Results 1 to 25 of 25

Thread: Srbija/cg-njemcka/austrija

  1. #1
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    97
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Srbija/cg-njemcka/austrija

    Pozivam sve forumase da puste masti na volju i pisanom rijeci prikazu razlike i slicnosti izmadju ove dvije drzave koje su clenice EU i ove dvije druge koje gledaju u pravcu Alpskih plania.
    PS:PS:PS.FORUMAS ciji tekstkomentar nadjete za shodno da odgovara realnosti preporucite a ja se licno obavezujem da cu istom isplatoti nagradu od:500e.Sedam dana od dana danasnjeg izvolite......

  2. #2
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    97
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Moj komentar:Oma manja je dala vodju koji je unazadio onu visu.....

  3. #3
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    La Fossa
    Posts
    6,668
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ja bi prije rekao da je ova manja dala vodju koji je i onoj vecoj donio drzhavnost
    Io ci credo!

    Welcome



  4. #4
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    97
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Desert Eagle View Post
    Ja bi prije rekao da je ova manja dala vodju koji je i onoj vecoj donio drzhavnost
    NEMA TEORIJE

  5. #5
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    La Fossa
    Posts
    6,668
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Pa pogledaj stanje danas
    Io ci credo!

    Welcome



  6. #6
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Ljubljana
    Posts
    407
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Austrija i Nemacka su bratske zemlje.

    Srbija i Crna Gora su bratoubilacke zemlje.

  7. #7
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    1,533
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by RHCP View Post
    Austrija i Nemacka su bratske zemlje.

    Srbija i Crna Gora su bratoubilacke zemlje.
    :mrgreen:

    Radosave, vadi tih 500 eura...

  8. #8
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Seoul, Korea
    Posts
    9,589
    Thanks Thanks Given 
    7
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    23 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Radosav View Post
    Pozivam sve forumase da puste masti na volju i pisanom rijeci prikazu razlike i slicnosti izmadju ove dvije drzave koje su clenice EU i ove dvije druge koje gledaju u pravcu Alpskih plania.
    Mnogo manje slicnosti nego u poredjenju Srbije/CG sa Engleskom/Irskom.

  9. #9
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    29
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    А Босна нам дође ко Швајцарска :d

  10. #10
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    531
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Slicnosti:

    1) Oba para drzava su u srednjem vijeku bile dio jednog velikog carstva.

    2) U oba para drzava zvanicni jezik (jos uvjek) nosi isto ime.

    3) Vladari ovih parova zemalja su pretendovali da budu vladari ujedinjenih kraljevstava/carstava tih zemalja.

    4) Parovi ovih zemlaja su se nalazili na istim stranama u oba svijetska rata.

    5) Juznije zemlje u su manje od sjevernijih.

    6) Jedna od zemalja u svakom paru nema izlaz na more.

    7) Manje drzave su starije, odnosno, dok su bile monarhije, imale su starije dinastije.

    Razlike:

    1) S i CG su pretzeno pravoslavne zemlje, dok je Austrija vecinski katolicka, a Njemacka protestantska.
    Last edited by Hokmun; 07-04-07 at 16:57.

  11. #11
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    2,063
    Thanks Thanks Given 
    46
    Thanks Thanks Received 
    42
    Thanked in
    14 Posts

    Default

    Najbitnija sličnost je odmak Austrije od Nemačke odnosno Crne Gore od Srbije nakon izgubljenog rata. Austrija i Crna Gora su predstavljene kao žrtve militantnih šovinističkih režima dok su u suštini bile vrlo angažovane u propalom "projektu".

    Posle 1945. zvanična politika u Austriji je bila - mi smo anektirani na silu, mi smo žrtve. Zato je danas moguć Hajder u Austriji, a u Nemačkoj nije moguće da političar takvog profila ima tako veliku podršku. Mnogi istoričari se slažu da je Austriji 1945. progledano kroz prste.

    Slična je svest u Crnoj Gori, tipa "to su bili četnici, a ne mi". Opozicija u Srbiji i relativno i apsolutno je sve vreme od 1990-2000. bila jača od LSCG koji su imali do 10% podrške, (nisam siguran tačno) a g. Perović bio sirak tužni bez iđe ikoga, i sa tih 10% i bez njih. Milošević je morao još od 1992. da krade izbore, ne kažem da DPS nije krao izbore, to vi iz Crne Gore znate, ja ne znam.

    Na toj šačici časnih ljudi danas se stvara utisak o otporu iz Crne Gore. Tipa onog austrijskog grofa iz filma "moje pesme moji snovi" koga je kobajagi bolelo srce kad mu je domovina anšlusom pripojena 3. rajhu. Istina je da je Austrija bila verovatno najlojalniji deo 3. rajha.

    Marko Vešović je lepo napisao da je najveći razlog za ovaj otklon Crne Gore od Srbije upravo izgubljen rat. Pošto ga mi nismo vodili, jer nismo Srbi, nismo ga ni izgubili. Ovakav stav otvara fin prostor za dalje guslarenje u politici i pitanje je vremena kad će se pojaviti crnogorski Hajder.

    Najveća razlika između ove dve priče je to što Srbija nije doživela sudbinu Nemačke posle 2. sv. rata, pa cela analogija baš i ne pije vodu. Srbija je danas, za razliku od Nemačke, država koja u osnovi ima ideologiju nacionalizma i ideju jedinstva crkve i države.
    Last edited by ssin; 10-04-07 at 08:09.

  12. #12
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    2,063
    Thanks Thanks Given 
    46
    Thanks Thanks Received 
    42
    Thanked in
    14 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by MadGod View Post
    Mnogo manje slicnosti nego u poredjenju Srbije/CG sa Engleskom/Irskom.
    Engleska/Irska? Istorija Irske nije ništa drugo nego priča o 1000 godina najgoreg tlačenja od strane Engleza. Ovaj stav nema temelja, može biti zanimljiv samo kao politička parola ili izraz proklamovane politike u CG danas. Obrazloži svoje mišljenje, please.

  13. #13
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Brijeg od Morace
    Posts
    3,342
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    32
    Thanked in
    24 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ssin View Post
    Opozicija u Srbiji i relativno i apsolutno je sve vreme od 1990-2000. bila jača od LSCG koji su imali do 10% podrške, (nisam siguran tačno) a g. Perović bio sirak tužni bez iđe ikoga, i sa tih 10% i bez njih. Milošević je morao još od 1992. da krade izbore, ne kažem da DPS nije krao izbore, to vi iz Crne Gore znate, ja ne znam.

    Na toj šačici časnih ljudi danas se stvara utisak o otporu iz Crne Gore. Tipa onog austrijskog grofa iz filma "moje pesme moji snovi" koga je kobajagi bolelo srce kad mu je domovina anšlusom pripojena 3. rajhu. Istina je da je Austrija bila verovatno najlojalniji deo 3. rajha.

    Marko Vešović je lepo napisao da je najveći razlog za ovaj otklon Crne Gore od Srbije upravo izgubljen rat. Pošto ga mi nismo vodili, jer nismo Srbi, nismo ga ni izgubili. Ovakav stav otvara fin prostor za dalje guslarenje u politici i pitanje je vremena kad će se pojaviti crnogorski Hajder.
    Nije valjda da hoces da kazes da je srpska opozicija tada, tj Vuk Draskovic i Dragoljub Micunovic, bila protiv okupacije u Hrvatskoj i Bosni?
    Koliko mene sjecanje drzi, protiv rata i osvajanja teritorija je bio samo GSS, Canak i zene u crnom, sto je mnooogo manje od LSCG-a i SDP-a u to vrijeme (15%).
    Sta vise, oni koji su bili protiv osvajanja Hrvatske i Bosne, danas u Srbiji nazalost jedva prelaze cenzus od 5% (koalicija LDP-a).
    'Gdje ce biti nacionalni praznik kada se izvuce bod protiv Estonije, Albanije...'
    V.Drljevic-DAN

  14. #14
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Komplex land
    Posts
    221
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Razlika: jedan par voli arbajt, drugi malo manje...
    Dalmacijo more moje
    jedna duša-a nas dvoje...

  15. #15
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    MNE PG
    Posts
    1,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by dubrovčanka View Post
    Razlika: jedan par voli arbajt, drugi malo manje...

    Ma drugi ne voli ali bolje arabajt (kad ih poćeraju):mrgreen:

  16. #16
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    2,063
    Thanks Thanks Given 
    46
    Thanks Thanks Received 
    42
    Thanked in
    14 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Moracikus View Post
    Nije valjda da hoces da kazes da je srpska opozicija tada, tj Vuk Draskovic i Dragoljub Micunovic, bila protiv okupacije u Hrvatskoj i Bosni?
    Koliko mene sjecanje drzi, protiv rata i osvajanja teritorija je bio samo GSS, Canak i zene u crnom, sto je mnooogo manje od LSCG-a i SDP-a u to vrijeme (15%).
    Sta vise, oni koji su bili protiv osvajanja Hrvatske i Bosne, danas u Srbiji nazalost jedva prelaze cenzus od 5% (koalicija LDP-a).
    Ne sećaš se baš dobro. U stvari mislim da nikako ne poznaješ srpsku političku scenu tog doba. Mićunović je svakako bio protiv rata, a isto tako i Vuk - seti se šta su Gačani mislili o svom Vuku i šta su govorili. U svesti mnogih, pogotovu van Srbije, Drašković je gori od Miloševića što je daleko od istine. To je monarhistička ikonografija. Vuk se lično zalagao protiv mobilizacije i pozivao ljude da ne uzimaju oružje. Epizoda sa srpskom gardom nema veze sa Vukom već sa DB.

    E sad - mnogi su govorili o prekrajanju granica, o položaju Srba itd. a među njima je bio i Drašković. Ali sa samim ratom on NEMA veze, naprotiv njegov angažman bio je izrazito antiratni.

    Vuk je isticao srpstvo ali on sa ratom ima manje veze čak i od Mićunovića, budi siguran. U tadašnjem pol. životu Srbije, SPO je bio sve ono što nije bio SPS i SRS.

    1992, posle prvih strašnih vesti iz BiH, masa od više desetina hiljada ljudi, po tadašnjim procenama blizu broja iz marta 1991. izašla je na ANTIRATNI protest u Beogradu i razvila ogroman CRNI FLOR od Knez Mihajlove do Slavije. Svaki protestant je nosio deo crne trake. Ja sam kao klinja lično bio tamo tako da me niko ne može lagati. Ali takve demonstracije nisu bile zanimljive ni beogradskim, ni sarajevskim ni zagrebačkim ni podgoričkim medijima, ni CNN-u, svakom iz svojih razloga. Ni tada se glas o tome nije čuo, a naravno da danas 1% ljudi u ex-yu zna za to, evo ti si recimo primer da ne znaš.

    Naročito posle toga je u Srbiji planski i ciljno pojačana besomučna ratna propaganda. Tako da je situacija već u 1993. - ogroman broj ljudi zbunjen, sluđen i već tada opljačkan!

    Istina je surova - antiratna opozicija u Crnoj Gori bila je mnogo slabija nego ona u Srbiji. Ovo sada o velikom otporu CG je novokomponovani mit, ako voliš da te lažu, bujrum, što kažu braća Bosanci.
    Last edited by ssin; 23-04-07 at 16:51.

  17. #17
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    2,063
    Thanks Thanks Given 
    46
    Thanks Thanks Received 
    42
    Thanked in
    14 Posts

    Default

    Još jedan primer, potpuno nepoznat. SPO drži miting 90-tih i Vuk kaže sledeće pred velikom masom ljudi:

    "Juče je srpska policija ubila nevinog albanskog učitelja. Molim za minut ćutanja za ovu nevinu žrtvu".

    I tako je i bilo, opet sam bio tamo lično, tako da me niko ne može lagati.

  18. #18
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Brijeg od Morace
    Posts
    3,342
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    32
    Thanked in
    24 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ssin View Post
    Ne sećaš se baš dobro. U stvari mislim da nikako ne poznaješ srpsku političku scenu tog doba. Mićunović je svakako bio protiv rata, a isto tako i Vuk - seti se šta su Gačani mislili o svom Vuku i šta su govorili. U svesti mnogih, pogotovu van Srbije, Drašković je gori od Miloševića što je daleko od istine. To je monarhistička ikonografija. Vuk se lično zalagao protiv mobilizacije i pozivao ljude da ne uzimaju oružje. Epizoda sa srpskom gardom nema veze sa Vukom već sa DB.

    E sad - mnogi su govorili o prekrajanju granica, o položaju Srba itd. a među njima je bio i Drašković. Ali sa samim ratom on NEMA veze, naprotiv njegov angažman bio je izrazito antiratni.

    Vuk je isticao srpstvo ali on sa ratom ima manje veze čak i od Mićunovića, budi siguran. U tadašnjem pol. životu Srbije, SPO je bio sve ono što nije bio SPS i SRS.

    1992, posle prvih strašnih vesti iz BiH, masa od više desetina hiljada ljudi, po tadašnjim procenama blizu broja iz marta 1991. izašla je na ANTIRATNI protest u Beogradu i razvila ogroman CRNI FLOR od Knez Mihajlove do Slavije. Svaki protestant je nosio deo crne trake. Ja sam kao klinja lično bio tamo tako da me niko ne može lagati. Ali takve demonstracije nisu bile zanimljive ni beogradskim, ni sarajevskim ni zagrebačkim ni podgoričkim medijima, ni CNN-u, svakom iz svojih razloga. Ni tada se glas o tome nije čuo, a naravno da danas 1% ljudi u ex-yu zna za to, evo ti si recimo primer.

    Naročito posle toga je u Srbiji planski i ciljno pojačana besomučna ratna propaganda. Tako da je situacija već u 1993. - ogroman broj ljudi zbunjen, sluđen i već tada opljačkan!

    Istina je surova - antiratna opozicija u Crnoj Gori bila je mnogo slabija nego ona u Srbiji. Ovo sada o velikom otporu CG je novokomponovani mit, ako voliš da te lažu, bujrum, što kažu braća Bosanci.
    Aj da ti vjerujem, mada se ja sjecam da je i pokojni Djindjic bio na Pale da obrce vola. A tek Vuk? Chetnic protiv rata?

    Ali neka bude kao sto ti kazes, mada su svi oni meni izgledali kao da se bore protiv Milosevica zato sto nije realizovao plan velike Srbije.

    A da su Crnogorci bili za rat-jesu, i vjerovatno bi opet bili.
    'Gdje ce biti nacionalni praznik kada se izvuce bod protiv Estonije, Albanije...'
    V.Drljevic-DAN

  19. #19
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    2,063
    Thanks Thanks Given 
    46
    Thanks Thanks Received 
    42
    Thanked in
    14 Posts

    Default

    Djindjić nije bio za rat, ali mnooogo je manje bio antiratno nastrojen od Vuka Draškovića. Ali vola na palama nije okretao, to su mu nabacili politički protivnici. Pragmatik kakav je bio, mislio da će ugrabiti neke glasače SPS-a. O njemu najbolje svedoče dela dok je bio premijer.

    Vuk je otvoreno pozivao na neodazivanje mobilizaciji, da li si svestan koja su muda za to trebala u Srbiji tog doba? I to od strane vođe jedne velike parlamentarne stranke. GSS-svaka čast i uvek su imali moje simpatije i glas ali sve udarce režima tokom 90tih je na leđima istrpeo Vuk Drašković. I njega su pokušali da ubiju više puta, imao je ludu sreću. On ti je slična priča kao Perović, samo sa različitim ikonografijama i backgroundom, a suština je slična. Ako ne veruješ meni, pogledaj šta o Vuku kaže recimo Vesna Pešić, jedna osoba kojoj takođe nikad nije manjkalo lične hrabrosti.

    Ja ti ne pričam o protestima posle rata, nego o masovnim antiratnim protestima Srba iz 1992!

    U protestima 1996/97. bilo je svakojakih ljudi, mnogima od njih je konačno i prazan džep progovorio. Naravnno i tada sam bio na protestima. Dugo sam se ja borio protiv rata i Miloševića, najbolje godine su mi tu otišle. Čak i 1996-1997. tek posle mesec dana protesta, CNN javlja o tome. Zapitajmo se ZAŠTO. To je i period kada je Milo "prelomio u glavi".

    Za logističku podršku srpskoj opoziciji 1997-2000. Milu vazda skidam kapu. Nažalost, Đinđić je ipak kasnije ubijen od strane istih ljudi koji su hteli da ga ubiju 1999.

    P.S. dobar ti je avatar
    Last edited by ssin; 23-04-07 at 17:38.

  20. #20
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    5,821
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Hitler je bio Austrijanac, a Milosevic Crnogorac.
    *O svemu je govorio, bio je u stanju da kaze sve, pa i najmucnije, sve se moglo reci, sve pokazati, o svemu pricati.*
    (H. Hese, Sidarta)

  21. #21
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    154
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Njemacka je nastala u devetnaestom vijeku kao skup njemackih drzava, Austrija je ostala po strani jer nije htjela da gubi svoju suverenost.

    Dobra komparacija Njemacke/Austrije je Jugoslavija/Bugarska, jer je Bugarska takodjer juznoslavenska zemlja koja nije htjela da udje u sastav Jugoslavije jer je htjela da zadrzi svoju suverenost.

    Sa jezicke perspektive savez Hrvatske/BiH i Srbije bi asocirao na Njemacku, dok bi CG mogla da predstavlja Austriju.

  22. #22
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Komplex land
    Posts
    221
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by FORMICA View Post
    Ma drugi ne voli ali bolje arabajt (kad ih poćeraju):mrgreen:
    Hhehehe, zamisli zamisli bijelu tehniku konstruiranu i proizvednu u CG, ili još bolje automobile, neki pandan Mercedesu naravno, kako bi se zvao da mi je znat...Durmitor npr.? Dobro zvuči, vidi vraga...
    Ma neka vas ( a bogami i nas) takvih kakvi jesmo !
    Dalmacijo more moje
    jedna duša-a nas dvoje...

  23. #23
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Tivat
    Posts
    2,768
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Njemcaka i Austrija imaju RTL i ORF
    Srbija i CG imaju Pink i Pink M

  24. #24
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    2,063
    Thanks Thanks Given 
    46
    Thanks Thanks Received 
    42
    Thanked in
    14 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Nobelovac View Post
    Njemacka je nastala u devetnaestom vijeku kao skup njemackih drzava, Austrija je ostala po strani jer nije htjela da gubi svoju suverenost.

    Dobra komparacija Njemacke/Austrije je Jugoslavija/Bugarska, jer je Bugarska takodjer juznoslavenska zemlja koja nije htjela da udje u sastav Jugoslavije jer je htjela da zadrzi svoju suverenost.

    Sa jezicke perspektive savez Hrvatske/BiH i Srbije bi asocirao na Njemacku, dok bi CG mogla da predstavlja Austriju.
    Austrija je bila imperija u 19. veku, kakvo crno pripajanje Nemačkoj. Austrija nije bila nacionalna država niti je pretendovala da bude to. Kao kohezioni faktor možemo eventualno pomenuti katoličku crkvu, ali čak ni to nije bilo presudno, jer su Srbi imali svoju crkvu recimo. Ovde govorimo o nacionalnoj austrijskoj državi.

    Kad je Gavrilo Princip pucao u Ferdinanda, jedan čovek je više od svih na svetu bio ushićen, oduševljen, ozaren srećom. A taj čovek se zvao Adolf Hitler.

  25. #25
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    somewhere in a private place
    Posts
    9,033
    Thanks Thanks Given 
    51
    Thanks Thanks Received 
    115
    Thanked in
    86 Posts

    Default

    Crna Gora i Austrija su u teskim trenutcima oaze uspjesnih Srba i Germana a u redovnom stanju cesto budu i portparoli velikih ktitora koji zbog kompleksnosti svojih sistema nisu u poziciji javno iznositi neke stavove!!!
    deuscroix

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •