Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 25 of 34

Thread: Usvojen Predlog pravilnika o registraciji i korišćenju .me domena

  1. #1
    Join Date
    May 2005
    Posts
    155
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Usvojen Predlog pravilnika o registraciji i korišćenju .me domena


  2. #2
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    at your place, wrecking havoc
    Posts
    2,260
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Taman sam htio da postavim ovu temu
    Kako sam ja svatio, .me je rezervisan samo za pravna lica, jel tako? A fizickim licima preostaje samo .priv.me ? Posto je to jos na javnoj raspravi, evo predloga: da se taj dio izbrise jer je uzasno GLUP!:trashcom: Ne znam cije interese tako shtire...

  3. #3
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Far away from here
    Posts
    3,730
    Thanks Thanks Given 
    3
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Don_Sharky View Post
    Taman sam htio da postavim ovu temu
    Kako sam ja svatio, .me je rezervisan samo za pravna lica, jel tako? A fizickim licima preostaje samo .priv.me ? Posto je to jos na javnoj raspravi, evo predloga: da se taj dio izbrise jer je uzasno GLUP!:trashcom: Ne znam cije interese tako shtire...
    pa da fizicka lica ne bi mogla da registruju domene koje bi kasnije preprodavali korporacijama koje bi uzele taj domen.... mada...... sto to mene sprecava da otvorim www.imeprezime.me . To meni nije jasno...... A da , mogu da otvorim firmu pod mojim imenom i prezimenom.....
    " Damn the cargo, we'll be on our way tonight "

  4. #4
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    475
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    A da procitate predlog pravilnika mozda? Ipak je to potrebno da bi se moglo raspravljati dalje o necemu. Ajde potrudite se malo, poenta rasprave je da pomogne oko sastavljanja pravilnika. Ovo je veoma vazan trenutak za internet zajednicu CG.
    Ozbiljno, stvarno je vazno
    Juffo-Wup fills in my fibers and I grow turgid. Violent action ensues.
    Break stuff

  5. #5
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    7,212
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    22
    Thanked in
    6 Posts

    Default

    IV - POJAM I VRSTE DOMENA
    Član 7
    1. DOMEN
    svaki domen, bilo kojeg nivoa, registrovan ispod NACIONALNOG DOMENA.
    2. DOMEN DRUGOG NIVOA (DOMEN REGISTROVAN ISPOD DOMENA PRVOG NIVOA)
    naziv.me - predviđeni za registraciju subjekata navedenih u članu 8 Pravilnika.
    3. PODDOMEN (DOMEN REGISTROVAN ISPOD DOMENA DRUGOG, TREĆEG I VIŠIH)
    naziv.nazivdomena.me - predviđeni za registraciju subjekata navedenih u članu 8 Pravilnika.
    4. PREMIUM DOMEN
    svaki domen predviđen za registraciju pod posebnim uslovima definisanim članom 15 Pravilnika.
    5. GENERIČKI DOMEN (PREDEFINISANI DOMEN DRUGOG NIVOA)
    a) .gov.me - predviđen za registraciju domena organa vlasti kao i gradskih i opštinskih organa vlasti Republike Crne Gore;
    b) .net.me - predviđen za registraciju naziva domena subjekata koji su legalni davaoci Internet usluga;
    c) .org.me - predviđen za registraciju domena organizacija i udruženja građana, kulturnih ustanova, muzeja, pozorišta i drugih neprofitabilnih pravnih lica;
    d) .co.me - predviđen za registraciju domena pravnih lica;
    e) .priv.me - predviđen za registraciju domena fizičkih lica;
    f) .ac.me - predviđen za registraciju domena članica Univerziteta i akademija Republike Crne Gore;
    g) .edu.me - predviđen za registraciju domena institucija koje se bave obrazovanjem: osnovne, srednje, i stručne škole, registrovane pri nadležnim ministarstvima, te privatne škole, kao i privredne subjekte čija je primarna djelatnost edukacija ili obuka bilo koje vrste u Republici Crnoj Gori;

  6. #6
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Tacno sam znao.

  7. #7
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    at your place, wrecking havoc
    Posts
    2,260
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Pa covjece ne bi se ni javlja na ovu temu da ga nijesam procita. Priznajem, nijesam pravnik ali razumijem neke osnovne stvari i iz onoga sto sam procitao zakljucio sam da ne mogu otvoriti domain. Naravno da je ideja da ga poslije prodam nekome (ali ne domain koji u sebi sadrzi ime neke korporacije). amo pise da je dozvoljeno prevodjenje vlasnistva nad domainom sa jednog na drugo lice, ali ponovo, ne razumijem zasto fizicko lice ne moze da registruje na domain (ili domen, kako ocete) drugog nivoa tj mojeime.me

  8. #8
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    at your place, wrecking havoc
    Posts
    2,260
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    E sad ne znam kako se ovo tumaci, jel ovo prtivrjecno:

    Član 8
    Sljedeći subjekti mogu registrovati domen iz člana 7 Pravilnika:
    a)Strana i domaća pravna lica;
    b)Organi vlasti Republike Crne Gore;
    c)Diplomatska predstavništva koja su akreditovana u Republici Crnoj Gori;
    d)Domaća i strana fizička lica.


    .priv.me - predviđen za registraciju domena fizičkih lica;

  9. #9
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    at your place, wrecking havoc
    Posts
    2,260
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    no further comment necessary... :P

  10. #10
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    7,212
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    22
    Thanked in
    6 Posts

    Default

    A baš zanimljvo da nema nikakve rasprave na njihov forum povodom ovaga.

  11. #11
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,083
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    http://www.nic.me/
    da ne moram gore klikat dva puta vala...
    A cijena se još ne zna...
    Last edited by shake; 22-03-07 at 21:21.
    Always smiling :-)

  12. #12
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    307
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ßřgěńjĺ View Post
    A baš zanimljvo da nema nikakve rasprave na njihov forum povodom ovaga.
    Tesko da rasprava moze da pocne, kad satima ne dobijamo potvrdu o registraciji na forumu. I ko da raspravlja? Oni sami sa sobom

    Drugo, cini mi se da je jos rano, posto je vijest objavljena danas poslijepodne. Da bismo raspravljali, makar ja, trebalo bi da smisleno, argumentovano nastupamo. Nije dovoljno samo jednom preletjeti predlog Pravilnika i TUP - 'ajmo na raspravu. Mislim da takvi komentari ne bi bili ozbiljno razmatrani.

  13. #13
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Tacno tako. Medjutim ovakva forma pravilnika je potpuno nesvrsihodna. Ovolika sloboda tumacenja i nepotpunost pravnih mehanizama ne daje nikakvu formu pravilniku.
    Ja razumijem da je ovo nacrt, a nije mi jasno zasto je moralo proc na usvajanje od savjeta da bi doslo do javnosti.
    Vec sam prije spomenuo problem koji se pokazao bash ovdje. CIS-ova pozicija tehnickog administratora proizilazi iz njegove pravne uloge. Kao organ UCG on nema pravne mehanizme da sprovodi upravljanje domenom. I iz toga razloga njemu je potrebno pravno slanjanje na vladu, koja je formirala savjet od ljudi kojima su vec pune ruke posla oko reforme Crne Gore.

    Zaista je nekorektno ocekivati od tih ljudi koji rade na drzavnim i diplomatskim pozicijama da usmjere punu snagu na ovu problematiku.

    Mislim da je to glavni razlog ovako uopstenog pravilnika koji nosi veliki broj neodredjenosti, sto trebali bi se sloziti nesmije biti odlika jednog pravnog dokumenta.

    Kasnije cu kad nadjem vise vremena uci u detalje.

  14. #14
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    7,212
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    22
    Thanked in
    6 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by danuskica View Post
    Tesko da rasprava moze da pocne, kad satima ne dobijamo potvrdu o registraciji na forumu. I ko da raspravlja? Oni sami sa sobom

    Drugo, cini mi se da je jos rano, posto je vijest objavljena danas poslijepodne. Da bismo raspravljali, makar ja, trebalo bi da smisleno, argumentovano nastupamo. Nije dovoljno samo jednom preletjeti predlog Pravilnika i TUP - 'ajmo na raspravu. Mislim da takvi komentari ne bi bili ozbiljno razmatrani.
    Nisam znala da je bio problem oko registracije.
    Pa to se podrazumijeva, logično je da prvo se sve pročita temeljno pa izvode neki zaključci. Neću ni spominjati šta mislim o osobama kojima se priča ne zasniva na nekim činjenicama...

  15. #15
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Kazahstan(Selo u Kuchima)
    Posts
    358
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    sve u svemu, ugasishe ga gradjani

  16. #16
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    3,465
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    e ugasi ga i in televizija, koja je nesvjesno mogla da, da nije odredbe o minimumu od tri slova, da dobije vrlo profitabilni www.in.co.me
    one step at a time don’t be living on the line
    i don’t need a friend i got morbid on the mind

  17. #17
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Pozvao bih clanove ITAM-a i one koji su zainteresovani za ovu problematiku da se aktivnije ukljuce i na ITAM-ovom forumu specijalno odredjenom za ovu temu. Vec cete naci dosta informacija i rado bih volio da cujem vase stavove i misljenja. http://www.itam.ws/forumi/viewforum.php?f=15

  18. #18
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Bogami Ego ti pozivas goste u kucu sa zakljucanim vratima

  19. #19
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    7,212
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    22
    Thanked in
    6 Posts

    Default

    Da li je neko bio danas na javnu rapravu o .me domenu. Ako jeste neka kaže šta je bilo baš me interesuje.

  20. #20
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ßřgěńjĺ View Post
    Da li je neko bio danas na javnu rapravu o .me domenu. Ako jeste neka kaže šta je bilo baš me interesuje.
    Ja cu reci moj dojam sa okruglog stola.
    Kako nisam dobio odgovore na skoro sva pitanja na forumskoj javnoj raspravi, ista se situacija ponovila i na okruglom stolu. Ni na jedno ponovljeno pitanje nisam dobio odgovor.

    Na okruglom stolu je bila prva verzija nacrta pravilnika, sto je onemogucilo da se vidi bilo kakav progres - namjera da se pravilnik prilagodi potrebama CG Internet zajednice.

    Iznesen je podugacak niz primjedbi ucesnika na ovaj predlog pravilnika, a vecina istih je ostala bez zelje predlagaca da ih konkretizuje u samom dokumentu, sto je ostavilo dosta losh utisak u citavoj raspravi.

    Moram reci da vecina onih koja nije dosla na raspravu iz razloga sto nisu vidjeli svrhu niti namjeru predlagaca da se ista mijenja, da su bili potpuno u pravu. I to je predlagac pokusao da iskoristi kao argument da u CG ne postoji interesovanje za ovu problematiku, sto je jedan od ucesnika primjetio i reagovao.

    Interesantno je da je onaj dio ucesnika, koji su bili prestavnici inostranih kompanija, nisu iskazali preveliko nezadovoljstvo ovim pravilnikom, kao ni inostrani drzavljani putem foruma. Sto je sasvim ocekivano jer ovaj pravilnik sasvim sluzi njihovim interesima.

    Dok sa druge strane diskusije ucesnika iz Crne Gore su bile vrlo interesantne sa dobrim primjedbama koje su mogle doprinijeti boljem resenju. Sto me je zaista priblizilo problematici i dalo mi da sagledam i druga konstruktivna vidjenja u nalazenju dobrog resenja. I to je najbolji utisak sa rasprave koja je generalno davala dojam medjusobnog nerazumijevanja izmedju ucesnika i predlagaca. To se posebno dalo vidjeti u odnosu advokata predlagaca sa ucesnicima. A sto je i znacajno uticalo na dinamiku diskusije.

    U zavrsnoj rijeci, plan je da ce savjet da podnese modifikovan predlog Vladi na usvajanje (nezvanicno od petka bi trebalo dokument da bude dostupan preko adrese: http://www.nic.me ), bez daljeg ucesca javnosti. Sto je nedopustiv odnos prema javnosti i gradjanima Crne Gore, koja pored predhodnog neucestvovanja predlagaca na raspravi i ovim cinom nije imala nikakvo ucesce u izradi ambijenta koji je njima prevashodno namijenjen.

    Uzimajuci u obzir navedeno, takav pristup se kosi sa samom ulogom predlagaca - savjeta koju bi trebao da vrsi, sto sam jasno iznio na kraju diskusije u kojoj sam zakljucio da ovakav nacrt nije na nivou zadatka, kao ni sama uloga savjeta koji je umjesto da stvori ambijent useo sebi ulogu upravljanja istim sto izlazi iz okvira onoga za sta je Savjet i oformila Vlada odlukom br. 03-9039.
    Ponovio sam listu primjedbi na citav proces i sam nacrt pravilnika, koji se kosi sa samim dokumentom po kojem bi savjet trebao da se delegira kod Internet Assigned Numbers Authority.

    Iz tih razloga u zavrsnoj rijeci sam rekao da cemo sve detalje o ovome kao i kompletnu listu nasih primjedbi proslijediti IANA-i sa zahtjevom da se Savjetu uskrati delegacija upravljanja domenom.

    Kao sto sam vec spomenuo, ITAM je vec u pismenoj korespodenciji sa IANA-om ciju sam sadrzinu prenio na raspravi, medjutim to nije imalo uticaja na stav predlagaca povodom konkretnih primjedbi.

    Moram reci da i pored toga sto je proces javne rasprave tekao kako je tekao, neprisustvovanjem predlagaca se i nije mogao nazvati "javnom raspravom", zelio sam da iskoristim svaki nacin komunikacije kako bih bio siguran da su sve primjedbe dosle do savjeta.

    Kakve ce biti reakcije nakon samog okruglog stola vidjecemo zajedno poslije 18. maja, nakon cega cemo se obratiti i javno povodom crnogorskog ccTLD.
    Toliko za sad.
    Last edited by Ego_and_his_own; 14-05-07 at 13:20.

  21. #21
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    5,522
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Ljudi meni taj nic.me ne radi.... radi li vama?

  22. #22
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    5,522
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Nope,ne radi brate kaže da server nije nađen...

  23. #23
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    110
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    www.nic.me je linak

    Isto kao sto ne mozes vijesti.cg.yu nego www.vijesti.cg.yu , sjede ljudi, odmaraju, nista ne rade

  24. #24
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    5,522
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by maxdata View Post
    www.nic.me je linak

    Isto kao sto ne mozes vijesti.cg.yu nego www.vijesti.cg.yu , sjede ljudi, odmaraju, nista ne rade

    Znam nisam glup,ne radi!!!

  25. #25
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    http://89.188.44.88/nic

    vjerovatno si u inostranstvu i DNS nije propagiran . Kad uspijesh ovako izbrisi postove da nebi kvarili raspravu.
    Last edited by Ego_and_his_own; 14-05-07 at 17:39.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •