Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 25 of 58

Thread: Popisi u Crnoj Gori- demografija Crne Gore po gradovima.

  1. #1
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    89
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Exclamation Popisi u Crnoj Gori- demografija Crne Gore po gradovima.

    Negdje sam na internetu nasao podatke sa popisa u Crnoj Gori. Na njima se vidi pregled po gradovima sa proslog popisa i onog prije njega. Posto je graficki prikazano sve, stavio sam tu stranicu u "Favorites" ali sam poslije ponio komp na reinstalaciju sistema i izgubio to. Kladio sam se sa drustvom da je u Kolasinu bilo manje od 20% stanovnika koji su u nacionalnost upisali da su srpske nacionalnosti 1991. godine. Ako neko ima te statistike ili zna gdje ih mogu naci, neka mi napise ovdje ili posalje privatnu poruku. Hvala unaprijed.
    Pozdrav!
    [SIGPIC][/SIGPIC]

  2. #2
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Philadelphia, Pennsylvania, United States
    Posts
    6,535
    Thanks Thanks Given 
    5
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    http://en.wikipedia.org/wiki/Kolasin; na wikipedijinom linku za bilo koju opstinu ces naci ove podatke.
    Just to slip the skin...

  3. #3
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    89
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    I iz 1991. godine? Ja ih ne nalazim tamo...
    [SIGPIC][/SIGPIC]

  4. #4
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Philadelphia, Pennsylvania, United States
    Posts
    6,535
    Thanks Thanks Given 
    5
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    sa ovog linka gore:

    Population
    Kolašin is administrative centre of Kolašin municipality, which in 2003 had a population of 9,949. The town of Kolašin itself has 2,989 citizens.

    Population of Kolašin:

    March 03, 1981 - 2,439
    March 03, 1991 - 2,807
    November 1, 2003 - 2,989
    Ethnic groups (1991 census):

    Montenegrins (93.16%)
    Serbs (4.34%)
    Ethnic groups (2003 census):

    Montenegrins (50.65%)
    Serbs (44.77%)
    Just to slip the skin...

  5. #5
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    89
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Hvala, nijesam vidio prvi put...
    [SIGPIC][/SIGPIC]

  6. #6
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    3,919
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ethnic groups (1991 census):
    Montenegrins (93.16%)
    Serbs (4.34%)
    Ethnic groups (2003 census):
    Montenegrins (50.65%)
    Serbs (44.77%)

    izgleda se srbi mnogo brze reprodukuju od crnogoraca

  7. #7
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    243
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    pa propao je komunizam i ljudi su poceli slobodnije izrazavati svoja nacionalna uverenja.

  8. #8
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    5,411
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Lost In Space View Post
    pa propao je komunizam i ljudi su poceli slobodnije izrazavati svoja nacionalna uverenja.
    Da, propao komunizam al' na momenat dosao velikosrpski nacional-sovinizam.

    Interesantno je da odmah po slomu komunizma ima svega 9% Srba, da bi posle perioda velikosrpskog nacional-sovinizma ta cifra porasla na 30%...
    Ako pri svakoj prijateljskoj usluzi odmah misliš na zahvalnost, onda nisi darovao, već prodao.

  9. #9
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    3,919
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    da velika sloboda je bila u kulminaciji poslije pada komunizma, pendreci su toliko bili bespotrebni da su se lomili o crnogorska ledja

  10. #10
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    1,753
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Lost In Space View Post
    pa propao je komunizam i ljudi su poceli slobodnije izrazavati svoja nacionalna uverenja.
    Bo'me, na sljedeci popis nema "vadjenja" na Tita Po cudnom defaultu vazda neko mora bit kriv za vrhunski poltronizam kojim vrvi Balkan...

    BTW Po Rovcima su vec vjekovima najveci Srbi, najveci Cetnici... Naj grad, nema price. Za 2 god Kolasin ce obilovat Crnogorcima ruskog porijekla; Prica o masakru komita bice samo prazno narikanje o tudjim djedovima kojima se vise "ne zna ni trag, ni glasa"... Bice da nijesu otud

  11. #11
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Neka de u Rovcima ima i najljepseg cvijeca, bilo je i tamo dosta komita pa ce o njima pricati za sve vrijeme dok su cutali o tome

  12. #12
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    531
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    interesantno je da je u vrijeme kada je dps bio na liniji miloseviceve politike bilo 91% crnogoraca, a u vrijeme pred referendum 42%.

  13. #13
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    243
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by shrek View Post
    Da, propao komunizam al' na momenat dosao velikosrpski nacional-sovinizam.

    Interesantno je da odmah po slomu komunizma ima svega 9% Srba, da bi posle perioda velikosrpskog nacional-sovinizma ta cifra porasla na 30%...
    ne znam jel se pravis lud ili nisi upoznat sa ovime ali u komunizmu po direktivi komunisticke partije svi pravoslavni rodjeni u crnoj gori imali su se izjasnjavati kao crnogorci. nije to bila fiksna naredba, vise je bila kao preporuka koja se imala ispostovati. a ko nije hteo, mogao je da se izjasni drugacije, ali to je donosilo odredjene posledice kao recimo nemogucnost zaposljavanja u "drzavnim institucijama i preduzecima" . sobzirom da su u vremenu komunizma sva preduzeca i firme bile drzavne to je znacilo zatvaranje svih vrata. i stoga vecina ljudi je izabrala "liniju manjeg otpora" da se izjasni kako im se sugerise a da u zamenu ima normalan zivot. ili je menjala mesto boravka kao recimo moja deda.

    moj deda je presao da zivi iz crne gore u srbiju izmedju ostalog zato da bi se mogao izjasnjavati kao srbin, sto se u crnoj gori u to vreme crvenog terora i mraka nije moglo.

    pocetkom 90tih komunizam propada i sve veci broj gradjana crne gore pocinje da se nacionalno izjasnjava onako kako se stvarno oseca. danas mozemo reci da se skoro svi gradjani izjasnjavaju onako kako se zaista osecaju , sem jednog broja ljudi bliskih rezimu, koji se radi zadrzavanja tih benificija koje imaju izjasnjavaju i dalje onako kako je "sugerisano".

    Eto to vam je odgovor na pitanje odkud 1991. godine 9% Srba a danas 32% Srba. Broj Srba u Crnoj Gori je jos veci od 32% nego vi ne racunate ovih par stotina hiljada drzavljana Crne Gore koji zive u Srbiji i izjasnjavaju se kao Srbi. Kad se sracuna tih 260.000 drzavljana Crne Gore koji zive u Srbiji i izjasnjavaju se kao Srbi sa ovih 200.000 drzavljana Crne Gore koji zive u samoj Crnoj Gori i izjasnjavaju se kao Srbi, ispada da se apsolutna vecina drzavljana Crne Gore(preko 50%) pravoslavne veroispovesti izjasnjavaju kao pripadnici srpske nacije.
    Last edited by Lost In Space; 12-03-07 at 13:41.

  14. #14
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    243
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hokmun View Post
    interesantno je da je u vrijeme kada je dps bio na liniji miloseviceve politike bilo 91% crnogoraca, a u vrijeme pred referendum 42%.
    u to vreme se govorilo da je je biti crnogorac isto sto i biti srbin i da su srbi i crnogorci jedan narod. u vremenu pred referendum prica je bila drugacija te otuda i drugaciji rezultati nacionalnog izjasnjavanja gradjana.

  15. #15
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Lost In Space View Post
    ne znam jel se pravis lud ili nisi upoznat sa ovime ali u komunizmu po direktivi komunisticke partije svi pravoslavni rodjeni u crnoj gori imali su se izjasnjavati kao crnogorci. nije to bila fiksna naredba, vise je bila kao preporuka koja se imala ispostovati. a ko nije hteo, mogao je da se izjasni drugacije, ali to je donosilo odredjene posledice kao recimo nemogucnost zaposljavanja u "drzavnim institucijama i preduzecima" . sobzirom da su u vremenu komunizma sva preduzeca i firme bile drzavne to je znacilo zatvaranje svih vrata. i stoga vecina ljudi je izabrala "liniju manjeg otpora" da se izjasni kako im se sugerise a da u zamenu ima normalan zivot. ili je menjala mesto boravka kao recimo moja deda.

    moj deda je presao da zivi iz crne gore u srbiju izmedju ostalog zato da bi se mogao izjasnjavati kao srbin, sto se u crnoj gori u to vreme crvenog terora i mraka nije moglo.

    pocetkom 90tih komunizam propada i sve veci broj gradjana crne gore pocinje da se nacionalno izjasnjava onako kako se stvarno oseca. danas mozemo reci da se skoro svi gradjani izjasnjavaju onako kako se zaista osecaju , sem jednog broja ljudi bliskih rezimu, koji se radi zadrzavanja tih benificija koje imaju izjasnjavaju i dalje onako kako je "sugerisano".

    Eto to vam je odgovor na pitanje odkud 1991. godine 9% Srba a danas 32% Srba. Broj Srba u Crnoj Gori je jos veci od 32% nego vi ne racunate ovih par stotina hiljada drzavljana Crne Gore koji zive u Srbiji i izjasnjavaju se kao Srbi. Kad se sracuna tih 260.000 drzavljana Crne Gore koji zive u Srbiji i izjasnjavaju se kao Srbi sa ovih 200.000 drzavljana Crne Gore koji zive u samoj Crnoj Gori i izjasnjavaju se kao Srbi, ispada da se apsolutna vecina drzavljana Crne Gore(preko 50%) pravoslavne veroispovesti izjasnjavaju kao pripadnici srpske nacije.
    Ako ti sam vjerujes u to sto pises nije ti ga onda lako. Neka ni manje ni vise no komunisti tako brinuli o pravoslavnim, a ne rece kakava je direktiva bila za katolike, ateiste i one koji su se izjasnjavali da su islamske vjeroispovijesti

  16. #16
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    941
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    komunistri jesu sugerisali da se stanovnistvo pravoslavno pise kao crnogorci na prvom popisu posle drugog svjetskog rata,
    ali bilo bi zanimljivo da neko kopira dokumenta prve narodne skupstine CG posle rata pa da vidi sta pise u dokumentima.
    nesto mi smo kao crnogorci =srbi i te

  17. #17
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    89
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Moje je misljenje da su se ljudi poceli izjasnjavati kao Srbi zbog toga sto nijesu htjeli da budu u vezi sa Milom i njegovom politikom... Doduse, mnogi od onih koje sam pitao zasto sebe smatraju Srbima ili Crnogorcima rekli su neke besmislice tipa- "I moj decko je Srbin" ili "Crnogorac, brate, lijepo zvuci" i tome slicno...
    [SIGPIC][/SIGPIC]

  18. #18
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    243
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hari Krisna View Post
    Ako ti sam vjerujes u to sto pises nije ti ga onda lako. Neka ni manje ni vise no komunisti tako brinuli o pravoslavnim, a ne rece kakava je direktiva bila za katolike, ateiste i one koji su se izjasnjavali da su islamske vjeroispovijesti
    naravno da verujem. ta stvar o kojoj govorimo je i deo moje porodicne istorije. inace tito i komunisti su to odluku doneli da bi sto vise oslabili i podelili srbe na koje su gledali kao glavnu smetnju komunizaciji balkanskog poluostrva. O tome recimo govori i ovaj dokument, sporazum ust.asa i komunista u periodu od pre drugog svetskog rata:


    U Kaznenom zavodu Sremska Mitrovica sklopljen je 1937. sporazum izmedu komunista i ust.asa koji su potpisali Mose Pijade i
    Mile Budak. U tackama 2. i 3. kaze se:

    Tacka 2.
    Vodstvo jugoslovenske komunisticke partije svesno svoje uloge, priznaje da se Balkansko
    poluostrvo nece tako dugo moci komunizirati, dok se srpstvu i pravoslavnoj crkvi ne slomi
    kicma, posto je poznato da su upravo ova dva faktora uvek sprecavala kako prodiranje
    Osmanlija na Zapad tako i komunizma i Austrije prema Istoku. Radi toga ovo vodstvo
    slozno je u tome da pripremi zajednicki teren za komuniziranje Jugoslavije i Balkanskog
    poluostrva i za unistenje svega onoga sto je srpsko i pravoslavne vere.
    Vodstvo hrvatske ustaske organizacije predoseca, da ce u slucaju da ne nastupi brza
    promena, hrvatski narod podleci jugoslovenskoj podlosti i srpskoj hegemoniji, te nudi
    svoju saradnju svima podjarmljenim narodima Kraljevine Jugoslavije, a pogotovu
    komunistickoj partiji, kako bi se pozurio tok dogadaja, a prema uputima ovog vodstva.
    Tacka 3.
    Vodstvo hrvatske ustaske organizacije obavezuje se da ce potpomagati i ucestvovati u svim
    materijalnim izdacima, demonstracijama, manifestacijama i raznim strajkovnim akcijama,
    koje provode komunisticke formacije.
    Vodstvo komunisticke partije smatra hrvatsku ustasku organizaciju kao vaznog faktora i kao
    pomagaca u unistenju postojeceg stanja, u postizanju ustaskih ideala obecava svoju pomoc.
    Vodstvo ovih partija obavezuje se da ce izmedu sebe izbegavati sve nesuglasice i raspre,
    na primer: putem javnih proglasa, privatnih razgovora itd. te da ce se obostrano,
    bezuslovno potpomagati u slucajevima demonstracija, revolucije ili rata, a osobito sto
    se tice unistenja svega onog sto je srpsko ili pravoslavno, kao sto je to naglaseno u
    tac. 2. ovoga Sporazuma".

    [Arhiv vojno-istorijskog instituta, Nediceva grada, K. 1A. F. 1. D9-9a.]

    ko ne veruje u autenticnost dokumenta moze da skoci do arhiva vojno istorijskog instututa u Beogradu.

  19. #19
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    243
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by pekom View Post
    Moje je misljenje da su se ljudi poceli izjasnjavati kao Srbi zbog toga sto nijesu htjeli da budu u vezi sa Milom i njegovom politikom... Doduse, mnogi od onih koje sam pitao zasto sebe smatraju Srbima ili Crnogorcima rekli su neke besmislice tipa- "I moj decko je Srbin" ili "Crnogorac, brate, lijepo zvuci" i tome slicno...
    nacionalna osecanja i politicka uverenja bas i ne idu ruku pod ruku. imas dosta navodnih srba koji podrzavaju Mila i DPS (recimo sveto marovic i beba dzakovic) i dosta crnogoraca koji su protiv njega ( recimo Nebojsa Medojevic) .

  20. #20
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Lost In Space View Post
    naravno da verujem. ta stvar o kojoj govorimo je i deo moje porodicne istorije. inace tito i komunisti su to odluku doneli da bi sto vise oslabili i podelili srbe na koje su gledali kao glavnu smetnju komunizaciji balkanskog poluostrva.
    Bogomi je onda taj strah djelovao dugo kad se od njega oslobodise 20 godina poslije smrti Tita

  21. #21
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    5,411
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Lost In Space View Post
    ne znam jel se pravis lud ili nisi upoznat sa ovime ali u komunizmu po direktivi komunisticke partije svi pravoslavni rodjeni u crnoj gori imali su se izjasnjavati kao crnogorci. nije to bila fiksna naredba, vise je bila kao preporuka koja se imala ispostovati. a ko nije hteo, mogao je da se izjasni drugacije, ali to je donosilo odredjene posledice kao recimo nemogucnost zaposljavanja u "drzavnim institucijama i preduzecima" . sobzirom da su u vremenu komunizma sva preduzeca i firme bile drzavne to je znacilo zatvaranje svih vrata. i stoga vecina ljudi je izabrala "liniju manjeg otpora" da se izjasni kako im se sugerise a da u zamenu ima normalan zivot. ili je menjala mesto boravka kao recimo moja deda.

    moj deda je presao da zivi iz crne gore u srbiju izmedju ostalog zato da bi se mogao izjasnjavati kao srbin, sto se u crnoj gori u to vreme crvenog terora i mraka nije moglo.

    pocetkom 90tih komunizam propada i sve veci broj gradjana crne gore pocinje da se nacionalno izjasnjava onako kako se stvarno oseca. danas mozemo reci da se skoro svi gradjani izjasnjavaju onako kako se zaista osecaju , sem jednog broja ljudi bliskih rezimu, koji se radi zadrzavanja tih benificija koje imaju izjasnjavaju i dalje onako kako je "sugerisano".

    Eto to vam je odgovor na pitanje odkud 1991. godine 9% Srba a danas 32% Srba. Broj Srba u Crnoj Gori je jos veci od 32% nego vi ne racunate ovih par stotina hiljada drzavljana Crne Gore koji zive u Srbiji i izjasnjavaju se kao Srbi. Kad se sracuna tih 260.000 drzavljana Crne Gore koji zive u Srbiji i izjasnjavaju se kao Srbi sa ovih 200.000 drzavljana Crne Gore koji zive u samoj Crnoj Gori i izjasnjavaju se kao Srbi, ispada da se apsolutna vecina drzavljana Crne Gore(preko 50%) pravoslavne veroispovesti izjasnjavaju kao pripadnici srpske nacije.
    Prvo, moram ti reci da ti je logika losija strana.
    Drugo, ti se ponasas kao da je komunizam trajao 400-500 godina a ne svega 40tak godina pa da je to neki period koji je nesto ekstra mogao uticati na narod. Dakle, to je ni nepuna jedna generacija tako da po slomu komunizma, sve da su bili prisiljavani da se izjasnjavaju kao Crnogorci, izjasnili bi se kao Srbi da su se tako osjecali. Medjutim tih 20% danasnjih Srba se osjecalo Crnogorcima sve do nailaska velikosrpskog talasa koji je, na osnovu ideologije nekih crnogorskih vladara iz proslosti, uspio da posrbi odredjeni procenat Crnogoraca.
    Jedini kojima skidam kapu je tih 9% koji su se na prvom izjasnjavanju izjasnili kao Srbi dok je za ove ostale jedini naziv gomila posrbljenih Crnogoraca tj ********.

    Ljudi su vjekovima pod najgorim mogucim metodama(mucenja, otimanja djece i prisile) Turaka ostajali pri hriscanskoj vjeri, a ti tvrdis da su Crnogorci "pocrnogorceni" za 40tak godina i to,u poredjenju sa Turcima, veoma blagim metodom "nemogucnoscu zaposljavanja" ?

    Uostalom, ako je i vjera bila zabranjena za vrijeme komunizma, zasto je opstala?
    Cinjenica je da u slucaju da je to "Srpstvo" ikad svojevoljno prihvaceno u Crnoj Gori, odnosno da je imalo temelje, opstalo bi i dan danas i najjace uporiste bi trebalo da mu je upravo na Cetinju, prijestonici Crne Gore. Medjutim realnost je da se "Srbi" na Cetinju mogu na jednu ruku izbrojati.
    Last edited by shrek; 12-03-07 at 17:13.
    Ako pri svakoj prijateljskoj usluzi odmah misliš na zahvalnost, onda nisi darovao, već prodao.

  22. #22
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    243
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    pa kako nije. 50 godina je proganjano sve sto je srpsko i pravoslavno u crnoj gori i zigosano kao "cetnicko" . Eto ti mi odgovori koliko si imao manastira zivih sa monasima, u Crnoj Gori 1960. godine recimo? Koliko je svestenika i monaha bilo u Crnoj Gori 1948. godine? Da li si cuo za tzv. pasja groblja i ko je tamo sahranjivan? Strah je usao u kosti i potrebno je vreme da ga se narod oslobodi i da krene slobodno da dise.

  23. #23
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    5,411
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Milos111111 View Post
    komunistri jesu sugerisali da se stanovnistvo pravoslavno pise kao crnogorci na prvom popisu posle drugog svjetskog rata,
    ali bilo bi zanimljivo da neko kopira dokumenta prve narodne skupstine CG posle rata pa da vidi sta pise u dokumentima.
    nesto mi smo kao crnogorci =srbi i te
    Ja mislim ipak da je ovo puno zanimljivije:

    Potpredsjednik Podgoricke skupštine Savo Fatić, inace predstavnik socijalista, u stvari, bijelih komunista, u zapisniku iste od 14/27. 11. 1918:

    "Ja ve molim, gospodo, da stavimo na stranu istoriju Crne Gore. Što se pak tice njezine politicke istorije, ja je dijelim na dva dijela: na onu do juce i od juce. Mi više nijesmo Crnogorci nego Srbi"
    Ako pri svakoj prijateljskoj usluzi odmah misliš na zahvalnost, onda nisi darovao, već prodao.

  24. #24
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    243
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by shrek View Post
    Prvo, moram ti reci da ti je logika losija strana.
    Drugo, ti se ponasas kao da je komunizam trajao 400-500 godina a ne svega 40tak godina pa da je to neki period koji je nesto ekstra mogao uticati na narod. Dakle, to je ni nepuna jedna generacija tako da po slomu komunizma, sve da su bili prisiljavani da se izjasnjavaju kao Crnogorci, izjasnili bi se kao Srbi da su se tako osjecali. Medjutim tih 20% danasnjih Srba se osjecalo Crnogorcima sve do nailaska velikosrpskog talasa koji je, na osnovu ideologije nekih crnogorskih vladara iz proslosti, uspio da posrbi odredjeni procenat Crnogoraca.
    Jedini kojima skidam kapu je tih 9% koji su se na prvom izjasnjavanju izjasnili kao Srbi dok je za ove ostale jedini naziv gomila posrbljenih Crnogoraca tj ********.

    Ljudi su vjekovima pod najgorim mogucim metodama(mucenja, otimanja djece i prisile) Turaka ostajali pri hriscanskoj vjeri, a ti tvrdis da su Crnogorci "pocrnogorceni" za 40tak godina i to,u poredjenju sa Turcima, veoma blagim metodom "nemogucnoscu zaposljavanja" ?

    Uostalom, ako je i vjera bila zabranjena za vrijeme komunizma, zasto je opstala?
    Cinjenica je da u slucaju da je to "Srpstvo" ikad svojevoljno prihvaceno u Crnoj Gori, odnosno da je imalo temelje, opstalo bi i dan danas i najjace uporiste bi trebalo da mu je upravo na Cetinju, prijestonici Crne Gore. Medjutim realnost je da se "Srbi" na Cetinju mogu na jednu ruku izbrojati.
    turci nisu islamizirali pravoslavne na silu u vecini slucajeva. to nisu radili zato sto im je trebala robovska radna snaga, tzv. raja . a muslimani nisu mogli biti raja te je stoga , radi lagodnog zivota turaka njima bilo neophodno da imaju sto vise robova tj raje. ogromna vecina prelazaka na islam na balkanu se desavala dobrovoljno. Ljudi su prelazili na islam da bi sacuvali stecene pozicije i imovinu, kao i da bi stekli nove. Pravoslavnima je u Turskoj bilo zabranjeno zemljoposednistvo i oni su mogli samo raditi i ziveti kao raja na zemlji nekog bega ili age.

    Dok turci nisu prisiljavali ljude da se islamizuju , komunisti su prisiljavali sve redom da budu komunisti. Da li ti znas sta se desilo sa protivnicima komunizma u periodu nakon 1945. godine ? Unisteni su na svaki nacin a pre svega bioloski. Stoga obican narod videvsi sve to nije imao drugog izbora nego da se prikloni i pokori i tu njihovu ideologiju prihvati kao svoju . Do njihove propasti barem.

    Sto se tice izjasnjavanja Srba podseticu te da je na popisu iz 1991. godine Crna Gora i dalje bila komunisticka drzava. Komunizam je propao tek godinu dana kasnije - 1992. godine. Uzmi sve popise od 1948 do 1991. pa ces videti da je iz popisa u popis sve vise se gradjana izjasnjvalo kao Srbi. Recimo 1948. tek nepunih 2% se izjasnilo kao Srbi , 1981. kada su komunisticke stege vec krenule da slabe , izjasnilo se 7% a 1991. izjasnilo se 9%. Prvi popis u demokratskoj Crnoj Gori je onaj iz 2003. godine.

  25. #25
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    5,411
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Lost In Space View Post
    Strah je usao u kosti i potrebno je vreme da ga se narod oslobodi i da krene slobodno da dise.
    Ti ili nijesi normalan ili volis da se pravis blesav.

    Prelistaj malo one linkove sto su postavljeni na topic o LSCG-u da vidis kako su proganjani oni koji su se osjecali kao Crnogorci 90tih i da vidis kako strah izgleda.

    Razumi Bojzi covjece da da bi neko bio dio neke nacionalnosti, osnovni uslov je da osjeca pripadnost toj naciji. Ja ne osjecam pripadnost nikakvom srpstvu, vec se jedino osjecam kao Crnogorac i jedino drzavu Crnu Goru osjecam kao svoju.
    Ako pri svakoj prijateljskoj usluzi odmah misliš na zahvalnost, onda nisi darovao, već prodao.

Page 1 of 3 123 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 11
    Last Post: 15-06-09, 13:10
  2. Replies: 10
    Last Post: 16-01-09, 18:15
  3. Djukanovic: vecina izmedju 25% i 40%
    By Janko23 in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 121
    Last Post: 07-02-06, 18:16
  4. CRNA GORA NOVIJEG VREMENA - MITAR BAKIC
    By gromada in forum Istorija
    Replies: 10
    Last Post: 13-03-05, 11:38
  5. NEZAMJENLJIVI i NEODOLJIVI veli
    By Dzono in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 2
    Last Post: 08-02-04, 18:08

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •