Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 51 to 75 of 87

Thread: Ambasade i Ambasadori u Podgorici

  1. #51
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Trg zrtava DPSa BB
    Posts
    11,006
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Jedino je važno: ove lične veze ne smiju biti supstitut za apstraktne norme države i time postati dominantan ili čak jedino relevantan koordinatni sistem među ljudima.
    Kako nas prochita ovaj potomak Tomasa Mana.
    IM - Old Bone
    Tamo đe nas čekaš, okupićemo se opet i nastaviti đe smo stali...ZBogom prijatelju...

  2. #52
    Join Date
    May 2004
    Location
    Bremen
    Posts
    1,120
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Postoji li Njemacki konzulat u Podgorici ili se i dalje ide za BG po vize?

  3. #53
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bavaria, Germany
    Posts
    266
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ovaj u PG ne radi svoj posao, nego pravac BG.

    Nego interesuje me za koje sve zemlje slovenachka ambasada u CG izdaje vize, ako neko zna ?

  4. #54
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    50
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Zna li neko kada ce se otvoriti Svedska ambasada u Crnoj Gori?

  5. #55
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Budva
    Posts
    13,715
    Thanks Thanks Given 
    1,468
    Thanks Thanks Received 
    4,880
    Thanked in
    2,289 Posts

    Default

    Moze li neko da prilozi spisak svih ambasada u Crnoj Gori?

  6. #56
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    SOA NEBESKA
    Posts
    2,335
    Thanks Thanks Given 
    30
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Arrow

    Quote Originally Posted by wulfy View Post
    Moze li neko da prilozi spisak svih ambasada u Crnoj Gori?
    http://www.pgportal.info/index.php?adresar=10007
    Oj visoki Durmitore svih planina direktore...

  7. #57
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    AMERIČKI AMBASADOR U INTERVJUU ZA "DAN" GOVORI O ŽRTVAMA NATO AGRESIJE NA SRJ


    Mur: Porodice poginulih imaju pravo da se ljute



    Na Crnoj Gori i njenim građanima je da odluče da li će se priključiti NATO alijansi ili ne, kazao je u razgovoru za "Dan" američki ambasador u Podgorici Roderik Mur. On je ocijenio da bi prilikom donošenja te odluke trebalo voditi računa o budućnosti i o onome što je najbolje ne samo za sadašnje, nego i za buduće generacije.

    ~Kako komentarišete činjenicu da se svega 32 odsto građana Crne Gore izjasnilo za ulazak u NATO?

    - Vidio sam istraživanja koja ukazuju čak i na manje od 32 procenta. Jasno, svaki građanin ili građanka ima pravo na svoje mišljenje o pitanju kao što je ovo i o budućem usmjerenju svoje zemlje. Na svakoj je zemlji da odluči da li je njen interes da se priključi NATO-u ili ne. Ne mislim da je uloga moje zemlje ili uloga NATO-a da primorava ili usmjerava bilo koju zemlju da mu se priključi. Na kraju, na Crnoj Gori je da odluči. Što se tiče brojeva, 30 procenta ili tako nešto - nisam zabrinut zbog tog broja, ne nalazim da je iznenađujući ili neprirodan. Puno sam putovao Crnom Gorom, razgovarao sa mnogo ljudi i znam da je ovo kontroverzno pitanje i da ljudi imaju snažna osjećanja u vezi sa njim. Ali, takođe, došao sam do zaključka da stanovništvo nema mnogo znanja o NATO-u, o tome da je NATO alijansa više od dvadeset zemalja koje su ujedinjene setom zajedničkih vrijednosti, demokratijom. Takođe, mislim da nije neobično, s obzirom na bližu istoriju, 1999. i NATO intervenciju, da ljudi strogo gledaju na NATO i da je ta intervencija ostavila gorak ukus kod mnogih. Ali, ponavljam, taj procenat nije neobičan. Ako pogledate druge zemlje koje su se nedavno pridružile NATO-u ili su na putu da se pridruže - mnoge od njih su počele sa 30 procenata ili manje javne podrške - Bugarska, Estonija... Pogledajte Hrvatsku. Mislim da je prije dvije godine bilo 30 procenata javne podrške. Nakon agresivne i snažne javne debate taj broj je porastao za preko 15 odsto. Tako da smatram da što ljudi više budu znali o NATO-u, više će ga podržavati. Ali, na kraju svega, biće na Crnoj Gori i njenim građanima da odluče da li da se pridruže ili ne.

    ~Zemlje o kojima govorite, ipak, nijesu prošle kroz NATO bombardovanje. Koliko će zapravo ta činjenica, po Vašem mišljenju, uticati na procenat podrške pridruženja NATO-u?

    - Mislim da će nesumnjivo imati uticaja, da već sada ima uticaja. Ali, nadam se, za dobro ove zemlje i regiona, da će zemlje koje su imale to nesrećno iskustvo voditi računa o budućnosti i onom što je najbolje za njih, ne samo za sadašnje, već i za buduće generacije.

    ~Otkad ste došli na mjesto ambasadora u Crnoj Gori puno ste putovali i obišli mnoga mjesta i na sjeveru i na primorju. Da li ste ikada posjetili Murino, mjesto koje je postalo simbol stradanja crnogorskih građana tokom NATO agresije?

    - U pravu ste. Pokušavam da posjetim što više mjesta je moguće. Baš sam računao prije neki dan, bio sam preko 50 puta van Podgorice. Nisam bio u Murinu, ali sam prošao kroz njega na putu za Plav. Biću srećan da ga posjetim. Zapravo, želio bih da posjetim i Murino i mnoga druga mjesta u Crnoj Gori, ali još nisam uspio da to uradim. Volio bih da pričam o izazovima i problemima sa kojima se ljudi tamo suočavaju, naročito na sjeveru. Želio bih da im saopštim da je naša zemlja odlučila da usmjeri lavovski dio svojih resusrsa za pomoć sjeveru i da tako, nadamo se, na neki način pomogne stimilisanju privatnog sektora, malih proizvođača i farmera u mjestima kao što je Murino.

    ~Da li ćete odati poštu poginulima u Murinu?

    - Biću srećan da razgovaram sa ljudima u Murinu ako budu željeli, da pričamo o događajima iz 1999. Imao sam mnogo sličnih razgovora širom zemlje. Naravno da sam voljan da imam otvoren i pošten dijalog.

    ~A da li dijelite mišljenje crnogorskog ministra inostranih poslova, gospodina Roćena, da NATO nije kriv za žrtve NATO bombardovanja?

    - Vidio sam novinski izvještaj o toj izjavi. Evo šta bih ja rekao: prvo, ono što se desilo u kasnim devedesetim je neporeciva tragedija. Kao ljudsko biće, naravno, tugujem za tim ljudima koji su izgubili živote. To se ne dovodi u pitanje. Porodice tih ljudi koji su izgubili živote imaju pravo ne samo da budu tužne, nego i da budu ljute. Ja sam ljut. Ali, ja sam ljut zato što je katastrofalna politika Slobodana Miloševića i njegovih saradnika donijela neiskazivu patnju narodu Srbije, Crne Gore i drugim mjestima u bivšoj Jugoslaviji. Ljut sam zato što je njegova politika, vjerujem, dovela do rata između Srbije i Crne Gore, zemalja koje su dugogodišnji prijatelji i saveznici moje zemlje i NATO-a. Veoma sam ljut zbog toga. I mislim da i porodice imaju pravo da budu ljute. Smatram da je važno da se pogledaju okolnosti u kojima se sve to događalo, jer mislim da ima puno pogrešnih informacija koje cirkulišu u ovoj zemlji, u Srbiji i u drugim mjestima o onome što se dešavalo 1999. i prije. Prvo, istinski vjerujem da je NATO preduzeo krajnje mjere da izbjegne civilne žrtve. Mislim da vjerovatno u istoriji ratovanja jedna strana nikada nije uložila veći napor da izbjegne civilne žrtve.

    ~Kako to mislite?

    - Pogledajte podatke - preko 35.000 letova je bilo iznad Srbije i Crne Gore, tadašnje Jugoslavije, uključujući 10.000 napadačkih misija, a, prema Hjuman rajts voču, bilo je oko 500 civilnih žrtava. To je, očigledno, tragedija. Ali, ako to posmatrate drugačije - preko 99 procenata borbenih misija nije rezultovalo civilnim žrtvama. To je prilično izuzetno i mislim da je to dokaz da je NATO pokušavao da izbjegne civilne žrtve. Ali, važnije od toga - pogledajte okolnosti koje su dovele do konflikta. Ponovo, mislim da je dosta pogrešnih informacija o tome. Nemojmo zaboraviti da je odluku da se ide u rat, u intervenciju, vojni udar - jednoglasno donijelo 19 demokratskih nacija. Devetnaest demokratskih zemalja koje su bile podvrgnute provjerama i pritiscima svog stanovništva. Za mene je nezamislivo da bi se 19 demokratskih nacija saglasilo da sprovedu vojnu intervenciju protiv jedne evropske zemlje ukoliko nijesu imale veoma jake razloge za to. Nemojmo zaboraviti da je Milošević više puta osuđivan od strane Savjeta bezbjednosti Ujedinjenih nacija zbog toga što nije poštovao rezoluciju za rezolucijom UN-a. Nemojmo zaboraviti da se Milošević nije ozbiljno angažovao i da nije prihvatio rješenje putem pregovora za Kosovo. Čak je odbio da lično dođe u Rambuje da pregovara. I nemojmo da zaboravimo užasna zvjerstva i tragedije koje su se dogodile na Kosovu i koje su dovele do te intervencije. Nemojmo zaboraviti Račak, Gornje Obrinje i mnoge druge masakre. Nemojmo zaboraviti da je dva dana prije nego što je prva NATO bomba pala generalni sekretar Ujedinjenih nacija objavio da je preko 500.000 ljudi na Kosovu bilo iseljeno iz svojih domova. Nemojmo zaboraviti hiljade civila koji su otkriveni u masovnim grobnicama. Ne zaboravimo ogromne napore Miloševićevih snaga da prikriju zločine koje su počinili, uključujući hladnjače sa leševima, 800 tijela pronađenih u mjestima kao što su Batajnica, Petrovo selo i drugim. Na Kosovu se dešavala enormna humanitarna katastrofa prije NATO intervencije. Da, veoma sam ljut, i apsolutno vjerujem da Miloševića treba kriviti.

    ~Kako komentarišete položaj Srba u Crnoj Gori?

    - To je pitanje koje sam pokušao da stvarno razumijem zato što, naravno, u potpunosti poštujem pravo bilo kog građanina da izbere kako će se identifikovati prema političkim ubjeđenjima ili etničkoj pripadnosti. I vjerujem da Srbi to čine u Crnoj Gori i da će se boriti za svoja demokratska prava kroz demokratski sistem. Mislim da se to dešava ovdje. Što se tiče Srba uopšte, imam ogromno poštovanje i uvažavanje za srpstvo. Proveo sam tri i po godine u Beogradu i posvetio mnogo vremena učenju jezika, kulture, tradicije, posjetio sam mnoga srpska svetilišta. Otkako sam stigao u Crnu Goru pokušao sam da nastavim sa tim i da razumijem koja su to pitanja sa kojima se suočavaju ljudi koji se ovdje identifikuju kao Srbi. Puno sam putovao po područjima gdje ima dosta ljudi koji sebe identifikuju kao Srbe i posjećivao neka pravoslavna mjesta. Želim da vjerujem da sam stekao dosta prijatelja u mjestima kao što su Podmaine, Đurđevi stupovi, Kom, Sveta Trojica, Ostrog, Gornja Dobrilovina i drugim mjestima koja sam posjetio. Veoma sam zainteresovan za probleme sa kojima se suočavaju ljudi ovdje i vjerujem da se bore za svoja prava i mjesto u demokratskom sistemu Crne Gore.

    ~Kada se očekuje dolazak američkog specijalnog tužioca u Podgoricu i ko će to biti?

    - Veoma intenzivno radimo na tome. Nadam se da ću sljedeće nedjelje razgovarati sa kandidatom. Još ne znam ko će to da bude, ali nadam se da će to biti američki tužilac koji ima dosta iskustva sa tužbama protiv organizovanog kriminala i/ili korupcije. Nažalost, mi imamo mnogo iskustva sa organizovanim kriminalom i korupcijom u Sjedinjenim Državama. Ali, takođe, imamo mnogo iskustva sa hrabrim i energičnim tužiocima koji su te kriminalce smještali iza rešetaka, uključujući i političke zvaničnike u Sjedinjenim Državama. Mnogi od njih su iza rešetaka upravo sada, uključujući i članove mafije. Tako da se, svakako, nadam da ta osoba, zajedno sa ambasadom, može da odigra ulogu u pomaganju vašoj zemlji, ukoliko to ona želi, da poboljša svoje napore u sprovođenju zakona.

    ~Imate jednog ili više kandidata?

    - Koliko sam shvatio, ima pregršt kandidata već sada, a sljedeće nedjelje razgovaraću sa vodećim kandidatom zato što želim da budem siguran da je to energična osoba koja ima pravo iskustvo i koja će dobro raditi u ovom okruženju. Veoma nestrpljivo čekamo da ta osoba stigne i nadamo se da će biti ovdje do avgusta. Jer, meni je važno da počnemo da radimo na jednom od glavnih prioriteta koji je ambasada identifikovala, a to je pomaganje vašoj zemlji da poboljša rezultate u sferi vladavine zakona.

  8. #58
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default .................................nastavak......... ........................

    Viza će biti, ali ne zna se kada

    ~Da li je tačno da planirate proširenje ambasade i kada ćete početi sa izdavanjem viza?

    - Blagosloveni smo što imamo ovu divnu zgradu na divnoj lokaciji u centru Podgorice. Jedini nedostatak koji ova zgrada ima je taj što je suviše mala za naše potrebe. Zaista želimo da počnemo da izdajemo vize crnogorskim građanima ovdje u Crnoj Gori. Da bismo to mogli da uradimo, da bismo mogli da primamo aplikante i posjetioce na dostojanstven način, jer želim da budem gostopriman prema našim aplikantima, moramo da stvorimo više prostora. Tako da, nakon duge borbe sa našim kolegama u Vašingtonu, konačno smo dobili potvrdu da će ne samo odobriti formiranje odjeljenja za vize, nego i da će, takođe, i platiti za to, što je još važnije. Nažalost, sada vama i vašim čitaocima ne mogu da kažem kada ćemo biti u mogućnosti da izdajemo vize, ali sve prepreke su uklonjene i ova ambasada će biti ambasada koja izdaje vize. S obzirom na to da imamo snažnu vezu sa Crnom Gorom i da u Sjedinjenim Državama imamo veliku crnogorsku dijasporu, mislim da je savršeno odgovarajuće da izdajemo vize. Tako da ćemo to i raditi, ali ne mogu vam reći kada. Dogradićemo ovu zgradu i u tom dijelu će biti odjeljenje za vize.

    ~Hoće li vam gradonačelnik Miomir Mugoša dati građevinsku dozvolu?

    - Pa, to je dobro pitanje. Pretpostavljam da će pristati na kraju. Nadam se da hoće.

    Ne vršimo pritisak u vezi Kosova

    ~Osim javnih poziva diplomata SAD i Evropske Unije, ima li konkretne komunikacije sa crnogorskom vlašću po pitanju priznanja Kosova?
    - Biću veoma iskren. Moja zemlja i ova ambasada ima veoma redovan dijalog ne samo sa crnogorskom vlašću, nego i sa opozicionim partijama o cijelom spektru pitanja iz domena spoljne politike i regionalnih pitanja, uključujući Kosovo. Ako pitate da li se vrši pritisak na Crnu Goru da prizna Kosovo, politika naše zemlje je veoma jasna. Odgovor je jasan: ne! Mi veoma poštujemo Crnu Goru kao suverenu zemlju, kao našeg dragocjenog partnera, i na njoj je da odluči.

    S. POPOVIĆ


    http://www.dan.cg.yu/?nivo=3&rubrika...&clanak=150642

  9. #59
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    231
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by greenmann View Post
    Ovaj u PG ne radi svoj posao, nego pravac BG.

    Nego interesuje me za koje sve zemlje slovenachka ambasada u CG izdaje vize, ako neko zna ?
    E ovako, sigurno izdaju za Madjarsku i za Poljsku. Upravo u tim ambasadama su mi rekli da se obratim slovenackoj. Danas treba da provjerim rade li i za Cesku, jer bih ja tamo da odem, a ako ne rade onda mislim da izvadim Poljsku pa da s njom idem.

    @wulfy mislimd a je ovo najrelevantniji spisak ambasada:

    http://www.mip.vlada.cg.yu/vijesti.p...vijesti&id=162

  10. #60
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    11,279
    Thanks Thanks Given 
    26
    Thanks Thanks Received 
    41
    Thanked in
    29 Posts

    Default

    Ja vidjeh OGROMNU zastavu Norveske na maxim, tj izvise prolaza. Jel im tamo ambasada ili sta?

  11. #61
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Sverige
    Posts
    6,830
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by amko View Post
    Zna li neko kada ce se otvoriti Svedska ambasada u Crnoj Gori?
    Nikat sto ce nama to ,bitno je da Island Ruanda Plestina imaju svoje hahahahahahhahahahaha stoce ni Norveska Swecka Danska ,mi smo nadri hahahahaahah ! turbo GTI narod !
    Ko nevoli Crnogorca ,vas se ambisa !!!

  12. #62
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Sverige
    Posts
    6,830
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by N_L View Post
    Ja vidjeh OGROMNU zastavu Norveske na maxim, tj izvise prolaza. Jel im tamo ambasada ili sta?
    Ja sam gleda Norvesku zastavu kad su boksovali Holifild i Tajson hahahahahaahahahaha ! Oni su bolesni od zastava i grbova ,mnim e su daleko bolesni no mi Crnogorci ,jerbo oni cak i po primorju naskome organizuju setnje marsiranje sa zastavama i uz njinu muziku ,ito ne samo u nas no po cipancijelome svijetu tako da me ne cudi nista posebito ako je oko 17 maja njinoga dana drzavnosti !
    Ko nevoli Crnogorca ,vas se ambisa !!!

  13. #63
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Under the moonlight, this serious moonlight
    Posts
    1,421
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by N_L View Post
    Ja vidjeh OGROMNU zastavu Norveske na maxim, tj izvise prolaza. Jel im tamo ambasada ili sta?
    Nije Norveska, no Danska, a sad je okacena i Svedska. Valjda su konzulati.
    A lighthouse keeper in the desert sun.

  14. #64
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Far&Away
    Posts
    412
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by greenmann View Post
    Ovaj u PG ne radi svoj posao, nego pravac BG.

    Nego interesuje me za koje sve zemlje slovenachka ambasada u CG izdaje vize, ako neko zna ?
    Slovenija, Austrija, Madjarska, Belgija, Luksemburg, Poljska i od nedavno Francuska.
    It's my way or the highway

  15. #65
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default Zeznuto je sad to što ambasadori nijesu 500 km daleko, no ovđe, sve vide.....

    AMBASADOR NJEMAČKE PETER PLATE U PRVIM UTISCIMA TVRDI DA PRAVDA U CRNOJ GORI NIJE SLIJEPA

    Podgorica – U intervjuu “Vijestima“ Plate je nakon samo nekoliko mjeseci boravka u Crnoj Gori ovu sumnju potkrijepio nesprečavanjem divlje gradnje i neefikasnom borbom protiv šverca droge.

    • Prošle sedmice ste u vezi sa korupcijom u Crnoj Gori pitali da li su sve male ribe već u mreži, a velike na slobodi. Molim Vas da budete malo konkretniji?

    Naravno da se nastoji da se građanima u Crnoj Gori i međunarodnoj zajednici predstavi da se borba protiv korupcije i organizovanog kriminala uspješno sprovodi. Kao što i sami znate bolje od mene, korupcija u Crnoj Gori uglavnom nije u vezi sa davanjem mita, nego je to dio jedne mreže u kojoj svako ima određene obaveze i može imati podršku kao član neke porodice, plemena, kao brat, kao kum.
    Sumnjam da se u Crnoj Gori shvata zašto je boginja Justicija predstavljena zavezanih očiju, naime, da bi pravo izricala pravično i nezavisno ko pred njom stoji. Navešću dva primjera. Ilegalna gradnja u Crnoj Gori je krivično djelo i ko nema u ruci građevinsku dozvolu, taj je i ne posjeduje i ne smije graditi. To uostalom važi za preduzetnike kao i za investitore. Građevinska dozvola je papir koji se objektivno ima ili nema u ruci. Taj papir se može i pokazati, ukoliko ga neko zatraži. Međutim, trebalo bi da takav papir svako dobije ili ne dobije, i to prema istim kriterijumima.
    I u borbi protiv droge će biti ostvaren veliki uspjeh tek kad se smjeste iza brave oni koji koordiniraju kurire droge. Zbog toga su tako važne preporuke o pravosuđu u izvještaju EU o napredovanju.

    • Vaš prethodnik Tomas Šmit je na odlasku rekao da je ovdj, između ostalog, naučio da ne poštuje saobraćajne propise i da se mnogi poslovi završavaju preko veza. Što je Vaša prva impresija o Crnoj Gori?

    U tom pogledu se u potpunosti slažem sa svojim prethodnikom- mnogi vozači opasno voze, za njih same, a nažalost i za druge. Meni je žao tih porodica koje u saobraćajnim nesrećama gube članove svoje porodice i u znak sjećanja na njih pored puta ostavljaju cvijeće. Naročito me zabrinjava to što se tako malo ljudi vezuje za vrijeme vožnje. U mnogim udesima, o kojima slušamo i čitamo, žrtve bi preživjele da su bile vezane. Time ne želim da kažem da, ako smo vezani – možemo juriti!
    U nepoštovanju saobraćajnih propisa Crna Gora nije jedina. I u Njemačkoj se krše saobraćajni propisi, prebrzo se vozi i pogrešno parkira. To je izraz čovjekove slabosti, koja se mora prevazilaziti vaspitnim, odnosno kaznenim mjerama.
    Veze su u mojim očima nešto sasvim drugo, a ne samo kršenje pravila. Ovdje se radi o strukturama, koje su dobro fukcionisale u prošlosti, u društvu koje je bilo samo sebi okrenuto, a koje su u međuvremenu, u otvorenom pluralističkom društvu, izgubile svoj smisao. Sada pravna država mora biti osnova u kojoj svako ima jednake šanse i obaveze, čak i kad djeluje ljudski faktor.
    Kao što znate, i u našoj zemlji postoje veze i tamo se ljudi raduju kad ih imaju. Međutim, kod nas preovlađuju oblasti, u kojima veze ne znače ništa, naime kad god se radi o radnom učinku. Ko ostvaruje dobar rad, on će se u Njemačkoj uvijek pozicionirati bolje od onoga ko radi manje i ko je preko veze došao do radnog mjesta. Ovdje nisam sasvim siguran i pažljivo posmatram.
    Siguran sam, međutim, da se te svari moraju i da će se promijeniti tokom godina koje slijede. Crna Gora danas više nije izolovana kao tokom 90-ih godina i time je automatski uključena u konkurenciju sa ostalim svijetom. Upravo jedna mala zemlja, u kojoj moraju biti izgrađeni administrativni kapaciteti u skoro svim oblastima, ne može sebi dozvoliti da koči talentovane mlade ljude.

    • Izjavili ste da je staza do Evropske unije „mnogo teža nego što mislite“. Ko tu dionicu shvata olako prema Vašem mišljenju?

    U Crnoj Gori se sada vode još relativno apstraktne diskusije o tome šta je potrebno da bi se postalo punopravan član. Teškoće se pojavljuju tek kada se radi o detaljima. I implementacija zakona je teža od njihove izrade i donošenja. To je najteži posao i on je u Crnoj Gori tek počeo. Nemam utisak da je to u Crnoj Gori potpuno shvaćeno, ni od strane odgovornih, niti od građana. Relativno je malo ljudi, koji se time sada bave. A Crna Gora će shvatiti koliko je zahtjevan ovaj zadatak tek kad ga bude završila.
    Moje mišljenje u vezi sa tim se potvrdilo anketom Gallupa: 40 odsto građana Crne Gore se osjeća nedovoljno informisanim o EU, a 20 procenata se izjasnilo da uopšte nisu informisani. To znači da većina građana ne zna šta ih čeka.ž

    Poboljšajte uslove i Njemci će više ulagati

    • Zašto nema više njemačkih investicija u Crnoj Gori?

    Odgovor na ovo je složen, jer je Crna Gora malo tržište. Primijetio sam da suviše malo ljudi ima solidno znanje njemačkog jezika. To je faktor koji posebno obeshrabruje mala i srednja preduzeća. Mala i srednja preduzeća su ipak najvažniji stubovi njemačke privrede. Ovdje je situacija u obrazovanju u mnogim oblastima drugačija nego u Njemačkoj i ne odgovara uvijek očekivanjima njemačkih poslodavaca. Pravna sigurnost prilikom kupovine građevinskog zemljišta i ostvarivanje zahtjeva pravne prirode su važni faktori.
    Želio bih da za Crnu Goru bude više interesovanja u pogledu privrednog angažovanja njemačkih privrednika i nadam se da će se poboljšati neophodni okvirni uslovi. Za preduzeća moje zemlje bih želio da ovdje mogu da budu uspješna. Pošto privrednici moraju dobro kalkulisati, a zbog konkurentnosti mogu da računaju samo na male marže (njemački proizvodi su dobri, ali je zbog toga proizvodnja skuplja neko kod drugih), uslovi u Crnoj Gori se moraju još promijeniti da bi se privukla njemačka preduzeća.

    Zahtjev za članstvo ide u fioku


    • Nedavno ste izjavili da Crna Gora u procesu transformacije ne treba da stvara fiktivnu dinamiku u procesu evropskih integracija. Na šta ste konkretno mislili?

    Permanentna diskusija o terminu stvara dojam da postoji pritisak u vezi sa terminom, da se tu nešto kreće. Sa stanovišta EU, to uopšte nije slučaj. Tamo nema dinamike prijema novih članova, tj. ovdašnja dinamika teče uprazno. Trenutno je EU sve drugo samo ne sposobna da djela. Referendum u Irskoj je u važnoj fazi najprije bio snažan udarac u nastojanjima da se sprovedu neophodne promjene strukturalne prirode. Zbog toga se EU nalazi u fazi u kojoj se ovaj problem mora riješiti. Neke države članice, među kojima mi i Francuska, a i druge, smatraju ovaj problem veoma ozbiljnim i da se najprije mora naći njegovo rješenje prije nego što se nastavi sa procesom proširenja EU. Drugi, kao npr. Velika Britanija, smatraju mogućim da se oboje radi istovremeno. Sada, dakle, nemaju svi isti stav o tome kako da se to uradi.
    Međutim, iako postoje različita mišljenja u pogledu postupka, svi se slažu u pogledu cilja: jaka EU sa boljom strukturom i perspektiva pristupa za zemlje Zapadnog Balkana na osnovu njihovih uspjeha u neophodnim reformama. U ovoj situaciji je potpuno jasno da zahtjev Crne Gore, koji mora biti podržan u svim glavnim gradovima, najprije završava u gomili stvari koje treba da budu obrađene. Crna Gora nema mogućnosti da to spriječi. Zbog toga je, po mom mišljenju, važno da građani u Crnoj Gori ovo znaju, a ne da se stvara utisak da će podnošenje zahtjeva za prijem pokazati neposredne rezultate. To nažalost nije tako i to se građanima mora pošteno reći, kako bi oni razumjeli da to ne znači da se nešto promijenilo u samoj perspektivi pristupa, nego da su u samoj EU neke stvari sada prioritetnije.
    Pri tome, Crna Gora na svom putu u EU treba da uradi još toliko mnogo toga da je ova diskusija o terminu podnošenja zahtjeva, po mom mišljenju, samo gubljenje vremena.

    • Da li su unutrašnji problemi EU jedini razlog zbog kojeg Crna Gora treba da odloži aplikaciju?

    Ovdje se ponekad stvara utisak kao da je ovaj savjet zbog toga, jer se vjeruje da proces reformi u Crnoj Gori još nije dovoljno odmakao. Upravo to mogu ocijeniti pogrešnim. Svi su saglasni da se Crna Gora odlučila za članstvo u EU i zbog toga će i podnijeti zahtjev. Svi mi takođe znamo da podnošenje zahtjeva još uvijek ne znači puno članstvo. Do tada će se odrađivati jedna po jedna tačka Akija. Podnošenje zahtjeva je obično korak na koji se uskoro očekuje reakcija. To sada, nažalost, nije moguće. Situacija je u ovom trenutku takva, kao kad bih ja nekome napisao pismo, za koga moram pretpostaviti da on u predstojećem periodu ima toliko obaveza da neće odgovarati na pisma. Mi ljudi smo ponekad takvi da i pored toga svakog dana čekamo hoće li nam poštar donijeti odgovor.

  16. #66
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Trg zrtava DPSa BB
    Posts
    11,006
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    A dje se djedoshe nashi poshteni intelektualci i akademici,
    da ustanove da nasha BOGINJA PRAVDE,
    ne da ne nosi zavoj i pokrijeva ochi,
    neko chulom pipanja procijeni velichinu MOODI,
    i ako je MOODONJA, moze da radi shto mu je q.,rcu cef,
    ima policiju, vojsku, sudove , tuzioce, akademike, intelektualce i drzavnu televiziju i "nezavisne" novinare,
    a AMBASADORI USA I PETER PLATE,
    mogu PRAZNU SLAMU DA MLATE.
    ONI IMAJU SVE INSTITUCIJE I DRZAVU,
    BOLI NJIH Q:RAC, SHTO NIJESU U PRAVU.
    IM - Old Bone
    Tamo đe nas čekaš, okupićemo se opet i nastaviti đe smo stali...ZBogom prijatelju...

  17. #67
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default 17. 05. 2008.

    AMERIČKI AMBASADOR POSJETIO GRADSKU OPŠTINU GOLUBOVCI

    Mur: Šteta što nijesam rođen u Zeti




    Gradska opština Golubovci ugostila je juče američkog ambasadora Roderika Mura koji je sa rukovodećim ljudima u Zeti razgovarao o razvojnom potencijalu i mogućnostima za ulaganje u to područje.
    - Ubijeđen sam da postoji iskrena želja crnogorskih vlasti za privlačenje američkih investicija, a potvrda toga je i nedavna posjeta ministra Branimira Gvozdenovića Vašingtonu i drugim američkim gradovima. Imamo nekoliko zajedničkih inicijativa u tom pravcu. Pored želje koja postoji ima puno prilika za investicije. Potpredsjednik Vlade Vujica Lazović je najavio prije nekoliko dana da predstoji najveći investicioni ciklus u istoriji Crne Gore. Biće baš puno tendera u iznosu od više milijardi dolara. To uključuje i krupne tendere, i ja se nadam da će američke firme izraziti svoje interesovanje za učešće bar na nekim tenderima - rekao je Mur.
    Na pitanje u šta bi najprije investirao da je kojim slučajem rođen u Zeti, ambasador nije mogao da odgovori.
    - Šteta što nisam rođen u Zeti - rekao je Mur smijući se i dodao da bi bilo preuranjeno da kaže u šta bi on lično investirao budući da još nije imao priliku da obiđe veći dio opštine.
    Zeta, kako je rekao, ima više prednosti - blizu je i glavnog grada i Skadarskog jezera, ima bogatu istoriju, a nalazi se na glavnom putu između mora, Podgorice i Sjevera. On je kazao da postoji mogućnost za uključivanje Zete u program pokretanja proizvodnje koji je ambasada SAD pokrenula na sjeveru Crne Gore.
    - Bilo bi baš super, vrhunski, kada bih mogao da dođem nekog dana da otvorim neku američku investiciju u Zeti - rekao je Mur.
    Predsjednik GO Golubovci Čedo Dobrović saopštio je da je američkog ambasadora upoznao sa dosadašnjim rezultatima u funkcionisanju Gradske opštine i sa najprioritetnijim projektima čija je realizacija u toku, odnosno pripremi.
    Ambasador Mur obišao je Dom zdravlja u Golubovcima koji je izgrađen sredstvima Vlade SAD 1980. godine, OŠ "Milan Vukotić" u Golubovcima za koju je američki narod obezbijedio komjutersku laboratoriju vrijednu 16.000 dolara, zgradu područnog odjeljenja škole u Srpskoj u koju su SAD uložile značajna sredstva, kao i osmatračnicu za ptice na Skadarskom jezeru za koju su SAD donirale preko 100.000 eura.

    Hoće da gleda fudbal

    Mur je kazao da se na početku razgovora sa Dobrovićem izvinio predsjedniku Gradske opštine zato što je već mnogo puta prolazio kroz Golubovce, a nije svratio.
    - Smatram da je to bilo krajnje neučtivo s moje strane - rekao je on.
    Na pitanje šta će ga motivisati da ubuduće češće dolazi u Zetu, on je odgovorio:
    "Pa, možda da gledam neke fudbalske utakmice. Čuo sam da će da bude novi stadion ovdje."


    S.P.

    http://www.dan.cg.yu/?nivo=3&rubrika...tum=2008-05-17

  18. #68
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default Hronika Podgorice - Petak, 06. novembar 2009. godine

    Američki ambasador Roderik Mur posjetio azil za pse na Vrelima Ribničkim

    Briga o životinjama plemenita profesija


    Napuštene životinje smještene su u 30 boksova na prostoru od 1.800 kvadrata

    Američki ambasador Roderik Mur posjetio je sklonište za životinje na Vrelima Ribničkim.
    - Mnogo volim životinje. Na Marezi imam tri lutalice, pse iz Donjih Kokota i Bugarske, te mačku sa Mareze. Impresioniran sam i divim se ljudima koji se bave zaštitom životinja. To je plemenita profesija. Srećan sam što građani dolaze i udomljavaju životinje. Trenutno nijesam u situaciji da udomim još jednu životinju, ali ću svakako uticati na kolege iz Ambasade da obiđu ovo sklonište. Možda se zaljube u nekog psa, rekao je Mur.
    Borislav Đuranović, direktor Javnog preduzeća „Čistoća” kazao je da je sklonište za pse u nadležnosti ovog preduzeća. Za hvatanje napuštenih pasa angažovana su tri radnika i jedan poslovođa. Na prostoru od 1.800 kvadrata nalazi se 30 boksova za smještaj napuštenih životinja. Boksovi su veličine tri puta dva metra.
    Prostor udomilišta je uslovan, nedavno su renovirani boksovi, dvorište ozelenjeno, a kako je najavio Đuranović, u planu je da se kapacitet proširi za još desetak boskova.
    -Saradnja društva za zaštitu životinja i Javnog preduzeća ”Čistoća” je na visokom nivou. Želimo da što više ljudi koji mogu nešto da učine, dođu i vide pse, pokažu ljubav prema životinjama, nađu im novi dom. Akcijom udomljavanja sam zadovoljna. Sada su tu mladi volonteri koji se trude oko životinja. Obilaze ih i nakon udomljavanja, kazala je Svetlana Manojlović, predsjednik Društva za zaštitu životinja.

    Prijave za udomljavanje pasa

    Prijave za udomljavanje pasa su četvrtkom od 15 do 18 sati. Jedan od uslova za usvajanje je sterilizacija pasa, kako bi se lakše održavali i smanjio broj lutalica. U cilju polularizacije ideje udomljavanja napuštenih životinja, nedavno je postavljen sajt www.ruka-sapi.me.

    L.Š. - O.Š.

    http://www.pobjeda.co.me/citanje.php...1-06&id=174130

  19. #69
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default Amerikanci se ne cjenkaju, kvadrat zemlje su platili ka što je neđe kvadrat stana

    POČELE PRIPREME ZA IZGRADNjU ANEKSA UZ POSTOJEĆI OBJEKAT DIPLOMATSKOG PREDSTAVNIŠTVA SAD-a

    Širi se Američka ambasada



    Američka ambasada počela je pripreme za, kako je ranije najavljeno, izgradnju aneksa uz postojeći objekat diplomatskog predstavništva na Kruševcu. Do sada su posječena skoro sva stabla na prostoru sa lijeve strane postojećeg objekta Američke ambasade. Radove obavljaju radnici preduzeća "Cijevna komerc".
    Kako je "Dan" ranije objavio, zemljište na Kruševcu prešlo je u vlasništvo Ambasade Sjedinjenih Američkih Država u septembru prošle godine. Tada su Glavni grad i Ambasada SAD-a sklopili kupoprodajni ugovor u vrijednosti od preko 6,5 miliona eura za zemljište za koje je do tada to diplomatsko predstavništvo plaćalo zakup.
    Skupština Glavnog grada još prije više od godinu dana donijela je Odluku o prodaji građevinskog zemljišta Ambasadi Amerike. Riječ je o katastarskim parcelama broj 1294/1, 1294/2 i 1295, ukupne površine 10.683 metra kvadratna, koje se nalaze na Kruševcu. Prema odluci parlamenta, cijena zemljišta bila je 650 eura po metru kvadratnom. :shock:
    - Predstavnici Ambasade SAD-a iskazali su interes za kupovinu zemljišta čiji su zakupci, imajući u vidu potrebe razvoja diplomatsko-konzularnog predstavništva - navedeno je u obrazloženju skupštinske odluke.
    Imajući u vidu da se radi o državnoj imovini, kao i objektima od značaja za državu, ističe se dalje u obrazloženju, pribavljena je saglasnost Vlade Crne Gore za zaključenje kupoprodajnog posla.
    - Vrijednost građevinskog zemljišta utvrđena je na osnovu procjene nadležnog državnog organa - Uprave za nekretnine - navedeno je u Odluci.

    D.M.-S.P.

    http://www.dan.co.me/?nivo=3&rubrika...tum=2010-02-21

  20. #70
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default 26. februar 2010. Austrijanac voli SDPS

    Pamer: Ova država je, bez sumnje, uspješna priča



    Austrijski ambasador u Podgorici govorio je juče studentima Pravnog fakulteta Univerziteta Crne Gore, a tema predavanja bili su odnosi Crne Gore i Austrije.On je saopštio da će Crna Gora imati pomoć Austrije u pripremi za predsjedavanje Centralnoevropskom incijativom, potom Jadranskojonskom, CEEPUS programom...
    - To su sve izuzetno značajni događaji koji samo potvrđuju koliko je vaša država uvažena u međunarodnoj zajednici i koliko je prepoznata kao faktor stabilnosti u regionu. Njen put je jasno definisan - evropske i evroatlantske integracije , istakao je Pamer.
    Ova država je, bez sumnje, uspješna priča - dobar susjed, jedina zemlja na ovim prostorima u kojoj nije bilo rata, koja je nezavisnost ostvarila bez ikakvog konflikta, i to je dokaz njene zrelosti - kazao je za „Pobjedu" Visoki austrijski zvaničnik
    Odgovarajući na pitanja novinara o kriminalu I korupciji kazao je da “ Problemi kao što su organizovani kriminal i korupcija nijesu crnogorska specifičnost. To su globalni izazovi sa kojima se srijeću najrazvijenije i najdemokratskije zemlje. Rješavanje ovih problema je proces koji traži saradnju između Vlade, civilnog sektora i opozicije, a ne svađu i optužbe, jer se tako stvara „šah - mat" pozicija, a to nije dobro .”

    http://www.portalanalitika.me/politi...jena-pria.html

  21. #71
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default Vijesti, 06. 03. 2010. Mur počinje pomalo da se ljuti

    Zna se jesu li uhapšene krupne ili sitne ribe

    AMERIČKI AMBASADOR PORUČIO CRNOGORSKIM VLASTIMA DA BI TREBALO DA POKRENU ISTRAGU PROTIV SVIH OSUMNJIČENIH ZA KRIMINAL, BEZ OBZIRA NA TO ČIJI SU DRŽAVLjANI



    Podgorica - Ambasador SAD u Podgorici Roderik Mur poručio je crnogorskim vlastima da treba da učine sve da otkriju istinu, ako postoji sumnja da je neki građanin, bez obzira na to da li je crnogorski državljanin ili stranac, učestvovao u kriminalnim aktivnostima.
    "Svaka demokratska država ima obavezu prema svojim građanima da vodi istragu protiv svih ljudi koji su osumnjičeni da su angažovani u kriminalnim aktivnostima. Ja sam to poručio vašim vlastima i mislim, bez obzira na to kako se preziva čovjek, ne govorim konkretno o gospodinu Šariću, ali svaka država kada postoji sumnja da je neki građanin ili neki strani građanin sproveo ili učestvovao u kriminalnim aktivnostima, mislim da je na vlastima da čini sve što je u njenim mogućnostima da razotkrije istinu", kazao je Mur u intervjuu TV Vijestima.

    On je ocijenio da je šteta što Crna Gora i Srbija ne sarađuju bolje u ovom slučaju, napominjući da su za sada indicije pozitivne jer su se sastali ministri pravde i da “izgleda da će biti daljih kontakata između tužilaca”.
    Mur je rekao da, koliko mu je poznato, nema dokaza da je sa Šarićem i njegovom grupom sarađivala gerilsko-teroristička organizacija FARK iz Kolumbije koju američki obavještajni krugovi smatraju prijetnjom po nacionalnu bezbjednost, što je naveo lider PzP-a Nebojša Medojević, ali da je to “baš mnogo ozbiljno, ako je istina”.
    Upitan za navode zagrebačkog “Nacionala” da je organizovani kriminal na Balkanu postao prijetnja američkim nacionalnim interesima, a da je jedan od izvora tih prijetnji u Crnoj Gori, Mur je rekao da se taj list pozvao na saslušanje Denisa Bolera pred Senatom.
    “G. Boler tokom tog svjedočenja, prema našim saznanjima, nije spomenuo Crnu Goru”, rekao je Mur.

    On je ukazao na lekciju koju su SAD naučile u dugogodišnjoj borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije.
    “Čovjek mora da ima strah da će biti kažnjen ukoliko prekrši zakon. Ja sam održao predavanje prošle godine kada sam naveo neke podatke. Ako se dobro sjećam, tokom proteklih deset godina u Americi je osuđeno preko 10.000 službenika na federalnom nivou. To ne obuhvata službenike na lokalnom nivou, a koji su krivično gonjeni, presuđeni i osuđeni. Ja ne bih rekao da su, ni na koji način, Amerikanci pošteniji od Crnogoraca. Ja bih rekao da su, ako u Americi prekršite zakon i ako ste uhvaćeni, bolji izgledi da ćete da završite iza rešetaka”, kazao je Mur.
    On je naveo da su SAD zainteresovane za vladavinu prava u Crnoj Gori i zato što članstvo u NATO zahtijeva da svaka buduća članica ima snažne pravosudne organe.
    “Ne radi se samo o tome da li će moja Vlada podržati to (članstvo Crne Gore u NATO). To mora proći američki Senat koji na kraju ratifikuje članstvo svake nove članice Alijanse”, rekao je Mur.

    Prema njegovim riječima, kriterijumi za ulazak u EU i NATO su slični i poklapaju su u velikoj mjeri.
    “I NATO i EU traže slične stvari od potencijalnih članica. Možda je proces uključivanja u EU malo detaljniji, bolje definisan, ali mogu da kažem da će pitanje vladavine prava biti na dnevnom redu i Vašingtona i svih ostalih saveznika, što se Crna Gora bude više približavala Alijansi”, rekao je Mur.

    Može se znati hapse li se bosovi ili sitne ribe

    Odgovarajući na pitanje što misli o Izvještaju Stejt Departmenta o trgovini drogom u kojem stoji da u Crnoj Gori stradaju ulični dileri, a da glavni narko bosovi rijetko završavaju iza rešetaka, Mur je kazao da je taj izvještaj fer i zasnovan na činjenicama.
    “Nijesam stručnjak po tome, nisam ja policajac, ali može da se utvrdi činjenično jesu li uhapšeni ili ne ti glavni ljudi i jesu li uhapšene sitne rube", rekao je Mur.
    On je rekao da je pitanje vladavine prava i pravne države bila jedna od ključnih tema razgovora premijera Mila Đukanovića sa visokim američkim zvaničnicima prilikom njegove posjete Vašingtonu. Mur je na zamišljenom primjeru objasnio zašto SAD, kako je rekao, mari za te teme i zašto se uopšte upetljamo u vaše poslove: “Zamislite kada bi jedna američka firma došla u Crnu Goru i kada bi izrazila interesovanje za neku investiciju koja bi, recimo, propala zbog, hipotetički, nekog korumpiranog pravosudnog zvaničnika. To bi direktno uticalo na naše interese”.


    V.Ž.

  22. #72
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,065
    Thanks Thanks Given 
    763
    Thanks Thanks Received 
    1,478
    Thanked in
    734 Posts

    Default

    hshs, s nr pominji austrijskog ambasadora samo, kumim te

  23. #73
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    AMBASADOR SJEDINJENIH AMERIČKIH DRŽAVA U INTERVJUU ZA "DAN" PORUČIO



    Želimo sjajne odnose Srbije i Crne Gore

    ~Iznenadila me halabuka oko posjete opozicije Vašingtonu


    Pitanje organizovanog kriminala bilo je, jeste i biće predmet razgovora Sjedinjenih Američkih Država i Crne Gore, rekao je u intervjuu za "Dan" američki ambasador Roderik Mur. On je saopštio da će SAD ove godine potrošiti preko pet i po miliona dolara na jačanje demokratije, vladavine prava i kapaciteta za sprovođenja zakona u Crnoj Gori.
    Kakvo je Vaše viđenje problema organizovanog kriminala u Crnoj Gori? Šta mislite o optužbama opozicije da su neki od najviših zvaničnika povezani sa pripadnicima organizovanog kriminala, kao i o načinu na koji je vlast do sada postupala u slučaju "Šarić" ?
    - Taj slučaj je još otvoren i koliko znam izdat je nalog za hapšenje Šarića za koga se navodi da se bavio raznim kriminalnim aktivnostima. Rekao bih da Vlada Crne Gore, kao i Vlada SAD i vlade svih demokratskih država u svijetu, ima obavezu prema svojim građanima da osigura da svi za koje se sumnja da su kriminalci budu privedeni pravdi i da organi koji sprovode zakon budu sposobni da obavljaju svoj posao bez političkog uticaja, da niko nije iznad zakona. U tom kontekstu mislim da je pozitivno to što smo posljednjih dana i nedjelja čuli visoke zvaničnike Vlade koji su otvoreno rekli da će Šarić biti uhapšen ako ga lociraju na teritoriji Crne Gore. SAD su veoma zainteresovane za pitanje organizovanog kriminala. Ono je bilo, jeste i biće na dnevnom redu između SAD i Crne Gore, kao što je slučaj i kad su u pitanju druge zemlje u ovom dijelu svijeta. Taj fenomen, nažalost, nije ograničen samo na Crnu Goru. Problem organizovanog kriminala je problem tranzicionih društava. Naš pristup nije da samo upiremo prstom i kritikujemo Crnu Goru. Ne mislimo da bi to bilo konstruktivno. Naš pristup je da radimo sa institucijama u Crnoj Gori koje su zadužene da se bore protiv organizovanog kriminala i pomognemo im da ojačaju kapacitete. Otkad sam ovdje, više smo nego utrostručili našu pomoć u ovoj oblasti. U ovoj godini, ako ne griješim, potrošićemo ovdje preko pet i po miliona dolara na jačanje demokratije, vladavine prava i kapaciteta za sprovođenja zakona, što čini više od polovine naše ukupne pomoći Crnoj Gori u 2010. godini. Još jedna važna inicijativa u koju smo uključeni je formiranje tzv. zajedničkog istražnog tima, zasnovanog na američkom modelu, koji se pokazao veoma efikasnim u našoj zemlji za privođenje pravdi korumpiranih zvaničnika i pripadnika organizovanog kriminala.
    ~ Kako vidite trenutne odnose između Srbije i Crne Gore?
    - Vjerujem da je pošteno reći da na diplomatskom nivou postoje određene tenzije, djelimično u vezi sa slučajem "Šarić", ali ne samo u vezi sa tim. Da ponovim, SAD su veoma zainteresovane da Crna Gora i Srbija imaju odlične i prijateljske odnose jer je naša politika u ovom regionu politika stabilnosti i integralna komponenta toga je prijateljstvo među zemaljama regiona. Nadamo se da će Crna Gora i Srbija biti dio tekućeg istorijskog projekta evroatlantskih integracija. Bez obzira na to što su odnosi napeti na diplomatskom nivou, siguran sam i optimističan da će se to riješiti. Dugo sam u ovom dijelu svijeta i mislim da vjerovatno nema dvije zemlje u ovom regionu koje su tako blisko povezane u smislu istorije, jezika, kulture i ekonomije. Imam veliki optimizam da će Srbija i Crna Gora uskoro i na duže staze imati sjajne odnose, što mi veoma želimo.
    ~ Da li se slažete sa ocjenom premijera Mila Đukanovića da Srbija pokušava da uspori integraciju Crne Gore u Evropsku uniju?
    - Svakako se nadam da nije tako. Kao što sam rekao, u našem je interesu, a, smatram, i u interesu Srbije i Crne Gore, da se obje države kreću u tom pravcu što je brže moguće.
    ~ Predstavnici dijela opozicije nedavno su primljeni u Vašingtonu. Da li američka administracija počinje drugačije da sagledava političku realnost u Crnoj Gori?
    - Iznenadila me je halabuka oko toga. Mislim da je posjeta člana parlamenta i predsjednika političke partije Vašingtonu kako bi se sreo sa zvaničnicima američke vlade i NVO sektora sasvim normalan aspekt diplomatskih odnosa između dvije zemlje. Moje kolege iz ambasade i ja stalno se srećemo sa predstavnicima opozicionih partija, civilnog društva i tako dalje. Vašington to očekuje od nas, to je dio našeg posla. Crna Gora, kao i bilo koja demokratija, kompleksan je mozaik i nije lako razumijeti šta se događa u zemlji ako ne razgovarate sa ljudima. Tako da mislim da je to jedan normalan aspekt našeg angažovanja i očekujem da će toga biti i u budućnosti, baš kao i kada je riječ o drugim zemljama u regionu i zvaničnicima iz Vašingtona. Više puta sam javno rekao da je partnerstvo između Crne Gore i SAD danas jače nego ikad ranije u istoriji.
    ~ U posljednje vrijeme dosta se spekulisalo oko toga da je premijer Đukanović dogovorio svoje povlačenje iz politike sa visokim američkim zvaničnicima. Da li je bilo razgovora u tom pravcu?
    - Bio sam uključen u sve razgovore i reći ću kategorično da to nije na dnevnom redu. Pretpostavljam da je to nešto o čemu premijer treba da odluči, ali mi nismo imali razgovore o tome. Iskreno, to nema nikakvog smisla. Premijera Crne Gore primili su potpredsjednik i državni sekretar SAD prije dva mjeseca u Bijeloj kući u veoma prijateljskom partnerskom sastanku. Nema smisla da dok se to dešava, SAD ohrabruju premijera da se povuče. Nema logike u tome.
    ~ Kako komentarišete to da se većina građana Crne Gore i dalje snažno protivi mogućnosti članstva u NATO-u?
    - Dozvolite mi najprije da kažem da se ne slažem sa vašom premisom. Nisam vidio bilo kakva skorija istraživanja koja ukazuju da se većina Crnogoraca protivi ulasku u NATO.
    ~ Vjerujete da je veći procenat onih koji su za?
    - Nisam to rekao. Dozvolite da objasnim. Nisam vidio istraživanja koja ukazuju da se većina Crnogoraca protivi ulasku u NATO. Jasno je da je to kontroverzno pitanje. Razgovarao sam sa mnogo ljudi iz svih krajeva zemlje i znam da je to veoma emotivno i osjetljivo pitanje. Jasno mi je da dosta ljudi još gleda na NATO kroz prizmu njegove uloge ovdje 1999. godine. Mi, svakako, vjerujemo da je to bilo zaustavljanje Miloševićeve brutalne represije nad albanskom populacijom na Kosovu. To je naše viđenje. Ali, takođe, shvatamo da je to ovdje emotivno pitanje, da su ljudi involvirani. To razumijem i cijenim. Međutim, ovo je veoma važno pitanje za vašu zemlju, ne samo za vašu generaciju nego i za buduće. Ono uključuje bezbjednost Crne Gore, stabilnost regiona i ima mnoge implikacije na budući razvoj. Nadam se da će se ova debata voditi ne na osnovu emocija, nego na osnovu činjenica i smirenog i hladnog proračuna. Jasno je da se ne zna dovoljno šta je NATO i zašto se Vlada zalaže da Crna Gora uđe u NATO, tako da je ostalo još dosta posla da se uradi.

  24. #74
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default ..........

    Ne zna ko će ga naslijediti

    ~Vaš mandat u Podgorici ističe ovog ljeta. Da li je Vaš nasljednik već počeo da se priprema?
    - Ne znam. Ne znam ko će biti moj nasljednik. Ali, siguran sam da se o tome razmišlja.
    ~Šta će, po Vašem mišljenju, najteže pasti Vašem nasljedniku u Podgorici?
    - Najveći izazov će mu biti da me podigne iz ove fotelje i natjera me da odem, jer toliko volim Crnu Goru. Šalim se. Volim posao ovdje i ovu zemlju. Veoma sam zahvalan mojoj vladi što mi je dala ovu priliku. Ali sam još više zahvalan crnogorskom narodu što je učinio da ovo bude tako sjajno iskustvo za mene, i na profesionalnom i na ličnom planu. Siguran sam da će moj nasljednik, ili nasljednica, naslijediti veoma povoljno okruženje, snažno partnerstvo i prijateljsku zemlju. Reći ću toj osobi da je Crna Gora zemlja sa sjajnom perspektivom, na euroatlantskom putu.
    ~Kakvi su Vaši planovi nakon napuštanja Podgorice? Hoćemo li i dalje imati priliku da Vas vidimo na Balkanu?
    - Nisam još sto posto utvrdio šta će biti moj sljedeći zadatak, no vjerovatno će biti u okviru Stejt dipartmenta. Imam veliku naklonost prema Balkanu, ali sam tu proveo mnogo vremena tokom posljednjih 20 godina. Razmatram različite opcije. Ne bih isključio ni mogućnost da završim negdje na Balkanu.

    Ovdje smo da ostanemo

    ~Gradilište pored zgrade Ambasade izazvalo je dosta interesovanja među građanima Podgorice, čija su pitanja u stilu - šta su naumili Amerikanci. Recite nam nešto o objektu koji se gradi.
    - To je fer pitanje. Građani imaju pravo da znaju. Pokušavamo da budemo otvoreni i transparentni oko toga. Vidjeli ste veliku tablu ispred. Ono što smo naumili, bukvalno i vrlo konkretno, jeste da polažemo temelje za partnerstvo o kome sam govorio. Širimo naše prisustvo ovdje. Time se demonstrira i podvlači posvećenost naše vlade tom partnerstvu. Ovdje smo da ostanemo. Kupili smo susjednu parcelu i spajamo dva placa. Na kraju, gradićemo veću diplomatski misiju, jer očekujemo da budemo ovdje dugo. U međuvremenu, projekt koji je u toku jeste izgradnja objekta koji se zove konzularni aneks. Imaće tri sprata i biće spojen sa ovom zgradom. Jedan sprat će biti isključivo namijenjen pružanju konzularnih usluga, uključujući izdavanje viza. Projekat će biti završen za oko godinu i po. Menadžeri projekta su me obavijestili da ćemo tu na duže zaposliti 50 do 60 Crnogoraca, tako da i time sa naše strane radimo da pomognemo ekonomski oporavak Crne Gore.

    Kompanije ulažu ako su sigurne u vladavinu prava

    ~ U Podgorici imamo Američku privrednu komoru i Američko-crnogorski poslovni savjet, ali nema velikih investitora. Svi smo svjesni aktuelne ekonomske krize, ali bez obzira, ni ranije nije bilo većih američkih investicija. Zbog čega?
    - Iskreno vjerujem da je postignut značajan napredak. Američka privredna komora, koja je tu samo oko godinu dana već ima 50 članova, a među njima su i najveće i najpoznatije američke kompanije na svijetu. Američko-crnogorski poslovni savjet, takođe, veoma je aktivan. Ali, razočaran sam i frustriran što nije bilo više američkog ekonomskog i poslovnog prisustva ovdje, jer vidim mnogo potencijala. Imamo neke investicije, ali ne na nivou na kom su u drugim zemljama regiona.
    ~ Zašto je to tako?
    - U svom pitanju rekli ste "bez obzira na ekonomsku krizu". Mislim da ne možemo to da izbjegnemo jer nema sumnje da je ovo vjerovatno najizazovniji period za pokušaj dovođenja američkih investitora. Američke kompanije su u globalnoj ekonomskoj krizi mnogo opreznije i nemaju toliko kapitala da počinju da istražuju nova tržišta. A, Crna Gora je nova zemlja na globalnoj političkoj sceni, ali i relativno novo tržište za Amerikance, tako da kombinacija tih faktora stvara teško okruženje. Stalno razgovaramo sa američkim kompanijama. Upravo juče dvije kompanije su nas kontaktirale povodom potencijalnih interesa koje bi mogle imati ovdje.
    ~ Koje su to kompanije?
    - Neću pominjati koje dvije značajne kompanije. Zaključiću odgovor time što ću reći da uprkos činjenici da sam dosad bio razočaran, optimističan sam u pogledu budućnosti. Vidimo interesovanje, Crna Gora postaje poznata, imamo snažno partnerstvo. Vjerujem da crnogorska vlada, privatni sektor i građani jako žele da vide više američkog biznisa ovdje jer će on donijeti više kapitala, više radnih mjesta i tako dalje. Vjerujem i da zemlja na putu ka EU predstavlja stvaran potencijal za američki biznis.
    ~Da li strah od organizovanog kriminala može da bude razlog za oklijevanje američkih investitora?
    - Ne bih rekao da je organizovani kriminal nužno i per se smetnja. Ali, reći ću nešto što se odnosi na sve zemlje svijeta, pa i na Crnu Goru. Pitanje vladavine prava je nešto o čemu američke kompanije jako vode računa. Prilikom razmišljanja o investiranju na relativno novom tržištu jedan od mogućih rizika je šta će se desiti ako dođe do spora. Hoću li imati fer tretman na lokalnom sudu? Šta ako bude nekih potpisanih ugovora, hoće li se poštovati svetost ugovora?



    Sanja POPOVIĆ


    http://www.dan.co.me/?nivo=3&rubrika...tum=2010-03-27

  25. #75
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    KARIKATURISTA "DANA" GORAN ŠĆEKIĆ GOST AMERIČKOG AMBASADORA RODERIKA MURA

    Za osmjeh i kad nije lako


    Karikaturista Goran Šćekić i ambasador Sjedinjenih Američkih Država u Crnoj Gori Roderik Mur imali su neformalan susret. Saradnik "Dana" poklonio je američkom diplomati knjigu svojih karikatura i saznao da ambasador redovno prati njegov rad.
    - Svakogoga dana obavezno propratim karikaturu na stranici Periskop u "Danu". Nasmijem se i dobijem informaciju - kratko i šarmantno je prokomentarisao gospodin Mur.
    Karikaturista Šćekić je upoznao ambasadora sa svojim dosadašnjim aktivnostima, stripu koji objavljuje u Reviji D, planovima da u SAD predstavi svoje karikature o mentalitetu i običajima građana Crne Gore i projektima koje trenutno razrađuje.
    - Ambasador je iznenađen da sam pored dvadesetak samostalnih izložbi u zemlji i inostranstvu odradio još neke aktuelne kampanje - borba protiv pušenja i za jubilej Advokatske komore. Interesovao se i za moju posvećenost avio-modelarstvu - kaže Šćekić.
    U po svemu podijeljenoj crnogorskoj javnosti nepodijeljeno je mišljenje da je Šćekić izvrsan karikaturista u Crnoj Gori.
    - Umjetnik mora zadržati nezavisnost i kritički gledati na vlast, ne dodvoravajući se nikome. Nadam se da moje karikature, bar na trenutak, mogu da vrate osmijeh i u ovo teško vrijeme koje je zadesilo Crnu Goru - kazao je Šćekić.
    Goran je jedan od rijetkih umjetnika koji se od svojih početaka u svijetu karikature, kretao izdvojenom stazom. Često posutu trnjem, oivičenom zlobom i zavišću. No, on se nikada nije takmičio sa drugima, nego sa samim sobom.
    Beskrajno, dosljedno vjerujući u nepobitnost svog stvaralačkog poriva, kormilario je, isključivo, po pulsu sopstvenog kreativnog bića. Zato 1999. godine, i prekida saradnju sa svim medijima pod patronatom države i prelazi u Dnevni list "Dan". Slobodan i nesputan formira svoj `autentični rukopis` ne dozvoljavajući da njegov stil ograničava bilo ko.
    Goran Šćekić je tu da progovori umjesto nas, ali i u ime onih čija je ćutnja vječna. Karikature ovog "majstora" djeluju kao anatomski pogled na svijet. One su naša savjest, vjerovanje, duboke tajne, odraz u ogledalu onda kad smognemo snage da pogledamo sami sebe i oko sebe.

    R. K.

    http://www.dan.co.me/?nivo=3&rubrika...tum=2010-04-21

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Ambasadori Crne Gore
    By MonterO in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 48
    Last Post: 02-01-12, 18:28
  2. Ambasade
    By Madzi in forum Centralni
    Replies: 17
    Last Post: 25-05-09, 14:12
  3. Ambasade
    By Beranac in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 2
    Last Post: 07-11-07, 22:18
  4. ambasade
    By DzoniS in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 11
    Last Post: 24-05-06, 06:52
  5. Poslanstva/ Ambasade na CT
    By apsolutno_nemoguca in forum Centralni
    Replies: 12
    Last Post: 04-09-05, 00:09

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •