Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 25 of 67

Thread: Korupcija....

  1. #1
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    zaliv neverina...
    Posts
    9,244
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    4 Posts

    Default Korupcija....

    Koji su drzavni sluzbenici najpodlozniji korupciji???
    Da li ste nekada dali novac da bi Vam se nesto zavrsilo??
    Ako niste da li bi ste dali?
    “Que te vayas con el viento, como siempre!”
    http://www.travelmontenegro.me


  2. #2
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    1,091
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by rain_wind_storm View Post
    Koji su drzavni sluzbenici najpodlozniji korupciji???
    Koji nijesu?!

    Najpodlozniji su oni koji to zele! Gledao sam na raznim pozicijama razne ljude, pa neki ne uzimaju nista, a mogli bi chudo nevidjeno, a neki uzimaju, a cini ti se niiscega. Skoro da bi i neka cistacica mogla traziti nadoknadu da ti omete oko nogu dok cekas u kakvoj cekaonici. Neko se snadje, neko o tome ni ne misli. O salterskim sluzbenicima da ne govorim. Sve je izdignuto na nivo kao da to samo tebi chine, i samo radi tebe, a nikom drugom, a inache im je to redovni posao za koji primaju redovnu platu. Cini mi se da je ovaj nas mentalitet brzo artikulisao jednu ovakvu atmosferu. Bez bar boce visikija nema ti puta, ni kod ljekara, ni kod referenta... No, mozda je tako i vani, a mi se vrlo uspjesno u tom dijelu ukljucili u evropske tokove . Tko zna !
    Last edited by forumen; 26-12-06 at 14:03.

  3. #3
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    2,063
    Thanks Thanks Given 
    46
    Thanks Thanks Received 
    42
    Thanked in
    14 Posts

    Default

    Sugerišem moderatorima da razmisle da li ova tema zaslužuje da bude sticky, ja mislim da da. Ovo sam napisao na drugoj temi, nisam primetio da ova postoji -

    Mislim da je korupcija možda i najveći problem Crne Gore.

    Crna Gora treba za neke poslove kao što je borba protiv korupcije da uposli strane stručnjake koji imaju besprekornu biografiju i iskustvo.

    To znači posebna agencija protiv korupcije, sa jasno definisanim ovlašćenjima, sve dok se ne očisti prostor Crne Gore od ove bolesti. To će biti moguće ako se u jednom trenutku stvori dovoljno jaka volja među predstavnicima građana bez obzira na stranku.

  4. #4
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    5,821
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Korupcija nije samo prisutna u smislu direktnog davanja novca vec mnogo cesce u nepostojanju jasne zakonse regulative, ostavljanju ogromnih "rupa u zakonu", kao i nepstovanju, ignorisanju i izigravanju postojecih zakonskih procedura. Glavni problem je sto drzavna vlast na svim nivoima koristi korupciju kao glavni oslonac svoje vlasti. Normalno je da postoji korupcija, ali nije normalno ni dobro da na njoj pociva drzavna vlast. Drzavna vlast "rupe u zakonu" ostavlja da bi sebe i svoje pristalice zastitila, a protivnike kaznila.
    *O svemu je govorio, bio je u stanju da kaze sve, pa i najmucnije, sve se moglo reci, sve pokazati, o svemu pricati.*
    (H. Hese, Sidarta)

  5. #5
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    zaliv neverina...
    Posts
    9,244
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    4 Posts

    Default

    A zar mislis da bi ta neka posebna agencija mogla da radi svoj posao cista obraza?Da li smatras da bi taj neki posebni tim u pravosudju mogao da udari na sve to???
    Evo recimo imamo primjer u Srbiji,gdje je drzava udarila na carinsku mafiju,sad planiraju udar i na gradjevinsku...
    “Que te vayas con el viento, como siempre!”
    http://www.travelmontenegro.me


  6. #6
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,304
    Thanks Thanks Given 
    2,782
    Thanks Thanks Received 
    3,940
    Thanked in
    1,909 Posts

    Default

    Negdje prije sam napisao, dokle god budemo drzava veza i vezica nama nema napretka naprijed.
    SSIN sa tvojom konstatacijom se slaze i Svjetska Banka u svom izvjestaju.
    Forumen gore pomenu doktore. Eto jedan od razloga zast obi zdrastvo trebalo privatizovat. Prvo ne bi bilo korupcije, te pare sto im dajemo u koverte bi bile oporezovane, ne bi starci dolazili da vide boli li ih sto, i ne bi se mucili da na putu do Doma zdravlja izmisljaju neku bolest.
    Ne bi se na obicni skener mozga cekalo 16 dana, nego bi se isti dan zavrsilo. Na magnetnu rezonanu se ne bi cekalo 3ipo mejseca nego bi se zavrsila iste nedjelje.
    Ovo Vam govorim iz licnog iskustva, jer je meni skener mozga tako bio zakazan, pa da nije bilo poznanstava, veza i vezica ja bih cekao 29 decembar da me povedu na skener. Za magnetnu rezonancu je isti slucaj, na jedvite jade preko debelih veza je zavrseno da bude 28og decembra.
    Za sad nijesam ni euro dao za ove veze i vezice, ali cu morat nekako ljudima da se oduzim. Da nije specificna bolest kao sto jeste ja bih kao i svaki drugi gradjanin cekao red.
    Korupcija kod doktora je opstepoznata stvar. Kad mi je otac bio u KBC 1994. godine to sam odlicno naucio, iako sam imao 10. godina tada. Ima izuzetaka, svaka cast, prvoga kojega cu da pomenem je doktor Mirko Popovic.
    Eto ako se sjetim jos encega dopisacu.
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  7. #7
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    1,091
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Korupcija nije samo prisutna u smislu direktnog davanja novca vec mnogo cesce u nepostojanju jasne zakonse regulative, ostavljanju ogromnih "rupa u zakonu", kao i nepstovanju, ignorisanju i izigravanju postojecih zakonskih procedura. Glavni problem je sto drzavna vlast na svim nivoima koristi korupciju kao glavni oslonac svoje vlasti. Normalno je da postoji korupcija, ali nije normalno ni dobro da na njoj pociva drzavna vlast. Drzavna vlast "rupe u zakonu" ostavlja da bi sebe i svoje pristalice zastitila, a protivnike kaznila.
    Zanimljivo je kako prosjecan gradjanin olako pristaje na takvo stanje. Cini se da je ravnodusan i da se miri sa takvom situacijom. Vecina o nekom funkcioneru razmislja logikom: moze mu se, ili basta mu! Nijesam jos cuo da je neko, u neobaveznom razgovoru, optuzio nekoga za zloupotrebu, kradju ili korupciju. Kazu, 'neka ga, i ja bih da mi moze bit'.

    Mislim da je korupcija možda i najveći problem Crne Gore.

    Crna Gora treba za neke poslove kao što je borba protiv korupcije da uposli strane stručnjake koji imaju besprekornu biografiju i iskustvo.

    To znači posebna agencija protiv korupcije, sa jasno definisanim ovlašćenjima, sve dok se ne očisti prostor Crne Gore od ove bolesti. To će biti moguće ako se u jednom trenutku stvori dovoljno jaka volja među predstavnicima građana bez obzira na stranku.
    Potpuno si u pravu, duboko je zahvatilo i bez debele metle, ali u rukama stranca, nema nam uspjeha...

  8. #8
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    5,821
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Samo smjena korumpirane i korumpirajuce drzavne vlasti moze da znacajnije pokrene proces kontrole korupcije. Ova vladajuca garnitura postoji i opstaje zahvaljujuci korupciji. Sada kada bi trebala sa tom praksom da prestane Milo Britva se povlaci. Kukavicluk, nesposobnost ili interes?
    *O svemu je govorio, bio je u stanju da kaze sve, pa i najmucnije, sve se moglo reci, sve pokazati, o svemu pricati.*
    (H. Hese, Sidarta)

  9. #9
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Kotor
    Posts
    3,645
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by nihil View Post
    Samo smjena korumpirane i korumpirajuce drzavne vlasti moze da znacajnije pokrene proces kontrole korupcije. Ova vladajuca garnitura postoji i opstaje zahvaljujuci korupciji. Sada kada bi trebala sa tom praksom da prestane Milo Britva se povlaci. Kukavicluk, nesposobnost ili interes?
    Sve tri mogucnosti, nihile... postavise Sturanovica da se on zaj***** sa korupcijom i ostalim negativnim stvarima u drzavi, jer je Milo sa svojim drustvom stvorio ovaj haos u kom smo.
    If you make people think they're thinking, they'll love you.
    If you really make them think, they'll hate you.

  10. #10
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    zaliv neverina...
    Posts
    9,244
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    4 Posts

    Default

    Herkules,to sa zdravstvom znam da je tako.
    1000 puta sam na svojoj kozi to osjetio.
    Pazi,isto tako mislim da privatizacija nije najbolje resenje.
    Ima i onih koji ne mogu da plate.
    A da ne pricamo o carini ili policiji!!!!!!!!!!!
    “Que te vayas con el viento, como siempre!”
    http://www.travelmontenegro.me


  11. #11
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    1,091
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by hercules View Post
    Za sad nijesam ni euro dao za ove veze i vezice, ali cu morat nekako ljudima da se oduzim. Da nije specificna bolest kao sto jeste ja bih kao i svaki drugi gradjanin cekao red.
    Korupcija kod doktora je opstepoznata stvar. Kad mi je otac bio u KBC 1994. godine to sam odlicno naucio, iako sam imao 10. godina tada. Ima izuzetaka, svaka cast, prvoga kojega cu da pomenem je doktor Mirko Popovic.
    Eto ako se sjetim jos encega dopisacu.
    Eh, herkules, ima ljekara takvih, ali rijetko. Obicno su to sjajni strucnjaci, ali nerijetko ekskomunicirani zbog nekih svojih moralnih principa, pa da ne kvare uhodane kombinacije... Jedan od njih je dr Radovic, ortoped, sjajan ortoped - hirurg, koji skoro da i nema posla u maticnom KBC-u. Pogodite zasto !

    P.S. Pohvaliti nekoga na forumu imenom, nije grijeh, nadam se...
    Last edited by forumen; 26-12-06 at 14:50.

  12. #12
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,304
    Thanks Thanks Given 
    2,782
    Thanks Thanks Received 
    3,940
    Thanked in
    1,909 Posts

    Default

    Ima naravno. Isto tako imas situaciju, da kardiovaskularno odjeljenje u KBC ne moze da otvori svoj ziro racun i da operise pacijente za pare, jer KBC nema svoj ziro racun i cjenovnik usluga za strance.
    Kardiovaskularno odjeljenje im je nudilo da nedjelju operisu drzavne pacijente, a drugu nedjelju privatne, da se placaju sale, struja i sve ostalo, ali KBC im ne da jer nema ko da se napuni para od toga razumijes. Nema veze sto na Bozaj imas spremno 50 pacijeanta da dodju i plate operaciju koja kosta oko 13 000 eura komaT.
    Moj otac je 30 godina placao to zdrastvo, pa u drzavnu apoteku na recept ne mogu da andjem beviplex - obicni komplex vitamina B.
    A sad mi je otac na biro, prima kao Aco Djukanovic 30 eura mjesecno mu postar donese.

    forumen nije grijeh, Dr Mirko Popovic je spasio moga oca da ne umre te godine, a ni marke nije uzeo :-)
    Last edited by hercules; 26-12-06 at 14:50.
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  13. #13
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    zaliv neverina...
    Posts
    9,244
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    4 Posts

    Default

    Kazem ti znam kako je...
    I moji su placali kao i svi to penziono i zdravstveno pa sad imaju penzije po 75eura,i kao sto ti napisa nemaju ni za najobicniji lijek...
    No bitno je da imao drzavu,zar ne???
    Dok se ne desi nesto ka u onaj film JOHNY Q nece bit srece...
    “Que te vayas con el viento, como siempre!”
    http://www.travelmontenegro.me


  14. #14
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Kotor
    Posts
    3,645
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by hercules View Post
    Ima naravno. Isto tako imas situaciju, da kardiovaskularno odjeljenje u KBC ne moze da otvori svoj ziro racun i da operise pacijente za pare, jer KBC nema svoj ziro racun i cjenovnik usluga za strance.
    Kardiovaskularno odjeljenje im je nudilo da nedjelju operisu drzavne pacijente, a drugu nedjelju privatne, da se placaju sale, struja i sve ostalo, ali KBC im ne da jer nema ko da se napuni para od toga razumijes. Nema veze sto na Bozaj imas spremno 50 pacijeanta da dodju i plate operaciju koja kosta oko 13 000 eura komaT.
    Moj otac je 30 godina placao to zdrastvo, pa u drzavnu apoteku na recept ne mogu da andjem beviplex - obicni komplex vitamina B.
    A sad mi je otac na biro, prima kao Aco Djukanovic 30 eura mjesecno mu postar donese.

    forumen nije grijeh, Dr Mirko Popovic je spasio moga oca da ne umre te godine, a ni marke nije uzeo :-)
    Ne znam kako je kod tebe, ali kod mene u drzavnim apotekama se moze skoro sve naci, pa i taj beviplex. A sto se tice doktora i kovertica - zavisi kako ko; ima kojih se drze hipokratove zakletve, ali vecina njih ako im ne das 200 erua minimum nece ti ni obaviti pregled obaviti.
    If you make people think they're thinking, they'll love you.
    If you really make them think, they'll hate you.

  15. #15
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,304
    Thanks Thanks Given 
    2,782
    Thanks Thanks Received 
    3,940
    Thanked in
    1,909 Posts

    Default

    Vazno je iamt drzavu nemoj tako
    Mada je vazna i ova reforma zdrastva - Moj Doktor koja ce da se zavrsi tragicnim slucajem jer ce zbog setkanja od moga doktroa do specjaliste za obicne stvari, neko da umre nekome na ruke, i ovaj ce bit malo labillna licnost i opalit koji metak.
    Onda se mozda opametimo. Ali je tada vec kasno za takve stvari.

    Najgore je sto se korupcija nece brzo rijesit. Ima je svudje. U PG gimnaziju u Maj imas vise roditelja u skolu nego djaka. Pogodjas sam zasto.
    Licnu kartu ,pasos i vozacku vadis od 7 do 21 dan. A mozes i za jedan dan, ako imas vezu naravno.
    Na fakultet sam zbog 0,5 bodova platio skolarinu na prvu godinu 300 eura. Primili su samo 102 tudenta na budzet te godine a trebalo je 115. Ja bijah nesretni 107 na spisak.
    A kolega koji nije ni polagao ispit je upisan kao student iz budzeta. Pogodite kako.
    E da pricamo o korupciji u jako bitnom momentu. Pa ljudi Vrhovni sud se rapsada zbog korupcije upravo u ovim trenucima :!:

    Trinity ovo ti akzem za Drzavnu apoteku u sred Podgorice, u najstroziji centar. Ladno me teta vratila i rekla da nemaju vitamin B.
    Kod privatnika podjes i kupis. Mad mu i nije neka cijena prevelika, 1,5 eura.
    Ovo sam cisto tako pomenuo jer se zdrastvo raspada. Prije 12 godina za oca smo kupovali longacef jer ga nije bilo nigdje.
    Last edited by hercules; 26-12-06 at 15:00.
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  16. #16
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Kotor
    Posts
    3,645
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by hercules View Post
    Vazno je iamt drzavu nemoj tako
    Mada je vazna i ova reforma zdrastva - Moj Doktor koja ce da se zavrsi tragicnim slucajem jer ce zbog setkanja od moga doktroa do specjaliste za obicne stvari, neko da umre nekome na ruke, i ovaj ce bit malo labillna licnost i opalit koji metak.

    Onda se mozda opametimo. Ali je tada vec kasno za takve stvari.

    Najgore je sto se korupcija nece brzo rijesit. Ima je svudje. U PG gimnaziju u Maj imas vise roditelja u skolu nego djaka. Pogodjas sam zasto.
    Licnu kartu ,pasos i vozacku vadis od 7 do 21 dan. A mozes i za jedan dan, ako iams vezu naravno.
    Na fakultet sam zbog 0,5 bodova plati oskolarinu na prvu godinu 300 eura. Primili su samo 102 tudenta an budzet te godine a terbalo je 115. Ja bijah nesretni 107 na spisak.
    A kolega koji nije ni polagao ispit je upisan kao student iz budzeta. Pogodite kako.
    E da pricamo o korupciji u jako bitnom momentu. Pa ljudi Vrhovni sud se rapsada zbog korupcije upravo u ovim trenucima :!:
    Sve mi to znamo, moj hercules... ali, tako sto je stvari.
    If you make people think they're thinking, they'll love you.
    If you really make them think, they'll hate you.

  17. #17
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    zaliv neverina...
    Posts
    9,244
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    4 Posts

    Default

    A ovaj projekat MOJ DOKTOR je ludilo.
    Bijah nedje u dom zdravlja i veli mi sestra na salter NIJE VAS LIJEKAR TU,PA DODJITE SJUTRA!!!!!Alo????!!!!!
    Ludilo!
    Sto se tice oko fakulteta,evo najbolji primjer je visa poslovna na ekonomskom.
    Kad sam ja upisivao bilo je predvidjeno cimi mi se 60 studenata.A bilo nas je na prvoj godini 120!!!Ne kazem ja da su ti +60 usli sa parama ali dobar dio jeste.
    Isto tako znam da je cerka izvjesnog biznismena iz Pg,svaki ispit polagala samnom i da nikad njeno ime nije bilo na oglasnoj tabli a svaki ispit je imala upisan u index.
    “Que te vayas con el viento, como siempre!”
    http://www.travelmontenegro.me


  18. #18
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,304
    Thanks Thanks Given 
    2,782
    Thanks Thanks Received 
    3,940
    Thanked in
    1,909 Posts

    Default

    Da te uputim, posto sam upucen detaljno u to sve
    Nema veze sto tvoj doktor nije tu, dokotr koji je trenutno na posao, ako se ti osjecas lose, i ako ti treba pregled specijaliste, ona MORA da ti napise uput za specijalistu. A price o zakazivanju i glupostima neka pricaju svojoj djeci za laku noc.

    Vjeruj mi prosao sam to u zadnja 2 mjeseca, i proci cu jos nekoliko dok ne ozdravim.
    Najlakse ti je, iz svog licnog iskustva bar tako mislim da je najlakse, da ih odma u start posaljes sve u mp3 (citaj od nazad skracenicu) i onda ce da budu ljubazne i fine prema tebi. Mene su tako zapamtili, pa mi sad ne govore je li mi moj doktor tu ili ne, cim me vide, vjestacki osmijeh na usta od uvca do uvceta i fino karton. Ne pita te sto nijesi zakazao i slicno.


    Aj mi posalji toga biznismena na PM, iako mislim da znam ko je u pitanju :-)
    A ja cu tebi jednu poslasticu za tvoga miloga profesora sa prve godine
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  19. #19
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Kotor
    Posts
    3,645
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by rain_wind_storm View Post
    A ovaj projekat MOJ DOKTOR je ludilo.
    Bijah nedje u dom zdravlja i veli mi sestra na salter NIJE VAS LIJEKAR TU,PA DODJITE SJUTRA!!!!!Alo????!!!!!
    Ludilo!
    Sto se tice oko fakulteta,evo najbolji primjer je visa poslovna na ekonomskom.
    Kad sam ja upisivao bilo je predvidjeno cimi mi se 60 studenata.A bilo nas je na prvoj godini 120!!!Ne kazem ja da su ti +60 usli sa parama ali dobar dio jeste.
    Isto tako znam da je cerka izvjesnog biznismena iz Pg,svaki ispit polagala samnom i da nikad njeno ime nije bilo na oglasnoj tabli a svaki ispit je imala upisan u index.
    Rain, sto se tice studenata... ja kad sam upisla prvu godinu trebalo je nas bude jedno 80-tak samo, a bilo nas je skoro 200. Sledeca generacija: 300 i nesto... zar ne znas za biznis? Ko ima da plati, proce, ko ne... "adio merda".
    If you make people think they're thinking, they'll love you.
    If you really make them think, they'll hate you.

  20. #20
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    zaliv neverina...
    Posts
    9,244
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    4 Posts

    Default

    Normalno!!!
    Evo recimo imamo primjer momka iz HN koji je `96 trazio od Vlade CG neki kredit da bi otvorio neki arhitektonski biro za projektovanje luksuznih jahti...
    Samo su mu rekli DOBRO JE TO!!!
    Momak je otisao u Canadu, i sto sad?
    Momak radi jahte za Abramovica i ostalu klijentelu...
    Isto tako znam za primjer cure iz Pg,koja je u Rusiji zavrsili nesto mikroorganizama u moru ( ne znam tacan naziv) i dosla je suludnica u CG i konkurisala je za neko radno mjesto i samo su je pitali jel clan DPS...
    Sada ta cura zivi i radi i profesor je na Japanskom sveucilistu...
    “Que te vayas con el viento, como siempre!”
    http://www.travelmontenegro.me


  21. #21
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    behind a desk...
    Posts
    2,009
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    E, to je glavni problem korupcije i nepotizma. U privatnim firmama takva korupcija se obicno desava bez znanja glavne administracije, jer vlasnik po principu zeli najbolje radnike za svoja radna mjesta. Ta vrsta korupcije se desava u nizim slojevima organizacije. Direktno obracanje direktoru bi tu moglo da pomogne, ako se uoce takve nepravilnosti.

    U drzavnim firmama je stvar skroz drugacija (barem kod nas) jer je vrh administracije vise zainteresovan u lojalnost prema vladajucoj partiji tako da ta vrsta nepotizma ide od vrha do dna.

  22. #22
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    alive and kickin'
    Posts
    6,991
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default Korupcija nije u mentalitetu nasih ljudi...

    http://www.globalintegrity.org/repor...egro/index.cfm

    Reporter's Notebook: Republic of Montenegro
    By Zoran Radulovic
    "Corruption is not a part of the tradition of the people in Montenegro." That's how Montenegrin government officials reacted to the U.S. State Department's 2005 human rights report, which said, "Corruption was a problem; the small, close-knit society discouraged reporting corruption and provided criminals access to law enforcement officers."

    On July 31, 2006, the Montenegrin Parliament refused to adopt a new draft law, which was supported by the Council of Europe, on preventing conflicts of interest. In fact, parliamentarians from the ruling and opposition parties both rejected the law in equal numbers, a rarity here.

    News analysts, non-governmental organizations and representatives of international institutions were openly disappointed. "Montenegro remains the only country in the region with the law on conflict of interest in accordance neither with the similar laws in the countries of the Region, nor with the EU standards," said a press release by the United Nations Development Program.

    In fact, the existing conflict of interest law allows parliamentarians and delegates to make extra income by managing state companies and doesn't penalize them for failing to report the extra income. Some officials even declare these second jobs, which often produce payouts three to five times higher than their salaries, as part of their public obligation.

    One such official, opposition leader Dragan Soc, severely criticized a proposal to stiffen penalties for officials who flaunted the law. Soc is among the 25 percent of officials who reported their income and property for 2005 in August, five months after the official deadline. Soc was caught in a scandal five years ago when, as justice minister, he arranged a supply of computer equipment for his ministry against regulations. Parliament refused the state prosecutors' request to remove Soc from immunity.

    Parliament also refused the prosecutor's request to revoke immunity for opposition representative and former President of Parliament Vesna Perovic. Perovic is suspected of demanding a "donation" of about 84 million dinars (US$1.27 million) from a Russian/Montenegrin firm as part of a deal with a municipality where her political party dominated.

    Parliament has similarly protected current Health Minister Miodrag Pavlicic. Prosecutors have waited more than a year for Parliament to implement their request to revoke Pavlicic's immunity. Pavlicic is suspected of violating the law on public procurement by enabling a Swiss consulting firm to make an extra profit of more than 8.4 million dinars (US$127,229). His predecessor, Zarko Micovic, is also accused of misusing international donations: He was charged in spring 2005 after a three-year investigation, but the trial has yet to begin.

    The influential government officials in charge of the privatization process - Privatization Council Vice President Veselin Vukotic and Branko Vujovic, director of an agency overseeing economic restructuring and foreign investment - are still awaiting trial for illegitimately choosing an adviser in the privatization of a company that monopolized the oil derivates trade, as well as concessions on oil and natural gas research in the Montenegrin part of the Adriatic Sea. The privatization contract was worth more than 252 million dinars (US$3.8 million).

    This is the only privatization scandal to reach the courts so far, although the media and non-governmental organizations have repeatedly pointed out the numerous irregularities around the privatization of big public companies.

    Montenegrins accept that local judiciary systems are riddled with corruption: Even judges and legal authorities speak of it openly.

    "The fact is that there is no case of corruption in the judiciary ending with a verdict. But that can be no longer the only indicator of this phenomenon in Montenegro," said Zoran Pazin, president of the regional court in Podgorica,.

    Criticism of the judiciary by State Prosecutor Vesna Medenica and Montenegrin police officials garnered much attention in 2006. They reproached judiciary representatives for "devolving their work and disabling the rule of law" by dragging out investigations for several years. Medenica said the court deferred her demand for an investigation of 23 people reportedly responsible for 252 million dinars (US$ 3.8 million) worth of crimes for two years.

    Police point to data showing increased arrests as evidence of their commitment to fighting corruption. In most of the 1,800 felonies the department reportedly prosecuted in 2005, "we note elements of corruption," said a police official. Many police say they believe an anti-corruption action plan referred to the government for adoption in June 2006 will help, although experts warn implementation might take years.

    Until then, "big corruption" fills the headlines of the local newspapers. The investigation of the state airline was a major story in 2006: Two officials' abuse of their positions allegedly caused more than 840 million dimars (US$12 million) in damages to the company and state. Almost no one pays attention to "small corruption." Smuggled cigarettes are still freely sold on the streets at an estimated tax loss to the state of 3.36 billion dinars to 6.73 billion dinars (US$50.9 million to US$102 million) per year. Customs officials and police are too busy blaming each other to crack down on trade.

    Yet "small corruption" pervades daily life. Every third kilowatt of electricity delivered to consumers by the state remains unpaid. Some companies and households haven't paid electricity bills for years in exchange for giving a local politician their votes. Many tourists visiting Montenegro stay at buildings that are not registered as guest accommodations so their owners don't have to pay taxes. Inspectors close their eyes in exchange for bribes of 4,200 dinars (US$64) and up, depending on the size of the building and number of guests.

    In the education system, grades are bought and sold. Medical patients must "treat" the doctor before any treatment, regardless of health insurance. Special care during childbirth costs 42,000 dinars ($US636), while surgeons get 42,000 dinars to 126,000 dinars (US$636 to US$1,900) for more complicated operations. Sometimes a bribe is necessary just to get a bed in a hospital room. Drivers offer bribes of 840 dinars to 1680 dinars (US$13 to US$26) to traffic police to avoid charges. Traffic policemen reported attempted briberies twice this summer, but the defendants in both cases were foreign tourists.

    Development corruption is particularly pernicious, but no cases have been proven in court. Many of the country's poor build suburban houses without proper construction permits. Huge business centers, housing complexes and seaside hotels are also erected without permits. It is not unusual for local officials to formally open public facilities without building or use permits. Even the Ministry of Environmental Protection and Urban Planning is located in an illegally-constructed building. The developer sold the space to the government, then built a structure that exceeded the lot's dimensions by several thousand square meters-without consequence.
    Vecina ljudi je zla

  23. #23
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    alive and kickin'
    Posts
    6,991
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default Korupcija nam nije u mentalitetu

    Korupcija se u najsirem mogucem nacinu moze definisati kao zloupotreba svakog (javnog...iliti povjerenog) polozaja i/ili autoriteta zarad sticanja neke licne koristi ili zadovoljavanja nekih licnih interesa (ili interesa grupe kojoj pripadate).

    E sad, u egzaltaciji europejstva u nasem malom mistu, kada se cesto ili pravimo vecim katolicima od pape ili ignorisemo pozitivni dio naseg nasljedja - ispustamo iz vida nekoliko bitnih stvari.
    Naime, korupcija se ne moze iskorijeniti. Od kad je svijeta i vijeka - ona je postojala, s tim sto je sami termin korupcija (koji pokriva toliko siroku oblast zloupotreba) malo novijeg datuma. Korupcija se samo moze svesti na neki nivo koji ne ugrozava funkcionisanje drustva.
    Ali, nasi sampioni dmeokratije, u namjeri da se pokazu dostojnim ocekivanja EU, a istovremeno da nista sustinski ne urade - su poceli sa onim savrsenim izjavama "Da u CG korupcija ne postoji/ili da ce biti unistena", pa smo onda poceli da se zanimamo osnivanjem raznoraznih institucija koje se bore protiv necega sto zvanicno ne postoji u CG...

    Sustina problema je - sto ne postoji jasne, ne samo politicke volje - vec iskrneog drustvenog konsenzusa da se protiv korupcije borimo. Em sto svakome odgovara da s vremena na vrijeme zaobidje nekoliko propisa (zamisli da ti kazu da si "neucinjen"), em sto se toliko vremena takav nazor talozio u nasoj svijesti - da je postalo nesto sasvim normalno...
    Kao i uvijek - svijest je prvi i cesto neprelazni rpoblem mlade crnogorske demokratije. Jer kad se on predje - stvari itekako postaju jasne. Laz je da se ne zna pravo rjesenje - ono se uvijek zna; potrebno je smao hrabrosti da se ono odabere.

    A sto se tice naseg nasljedja, tj. pozitivnog dijela - jasne su stvari. Nazvati nesto pravim imenom...za pocetak
    A onda ce doci i crvenilo po obrazima...
    Last edited by Bonja the Zmaj; 16-01-07 at 10:23.
    Vecina ljudi je zla

  24. #24
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    11,452
    Thanks Thanks Given 
    1,908
    Thanks Thanks Received 
    5,151
    Thanked in
    1,776 Posts

    Default

    Samo treba pogledati kolika je plata zaposlenim u državnim službama i kakvo je njihovo imovinsko stanje i eto odgovora ko je korumpiran a ko nije.
    Čast izuzecim koji su prodali babino imanje Rusima pa se napunili.

  25. #25
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    behind you
    Posts
    1,151
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Evo, Sukovic fino ljusti Medenicu u Zivoj istini.

Page 1 of 3 123 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. (Naj)vaznije
    By nihil in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 126
    Last Post: 30-04-04, 11:28

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •