Pobjeda, 23. 03. 2007. Politika


Otvoreno pismo Snežane Najdenove, ambasadora Bugarske u Crnoj Gori, poslaniku PZP u Skupštini RCG, Branku Raduloviću


Ne izmišljajte statistiku i ne manipulišite brojkama



Podgorica, 22. marta – “Obraćam Vam se javno, pošto ste u toku zasjedanja Skupštine Crne Gore 20. marta 2007. godine Vi spomenuli javno Bugarsku te ja, u svojstvu ambasadora svoje zemlje ovdje, imam pravo na odgovor”, navodi se u otvorenom pismu bugarske ambasadorke u Crnoj Gori Snežane Najdenove poslaniku Pokreta za promjene Branku Raduloviću povodom javnog pominjanja Bugarske na sjednici crnogorskog parlamenta.
“Mislim da ste Vi, izjavivši da Crna Gora može biti dovedena do nivoa Bugarske, uputili kompliment ministru Branimiru Gvozdenoviću i crnogorskoj vladi. Budući da sam prijatelj Crne Gore, iskreno se nadam da će se ovo dogoditi i da će crnogorska vlada izvršiti neophodne reforme na način, koji će omogućiti Vašoj zemlji da postane punopravan član Evropske unije i NATO-a poput Bugarske. Tada, ukoliko se jednog dana Vaša stremljenja ostvare i crnogorsko biračko tijelo odluči da Vi učestvujete u upravljanju zemljom, predstoji Vam jedino zadatak da to odradite po utvrđenim evropskim kriterijumima i pravilima.
Što se tiče životnog standarda u Bugarskoj, zamolila bih Vas da ne izmišljate statistiku i da ne manipulišete brojkama. U svojstvu stručnjaka za ekonomiju vjerovatno ste upoznati da se ista određuje raznim faktorima, među kojima su nivo cijena i prihoda, doprinosi privremeno i trajno zaposlenih u inostranstvu, obim i kvalitet stranih investicija, korištenje fondova za razvoj EU itd. Ukoliko želite lično da vidite na koji način se razvija Bugarska, možete je posjetiti. Pošto je sada godišnje doba kada pada snijeg mogli biste, na primjer, da posjetite neki od bugarskih ski centara - Bansko, Borovec, Pamporovo. Ukoliko posjetu odložite do ljeta, izbor koji Vam se nudi biće još raznovrsniji. Ne propustite da posjetite i glavni grad - Sofiju, istorijske spomenike Bugarske, kao i dostignuća savremene kulture. Tada ćete sigurno shvatiti zašto je moja zemlja već postala neodvojiv dio velike porodice evropskih demokratskih država. S izrazima prijateljskih osjećanja i s poštovanjem, Snežana Najdenova, ambasador Bugarske u Crnoj Gori”, zaključuje se u pismu.