Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 25 of 66

Thread: Zablude o Islamu

  1. #1
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Vavilon - Podgorica
    Posts
    2,357
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Zablude o Islamu

    Oni ljudi koji nedovoljno poznaju religiju, ili pak Islam, uglavnom smatraju da je Kuran prepisan od Biblije. Druga zabluda je u vezi islama i Muhammeda s.a.v.s. za šta misle da se ne pominje u Bibliji. Treća zabluda bi bila u vezi raspeća Isusa Hrista. Naime, po Kuranu Isa a.s. (Isus) nije razapet, međutim i sama Biblija na mnogo mjesta govori da on nije razapet i ako se na određenim mjestima jasno kaže da jeste.
    Počevši od prve zablude, razlog zbog kojeg ljudi misle da je Kuran prepisan od Biblije nalazi se u imenima Božijih poslanika i određenih sličnih događaja prema kojima se ove dvije knjige slažu. Međutim kao dokaz da Kuran nije prepisan govore nam kuranski ajeti koji se u potpunosti slažu sa savremenim naučnim otkrićima a o kojima Biblija ne kaže ništa. Biblija se čak uveliko mimoilazi sa savremenom naukom. Npr:
    Jezekilj kaže da mjesec posjeduje svoju svjetlost:
    I kad te ugasim, zastrijeću nebo, i zvijezde na njemu pomračiti, sunce ću zakloniti oblakom, i mjesec ne će svijetliti svjetlošću svojom. (Jezekilj 32, 7)
    Šta nam kaže Kuran povodom mjesečeve svjetlosti:
    On je Sunce izvorom svjetlosti učinio, a Mjesec sjajnim i položaje mu odredio da bi ste znali broj godina i računanje. (An-Nisa 56)
    Dakle, Kuran kaže da je mjesec sjajan tj. da je svjetlost na njega sunčeva svjetlost, dok Biblija kaže da mjesec posjeduje svoju sopstvenu svjetlost. Da li je Kuran prepisan od Biblije?
    Biblija nam govori da se Sunce kreće oko Zemlje:
    Sunce izlazi i zalazi, i opet hiti na mjesto svoje odakle izlazi. (Propovjednik 1, 5)
    Kuran kaže:
    "Sve u svemiru plovi." (Jasin, 40).
    Biblija opisuje Boga kao materijalnu pojavu:
    Podiže se dim iz nozdrva njegovijeh i iz usta njegovijeh oganj koji proždire, živo ugljevlje odskakaše od njega. (Samuilo(2), 22, 9)
    I vidjeh, a to oblik na oči kao oganj, od bedara mu dolje bješe oganj, a od bedara gore bješe kao svjetlost, kao jaka svetlost. (Jezekilj 8, 2)

    U Kuranu se on opisuje kao opšteprisutni duh:
    Mi stvaramo čovjeka i znamo šta mu sve duša njegova haje, jer Mi smo njemu bliži od vratne žile kucavice. (50, 16)
    U Njega su ključevi svih tajni, samo ih On zna, i On jedini zna šta je na kopnu i šta je u moru, i nijedan list ne opadne, a da On za nj ne zna; (6, 59)

    U Bibliji se Bog opisuje kao neko ko posjeduje umor:
    I svrši Bog do sedmoga dana djela svoja, koja učini; i počinu u sedmi dan od svijeh djela svojih, koja učini. (Postanak 2, 2-3)
    U Kuranu, on se ne može umoriti:
    I stvorili smo nebesa i zemlju i ono što je između njih u šest dana i nismo osjetili umor. (Kaf, 3)
    U Bibliji nalazimo na duhovnu nesavršenost Boga kojeg ucjenjuje i uspijeva u tome Mojsije:
    Ali oprosti im grijeh; ako li nećeš, izbriši me iz knjige svoje, koju si napisao. (Izlazak 32, 32)
    U Kuranu On je savršen:
    Nevjernici su oni koji govore: “Bog je – Mesih, sin Merjemin!” Reci: “Ko može spriječiti Allaha da, ako hoće, uništi Mesiha, sina Merjemina, i majku njegovu, i sve one koji su na Zemlji? Allahova je vlast na nebesima i na Zemlji i na onome što je između njih; On stvara što hoće, i Allah sve može. (5, 17)
    Osim navedenog jedni te isti Božiji poslanici se veoma različito opisuju u pomenute dvije knjige. U Kuranu se oni opisuju kao najbolji i najmoralniji ljudi. Dok se npr. Avram u Bibliji opisuje kao čovjek koji podaje svoju ženu drugima da bi stekao materijalne koristi na ovom svijetu. Lot se u Bibliji opisuje kao čovjek koji se napio i spavao sa svoje dvije kćeri, Mojsije kao ubica novorođenčadi, David kao čovjek koji na prevaru ubija muža zbog prisvajanja njegove žene, Noje kao pijanica itd.
    Last edited by Mabus; 11-03-07 at 17:34.
    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    nema nikakve potrebe da udjes u dijalog sa osobom koja u 2016-oj misli da je Zemlja ravna.

  2. #2
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Mabuse ovakav sam tekst ocekivao od nekog ateiste, zeznuo si me sto ga procitah.

    A posto ja ateiste dozivljavam kao namjerne i nenamjerne neznalice, vjerovatno je to ono sto me je asocilaro.

    Gospodo Mabus bi za razliku od Mojsija po naredbi Alaha uzeo mac u svoje ruke, pobio bracu, sinove vratio se sa krvavim macem i upitao Boga:
    Ko je sledecI?

    Hahahaha

    E sto sve necu u zivotu vidjet. Ucish me Mabuse koliko mrznja moze da zaslijepi.
    Last edited by Ego_and_his_own; 11-03-07 at 18:03.

  3. #3
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    6,410
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Brate Mabus,
    dobro dosao,i drago mi je sto si dosao na forum kad sam i ja ovde,dok mi fiksni ne iskljuce,a brzo ce.
    Inresantan tekst,ali ajd` da vidimo greske.

    Sto se tice raspeca,pogledaj temu u kojoj sam objasnio da je Hristos bio raspet na krst.

    Ova ``zabluda``u Svetom Pismu,vezana za mjesec kako je ti zoves,je ista zabluda kao i u Kur`an-u.Ako sunce osvetljava mjesec,onda i mjesec ima svoju svjetlost,ako je Allah ucinio sunce izvorom svjetlosti,a mjesec sjajnim,onda i mjesec ima svoj sjaj,ili svjetlost.Da je pisalo-``Ugasicu mjesec koji je izvor svjetlosti``,onda bise moglo pricati o zabludi,a ovako nema zablude.

    Pazi Mabus,Hriscani ne posmatraju Sveto Pismo kao sto vi posmatrate Kur`an.Sveto Pismo je BOGOMnadahnuto,Sveti Duh je inspirisao ljude da ga napisu,tako da Sveto Pismo nije Rijec BOZJA,Rijec BOZJA je Gospod Hrostos.

    Ako posmatras sa zemlje sunce ucinice ti se da se ono krece,ali sunce miruje dok se zemlja krece.

    Opis BOGA u Svetom Pismu si naveo kao materijalno.Greska.Pogledaj reference,bice ti lakse da shvatis.

    Ovo ``pocinu``mozes tumaciti tako kako si vec protumacio,jer kako Sveto Pismo kaze ``sve mi je slobodno``,tj.ako oces da trazis zabludu,ali ovaj deo se tumaci eshatoloski,jer se radi o ``sedmom danu``.

    Sto se tice ucjene,opet tvoja stvar sto si tako prtumacio,a izvukao si iz konteksta,ali ako pogledamo citav kontekst:
    31. I vrati se Mojsije ka Gospodu, i reče: Molim Ti se; narod ovaj ljuto sagreši načinivši sebi bogove od zlata.
    32. Ali oprosti im greh: Ako li nećeš, izbriši me iz knjige svoje, koju si napisao.(Exodos 32:31,32)
    onda se ovdje radi o molbi.


    30. A Lot otide iz Sigora i stani se na onom brdu s dve kćeri svoje, jer se bojaše ostati u Sigoru; i živeše u pećini s dve kćeri svoje.

    31. A starija reče mlađoj: Naš je otac star, a nema nikoga na zemlji da dođe k nama, kao što je običaj po svoj zemlji.(Prva Mojsijeva 19:30,31)

    Opet si izvukao iz konteksta zakljucak.Lot nije svojevoljno legaos a svojim cerkama,vec su ga one napile.A o odbroti Lotovoj vidimo kako je covjek srcano branio goste kad su dosli Sodomljani da ih siluju.

    Vidi Mabus,ti si obrazovan covjek,ali nemoj na ruzan nacin da napadas Sveto Pismo i da branis Kur`an,nemoj da izvlacis iz konteksta djelove jer svaka rijec,a kamoli recenica moze da izgubi pravo znacenje ako se izvuce iz konteksta.Za ostale djelove necu da komentarisem jer je sustina ista.

    Mir i svako dobro.

  4. #4
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    E ovo ce biti interesantna diskusija izmedju vas. Necu vas smetati, jer znam epilog.

  5. #5
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    6,410
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Hahaha....
    Zasto da se i ti ne ukljucis?
    Raspravljamo,sto nas je vise to bolje.

    Mir i svako dobro.

  6. #6
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Bojim se da necu naci zajedniciki jezik kao vas dvojica pa cu poremetiti tok diskusije. Al aj da ne preudiciram, da vidim prvo.

    No cesh morati Ihtuse da osvjezish listu nepravilnosti koje nalazish u Kuranu, kako bi mu jednako parirao njegovoj listi nepravilnosti u Bibliji. Jer ipak je to tema. A u vasu pravilnost ne treba sumnjati.
    Last edited by Ego_and_his_own; 11-03-07 at 18:22.

  7. #7
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    6,410
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Brate Ego,
    kad se vera brani,brani se ne napadanjem na druge vjere nego na istini koja je u njoj.Nemogu ja dokazati istinitost Svetog Pisma ako opovrgnem Kur`an,isto tako nemoze ni Mabus dokazati ispravnost Kur`an-a ako pokusa da pobije ono sto pise u svetom Pismu.

    Mir i svako dobro.

  8. #8
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    A ne ne Ihtuse, necesh se tako lako izvuc. Jedna mora da ne valja jer inace nesto nebi bilo u redu. To bi znacilo onda da vi niste u pravu, a to nije opcija i niti se moze dovest u pitanje.

  9. #9
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    6,410
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Pazi Ego,politeisticke religije su pogresne,a ima ih mnogo.Da li to znaci ako jedna politeisticka religija ne valja,da su ostale upravu?Mislim da nije.

    Mir i svako dobro.

  10. #10
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Vavilon - Podgorica
    Posts
    2,357
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ihtus 777 kažeš da je Sveti Duh inspirisao ljude da napišu Sveto Pismo.
    Ali ono što ću ja tebe pitati je kako je Sveti Duh jedan iz trojstva mogao tako nonšalantno obmanjivati ljude, tako da je svako svakome u Svetom Pismu kontradiktoran? Je li se to Sveti Duh poigravao sa ljudima? I ne samo da je svako svakome kontradiktoran, već su u mnogim slučajevima nadahnuti ljudi u Bibliji sami sebi kontradiktorni, pa među njima i sam sebi Isus Hrist. Kažeš da je Isus riječ Božija. To i ja kažem, ali ne kao Isa a.s. kako ga opisuje Biblija, već onako kako ga opisuje Kuran kao Božijeg poslanika. Uostalom ja sam imao priliku da pročitam da si ti zastupnik da je Isus Bog, jedan iz trojstva, pa te pitam po čemu je to Isus Bog? Zbog čega? Zbog čega to nije mogao biti npr. Mojsije?
    Što se tiče napadanja Svetog Pisma ja kažem da u Njemu ima veoma interesantnih tekstova. Ali poštovati knjigu koja je sebi na milion mjesta kontradiktorna, koja u sebi sadrži pjesmice o ženskim grudima, koja Božije poslanike opisuje kao nazadne ljude, koja Isusa opisuje na određenim mjestima kao čovjeka koji izdaje nakaradne zapovijesti i koja posjeduje mešavinu prenesenog Božanskog govora sa ljudskim - ne mogu. I u pravu je Ego. Ja jesam zadojen mržnjom prema knjizi koja Boga predstavlja kao nekog ko se umorio, kao nekog ko se može ucjenjivati, koji se je sa čovjekom bio pa izgubio borbu, kao nekoga ko se kaje, kao nekoga koji griješi u jednom zavjetu da bi kasnije kroz vrijeme izdao drugi zavjet itd.
    Ono što je smiješno je da mi iznosiš opravdanje o Lotu, na način jer su ga kćeri napile. Oprosti, može li tebe iko da napije ako ti to nećeš? Zbog čega je Lot pio vino ako se u knjizi Osije i Isaije kaže:
    *****rstvo i vino i mast oduzima srce. (Osija 4,11)
    Teško onima koji rane, te idu na silovito piće i ostaju do mraka dok ih vino raspali. (Isaija 5,11)
    Koji je autor mogao napisati i predstaviti Božijeg poslanika kao nekog ko se napio, spavao sa kćerima i objema im napravio đecu? Da li bi za tebe bilo opravdanje da tebe tako neko napije poput Lota pa da i ti tako nešto učiniš? Koja je definicija grijeha? Ako li je Božiji poslanik tako nešto uradio da li smo i mi slobodni raditi takve gluposti? Da li je autor ovog teksta bio nadahnut Svetim Duhom?
    Last edited by Mabus; 11-03-07 at 20:06.
    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    nema nikakve potrebe da udjes u dijalog sa osobom koja u 2016-oj misli da je Zemlja ravna.

  11. #11
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Ovdje ne raspravljaju religije(one su nauke) vec ljudi koji se reprezentuju kao pripadnici jedne od njih sa svojim tumacenjima. Nemojmo da brkamo te pojmove. Necesh se izvrdati iz ovoga
    Na drugoj temi si rekao da je Islam lazna religija, dali i dalje stojish pri tome?

    Drago bi mi bilo zbog tebe da ne stojish.

  12. #12
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    mabuse tu se ne radi o mani Boga vec o ljudskosti Mojsija.

    Pa po Bogu covjece? kad cesh razumjeti dusu ljudsku? Mojsije je sa levitima pobio 2000 dusa medju kojima bracu i sinove svoje i ti si ocekivao da ce on sav srecan stat pred Bogom svojim?
    On je ponudio dusu svoju za njih Mabuse, on je direktno dao zamjenu za njih jer nije mogao nista drugo da URADI.
    Rekao je:
    зато сада идем горе ка Господу, еда бих га умолио да вам опрости гријех.
    Sta je mogao da uradi? Stavi se u njegovu poziciju, no ti necesh. Lakse ti je sudit iz te stolice sa kaficom ili cajem. E moj Mabuse ne pravi se tako sud o necemu.

    Ti ne kontash ni ulogu Isusa koji je isto uradio za nevjernike. Koji je pokazao svoju ljubav koju mu je Bog dao i svojim primjerom otopi im srce da upoznaju Boga.

    Al ti to ne shvatash.

  13. #13
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    6,410
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Vidi Mabus,nema kontradikcija u Svetom Pismu vec nesuglasica.Ima ih!Postoje!Ali ja sam ti napisao da je Sveti Duh samo inspirisao ljude da napisu Sveto Pismo sa ``svog ugla``,nije Sveti Duh pisao kroz njih.Npr. Protestanti vjeruju da je Sveto Pismo apsolutno tacno.Tacno je dogmatski,ali npr. zbog Septuaginte su se neke stvari promijenile u Novom Zavjetu,pa imas da je Josif u Novom Zavjetu usao u Misir sa 75 dusa a u Starom Zavjetu sa 70 dusa.Evo stihova:

    27. I dva sina Josifova koji mu se rodiše u Misiru; svega dakle duša doma Jakovljevog, što dođoše u Misir, beše sedamdeset.(Genesis 46:27)

    14. A Josif posla i dozva oca svog Jakova i svu rodbinu svoju, sedamdeset i pet duša.(Djela Apostolska 7:14)

    A evo ti izvorni tekst(izvini sto nemogu na hebrejskom da napisem jer mi notepad ne podrzava pismo):

    46 27 uioi de iwshf oi genomenoi autw en gh aiguptw yucai ennea pasai yucai oikou iakwb ai eiselqousai eiV aigupton ``EBDOMHKONTA PENTE``(Genesis 46:27)

    aposteilas de iôsęph metekalesato a=iakôb ton patera autou tsb=iakôb kai pasan tęn suggeneian b=[autou] ts=autou en psuchais ``EBDOMHKONTA PENTE``(Djela Apostolska 7:14)

    Ovo ti je latinski,Vulgata Bl. Jeronima 405 AD,lakse ces se snaci:
    27 filii autem Ioseph qui nati sunt ei in terra Aegypti animae duae omnis anima domus Iacob quae ingressa est Aegyptum fuere ``SEPTUAGINTA``(Genesis 46:27)

    14 mittens autem Ioseph accersivit Iacob patrem suum et omnem cognationem in animabus SEPTUAGINTA QUINQUE(Djela Apostolska 7:14)

    Hriscanima nije vazno da li je sedamdeset ili sedamdeset pet dusa uslo u Egipat,da li je Hristos rekao na krstu prvo Eloi.Eloi lama savahtani.ili Oce,u ruke predajem duh svoj.Nije bio nikakav problem da kasnije dodje do prepravke Svetog Pisma,ali to Hriscanima nista nesmeta da vjeruju u Gospoda Hrista.Pa ako bi iko to uradio uradila bi Inkvizicija i Vatikan,pa bi spalili originale.
    Sto se tice Lota,pa Lot je bio covjek,svaki covjek je gresan.Nisam ja rekao da je Lot morao da legne sa svojim cerkama,nego izvjestaj kaze da su se cerke dogovorile da ga napiju kako se sjeme Lotovo nebi ugasilo.Pa i za Noja se kaze da ga je BOG spasio jer je bio pravedan,a nije se Noje napio jer je mnogo popio,vec zato sto se promijenio vazdusni pritisak posle potopa.Noje je vjerovatno mogao mnogo da popije,ali u onim pre-potopskim uslovima mu nje skodilo,u posle-potopskim uslovima jeste.

    Ja sam ti dao objasnjenje Mojsijevog razgovora s`BOGOM,to je bila molba,tako kontekst pokazuje.

    Pitao si me zasto je Gospod Hristos BOG?Pa BOG je jer je Sin BOZJI,jedinorodni,jer BOG radja BOGA,covjek covjeka,pas psa...Ono sto radja mora biti iste sustine kao onaj ko ga je rodio.

    Mir i svako dobro.

  14. #14
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Vavilon - Podgorica
    Posts
    2,357
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ihtus 777, kažeš da Hrišćanima nije važno da li je sedamdeset ili sedamdeset pet duša kako se na drugom mjestu kaže stiglo u Misiru i to je OK! Tebi takve stvari nisu važne dok meni jesu. Razlika između mene i tebe je u tome što ja smatram da je Bog nepogrešiv dok to tebi nije bitno. Ti smatraš Sveto Pismo istinitu Knjigu Božiju i ako svestan da u njoj ima krupnih nedostataka. Ja neću da prihvatim da Onaj koji je stvorio čitav kosmos može napraviti katastrofalne greške u Knjizi za koju vi smatrate da je od Njega. Zatim kažeš da je Sveti Duh inspirisao ljude da pišu i na taj način opravdavaš greške u Bibliji itd. Međutim da bi se neka knjiga mogla nazvati Božijom ona mora biti od samoga Boga. Tragično bi bilo od tebe reći sada da je Biblija knjiga od Boga nakon što si i sam rekao da su je kojekakvi ljudi pisali. Da ih jeste kojim slučajem Sveti Duh i inspirisao ona nebi smjela imati niti jedan jedini nedostatak. A da li ih je Sveti Duh inspirisao ili nije je samo puko nagađanje o kojem sama Biblija ništa ne kaže.
    Međutim vratiću se na temu. Druga zabluda prema islamu je mišljenje da Biblija ne pominje Muhammeda s.a.v.s. Pročitajmo par tekstova:
    Podignut ću im proroka između njihove braće, kao što si ti. Stavit ću svoje riječi u njegova usta, da im kaže sve što mu zapovijedim. A ne bude li tko poslušao mojih riječi što ih prorok bude govorio u moje ime, taj će odgovarati preda mnom. (Ponovljeni zakon 18, 18-19)
    Ismail a.s. i Ishak a.s. su bili braća tj. sinovi Ibrahimovi (Avramovi).Od Ismaila a.s., vode porijeklo Arapi a od Ishaka a.s. Jevreji. Muhamed a.s. vodi porijeklo od Ismaila. Ovaj navedeni tekst može se odnositi samo na Muhameda a.s. jer se kaže da nagoviješteni poslanik treba da bude, ne iz reda Izraelćana, nego iz reda njihove braće, tj. od potomstva Ismaila.
    Kao što znamoAgara je rodila Ismaila od koga su nastali Arapi i od koga i sam Muhamed vodi porijeklo. Vezano za ovu rečenicu, pročitajmo obraćanje Uzvišenog:
    I za Jišmaela (Ismaila) uslišah te. Evo ga blagoslovim; rodnim ću ga učiniti i silno ga razmnožiti; dvanaest će knezova od njega postati i u velik će narod izrasti. (Postanak 17, 20)
    Pročitajmo iz Vulgata Biblije kako je Isaija vidio proročanstvo:
    On je vidio dva jahača, jedan od njih bio je jahač na magarcu, a drugi je bio na kamili, on je mnogo pazio pažnjom napetom. (Isaija 21, 7)
    Dobro znamo ko je ušao u Jerusalim na magarcu, kao što dobro znamo ko je ušao u Mekku na kamili.
    Ima još mnogo tekstova koje ću kasnije navesti.
    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    nema nikakve potrebe da udjes u dijalog sa osobom koja u 2016-oj misli da je Zemlja ravna.

  15. #15
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,255
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    A posto ja ateiste dozivljavam kao namjerne i nenamjerne neznalice, vjerovatno je to ono sto me je asocilaro.
    Štaaaaaaaa ?

    Ma daaaaj ?

    Dobro je nek znam na čemu sam.

    On the topic :
    Inače ovaj uslovno rečeno sukob između Ihtusa i Mabusa sam odavno čekao. Pošto sam nemam nikakvih interesa da Islam potvrđujem ili opovrgavam kao religiju. Niti da branim niti rusim te tvz. " zablude ".

    Moje je da sjednem i uživam u diskusiji. Fascinirajte me.

  16. #16
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    seek the truth
    Posts
    68
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    mabus, respect brate moj

  17. #17
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Californication
    Posts
    901
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own View Post
    mabuse tu se ne radi o mani Boga vec o ljudskosti Mojsija.

    Pa po Bogu covjece? kad cesh razumjeti dusu ljudsku? Mojsije je sa levitima pobio 2000 dusa medju kojima bracu i sinove svoje i ti si ocekivao da ce on sav srecan stat pred Bogom svojim?
    On je ponudio dusu svoju za njih Mabuse, on je direktno dao zamjenu za njih jer nije mogao nista drugo da URADI.
    Rekao je:

    Sta je mogao da uradi? Stavi se u njegovu poziciju, no ti necesh. Lakse ti je sudit iz te stolice sa kaficom ili cajem. E moj Mabuse ne pravi se tako sud o necemu.

    Ti ne kontash ni ulogu Isusa koji je isto uradio za nevjernike. Koji je pokazao svoju ljubav koju mu je Bog dao i svojim primjerom otopi im srce da upoznaju Boga.

    Al ti to ne shvatash.
    Pa zar Bog nije svakog covjeka na ovoj zemaljskoj kugli stvorio jednakim i dao mu moc da sam sudi(bude nezavistan) i pravi odluke za koje ta ista jedinka misli da su pravilna i bozjim zakonom predodredjena i u sto vrijeme trasirao put koji vodi do raja "Dzeneta".
    Zasto bi Bog(ALLAH) zrtvovao jednog covjeka(za kojeg vi mislite da je bozji sin-kako su vam jevreji mozak isprali qq) za cijelo covecanstvo tj. nevjernike i spasio ih od ognjista koje bi ih sledovalo u "PAKAO".Cemu svrha zivota onda(nismo odje na odmor nego da ispostujemo zakone koje nam je bog pripisao sve do sudnjeg dana i samim tim zadovoljimo ALLAHA nasim cinovima kreiranjem mirne atmosfere na zemlji u kojoj vlada pravda, mir, dobrocinstvo i bozja naklonost bez ikakvih prestupa, ali kao sto vidimo neke nacije uporno pokusavaju da nas potlace i okrenu protiv ALLAHA i time odvrate od onoga sto smo stitili i srcem branili 14 vjekova.

    Bog je jedan nema boga osim ALLAHA
    On nije nikog rodio niti je rodjen
    Njemu nema niko ravan
    AMIN
    NOTHING IN LIFE IS CERTAIN BUT TAXES AND DEATH

  18. #18
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by KRECHIMIR View Post
    Zasto bi Bog(ALLAH) zrtvovao jednog covjeka(za kojeg vi mislite da je bozji sin-kako su vam jevreji mozak isprali qq) za cijelo covecanstvo tj. nevjernike i spasio ih od ognjista koje bi ih sledovalo u "PAKAO".
    A sto bi Se Alah zamarao i sa cim Krecimire? Sto je njega briga bila, kad je sam sebi dovoljan, iza koga drugoga Krecimire?
    Hvaljen je on i nije ka sto ga vecma neki gledaju. Umislili su da ga mogu opisat i dat mu svoje bezdusne osobine.

    A da nisi ti Bog il njegov savjetnik da ga savjetujesh ko ce biti a ko ne u Pakao? Da se nisi malo zaletio?

    Jes njemu su trebali Ibrahim, Musa, Isa i Muhammed te on nesto ne moze sam da ucini. E pa kako ste coravi pored oba oka.

    Ko je kome isprao mozak ja vidim odlicno. Odbili su vas od Istine da bi svoju tabu drzali i moc odrzali, ka i kod ovih prije vas. Ali ne ide nesto to. Ta stremljenja ka ljubavi i miru ne idu bash kao na pricu. Puna su usta nasilja i obijesti. Rasirila se korov, a vi misljaste da ce vas iskusenje proci. Nece no cete morat vjeru dokazat. Kad ce vi svaka rijec pred vama biti i protiv vas svjedociti.

    Kad ispostujete svako slovo Kurana i Jevandjelja i Tore tad cete ispuniti zavjet. A vi slusajte ko vi drukcije zbori. Taj vi vjerovatno dobro zeli.

    A to ko mu je sin a ko ne to ce on najbolje pokazati u danu koji je pred nama, ne uzbudjuj se oko toga, no se zabrini oko svojih djela sto su sad da ih udostojih i premjeri ih dvaput da budesh siguran. Nemoj se precijenit.

    A taj Mir, ta Pravda, dobrocinstvo i ljubav vidim sijeva sa svake strane. Sve se utrkuju da red na zemlju dovedu. Sve vjernik do vjernika. Svaki rijec svoju odrza.

    Ta nista im se nema zamjerit sve je pravo sto cine i svi su im putevi utabani. Truncica im na obrazu nije.

    Zna to Bog Svevisnji najbolje.

  19. #19
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Ajde recite vi meni ako istinu govorite, kao sto tvrdite da je poznajete:

    Ko je Otac Isusa Hrista?
    Last edited by Ego_and_his_own; 12-03-07 at 07:34.

  20. #20
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    6,410
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Vidi Mabus,kad je Sveti Duh isnpirisao ljude da napisu Sveto Pismo,nije ih on ucinio savrsenim,vec ih je inspirisao,a ljudi su posle toga ostali ljudi-gresni i nesavrseni.
    Ja tvrdim da je BOG nepogresiv i bezgresan,i nije on pisao direktno Svete Spise,vec je inspirisao ljude da ga napisu.
    Tako da ``zabluda``kako ih ti zoves,nema.

    Kazes da Stari Zavjet prorokuje Muhameda,ali opet vadis recenice iz konteksta,pa ajde da vidimo citav smisao :
    7. Neka služi u ime Gospoda Boga svog kao i druga braća, njegova Leviti, koji onde stoje pred Gospodom.
    8. Neka jedu jednak deo, osim onog što bi koje prodao u porodici otaca svojih.
    9. Kad uđeš u zemlju koju ti Gospod Bog tvoj daje, ne uči se činiti gadna dela onih naroda.
    10. Neka se ne nađe u tebe koji bi vodio sina svog ili kćer svoju kroz oganj, ni vračar, ni koji gata po zvezdama, ni koji gata po pticama, ni uročnik,
    11. Ni bajač, ni koji se dogovara sa zlim duhovima, ni opsenar ni koji pita mrtve.
    12. Jer je gad pred Gospodom ko god tako čini, i za takve gadove tera te narode Gospod Bog tvoj ispred tebe.
    13. Drži se sasvim Gospoda Boga svog.
    14. Jer ti narodi koje ćeš naslediti, slušaju gatare i vračare; a tebi to ne dopušta Gospod Bog tvoj.
    15. Proroka isred tebe, između braće tvoje, kao što sam ja, podignuće ti Gospod Bog tvoj; njega slušajte,
    Kad si pomenuo bracu,govori Mojsije o Levitima u jednom slucaju,u drugom se obraca citavom Izrailju,i kaze da ce ``Izmedju brace njegove``,jer su Izrailjci braca,svaki je Izrailjac brat jedan drugom,-od Izrailjaca,doci Mesija,doci Spas ljudskom rodu,a ne Muhamed.

    Da vidimo sta BOG kaze za Isaka:
    19. I reče Bog: Zaista Sara žena tvoja rodiće ti sina, i nadećeš mu ime Isak; i postaviću zavet svoj s njim da bude zavet večan semenu njegovom nakon njega.(Postanje 17:19),nisam vidio da je BOG rekao da ce sa Ismailom napraviti vjecan Zavjet.

    Evo tvog prevoda sa Vulgata-e:

    On je vidio dva jahača, jedan od njih bio je jahač na magarcu, a drugi je bio na kamili, on je mnogo pazio pažnjom napetom. (Isaija 21, 7)

    Pazi Mabus,pogresno si preveo ovo,evo ti original:
    et vidit currum duorum equitum ascensorem asini et ascensorem cameli et contemplatus est diligenter multo intuitu

    Ovo ``et vidit``,i vidje currum duorum equitum-dvije zaprege konja,a ne dva jahaca,jer je currus-zaprega, a zaprega ima vise od jednog konja,a on je vidio dvije ``ZAPREGE``.
    Nigdje ti ne stoji ovdje rijec asinus-magarac,vec stoji u mnozini rijec magarci,magarcima-asini i rijec cameli-kamilama stoji u mnozini, koliko sam ja vidio ti si naveo da je Muhamed usao u Jerusalim,kako kaze Kur`an a ti me ispravi ili potvrdi ako grijesim,na letecem magarcu i to u Solomonov hram,a ne na magarcima,ista je stvar i sa kamilama.Da je ovo prorocanstvo za Muhameda opet je greska jer Muhamed nije mogao biti na dva mjesta u isto vrijeme,da istovremeno jase na kamilama i magarcima.

    Mabus,nije lijepo to sto radis.Procitaj dobro sta pises jer jedino sto znas da radis je da izvlacis iz konteksta.

    Mir i svako dobro.

  21. #21
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Vavilon - Podgorica
    Posts
    2,357
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ihtus 777, nemoj pričati o Kuranu dok ga ne pročitaš. Muhammed je ušao u Meku na kamili i to znaju i mala djeca. Njegov ulazak u Mekku označio je početak novih ratnih pobjeda. Što se tiče toga da je Muhammed letio na magarcu, zaista je smiješno.
    Što se tiče prevoda citata iz Biblije o najavi Muhammeda s.a.v.s.-kada se kaže podignuću ću im proroka između njihove braće, postavlja se pitanje kome će Bog podignuti proroka! Kojem narodu će podignuti proroka? Jevrejima naravno. Kada se kaže između njihove braće misli se na potomstvo Ismaila od koga vode porijeklo Arapi a ne Ishaka od koga vode porijeklo Jevreji.
    Međutim da se u ovom citatu ne najavljuje Isus nego Muhammed sama Biblija nam to veoma jasno potvrđuje:
    Ali ne usta više prorok u Izrailju kao Mojsije, kojega Gospod pozna licem k licu. (Ponovljeni zakon 34, 10)
    Ako se na jednom mjestu u Bibliji kaže ne usta više prorok u Izrailju kao Mojsije a na drugom mjestu podignuću im proroka kao što si ti to znači da obećani prorok ne može biti iz Izraela. To znači da obećani prorok nije Isus nego neko potpuno drugi.
    Osim toga kaže se podignuću im proroka kao što si ti. Dakle, Bog se obraća Mojsiju da će novi prorok biti sličan njemu. Postavlja se pitanje da li je Isus ili Muhammed s.a.v.s. sličniji Mojsiju? Pogledajmo:
    1. Mojsije je kao i Muhamed bio stvaralac Zakona , dok to Isus nije bio, nego je poslan da djeluje u okviru Mojsijevog zakona, Tori. On to sam lično priznaje i izjavljuje: Nemojte misliti da sam došao ukinuti Zakon i Proroke! Ne dođoh da ih ukinem, već da ih ostvarim. (Matej 5, 17)
    2. Mojsije i Muhamed su se ženili, dok Isus nije.
    3. Mojsije i Muhamed su umrli prirodnom smrću, dok Isus nije.
    4. Mojsije i Muhamed su nakon smrti zakopani u zemlju. Kršćani kažu da je Isus uskrsnuo.
    5. Mojsije se na Sinaju, na putu za Palestinu, borio protiv svojih neprijatelja i to tražio od svojih sljedbenika. Muhamed se takođe borio protiv neprijatelja koji su se digli na njega, Isus nije.
    6. Riječi Božije rečene Mojsiju: Podignut ću im proroka...kao što si ti, odgovaraju Muhamedu iz raloga jer su i Mojsije i Muhamed bili poslanici za razliku od Isusa, kojega kršćani smatraju Bogom.
    7. Po kršćanima Isus je umro za otkup ljudskih grijeha, dok Mojsije i Muhamed nisu.
    8. Isus je otišao tri dana u pakao, Muhamed i Mojsije nisu.
    9. Mojsije i Muhamed su imali, oca i majku kao živa zemaljska bića, dok je Isus imao samo majku kao zemaljsko biće.
    10. Mojsije i Muhamed su začeti na prirodan način tj. odnosom dvoje ljudskih bića, dok je Isus po Mateju (1, 18) i Luci (1, 34-35) začet pomoću Duha Svetog.
    11. Mojsije i Muhamed imaju djecu, Isus nema.
    12. Mojsije i Muhamed su prihvaćeni od svojih naroda dok Isus čak i poslije 2000 godina od Jevreja nije. (Jovan 1.-11)
    13. Mojsije i Muhamed su sprovodili Zakon, Isus nije. Npr:Mojsije je odredio njegovo kamenovanje do smrti (Brojevi 15, 36). Isus nije sprovodio zakon (Jovan 18, 36).
    Dakle, da ponovimo. Bog je rekao Mojsiju da će podići u budućnosti proroka kao što je on. Ja tebe Ihtus 777 pitam da li to može biti Isus koji Mojsiju ni malo nije sličan?

    Zaboravih da ti odgovorim na tvoj komentar da je Isus Bog zato što je sin Božiji. Pa Evo. Način dolaska Isusa na ovaj svijet nije ništa čudniji od dolaska Adama koji je stvoren i bez oca i bez majke ili bilo kakve materije, već je od zemlje stvoren. Pri tome ni Adam ni anđeli nisu nazvani božanstvima, što i kršćani smatraju i u to vjeruju. Ako ti jednostavno tvrdiš da je Isus sin Božiji onda on nije jedini jer:
    Davidu Biblija kaže:"Gospod mi reče: Ti si moj sin, danas te rodih". (Psalmi 2, 7) Zašto sada Davida ne zovete Bogom? Ili:
    Svim koji su ga primili dao je moć da postanu Sinovi Božiji. (Jovan 1, 12)
    Reče onaj koji je sin Adamov, koji je sin Božiji. (Luka 4, 41)
    A bijaše tada divova na zemlji; a i poslije, kad se sinovi Božji sastajahu sa kćerima čovječjim, pa im one rađahu sinove; to bijahu silni ljudi, od starine na glasu. (Postanak 6, 4)
    Jer više ne mogu umrijeti; jer su kao anđeli; i sinovi su Božiji kad su sinovi vaskrsenija. (Luka 20, 36)
    Jer čekanje tvari čeka da se jave sinovi Božiji. (Rim.,8, 19)
    Jer koji se vladaju po duhu Božijemu oni su sinovi Božiji. (Rim.,8, 14)
    I biću vam otac, i vi će te biti moji sinovi i kćeri, govori Gospod svedržitelj. (Kor.,(2),6, 18)
    Last edited by Mabus; 12-03-07 at 13:58.
    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    nema nikakve potrebe da udjes u dijalog sa osobom koja u 2016-oj misli da je Zemlja ravna.

  22. #22
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Vavilon - Podgorica
    Posts
    2,357
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own View Post
    Kad ispostujete svako slovo Kurana i Jevandjelja i Tore tad cete ispuniti zavjet. A vi slusajte ko vi drukcije zbori. Taj vi vjerovatno dobro zeli.
    Koji mrzite na dobro, a ljubite zlo, sadirite kožu s njih i meso s kosti njhovih; i jedite meso naroda mog i sadirite kožu s njih i kosti im prebijajte, i sasecite kao u lonac i kao meso u kotao. (Mihej 3, 2-3)
    Hvala Ego nešto sam izgubio apetit.
    …ima uškopljenika koji su sami sebe uškopili carstva radi nebeskog. Ko može primiti neka primi. (Matej 19, 12)
    A neću se ni škopiti časti mi moje ha ha ha. ZOP tebra!
    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    nema nikakve potrebe da udjes u dijalog sa osobom koja u 2016-oj misli da je Zemlja ravna.

  23. #23
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Vavilon - Podgorica
    Posts
    2,357
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    E sada htio bih da navedem još mjesta u Bibliji koje najavljuju dolazak Islama i Muhammeda s.a.v.s.
    7. Nego vam ja istinu govorim: bolje je za vas da ja idem: jer ako ja ne idem, utješitelj ne će doći k vama; ako li idem, poslaću ga k vama.
    8. I kad on dođe pokaraće svijet za grijeh, i za pravdu, i za sud:
    9. Za grijeh dakle što ne vjeruju mene;
    10. A za pravdu što idem k ocu svojemu; i više me nećete vidjeti;
    11. A za sud što je knez ovoga svijeta osuđen.
    12. Još vam mnogo imam kazati; ali sad ne možete nositi.
    13. A kad dođe on, Duh istine, uputiće vas na svaku istinu; jer ne će od sebe govoriti, nego će govoriti što čuje, i javiće vam što će biti u napredak. (Jovan 16, 7-13)

    Dakle postavlja se pitanje ko će doći poslije Isusa Hrista, kad znamo da je poslije njega došao samo Muhammed s.a.v.s!? Osim toga jasno se vidi da se neko najavljuje.
    Ime utješitelj, ili kako se kaže u nekim prevodima Biblije branitelj predstavlja prevod grčkog imena Parakletos što je zapravo tačan prevod aramejskog imena Mawbamana, koji u potpunosti odgovara arapskom imenu Muhammed.

    Pročitajmo sada Isusov nagovještaj u Jevanđelju po Mateju u kojem se kaže da će Božanska uputa biti oduzeta hrišćanima i jevrejima i da će biti data drugom narodu koji će raditi u skladu po njoj:
    A reče im Isus: Zar niste nikad čitali u Pismu: Kamen koji odbaciše zidari, on je postao glava od ugla; to bi od Gospoda i divno je u vašim očima. Zato vam kažem da će od vas uzeti carstvo Božije, i daće se narodu koji njegove rodove donosi. I ko padne na ovaj kamen satrće se; a na koga on padne satrće se. (Matej 21, 42-44)
    U Jevanđelju po Ivanu nailazimo na razgovor Isusa i žene Samarijanke gdje joj Isus obznanjuje da će kibla prema kojoj će se ljudi okretati biti promijenjena u nekom narednom vremenu:
    Oci naši moliše se Bogu na ovoj gori, a vi kažete da je u Jerusalimu mjesto gdje se treba moliti.
    Reče joj Isus: Ženo! Vjeruj mi da ide vrijeme kad se nećete moliti Ocu ni na ovoj gori ni u Jerusalimu. (Jovan 4, 20-21)

    Ovo što ste pročitali veoma je slično sa Kuranom u kojemu se Muhammedu s.a.v.s. kaže:
    "Vidimo Mi kako sa žudnjom bacaš pogled prema nebu, i Mi ćemo sigumo učiniti da se okrećeš prema strani koju ti želiš: okreni zato lice svoje prema Časnom hramu! I ma gdje bili, okrenite lica svoja na tu stranu. Oni kojima je data Knjiga sigurno znaju da je to istina od Gospodara njihova - a Allah motri na ono što oni rade." (El-Bekare-144)
    Poznato je da se kibla nije mijenjala u vrijeme Isa a.s., kao što je poznato da se kibla mijenja samo u slučaju dolaska novog poslanika od Allaha dž.š. Kibla se nije mijenjala sve do dolaska Muhameda s.a.v.s. što dokazuje da se ova radosna vijest iz Jevanđelja odnosi samo na Muhammeda s.a.v.s.
    U ponovljenom zakonu takođe nailazimo na najavu nekog naroda kome će stići Božija uputa:
    I reče: Sakriću od njih lice svoje, vidjeću kakav će im biti posledak, jer su rod pokvaren, sinovi u kojima nema vjere. Oni me razdražiše na revnost onim što nije Bog, razgneviše svojim taštinama; i ja ću njih razdražiti na revnost onih koji nije narod, narodom ludim razljutiću ih. (Pon. Zakon 32, 20-21)
    Pod neukim narodom se misli na Arape; jer su oni bili tada u velikom neznanju i zabludi. U knjizi proroka Izaije takođe se u istom kontekstu pominju Arapi:
    Potražiše me koji ne pitahu za me; nađoše me koji me ne tražahu; rekoh narodu koji se ne zove mojim imenom: Evo me, evo me. (muslimanima)Vas dan pružah svoje ruke narodu nepokornom, (jevrejima) koji ide za svojim mislima putem koji nije dobar, narodu koji me jednako gnevi u oči koji prinosi žrtve u vrtovima i kadi na opekama; koji sede kod grobova i noće u pećinama, jedu svinjsko meso i supa im je nečista u sudovima... (Isaija 65, 1-4)
    Dakle, prva rečenica se nesumnjivo odnosi na Arape. Oni tada nisu vjerovali u jednog Boga, nisu znali Njegova svojstva i lijepa imena, nisu radili po ispravnim zakonima i nisu znali ni zašta osim za obožavanje kipova, pa kao da nisu ni pitali za Allaha, niti ga prizivali. Oni su tada bili u zabludi na što nam Kuran kaže:
    Allah je vjernike milošću Svojom obasuo kad im je jednog između njih kao poslanika poslao, da im riječi Njegove kazuje, da ih očisti i da ih Knjizi i mudrosti nauči, jer su prije bili u očitoj zabludi. (Ali-Imran 164)
    Jevreji su omalovažavali Arape zbog toga što vode porijeklo od robinje Hadžere i zbog njihovog nepoznavanja Allaha i velike zalutalosti. Sebe su smatrali boljim od Arapa, jer su djeca Sare koja nije bila robinja, te što su imali vjerovjesnike, Knjige i zakon. Međutim, Izraelci su ubijajući vjerovjesnike, udaljavajući se od jednoboštva, prinoseći žrtve kipovima i skrivajući i mijenjajući Božiju uputu navukli na sebe srdžbu Božiju. Allah je zbog toga oduzeo vjerovjesništvo od njih i darovao ga Arapima koji su kao što sam već rekao bili u tom vremenu za Izraelce bijednici i neznalice. Tako je slanje Muhammeda s.a.v.s. ovom neukom narodu budilo ljutnju, ljubomoru i zavist kod Izraelaca. U Kuranu se povodom toga kaže:
    Jadno je to za što su se prodali: da ne vjeruju u ono što Allah objavljuje, samo iz zlobe što Allah, od dobrote Svoje, šalje Objavu onome kome On hoće od robova Svojih; i navukli su na sebe gnjev za gnjevom – a nevjernike čeka sramna patnja. (2, 90)
    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    nema nikakve potrebe da udjes u dijalog sa osobom koja u 2016-oj misli da je Zemlja ravna.

  24. #24
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own View Post
    Ajde recite vi meni ako istinu govorite, kao sto tvrdite da je poznajete:

    Ko je Otac Isusa Hrista?

    Jes istinu Mabus govori.

    Ne daj se Mabuse da te uskope, ne ziv.

  25. #25
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    6,410
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Mabus,Mabus fino sam ti rekao da me opovrgnes ako grijesim i uradio si.Samo bez nervoze.
    Preveo sam ti stih iz Isaije da vidis da si ga ti pogresno preveo,i da se ne odnosi na Muhameda.
    Ajde opet da pogledamo onaj citat iz Ponovljenih zakona:
    18. Proroka ću im podignuti između braće njihove, kao što si ti, i metnuću reči svoje u usta njegova, i kazivaće im sve što mu zapovedim.
    19. A ko god ne bi poslušao reči moje, koje će govoriti u moje ime, od toga ću ja tražiti.
    Ovo govori Gospod BOG,i kaze onome koji ga slusa da ce podignuti proroka iz Izrailja,jer Izrailjci su bili kao ``braca``.Evo ti kazes da ce Jevrejima podignuti proroka,ali se nekaze da ce prorok biti ``od bratskih naroda Jevrejima``,vec da ce biti medju Jevrejskom bracom,medju bracom Jevrejima,a posto su Jevreji bili braca,od Avrama,Isaka,Jakova,itd.itd...onda moraju biti vezani krvno,i obrnuto.Tako da se ne odnosi prorocanstvo na neki drugi narod,vec jevrejski,od kojeg je Gospod Hristos.
    Pa Hristos je ispunio Zakon i Proroke koji su ga najavili,a ne Muhamed.
    Evo opet vadis stihove iz konteksta sto se tice Psalama:

    7. Kazaću naredbu Gospodnju; On reče meni: "Ti si sin moj, ja te sad rodih.
    8. Išti u mene, i daću ti narode u nasledstvo, i krajeve zemaljske tebi u državu.
    9. Udarićeš ih gvozdenom palicom; razbićeš ih kao lončarski sud."(Psalmi 2-7,8,9)
    Car David kaza naredbu Gospodnju,tj.citirao je BOGA,a nikako da je njemu BOG rekao da mu je sin,tako da David opet sebe ne naziva BOGOM vec izvlacis iz konteksta pojedine djelove Svetog Pisma.
    Evo originalni tekst,na Grckom od jevandjelja po Jovanu:
    1 12 osoi de elabon auton edôken autois exousian tekna theou GENESTHAI tois pisteuousin eis to onoma autou
    Ovo bi se moglo prevesti,tacnije ga je prevesti kao ``stvorenja`` BOZJA,kao onaj ko ce biti blagosloven,ukomponuj sa monogenes pa ce ti biti jasnije.Ovdje opet se ne govori o sinovima u bukvalnom smislu,vec kako sam gore naveo.
    Reče onaj koji je sin Adamov, koji je sin Božiji. (Luka 4, 41)-ovog stiha nema kod mene pod ovim brojem,kod mene stoji:
    41. A i đavoli izlažahu iz mnogih vičući i govoreći: Ti si Hristos Sin Božji. I zaprećivaše im da ne govore da znaju da je On Hristos.
    I Mabus pazi da ne koristis neku sektasku BIBLIJU.
    A bijaše tada divova na zemlji; a i poslije, kad se sinovi Božji sastajahu sa kćerima čovječjim, pa im one rađahu sinove; to bijahu silni ljudi, od starine na glasu. (Postanak 6, 4)-ovaj stih,kako i ostale ukomponuj sa rijeci monogenes,koristi malo izvorni tekst,pa ces vidjeti da se ``sin BOZJI`` u ovim stihovima ne koristi bukvalno.
    Mir i svako dobro.

Page 1 of 3 123 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. ljubavne zablude:)
    By TiJaNaaaA in forum Ljubav
    Replies: 24
    Last Post: 06-02-07, 19:32
  2. Isitne I Zablude Oko Cijene Djelova
    By NAND in forum Automobilizam arhiva
    Replies: 24
    Last Post: 31-12-06, 19:51
  3. istine i zablude
    By NAND in forum Automobilizam arhiva
    Replies: 24
    Last Post: 13-04-06, 19:00

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •