Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 26 to 50 of 93

Thread: masoni i Crna gora

  1. #26
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    alive and kickin'
    Posts
    6,991
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by The Severed Garden View Post
    Što se tiče ovog o srednjoj klasi, to ima smisla... neki francusku revoluciju opisuju upravo kao neku vrstu ataka na novonastajuću srednju klasu u tadašnjoj Franc. ... iako, ne znam dovoljno o predrevolucionarnoj Francuskoj, u socio-ekonomskom pogledu, da mogu govoriti jel' ta teza opravdana ili ne.
    Tek francuskom revolucijom - se siri drustveni front onih koji su mogli ucestvovati u politickom zivotu zemlje. Prvo - krupna burzoazija, dok je kompletna srednja klasa tek nakon 1848 izravno usla u politicki zivot.
    Vecina ljudi je zla

  2. #27
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    veza izmedju Templara i masona je takodje spekulacija. Ne postoje dokazi za tako nesto.

  3. #28
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Everywhere I hope..
    Posts
    4,890
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bonja the Zmaj View Post
    Ok, ovo sto pominjes prije i poslije ovog citata su spekulacije. Zanimljivo je o njima raspravljati - ali bih sada samo htio da se osvrnem na ovaj dio.

    Papa Klement V definitivno nije unistio Templare, vec francuski kralj Filip IV. Klement je samo "natjeran" da rpihvati sve to. Imaj u vidu da je FIlip prakticno ubio njegovog prethodnika Bonifacija.
    Nakon sto je FIlip IV pohapsio de Molea i vecinu templara (osim de VIlijera, majstora pariskog hrama i rinzicara francuskog kralja, koji je nestao sa jos nekoliko visoko rangiranih templara... i sto je indikativno - vecina neuhapsenih su u tom trenu bila u dvjema oblastima, kojima su upravljali senesali, cije su porodice bile bliske redu...), i preko Gijoma de Nogarea ih natjerao da "priznaju" sve one gluposti (a ako me ne bude mrzjelo ovih dana, prepisacu ti optuznicu), papa je poslao svoje predstavnike da ispitaju templare, jer je bio sokiran "priznanjima". Pred njegovim ljudima, templari su porekli svoja iznudjena priznanja. Odmah nakon toga, u strahu da mu se ne izjalove planovi, Filip IV je naredio pocetak egzekucija...
    Prema tome, tesko da je papa imao takav naum, vec je to vise bila kombinacija dvije stvari: templari su gubitkom Akre 1291, kao posljednjeg uporista u Svetoj Zemlji - izgubili smisao svog postojanja - a kako su u medjuvremenu postali vojnicki i finansijski veoma mocna organizacija - bili su trn u oku jednom vladaru, kojem je novac itekako trebao (Filip IV je vec prije toga protjerivao jevreje i konfiskovao njihovu imovinu, a uz put je i cesto devalvirao svoju valutu), i to pored pape koji se nije usudjivao suprostaviti mu se.
    U pravu si, Filip je bio glavni u progonu Templara (bijah lenja da ga pomenem...), sto ne utice mnogo na ostatak price...
    Zapravo, koliko mi je poznato, u tim ispitivanjima koje pominjes, Templari su prezivjeli i u Portugalu, ne samo u Engleskoj...
    Conditioning is what makes us feel ignorant, and our apathy feeds our hate.

  4. #29
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Everywhere I hope..
    Posts
    4,890
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own View Post
    veza izmedju Templara i masona je takodje spekulacija. Ne postoje dokazi za tako nesto.
    Veza je to sto i jedni i drugi znaju ono sto "obican" narod ne zna...
    A da li se druze ili ne, to nije za ovu pricu ni toliko bitno..
    Conditioning is what makes us feel ignorant, and our apathy feeds our hate.

  5. #30
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    alive and kickin'
    Posts
    6,991
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by odli View Post
    U pravu si, Filip je bio glavni u progonu Templara (bijah lenja da ga pomenem...), sto ne utice mnogo na ostatak price...
    Zapravo, koliko mi je poznato, u tim ispitivanjima koje pominjes, Templari su prezivjeli i u Portugalu, ne samo u Engleskoj...
    U sustini - oni su jedino onako krvnicki unisteni samo u Francuskoj. Nakon toga - red je bio zabranjen svuda. I njegova imovina konfiskovana (predata hospitalcima, Rimu ili drzavi)
    U Engleskoj je proslo mnogo vremena (2-3 mjeseca barem) dok Edvard II, koji je tek stupio na presto nije poceo "nesto da radi". A pored cinjenice da je bio mlakonja (inace, prvi Princ od Velsa), da ne kazem derpe - on je sa templarima bio posebno vezan. Cak se i Edvardovo uvodjenje u viteski cin dogodilo u templarskom hramu...

    Sto se tice templara i Engleske, ima jedan veoma zanimljiv dio oko velike narodne bune iz 1377. (ako se dobro sjecam), za vrijeme Ricarda II, kada je masa bila predvodjena ljudima, koji su kasnije na ispitivanjima jasno govorili da im je jedan od glavnih motiva bio unistenje hospitalaca (koji su, kao sto rekoh, dobili svu imovinu templara - a i inace su bili neprijatelji jos od osnivanja).

    @Ego
    Sto se tice veza izmedju masona i templara - naravno da nema cistih dokaza, ali postoji mnogo, mnogo cinjenica koje ukazuju na neku vrstu veze. Inace, kao sto rekoh prije - ne postoji, cak ni unutar masonskog reda (barem ne zvanicno) cvrsta argumentacija o pokretu prije 1717. Jer vec tokom XVIII vijeka je doslo da prave eksplozije masonske literature, koja je bila u najmanju ruku zuta stampa...
    Vecina ljudi je zla

  6. #31
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Everywhere I hope..
    Posts
    4,890
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Inace, prica o Templarima moze biti i jednostavna: oni su bili papinska krstashka vojska, pa su zato dobili papske privilegije i nagomilali bogatstvo, koje je Filip IV nashmekao jednom prilikom kad je kod njih potrazio utociste od ljutite mase koja ga je proganjala. Plus toga, Filip je bio u dugovima, pa je zakljucio da mu je najlaksi izlaz iz materijalne gabule da se dokopa templarskog bogatstva...hm..
    Mada, optuzbe protiv njih u smislu da obdrzavaju neke cudne obrede su postojale jos godinama prije njihovog pogroma, znaci nije ih Filip prvi izmislio; vjerovatno da ih je Filip samo odlucio iskoristiti kao opravdanje kad je konacno prelomio da ih eliminise...
    Conditioning is what makes us feel ignorant, and our apathy feeds our hate.

  7. #32
    Join Date
    Jul 2004
    Posts
    471
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bonja the Zmaj View Post
    Tek francuskom revolucijom - se siri drustveni front onih koji su mogli ucestvovati u politickom zivotu zemlje. Prvo - krupna burzoazija, dok je kompletna srednja klasa tek nakon 1848 izravno usla u politicki zivot.

    S ovim

    Što se tiče ovog o srednjoj klasi, to ima smisla
    sam mislio na ono što Autluk priča, za uništenje sadašnje moderne sr. klase...bar sam to tako shvatio.


    A za ovo

    neki francusku revoluciju opisuju upravo kao neku vrstu ataka na novonastajuću srednju klasu u tadašnjoj Franc. ... iako, ne znam dovoljno o predrevolucionarnoj Francuskoj, u socio-ekonomskom pogledu, da mogu govoriti jel' ta teza opravdana ili ne.
    Mislim da je Eperson (jedan od onih koji su o tome pisali) htio nešto drugo da kaže tom tezom, al' moj bed - jer sam se krivo izrazio.


    Quote Originally Posted by odli
    Veza je to sto i jedni i drugi znaju ono sto "obican" narod ne zna...
    Hehe. Znam i ja ponešto što običan narod ne zna... al' ne zato što sam templar.

  8. #33
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Everywhere I hope..
    Posts
    4,890
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by The Severed Garden View Post
    Hehe. Znam i ja ponešto što običan narod ne zna... al' ne zato što sam templar.
    Pa ok, zato kazem da ne mora biti da medju ovima postoji ikakva druga specijalna veza..
    Conditioning is what makes us feel ignorant, and our apathy feeds our hate.

  9. #34
    Join Date
    Jul 2004
    Posts
    471
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by odli View Post
    Pa ok, zato kazem da ne mora biti da medju ovima postoji ikakva druga specijalna veza..
    Ma znam, zafrkavam te malo.

  10. #35
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    1,753
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Koga interesuje danas u 16h, na radio Antena M (87,6MHz) bice emisija o tzv masonima dje ce gost biti majstor mason (mason koji je kralj najveci) ili kako li vec.

  11. #36
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    alive and kickin'
    Posts
    6,991
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by OutLook View Post
    Koga interesuje danas u 16h, na radio Antena M (87,6MHz) bice emisija o tzv masonima dje ce gost biti majstor mason (mason koji je kralj najveci) ili kako li vec.
    E jbg...
    Ako je Jaukovic, mislim da je on sad veliki majstor
    Vecina ljudi je zla

  12. #37
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    1,753
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bonja the Zmaj View Post
    E jbg...
    Ako je Jaukovic, mislim da je on sad veliki majstor
    Dodje li ti sto? Neki rodjak, prijatelj?

  13. #38
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    alive and kickin'
    Posts
    6,991
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by OutLook View Post
    Dodje li ti sto? Neki rodjak, prijatelj?
    Alter ego
    Vecina ljudi je zla

  14. #39
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by neso je View Post
    Zadnje vrijeme se dosta govori o masonima u Crnoj Gori. Sta mislite o ovoj temi i da li vam je poznat neki crnogorski mason
    a valjda miko živković

  15. #40
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,766
    Thanks Thanks Given 
    10,917
    Thanks Thanks Received 
    2,128
    Thanked in
    1,087 Posts

    Default

    je li ko slushao emisiju i o chemu se govorilo? Vrlo mi je zanimljiva ova tema i molila bih vas ako imate da mi preporuchite neku knjigu iz koje bih mogla vishe da saznam o masoneriji

  16. #41
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    D-Town
    Posts
    17,092
    Thanks Thanks Given 
    80
    Thanks Thanks Received 
    881
    Thanked in
    557 Posts

    Default

    E barem o tome sestro mila imas masu knjiga.sto se tice pg u p.c. kerber ima ona knjizara i tu imas bar 10-tak knjiga na tu temu.otprilike u pitanju su najtrazenije kod nas a i u svijet.pogledaj samo prvo jel knjiga ka da vincijev kod i sl. il je u pitanju nesto o redu samom.preporucio bih ti "iluminati" ako nadjes od v.satona.Knjiga nije o njima al pravi zanimljive veze sa iluminatima,papstvom,nekim poznatim ljudima itd.ne moze se uzeti cijela za ozbiljno al ima dobrih stvari.koliko znam i otkrovenje masona je dobra knjiga.inace na krstarici je o masonima postojala opsirna tema ranije sa predolzima knjiga,linkovima pa i imenima poznatijih ljudi iz okruzenja koji su pripadali redu.imam nedje adresu foruma posvecenog ovoj tematici pa ako treba ostavicu.

  17. #42
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    1,753
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ... A ja bih bio srecan kad se narod ne bi palio na te gluposti...

  18. #43
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,766
    Thanks Thanks Given 
    10,917
    Thanks Thanks Received 
    2,128
    Thanked in
    1,087 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Dutch View Post
    E barem o tome sestro mila imas masu knjiga.sto se tice pg u p.c. kerber ima ona knjizara i tu imas bar 10-tak knjiga na tu temu.otprilike u pitanju su najtrazenije kod nas a i u svijet.pogledaj samo prvo jel knjiga ka da vincijev kod i sl. il je u pitanju nesto o redu samom.preporucio bih ti "iluminati" ako nadjes od v.satona.Knjiga nije o njima al pravi zanimljive veze sa iluminatima,papstvom,nekim poznatim ljudima itd.ne moze se uzeti cijela za ozbiljno al ima dobrih stvari.koliko znam i otkrovenje masona je dobra knjiga.inace na krstarici je o masonima postojala opsirna tema ranije sa predolzima knjiga,linkovima pa i imenima poznatijih ljudi iz okruzenja koji su pripadali redu.imam nedje adresu foruma posvecenog ovoj tematici pa ako treba ostavicu.
    Znam da ima dosta knjiga na tu temu ali sam htjela preporuku bash zato da ne kupim neko romansirano sr***, nego autora koji se ozbiljno bavio istrazivanjem na osnovu nekih chinjenica, dokumenata i sl.
    U svakom sluchaju hvala na preporuci, potrazicu.

    @ Outlook, nemam neko mnogo bolje mishljenje nego ti o masoneriji i iskreno sumnjam u sve mrachne tajne i priche koje kruze o njima i bash zato bih voljela da saznam neshto vishe i procijenim da li je moje mishljenje ispravno ili ne. Ovako chitam ono shto pishe na netu a to su sve neka nagadjanja i priche prichine ( a i problem mi je da dugo chitam na netu pa trazim krace tekstove), a knjiga (objektivna, dobra, potkrijepljena dokazima pro/contra) bi bila pravo rijeshenje.

  19. #44
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    1,012
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ima li masona na forumu?Ajde javite se

  20. #45
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    1,753
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    BuUuUuUuUuuuu! JaaaAAA saAaam MaaaSooon!

  21. #46
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    alive and kickin'
    Posts
    6,991
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by zvoncica View Post
    Znam da ima dosta knjiga na tu temu ali sam htjela preporuku bash zato da ne kupim neko romansirano sr***, nego autora koji se ozbiljno bavio istrazivanjem na osnovu nekih chinjenica, dokumenata i sl.
    Rodjeni u krvi: Izgubljene tajne masonerije, Dzon Robinson

    A sto se tice dokumenata, Neneziceva istorija masonskog pokreta na nasim prostorima. Mada mislim da sam ja capio posljednji primjerak te knjige u PG
    Last edited by Bonja the Zmaj; 04-06-07 at 20:48.
    Vecina ljudi je zla

  22. #47
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,766
    Thanks Thanks Given 
    10,917
    Thanks Thanks Received 
    2,128
    Thanked in
    1,087 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bonja the Zmaj View Post
    Rodjeni u krvi: Izgubljene tajne masonerije, Dzon Robinson

    A sto se tice dokumenata, Neneziceva istorija masonskog pokreta na nasim prostorima. Mada mislim da sam ja capio posljednji primjerak te knjige u PG
    Hvala Bonja

  23. #48
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    alive and kickin'
    Posts
    6,991
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by zvoncica View Post
    Hvala Bonja
    Bonja enjoys assisting the ladies

    Rodjeni u krvi je izvanredna knjiga, jer izvodi tezu o vezama templara i masona, usput temeljno opisujuci porijeklo svih masonskih rituala.
    Dakle - prvoklasna ezoterija
    Vecina ljudi je zla

  24. #49
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    1,012
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Bonja je mason nego nece da prizna

  25. #50
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,766
    Thanks Thanks Given 
    10,917
    Thanks Thanks Received 
    2,128
    Thanked in
    1,087 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bonja the Zmaj View Post
    Bonja enjoys assisting the ladies

    Rodjeni u krvi je izvanredna knjiga, jer izvodi tezu o vezama templara i masona, usput temeljno opisujuci porijeklo svih masonskih rituala.
    Dakle - prvoklasna ezoterija
    Ok to mi i treba, sushtina i struchan prilaz tom pokretu. Valjda cu imati srece da pronadjem tu knjigu, a shto se tiche ove prve rechenice...nijesam ni sumnjala

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Istorija Crne Gore
    By zippy in forum Istorija
    Replies: 254
    Last Post: 17-12-23, 18:53
  2. Replies: 11
    Last Post: 15-06-09, 12:10
  3. 1918 i svijet
    By Hari Krisna in forum Istorija
    Replies: 16
    Last Post: 18-03-08, 11:20
  4. Vlahovic: Crna Gora ne želi da bude neciji pristup na more !
    By G R A D in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 11
    Last Post: 28-03-05, 04:39
  5. Kad spoznas istoriju ,znaces buducnost sto ti nosi !!
    By Grad Heroja in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 31
    Last Post: 29-10-04, 11:17

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •