Results 1 to 25 of 54

Thread: Autobuska stanica postmoderne u Cetinju...

Threaded View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    1,697
    Thanks Thanks Given 
    330
    Thanks Thanks Received 
    133
    Thanked in
    80 Posts

    Default Autobuska stanica postmoderne u Cetinju...

    Nekadašnja cetinjska autobuska stanica, svojom visokom simbolikom, na veoma izvjestan način postaje pozornica svega onog što se, u Cetinju, više naslućuje nego li što bi se, čak i na drugi pogled, moglo zapaziti pri dolasku u ovaj jedinstveni grad, koji potvrđuje nepisano pravilo da onamo, đe te dočeka gomila raspojasanih i razdraganih (vazda pjanih) avetinja, sigurno ima posebno mudrih i pametnih ljudi...

    Sjećam se kad sam jednoj od njih dao savjet da počne trgovinu šterikama, pa me on uputio u manastir koji se time odvajkada bavi, čime me nagna da se sjetim legendarnog Diogena koji je, sigurno, u Atinu otisao sa Cetinja, u (duhovnu) pečalbu, pa da bi uštedio da kupi kuću na primorju, stanovao u bačvi, iz koje mnozina Cetinjana i ne izlaze... Neki izgledaju ka da ih je ona i rodila.., no necemo sad o tome!

    Ne samo na ovome forumu već i u CG medijima, ova stanica se dosta često pominje, po čemu se da zaključiti da i oni uveliko naslućuju značaj njene simbolike u kojoj se odslikava ne samo cetinjska već i opšta svakidašnjica tzv. tranzicije, koju neki bezobrazni kafanski filosofi tumače kao; ugon u pizdu materinu...

    Ono što rijetki vide, jer ne da ne mogu nego neće iz inata, jeste činjenica da umjesto muzejske (13. Julske) autobuske stanice, na nekadašnjem igralištu „Lovćena“ a ispod ruševina Manastira Ivanovog, nastaje nova postmoderna autobuska stanica, u potpunosti nalik na neku od PG-samoposluga; sa rampom, parkingom, pišarnikom i ostalom infrastrukturom, dok potrošače ocekuju regali prepuni istorije i kulturnih dobara ali prašnjavi i, onako antikvarski, prekriveni debelim slojem prašine.

    Međutim, samo onima koji su na Cetinju odrasli, vidno je da su muzeji već odavno postali – ustanove socijalnog staranja – prepune mrgodnih, nedojebanih ženetina, koje ne sjede za pisaćim stolovima - no po njima, pijući kafu i preko ramena dočekuju dosadne i bezočne posjetioce koji vazda dođu u nevrijeme. U muzeju „Vladin Dom“ ih najviše ima, i dosta zgodnih među njima, no ako se čoek drzne da ih zamole užditi ono svijetlo objeseno o plafone, prvo ga upozore da je neonsko, pa prema tome nema dovoljan umjetnički odraz a ako bezobraznik ostane pri zahtjevu, okrenu šalter ali umjesto svijetla nastane tako „odbranbeno“ nepodnošljiva buka i lomljava, da se čovjek prepane i naprasno potraži izlaz, dok ga one ljepotice prate zluradim pogledom da bi se, kod sljedeće kafe, slatko iskikotale... Ko ne vjeruje, neka sam posjeti ovu kulturnu ustanovu...

    Svaki put kad posjetim Cetinje i jegove institucije, čudom se čudim na koji način su na upravne pozicije došli ljudi bez ikakve mašte i ideja, toliko ćoravi da ne vide ono mnoštvo autobusa iz Dubrovnika i pri tome – odgovorno – ne zapitaju; zbog čega taj bjelosvjetski narod, iz ovog bogatog i bajkovitog grada (Dubrovnika), dolazi na razvaljeno, brdsko-brzinsko - Cetinje...?

    No o tome u sljedećem postu ako ga bude, jer znam da će vec i ovaj početak mnozinu (duhovno) opučiti..., pa ne bi htio da me stramote... Ni u sebi a kamo li đe drugo...

    - M -
    Last edited by metuzalem; 09-02-07 at 10:32.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. :) Slovo po slovo :)
    By apsolutno_nemoguca in forum Centralni
    Replies: 36
    Last Post: 21-12-06, 22:43
  2. sto bi ovo? Gospodar morase u inostranstvo?
    By Pirun in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 42
    Last Post: 24-10-05, 22:30
  3. Poslanstva/ Ambasade na CT
    By apsolutno_nemoguca in forum Centralni
    Replies: 12
    Last Post: 03-09-05, 23:09
  4. Antena M najbolja radio stanica u Jugoistocnoj Evropi
    By Hari Krisna in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 3
    Last Post: 15-05-05, 23:53

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •