Results 1 to 6 of 6

Thread: Memorandum SANU, 1986

  1. #1
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Budva
    Posts
    2,145
    Thanks Thanks Given 
    1,626
    Thanks Thanks Received 
    1,984
    Thanked in
    855 Posts

    Default Memorandum SANU, 1986

    Evo vam ga ovđe, koga ne mrzi

    https://www.helsinki.org.rs/serbian/...dum%20sanu.pdf


    Ja ću pokušat da se sadržajem teksta pozabavim parcijalno, koliko mogu i stignem, iz više puta. Dugačak je, složen, pojmovno većini od vas (koji niste upoznati sa tadašnjim sistemom) vjerovatno vrlo dalek i nebičan, i traži vremena.

    Ali seže daleko u prošlost. i daleko u budućost.

    Do te mjere da sam se razmišljao da li je tema za ''Istoriju'' ili ''Budućnost Crne Gore''.

    U svakom slučaju, nevjerovatno je važan momenat naše prošlosti, i, svojom suštinom, vrlo aktuelan dio naše sadašnjosti. I nije loše znat.
    Si nada nos salva de la muerte, al menos que el amor nos salve de la vida.

  2. The Following 2 Users Say Thank You to Buva+gacce For This Useful Post:


  3. #2
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    13,250
    Thanks Thanks Given 
    15,167
    Thanks Thanks Received 
    3,776
    Thanked in
    2,702 Posts

    Default

    Meni je trebalo da razumijem uzrok rata devedesetih podrobnije jer mi se nije dalo da s obzirom na to da vrijeme pripada "nekim tada" drugim ljudima prepuštam interprentaciiju pogodotvu ne onima te su bili učesnici ili saučesnici.Tada i u to vrijeme kako se govori bila je jeziva propaganda i ne tada u tom trenutku nego je pripremalo društvo iz krugova akademije nauka to što se kasnije desilo.Prelistala sam i propagandu,i učesnike,i saučesnike,i odslušala neke cijenjene istoričare (iz Srbije uglavnom) i sve mi je ukazalo na ovaj dokument kao početak.

    Ne tiče se samo prošlosti,tiče se i sadašnjosti i budućnosti no ja bih se usmjerila konkretno na samu Srbiju.Naravno da ima uticaja na druge države koje obuhvata no eto centar što se veli.

    Nedavno je Ilić napisao više sarkastičan tekst o dočeku akademika SANU-a Vučiću samo da postavim par rečenica kako to sad izgleda,u ovom trenutku ka groteska.
    (naslov je skup u SANU: sve mistik do mistika)
    Ironija je u tome da su juče akademici na rođendan svoje institucije gledali i slušali svoje vlastito političko čedo. Nešto slično kao u onoj priči Mary Shelley o doktoru Frankensteinu i njegovom čudovištu. Tu ih je doveo notorni memorandum njihove ustanove, na noge Vučiću. Džabe su kasnije poricali da ustanova ima bilo kakve veze s razornim dokumentom.
    Bilo je još odmah jasno da to može biti samo delo besmrtnika i sveštenika iz hrama srpskog nacionalizma. Na neke se juče osvrnuo i Vučić. Odao poštu očevim. Nećemo više o tome. To su bili počeci, sad gledamo krajeve. Dakle, kako su se osećali akademici kada im je Vučić juče izlagao njihov sopstveni program od pre više decenija, u njegovoj najbednijoj i najsmušenijoj varijanti? To je taj ironijski deo.
    Tragični se pak odnosi na čitavu Srbiju. Ono što je 1986. izgledalo kao (kakav-takav) program za budućnost, danas, iz obrnute vremenske perspektive, iz ugla posledica, vidimo kao nerazumno i neodgovorno igranje – recimo to tako, patetično – sa sudbinom naroda (a „narod“ se ovde ne odnosi na naciju nego na ljude uopšte, što je inače osnovno značenje te reči). Hteli ste veliku Srbiju – dobili ste Vučića. To je ta tragedija.

    U samom tekstu je poveznica ka jednom prije pisanom autorke Olivere Milosavljević - Upotreba autoriteta nauke Javna politička delatnost Srpske akademije nauka i umetnosti (1986-1992) Aktivnost i uključenje intelektualne elite davalo je privid objektivnosti – ne političkog već stručnog govora – i utoliko imalo veću težinu od otvorenog govora političkih propagandista, iako se sadržina njihovih iskaza svodila na isto.

    Olivera Milosavljević je napravila analizu kompletnog tadašnjeg memoranduma i sav kontekst u tom vremenskom okviru.Mislim meni je to bilo dovoljno da bolje razumijem sam memorandum i kako je kasnije donio što je donio.E sad,ako Srbija misli opet da pravi istu grešku iznova praveći novi memorandum samo prepakovan to ništa ne može donijeti dobro ni Srbiji ni zemljama koje u istim dokumentima obuhvata. (Crna Gora i BiH)
    No pasaran!

  4. #3
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    5,082
    Thanks Thanks Given 
    3,890
    Thanks Thanks Received 
    3,170
    Thanked in
    1,616 Posts

    Default

    Evo uz memorandum i jedan novinski naslov iz srpske istorije. Lepote Srbije




    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Ada URA neće dat. DF je uštopovan. Milača je umjeren. Sub85 rules.

  5. The Following User Says Thank You to Gagarin For This Useful Post:


  6. #4
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    13,250
    Thanks Thanks Given 
    15,167
    Thanks Thanks Received 
    3,776
    Thanked in
    2,702 Posts

    Default

    Đe si Gagarin što da se reče no totalno posrnuće SANU-a samo ima onih koji bili akademici iste te su prije svega etički miljama ispred kolega no takve su sve više i više sklanjali.

    Institucija koja bi trebalo da bude procesor za jednu državu je došla đe došla.
    Nisu ni ovi ođe nešto bolji no nemaju još prostora da prave velikodržavne planove.

    Poslano sa mog CPH2135 koristeći Tapatalk
    Last edited by Bluemoon; 12-12-23 at 11:53.
    No pasaran!

  7. #5
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Podgorica Mother of Needy
    Posts
    8,281
    Thanks Thanks Given 
    710
    Thanks Thanks Received 
    537
    Thanked in
    389 Posts

    Default

    Evo iz memoranduma


    Sent from my Redmi 6 using Tapatalk
    If there's two things that I hate-
    It's havin' to cook, and tryin' to date...​

  8. #6
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    36,994
    Thanks Thanks Given 
    90
    Thanks Thanks Received 
    3,339
    Thanked in
    1,866 Posts

    Default

    To je iz lektire za školu.
    Pročitaj član 1.

    Poslato sa Ultra Fold5 pisaće mašine

    ............ Ż\_(ツ )_/Ż............
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Info: Chevrolet Camaro 1986
    By Feeleep in forum Automobilizam arhiva
    Replies: 56
    Last Post: 08-01-11, 22:38
  2. P: Opel Ascona 1.6 S , 1986 , 1800eur
    By zlabra in forum Ostali oglasi
    Replies: 3
    Last Post: 10-06-09, 08:56
  3. Crossroads (1986) gdje?
    By Innuendo in forum Film
    Replies: 4
    Last Post: 13-01-06, 02:02
  4. Memorandum SANU
    By JUSTICE in forum Istorija
    Replies: 1
    Last Post: 30-09-05, 22:48

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •