Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 26 to 50 of 58

Thread: Popisi u Crnoj Gori- demografija Crne Gore po gradovima.

  1. #26
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    243
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by shrek View Post
    Ti ili nijesi normalan ili volis da se pravis blesav.

    Prelistaj malo one linkove sto su postavljeni na topic o LSCG-u da vidis kako su proganjani oni koji su se osjecali kao Crnogorci 90tih i da vidis kako strah izgleda.

    Razumi Bojzi covjece da da bi neko bio dio neke nacionalnosti, osnovni uslov je da osjeca pripadnost toj naciji. Ja ne osjecam pripadnost nikakvom srpstvu, vec se jedino osjecam kao Crnogorac i jedino drzavu Crnu Goru osjecam kao svoju.
    LSCG clanovi nisu proganjani zato sto su Crnogorci vec zato sto su se suprostavljali politici udruzenog DPS-a i njihovim "ratovima za mir" . Ti koji su ih proganjali se izjasnjavaju kao Crnogorci jednako kao i oni koji su bili progonjeni. Recimo Milo Djukanovic zar ne?

    Potpuno se sa tobom slazem da je osnovni uslov za pripadnost nekog naciji da se osecas kao deo te nacije. Ti kao gradjanin Crne Gore , se ne osecas delom te nacije, a neki drugi gradjani da. Ja postujem tvoje nacionalno osecanje , ali isto tako trazim od tebe da postujes i moje . Ja sam na ovoj temi samo dao svoje misljenje i objasnjenje pojave velikog broja Srba u Crnoj Gori a ne pokusavam bilo koga da ubedim da nije to sto misli da jeste, i da se oseca nekako drugacije.
    Last edited by Lost In Space; 12-03-07 at 17:29.

  2. #27
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    5,411
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Lost In Space View Post

    Dok turci nisu prisiljavali ljude da se islamizuju
    Aha, interesantno. Znaci nas narod nije prisiljavan da se islamizuje vec je objerucke prihvatio Islam. Malo je i to, vjerovatno je nas narod Cerao Turke da ih islamiziraju. Bice da je tako bilo.

    Quote Originally Posted by Lost In Space View Post
    Sto se tice izjasnjavanja Srba podseticu te da je na popisu iz 1991. godine Crna Gora i dalje bila komunisticka drzava. Komunizam je propao tek godinu dana kasnije - 1992. godine. Uzmi sve popise od 1948 do 1991. pa ces videti da je iz popisa u popis sve vise se gradjana izjasnjvalo kao Srbi. Recimo 1948. tek nepunih 2% se izjasnilo kao Srbi , 1981. kada su komunisticke stege vec krenule da slabe , izjasnilo se 7% a 1991. izjasnilo se 9%. Prvi popis u demokratskoj Crnoj Gori je onaj iz 2003. godine.
    Cek, cek, zasto se onda moja baba koja ima preko 70 godina i dalje osjeca kao Crnogorka? Po tvojoj logici, ona je nekad bila Srpkinja pa je onda jedan period svog zivota bila "primorana" da bude Crnogorka, ali eto sad je niko vise ne cera da bude Crnogorka ali ona se jedino tako osjeca.
    Zasto se 90% Cetinjana osjeca isto tako?
    Ako pri svakoj prijateljskoj usluzi odmah misliš na zahvalnost, onda nisi darovao, već prodao.

  3. #28
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    243
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by shrek View Post
    Aha, interesantno. Znaci nas narod nije prisiljavan da se islamizuje vec je objerucke prihvatio Islam. Malo je i to, vjerovatno je nas narod Cerao Turke da ih islamiziraju. Bice da je tako bilo.



    Cek, cek, zasto se onda moja baba koja ima preko 70 godina i dalje osjeca kao Crnogorka? Po tvojoj logici, ona je nekad bila Srpkinja pa je onda jedan period svog zivota bila "primorana" da bude Crnogorka, ali eto sad je niko vise ne cera da bude Crnogorka ali ona se jedino tako osjeca.
    Zasto se 90% Cetinjana osjeca isto tako?
    narod u vecini slucajeva nije bio prisiljavan da se islamizuje . objasnio sam ti zasto to turcima nije odgovaralo a to je zato sto islam zabranjuje da drugi muslimani mogu biti robovi, po islamu svi su muslimani jednaki i samo nevernici mogu biti robovi. nas narod se islamizovao zato da bi sacuvao sopstvene pozicije. recimo neki covek je imao lepu kucu i dosta zemlje i pod turcima je zabranjeno bilo da nemuslimani poseduju bilo sta, i on da ne izgubi imovinu izabere da predje u islam . ljudi su se znaci islamizovali prvenstveno zbog lakseg zivota jer si kao pripadnik islama placao daleko manji porez i imao mnoga prava koja nisi imao kao nemusliman.

    nasilna islamizacija je bila jedino u vezi danka u krvi, tj janicara koji su odvodili hriscansku decu da bi od njih pravili elitnu tursku vojsku.

    sto se tice tvog pitanja u vezi nacionalnog osecanja na to nemam odgovor. svako od nas, ima svoje individualne razloge zasto se oseca tako kako se oseca u nacionalnom smislu. kao sto ti kazes da se 90% cetinjana osecaju kao crnogorci, sa cime se ja slazem, ja mogu reci da se 90% pljevljaka, novljana ili andrijevcana osecaju kao srbi, zar ne?

    ja sta ti ovde izlazem jeste moje licno iskustvo i misljenje - i nista vise od toga. ja ti samo ovde izlazem kako ja na sve to gledam iz svoje perspektive. iz tvoje perspektive to ne mora da bude tacno, mozes i imas pravo da se uopste samnom ne slazes, ali iz moje perspektive to je jedino ispravno razmisljanje. ja sam samo obrazlozio i izneo argumente kojima objasnjavam zasto se moja porodica oseca tako kako se oseca.

    kao sto znas u velikom broju porodica imas slucajeve da se neki osecaju kao srbi a drugi kao crnogorci? Recimo ja znam par slucajeva gde oba roditelja se izjasnjavaju kao Srbi(licno poznajem ljude) a cerka se izjasnjava kao crnogorka? po kojem je osnovu ta devojka crnogorka ako joj se oba roditelja izjasnjavaju kao srbi? Kako to tumacis ? Sve u svemu pravih odgovora na ovo nema, kao sto sam rekao vec, svako ima svoje individualne razloge i ove stvari se ne mogu generalizovati.

  4. #29
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    5,411
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Lost In Space View Post
    recimo neki covek je imao lepu kucu i dosta zemlje i pod turcima je zabranjeno bilo da nemuslimani poseduju bilo sta, i on da ne izgubi imovinu izabere da predje u islam .
    Eh, nije ***** no se pas posra.
    Pa sto je to ako ti kazu bices Musliman ili cemo ti uzet kucu i imovinu ako ne prisila?

    Quote Originally Posted by Lost In Space View Post
    LSCG clanovi nisu proganjani zato sto su Crnogorci vec zato sto su se suprostavljali politici udruzenog DPS-a i njihovim "ratovima za mir" .
    A kakva je to bila politika DPS-a? Taj tadasnji DPS je bio nosilac velikosrpskog i cetnickog talasa u Crnoj Gori protiv koga je LSCG ustao i izmedju ostalog nije prihvatio da bude proglasen SRbima vec Crnogorcima. Nego slusaj, nemoj da mi se pravis blesav ovuda jer nemam ni vremena a ni zivaca da 100 puta pisem isto nego pogledaj one video snimke na onaj topic o LSCG-u.


    Quote Originally Posted by Lost In Space View Post
    Ja sam na ovoj temi samo dao svoje misljenje i objasnjenje pojave velikog broja Srba u Crnoj Gori a ne pokusavam bilo koga da ubedim da nije to sto misli da jeste, i da se oseca nekako drugacije.
    Kako ne pokusavas da utices na moje misljenje ako kazes da su se svi Crnogorci osjecali kao Crnogorci jer su bili prisiljeni na to? To je moja osnova zbog koje se ja osjecam kao Crnogorac, to sto su mi baba i djed Crnogorka i Crnogorac.
    Last edited by shrek; 12-03-07 at 18:39.
    Ako pri svakoj prijateljskoj usluzi odmah misliš na zahvalnost, onda nisi darovao, već prodao.

  5. #30
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    243
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by shrek View Post
    A kakva je to bila politika DPS-a? Taj tadasnji DPS je bio nosilac velikosrpskog i cetnickog talasa u Crnoj Gori protiv koga je LSCG ustao i izmedju ostalog nije prihvatio da bude proglasen SRbima vec Crnogorcima. Nego slusaj, nemoj da mi se pravis blesav ovuda jer nemam ni vremena a ni zivaca da 100 puta pisem isto nego pogledaj one video snimke na onaj topic o LSCG-u.




    Kako ne pokusavas da utices na moje misljenje ako kazes da su se svi Crnogorci osjecali kao Crnogorci jer su bili prisiljeni na to?
    Pa ja ti opet kazem da niko nije nasilno 1991 bilo koga proglasavao Srbinom i da su tu politiku DPS-a podrzavali maltene skoro svi ovi s to se danas izjasnjavaju kao Crnogorci. Pa LSCG nikad nije imao pocetkom 90tih vise od 5% podrske gradjana zar ne ? To znaci da je ostalih 95% bilo za tada jedinstveni DPS i politiku koju je on vodio.

    Sto se tice uticaja, ja ti samo izrazavam moje misljenje . Ono moze uticati na tebe, ali ne mora . Uglavnom ako si formiran u nacionalnom smislu ja ti mogu izloziti ne znam koliko puta svoje misljenje, ti svoju nacionalnu pripadnost neces nikada promeniti, zar ne? Isti je slucaj i samnom.

    Kad smo kod izjasnjavanja kao Crnogorci , to ti je isti slucaj kao i verovanja u Komunizam. Jedan deo ljudi je u to iskreno verovao i trudio se da zivi po tim principima, dok je drugi deo ljudi, ispostavilo se kasnije mnogo veci broj ljudi, u te komunisticke principe verovao prisilno i neiskreno. I kad je tortura tj komunisticka stega oslabila, sta se desilo? Komunizam se raspao kao balon od sapunice jer ga vecina gradjana nije iskreno prihvatila.

    Isti ti je slucaj sa izjasnjavanjem Crnogorac/Srbin. Neki su u to iskreno verovali i iskreno se smatrali Crnogorcima, dok drugi nisu vec su se pod prisilom i zbog lakseg zivota tako izjasnjavali. Cim je nestalo te sile oni su se izjasnili drugacije.

    Tako ti je i u vezi mene i tebe. Ti si potomak onih koji iskreno veruju da su Crnogorci, ja sam potomak onih koji nikada sebe nisu smatrali iskreno Crnogorcima, cak i kada su se tako izjasnjavali, vec su se smatrali Srbima. Ti si svoja nacionalna uverenja i stavove nasledio od svojih predaka - a ja od mojih. Poz

  6. #31
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    5,411
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Lost In Space View Post
    kao sto znas u velikom broju porodica imas slucajeve da se neki osecaju kao srbi a drugi kao crnogorci? Recimo ja znam par slucajeva gde oba roditelja se izjasnjavaju kao Srbi(licno poznajem ljude) a cerka se izjasnjava kao crnogorka? po kojem je osnovu ta devojka crnogorka ako joj se oba roditelja izjasnjavaju kao srbi? Kako to tumacis ? Sve u svemu pravih odgovora na ovo nema, kao sto sam rekao vec, svako ima svoje individualne razloge i ove stvari se ne mogu generalizovati.
    To su pitanja sa vrlo jednostavnim odgovorom.

    U sve te porodice na popisu s pocetka 90tih su SVI bili Crnogorci, da bi kasnije neki potpali pod uticaj velikosrpske ideologije sto je stvorilo podjele kako u drustvu tako i u samim porodicama.

    Evo, prva kuca do moje zive 2 brata koja ne zbore jedan s drugim. Oba su bili Crnogorci(ovaj sto se danas osjeca kao Srbin to otvoreno priznaje i kaze da je vremenom "evoluirao u Srbina" ) , medjutim danas je jedan okoreli ******(najvise zbog partijske duznosti jer je u SNS-u cini mi se) dok je ovaj drugi okoreli Crnogorac.
    Ja vjerujem da je doslo do nekog sukoba u toku referenduma krenuli bi nozem jedan na drugoga koliko su zavadjeni.
    Ako pri svakoj prijateljskoj usluzi odmah misliš na zahvalnost, onda nisi darovao, već prodao.

  7. #32
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    243
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Sad ispade da je ta velikosrpska propaganda neka izuzetno delotvorna propaganda, jaca od hipnoze koja moze ljude da menja i oblikuje kao da su od plastelina. No to nije prava istina. Prava istina je da se jedan deo pravoslavnih u Crnoj Gori oduvek smatrao i osecao Srbima bez obzira kako se izjasnjavao do tada.

    pa ja ti objasnjavam da smo "svi bili crnogorci" do 91 silom , i da se neki od nas nikada nisu tako osecali i cim je te sile nestalo mi smo se izjasnili onako kako se zaista osecamo. Kao Srbi.

    znaci do 91 neki od nas su iskreno smatrali i osecali se crnogorcima dok drugi nisu?


    Razumes ?

  8. #33
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    5,411
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Lost In Space View Post
    Pa ja ti opet kazem da niko nije nasilno 1991 bilo koga proglasavao Srbinom i da su tu politiku DPS-a podrzavali maltene skoro svi ovi s to se danas izjasnjavaju kao Crnogorci. Pa LSCG nikad nije imao pocetkom 90tih vise od 5% podrske gradjana zar ne ? To znaci da je ostalih 95% bilo za tada jedinstveni DPS i politiku koju je on vodio.
    95 % gradjana bilo za DPS? Jesi li ti svjestan sta pises ovuda?
    Koliko je ono bilo izaslih na referendum za opstanak Yugoslavije s pocetka 90tih? Meni se cini da su jedva nakupili i 60% i pored brojnih neregularnosti tipa glasanje na krovove od auta ispred biralista i slicno.


    Quote Originally Posted by Lost In Space View Post
    Sto se tice uticaja, ja ti samo izrazavam moje misljenje . Ono moze uticati na tebe, ali ne mora . Uglavnom ako si formiran u nacionalnom smislu ja ti mogu izloziti ne znam koliko puta svoje misljenje, ti svoju nacionalnu pripadnost neces nikada promeniti, zar ne? Isti je slucaj i samnom.
    Naravno da ne moze uticati na mene jer ja tacno znam sto su mi preci, sto mi je otac i sto sam ja. Ali moze uticati na neke druge, koji su ili neobrazovani ili im se neko u porodici naknadno posrbio, tako da nije u redu s tvoje strane da iznosis neistine o tome kako su svi bili Crnogorci za vrijeme komunizma jer su morali.

    Quote Originally Posted by Lost In Space View Post
    I kad je tortura tj komunisticka stega oslabila, sta se desilo?
    I sta se desilo kako je slabila komunisticka stega? Desilo se to da su moji otac i djed ostali ono su bili i prije, a da su neki drugi presli iz komunisticke u velikosprsku stegu.

    Quote Originally Posted by Lost In Space View Post
    Isti ti je slucaj sa izjasnjavanjem Crnogorac/Srbin. Neki su u to iskreno verovali i iskreno se smatrali Crnogorcima, dok drugi nisu vec su se pod prisilom i zbog lakseg zivota tako izjasnjavali. Cim je nestalo te sile oni su se izjasnili drugacije.
    Ovo je neistina. Nijesu oni postali Srbi odmah po slabljenju komunizma, vec nakon godina i godina ispiranja mozga raznim metodama.
    Ako pri svakoj prijateljskoj usluzi odmah misliš na zahvalnost, onda nisi darovao, već prodao.

  9. #34
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    5,411
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Lost In Space View Post
    Prava istina je da se jedan deo pravoslavnih u Crnoj Gori oduvek smatrao i osecao Srbima bez obzira kako se izjasnjavao do tada.
    Slazem se i taj broj sto se oduvijek smatrao Srbima iznosi 9%. Ovi ostali su naknadno poceli da se smatraju Srbima.
    Ako pri svakoj prijateljskoj usluzi odmah misliš na zahvalnost, onda nisi darovao, već prodao.

  10. #35
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    1,696
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Rezultati sa popisa 1991 su vrlo varljivi.O tome govori činjenica da se 62 % stanovnika izjašnjavalo kao Crnogorci,9% kao Srbi,ali je oko 62% bilo za zajedničku državu sa Srbijom.
    To je bilo vreme Đukanovićeve i Bulatovićeve politike dvojnog crnogorsko-srpskog idenditeta,gde je bilo poželjno izjašnjavati se kao Crnogorac,govoriti srpski jezik i pripadati SPC.U to vreme pojam i shvatanje Crnogorstva kod većine ljudi je bio mešovito,ono je podrazumevao u sebi i srpski jezik i pripadnost SPC,ili ih bar nije isključivao.
    U proteklih 10 godina izgrađivan je pojam crnogorskog idenditeta na sasvim drugim osnovama,kroz isticanje razlika prema Srbima,posebnog jezika,posebne crkve,ovaj novi idenditet isključuje kao nacionalno obeležje Crnogoraca srpski jezik,pripadnost SPC i uopšte pripadnost nekoj kulturnoj,duhovnoj ili bilo kakvoj zajednici sa Srbima.
    Tako pojam pripadništva crnogorskoj naciji nije isti sada i 1991 godine,već je on sada snažno inspirisan nesrpskim idenditetom,za razliku od pojma crnogorske nacije sa početka 90.tih,kada je i srpski jezik i SPC bio deo tog idenditeta.
    Pošto je dukljansko-antisrpski deo C.Gore inicirao razaranje ovog dvojnog srpsko-crnogorskog idenditeta,zanimljivo je da se toliko čude otkud 30% Srba,jer je to normalna posledica nacionalnog izjašnjavanja ljudi pošto im je sada ostalo ili prihvatanje dukljanskog idenditeta,crnogorskog jezika i crkve ili srpskog idenditeta,srpskog jezika i crkve na drugoj strani.Ljudi su se slobodno izjasnili,i apsolutno sam uveren da je svih 30-tak% Srba u C.G odabralo da se tako nacionalno izjasni zbog svog ličnog uverenja,jer to što je neko Srbin ne donosi nikakve privilegije ili koristi u C.Gori,a srpska manjina je manje zastupljena u državnim strukturama od Bošnjaka i Albanaca iako je mnogo brojnija od njih.

  11. #36
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    243
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    upravo tako dusane. biti srbin u crnoj gori ne donosi ama bas nikakvu korist i moze da ti donese samo stetu, tako sto recimo neces moci nigde da se zaposlis , sto ce ti vrata svih drzavnih institucija biti zatvorena, sto si ponekad tretiran kao drzavni neprijatelj i tako dalje. to upravo znaci da ovih 32% gradjana Crne Gore koji se izjasnjavaju kao Srbi, nisu nikakve ******** kako navodi shrek, vec su zaista iskreni pripadnici srpske nacije , upravo zato sto se izjasnjavaju tako kako se izjasnjavaju i pored toga sto im to izjasnjavanje nanosi direktnu stetu i nikakvu korist.

    jedan moj prijatelj koji radi u policiji , mi je priznao nedavno da se nacionalno oseca kao srbin, ali se izjasnjava kao crnogorac, zato sto mora, da ne bi izgubio posao , jer tako od njega traze njegovi nadredjeni. Zivi privatno, nema svoj stan, zena mu ne radi, imaju malu cerkicu i za njega i njegovu porodicu bi bila prava katastrofa kada bi izgubio posao.

    zbog toga ja smatram da je realan broj srba u crnoj gori jos veci, ali odredjeni broj ljudi zbog svojih zivotnih problema i situacije ne moze u ovom datom trenutku sebi da priusti da se izjasni onako kako se zaista i oseca.
    Last edited by Lost In Space; 13-03-07 at 10:13.

  12. #37
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Sverige
    Posts
    6,830
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Laz da veca nemoze bit ! Bit serbin u Suverenu Drzavu Crnu Goru ne znaci nista ,niti koris niti stetu ! Da se nemoze neko zaposlit zato sto je serbin je najstrasnija podmukla laz veljeserbalja u Crnu Goru a sve u cilj diskreditovanja CG ka Drzave ! Sto se tice drzavnije neprijatelja ti si prvi tu ,pa onda oni slicni tebe koji se sprdaju drzavnijem simbolima himni crkvi , jeziku naciji svemu Crnogorskome i njih treba tako i tretirat ! Dokle gluposti "JEDAN MOJ PRIJATELJ" i mlacenje prtazne slame ,ja ka prvo bi se pocka na takvoga "prijatelja" koji porodaje naciju za posa ,to moze samo fukara i nesoj ucinjet tako da vjerodostojnos ove teorrije je nikakva !!!!!!!!
    Svijema odje ni je jasna matematika veljeserbalja i poserbica u Suverenoj Drzavi Crnoj Gori ,mnim e smo to vidjeli iljadama puta ,po njinoj tezi od 100 % naroda u Crnu Goru 112,46 % su serbi ,no me sve opet cudi kad izgube na svaki front posebito u procentima kako ih nije stid i sram da i dalje klape o necesovijema procentima !
    Zna se od davnina kako je zlouptrebljavano ime nacije vjere jezika itd itd ,dva (2) Pertovica su serbovali i zna se zasto prije i poslije njih niko prpopagandna masinerija serbaljske drzave i crkve je ucinjela svoje kod neukijeh Crnogoraca koji nijesu imali kat razmisljat o naukama jerbo su im pune ruke bile turaka gladi nemastine itd itd itd ! Dakle posto ima i Crnogoraca nezaposljenijeh ,sto njima da poruce veljeserbalji ,jesuli i oni neprijatelji drzave br 1,2,5,8, 13 itd itd , ili su mozda i oni neskolovani ka oni iz Zete mu DPS scase platit struju !!!!
    Ko nevoli Crnogorca ,vas se ambisa !!!

  13. #38
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Kako lupeta sve mu prosto, ali ja mislim da je i to jos od onoga straha komunistickoga

  14. #39
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Philadelphia, Pennsylvania, United States
    Posts
    6,535
    Thanks Thanks Given 
    5
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    aooo teske price
    evo nesto interesantno, slucajno naleceh na ovo, i trebalo bi da budu "najsvjeziji podaci":
    -cedemovo istrazivanje u februaru ciji su rezultati komentarisani u svim medijima, a niko na primjer nije prokomentarisao aspekt ankete koji govori o nacionalnom i religijskom izjasnjavanju ispitanika, evo link:
    http://www.cedem.cg.yu/opolls/detail.php?id=47 , zatim downloadujete pdf file, 4.ti slajd...
    Just to slip the skin...

  15. #40
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,744
    Thanks Thanks Given 
    10,837
    Thanks Thanks Received 
    2,116
    Thanked in
    1,078 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Lost In Space View Post

    pa ja ti objasnjavam da smo "svi bili crnogorci" do 91 silom , i da se neki od nas nikada nisu tako osecali i cim je te sile nestalo mi smo se izjasnili onako kako se zaista osecamo. Kao Srbi.


    evo chitam ovu vashu prepisku i nikako ne mogu da shvatim jednu stvarod kojom prisilom su se tvoji izjashnjavali kao Crnogorci (a osjecali se kao Srbi pa od straha ne smjeshe rec shto su) u doba komunizma???
    Razumjela bih da si rekao da ih je neko tjerao da se izjashnjavaju kao Jugosloveni ali ova mi teorija nije jasna i voljela bih da mi navedesh primjere te prisile?

    I s obzirom da tvrdish da Srbi nemaju pravo da rade u CG ,da ih neko shikanira, daje otkaze zbog njihovog oprijedjeljanja,pretpostavljam da imash precizne statistichke podatke na osnovu kojih iznosish ove tvrdnje pa bih voljela da mi kazesh:
    -Koliko je Srba dobilo otkaze zbog svog nacionalnog oprijedjeljenja?
    -Koliko ih je nezaposlenih u CG i da te podatke uporedish sa nezaposlenim Crnogorcima (koji svi rade valjda )
    -Koliko studenata nije primljeno na univerzitet CG jer su u prijavi napisali da su Srbi,pa da i te podatke uporedish sa Crnogorcima koji nijesu primljeni iako su Crnogorci ili mozda svi Crnogorci studiraju?

    I za kraj cu ti reci da u mom ulazu ima 10 Srba koji ne kriju svoje oprijedjeljenje a svi su profesori po podgorichkim srednjim shkolama i niko ih nije poslao kuci ,bez ako ne idu svako jutro u shkolu mimo volje svojih pretpostavljenih i ima 3 studenta koji su se izjasnili kao Srbi (u prijavama prilikom upisa)jedan chak u predsjednishtvu omladine jedne srpske stranke, i studiraju o troshku drzave jer su bili odlichni djaci a ovaj moj sin ce morat o mom troshku jer nije htio da uchi!

  16. #41
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    243
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    srbi u cg su terani u vreme komunizma da se izjasnjavaju kao crnogorci a ne jugosloveni. da su terani da se izjasnjavaju kao jugosloveni na popisima od 1948 do 1991 bi imala 90% jugoslovena a ne 90% crnogoraca zar ne.

    Sto se tice sile o kojoj sam govorio, ona i dan danas postoji , ali samo u daleko manjoj meri u kojoj je bila zastupljena u vreme komunistickog mraka , te stoga se veci broj ljudi slobodno izjasnjava u nacionalnom smislu, no i pored toga postoje neki ljudi, koje ja znam, koji i dalje ne mogu da se izjasne onako kako misle jer bi na taj nacin ugrozili svoju egzistenciju i doveli u pitanje svoj posao/polozaj u drzavnoj upravi gde se veoma vodi racuna o tome ko je ko i kojoj politickoj partiji i nacionalnoj grupaciji pripada.

    ja ne kazem da su srbi generalno ugrozeni u cg, samo kazem da se prilikom zaposljavanja u odredjenim drzavnim institucijama, nacionalno opredeljenje Srbin uzima za otezavajucu okolnost.

    Sto se tice profesora Srba, ne znam mozes li mi reci sta bi sa onim profesorima cuvenim i poznatim iz niksicke gimnazije? Dobise li , bese otkaze zato sto su insistirali da predaju predmet za koji su se skolovali tj srpski jezik i knjizevnost?

    Da sam ja u pravu govori podatak da u recimo opstinama gde se broj Srba krece od 30-50% njihov broj medju zaposlenima u policiji nikad nije veci od 5% ? Kako to tumacis?
    Last edited by Lost In Space; 14-03-07 at 13:12.

  17. #42
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    11,452
    Thanks Thanks Given 
    1,908
    Thanks Thanks Received 
    5,151
    Thanked in
    1,776 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Lost In Space View Post
    srbi u cg su terani u vreme komunizma da se izjasnjavaju kao crnogorci a ne jugosloveni. da su terani da se izjasnjavaju kao jugosloveni na popisima od 1948 do 1991 bi imala 90% jugoslovena a ne 90% crnogoraca zar ne.

    Sto se tice sile o kojoj sam govorio, ona i dan danas postoji , ali samo u daleko manjoj meri u kojoj je bila zastupljena u vreme komunistickog mraka , te stoga se veci broj ljudi slobodno izjasnjava u nacionalnom smislu, no i pored toga postoje neki ljudi, koje ja znam, koji i dalje ne mogu da se izjasne onako kako misle jer bi na taj nacin ugrozili svoju egzistenciju i doveli u pitanje svoj posao/polozaj u drzavnoj upravi gde se veoma vodi racuna o tome ko je ko i kojoj politickoj partiji i nacionalnoj grupaciji pripada.

    ja ne kazem da su srbi generalno ugrozeni u cg, samo kazem da se prilikom zaposljavanja u odredjenim drzavnim institucijama, nacionalno opredeljenje Srbin uzima za otezavajucu okolnost.

    Sto se tice profesora Srba, ne znam mozes li mi reci sta bi sa onim profesorima cuvenim i poznatim iz niksicke gimnazije? Dobise li , bese otkaze zato sto su insistirali da predaju predmet za koji su se skolovali tj srpski jezik i knjizevnost?

    Da sam ja u pravu govori podatak da u recimo opstinama gde se broj Srba krece od 30-50% njihov broj medju zaposlenima u policiji nikad nije veci od 5% ? Kako to tumacis?
    Evo ja ću se javit da ti protumačim.
    Kad je bilo korisno da budu Srbi bili su Srbi sad je korisno biti Crnogorac i oni se izjašnjavaju kao takvi (to je već rečeno u prethodnim postovima).
    Ja radim kod privatnika koga zabolje kako se ja izjašnjavam sve dok je zadovoljan mojim radom a gospoda koja su na državne jasle moraju da se izjašnjavaju kako tata kaže.
    S obzirom u kakvoj državi živimo moguće je da će opet biti popularno biti Srbin tako da preporučujem gore navedenim da imaju strpljenja, sve je moguće.
    PS: u ovakovoj državi ćemo živjet sve dok ljudi ne budu imali građanske hrabrosti da kažu svoje mišljenje.

  18. #43
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,744
    Thanks Thanks Given 
    10,837
    Thanks Thanks Received 
    2,116
    Thanked in
    1,078 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Lost In Space View Post
    srbi u cg su terani u vreme komunizma da se izjasnjavaju kao crnogorci a ne jugosloveni. da su terani da se izjasnjavaju kao jugosloveni na popisima od 1948 do 1991 bi imala 90% jugoslovena a ne 90% crnogoraca zar ne.
    Josh mi ne odgovori koji su to bili metodi prisile poshto sam ja rodjena u to vrijeme pa me niko nije cerao da se izjashnjavam ka Crnogorka (mada sam ja Crnogorka vazda bila pa nije bilo potrebe da me ceraju)bez shto mi je bilo bolje da udjem u SKJ zarad prosperiteta.Pa mi samo navedi kako su te to cerali da postanesh Crnogorac od Srbina,zanima me iskreno!!!

    Quote Originally Posted by Lost In Space View Post
    postoje neki ljudi, koje ja znam, koji i dalje ne mogu da se izjasne onako kako misle jer bi na taj nacin ugrozili svoju egzistenciju i doveli u pitanje svoj posao/polozaj u drzavnoj upravi gde se veoma vodi racuna o tome ko je ko i kojoj politickoj partiji i nacionalnoj grupaciji pripada.
    Moja tetka je radila ,kao Srpkinja(tako se izjashnjava iako joj niko nikad nije bio Srbin),u vladu CG i niko je nije izbacha sa posla (a veli se da se za svakoga zna za koga glasa pa valjda su i nju prokljuvili), a i svaki je dan DAN doma nosila (jer tamo besplatno dobijaju dnevne novine) pa je i 2 kredita nepovratna dobila za adaptaciju stana i pomoc pri nekim porodichnim problemima a muz joj je (Srbin inache koji se bash eksponirao) radio kao jedan od direktora PTT pa ih niko takao nije!
    Eto zbog primjera u mojoj familiji ne mogu da vjerujem u tu prichu a plus 3 djece moje tetke svi rade u drzavnim organima od 18 godine pa mi reci ko je odje diskriminisan?!
    Striko mi je velji Crnogorac pa je jedva penziju izvukao(radio u propalo preduzece) a djeca rintaju po privatnika i studiraju!


    Quote Originally Posted by Lost In Space View Post
    ja ne kazem da su srbi generalno ugrozeni u cg, samo kazem da se prilikom zaposljavanja u odredjenim drzavnim institucijama, nacionalno opredeljenje Srbin uzima za otezavajucu okolnost.
    Ne volim da slusham tu prichu izuzev ako ti ne mislish da svi Srbi treba da se zaposle iako nemaju zavrshenu shkolu,iako nemaju valjanu biografiju iako pola CG ne radi ali oni treba da rade da se ne bi o$ecali diskriminisani!

    Quote Originally Posted by Lost In Space View Post
    Sto se tice profesora Srba, ne znam mozes li mi reci sta bi sa onim profesorima cuvenim i poznatim iz niksicke gimnazije? Dobise li , bese otkaze zato sto su insistirali da predaju predmet za koji su se skolovali tj srpski jezik i knjizevnost?

    Da sam ja u pravu govori podatak da u recimo opstinama gde se broj Srba krece od 30-50% njihov broj medju zaposlenima u policiji nikad nije veci od 5% ? Kako to tumacis?
    Ne tumachim uopshte jer ne znam te statistichke podatke ili mozda predlazesh da pokupimo Srba sa ulica i pitamo ih oce li da idu da rade u policiju jerbo ih ima samo 5 % a treba da ih bude ka na referendum 55/45 i kad su profesori u pitanju koji su odbili da predaju isti jezik a koji je promijenio naziv u Maternji a sve im je ostalo isto,ja bih im smjesta dala otkaz (sreca shto se ne pitam) jer da je tvoja opcija pobijedila i u ustav stavila da je zvanichni jezik Srpski ja bih morala da pishem zvanichno Srpskim pa cu ga zvat kako ja ocu.
    Inache nemam pojma shta je sa tim profesorima a ako ti znash voljela bih da mi kazesh da li su dobili otkaze ili josh rade?

  19. #44
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    243
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    zvoncice 60% gradjana Crne Gore se izjasnilo na referendumu da govori srpskim jezikom a i u sadasnjem ustavu Crne Gore pise da je zvanicni jezik u CG srpski jezik ijekavskog narecja . Nemam ja nista protiv da se ljudi skoluju i uce crnogorski jezik no se prvo taj jezik mora standardizovati i kodifikovati da bi se mogao uciti. Ja sam protiv bilo kakvih nametanja i svako mora imati izbor da uci jezik koji zeli.

    Najveca glupost je nekakvo ucenje maternjeg jezika, jer maternji jezik ne postoji u lingvistici niti jedan narod na ovom svetu govori MATERNJI JEZIK i profesori su se opravdano pobunili jer nisu hteli da predaju nesto sto je nepostojece . Ti zvanicno pises srpskim jezikom i izrazavas se na njemu jer si taj jezik u skoli ucila. Sto se tice profesora oni su dobili otkaze i ne rade. Pozdrav.

  20. #45
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    1,753
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Lost In Space View Post
    Najveca glupost je nekakvo ucenje maternjeg jezika, jer maternji jezik ne postoji u lingvistici niti jedan narod na ovom svetu govori MATERNJI JEZIK i profesori su se opravdano pobunili jer nisu hteli da predaju nesto sto je nepostojece .
    Gluposti su poznate od davnina. Neko svoju izlijeci sa vremenom, a nekoga glupost trosi do posljednjeg iole nezatucanog cojka koji ce je primijetiti. Kod tebe, recimo, glupost kohezira sa nezainteresovanoscu. Vidis, veliki lingvisto, u pitanju nije maternji nego "Maternji" - naziv predmeta.

    Ta gospoda, prosvetiteljska i preosvetiteljska, vec je izjela ***** kad je predavala srpskohrvatski, jezik za koji su se skolovali. Deklem, pored svog velelepnog hipernacionalnog jezika, nekad, toj gospodi, nije smetalo da budu srbohrvati, odnosno Jugosloveni, odnosno juznosloveni. Vjerujem, da se ni sa Srpstvom i srpskim tu prica ne zavrsava, ta gospoda ce za 15 godina zeljeti da predaju ruski jer su se za taj jezik skolovali.

    Vidis, LIS, ta gospoda jede drzavni ljeb. Nalazim da je makar moralno razmotriti da predavalastvo, profesija za koju su se skolovali, ne mora biti u skladu sa njihovim nacionalnim ne/identitetom. Protest te gospode je politicka igrica, a sigurno da nije pametno da djeca ispastaju zbog tudje protracene mladosti. NJihov otpust je mozda zalostan, ali njihovo ponasanje je 100x zalosnije.

  21. #46
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    4,585
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Samo malo komentara na maternji:

    - moja je majka od 1957 do 1965 u sred Beograda imala predmet koji se zvao MATERNJI JEZIK, i iz kojeg je sticala znanja iz SRPSKO-HRVATSKOG jezika jer joj je taj jezik maternji; u isto vrijeme su iz tog predmeta Rusini sticala znanja o rusinskom jeziku, Madjari madjarskom, i sl.

    - par godine ranije, moj otac je imao predmet koji se zvao ZEMLJOPIS - ono sto se danas zove GEOGRAFIJA; umjesto matematike imao je RAČUN.

    Ako se tad niko nije bunio, je li to znak da su pomenuti NK profesori evoluirali, ili da su vjesto pokusali da proture politikantsko koprcanje?
    - Ladan ko taština duša -

  22. #47
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    243
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ma mozes ga nazvati i TATERNJIM jezikom taj jezik ne postoji niti ce ikada postojati. Moj savet vama sto ne zelite da govorite srpskim i sto kazete da govorite crnogorski jeste da konacno krenete sa mrtve tacke, da kodifikujete taj jezik kojim govorite, da izdate gramatiku crnogorskog jezika i onda trazite njegovo priznanje u medjunarodnim lingvistickim krugovima. insistiranjem na ovim glupostima zvanim maternji i taternji jezik necete nista postici.

    svako ima pravo da se obrazuje na jeziku koji govori tako uskracivanje 60% gradjana crne gore za obrazovanje na srpskom jeziku, kojim su se izjasnili da govore, predstavlja svojevrstan znak diskriminacije.

  23. #48
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    4,585
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Lost In Space View Post
    taj jezik ne postoji niti ce ikada postojati.
    Koji jezik?

    Quote Originally Posted by Lost In Space
    uskracivanje 60% gradjana crne gore za obrazovanje na srpskom jeziku
    U kom smislu uskracivanje?
    Last edited by simm; 16-03-07 at 16:03.
    - Ladan ko taština duša -

  24. #49
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    243
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by simm View Post
    Koji jezik?


    U kom smislu uskracivanje?
    taterno-maternji jezik

    uskracivanje u smislu da srbi kao konstitutivan narod u cg ili nacionalna manjina nemaju prava kao recimo albanci tj obrazovanje na sopstvenom jeziku. Srbi u CG kao i poveliki broj Crnogoraca nisu se izjasnili da govore nikakvim maternjim jezikom, vec su jasno napisali da govore srpskim. jedno od osnovnih ljudskih i manjinskih prava je obrazovanje na sopstvenom jeziku, zar ne?

  25. #50
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Ma pusti ti to o predmetima nego nam reci kako komunizam u Kini utice na popis stanovnista ?

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 11
    Last Post: 15-06-09, 13:10
  2. Replies: 10
    Last Post: 16-01-09, 18:15
  3. Djukanovic: vecina izmedju 25% i 40%
    By Janko23 in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 121
    Last Post: 07-02-06, 18:16
  4. CRNA GORA NOVIJEG VREMENA - MITAR BAKIC
    By gromada in forum Istorija
    Replies: 10
    Last Post: 13-03-05, 11:38
  5. NEZAMJENLJIVI i NEODOLJIVI veli
    By Dzono in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 2
    Last Post: 08-02-04, 18:08

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •