Page 1 of 4 1234 LastLast
Results 1 to 25 of 80

Thread: Stara Yuga - sto smo mogli a nijesmo

  1. #1
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Californication
    Posts
    901
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Stara Yuga - sto smo mogli a nijesmo

    Sjetite li se nekad stare Yuge i pomislite li dje smo danas mogli da budemo da smo ostali slozni?


    Last edited by KRECHIMIR; 17-03-07 at 07:31.
    NOTHING IN LIFE IS CERTAIN BUT TAXES AND DEATH

  2. #2
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    5,411
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Eh, trebalo je nekoliko generacija da prodje da bi Jugoslovenstvo potpuno "sraslo" sa narodom i da bi se svi osjecali kao Jugosloveni...

    Jbga, sve sto se ne gradi na jakim(u ovom slucaju i demokratskim) temeljima pane prije ili kasnije. Steta, jer zajedno smo mogli biti nesto, zivjeti bolje, izbjeci rat, vjerovatno vec biti u EU i imati dosta jak standard, osjecati hrvatsku, crnu goru, sloveniju, srbiju, bosnu i hercegovinu i makedoniju kao svoju kucu...

    I zbog cega danas nemamo sve ovo?

    Evo nesto i od mene:
    Last edited by shrek; 17-03-07 at 07:46.
    Ako pri svakoj prijateljskoj usluzi odmah misliš na zahvalnost, onda nisi darovao, već prodao.

  3. #3
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,680
    Thanks Thanks Given 
    53
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    30 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by KRECHIMIR View Post
    Sjetite li se nekad stare Yuge i pomislite li dje smo danas mogli da budemo da smo ostali slozni?


    Kako da ne.Stara Jugoslavija je tada za većinu evropskih zemalja bila ka sad nama npr. Njemačka.
    Platu nisi mogao da potrošiš da se nisi iz kafane vadio.Mogao si da živiš samo od toplog obroka(sad je 25 eura).

    No,neku su šćeli bolje...
    Gleda sam emisiju na HRT1 prije neki mjesec,đe jedan od branioca Dubrovnika,između ostalog kaže da je bolje vrijeme bilo prije rata nego sad...
    Od toga mu to...


  4. #4
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Universe:/Earth/America/USA/Michigan/SterlingHts/
    Posts
    1,089
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    josh uvijek ne znamo shta smo izgubili ...

  5. #5
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Location of this location is classified
    Posts
    286
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Cool

    ...dok ne dobijemo po prknu
    Quote Originally Posted by Lommy View Post
    Kako da ne.Stara Jugoslavija je tada za većinu evropskih zemalja bila ka sad nama npr. Njemačka.
    Platu nisi mogao da potrošiš da se nisi iz kafane vadio.Mogao si da živiš samo od toplog obroka(sad je 25 eura).

    No,neku su šćeli bolje...
    Gleda sam emisiju na HRT1 prije neki mjesec,đe jedan od branioca Dubrovnika,između ostalog kaže da je bolje vrijeme bilo prije rata nego sad...
    Od toga mu to...
    Te pare sto su oni trosili druze moj mi sad zaradjujemo!!! :P
    Last edited by Yakuza; 01-11-07 at 23:21.

  6. #6
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    11,463
    Thanks Thanks Given 
    1,922
    Thanks Thanks Received 
    5,170
    Thanked in
    1,783 Posts

    Default

    Te pare sto su oni trosili druze moj mi sad zaradjujemo!!!


    INOSTRANI dug SFRJ nikada nije premasivao cifru od 20 milijardi USD,1990.godine za vrijeme premijera Ante Markovica sveden je na nivo nesto veci od 10 milijardi USD(drzava sa nesto manje od 25 miliona stanovnika).

    Hrvatski dug na kraju 2006 je bio 38 miljardi USD, Srbije 20 milijardi USD, itd.
    A Tito je već posebna priča.

  7. #7
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    3,919
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    mene zanima koliko bi se ulagalo u cg da je ostala sfrj ? tada smo bili najmanje razvijena republika...

  8. #8
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    at your place, wrecking havoc
    Posts
    2,260
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Naravno da smo bili najslabije razvijena rep ali se fino zivjelo, Obod i druge velike firme su proizvode plasirali po cijeloj Yugi i dobro poslovali, koristili smo novac iz fonda za nerazvijena podrucja za infrastrukturu i sl.
    A sve sto se izgradi od saveznog novca je bilo vlasnistvo CG i njezinog naroda, a ne ka sad te sve rasprodasmo.
    EU je mozda ucila i na greskama Yuge pa nije napravila iste. Mozda mi nijesmo imali na cijim greskama ucit...

  9. #9
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    1,696
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    SFRJ je bila veštačka tvorevina koja se bazirala na diktaturi komunista,kultu ličnosti i blokovskoj podeli u vreme hladnog rata.
    Uglavnom se kada se pominje SFRJ uzima period relativnog blagostanja početak 70-tih-početak 80-tih,što je svega 10-tak godina kada se kao dobro živelo,a u većem periodu postojanja SFRJ se prilično teško živelo,50.-tih,60-tih godina,a početak 80-tih su obeležile nestašice osnovih životnih namirnica i uvođenje bonova.

  10. #10
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    USA
    Posts
    734
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Samo nam fale Bosanci pa da nasha patetichna grupa jugo-nostalgichara bude kompletna.

    Srbi i Hrvati nikada nijesu prihvatili Jugoslaviju i stalno su protiv nje rovarili, kako unutar zemlje tako i izvana. 'Bem ti drzavu koju dva najveca naroda nikada nijesu prihvatila.

    Nije mi zao sto vishe nijesmo u istoj drzavi sa gore pomenutim narodima. Zao mi sto one Bosne nema.

  11. #11
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Pg
    Posts
    2,950
    Thanks Thanks Given 
    100
    Thanks Thanks Received 
    264
    Thanked in
    142 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by E-1 View Post
    mene zanima koliko bi se ulagalo u cg da je ostala sfrj ? tada smo bili najmanje razvijena republika...
    Pa i sad smo najmanje razvijena od svih ostalih,a opet,kad pogledash,to je bilo veliko,ujedinjeno trzhishte,imali smo reputaciju,a samim tim i dobar okvir za turizam i slichno.No ajd...Pukli smo mi davno.Sad samo treba gledat kojim vozom odavde

  12. #12
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    11,463
    Thanks Thanks Given 
    1,922
    Thanks Thanks Received 
    5,170
    Thanked in
    1,783 Posts

    Default

    Vrlo rado bih zivio u SFRJ iz onog vremena koje ja pamtim.

  13. #13
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Divna je to drzava bila, ali desilo se ono sto se obicno desava kad se umobolnom djetetu daju sibice da se igra.
    Last edited by Hari Krisna; 17-03-07 at 21:31.

  14. #14
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    at your place, wrecking havoc
    Posts
    2,260
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Mozda je nekome pogresna ideja jer vise voli kapitalizam, ali da nije bilo nacionalizna po Yugi, ona bi danas bila jedna od najrazvijenijih zemalja. Eo kako je Kina napravila finu mjesavinu komunizma i kapitalizma. Tako je mogla i Yuga, Bog da joj dushu prosti...

  15. #15
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Komplex land
    Posts
    221
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ma mogla je Yuga...gledat u leđa zapadu, ko što danas gledamo. S vragom došlo, s vragom pošlo. E.
    Dalmacijo more moje
    jedna duša-a nas dvoje...

  16. #16
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,767
    Thanks Thanks Given 
    10,960
    Thanks Thanks Received 
    2,130
    Thanked in
    1,087 Posts

    Default

    Sjecam se...sjecam,sa velikom sjetom i pamtim samo lijepo iz te velike drzave koju sam uzduz i poprijeko proputovala i svugdje se osjecala kao svoj na svome.Rodjena sam u to, shto neko reche, najljepshe vrijeme Jugoslavije i nijesam osjetila ruzne strane posleratnoga perioda ali jesam ovoga danashnjega predratnoga,ratnoga i poratnoga pa ne znam za vas ali ja vjerujem starima da je ono bilo ljepshe no ovo shto nam se ovih potonjih godina 20-oga i prvih 21-ga vijeka dogadjalo na ovim prostorima.

  17. #17
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    MNE PG
    Posts
    1,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    SFRJ je bila država. Bila je velika država. Samo u Podgorici (tadašnji Titograd) su pored KAT-a radili i mašinska industrija Radoje Dakić, i drvna Marko Radović, i tekstilna Titeks, uz duvansku DKT i agroindustrijski 13Jul svaki mjesec se na Titogradsku pjacu istovarao tovar para tri kipera. Da ne pominjemo đe su Zećani prodavali pipune i paprike. Tad se puno radilo i mirno živjelo.
    Muka je što su Srbi u Jugoslaviji viđeli Srboslaviju. Hrvati ugroženost Hrvatstva. Makedonci i Slovenci su htjeli pod skute većeg brata. Crnogorci su se lijepo raspoređivali. Bosanci i dalje nemaju pojma o čemu se radi.
    Što neko reče još ne znamo što smo izgubili

  18. #18
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    806
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Za sve Jugoslovene
    Olimpijske igre Sarajevo 1984 - Otvaranje:yipiiii: i LEGENDA BOJAN KRIZAJ

    =

  19. #19
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    806
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by shrek View Post
    Eh, trebalo je nekoliko generacija da prodje da bi Jugoslovenstvo potpuno "sraslo" sa narodom i da bi se svi osjecali kao Jugosloveni...

    Jbga, sve sto se ne gradi na jakim(u ovom slucaju i demokratskim) temeljima pane prije ili kasnije. Steta, jer zajedno smo mogli biti nesto, zivjeti bolje, izbjeci rat, vjerovatno vec biti u EU i imati dosta jak standard, osjecati hrvatsku, crnu goru, sloveniju, srbiju, bosnu i hercegovinu i makedoniju kao svoju kucu...

    I zbog cega danas nemamo sve ovo?

    Evo nesto i od mene:
    J...te sjecam se kad su snimali spot.......
    Durmitor,Crno jezero,Sveti Stefan - uglavnom MNE
    MONTENEGRO

  20. #20
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    1,696
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by FORMICA View Post
    SFRJ je bila država. Bila je velika država. Samo u Podgorici (tadašnji Titograd) su pored KAT-a radili i mašinska industrija Radoje Dakić, i drvna Marko Radović, i tekstilna Titeks, uz duvansku DKT i agroindustrijski 13Jul svaki mjesec se na Titogradsku pjacu istovarao tovar para tri kipera. Da ne pominjemo đe su Zećani prodavali pipune i paprike. Tad se puno radilo i mirno živjelo.
    Muka je što su Srbi u Jugoslaviji viđeli Srboslaviju. Hrvati ugroženost Hrvatstva. Makedonci i Slovenci su htjeli pod skute većeg brata. Crnogorci su se lijepo raspoređivali. Bosanci i dalje nemaju pojma o čemu se radi.
    Što neko reče još ne znamo što smo izgubili
    I da je opstala "velika Jugoslavija" kao država,velike su šanse da bi ekonomska situacija bila manje-više ista kao u sada odvojenim državama.Komunizam je propao 1989 godine,a i da je opstala Jugoslavija bi bila izložena tranziciji,privatizaciji,otpuštanju radnika i gašenju firmi kao i sve bivše komunističe države.

  21. #21
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    1,696
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Don_Sharky View Post
    Mozda je nekome pogresna ideja jer vise voli kapitalizam, ali da nije bilo nacionalizna po Yugi, ona bi danas bila jedna od najrazvijenijih zemalja. Eo kako je Kina napravila finu mjesavinu komunizma i kapitalizma. Tako je mogla i Yuga, Bog da joj dushu prosti...
    U Jugoslaviji je od samog početka bilo puno nacionalizma,već od 1918 godine su jasne bile težnje Hrvata i drugih da se odvoje.U Kraljevini Jugoslaviji je postojao višepartijski sistem,pa su ove nacionalističke težnje bile vidljive,a u SFRJ je bila diktatura i stvarao se mit da nema nikakvog nacionalizma jer je bilo zabranjeno slobodno izražavati mišljenje.Ovaj mit se bazirao na gušenju slobode i gomili laži,kao što je "bratstvo i jedinstvo".Sama SFRJ i SKJ su udarili temelje raspadu države jer su doneli konfederalni ustav,gde su republike bilo skoro nezavisne države sa vrlo malim ovlašćenjima (kon)federacije.To se nije mnogo primećivalo jer je u svim republikama bila ista partija na vlasti,ali se već krajem 80-tih pokazalo koliko je ovo bilo nerealno uređenje.

  22. #22
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    97
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ja ipak mislim da je "Bratstvo i jedinstvo"zivjelo medju obicnim ljudima.Kakva snazna prijateljstva su se stvarala u JNA.Politicari i intelektualci su sijali sjeme zla.Juga se raspala na Kosovu i tu ce se njen konacni slom i zavrsiti...

  23. #23
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,680
    Thanks Thanks Given 
    53
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    30 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by dusanp View Post
    U Jugoslaviji je od samog početka bilo puno nacionalizma,već od 1918 godine su jasne bile težnje Hrvata i drugih da se odvoje.U Kraljevini Jugoslaviji je postojao višepartijski sistem,pa su ove nacionalističke težnje bile vidljive,a u SFRJ je bila diktatura i stvarao se mit da nema nikakvog nacionalizma jer je bilo zabranjeno slobodno izražavati mišljenje.Ovaj mit se bazirao na gušenju slobode i gomili laži,kao što je "bratstvo i jedinstvo".Sama SFRJ i SKJ su udarili temelje raspadu države jer su doneli konfederalni ustav,gde su republike bilo skoro nezavisne države sa vrlo malim ovlašćenjima (kon)federacije.To se nije mnogo primećivalo jer je u svim republikama bila ista partija na vlasti,ali se već krajem 80-tih pokazalo koliko je ovo bilo nerealno uređenje.
    Prvenstveno su Hrvati težili da se odvoje,što da se nije desilo devedesetih moralo bi se desit sad,i četrdesetih su se odvojili zahvaljujući okretanju Njemcima i Italijanima,no pošto se ratna sreća preokrenula na stranu saveznika tako su i oni otišli za njom...


    Ne znam koliko je vjerodostojan snimak đe Albanci,90-ih,idu da se bore na strani Hrvata,da bi im ovi kasnije uzvratili na Kosovo,ali evo ga.


  24. #24
    Join Date
    Nov 2004
    Posts
    984
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by dusanp View Post
    U Jugoslaviji je od samog početka bilo puno nacionalizma,već od 1918 godine su jasne bile težnje Hrvata i drugih da se odvoje.U Kraljevini Jugoslaviji je postojao višepartijski sistem,pa su ove nacionalističke težnje bile vidljive,a u SFRJ je bila diktatura i stvarao se mit da nema nikakvog nacionalizma jer je bilo zabranjeno slobodno izražavati mišljenje.Ovaj mit se bazirao na gušenju slobode i gomili laži,kao što je "bratstvo i jedinstvo".Sama SFRJ i SKJ su udarili temelje raspadu države jer su doneli konfederalni ustav,gde su republike bilo skoro nezavisne države sa vrlo malim ovlašćenjima (kon)federacije.To se nije mnogo primećivalo jer je u svim republikama bila ista partija na vlasti,ali se već krajem 80-tih pokazalo koliko je ovo bilo nerealno uređenje.
    malko smiješno da kriviš sve druge za raspad. sigurno je da je jedan dio hrvata nikad nije doživljavao kao svoju, ali da su srpski političari bili 'cvećke' u to vrijeme? pa lik koji je pripadao jednoj od srpskih stranaka je ubio hrvata u skupštini te iste kraljevine, to ti valjda nešto govori.
    samo je '91 vojska trebala da pohapsi onu dvojicu koja su se navodno dogovarala o podjeli bosne i niko više ne bi smio da progovori na tu temu. najlakše je samo jednu stranu okriviti.
    Last edited by Cousteau; 18-03-07 at 12:04.

  25. #25
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    MNE PG
    Posts
    1,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by dusanp View Post
    I da je opstala "velika Jugoslavija" kao država,velike su šanse da bi ekonomska situacija bila manje-više ista kao u sada odvojenim državama.Komunizam je propao 1989 godine,a i da je opstala Jugoslavija bi bila izložena tranziciji,privatizaciji,otpuštanju radnika i gašenju firmi kao i sve bivše komunističe države.
    Dušane ima istine u tvojim riječima. Ipak mislim da političari nijesu sve pobrkali Ante Markovvić sa Partiom za promjene je mogao mnogo učiniti. Naravno da je postojalo političke volje.:mad: Za Hrvate je Ante bio izdajnik, Za Srbe je bio Ustaša, za ostale vjerovatno zamlata. A on je bio zapravo jedini Jugosloven na tadašnjoj političkoj sceni. Nacionalne isključivosti i već rasplamsali šovinizam je slomio kičmu Jugoslaviji. Ne kažem da nije bilo miješanja sa strane ali sam siguran da bez pomoći iz zemlje strani uticaj ne bi mogao ništa učiniti.:mad:
    Žao mi je one zemlje koja je nastala velikim trudom najvećih umova svih južnih Slovena. Tačno je što veliš od samog početka je u njoj bilo nešto pogrešno. Znaš li što? Znaš li zašto su opstale sve evropske zemlje koje su na početku prošlog i pretprošlog vijeka bile skupine malih razjedinjenih posvađanih plemena, naroda, feudalnih posjeda i državica? Zato što su ih održavale ideje ujedinjenja, u prvom redu, i zato što se nijesu nametali jedni drugoma u ime suludih ideja nadmoći svoga plemena nad drugim, u drugom redu. Koliko su te ideje dominacije nad drugim pogubne pokazuje primjer Njemačke. Njemačka koja se ujedinila zapravo tek pod čvrstom rukom Nacionalsocijalizma slomila je sama sebi vrat željom za dominaciom nad cijelim svijetom. Provjeri koliko se danas vole jedan Bavarac i jedan Prus. Pa i primjer Italije u kojoj nije ni postojala italijanska nacije se ujedinjuje pod idejom jedinstva i niko a Pijemont najnmanje (iako je podnio najviše u borbama za ujedinjenje) nije nametao dominaciju nad drugime djelovima Italije. Što se desilo kod nas? Prvo što je bilo pod firmom ujedinjenja u do tad nepostojeću Jugoslaviju, bilo je zabrana postojanja Crnogoraca i Makedonaca. Da bi se malo poslije toga poništili i Hrvatai a Slovenci ukidajući osnovna nacionalna prava, a ističući srpstvo na svakom koraku. Zapravo je Srbija smatrala Jugoslaviju velikom Srbijom. I to ti je to

Page 1 of 4 1234 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. DzOJS KERI O CRNOJ GORI I CRNOGORCIMA
    By Hari Krisna in forum Istorija
    Replies: 19
    Last Post: 09-04-10, 21:31
  2. Online CS Tyrnir za CG
    By Lobanja in forum Game Server CG
    Replies: 740
    Last Post: 24-10-06, 09:12

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •