenja o tome. Opsirna objansjenja ces nac u knjigu Erdeljanovica.
    "Postojaće Crna Gora dok je Lovćena i Durmitora, dok je mora pod Barom i Kotorom, dok je Sunca i dok je Grahovca!"

  21. #21
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    9
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Oduvek se pitam

    Oduvek se pitam zasto NJEGOS , a ne NJEGUS?

  22. #22
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    267
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by bobana View Post
    Oduvek se pitam zasto NJEGOS , a ne NJEGUS?
    kakva misterija

  23. #23
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    8
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Teritorija Crne gore

    Kada je bila Crna gora teritorijalno najmanja?Za vreme čije vladavine?

  24. #24
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    36
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Popisi Stanovnistva 19-og veka

    potrebne su mi neke informacije iz popisa stanovnistva kotora od 1832 ili kasnije,dali neko to ima,samo par imena...

  25. #25
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    260
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Moze li neko da napise nesto o mestu CEVO,istoriju mesta,poznate licnosti,na teritoriji kog plemena se nalazi itd,nesto ukratko?

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Interesuje me...
    By Ego_and_his_own in forum Vizuelne umjetnosti
    Replies: 8
    Last Post: 24-12-12, 22:21
  2. Prodao bih sledeci racunar pa me interesuje cijena:
    By Igi in forum Računarska oprema i tehnika
    Replies: 16
    Last Post: 13-10-05, 15:05
  3. Interesuje me site za udarena kola?
    By M3 in forum Automobilizam arhiva
    Replies: 8
    Last Post: 30-05-05, 21:20
  4. Koja vas oblast ili disciplina najvishe interesuje
    By flash in forum Religija i filozofija
    Replies: 19
    Last Post: 11-01-05, 17:14

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •