Page 21 of 114 FirstFirst ... 111718192021222324253171 ... LastLast
Results 501 to 525 of 2845

Thread: 44. Vlada Crne Gore

  1. #501
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    904
    Thanks Thanks Given 
    167
    Thanks Thanks Received 
    289
    Thanked in
    140 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Buva+gacce View Post
    Nemojte mi se ljutit, da vam skupno odgovorim.

    Anegdota jedna, iz prošlosti foruma.

    Možda nešto manje od dvije godine unazad, načne Gagarin priču kako onoliko povećanje plata, odnosno drastično uvećana potrošnja, i to iz zaduženja, mora izazvat inflaciju, i da se to već i tada primjećivalo (u tom momentu inflacija u CG je bila nešto između 10 i 15% viša od evropskog prosjeka).
    Naravno, Gagi je u to doba, taman ko i ja, bio neki totalni idealista pa je smatrao da valjda svaki iole prosječno obrazovan čoek zna da drastično uvećanje potrošnje MORA dat rast cijena, i da je to aksiom, siguran koliko i da će sunce na istok i shjutra izać. No se malo zaebo. Taman ko i ja.
    Tako je siroti Gagi završio na javnu lomaču ovđe, kad je takva gomila forumskog naroda, iz apsolutno svih tridesetoavgustovskih skupina, osula oganj po njemu kako je plaćenik DPS-a, a da je inflacija u CG zapravo samo prelivena iz Evrope i bliskog okruženja.
    Ja sam siromah tad ipak prošo nešto bolje, pa nisam skončao na lomaču no samo na neki omanji stub srama, jer sam se usudio da im pojasnim da se stope inflacije u Srbiji, Hrvatskoj i BiH, na koje su se tad pozivali kao komparativ, ni u snu ne mogu poredit sa CG. Jer su te zemlje tada štampale svoje pare, i imale u rukama puni monetarni mehanizam uticaja na inflaciju, dok mi nismo. Te se stoga te inflacije mogu poredit koliko 10 baba sa 17 žaba.
    A što ću, mlad i lud, pa sam mislio da ljudi oće da znaju ono što je lako znat.
    Što se mene tiče, ni u jednom momentu nije bilo diskutabilno da povećana potrošnja mora izazvati rast cijena, diskutabilno je koliko i da li je to dobro.

    Na Forumu, a i po medijima, određeni učeni ljudi kako reče su predviđali otprilike apsolutnu apokalipsu. Međutim, kao što vidimo, to definitivno nije slučaj.

    Elem, @Lost, odatle priča o drvlju i kamenju.

    Što se tiče priče, ostavljam tebi i kolegi da eventualno izdebatujete na pijacu sa onim pokvarenjacima zašto krtolu u BD plaćam 2.2€, ili ''iskon'' blizu 4€ za dva litra. Mislim da ćete se složit da to nije bila poenta.
    Pa sad to i nije baš fer komentar. Krtola na pijaci u BD od 2.2 EUR nije baš mjerodavna za stanje u državi, prije će biti da je mjerodavna za stanje na BD pijaci. Ogromna količina turista, tj. veliki priliv stranaca dubokog džepa, sezona... Ne znam šta je, ali je u pitanju BD, a ne stanje u CG. Složićemo se da, recimo, nije mjerodavna ni cijena kvadrata u BD već duži niz godina. Stavi to u kategoriju 'gentrifikacija', ali do programa ES-a nije.

    Što se tiče poente, i grafika koje si postavio, vidim da ti to nije struka, a i nešto sam slab na tebe - ipak mi se uredno javiš skoro svaki put kad svratim, pa neću bit ono što Mickey voli da kaže, brutalan.
    Nekako se često potrefi da ti ili Gagarin, nekada i johnny bravo imate te duže, analitičke postove koji mi zapanu za oko. Ne zamjeri ništa, nije ne daj bože targetiranje. Primijeti da sam preskočio dio o crkvi. Ne interesuje me naročito, nisam dovoljno stručan, a ni tu ne vidim neke apokaliptične scenarije da sam imao potrebu da se naročito uključim. Tako da te diskusije preskačem.

    Ekonomija je već zanimljivija. Što se tiče toga da mi nije struka - nije, u pravu si. Direktna analiza inflacije mi nije struka, ali vidim da nije ni tebi. Brojke, grafici i generalno analitika jesu.

    Elem, ovi ti grafici kažu tačno ono što sam ti i ja reko, samo ih treba umjet čitat. Jer prikazuju trendove KRETANJA inflacije, odnosno, kad je i kako inflacija UBRZAVALA ili USPORAVALA, a ne ono o čemu govorimo, a što nas prosti naaarod ponajviše boli i interesuje: KOLIKO SU ZAPRAVO CIJENE STVARNO PORASLE.
    I zbog toga ti procentni peni razlike između EU i CG, kako ih navodiš, imaju mnogo drugačije značenje i veličinu, i realno su enormni.
    Pa znaš kako... Nije onaj, no se pas onaj. Jedan ovaj stubić je jednogodišnja inflacija, tj. koliko su cijene stvarno porasle u odnosu na isti mjesec prošle godine.

    Svi ovi stubići jesu kretanje inflacije iliti kako je inflacija ubrzavala ili usporavala.

    Procentni poeni razlike između EU i CG nemaju ni malo drugačije značenje, već baš ovakvo kakvo piše. Možemo da se raspravljamo o razlikama o metodologiji eurostat-a i monstat-a, ali inflacija ovdje i inflacije bilo gdje drugo znači istu stvar.

    Razlika enormna u odnosu na negativnu ili nultu razlku, a minorna u odnosu na Venecuelu. Ne znam šta drugo da odgovorim na 'enormno'. Po meni, par procenata razlike stvarno ne može da se svrsta u enormnu razliku.

    Prvo, mala zamjerka na metodologiju.
    Ako već oćeš da navodiš grafik kretanja godišnje stope inflacije u EU, izbjegni nezvanične sajtove i izvore, koliko god ih ozbiljnim smatrao, i koristi onaj jedan jedini zvanični- EUROSTAT.
    Pa ćeš viđet da, npr., kod njih godišnja stopa inflacije za jun i jul 2023 nije iznosila 6.4 i 6.1% kako si naveo, no 5.5 i 5.3%, kako se vidi, recimo, ovđe: https://ec.europa.eu/eurostat/statis..._the_euro_area
    I već smo došli do drastične razlike, jer kod nas iste vrijednosti iznose 7.5 i 6.9%.
    Miješaš euro zonu i Evropsku Uniju. Inflacija u Evropskoj Uniji je onakva kako stoji na TradingEconomics, što možeš potvrditi ovdje: https://ec.europa.eu/eurostat/documents/2995521/17179282/2-19072023-AP-EN.pdf/bf200c74-48a4-e485-3372-c1fd1083c169

    No, i s moje strane je ovo sitna zamjerka, procenat gore dolje ne igra veliku ulogu u kontekstu šire priče.

    Zato, druga, velika zamjerka na metodologiju.
    Jer ove cifre ne govore kako je ''majušno'' godišnja stopa inflacije kod nas viša no u Evropu, no govore da za te periode inflacija kod nas SPORIJE pada no u Evropu, i to za popriličan komad.
    Ili, da ti prevedem, to znači da i dalje sustižemo evropske cijene, i to lijepom brzinom.
    Zaista hvala na prevodu, ali upravo ova razlika koju sam ja onako vrijedno izbacio iz Excel-a pokazuje kojom brzinom sustižemo evropske cijene. Brzinom od 0.5% godišnje do 6.8% godišnje.

    Kako si zaključio da sporije pada nego u Evropi ja zaista ne razumijem, ali eto recimo naš maksimalni pad se desio februar na mart ove godine - pad od 4.6%. Što je direktna zasluga Đurovića i akcije 'Stop inflaciji' - credit where credit's due.
    U Evropskoj Uniji se najveći pad dogodio u istom periodu (isto zbog naše akcije možda? ), i iznosio je samo 1.6%.

    Konačno, da uprostim kako i koliko lako se zapravo vidi da je program ES izazvao drastičnu inflaciju kod nas. I da na najjednostavniji mogući način pokažem đe je poenta, i đe treba da gledaš.
    Prgledaću im (vam) malo kroz prste i počet od januara 2022. Jer, da krenem recimo od novembra 2021, što je, gledajući kada je ES krenuo, mnogo ispravnije, rezultat bi bio mnogo gori (jer je godišnja stopa inflacije za period novembar 2021 - novembar 2022 apsolutni rekord u istoriji nezavisne CG, i iznosila je blizu 18%).
    Niko ne spori da je iznosila blizu 18% i da je to apsolutno rekord u istoriji nezavisne CG. Ono što se spori je količina uticaja ES-a, koja se apsolutno može vidjeti na onom mom grafiku. To je maksimalni uticaj.

    Ukoliko bismo radili neku pre-ES analizu i poređenje sa EU, pa oduzeli i to kao 'prirodnu' razliku CG ekonomije sa EU ekonomijom, dobili bi još manju razliku.
    Ukoliko bismo upoređivali sa zemljama u regionu, pod argumentom da se CG ne može otrgnuti od situacije u regionu jer nam je odatle najveći uvoz, dobili bismo dodatno umanjenu razliku. Tačno je da je teško upoređivati države koje regulišu svoju valutu sa nama, ali složićeš se da je tačna i prethodna rečenica.

    Elem, najprostije:

    U PERIODU JANUAR 2022 - JUL 2023 CIJENE SU U CG PORASLE ZA NEŠTO IZNAD 23% (da smo krenuli od novembra 2021 cifra bi bila nešto veća).
    U ISTOM PERIODU CIJENE SU U EU PORASLE ZA NEŠTO OKO 12%.
    ODNOSNO, UKUPNO UVEĆANJE CIJENA KOD NAS JE BILO SKORO DUPLO VEĆE NEGO U EVROPI.
    Dakle 'ajde da uzmemo to meso koje si pomenuo u jednom evropskom gradu. Kod nas je koštalo 1 EUR, kod njih 2-3 EUR.
    Sada isto to meso kod nas košta 1.23 EUR, a u tom gradu 2.24-3.36 EUR?

    Izvini, ja i dalje ne vidim to galopirajuće prestizanje.

    Ako se sad vratimo na onu Gagijevu priču, u tom momentu je ta razlika bila mnogo manja. A za to vam postoji samo jedan mogući uzrok, i zove se drastično uvećana potrošnja, a.k.a. program ES.
    Jer vam ove cifre odozgo lijepo i jasno kažu da ta inflacija nije bila prelivena.
    Opet, uvećenje koje ja vidim apsolutno nije drastično.
    Inflacija je apsolutno i naravno bila prelivena, ne mogu da vjerujem da si to izustio. Da li ti stvarno misliš da Crna Gora, dominantno uvozna ekonomija, koja ne koristi svoju valutu, može da ne prelije inflaciju?

    Ja sam mislio da se raspravljamo koliki je udio prelivene inflacije, a koliki programa ES i ni u jednom momentu se nisam pretvarao da ES nije uopšte uticao, samo sam pričao da je uticaj bio manji od predviđanja i da je, sagledavši sve aspekte, program apsolutan uspjeh. Da kažemo da nije ništa preliveno..? Ne znam.

    I, @Lost, ove cifre sa grafika koje si postavio, ti zapravo samo govore da se ta razlika u ukupnom zbiru i dalje kostantno uvećava.
    Odosno, obojici vam @MLS govore da i dalje sustižemo i prestižemo evropske cijene, bez potrebe da se obilazimo pijace i markete tragajući najjeftinije krtole i ulja.
    Izvori svih podataka su inače Monstat i Eurostat.
    Sustižemo - da. Prestižemo? Ne još dugo.
    Međutim malo brže sustižemo i plate i GDP, iako neće ni to skoro.

  2. #502
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    904
    Thanks Thanks Given 
    167
    Thanks Thanks Received 
    289
    Thanked in
    140 Posts

    Default

    I da se osvrnem čisto, iako ni tu svakako nije bila poenta:

    @Lost, formula za maloprodajnu cijeu goriva svakako jeste zakucana, ali unutar te formule imaš jedan oveći komad indeksa koji predstavljaju kretanje određenih tržiših cijena (lučke, vozne, transportne takse i troškovi, itd., da ne preprepredužimo sad). U svakom slučaju, inflacija iz ostalih sektora kroz te indekse direktno utiče i na cijenu goriva.
    Daleko najveći uticaj na cijenu goriva imaju tržišne cijene na koje ne možemo da utičemo i akcize: https://www.vijesti.me/vijesti/ekonomija/432152/da-je-nafta-dzabe-benzin-bi-u-crnoj-gori-bio-80-a-dizel-68-centi

    Ovo je DPS ostavio u amanet ako sam dobro ispratio i vjerujem da ni oni nisu mislili ništa loše. Ima li boljeg načina, ima. Ali suma sumarum, jako je teško zaštititi se od tržišta energenata, ali mogu se probati određene taktike.
    Ono što nije uticalo na cijenu goriva jeste program ES.

    I, praštajte vi mene momci za ovo duženje i detaljisanje.
    Ono nije zato što vam mišljenja ne poštujem, no baš obrnuto.
    Da mislim da, kao jedan dobar komad naroda ovđe, vi ove stvari znate ali ih zbog nekih drugih namjera i ciljeva iskrivljujete, preskočio bih vam postove iz taka.
    No o vama mislim drugačije i bolje.
    Apsolutno nikakav problem i potpuno zadovoljstvo! Volio bih da češće imam vremena da ovako dužimo i detaljišemo.

  3. #503
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    904
    Thanks Thanks Given 
    167
    Thanks Thanks Received 
    289
    Thanked in
    140 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Buva+gacce View Post
    Praštaj, ne viđeh ovo.

    Ahahahahahaha, neobična ti je logika.

    Bogu hvala, nije mi žao da ljudi zarađuju više. Niti mislim da je to što oni zarađuju toliko više negativna stvar.

    No mi reči, koliko parketara poznaješ? 1 od 100 možda, 1%? Mnogo je, ali aj da uzmemo da ih je toliko.

    A vidiš onda, to znači da sad 1% naroda zarađuje drastično više.
    I isto tako znači da onih ostalih 99%, kojima će parketar kad-tad u životu zatrebat, ima drastičo uvećanje troškova.
    Što jeste negativna stvar, i definitivni primjer skoka cijena. Ako to doživljavaš drugačije, onda sam upravo provalio što si po zanimanju, odnosno zanatu
    'ajde i na ovo da odgovorim, ali pogriješio sam što sam išta čačkao.

    Ne znam ni jednog jedinog parketara, ali mi je milo zbog njih. Nije mi milo zbog mene što moram da ga platim duplo više, ali bože moj, tržište. Da nismo svi pojurili da posjedamo po kancelarija, možda bi ruke bile jeftinije... Ovako? Neka dignu na x5 slobodno. Pa ćemo raditi sami ako nam je skupo, ako ćemo da neko rnči za nas, ima da platimo.

    A naravno da ne moram biti parketar da bih doživljavao drugačije, iako bih volio da jesam. Danas zadržasmo parketara umjesto da robuje na crno po Njemačkoj, sjutra možda doktora.

  4. #504
    Join Date
    May 2008
    Location
    At Home
    Posts
    1,717
    Thanks Thanks Given 
    55
    Thanks Thanks Received 
    682
    Thanked in
    330 Posts

    Default

    Ja msm da ste vi promasili temu.
    Ovo je tema Vlada 44. Po redu. I njen sastav a ne cijene... cijela stranica je scroll

  5. The Following User Says Thank You to pauki For This Useful Post:


  6. #505
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    Sicily
    Posts
    21,692
    Thanks Thanks Given 
    3,571
    Thanks Thanks Received 
    8,659
    Thanked in
    4,664 Posts

    Default

    dakle, ima ova viber grupa koju je sns napravio za df i sad palinjaju tamo ljude (ka dps) da je Spaka izdajnik al mi je zanimljiv momenat dje opet forsiraju priču kako treba porazit dps. treba neko reć' ljudima da je dps bivši eo od 2020. godine da se ne cimaju bezveze

    ps. što ti je život, dfovci koji su se sprdali dpsovcima kad su ovi imali te viber grupe, sad su tamo i rade iste stvari kao drugovi im sad kad krene djuka gorivo da toči svojim drugovima


    тапаталк
    “Да, что-то чуждое, бесовское и прелестное есть в ней”

  7. #506
    Join Date
    Nov 2013
    Location
    titograd
    Posts
    3,663
    Thanks Thanks Given 
    2,694
    Thanks Thanks Received 
    1,068
    Thanked in
    500 Posts

    Default

    [QUOTE=Buva+gacce;
    Logika ti nije jaca strana a evo niza
    Inflacija je relativan pojam kojom se nesto mjeri statisticki na nivou drzave
    Litar ulja kojeg pominjes je u pg 1.35 a u budvu kako ti rece preko 2.cijene nemaju veze sa nasom inflacijom nego sa nenadjebljivim i nezajazljivim guzicama monopolista volija lakovica i konkretno tog koljaca mg iz budve. u zemljama eu konkretno dje sam bio skorije spanija holandija njemacka austrija i uporedivao cijene.zao mi je sto sam obrisao slike da ti bude jasnije
    Dacu ti par primjera sto je meni zapalo za oko kao drasticno.meso je skuplje kod njih jer se ne kupuje na kg nego zapakovano pa dodje x 2 x3 i to teletina junetina.svinsko pilece je tamo jeftinije.cijedjene sokove od pomorandze pravim sam u prodavnici, zavisi od ambalaze dodje jeftinije nego kod nas casa cedevite.kinder pingvin x8 komada od 1.80 do 2 eura.kod nas je jedan 0.80 centi.nutela od
    750+80 gratisa sam uzimao od 3.80 do 4.50 kako kad kod nas je 7.50 i nema je sa gratisom.sve vrste voca i povrca su jeftinije za 50%.monini djevicansko je u voli 16.99 tamo je od 3.99 do 6€. Rio mare tunjevine insalatisime itd jeftinije po 2 € min.ima milion primjera nego nisam sve popamtio.

    Послато са SM-F926B помоћу Тапатока
    Tebe mi je žao a za mene me duša boli

  8. #507
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    904
    Thanks Thanks Given 
    167
    Thanks Thanks Received 
    289
    Thanked in
    140 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by pauki View Post
    Ja msm da ste vi promasili temu.
    Ovo je tema Vlada 44. Po redu. I njen sastav a ne cijene... cijela stranica je scroll
    Pošteno.

    No su izgledi da će jedan od kreatora biti premijer i da nam stiže ES2. Pa ono... throwback tuesday.

  9. #508
    Join Date
    Nov 2013
    Location
    titograd
    Posts
    3,663
    Thanks Thanks Given 
    2,694
    Thanks Thanks Received 
    1,068
    Thanked in
    500 Posts

    Default

    Uh izvinjavam se na offu mislio sam da je tema trgovacki lanci...nek obrise admin

    Послато са SM-F926B помоћу Тапатока
    Tebe mi je žao a za mene me duša boli

  10. #509
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Budva
    Posts
    2,145
    Thanks Thanks Given 
    1,626
    Thanks Thanks Received 
    1,984
    Thanked in
    855 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by LostInHollywood View Post
    Što se mene tiče, ni u jednom momentu nije bilo diskutabilno da povećana potrošnja mora izazvati rast cijena, diskutabilno je koliko i da li je to dobro.

    Na Forumu, a i po medijima, određeni učeni ljudi kako reče su predviđali otprilike apsolutnu apokalipsu. Međutim, kao što vidimo, to definitivno nije slučaj.
    Ovo nije rat da bi apokalipsa izgledala kao na filmu. Ali, u makroekonomiji, ''strašnost'' situacije mjeriš brojem godina i količinom stezanja kaiša koji su potrebni da se nešto riješi. A tu smo već u problemu. Ako samo pogledaš smjer dejstva 43. vlade u ovoj godini, viđećeš da su povukli pare iz sve snage odakle su god mogli (100mll zaduženje po uber-komercijalnoj stopi, naplata hedžinga, ili još strašnije, skoro totalna ne-realizacija kapitalnog budžeta, što je tek haos loš pokazatelj...), i da ih nisu trošili skoro na ništa drugo osim održavanje programa ES, odnosno isplaćivanje plata, koje su pritom abnormalno uvećali abnormalnim novim zapošljavanjem u javnom sektoru, što je uredna pojava od 30.08.2020., čak i ubrzana u odnosu na prethodnike...
    Znam da prosječan čoek nije dovoljno obrazovan da bi znao to da tumači, ali mi ti ličiš da jesi. Sa stanovišta ekonomiste, ovo je put u apokalipsu. I traži hitno i debelo debelo debelo stezanje kaiša, a ne novu milijardu zaduženja i ES v2.0.


    Quote Originally Posted by LostInHollywood View Post


    Pa sad to i nije baš fer komentar. Krtola na pijaci u BD od 2.2 EUR nije baš mjerodavna za stanje u državi, prije će biti da je mjerodavna za stanje na BD pijaci. Ogromna količina turista, tj. veliki priliv stranaca dubokog džepa, sezona... Ne znam šta je, ali je u pitanju BD, a ne stanje u CG. Složićemo se da, recimo, nije mjerodavna ni cijena kvadrata u BD već duži niz godina. Stavi to u kategoriju 'gentrifikacija', ali do programa ES-a nije.
    Kao što niij ni ona krtola u PG od 1.2€ kojm si krenuo U svakom slučaju, ta budvanska (slično kao i kotorska, tivatska, novska, barska, koje su sve redom nešto skuplje od PG) i te kako imaju uticaja na formiranje srednje tržišne cijene, jer ih troši ogroman broj ljudi (izbjeglica i turista). Odnosno, kupuje se krtola i te kako po tim cijenama, u dovoljno velikoj količini da poveća srednju cijenu daleko iznad one koja je u PG ili Kolašinu.

    [/QUOTE]



    Quote Originally Posted by LostInHollywood View Post
    se često potrefi da ti ili Gagarin, nekada i johnny bravo imate te duže, analitičke postove koji mi zapanu za oko. Ne zamjeri ništa, nije ne daj bože targetiranje. Primijeti da sam preskočio dio o crkvi. Ne interesuje me naročito, nisam dovoljno stručan, a ni tu ne vidim neke apokaliptične scenarije da sam imao potrebu da se naročito uključim. Tako da te diskusije preskačem.

    Ekonomija je već zanimljivija. Što se tiče toga da mi nije struka - nije, u pravu si. Direktna analiza inflacije mi nije struka, ali vidim da nije ni tebi. Brojke, grafici i generalno analitika jesu.

    Crkva i nije pomenuta zbog crkve, no zbog ekonomije.
    Jer je ova država ne oporezuje, i plus troši enormni novac na nju, kroz očigledno enormne i potpuno nekontrolisane donacije, i budžetska izdvajanja. Do te mjere da je jedina nova škola koja se javlja za mandata 42. i 43. vlade crkvena škola, od državnih para.
    Jer je najosnovniji posao 44. vlade sanacija ovog stanja, a što se, bez vraćanja minimalnih plata unazad, može isključivo uz znatno uvećanje pojedinih poreskih stopa i totalnu-brutalnu naplatu svih poreskih potraživanja, jer drugih para nemamo. Jer je crkva najveći nenaplaćeni poreski dužnik u ovoj zemlji.
    I jer ovo kolektivno crkveno bunilo u koje su uvukli ovaj narod, do te mjere da ne gradimo ni škole ni bolnice ni puteve, dok za crkvu koja je bogatija od nas izdvajamo abnormalne novce koje inače nemamo no pozajmljujemo, direktno šteti mojoj đeci. I svačijoj. I mora mu se stat na put što prije.
    Griješiš, uz još ponešto, i ekonomija mi jeste struka. Da je i tebi, mislim da bi to znao


    Suština u sledećem postu, u ovaj nije moglo da stane
    Si nada nos salva de la muerte, al menos que el amor nos salve de la vida.

  11. The Following User Says Thank You to Buva+gacce For This Useful Post:


  12. #510
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Budva
    Posts
    2,145
    Thanks Thanks Given 
    1,626
    Thanks Thanks Received 
    1,984
    Thanked in
    855 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by LostInHollywood View Post
    Pa znaš kako... Nije onaj, no se pas onaj. Jedan ovaj stubić je jednogodišnja inflacija, tj. koliko su cijene stvarno porasle u odnosu na isti mjesec prošle godine.

    Svi ovi stubići jesu kretanje inflacije iliti kako je inflacija ubrzavala ili usporavala.

    Procentni poeni razlike između EU i CG nemaju ni malo drugačije značenje, već baš ovakvo kakvo piše. Možemo da se raspravljamo o razlikama o metodologiji eurostat-a i monstat-a, ali inflacija ovdje i inflacije bilo gdje drugo znači istu stvar.

    Razlika enormna u odnosu na negativnu ili nultu razlku, a minorna u odnosu na Venecuelu. Ne znam šta drugo da odgovorim na 'enormno'. Po meni, par procenata razlike stvarno ne može da se svrsta u enormnu razliku.............................

    Miješaš euro zonu i Evropsku Uniju. Inflacija u Evropskoj Uniji je onakva kako stoji na TradingEconomics, što možeš potvrditi ovdje: https://ec.europa.eu/eurostat/documents/2995521/17179282/2-19072023-AP-EN.pdf/bf200c74-48a4-e485-3372-c1fd1083c169

    No, i s moje strane je ovo sitna zamjerka, procenat gore dolje ne igra veliku ulogu u kontekstu šire priče............

    .........
    Zaista hvala na prevodu, ali upravo ova razlika koju sam ja onako vrijedno izbacio iz Excel-a pokazuje kojom brzinom sustižemo evropske cijene. Brzinom od 0.5% godišnje do 6.8% godišnje.

    Kako si zaključio da sporije pada nego u Evropi ja zaista ne razumijem, ali eto recimo naš maksimalni pad se desio februar na mart ove godine - pad od 4.6%. Što je direktna zasluga Đurovića i akcije 'Stop inflaciji' - credit where credit's due.
    U Evropskoj Uniji se najveći pad dogodio u istom periodu (isto zbog naše akcije možda? ), i iznosio je samo 1.6%..........

    ............Niko ne spori da je iznosila blizu 18% i da je to apsolutno rekord u istoriji nezavisne CG. Ono što se spori je količina uticaja ES-a, koja se apsolutno može vidjeti na onom mom grafiku. To je maksimalni uticaj.

    Ukoliko bismo radili neku pre-ES analizu i poređenje sa EU, pa oduzeli i to kao 'prirodnu' razliku CG ekonomije sa EU ekonomijom, dobili bi još manju razliku.
    Ukoliko bismo upoređivali sa zemljama u regionu, pod argumentom da se CG ne može otrgnuti od situacije u regionu jer nam je odatle najveći uvoz, dobili bismo dodatno umanjenu razliku. Tačno je da je teško upoređivati države koje regulišu svoju valutu sa nama, ali složićeš se da je tačna i prethodna rečenica.............

    ...........Dakle 'ajde da uzmemo to meso koje si pomenuo u jednom evropskom gradu. Kod nas je koštalo 1 EUR, kod njih 2-3 EUR.
    Sada isto to meso kod nas košta 1.23 EUR, a u tom gradu 2.24-3.36 EUR?

    Izvini, ja i dalje ne vidim to galopirajuće prestizanje..........

    ...........Opet, uvećenje koje ja vidim apsolutno nije drastično.
    Inflacija je apsolutno i naravno bila prelivena, ne mogu da vjerujem da si to izustio. Da li ti stvarno misliš da Crna Gora, dominantno uvozna ekonomija, koja ne koristi svoju valutu, može da ne prelije inflaciju?

    Ja sam mislio da se raspravljamo koliki je udio prelivene inflacije, a koliki programa ES i ni u jednom momentu se nisam pretvarao da ES nije uopšte uticao, samo sam pričao da je uticaj bio manji od predviđanja i da je, sagledavši sve aspekte, program apsolutan uspjeh. Da kažemo da nije ništa preliveno..? Ne znam. ............

    ........Sustižemo - da. Prestižemo? Ne još dugo.
    Međutim malo brže sustižemo i plate i GDP, iako neće ni to skoro.

    Moglo je sve ovo i mnogo jednostavnije, no volim dugačke analitičke postove Praštaj, nije zbog vas siromaha što ih ipak čitate te vam oči poispadaju, no zbog ovih alergičnih štoo mi je zanimljivo da im cupkam po ganglijama

    Da pojednostavimo, da vidiš koliko kratko može sve.

    U periodu ES, imaš samo jednu ''gotovu'' godinu, obrađenu i upakovanu, i spremnu za korištenje.
    2022. U njoj su s cijene u CG uvećale 17.5%, a u euro zoni rekordnih 9.2% (da, ja sve vrijeme govorim o euro zoni jer smo isključivo sa njom adekvatno komparabilni, shjeti se zašto sam onomad išao na stub srama; dok si ti naveo ''evropsku'' inflaciju, bez preciziranja o čemu govoriš, pri čemu ti grafik nema naziv a ima i eurostat i trejdikonomiks kao izvore, što je pomalo neobično, ne znam analitičara koji će navesti oboje, jer je adekvatno sam ovo prvo)

    Odosno, inflacija u aktivnoj fazi ES kod nas skoro duplo veća nego kod njih. Da sam uključio novembar i decembar 2021., kada je kod njh već usporavala a kod nas kretala u rekorde, rezultat bi bio još znatn gori na našu štetu.
    To što je duplo veća znači da nije isključivo prelivanje, no je ES i te kako puko inflaciju kod nas,

    Ahahahahahaha, kako opet imaš zanimljivo prilagođen ugao posmatranja
    Znaš, to što je za period jul2022-jul2023 inflacija kod njih išla 5.3% a kod nas 6.9%, nije razlika od 1.6% procentnih poena. Jer pričaš o relativnim brojevima, a izvlačiš zaključke u apsolutnim. Što mi opet kaže da ti ni to ipak nije struka. Ili si PES ili URA, jer sam snimio da i oni vrlo često koriste takvu interpretaciju, iako je matematički totalno nemoguća, tj. neispravna.

    Tačna razlika između te dvije cifre je nešto više od 30% (30.19%, preciznije).

    Što je ogromna cifra. Jer su za tačno toliko u toj godini cijene kod nas rasle brže nego u euro zoni.
    I jer to uvećanje dolazi na prethodne cijene, koje su u godini prije ove već rasle skoro duplo brže nego u eu. Čime se konačan ishod multiplikuje i akcelerira skoro do duplog.
    Tako da, vjeruj mi, ovaj rezultat jeste strašan. I broj godina koji nam je potreban da ih isprestižemo u prosjeku je vrlo, vrlo mali. U makroekonomskom mjerenju vremena, užasno mali. Jer nam inflacijia raste desetak puta brže nego što ih stižemo GDP-om.

    Što se plata tiče, zaboravi ih, one nisu pokazatelj. Uzmi potrošačku korpu pa onda mjeri. Samo pazi, tu će ti rezultat biti još mnogo gori.

    Što se tiče uvoženja inflacije iz zemalja okruženja, ne pjednostavljuj, to je i suviše složen proces da bi mogao da izvlačiš takve zaključke.
    Jer je prvo i osnovno što moraš da uzmeš u kalkulaciju njihova politika izvoznih subvecija, pa onda naša akcizna, pa politike obračuna deviznih kurseva tih zemalja. Pa tek onda da vidiš koliko realno njihove inflacije stiže kod nas.
    Što ti je skoro nemoguća misija. Ali, iz iskustva sa tmom da pmognem- izvozne subvencije zemalja o kojima govoriš, prvenstveno Srbije iz koje uvozimo ponajviše, su takve da nam ne prelivaju inflaciju. Npr., znaš ono, onu čuvenu situaciju koju smo gledali nebrojeno puta u prethodnih deceniju i kusur, kad litar srbijanskog ulja ili mlijeka u CG košta drastično manje nego u Srbiji.
    U svakom slučaju, riječ je o strogo regulisanom procesu, ili, što bi ti rkao, zakucanom, do te mjere da apsolutno ne možeš da obračunavaš kako i koliko su se njihove inflacije prelivale kod nas.

    Odnosno, za kraj sve ove priče, apsolutno jedino što pouzdano možeš da kažeš, jeste da inflacija kod nas raste drastično brže nego u komparativima, i da je ta brzina rasta uzrokovana programom ES.
    Da se osiguram, ponavljam: BRZINA RASTA, a ne APSOLUTNI IZNOS UKUPNE INFLACIJE.

    A vama što mislite da ovo niije pitanje 44. vlade, varate se. Ovo je pitanje svih pitanja 44. vlade. I uopšte, ovu priču sam načelno i počeo jer je bezumno koliko se u njenom formiranju priča o ugroženim Srbima, antihristovskom DPS-u, tridesetoavgustovskoj volji naaaaroda, svtinjama... umjesto o tome kako ćemo leba jest. Ili nećemo.
    Last edited by Buva+gacce; 30-08-23 at 09:46.
    Si nada nos salva de la muerte, al menos que el amor nos salve de la vida.

  13. The Following 2 Users Say Thank You to Buva+gacce For This Useful Post:


  14. #511
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Niksic, Montenegro
    Posts
    5,984
    Thanks Thanks Given 
    8
    Thanks Thanks Received 
    106
    Thanked in
    46 Posts

    Default

    Tri godine otkako je osvježilo. Voze se samo Bentliji, ekonomski smo tigar, ali ovaj put isprave. Popovi su konačno produhovili ovaj narod napaćeni. Došla su bolja vremena za Crnu Goru.
    Oslobodili smo se tiranina, niko ga više ne pominje .

    Litijaši, priznajte da ste ispali BRAVUSJANI.
    Slazem se.

  15. The Following User Says Thank You to El_NiNhO For This Useful Post:


  16. #512
    Join Date
    Sep 2021
    Posts
    1,817
    Thanks Thanks Given 
    2,217
    Thanks Thanks Received 
    585
    Thanked in
    344 Posts

  17. #513
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    nk
    Posts
    22,593
    Thanks Thanks Given 
    7,525
    Thanks Thanks Received 
    4,600
    Thanked in
    1,778 Posts

    Default

    Lucke nevera. Još kad i Ćinćur glasa za Vladu.

    Sent using Tapatalk
    #fakenews

  18. The Following User Says Thank You to MeDo_JE For This Useful Post:


  19. #514
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7,426
    Thanks Thanks Given 
    71
    Thanks Thanks Received 
    874
    Thanked in
    519 Posts

    Default

    Nije puno trebalo pes-u da savlada gradivo od dps oko kupovine poslanika i odbornika kakav auto gol
    Samo ti...
    U mome srcu si...
    Jedna jedina, nepobjediva -
    Zvezdo ljubavi!

  20. #515
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    1,083
    Thanks Thanks Given 
    109
    Thanks Thanks Received 
    117
    Thanked in
    67 Posts

    Default

    Ipak je slobodna volja dečko, Go Mickey Go

    Послато са Redmi Note 9 Pro помоћу Тапатока

  21. The Following User Says Thank You to isnogood For This Useful Post:


  22. #516
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    nk
    Posts
    22,593
    Thanks Thanks Given 
    7,525
    Thanks Thanks Received 
    4,600
    Thanked in
    1,778 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by lucke91 View Post
    Nije puno trebalo pes-u da savlada gradivo od dps oko kupovine poslanika i odbornika kakav auto gol
    Kako se kupuje neko sa sopstvene liste?

    Sent using Tapatalk
    #fakenews

  23. The Following 3 Users Say Thank You to MeDo_JE For This Useful Post:


  24. #517
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    13,245
    Thanks Thanks Given 
    15,160
    Thanks Thanks Received 
    3,775
    Thanked in
    2,701 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by lucke91 View Post
    Nije puno trebalo pes-u da savlada gradivo od dps oko kupovine poslanika i odbornika kakav auto gol
    Jesi čuo za izraz - karakter.
    No pasaran!

  25. #518
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    Sicily
    Posts
    21,692
    Thanks Thanks Given 
    3,571
    Thanks Thanks Received 
    8,659
    Thanked in
    4,664 Posts

    Default

    dnevna doza mudrosti




    тапаталк
    “Да, что-то чуждое, бесовское и прелестное есть в ней”

  26. #519
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7,426
    Thanks Thanks Given 
    71
    Thanks Thanks Received 
    874
    Thanked in
    519 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by MeDo_JE View Post
    Kako se kupuje neko sa sopstvene liste?

    Sent using Tapatalk
    Alternativa je kandidovala. Nije je pes stavio na tu listu.
    Samo ti...
    U mome srcu si...
    Jedna jedina, nepobjediva -
    Zvezdo ljubavi!

  27. #520
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    Sicily
    Posts
    21,692
    Thanks Thanks Given 
    3,571
    Thanks Thanks Received 
    8,659
    Thanked in
    4,664 Posts

    Default

    manje zemlje a većih bolesnika teško da ima. pi, kakva je ovo bolest. zamisli kolika si ameba kad te pipun i manda svojim izjavama napale da ovo radiš

    https://m.cdm.me/politika/skandalozn...anili-spajica/


    тапаталк
    “Да, что-то чуждое, бесовское и прелестное есть в ней”

  28. #521
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7,426
    Thanks Thanks Given 
    71
    Thanks Thanks Received 
    874
    Thanked in
    519 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bluemoon View Post
    Jesi čuo za izraz - karakter.
    Znam, ova ga nema.

    https://www.vijesti.me/vijesti/polit...-spiskom-zelja
    Samo ti...
    U mome srcu si...
    Jedna jedina, nepobjediva -
    Zvezdo ljubavi!

  29. #522
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    28,964
    Thanks Thanks Given 
    4,808
    Thanks Thanks Received 
    9,852
    Thanked in
    3,739 Posts

    Default

    Bješe li ovo ona što se popišala po Ibrahimoviću? Baš nema karakter.
    War. War never changes.

  30. #523
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    16,898
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    5,424
    Thanked in
    2,227 Posts

    Default

    Čudo onda da nije prelećela u df.

  31. #524
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    13,245
    Thanks Thanks Given 
    15,160
    Thanks Thanks Received 
    3,775
    Thanked in
    2,701 Posts

    Default

    Ja ne znam šta je ođe ona rekla da ne štima jer Ibrahimović je u ravni amebe ili paramecijuma iako nemam pojma ko je ona lično njegovo palamuđenje mi je već poznato.

    A pitanje sam ti postavila da može bit da u DPS kad jedan klimne glavom svi ka bravi su znali da klimaju ko ono glasanje jednom pa vele da su se zeznuli pa ko ovce kad ovan predvodnik zazvoni zvonom se preusmjere.
    Tako da ne vidim što je sporno ako se Spajić odupre nekima u svoju partiju znači li to da ima karakter ili da je ta partija sa dva ovna predvodnika?

    Te priče kupljen ovaj onaj su na nivou rekla-kazala.Ovaj Milatović otvoreno zagovara otvoreni balkan ovaj ima opet na tu temu stavove suprotne što meni recimo odgovaraju.

    Tako da nadam se da ima i karakter.
    Last edited by Bluemoon; 30-08-23 at 12:39.
    No pasaran!

  32. #525
    Join Date
    Jul 2021
    Location
    dubai
    Posts
    6,862
    Thanks Thanks Given 
    2,695
    Thanks Thanks Received 
    2,571
    Thanked in
    1,453 Posts

    Default

    Sama je EU rekla prije 2030 nema primanja....

    Sent from my 2201117TY using Tapatalk

Page 21 of 114 FirstFirst ... 111718192021222324253171 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. 21 maj 2006 Nezavisnost Crne Gore - 8 septembar 2011 Okupacija Crne Gore
    By Montenegrino-CT in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 82
    Last Post: 09-09-11, 22:46
  2. Nova Vlada Crne Gore
    By MonterO in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 173
    Last Post: 11-06-09, 11:25
  3. Vlada Crne Gore Ne Odustaje Od Potapanja Tare
    By Pirun in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 130
    Last Post: 24-11-06, 10:14
  4. Zasto cuti Vlada Crne Gore
    By Dobrusky in forum Politika generalno
    Replies: 15
    Last Post: 20-05-05, 09:46
  5. Vlada Crne Gore krije ratne zlocince
    By Dobrusky in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 2
    Last Post: 10-04-05, 05:23

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •